"BINNENLAND. Aan den oostelijken oever van de Maas werden de posities der dappere Oost-Prui sen op den heuvelrug van Fumin wederom viermaal zonder ernstige uitwerking aange vallen. De tegenstander leed onder de sa menwerking van ons artillerie-spervuur en ons machine- en infanterie-geweervuur zeer xware verliezen. Overigens is de toestand onveranderd. Par ij s, 6 Juni. (Havas). Namiddag- communiqué Op den rechteroever van de Maas misluk ten twee aanvallen der Duitschers, welke in den loop van den nacht gericht werden op de Fransche stellingen .tusschen Vaux en Damloup, volkomen. Van het fort Vaux, dat de Duitsohers aanhoudend hevig bombar deeren, wordt geen verandering gemeld. Op de rest van het front waren afwisselende k&- nonnades. Op het Engelsche front waren plaatselijke infanterie-actiën. P a r ij s6 Juni. (Havas). Avond-com muniqué. Benoorden Verdun geen infanterie-actiën, doch een onverminderde artillerie-strijd in de streek van Vaux en Damloup. De batal jonscommandant Raynal, onder wie het fort Vaux met onvermoeide energie verdedigd wordt, is begiftigd met het Legioen van Eer. Londen, 6Juni. (R.) Communiqué van generaal Haig: In den namiddag werd ten oosten van yperen hevig gevechten. Tegen den middag begon de vijand een hevig bombardement bij Hooge en Yperen. Tusschen 3 uur en half vijf 's middags bracht hij een reeks mij nen tot ontploffing op verschillende punten van een 2000 yards lang front ten noorden van Hooge. Dit werd gevolgd door succes- looze infanterieaanvallen. Onmiddellijk ten noorden van Hooge drong de vijand het front onzer loopgraven binnen, na mijnen tot ontploffing te hebben gebracht. Het ge vecht duurt voort. Onze hoofdlinie blijft in tact. P a r ij s 6 Juni. (Havas). Uit een com muniqué, dat de Belgische regeering heeft openbaar gemaakt omtrent de gezamenlijke krijgsverrichtingen van het Belgische leger sinds 15 April onder generaal Tombeur 'blijkt, dat de Belgische troepen omstreeks 200 K.M. op vijandelijk gebied zijn vooruit gegaan Weenen, 6 Juni. (W. B.) Officieel. De veldslag in het Noordoosten duurt over bijna de geheele lengte van het 350 K.M. lange front met onverminderde hevig heid voort. Ten Noorden van Oky trokken wij onze troepen gisteren na zware gevech ten met afwisselend resultaat uit de stuk geschoten eerste linie terug op een vijf K.M. meer zuidwaarts gelegen en vooraf gereed gemaakte linie bij Jaslonice. Aan de bene den Strypa overschreed de vijand heden morgen in de vroegte na een sterke voor bereiding door de artillerie de rivier; hij werd echter overal, gedeeltelijk in een hand gemeen, teruggeslagen. Ten westen van Thembovla viel tegelijkertijd een sterke Rus sische aanval in ons geschutvuur ineen. Ten .Westen en Noordwesten van Tarnopol werd eveneens verbitterd gevochten. Waar de vijand hier en daar voorbijgaande voordee- len verkreeg, werd hij niettemin over 't ge heel teruggeslagen. Voor sommige bataljons aan het front liggen 350 lijken van Russen. Ook bij Sapanow leidden talrijke aanvallen des vijands tot geen definitief resultaat. Tus schen Mlynow aan den Dcwa en het gebied tenl Westen van Olyka, waar de Russen aan houdend versterkingen krijgen, blijft de ver bitterde strijd aanhouden. Petersburg, 6 Juni. (Tel.