BINNENLAND. Weenen, 12 'Juni. (W. B.) - Officieel bericht van heden middag. De toestand op het Zuid-Westelijk oor- •ogstooneel is onveranderd Tn de Dolomie ten en op ons front tusschen de Brenta en 'de Etsch, werden de Italianen, waar zij ons aanvielen, teruggeworpen. Een eskader hydroplanes wierp in den nacht van 11 op 12 Juni, met klaarblijkelijk succes, bommen op de lijn van San Dona naar Mestre en op de spoorwegwerken te Mestre, waar verscheidene treffers in een locomotiefloods werden gemaakt. Ook het arsenaal van Venetië werd met eenige bommen beworpen. Ondanks het heftig vuur der afweerkanonnen, keerden alle vliegtuigen ongedeerd terug. Rome, 12 Juni. (Stefani). Officieel communiqué. In het Camonioadal en in Giudicaria wa ren artillerie-gevechten en kleine schermut selingen. In het Lagarinadal beschoot de vijand op hevige wijze onze stellingen bij den Coni Zugna. In de Val Larsa, in den sector van Pasu- bio en op de Unie PosinaAstico bleef onze infanterie gisteren vooruitgaan, of schoon zij belemmerd werd door een hevig vuur der vijandelijke artillerie, en in de hoo- gere luchtstreken door sneeuw en storm weder. Twee tegenaanvallen van den vijand in de richting van Forni Alti en in de streek van Campiglia werden met zeer zware ver liezen voor den tegenstander afgeslagen. Op de hoogvlakte der Sette Comimuni, ten zuidwesten van Asiago, drongen onze voor ste afdeelingen na het dal der Canaglia te zijn doorgetrokken, tot aan de zuidoostelijke hellingen van den Monte Sequio, den Mon te Bareo en den Monte Busibollo. In het Sugana-dal kwamen onze troepen vooruit in de richting van de Masoberg en sloegen zij twee tegenaanvallen van den vij and bij Scurelle af. Langs het overige front waren artillerie- en mijnwerpersgevechlen. Vijandelijke vlie gers wierpen bommen op Vicenza, waar zij het militaire hospitaal raakten, en op Thiene, Venetië en Mestre. Er werd geringe schade aangeridht. B e r 1 ij n, 11 Juni. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Van den Balkan niets nieuws. W e e n e n, 1 T Juni. (W. B.) Officieel bericht van heden voormiddag. Van den Balkan geen nieuws. Londen, 10 Juni. (R.) Mededeeling /an de admiraliteit. Thans is vastgesteld, dat de Hampshire den 5den Juni om acht uur op een mijn Is gesfooten. Het schip zonk In tien minuten. De twee torpedojagers, die de Hampshire escorteerden, zijn door de hooge seeën van het schip afgeraakt. Er is een ernstig onderzoek ingesteld naar de vier booten, die men van de Hampshire had zien afgaan, maar zonder resultaat. Admiraal Jellicoe twijfelt er niet aan, dat de Hampshire in de zware zeeën stukgesla gen is op de kust. Alle hoop is opgegeven om nog menschen te redden behalve de twaalf overlevenden, die zich op een vlot ge red hebben. Weenen, 11 Juni. (W-B.). Officieel bericht van heden middag. Een onzer dirikbooten heeft 6 Juni den door verschillende torpedojagers begeleiden grooten Italiaanschen hulpkruiser Principe Urrvberto, met tioepen aan boord, getorpe deerd. Het schip zonk binnen weinige minu ten. Londen, 11 Juni. (R.) Bericht van Lloyds, Met Noorweegsche stoomschip Troster IJl is op een mijn geloopen. Men gelooft, 'dat de eerste officier de eenige overleven de is. Kopenhagen, 11 Juni. (W. B.) Be- rirht van Rltzau. Het stoomschip Para, thuis behoorende in Helsingfors en dat van Aarhus naar Sand- hamn onderweg wasr Is heden namiddag in 'de buurt van het vuurschip van Almagsund gezonken. Het schip zonk in een minuut weg. De bemanning van 15 man werd des avonds in Sandhamn aan land gebracht. Athene, 19 Juni. (RDe toestand blijft onzeker. Onder de vele geruchten, die in omloop zijn, is ook een, dat veranderin gen in het ministerie aanstaande zijn. Bij zonderheden ontbreken. Rome, 10 Juni. (Stefani.) Bij de be handeling van de credietwet verklaarde mi nister-president Salandra, dat bij de discus sie over de credietwet voor het dienstjaar 1916.17 de geheele politiek van de regee ring ter sprake kon komen. Die ontleende een bijzonder gewicht aan den ernst van het historische oogenblik, dat wij doorle ven -Over de