BINNENLAND. *ne en op eenige punten van het dorp Cu- luiêres. Oeral wierpen de Pransche troe len den vijand terug, die groote verliezen Teed. Intusschen moesten de Pranschen in öe streek ten Zuiden van het bosch van Caurettee hunne eerste loopgraaflinie, die door het bombardement geheel in elkaar WB9 geschoten, ontruimen. Ten Zuiden van Cumières slaagden Dultsche aanvallen aan beide zijden van het dorp gedaan, aan vankelijk er in de Pranschen terug te drin gen in de richting van het station Chattan- court, maar een hevige tegenaanval dreef de Duitschers weer terug tot aan den rand van het dorp. Enkele Duitsche afdeellngen, die in den mist langs de Maas tot aan het station van Chattancourt waren doorgedrongen, werden door het Fransche vuur geheel ver nietigd. Op den rechteroever was bij tusschenpoo- sen geschutstrijd. In den Boven-Elzas vielen de Duitschers, na eene voorbereiding door zwaar geschut muur, de Fransche stellingen ongeveer 1200 meter ten Oosten van Seppois aan. Zij kre gen er hier en daar vasten voet, maar wer den er onmiddellijk door een tegenaanval weer uitgeworpen. Op het Engelsche en Belgische front was een hevig bombardement in den sector van Labassée—Atreoht. Avond-communiqué. Aan den linker Maasoever was een hevig bombardement met zware kanonnen in de streek van Avocourt en hoogte 304. Onze troepen vielen in den namiddag een zwaar versterkt Duitsch werk aan op de zuidelijke hellingen van den Mort-Hommezij ver overden dit werk en maakten daarbij 220 gevangenen en zeven maohinegeweren buit. Bij een aanval, die in den nacht bij verrassing werd ondernomen op de Zuid-oostelijke hel lingen van den Mort-Homme, maakten wij 25 gevangenen. Er was eene groote artillerie-actie aan den rechteroever van de Maas tusschen de rivier en het fort Vaux. Londen, 31 Mei. (R). Communiqué van het Britsche hoofdkwartier. De vijand bombardeerde in den nacht loopgraven in Fricourt, Neuve Chapelle en Laventie. Het zeer hevige bombardement van Neuve Chapelle, dat 80 minuten duurde, werd gevolgd door een infanterie-aanval, die in de loopgraven drong. De vijand maakte eenige gevangenen, maar werd door een tegenanval verdreven. Een andere troep, die in Laventie een inval wilde doen, werd door bomwerpers verhinderd de loop graven te bereiken. B e r 1 ij n, 1 Juni. (W. B.) Bericht van het opperste - legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Ten Noorden en ten Zuiden van Lens heerschte ook gisteren levendige werkzaam heid. Op den linkeroever van de Maas voerden de Franschen in den avond aanzienlijke machten aan tot een aanval op den Mort Homme en de hoogte van Caurettes. Op de Zuidelijke helling van den Mort Homme gelukte het hun over een uitgestrektheid van ongeveer 400 »M. in de Duitsche voorste loopgraven posi te vatten. Overigens zijn verscheidene Fransche stormaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Op den rechteroever van de Maas werden de artilleriegevechten voortgezet. Ten Oosten van Harupt drong een Duit sche verkenningspatrouille een ongeveer 350 M. breede en 300 M. diepe Fransche stelling binnen en keerde terug met gevan genen en buit. Een Engelsche tweedekker werd ten wes ten van Kameriik. in een luchtgevecht neer geschoten. De inzittende officieren geraak ten gewond in gevangenschap. In het Fransche legerbericht van 29 Mei 3 uur 's middags wordt beweerd, dat op 28 Mei vijf Duitsche vliegtuigen door de actie van Fransche vliegers en afweergeschut zou den zijn vernietigd. Wij houden ons reeds lcn:r ni ?