-agent- 6chap.) Stafbericht. In de streek van Dwinsk, ten noorden van den spoorweg naar Po- newjesj, namen de Duitschers het offensief, doch werden teruggeworpen door ons vuur. In den nacht van 5 op 6 Juni hebben de Duitschers ten zuiden van Smorgon be proefd een onzer loopgraven te bemachti gen, doch ons mitrailleurvuur benevens een tegenaanval noodzaakte hen naar hun loop- graven te vluchten. Op 5 Juni hebben de Duitschers ten zui den van Krewo, na een voorbereiding door de artillerie, beproefd een offensief in te zetten tegen onze vooruitgeschoven afdee- lingen bij het dorp Kotsjany. Zij zijn door onze reservetroepen teruggeworpen. Op het front tusschen de Pripet en de grens van Rumenië gaan onze troepen ver der het op 5 Juni behaalde succes te ontwik kelen. Tot dusverre bedraagt het aantal ge vangenen dat wij gemaakt hebben 480 offi cieren en meer dan 25,000 manschappen; bovendien hebben wij nog 27 kanonnen en meer dan 50 mitrailleuses veroverd. Weenen, 6 Juni. (W.-B.). Officieel. De toestand is onveranderd. Een eskader van marinevliegtuigen viel gisternacht de spoorwegterreinen van San Dona di Piave, Li- venza en Patisana aan. Onze landvliegtuigen 'bestrooiden Verona, Ala en Vicenza over vloedig met bommen. Sinds het begin van de maand werden meer dan 9700 Italianen, waaronder 184 officieren, gevangen geno men, dertien machinegeweren en vijf kanon nen buit gemaakt. Rome, 6 Juni. (Stefani). Stafbericht. In den sector van het dal van da Adige heeft de vijand in den nacht van 5 Juni gedurende •een sneeuwstorm bij verrassing een aanval ondernomen tegen onze stellingen aan de boven Vail' Arsa en op den Pasubio, die echter overal afgeslagen werd. Gisteren zijn vijandelijke troepenafdeelin- gen, na geotfohte voorbereiding door dé ar tillerie, tot den aanval overgegaan op den Coni Zugna. Door ons kalme, doch welgemikte vuur werden zij oogenblikkelijk gedwongen in wanorde terug te trekken. Op het front tus schen de Posina en de Astico is de v'jand in den nacht van 5 Juni gedurende een onweer krachtig opgetreden en heeft hij met zeer groote infanterie-massa's, ondersteund door het heftige vuur van zijne batterijen van-elk kaliber, aanvallen gedaan op onze stellingen tusschen den Monte Giove. Onze artillerie en de dappere houding van onze infanterie stelden ons In staat, den aanval volkomen af te slaan, onder zeer zware verliezen voor den vijand. In denzelfden nacht slaagden wij er bij een gelukkig uitgevoerden tegenaanval in, ter rein te winnen op de oostelijke hellingen van den Monte Cengio. Op de hoogvlakte van Asiago heeft de vijand in den nacht van 5 Juni en den daar op volgenden morgen onze stellingen langs het dal van de Campomulo onder hevig vuur van zijn geschut en machinegeweren gehou den. In den namiddag voerde hij daartegen bij herhaling aanvallen uit, die telkens krach tig afgeslagen werden. In het gebied der boven Cordevole is een vijandelijke colonne, die van Pralongia in de richting van de Monte Sief marcheerde, door het vuur onzer batterijen uiteengedre ven. In het Pusteria-dal hebben wij met zwaar geschut de spoorwegstations van Toblach en Innichen beschoten. Aan de Isonzo doen onze afdeelingen stoutmoedige aanvallen tegen de vijande lijke linies. Vijandelijke vliegers hebben bommen ge worpen op Ala, Vicenza en Verona. Er zijn drie personen gewond, terwijl onbeduidende schade is aangericht. Weenen, 6 Juni. (W.-B). Officieel. Op ons zuidoostelijke front heerscht rust. Petersburg, 6 Juni. (Tel.-Agent- schap). Men meldt van den Piraeus, dat de Grieksche regeering voornemens is den staat van beleg over geheel Griekenland uit te vaardigen en Venizelos en zijn voornaamste politieke vrienden te arresteeren. Petersburg, 6 Juni. (Tel.