CT EMILION WIJNHANDEL JJ.SCHOTERMAN k UtrBchtschestraat 31 Telef W STADSNIEUWS. Iconnïs genomeh hebbende van de mede- der'ingen, door den Minister van Oorlog, gedaan in de vergadering der Tweede Ka nte- van 26 Mei j.l., namelijk dat, in zake de ichorsing der periodieke verloven, op 17 'April door den Opperbevelhebber een voor het leger bestemde circulaire aan de korps- com mdanten is gezonden, met hel doel 'de militairen te wijzen op den ernst van den toestand en on te wekken tot berusting en gehoorzaamheid, en dat daarop later een tweede circulaire is gevolgd van oordeel, dat publicatie van deze cir culaires door de pers, zoowel ter bevordering van het daarmede beoogde doel, als ter al- gemeene inlichting van her Nederlandsche ,voi'< in hooge mate gewenscht ware ge- rteest spreekt zijne verwondering en leedwezen ei over uit, dat van hooger hand een der gelijke publicatie niet is bevorderd besluit deze motie ter kennis te brengen van Regeering, Opperbevelhebber en pu bliek, en gaat over tot de orde van den. dag." Kederhnd en óe ooriog, Aardappelen- Er zijn te Amsterdam buna geen aard appelen meer voorhanden. Aan de markt komen zoo goed als geen aardappelen aan rn het gevolg is dat de prijzen met spron gen de hoogte in gaan. Werd Zaterdag voor een H.L. 5.80 be taald. reeds een zeer hooge prijs voor dezen tijd van het jaar, heden was de prijs 7.50 ft 8 Andijker muisjes zelfs 14. De schuld daarvan wordt door de handelaren, die het N. v. d. D. sprak, zonder uitzonde ring op de regeering geworpen, omdat zij de aardappelen in Zeeland vasthoudt. Men meent te weten dat de voorraad, daar nog aanwezig, gebruikt wordt voor het leger, dat in Noord-Brabant ligt. Men gaf echter de verzekering, dat de toestand er een van zeer tijdelijken aard moet zijn, want aan het einde van deze week of uiterlijk begin volgende week wordt de aanvoer van den nieuwen oogst verwacht en dan zal zeker de markt met sprongen-te- jugloopen. In verband met de opdrij\ing der aardap pelprijzen wordt ons van bevoegde zijde me degedeeld, dat het Rijks Centraal Admini stratiekantoor en de Aardnppelvereeniging tot heden aan alle aanvragen van burge meesters om beschikbaarstelling van con sumptieaardappelen hebben kunnen vol doen. De prijs van de aldus verstrekte aardappe len is gesteldo p 4.50 per 100 Kg., af plaats van aflading. Rekent men hierbij 50 ets. voor vracht en onkosten, dan is de prijs ter plaatse ongeveer 5 per 100 Kg. of on geveer 3.50 per H.L. van 70 Kg. De Nederlander schrijft, dat de oorzaak van de aardappelschaarschte moet gezocht worden in een ongeloofelijke schavuiten- streek van enkele bij den uitvoer betrokken exporteurs en een regeerings-controleur die waarschijnlijk door den exporteur In quaestie (één of meer) is omgekocht. De zaak moet zich als volgt hebben toege dragen: De regeling van den uitvoer ge schiedt door de z.g-n. Aardappelenvereéni- ging onder Rijks-controle. In die Aardappe- len-vereeniging zitten uiteraard de grootste exporteurs, die tegelijkertijd deskundigen zijn. Nu was in overleg met de regeering be paald, dat de zoogenaamde wit-vleezige aardappelen, die voor de consumptie van geen waarde zijn, mochten worden uitge voerd, en van dezen uitvoer hebben enkele exporteurs gebruik gemaakt tot het smok kelen van groote partijen consumptie-aard appelen. Dit kon echter niet geschieden zon der hulp en medeweten van een der rijks- controleurs, die aan de grens de taak der ^ouane vergemakkelijken. Toen de regee- r.ng van den verboden uitvoer de lucht kieeg en de burgemeesters telegrafeerden om de aardappelen aan te houden, waren de gela den wagons (of