- meer bezig met het verbeteren van vijandelijke berichten, maai wenschen in dit geval, dat wat het prestatievermogen van het jonge vliegercorps betreft, toch op te merken, dat noch op den genoemden dag, noch in de voorafgaande week eenjg Duitsch vliegtuig door de actie van een Fransch vliegtuig is verloren gegaan. P a r ij s, 1 Juni. (Havas). Namiddagcom- muiiiqué. Aan den linker Maasoever duurde het L. mbardement met groote hevigheid voort in don loop van den nacht in de geheele streek van den Mort-homme. Een Duitschen aanval, die gisterenavond omstreeks acht uur ondernomen werd op de Fransche stel- liiv. n aan de oostelijke hellingen, werden volledig teruggeslagen door het Fransche .vuur. Aan den rechteroever nam den artillerie- strijd een uiterst intens karakter aan weste lijk en oostelijk van het fort Douairmont. In den nacht van 31 Mei op 1 Juni wierp eon Fransch vliegtuigeskader een twintigtal bommen op de spoorwegstations Thionville en Audun-le-Roman en 50 bommen op het levonsmiddclencentrirm te Azalles. Vnn het Engelsche en Belgische front is r»L is nieuws te berichten. A"ondcommuniqué. Links van de Maas was bij tusschenpoo- zen bombardement in de sectoren Avocourt en Mort-homme. De Duitschers vielen, na een verwoed bombardement, bij tusschen- poozen aan van de hofstede Thiaumont tot Vaux. Na verscheidene vruchtelooze aanval len gelukte het hen te dringen in de eerste linie loopgraven tusschen fort Douaumont en den vijver van Vaux. Overal elders werden de aanvallen door het marhinegeweervuur met zware verliezen verijdeld. Een groop Duifsche vliegtuigen wierp in den namiddag bommen op de open stad Bar >e Due. Er werden 18 personen gedod. waaronder twee vrouwen en vier kinderen, en 25 gewond (zes vrouwen en elf kinde ren). Londen, lJunl. (R) Communiqué van het hoofdkwartier. Onze verkenningsvliegtuigen hadden gis teren een lang loopend gevecht met drie vijandelijke machines. Een van dezen werd naar den grond gebracht. Een van de onzen wórdt vermist. Een vijandelijk vliegtuig wierp in den nacht acht bommen op Poperinghe, die geen schade aanrichtten. In de 6treek van den kam van Vimy was aanhoudend wederzijdsch artillerievuur met kanonnen van allerlei kaliber. Het vuur was soms intens. W e e n e n, 31 Mei. (W.-B.) Officieel bericht van heden middag. De verhoogde gevechts^rbeid aan het front van Bessarabië en Wolhynië duurt voort. Petersburg, 31 Mei. (Tel.-agent- sohap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In de merenstreek, ten zuiden van Dwinsk, onderhield de vijandelijke artillerie een le vendig vuur op verscheidene plaatsen. Op het geheele front waren luchtverkenningen door den vijand. Een vliegtuig leverde een gevecht tegen een Albatros, die gemitrailleerd werd en brandende neerkwam ten westen van Bara- nowitsji. B e r 1 ij n, 1 Juni. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De toestand is onveranderd. Weenen, 1 Juni. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Onze stellingen In Wolhynië stonden gis teren weer verscheidene uren onder het vuur van de vijandelijke artillerie. Gedurende den. nacht waren veelvuldig hevige voorveld- sch ermutselingen. Ook aan het Bessarabische front houdt de werkzaamheid van den tegenstander aan. Petersburg, 1 Juni. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Over het geheele front was ortillerieduel en geweervuur. Twee van onze vliegtuigeskaders deden aanvallen op punten in de achterste liniën der Duitschers.Een dezer eskaders, zes vliegtuigen sterk, bombardeerde de omge ving van de schans Solg ten N.W. van Smorgone. Een ander eskader, bestaande uit 14 vliegtuigen, wierp bommen op het station van Manewitsje aan den spoorweg Sami Kervel. In het eerste geval werden 48 bom men geworpen, in het andere 66, waaronder ontbrandbare. Ondanks bet zeer verbitterde vuur der Duitsche artillerie, keerden alle toe stellen onbeschadigd in de haven terug. Weenen, 31 Mei. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De onder bevel van generaal aartshertog Eugenius van Tirol uit opereerende strijd macht heeft Asiago en Arsiero genomen. In de streek ten noorden van Asiago verdre ven onze troepen den vijand uit Gallio en veroverden de stellingen ten noorden van de plaats. De Monte Saldo en de Monte Piara zijn in ons bezit. Ten Westen van Asiago vormt ons front ten Ziuden van de Assa-kloof tot het ver overde verdedigingswerk Punta Corbin eene onafgebroken lijn. De over de Pösint-beek vooruitgedrongen strijdkrachten namen de Monte Priafora. Nieuwe wanhoopspogingen van oe Italia nen, om ons de stellingen ten zuiden van Bettale te ontrukken, waren vruchteloos. In een halve maand, sinds het begin van onze aanvallen, zijn 30.388 Italianen, onder wie 694 officferen, gevangen genomen en 299 kanonnen veroverd. Heden morgen wierpen verscheidene van onze watervliegtigen talrijke bommen op het station en de militaire inrichtingen te San Giorgio di Nogaro. Het stationsgebouw werd vier malen getroffen. Rome, 31 Mei. (Stefani). Het oorlogs bulletin van den 50en bericht, dat de mili taire toestand over 't algemeen onveranderd is op het geheele frqnt, behalve dat ver schikkingen hebben plaats gehad op onze stellingen ten zuiden van de Posinabeek, die kunnen doen gelooven, dat eene her vatting van het offensief aan de zijde van den vijand voor de deur staat in den sector van de Posina en de Boven Astico. Behalve wat de streek van het Lagarina- dal betreft, waar de vijand zich tot eiken prijs wil meester maken van de zoo ge wichtige richtingslijnen in het Adigedal (weg en spoorweg) en van de Plana delle Tugazza, was de werkzaamheid van den vijand op de rest van het front tot aan de Brenta betrekkelijk gering in de laatste da gen. Intusschen zou het verkeerd zijn te meenen, dat dit eene staking van de opera- tien zou beteekenen. Deze betrekkelijke rustpoozen zijn gemakkelijk te verkhren door de moeielrdreden van het ^ervoer der zware artillerie In deze bergachtige streken, welke nog vermeerderd worden door het slechte weder der laatste dagen. Daarbij" komt nog de noodzakelijkheid om de versle ten afdeelingen te vervangen en de gewon den te vervoeren en de bezwaren, verbon den aan het aanvoeren van levensmiddelen en munitie. Dit alles verklaart voldoende de betre! keliike rust aan de zijde van den vijand. Maar daarop zal zonder twijfel eene intense hervatting van het offensief door den vijand volgen. Onze troepen wachten flink de schok van den vijand af, die waar schijnlijk rot doelwit zal hebben onze stel lingen tot versperring van het Arsierobek- ken en de lijn, van waar wij het plateau der Sette Communi en het Asiago-bekken be- heerschen, alsmede de gemeenschapswegen tusschen dat bekken en het Suganadal Officieel communiqué van den 3Ten: Op de hoogten ten noorden van het Le- drodal en in de streek van Rivo waren in tense bewegingen van den vijand met eene ongewone werkzaamheid in de verdedigings werken. In het Lagarinadal waren gisteren •nieuwe hevige aanvallen, voorbereid en ge steund door een intens bombardement met zwaar geschut. Zij werden met bravour uit gevoerd door den tegenstander, maar wer den teruggeslagen met vernietiging van de aanvallende colonnes. De strijd werd lang en hardnekkig ge voerd in de buurt van don Buolepas, waar de infanterie van de 12e en de 107e brigade meermalen uit hunne loopgraven te voor schijn kwamen om de tegenstander met de bajonet te verjagen. In den Pasubio-sector was een artillerieduel. Een