-agent- schap.) Officieel. In de richting van Baiburt en van Erzindzjan hebben de Turken, ge steund door hun artillerievuur, op verschei dene vakken van ons front aanvallen onder nomen. Zij zijn overal teruggeslagen. Bij Hanekin, 130 werst van Bagdad, heb ben wij den 3den dezer den Turken een Hin ken klap toegebracht. Londen, óJuni. (R. O.). Lloyds meldt uit Licata, dat op 20 Mei de zeilschepen Redentore en Valtesia, op weg van Licata naar Marseille en geladen met zwavel, door een vijandelijke duikboot zijn tot zinken ge bracht. De duikboot heeft ook een ander zeilschip, geladen met zwavel, koersende van Porto Empedoclo naar Zuid-Frankrijk, in den grond geboord. Londen, 6 Juni. (R.) Officieel. De Hampshire werd gisterenavond om 8 uur ten westen van de Orkney-eilanden door een torpedo of een mijn tot zinken gebracht. Lord Kitchener en zijn staf bevonden zich aan boord. Er stond een zeer hooge zee. Torpedo jagers deden nasporingen en patrouilles zochten de kust af, maar tot dusverre zijn slechts weinig lijken gevonden. Londen, 6 Juni. (R.) Kitchener was op weg naar Rusland op uitnoodiging van den Czaar, en op verzoek van de Engelsche regeering zou hij van de gelegenheid ge bruik maken om belangrijke militaire en fi- nancieele zaken te bespreken. Londen, 6 Juni. De Koning heeft een legerorder uitgevaardigd, waarin hij uiting geeft aan zijn diep leedwezen over den dood van Kitchener, die aan den staat de meest uitstekende diensten heeft bewe zen in een tijd vol moeilijkheden zonder voorbeeld. De order gelast den officieren van het leger het dragen van rouw voor een week, met ingang van 7 Juni. Londen, 6 Juni. (R). De noodlottige dood van Kitchener heeft diepe ontroering in de kringen der City gewekt, hoewel het bericht geen merkbaren invloed op de effec tenbeurs heeft geoefend. Bij ontvangst van het bericht op de Baltic zijn de zaken daar voor een dag opgeschort. Stockholm, 5Juni. (W. B.) De Rijks dag nam heden beslissingen over verschil lende defensiekwesties. Conform het regee- ringsvoorstel werden voor dit jaar 75 milli- oen kronen toegestaan voor de handhaving van Zweden's onzijdigheid. Voorts besloot de rijksdag tot het voteeren van de op het oogenbiik beschikbare middelen voor be paalde speciaal dringende defensiewerken en uitte hij. bovendien den wensch dat som mige andere defensiebelangen zoo spoedig mogelijk naar behooren zouden worden on derzocht. In den loop van het debat werd na mens verschillende partijen de nadruk er op gelegd, dat door het genomen besluit de wil van Zweden werd uitgesproken om zijn recht van zelfbepaling en zijn onzijdigheid te verdedigen. Turkije. Konstantinopel, 6 Juni. (W. B.) De verdediger van Adrianopel gedurende den Balkanoorlog, Shukri Pacha, is over leden. China. Sjanghai, 6 Juni. (R.) Joean Sji Kai is Maandag overleden. Peking, 6 Juni. (R.) Joeansjikai is overleden aan uraemie (nierziekte). Vice-president Joean Hoeng is benoemd tot tijdelijk president. De Staatscourant van heden Dins dag 6 Juni bevat o. m. de volgende Kon. Besluiten: benoemd tot 2e kanselier aan het gezant schap te Parijs F. M. Stork te 'sGraven- hage; benoemd tot substituut-officier van justitie aan de rechtbank te Arnhem mr. L. H. Roe- ters van Lennep, thans te Roermond; te Zutfen mr. E. F. Enger, thans te Heeren veen; te Roermond mr. dr. P. J. Rieter, thanS ambtenaar van het O. M. bij de kantonge rechten te Arnhem; te Heerenveen mr. F. F. Viehoff, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te Dordrecht; benoemd tot griffier van het kantonge recht te Bergum mr. R. Pollema, advocaat te Sneek; benoemd tot griffier van den Raad van Beroep (O.) te Haarlem mr. M. v. Toulon v. d. Koog, thans idem te Middelburg; benoemd tot notaris te Stiens (gemeente Leeuwarderadeel) J. L. v. Sloterdijck, can- didaat-notaris te 's Gravenhage; op verzoek eervol ontslagen als geweste lijk commissaris van het Ned. Roode Kruis