buitengewone financieele maatregelen met het oog op den oorlog en de maatregelen, die met goed succes zijn beraamd om ons crediet hoog te houden op het tijdstip waarop het land er de grootste behoefte aan heeft, daarover zal de minister van de schatkist spreken. Ook op de andere kw es tien van economischen en administra toren aerd. die gesteld mochten worden, zuilen; de betrokken ministers antwoorden. Maar al geeft de regeering zich rekenschap van de rechtmatige verwachting van de Ka- n "r, zij beschouwt, in tegenstelling tot de gewone wijze van handelen, het tijdstip als niet geschikt om discussie toe te laten over een'ge verklaringen betreffende den inter nationalen en militairen toestand: twee punten waarop natuurlijk de belangstellende aandacht van de Kamer en het land zich sa mentrekt. Twee maanden geleden gaf de overgroote meerderheid hare vurige instemming te kea- nen met de richting van onze internationale politiek, zooals zij door den minister van buitenlandsche zaken werd uiteengezet. Die richting is niet veranderd. Er is geen enkel nieuw feit voorgekomen, dat tot verandering in die richting aanleiding kon geven. Wij kunnen echter stellig verzekeren, dat de in loyale samenwerking zich uitende solidari teit met onze bondgenooten in dien korten tijd reden en gelegenheid had om zich te bevestigen in eene volkomen gemeenschap van doel. De langdurige en harde maar rechtvaar dige oorlog, dien niemand onder de strijders voor de onafhankelijkheid der beschaafde natiën zich kan berouwen te hebben aan vaard, legt voor het behalen van de over winning eene steeds vollediger eensgezind heid van geesten en wapenen op. Wij moe ten hebben en wij hebben gemeenschap van vreugde en smart met onze bondgenooten. Wij moeten hebben en wij hebben gemeen schappelijke concrete "doeleinden, voor de hand liggende en meer verwijderde. Wij gaven en wij hadden met wederkeerige vrij gevigheid alle mogelijke hulp aan oorlogs instrumenten, welker verbruik iedere men- schelijke berekening overtreft. Het krachtige offensief van den vijand te gen ons, waarin hij een deel van zijne krach ten vastlegde, leidde tot den zegevierenden aanval van onze machtige bondgenooten. Het is derhalve te hopen, dat het ditmaal niet aan den vijand gegeven zal zijn snel partij te trekken van zijne bevoorrechte cen trale stelling. Zoo leveren "de gebeurtenis sen het bewijs van de hooge en voortduren de noodzakelijkheid van eene eensgezind heid, die bezig is zich steeds meer te vol maken. Zij moet zich ook uiten in de min der groote maar ook zeer gewichtige maat regelen van economischen en financieelen aard. De gezamenlijke tegenstand van de legers hangt af van den tegenstand der nationale organismen. Op de conferentie, die, na behoorlijke voorbereidende gedachtenwisseling, te Pa rijs zal worden gehouden, zal de Italiaan- sche regeering vertegenwoordigd worden door den minister van financiën. Er zullen «definitieve besluiten worden genomen over economische maatregelen van internationa len aard en van onmiddellijk nut tijdens den oorlog. Men zal er een toekomstig econo misch stelsel voorbereiden, maar hiervoor zal geen enkele definitieve verbintenis kun nen worden aangegaan, omdat de goedkeu ring van het parlement moet worden voor behouden. De regeering, die het als haar eersten plicht beschouwt, den geest in het land hoog te houden en aan het volk een volledig ver trouwen in te boezemen in zich zelf en In de land- en zeemacht, begrijpt dat het de slechtste methode zou zijn illusiën te wek ken over de goede en de slechte kansen van een zoo grooten oorlog, en den militai ren toestand niet zoo voorstellen als hij in werkelijkheid fs. Zoo alleen zal men den heilloozen invloed kunnen tegengaan van hen, die plotselinge angsten en sombere voorspellingen ver spreiden en die zooveel te gemakkelijker aan de preventieve- en straf-maatregelen ont snappen, omdat het is droevig het te constateeren zij niet alleen onder het volk werken, ma8r zelfs In de hoogeTe so ciale en politieke kringen, waar zij door een onmiddellijke en krachtige reactie moesten