aanval van den vijand in de richting van de Corni Ali werd terug geslagen. Tusschen de Posina en de Boven Astico ontwikkelt de slag zich. De vijand trekt zijne krachten inzonderheid samen in het Astico- dal. Gisterenmorgen sloegen wij een aanval terug in de streek van Cempiglia. Verder naar het oosten noodzaakte de intense sa mentrekking van het vijandelijke artillerie vuur onze tFoepen de stelling op den Monte Psiafora te ontruimen. Een felle tegenaan val bracht ons weder in het bezit van onze stellingen. Intusschen gingen ten gevolge van het hevige vuur der vijandelijke artille rie onze troepen een weinig terug op de zuidelijke hellingen. Op het Asagio-plateau ontruimden zij Punta Corbin, maar zij weer stonden den vijandelijken druk op de rest van het front. In het Suganadal is de toestand onver anderd. In Karintie en aan de Isonzo was bij tus- schenpoozen artillerie-actie, en eveneens, meer intens, in de Boven-But en in de streek van San Martino. Onze infanterie deed stoutmoedige uitvallen tegen de vijandelijke linie. Rome, 31 Mei. (Stefani). Gistermor gen is in de Beneden Adria een vijandelijk watervliegtuig neergeveld. Weenen, 1 Juni. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. De Oostenrijksche troepen, die ten Noor den van Asiago in Oostelijke richting voor waarts rukken, bereikten de hoeve Man- driele en trokken over den straatweg ten Oosten van den Monte Forna en den Monte Baldo. Ten Oosten van Arsiero werden den Monte Censo en de hoogten ten Zuiden van Cava en Fresche veroverd. 900 Italianen, onder wie vijftig" officieren, werden gevan gen genomen en drie machinegeweren buit gemaakt. Bij Arsiero kregen de Oostenrijksche troe pen vasten voet op den Zuidelijken oever der Posina en sloegen een sterken tegenaan val van de Italianen af. Eveneens mislukten de Italiaansche aan vallen op de stellingèn der Oostenrijkers bij Chiese en ten Oosten van Passo Buolo. Een nadere telling van den buit van gis teren bracht deze op 313 stuks geschut. De verdere totale buit is nog niet geheel te overzien. Tot nu toe bedraagt hij 148 ma chinegeweren, 22 mijnenwerpers, 6 auto mobielen, 600 rijwielen, zeer groote hoe veelheden munitie, waaronder 2250 zware bommen. Weenen, 1 Juni. (Corr.-bureau.) De dagbladen begroeten met blijde voldoening de verovering van Arsiero en Asiago als eene gewichtige gebeurtenis, die getuigt van de volledige uitwerking van onzen met on weerstaanbare macht verrichten aanval. Zij drukken tegelijk hunne voldoening uit over den voortgang der door Oostenrijk-Honga- rije op de trouwelooze verraders uitgeoefen de vergelding. De Agenzia Stefani heeft het bericht ver spreid, dat in den nacht van den 28en bin nen de haven van Triest een groot trans portschip getorpedeerd en in den grond ge boord werd. Hierover wordt van bevoegde zijde opgemerkt: Den 28en Mei naderde in een ondoorzichtigen, regenachtigen nacht eene vijandelijke torpedoboot de haven van Triest en schoot twee torpedo's af, waarvan een op den grond, niet ver van den oever, sprong, terwijl de andere eene kade trof, waardoor de kademuur en een magazijn aan het strand licht beschadigd werden. Boven dien werden in de buurt van vele gebouwen de ruiten vernield. Er is geen transportschip en ook geen ander schip getroffen. Weenen, 31 Mei. (W.-B.) Officieel bericht van heden middag. Ten noorden van den beneden-Vojusa hebben onze troepen Italiaansche patrouilles verjaagd. De toestand is onveranderd. B e r l ij n, 1 Juni. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormidd^ Een zwakke vijandelijke aanval aan de zuidpunt van het Doiran-meer werd afgewe zen. Bij Brest (ten noordoosten van dit meer) werden Serviërs in Engelsche uniform gevangen genomen. Weenen, 1 Juni. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het zuidoostelijke oorlogstooneel zijn geene bijzondere gebeurtenissen. P a r ij s, 1 Juni. (R.) Een telegram uit Saloniki bericht, dat de Franschen Paroj, ten noordoósten van Doiran, bezet hebben. Athene, 1 Juni. (R.) De Bulgaarsche gezant Passaroff heeft geprotesteerd tegen de handelwijze van de troepen aan de Griek- sche grens, die op de Bulgaarsche troepen hebben geschoten, toen deze het fort Rup- pel bezetten. Skoeloedis weigerde dit protest aan te nemen. Petersburg, 31 Mei. (Tel.-agent- schap.) Communiqué: Aan het Kaukasusfront ondernamen de Turken den 28en in de streek van Diarbekir een offensief. Een afdeeling rukte van Ogh- note naar Kargabazar op en nam Ganizet. Wij traden daarna eveneens offensief op en wierpen den vijand weer uit die stad. Peters burg, 1 Juni. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukazlsche front vielen in de richting van Baiboert sterke Turksche troe pen in den nacht van 30 Mei driemaal een der Russische sectoren aan, maar zij moes ten terugtrekken tengevolge van het gecon centreerd vuur der Russische infanterie. Te gelijkertijd namen tal van Turksche contin genten het offensief met de bedoeling het Russisch uitspringend punt bij Mamasjatoen te bereiken. Deze plaats werd door de Rus sen ontruimd na de vernieling van een brug. In de richting van Diarbekir verijdelden de Russen door hun vuur het offensief der Turksche infanterie en van de Koerdensche cavalerie. Konstantinopel, 1 Juni. (W. B Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Trakfront geen wijziging. Het offensief van de Turken op den mor gen van 30 Mei uit de algemeene richting van Taglader en Mamsjafoen tegen de Rus sische stellingen over een uitgestrektheid van 30 KM. n.l. 8 KM. ten westen, 6 KM ten Z. en 18 KM. ten Z.O. van Mamasjatoen, werd met succes bekroond. Deze operaties werden op bijna verrassende wijze d rgezet en de Russen werden gedwongen in dezen sector gedeeltelijk naar het oosten en N.O terug te trekken, zonder dat het hun op ver scheidene plaatsen gelukte éenig verzet te bieden en met het resultaat, dat de plaats Mamasjatoen door de Turken werd bezet. De aanvallen, die de Russen met gedeelten hunner troepen als antwoord op het Turksch offensief in den sector Tsjoeroek en op den linkervleugel ondernamen, werden af^esla; gen na hevige artillerie-, infanterie- en hom- mens tri jd. Berlijn, 31 Mei (W. B.) Tn verband met het Reuter-bericht over de bezetting van Neulangenburg, in Duitsch-Oost-Afrika, wordt van bevoegde zijde gemeld: Dit be richt is een vervolg op de gisteren ingeko men mededeeling over het oprukken der Engelsch-Zuid-Afrikaansche strijdkrachten over de Zuid-Westgrens van Duitsch-Oost- Afrika tusschen het Nyassa- en het Tanga- nikameer. De daar aanwezige Duitsche troe- penafdeelingen ter bescherming van de grens staan in aantal en ook wat de uitrus ting betreft, ver ten achter bij den vijand, omdat zij op vijf verschillende plaatsen moeten strijden. Er moet dus met de gelei delijke ontruiming van het grensgebied ge rekend worden. Het is echter weinig waarschijnlijk, dat den vijand bi? de ontruiming van Neulan- gerburg dat overigens geen stad is, maar slechts een regeeringsstation een groote voorraad munitie en levensmiddelen in han den zal zijn gevallen. Bij het korter of lan ger te verwachten offensief en de ligging van deze plaats dicht bij de grens, zullen de voorraden we! vooraf in veiligheid gebracht zijn. De Engelsche berichtgever achtte het blijkbaar noodig, de beteekenis van de be zetting van dit