schepen) telkens juist tevo ren vertrokken. Daaruit bleek, dat de smok kelaars werden ingelicht en van de voorne mens der regeering op de hoogte waren. Het departement moet toen een valsch bericht hebben uitgegeven, slechts aan zeer enkelen als zoodanig bekend, en ook dit bericht be reikte den exporteur. Toen was de schuldige spoedig gevonden, het was een der rijks- controleurs, die reeds bekend moet hebben en onmiddellijk ontslagen is. Het onderzoek tot het instellen van een strafvervolging te gen den exporteur, die van valsche verkla ringen en stukken-gebruik moet hebben ge maakt, is reeds in vollen gang. Te Sas van Gent is een lading van 160,000 Kg. aardappelen in het motorschip Adriana in beslag genomen, wegens poging tot verboden uitvoer. Levensmiddelen- voorziening. - De burgemeester van Groningen heeft aangaande, de circulaire van 23 Mei 1916 nopens levensmiddelenvoorziening aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del een schrijven gezonden, waarin hij zegt, dat hij met onvoorwaardelijke instemming kennis nam van de bedenkingen, medege deeld door de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage in een gezamenlijk adres. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. In een vevrgadering van burgemeesters van gemeenten in den Gelderschen Achter hoek, bijeengeroepen ter bespreking van het wetsontwerp inzake beschikbaarstelling van levensmiddelen, te Arnhem gehouden, is be sloten der regeering te verzoeken terug te komen op haar voornemen om de gemeen ten Vy te doen bijdragen in de kosten* om dat deze kosten voor de gemeenten niet te overzien zijn. Instemming werd betuigd met het adres door de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage tot de regeering gericht. Brood zonder gist. Men schrijft van bevoegde zijde aan de Msb.: De uitvoer van gist stijgt met den dag, de prijzen er van worden steeds hooger. Er blijft thans zoo'n klein quantum in Nederland, dat wij het ergste moeten vree zen en binnenkort voor het geval komen te staan dat de bakkers geen gist meer kun nen krijgen om hun brood te bakken. Het ware te wenschen dat spoedig deze groote uitvoer werd verboden, althans, dat er paal en perk aan gesteld werd, daar het den ondergang van de kleinhandelaren be werkt. Gebrek aan hout. Aan den minister van Landbouw, Nijver heid en handel is door den Nederlandschen Christ e'ijken Bouwarbeidersbond een adres van adhaesie gezonden aan het adres van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Amsterdam, waarin wordt verzocht, dat maatregelen worden genomen, dienende om voldoenden houtaanvoer te verzekeren. Brandspiritus. De minister van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat met ingang van 16 Juni a.s. bij het vermengen van ge distilleerd tot brandspiritus, de te bezigen hoeveelheid mengmiddel tijdelijk zal worden verminderd van 71 liter tot 2Jf liter op iederen hectoliter zuiveren alcohol dien het gedistilleerd bij 15 gr. Celsius bevat. Mails in beslaggenomen. De stoomschepen Ophir en Kawi, respec tievelijk 2 en 19 Mei j.l. van Rotterdam naar Oost-Indië vertrokken, hebben hun mails te Kirkwall moeten lossen. Vrijgelaten. Bij de reederij te IJmuiden kwam bericht, dat de naar Cuxhaven opgebrachte stoom trawler weer ijs en kolen en vertrok op- het opbrengen is nog niet bekend. Na de vangst te hebben verkocht met een op brengst van 4000 gulden laadde de stoom trawler weer ijs en kolen en vevrtrok op nieuw ter visscherij. Voorzorg. Van het stoomschip Duitschland der Maatschappij „Zeeland" wordt de naam ver anderd in „Zeeland". Belgen naar Frankrijk. Naar het Eindh. Dagbl. mededeelt, ver