worden tegengegaan en verstikt. Terwijl onze grootste krachtsinspanning op militair gebied zich naar het Oosten wendde, ten einde daar den hardnekkigen tegenstand te overwinnen, door natuurlijke slagboomen in werken van de versterkings kunst in den weg gelegd aan het bereiken onzer territoriale doeleinden, die in onmid dellijk verband staan met het algemeene doel van den oorlog, bereidde de vijand, gebruik makende van de rust op andere fronten, een krachtige offensieve actie te gen ons voor. Hij bracht in een hoek van de Trentino een groot aantal uitgezochte troepen biieen en een geweldige hoeveel heid geschut. De vijand zocht voor zijn offensief de linie tusschen het dal der Lagarina en de hoogvlakten bij de Brenta uit, hetzij, omdat in de Trentino een vijandelijk offensief krachtigen steun zou vinden in de bij voor baat aangelegde versterkingen en in het om liggend terrein, hetzij wegens de minder groote deugdelijkheid onzer defensieve stel lingen in deze streek, hetzij omdat de weg door de bergen daar het kortst en de even- tueele bedreiging van de vlakte daar het grootste was Het was de kwetsbaarste plek van een grens, die in 1866 aldus was afgebakend, teneinde de deuren van ons huis open te laten staan ten pleiziere van onzen erfvijand. Deze ongunstige voorwaarden maakten het eerste, onloochenbare succes van het vijandelijk offensief mogelijk. Wij moeten echter manmoedig erkennen, dat een beter voorbereide verdediging dit offensief althans langer tegengehouden, en verder van den rand van de bergstreek ver wijderd gehouden zou hebben. Zoo wordt de smartelijke indruk verklaard, in het land gewekt, toen men vernam, dat na een jaar oorlog de vijand er in geslaagd was dien voet te zetten op een klein stukje van onzen grond Wel is waar klein, maar geheiligd zooais ieder stukje van onzen ge boortegrond. Maar wij zijn thans in de vierde week na het begin van den zweren strijd en de bin- nenstroomende stortvloed werd weerhouden door op afdoende wijze manschappen en strijdmiddelen bijeen te brengen, zoodat hij na het eerste al te gemakkelijke succes slechts een zeer korten weg kon afleggen. Het zou gewaagd zijn te verklaren, dat thans het kritieke oogenblik voorbij is, want de vijand, tegengehouden door den held- haftigen tegenstand op onze vleugels oefent een zeer krachtigen druk uit op onze stel lingen in het centrum; maar .wij kunnen thans den afloop met kalm vertrouwen tege moet zien. De invaller zal 't niet kunnen winnen te genover de talrijke en ruim van het noo- dige voorziene troepen, die wij tegenover hem hebben opgesteld. Tegen de mogelijke natuurlijke gebreken van de stellingen, waarin ons defensief zich thans moet doen gelden, weegt de ontembare geestkracht on zer soldaten op, hun volhardingsvermogen en hun stoutmoedigheid tegenover gevaren. Diegenen van u, mijne heeren, die gaan naar het tooneel van den strijd en waar men met voorbeeldige energie de komende mili taire gebeurtenissen voorbereidt, zullen er stellig, evenals ik zelf, een bemoedigenden indruk van meenemen. Zij zullen hooger ge stemd en met gestaaiden moed terugkeeren en zullen aan het land een vonk meedeelen van den geest van vastberadenheid, opof fering en vertrouwen die allen, aanvoerders en soldaten, die strijden en sterven, bezielt. Wanneer gij andere inlichtingen, andere be oordeelingen, andere bijzonderheden vraagt, zal de regeering ze u met volledige oprecht heid geven, zonder ooit de waarheid te kort te doen, maar op eene wijze, die, naar haar oordeel, niet schadelijk is voor het land. Gij kunt trouwens niet wer.schen, dat door onze besprekingen eenige schade wordt toege bracht aan het land, dat er vermindering komt in de moreele kracht, welke wij moeten handhaven, of dat er eenig voordeel aan den vijand door wordt verschaft. Gij begrijpt zelf ik twijfel er niet aan zooals het altijd begrepen werd in andere, stellig niet meer plichtbewuste parlementen, dat er grenzen zijn binnen welke onze besprekin gen moeten worden gehouden. Daarentegen is uwe bevoegdheid, om kri tiek uit te oefenen, onbegrensd, evenals