station op te blazen. De verder nog gemelde naam is hier on bekend; het kan dus slechts een onbedui dend negerdorp zijn geweest. B e r 1 ij n, 3 1 M e i. (W. B.) Van Russische en Engelsche zijde wordt het bericht ver- spieid, dat de Duitsche stoomschepen Peru, Hebe en Worms In de Oostzee in den grond geboord zijn. Wij zijn gemachtigd tot mede deeling van de verklaring, dat dij .bericht verzonnen is. B e r 1 ij n, 3 1 Mei. (W. B.) Een onlangs, uit den Atlantischen oceaan teruggekeerde Duitsche duikboot trachtte den 2den Mei bij Ouessant een grooten vrachtstoomer van 3000 ton, die geen kenteeken van neu trale nationaliteit droeg, door een waar schuwingsschot te doen stoppen. Enkele minuten daarna opende het stoomschip het vuur uit een kanon van 5 c.M. De duikboot kon zich door een snellen aftocht in veilig heid brengen; het gelukte haar niet het stoomschip, dat zich in zigzag-koers verwij derde, opnieuw te naderen. Den volgenden middag vervolgde de duikboot een ander schip, en loste op grooten afstand een waarschuwingsschot dat het moest stoppen. Onmiddellijk gaf het stoomschip vuur uit een stuk van 12 of 15 c.M. af, waarna de duikboot zich snel verwijderde. Petersburg, 1 Juni. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. In de Zwarte zee bracht een Russische duikboot vijf zeilschepen tot zinken en bracht er een op in Sebastopol. De duikboot werd zonder succes aange vallen door een. watervliegtuig. Londen, 31 Mei. In het lagerhuis vroeg de afgevaardigde Markham aan eer sten minister Asquith, naar aanleiding van de verklaring van den Duitschen kanselier in de nota aan de Vereenigde Staten, dat Duitschland tweemaal in de laatste paar maanden aan de wereld kenbaar had ge maakt, dat het bereid is om vrede te slui ten op een basis, die zijne levensbelangen waarborgt, en dat het niet Duitschlands schuld is, 8ls de vrede nog langer uitblijft, of de geallieerden bereid waren, zich te ver zekeren van de diensten van neutrale sta ten, ten einde aan Duitschland de definitieve voorwaarden mee te deelen, waarop zij be reid waren vrede te sluiten, mits Duitsch land bereid was op dezelfde wijze en op den zelfden tijd aan de geallieerden mede deeling te doen van de definitieve voorwaar den, waarop Duitschland bereid is vrede te sluiten. Asquith antwoordde, dat Grey reeds eene verklaring betreffende den vrede heeft afge legd, en dat er niets is in de verklaring van den Duitschen kanselier, wat aanduidt dal Duitschland bereid is vredesvoorwaarden te overwegen, die de belangen van de geal lieerden en den toekomsrigen vrede in Europa waarborgen. Hij geloofde niet, dat het nut kon hebben, iets toe te voegen aan Grey's redevoering van verleden week. Londen, 31 Mei. (R.) In het Lager huis kondigde Asquith het uitstel van de Pinkstervacantie aan. Hij verklaarde, dat de regeering, met het oog op de dringende be hoefte aan voortdurende en toenemende munitie-aanmaak, tot het besluit was geko men, dat het in het belang van het land noodzakelijk was, alle vacanties, zoowel de algemeene Pinkstervacantie als iedere bij zonder plaatselijke vacantie, in de munitie- districten tot na het einde van Juli uit te stellen. Dit uitstel zou betrekking hebben op de vacanties op de koninklijke werven en in fabrieken^ en andere munitie-inrichtingen onder beheer van de regeering. Hoewel d noodzakelijkheid van uitstel ontstond uit cie behoeften van den munitie-aanmaak, had men de regeering dringend er op gewezen, dat het, om den maatregel volkomen uitwer king te verzekeren in de. munitiefabrieken en de scheepswerven, wenschelijk was. hem zoo algemeen mogelijk toe te passen. De bankiers zijn het voorstel gunstig