in Friesland mr. W. B. Buma te Huizum; op verzoek eervol ontslagen als lector aan de Technische Hoogeschool te Delft J. C. Horch, werktuigkundig ingenieur. benoemd tot president-plaatsvervanger van den Krijgsraad te 's Gravenhage, mr. E. Jel- linghaus, rechter in de arrondissements-recht- bank te 's Gravenhage tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot eserve-eerste-luitenant, de eervol ontslagen tweede-luitenant der artillerie mr. R. van Eek, van het leger in Nederlondsch-Indié gedetacheerd bij het leger in Nederland de kapitein der infanterie van het NederJcndsch- Indische leger H. J. Voskuil, voor den tijd van hoogstens één jaar. Naar wij vernemen is omtrent een voorgenomen bezoek ven H. M. de Ko ningin-Moeder aan het Paleis Soestdijk tot nu toe niets bekend of vastgesteld, terwijl ook plannen daaromtrent op het oogenbiik niet bestaan. Tweede Kamer. De agenda voor de vergadering van de Tweede Kamer der Steten-Generaal op -Woensdag 14 Juni te half twaalf ure vermeldt de volgende wets ontwerpen: verhooging van de begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1915 (diverse onderwerpen) (stuk no. 352); wijziging van de wet van 17 Februari 1915 (Staatsblad no. 98), houdende rege ling van de inkomsten en uitgaven van de posterijen, de telegrafie en telefonie voor 1915, enz. (diverse onderwerpen) (no. 358); wijziging van de begrooting van het Staats bedrijf der Algemeene Landsdrukkerij voor 1915 (aankoop van papier) no. 360); ver hooging der begrooting van het Staatsmunt- bedrijf voor 1915 (verhooging winstcijfer) (no. 370); heffing van buitengewone belas tingen der gedeeltelijke bestrijding der kos ten van den oorlogstoestand (no. 313); en het voorstel-Bos c.s. tot heffing eener buitenge wone belasting tot dekking van oorlogsuit gaven; voorts: regeling van werkzaamhe den; en te 4 ure: trekking der afdeelingen. De voorzitter zal bij den aanvang der ver gadering voorstellen vóór het trekken der af deelingen te doen plaats hebben de eind stemming over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het lager onderwijs (no. 89). Tweede Kamerverkiezing- Winschoten. Ook de katholieken steunen de candidatuur van den vrijzinnig- democratischen candidaat jhr. mr. dr. E. A. van Beresteijn. Vacature Aalberse. Naar uit eene aan den voorzitter der R. K. Centrale Kiesvereeniging te Almelo door prof. Aal berse afgelegde verklaring blijkt, zal hij zich niet opnieuw voor de Tweede Kamer laten candideeren. Uit bevoegde bron wordt aan De Tijd bevestigd, dat aanvaarding eener nieuwe candidatuur inderdaad niet in het voornemen van den nieuwen hoogleeraar ligt. Statenverkiezingen. Te Rot terdam zijn candidaat gesteld voor de perio dieke verkiezing voor de Provinciale Staten de volgende heeren: In kiesdistrict I: S. Bosman (S. D. A. P.), A. D. Heederik (V.-D.), mr. C. F. A. Hoogeweegen (R.-K., aftr.), mr. A. de Jong (A.-R., aftr.), P. Koe ten (S. D. A. P.), J. J. Pelt (V.-D.), dr. W. van Ravesteijn Jr. (S. D. P.), H. W. C. Stolle (S. D. A. P.) In kiesdistrict II: B. J. Gerretson (Chr.-Hist., aftr.), D. de Klerk (Lib dr. W. van Ravesteijn Jr.(S. D. P.), B. J. van Stapele (S. D. A. P.) In kiesdistrict Hl: J. Hagoort (S. D. P.), G. J. de Jongh (Lib. aftr A. Plate (Lib., aftr.), J. Smak (S. D. P.), K. R. van Staal (S. D. A. P.), K. A. Warmen- hoven Jr. (Chr.-Hist.), A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) In kiesdistrict IV: H. Bosch Kzn (A.-R., aftr.), F. L. Hartong (Lib dr. W. van Ravesteijn Jr. (S. D. P.), A. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) In kiesdistrict V: Dr. D. P. Hoyer (Lib.), J. ter Laan (S. D. A. P.), P. R. Mees (V.