trekken heden verschillende Belgen uit het vluchtoord te Uden met hun gezinnen naar Frankrijk, waar zij werk zullen vinden in de fabrieken. Men zegt, dat er 200 300 zul len vertrekken. Een mijn in het net. De schipper van den in IJmuiden aange komen stoomtrawler „Zaanstroom II" meldt, det men op de visscherij een groote mijn in het net ophaalde. Uit vrees voor eene explosie bij het bin nen boord brengen van de mijn, besloot de bemanning het vischtuig aan de bakboord zijde maar prijs te geven en hakte de visch- lijnen door. Roode Kruis-oefening. De Prins, vergezeld van zijn adjudant, jonkheer Backer, generaal-majoor Ophorst, comman dant der stelling Amsterdam, en generaal Tonnet, vice-voorzitter van het Nederland sche Roode Kruis, arriveerde gisterenmorgen te 9 uur per auto te IJmuiden ter bijwoning eener oefening van het Roode Kruis al daar. In een vijftal auto's gingen de bezoe kers naai de achter de zuidzijde van de vis- schershaven gelegen duinstreek, waar het spiegelgevecht zou plaats hebben. Met be langstelling sloeg de Prins het opnemen en behandelen van de in schijn gevallen doo- den en gewonden gade, die allen per auto zoo spoedig mogelijk naar Duin- en Kruid- berg werden vervoerd, hetwelk geheel als hospitaal was ingericht. Van de duinen ging het gezelschap naar den aan den toeristensteiger liggenden oor- ogsbodem „Kortenae*", waar een half uur vertoefd werd en de behandeling werd ge volgd van de zoogenaamde aangebrachte gewonden aan boord, vervolgens werden de Witte- en Roode Kruisgebouwen bezocht, waarna de Prins ongeveer half twaalf ver trok. De door den oorlogsbodem aange brachte „gewonden" werden met daartoe in gerichte vaartuigen naar Velsen vervoerd om vervolgens per auto eveneens naar Duin- en Kruidberg te worden overgebracht. Het een en ander bracht heel wat menschen op de been. Veiligheid van het snelver keer te land. Prins Hendrik installeerde gis termiddag als voorzitter van den Bond het Oran je Kruis de in d«e laatste algemeen© bondsver gadering benoemde commissie, welke een on derzoeik zal instellen in zake de veiligheid van het snelverkeer te land in verband met den lichamelijken en geestelijken gezondheidstoe stand van het verantwoordelijk personeel. De installatie had plaats in het gebouw der Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst in de Raadhuisstraat te Amsterdam. De commissie bestaat uit de heer-en dr. J. Borst te Lienden, F. A. Brandt, vertegenwoor diger voor de Yereenigïng voor Geheelonthou ders onder NederL Spoor- en Tramwegperso neel, W. A. E. van Gcuns, vertegenwoordiger voor de Nederl. Vcreeniging voor Locaalspoor- wegen en Tramwegen, J. Hellemams, vertegen woordiger voor den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St.-Raphael, dr. L. Ph. Hennequin, voorzitter ven do Nederl. Vereeni- ging van Spoorwegartsen, E. van Hinte, verte genwoordiger van den Bond van Nederl. Loco- motiefpérsoneel Eendracht maakt Macht, H. E. Hoekstra, vertegenwoordiger voor de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij., J. L. Huysmga, verte genwoordiger voor de Mij. tot Expl. van Staats spoorwegen, prof. G. Jelgersma* hcogleeraaz te Leiden, Robt. R. toe Laer, vertegenwoordiger voor den A. N. W. B., J. Leonard Larvg, verte genwoordiger voor de Kon. Nederl. Automobiel- Club, dr. Th. Moinet, secretaris van de Nederl. Vereen, van Spoorwegartsen, P. Moltmaker, ver tegenwoordiger voor de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, H. Overst, vertegenwoordiger voor den Nederl. Bond van Arbeiders in het Handels- en Transportbedrijf te Larld. Th. M. Roest van Limburg, hoofdcom