gezind. Londen, 31 Mei. (R.) De militaire autoriteiten hebben last gegeven tot het op nemen van alle voorraden wol en wollen producten. De bezitters van voorraden moe ten deze vóór den 6en .JUm aangeven. Brussel, 31 Mei. (W. B.) Het Duitsche postbestuur in België heeft thans het brief verkeer met Spanje hervat. Hiervoor zijn toegelaten Antwerpen, Brussel, Hasselt, Luik, Turnhout en Verviers, ajlen met de voorsteden van de naburige plaatsen, ver der Leuven en Bolkenraad. In het verkeer met Spanje zijn de Duitsche, Vlaamsche, Ne- derlandsche, Spaansche en Fransche talen toegelaten. Kaapstad, 3 0 M e i. (R.) De commis sie van het lagerhuis der Zuid-Afi ikaanscha unie heeft eene belasting op den uitvoer van diamanten goedgekeurd. Frankrijk. Parijs, 1 Juni. (R.) De begrafenis van Gallieni was eene indrukwekkende betoo ging. President Poincaré liep aan het hoofd van den rouwstoet, waarin zich alle min.s- ters en de aanwezige diplomaten bevonden, De minister van oorlog hield eene welspre kende lijkrede in het Hotel des Invalides. Oosten ri ik. Weenen, 1 Juni. (W. B.) Aartsher togin Zita, de gemalin van den aartshertog- troonopvolger Karei Frans Jozef, is bevallen van een zoon. Haar toestand is volkomen bevredigend. Egypte. Cairo, 30 Mei. (R.) Shamseldin en Helbaur, die terecht stonden wegens het smeden van een samenzwering tegen het le ven van den sultan, zijn schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Vereenigde Staten. Washington, 1 Juni. (R.) Het huls van vertegenwoordigers heeft hei aantal duikbooten, voor welker aanbouw machti ging wordt verleend in de marinebegroo- ting, van 20 tot 50 vermeerderd. Het vooi uitbreiding van de luchtvloot uitgetrokken bedrag is van 2 tot 3J$ millioen verhoogd Verder is een bedrag van 11 millioen dol lars toegestaan voor de oprichting van eene staatsfabriek voor de vervaardiging van pantserplaten. Verspreids Berichten. Londen, I Juni. (R.) De Daily Chroni cle heelt een kabeltelegram ontvanger, van Sir Emest Shackleton, gedateerd Port Stan ley 31 Mei, inhoudende: Ik ben hier aange komen na vele ontberingen te hebben door gestaan. Wij werden den 27en October 1915 bekneld midden in de Weddellzee en dreven 70O mijlen rond in het ijs tot den 9en April. Wij kwamen den 16en April aan land op Elephant Island. Ik vertrok van daar den 30en April en liet 22 man in een grot in de ljsrotsen achter; ik ging met vijl man naar South George om hulp te zoeken in een boot van 22 voet. Toen ik het eiland verliet, waren allen wel; maar zij hebben dringend hulp noodig. De Staatscourant van heden Woens dag 31 Mei bevat o. m. de volgende Kon. besluiten: op aanvrage ter zake van lichamelijke ge breken eervol ontslagen uit den militairen dienst met het behoud van pensioensrecht de kapitein W. C. A. Veltman, plaatselijk adjudant te Nijmegen; benoemd tot belasting-ontvanger te Re- nesse P. J. Bongers, thans waarnemend onf» vanger aldaar; benoemd bij het departement van Water staat tot tijdelijk adjunct-commies mejuf frouwen mr. G. J. Stemberg, mr. M. J. Buiv nier, mr. M. A. Koning, allen te 's Graven- hage; bevorderd tot commies der Posterijen en Telegrafie 2e kl. de commies der 3e kl. 15. Nuver, W. Kruijt, D. Edel, L. L. Blokzijl, I. Hessen, P. v. West, D. H. J. Hendriks, J. An* thonisse, J. Oomkens, K. Kooistra en A. Sohilderman; benoemd tot Rijkstuinbouw-1 eeraar Ek Bloemsma te Middelburg en hem Zeeland alè ambtsgebied aangewezen met Middelburg als standplaats. Bij Kon. besluit is aan den heer F. renguer, op zijn verzoek, eervol ontslag ver» leend als vice-consul der Nederlanden Bonanza (Spanje).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2