-D., aftr.), H. Mol (S. D. A. P.), J. van der Molen Tzn. (A.-R.), L Th. Nagel (S. D P.), L. L. H. de Visser (S. D. P.), H. G. M. van der Vijver (R.-K., aftr.) Te Amsterdam zijn voor de- periodieke Statenverkiezingen officieel candidaat ge steld: District I: F. van der Goes (S. D. A. P.); dr. H. F. R. Hubrecht (U. L., aftr.); R. Stenhuis (S. D. A. P.); mr. Th. Stuart (V. L., aftr.); mr. J. Ver dam (A. R.); F. J. A. J. M. Wierdels (R. K.) District II: Ch. E. H. Boissevain (V. D., aftr.); J. Dou- wes (A. R., aftr.); Jos. Loopuit (S. D. A. P.); C. J. Stroer (U. L.); J. v. d. Tempel (S. D. A. P.); F. J. M. Wilking (R. K.) District III. E. J. Abrahams (V. D.); mr. H. Bijleveld Jr. (A. R.); B. Luteraan (S. D. P.); C. A. Meijer (R. K.); I. H. J. Vos (U. L.); dr. Th. van der Weerden (S. D. A. P., aftr.) D. Wijnkoop.(S. D. P.); J. A. van Zutphen (S. D. A. P., aftr.) District IV. H. Barnstein (V. D., aftr.); mr. G. A. van Hamel (U. L., aftr.); W. H. A. M. Roelvink (R. K.); P. Voogd (S. D. A. P.); S. de Wolff (S D. A. P.); B. Luteraan en D. Wijnkoop (beiden S. D. P.) District V. Mr. P. A. Diepenhorst (A. R); Wm. van Diesen (V. D., aftr.); B. Luteraan (S. D. P.); E. Polak (S. D. A. P.); C. G. Vattier Kraane (V. L.); P. Voogd (S. D. A. P.); D. Wijnkoop (S. D. P.) District VI. J. N. Hendriks (R. K., aftr.); P. Joosten (S. D. A. P.); J. B. A. Jonckheer (U. L., aftr.); mr. Aug. Philips (V. L.); Ed. Polak S. D. A. P.); mr. dr. C. F. Schoch (Chr. Hist.) District VII. Mr. E. P. F. A. van den Bogaert (R. K., aftr.); dr. J. H. Gunning Wzn. (U. L.); J. ter Haar Jr. (Chr. Hist., aftr.); N van Hinte (S. D. A. P.); dr. J. P. Hoekstra (V. D.); J. J. de Roqde (S. D. A. P.) District Vin. Dr. D. van Embden (V. D., aftr.); J. J. de Roode (S. D. A. P.); W. de Vlugt (A. R.); Klaas de Vries (V. D., aftr.); L. v. d. Wal. District DC. J van Eizenga (S. D. A. P.); J. G. van Kuijkhof (S. D. A. P., aftr.); B. Luteraan (S. D. P.); Th. Ruijs G.zn. (A. R.; aftr.); J. H. Scheltema (V/L.); P. Nolting (V. DD. Wijnkoop (S. D. P.) State n-v erkiezingen. Te s-Gravenhage zijn candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten (5 zetels) de heeren J. W. Albarda, L. Buurman, mr. H. J. Nieboer, W. Drees en D. van Staveren (allen S. D. A. P.)H. Boxem, B. Caltof, W. v. Ravesteijn, L. L. H. de Visser en W. Wulda (allen S. "D. P.)A. Deking Dura (aftr. U. L.)mr. J. J. Henny (aftr. Vr. L.) mr. J. Limburg (aftr. Vr. D.)mr. M. de Mos (U. L.)A. Raest Crollius (Vr. D.)L. F. Duymaer van Twist (A. R.); J. R. Snoeck Henkemans (Chr. Hist.) en mr. A. O. H. Teilegen (R. K.) Statenverkiezingen te Lei den. In een gisterenmiddag gehouden bij eenkomst van de besturen der drie recht- sche kiesvereenigingen zijn de door C. H. Kiesvereeniging gestelde voorwaarden inge willigd en is besloten dat dr. De Visser de candidaat zal zijn van de drie rechtsche par tijen. Een nieuwe verkennings kruiser. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal dadelijk na het einde van de staking op een der hellingen van de Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappij te Amsterdam, de kiel gelegd worden voor een nieuwen, lichten verkennings-kruiser, bestemd voor onze marine. De waterverplaatsing zal onge veer 7000 ton zijn; de snelheid 30 knoopen en de bewapening zal bestaan uit tien ka nonnen van 15 c.M. Opleiding voor zee officieren. Wij vernemen dat bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wetsontwerp is in gediend, verband houdende met het voor nemen om met September a.s. het Internaat voor adspirant-adelborsten te Dordrecht te wij'zigen in een vooropleiding met