missaris van politie 1>e Amsterdam, J. Schipp, vertegenwoordiger van den Prot. Christelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, dr. G. J- Teljer, geneeskundig inspecteur bij de spoor wegdiensten, dr. C. E. Schrevet, vertegenwoor diger voor de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, mr. dr. H. J. C. van Tienen, onder voorzitter van Het Oranje-Kruis, lid van den gemeenteraad van Amsterdam. In de gisteren gehouden vergadering werd be sloten dr. Mijnlieff, secrtoris van Het Oranje- Knris, uit te noodrgen in de commissie zitting te nemen. Tot voorzitter der commissie werd gekozen mr. dr. H. J. C. van Tienen, te Amsterdam, tot secretaris dr. Th. Moinat te Abcoude. Na de installatie begon de commissie dade lijk haar werkzaamheden. Zij splitste zich daar toe in secties. Het graf van dr. Heije. Enkele jaren geleden heeft de familie van dr. J. P. Heije het lief aangelegde dorp Abbenes,. waaraan de overledene dichter zooveel zorg gewijd had, met zijn wandelpaden en lonen verkocht aan den timmerman Jan Hulsbos aldaar. Ook het mooie kerkhof met het monumen tale graf van den stichter van Abbenes is tegelijk verkocht onder verplichting tot ge regeld en goed onderhoud. Zeker had de kooper het ernstige plan om de schepping van dr. Heije in goede harmo nie verder te ontwikkelenomdat de kosten van onderhoud nogal opliepen, heeft de ge meenteraad in 1910 25 per jaar toegezegd als bijdrage in het onderhoud van een der toegangslanen, de Dr. Heijelaan. Jammer genoeg is de kooper gestorven in 1914 en de erfgenamen -van den kooper Hulsbos (niet van dr. Heije dus 1) hebben waarschijnlijk voorgelicht door slechte raadslieden blijk gegeven van weinig piëteit voor den grooten dichter het geheele dorpje voor altijd geschonden door de hoo ge boomen van de wandellanen te laten rooien, de wandelpaden te doen omspitten en Abbenes te maken tot een groepje huis jes op een knie vlokte, zoonis onze groote polder zelf is. Vroeger zag men, uit Lisse of Sassen- heim komende, in de verte tegen den blau wen hemel, een groen bosch oprijzen, met daaruit opstekende een torenspitsdaar in die schilderachtige verte was het schep pingswerk van dr. Heije. Nu is dit alles weg door gebrek aan eer bied voor den grooten Nederlander. Zelfs het onderhoud van de eenige nog overgebleven laan laat veel te wenschen overdaarom heeft de gemeenteraad van Haarlemmermeer verleden week de bijdrage daarvoor ingetrokken. Zijn we wel ingelicht dan moet het ge meentebestuur bij den dood van den kooper bereid zijn geweest het geheele onderhoud voor zijn rekening te nemen om op die ma nier een bljjvende gedachtenis aan dr. Heije te bewaren, maar de familie Hulsbos heeft niet gewild en den aanleg van het ge heel e dorp voor altijd vernield, alleen de rustplaats van den grooten doode is onge schonden gebleven. (O. H. Ct.) Jonge organist e. Indertijd werd te Asch (Geld.) tot organiste in de Ned. Herv. kerk op 13-jarigen leeftijd be noemd mej. F. P. A. van Mourik te Beusi- chem. Deze is thans als zoodanig te Beusi- chem benoemd, terwijl nu zeer toevallig in hare plaats te Asch werd benoemd haar 13-jarig zusje, de jongejuffrouw Truusje van Mourik. Hulpbetoon bij vogels. Men schrijft aan de Msb.: Te Maastricht is een staaltje van hulpbe toon bij vogels geconstateerd. Een jongmensch had met een klem een musch gevangen. Door een omstandigheid, geheel onafhankelijk van zijn wil (met 'n draai om z'n ooren joeg z'n moeder 'm huis toe) moest hij 't vogeltje vrij laten, maar 't kon niet meer vliegen. Onder luid getjilp kwamen toen een vijftal andere musschen aanvliegen en met gezamenlijke hulp werd 't beestje naar 'n boom gebracht. Daar werd waarschijnlijk overleg gepleegd wat te doen, waarna het weer „weggedragen" werd, de verte in.^ Een geweldige visch. Door den stoomtrawler „Henriette Jacoba" is Zon dag, zoo,meldt „De Tel.", te IJmuiden een visch aangebracht van ongemeen gewicht en groote afmeting. Hij wordt aldaar Appi- cou genoemd, en is een soort haai. De visch is plus minus 4 M; lang en weegt ongeveer 400 K.G. De ingewanden brach ten 4 manden lever op. In den buik kunnen zich gemakkelijk twee gewone menschen versohuilen. De handelswaarde is niet groot, ofschoon het vleesc-h in Duitschland wel 'ge consumeerd wordt. De grootste voor dezen aangevoerde Appicou bracht slechts 40 op. Het lichten van „De Scheld e". Men meldt uit den Helder aan het Hbld.: Met het lichten van- den in de haven van Nieuwediep gezonken mijnenlegger „De Schelde" werd, nadat de voorbereidende maatregelen waren afgeloopen, Dinsdagmor gen begonnen, aanvankelijk met zeer gunstig gevolg, zoodat reeds na eenige uren de masten en de schoorsteen boven water kwa men en het schip naar het einde der haven kon worden gesleept, waar het dan verder boven water zou worden gebracht. Reeds was men daarmede gevorderd tot aan het Wachtschip; „De Schelde" hing aan de takels van een reusachtiger» bok en aan die van het bergingsvaartuig; eer** raakten de takels van het bergingsvaartuig der ma rine onklaar, met het gevolg dat ook de ta kels van het vaartuig der Bergings.maat schappij afknapten. Het vaartuig zonk op nieuw, thans dwars in de haven, dooh op minder diep water. De toppen der masten steken nog boven water uit. Door den geweldigen schok sloegen twee der opvarenden van het bergingsvaartuig oveT boord. Zij werden echter spoedig gered. liet gerechtshof te Amsterdam heeft he denmorgen ds. R. de Ligt en Lodewijk van Mierop, die in eerste instantie voor de Utrechtsche rechtbork terechtstonden, we gens opruiing in het openbaar veroordeeld tot ƒ75 boete subs. 15 dagen hechtenis. Het gerechtshof te Arnhem heeft heden ds. v. Wijhe van Barchem veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het Hof vernie tigde het betrekkelijke vonnis van de recht bank te Zutfen, waar beklaagde tot gelijke straf was veroordeeld met bepaling, dat deze straf een voorwaardelijke zou zijn. Abortus. De rechtbank te Maastricht heeft G. E. H. V. te Valkenburg, beklaagd van medeplichtigheid aan abortus provoca- tus, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voorarrest. De eisch was 2Y? jaar. Een wfttebroo d-p roces Bij den bakkgr Em. Polak, In de Weesnerstrant te Amsterdam, wordt, sinds de bruinbrood- regeling in werking is, door de controle herhaaldelijk brood in beslag genomen, dat van ander dan het voorgeschreven meel ge bakken zou zijn.- Naar Het Volk verneemt, heeft de heer Polak tegen het gemeentebestuur van Am sterdam een pr&edure aanhangig ge mankt en een eisch tot schadevergoeding ingesteld, wegens onrechtmatige beslagleg ging De heer Polak, die niet voornemens schijnt het bakken der z.g. „tulbandjes" na te laten, aangezien deze volgens hem geen brood zijn, zal nu over de vraag brood of geen brood, door den rechter laten beslis sen. Moord? Een meisje uit Volkel, die als dienstbode werkzaam was op de Hoeve, een gehucht onder de gemeente Uden, is gepasseerden Zondag naar haar familie te Volkel gegaan, doch keerde niet in haar dienst terug. Gisteren is haar lijk gevonden hangend aan een boom in een bosch tus- schen Uden en Volkel. Smartelijke dood. De arbeider der zuivelfabriek „De Kroon" te Heér-Hugo- waard, die het ongeluk had in een kuip met kokend water te vallen, is na