tweejari gen cursus voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Deze wijziging heeft ten doel om voor toe lating tot het internaat in aanmerking te kunnen brengen jongelieden, die in het be zit zijn van diploma van met gunstig gevolg afgelegd eindexamen H. B. S. met 3-jarigen cursus; diploma B van met gunstig gevolg afge legd eind-examen der z.g. M. U. L. O scho len, of verklaring omtrent bevordering aan een H B. S. met 5-jarigen cursus van de 3e naar de 4e klasse. De laatstgenoemden zullen slechts dan in aanmerking komen, indien hunne ouders niet wonen in een plaats in Nederland, waar een H. B. S. met 5-jarigen cursus is ge vestigd of indien de vader van den candi daat in actieven dienst is bij de zeemacht. Voorts zal voor allen op het tijdstip van plaatsing de leeftijd van 17 jaren nog niet mogen zijn bereikt. -Matrozen met kort dienst verband. Krachtens art. 100 der Militie- wet en art. 37 der Landweerwet is thans bij Koninklijk besluit bepaald, dat het korps matrozen met kort dienstverband zal worden aangewezen als categorie van vrijwillig die nenden, aan wie terstond ontslag uit den dienst bij de militie of bij de landweer wordt verleend, indien zij na het volbrengen van een dienstverband van ten minste vijf jaren ontslag uit den vrijwilügen dienst verkrijgen voordat hun militie- of hun landweerdienst tijd is volbracht. Ingevolge dit besluit nu zullen de dienst plichtigen, daaronder begrepen de reeds bij de militie dienenden, door het aangaan eener verbintenis als matroos kort-dienst- verband voor den tijd van 5 jaar welk dienstverband door hen kan vervuld worden door 3Y» jaar werkelijken dienst en 1^ jaar reservedienst geen militie- en landweer- plichten meer hebben te vervullen na het volbrengen van dat dienstverband. - Promotie? Naar de Avp. ver neemt maakt het een punt van overweging uit om een aantal le luitenants boven de formatie te bevorderen tot kapitein, zoodat zooveel mogelijk alle compagnieën door een kapitein worden gecommandeerd. Deelname aan den Frieschen Elfstedentocht. De opperbevelhebber heeft uitgegeven de volgende order voor de land- en zeemacht: Naar aanleiding van een desbetreffend, door de commissie van den Frieschen Elfv stedentocht tot mij gericht verzoek, word! door mij bepaald, dat, indien de belangerv van den dienst zulks gedooger., aan milital- ren, die aan den op den Tweeden Pinkster dag, den 12. Juni e.k. door vorengenoemde commissie uitgeschreven elfstedentocht' wenschen deel te nemen en niet onder straf verkeeren, één dag verlof kan worden ver leend, met vergunning den dag te voren na afloop van den dienst te vertrekken. Dit verlof komt echter in mindering van de algemeene (periodieke) verloven, terwijl voor dit doel ook geen vervoer voor 's Rijks rekening of vrijstelling van dienst mag plaats hebben. Nederland en de oorlog# Geen consenten tot uitvoer van aardappelen. Naar wij vernemen is bij circulaire van 31 Mei j.l. aan de exporteurs van aardap pelen medegedeeld, dat na 3 Juni geen con senten tot uitvoer van consumptie-aardoppe. Ien meer worden uitgegeven. Uitvoer van fokstieren enz. De gelegenheid tot het uitvoeren van fok stieren, melkgevende en drachtige koeien ij opgeheven. Eon oproep tot de neutralen. Onder dezen titel is een door dr. H. A\ van Bakel, hoogleeraar te Amsterdam, en 119 anderen hoogleeraren, leeraren, schrijvers, gepensionneerde militairen, par ticulieren, enz. Qnderleekend manifest tot de neutrale volken gericht in het belang van de kleine natiën, wier zelfstandigheid door en na dezen oorlog bedreigd wordt. Meer in het bijzonder wordt hierbij - België beoogd, naar