een smartelijk lijden bezweken. Overleden. Ity het ziekenhuis te Rotterdam is aan bekomen brandwonden overleden de 5-jarige A. M. J., welk meisje in de ouderlijke woning te Rotterdam een gastoestel omvertrok, waardoor haar klee ding in brand geraakten. Verdronken. Te Vlissingen is een 14-jarige jongen, die aan den Zeedijk aan het visschen was, in het water gevallen en verdronken. Het lijk is opgehaald. Verdronken. Te Emmer-Erfschei- denveen is Maandag de .gehuwde arbeider G., uit Barger Oostervelden, verdronken. Hip laat een vrouw met vijf kinderen achter. Te Stompwijk is de heer G. O. met paard en wagen te water geraakten verdron ken. Botsing. Op den hoek van den Leidschen straatweg, nabij de Boorlaan te 's-Gravenhoge, zijn gisterenochtend een groote autobus van den dienst Wassenaar— Tournooiveld en een motorwagen van lijn VB met elkaar in botsing gekomen, waarbij het voorbalcon van de tram geheel werd in gedeukt. Een vijftal personen, onder wie de tram bestuurder en mr. de V.r reserve-luitenant met verlof, die op het voorbalcon stond, kregen bloedende wonden door glasscher ven. Drie hunner werden in de Roode Kruis- kliniek verbonden, maar konden daarna we der' vertrekken. Bosch brand. In de bosschen van „Koudhoorn", nabij Voorthuizen, heeft een ernstige brand gewoed. Uit het vinden van een lont maakt men op, dat er kwaadwillig heid in het spel moet zijn. School- en Kerknieuw». Onder de slachtoffers van het nieuwe ver kiezingsstelsel van dr. Kromsigt zal dit jaar dr. Kromsigt zelf moeten vallen. Hij moet n.l. af treden als lid van het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland en heeft, naar men ons me dedeelt, in de laatsC gehouden vergadering van dat'bestuur reeds verklaard, riet meer voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen op grond van ziin berginsel, dat er voortdurende wisseling in de kerkelijke besturen moet blijven Tot zijn opvolger heeft hij zijn secundus, dr. Lommerts van Bueren, aanbevolen. N. R. Ct. Christ. Gereformeerde Kerk. Ter vergadering van de Classis Apeldoorn der Chr. Geref. Kerk kwam in behandeling een ver zoek van ds. L. H. Beekamp, tot voor een paar jaren predikant der Chr. Geref. Kerk te Arn hem, om bercepbaarstelling. Nadat ds. Beekamp schuld beleden had ter zake van trouwe'tooze verlating van het ambt, is hij weder in het ambt herseld en beroepbaar verklaard bij d® Chr. Geref. Kerken in Neder*» land. Remonstrantsche Broeder schap. De algemeene vergadering van de Re monstrantsche Broederschap in dft ja«T te Rot- it.dcm gehouden. Dr. C. E. Hoovkaas van Rotterdam opende d« vergadering met ew reoe. v ut alle aan wezigen werden begroet, eped&aj de nieuwe pre-' dikantcn, ji4>ilarissen feoomplimenteerd en waarin den nieuw-benoemden hoogh »r Roessingh de gehtkwensch der vergadering werd gebracht. Het verslag van den secretaris der societciis* commissie lept, bij niet noemenswaardige uit* braiding van ledental, van veel opgewektheid in 't loven der meeste gemeenten. Vim het meer intieme leven in de Broeder* schap getuigen de periodieken: spr meir.o-e-r- de met sympathie de ernstige gecUchtenv i* - ling over het vmagstuk van dienstplicht- dienst weigering en gewetensvrijheid tusschen de pre dikanten Eldering en Hoering in hot tijdschrift „Uit de Remunstrantsche Broederschap". Hij vermeldde vooiis, dat op viii gemeenten nu allo thuis lvaur eit-en gemeenteorgaan hebben, 't zij zelfstandig, 't zij in verbinding met Romon- strantschc gemeenten elders of met andere ge- mcenUTv in dezelfde plaats. Aon de vcihoub.