aanleiding van hetgeen de Duitscht, rijkskanselier in December 1915 en April 1916 in den Rijksdag gezegd heeft over de noodzakelijkheid om ten aanzien van België zoodanige regeling te treffen, dat de mili taire en economische belangen van Duitsch- Iand van die zijde niet meer bedreigd kun nen worden. Tegenover die plannen wenscht men dat de neutralen zullen verklaren dat de beroo- ving van de onafhankelijkheid ven welken staat ook als een misdaad en als een bron van nieuwe oorlogen moet worden schouwd. Over den vorm, waarin aandrang tot hand" having vanr echt en vrijheid voor alle volke* ren op de regeeringen der neutralen kan worden geoefend, zal later gemeenschappe lijk overleg gepleegd moeten worden. 4 neutralen, zegt het manifest, kunnen wei. - ren betrekkingen te onderhouden met t staat, die bij voorbaat verklaart, een klein i\ buurman te zullen gebruiken tot betaling van het gelag; wanneer de afrekening komt. De Maaahaven. Reuter seint ons uit Londen: In de Nederlandsche pers zijn beschnw-. wingen gepubliceerd over een weigering Engelsche zijde om onmiddellijke herstel. - gen aan het Nederlandsche stoomschip Maashaven te doen uitvoeren, tenzij zekere voorwaarden werden vervuld. De feiten zijn als volgt: De Maashaven behoorde aan een firma, die op de zwarte lijst staat. Op weg naar Nederland stootte ze op een Duitsche mun, die daar gelegd was om aan koopvaardij* schepen den doortocht te versperren. Schip en bemanning verkeerden in gevaar. Door Engelsche autoriteiten werd assistentie ver leend en het schip werd veilig en wel een Engelsche haven binnengebracht, waar aan de Maashaven een voldoende hoeveelheid steenkool werd verstrekt om de pompen aan den gang te houden en op die wijze de lading te bewaren, die te goeder trouw voor Ne derland was bestemd. De Engelsche overheid betreurt het onge val, dat door een vijandelijke daad aan het schip is overkocen, en zij vervulde haar plicht door schip en bemanning te redden. Zij wenschte de aanwezigheid van de Maas haven in een Engelsche haven niet, en ware het niet beschadigd geweest, dan zou het schip ongetwijfeld zijn bestemming heb ben gevolgd. Nu de Maashaven zich eenmaa! in een Engelsche haven bevindt, kan van de Engelsche regeering, met het oog op de vijandelijke betrekkingen der eigenaren vani het schip en zijn zusterschepen, niet worden verwacht, dat zij faciliteiten verleent voor het herstel van het sohip door arbeidskrachl en materiaal beschikbaar te stellen, die dt regeering dringend noodig heeft voor de voortzetting van den oorlog, tenzij de eige naren bereid zijn zich ertoe te verbinden, niet langer vrachten aan te nemen, waar omtrent bekend is dat zij dienen moeten om den vijand hulp te verleenen. Afsnijden van groene rog ge. Een 40-tal Ingezetenen van Finster- wolde (Gr.) heeft zich telegrafisch tot den minister van landbouw gewend, met verzoek', onmiddellijk maatregelen te nemen, om het afsnijden van groene rogge, dat thans in 't Oldambt is begonnen, te voorkomen. De verbouw van rogge en tarwe is aller geringst en nu zal een groot deel van de rogge ook nog geen graanoogst geven. D$ prijs der rogge voor band loopt tot 562.5(5 per H.A. Zwendel met aardappelen Naar Het Volk van bevoegde zijde verneem! is ontdekt, dat een paar groote aardappelen» exporteurs frauduleus aardappelen, waarvan de uitvoer verboden is, naar Duitschlana hebben uitgevoerd. Controleurs moeten ma» de in het complot gezeten hebben. Déé| bleven o.m. onze aardappelen! Bovendietf heeft een dezer zwendelaars eenige sch#*' pen met aardappelen te Ter Neuzen liggüfc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2