*^ tot de meer algemeene LLn^en van het vrij* zinnig protestantisme in ons vaderland wijdde «pi vervolgens eenige overdenkingen. Hij wees er op, dat de Remonstrantse ho Broederschap nimmer mag worden een mod er* ne partijkerk. De Broederschap is enti-confes- yfoneol, rn cok niet-medomon mits zii vrij— zinnig zijn. zijn in haar gemeenschap welkom. Spreker vroeg tenslotte, of de ti'd nu riip tras voor een hernieuwde pogmg van wat in 17JMJ reeds ondernomen moor toen mislukt is een poging tot vereeniging van kleinere vrijzinnige Kerkgenootschappen, bepaaldelijk die van Re- monstnanton. Lutheranen en Doopsgezinden. Tot lid der societeitscommissic weid benoemd jhr. D d<* Marees van Swindereci, tot curator prof. dr. J. J. Hartman, tot voorz. vt»\ het medera- men ds. J. Bcycrnv.n, van Meppol, tot assessor dr. G. J. Herring- ven Arnhem, tot eert se e»n tweede secretaris ds H. A ven Oordc en dr. C D Sax. tot lid van de Commissie der Re- menstronton ft\ do Verstrooiing dr. K. H. Spar- naay, van 's Gravenhage. Een reglementswijziging werd aangenomen, waarbij, waar tot dusver van mannen alleen ge sproken werd, ook vrouwen genoemd worden. Bij hoofdelijke stemming werd bcpauld, dat zoowel voor het alumninot uls voor college- rn examengelden vrouwen in aanmerking zullen komen. Het proponentstroclement wordt echter alleen nrn rrrnmep verlcar.d Rcctamci - per anker f 34.-, per flesch - 0.flr plus I I.IIO per nutter accijns. Kunst en Wetenschap Muziekfeesten te Gouda Op de beide Pinksterdagen zullen te Goud muziekfeesten plaats hebben, ter viering vor het 10-jarig bestaan der gemengde zangver» eeniging Gouda (bestaande uit personeel der Kon. Stéarinekaarsenfabriek Gouda), welke viering een jaar werd uitgesteld. Aan de wed strijden zullen 56 vereenigingen met onge veer 3000 leden deelnemen: harmonie- en zangvereenigingen en rrtannenkoren. De feesten hebben plaats op het sportterrein aan den Graaf Florisweg. Artisten-Zomerfe est. Voor het Artisten-Zomerfeest op Zondag 9 Juli in het Amsterdamsche Stadion zijn o.a. ont worpen een optocht op historischen grond slag, een oud-Hollandsch boerenfeest met de gebruikelijke vermakelijkheden en een schouwspel/ waarvan voorloopig nóg niet anders dan de titel: „Een fantasie in het Oosten" mag worden gepubliceerd. De al gemeene regie is dit jaar in handen van den heer Henri Brondgeest. Te Bremen is van af September onze landgenoote mevr. Kamerling Roselaai als jeugdig-dramatische zangeres aan de opera verbonden. (N. Ct.) Personalia. De paardenarts 2e klasse H. W. Klerk de Reus, wordt tegen 12 September bevorderd tot paardenarts 1ste klasse, (kapitein). Met Ingang van 1 Juli is op verzoek eer vol ontslag verleend aan de telefoniste 2c!e klasse J. B. Brlët alhier. Benoeming H. B. S. De heer D. J. Polak, leeraar aan de H. B. S. alhier, is benoemd tot leeraar aan de 5de H. B. S. met 3-jarigen cursus te Amsterdam. Bioscopen. De bioscoop in de Langestraat heeft van 9 tot en met 15 Juni een nieuw, zeer afwis selend programma, o.m. een natuuropname van Rome en een spannend drama „Het Groote Gevaar." In de bioscoop de Arend gaat van 9 tol 12 Juni de film „Nocturno met Olga Desmond de bekende Italiaansche danseres, in de hoofdrol. Men zie verder de advertentie In dit blad. Kunstvitrine. In Valkhoff's kunstvitrine zijn een drietal schilderijen geëxposeerd van den bekenden Amersfoortschen kunstschilder Franz von Rupprecht. Biljarten. Binnenkort wordt alhieT een biljartmatcH gespeeld tusscben 5 geinterneerde Belgen en 5 Amersfoortsche heeren. De mate- zar vermoedelijk plaats hebben in „Dtc f«ort4 von Cleve", blijkt de belangstelling zeef gtoot, dan in he* Valkje.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3