zoo gij dit mocht wenschen uw bevoegd heid om te veroordeelen hetgeen de regee ring gedaan heeft. Maar zoo gij een ver oordeeling wilt uitspreken, dan worde dit met waardigheid gedaan, in een snel verloopend debat. Het huidige tijdstip vor dert daden, geene woorden. De regeering moet met alle macht en zonder ophouden wTerken, om aan leger en vloot de onont beerlijke hulpmiddelen te verschaffen, en het land in zijn zware beproeving te steu nen en te leiden. Indien gi] de Tegeering thans niet zoo als gij het reeds verscheidene malen wèl deedt voor hare taak berekend acht moet gij dengene, die daa.rtoe, krachtens de grondwet, bevoegd is, in staat stellen die regeering ten spoedigste te vervangen. Niemand zal ons dezen eenigen trots kun nen ontzeggen, en dat verwachten wij ook van uw rechtvaardigheid, dat wij met alge- heele toewijding en in volmaakte oprecht heid, alles wat wij konden geven in intel- lectueele en moreele macht en vooral in onuitputtelijke liefde aan het vaderland heb ben gegeven. (Zeer levendige toejuichingen en kreten van instemming.) Hierna voerden een aantal leden het woord. Minister-president Salandra zeide aan het einde van het debat, dat hij aan zijne verklaringen niets meer had toe te voegen. Hij aanvaardde, namens de regeering, eene motie, voorgesteld door Luciani en aldus luidende: „De Kamer, vertrouwen stellende in het beleid der regeering, neemt de cre dietwet aan." Hij verzocht over de afdeelin- gen van deze motie gesplitst te stemmen. Het was nu geen tijd voor dubbelzinnige be slissingen. De Tegeering zal hare gedrags lijn regelen naar den uitslag van de stem ming. Nadat een aantal leden hunne stem had den gemotiveerd, werd bij hoofdelijke stem ming met 197 tegen 158 stemmen verwor pen het eerste gedeelte van de motie, de uitspraak van vertrouwen in het beleid van de regeering. Engeland. Londen, 11 JunL (R.) Uit de berich ten over de conferentie van nationalisten, die gisteren in Dublin is gehouden, blijkt, dnt de voorstellen van Lloyd George tot tegeling van de Iersche kwestie hierop neer komen, dat de Homerule-wet dadelijk in werking zal treden met de volgende amen dementen als tijdelijke maatregelen: de le den blijven in vollen getale afgevaardigd naar het riiksparlement, de zes graafschap pen van Ulster blijven, gelijk tot dusver, on der bestuur van de rijksregeering. Dadelijk na den oorlog zal eene rijksconferentie, waarin ook alle dominions vertegenwoor digd zullen zijn, de toekomstige regeering van het rijk, waaronder ook de Iersche kwes tie, in overweging nemen. De vergadering nam eenstemmig eene motie aan, die protesteert tegen de hand having van de krijgswet en verlangt, dat de gevangenen, die veroordeeld zijn in verband met den opstand, als krijgsgevangenen be handeld zullen worden. 12 Juni. De unionistische raad van Ulster heeft Sir Edward Carson gemachtigd de ondeihandelingen over Ierland voort te zetten op den grondslag der definitieve uit sluiting van de zes graafschappen van Ulster van de homerulewet. Yereenlgde Staten. Chicagfo, 11 JunL (R.) De republi- keinsche conventie heeft Hughes car.didaat gesfeld voor het presidentschap, zoo goed als eenstemmig. De progressisten stelden bij acclamatie Roosevelt. Tweede telegram. Hughes kreeg 949 stemmen. Het besluit werd daarna een stemmig gemaakt. Als candidaat voor het vice-president- schap werd Fairbanks gesteld. Derde telegram. Hughes heeft de candidatuur aangenomen. Washington, 11 Juni. (R.) Presi dent Wilson heeft het verzoek van Hughes om ontslag als lid van het hooggerechtshof aangenomen. Washington, 11 Juni. (R.) Bij de aanvaarding van zijne candidatuur seinde Hughes, dat hij liever rechter zou zijn geble ven, maar dat het zijn plicht was aan de roepstem gehoór te geven op dit kritieke tijd stip in de geschiedenis van het land. Hij verklaarde, dat hij opkwam voor onver zettelijke handhaving van de rechten der Amerikaansche burgers te land en ter zee, en dat de buitenlandsche betrekkingen van de Vereenigde Staten onberekenbare schade hadden geleden door de zwakke, weifelende politiek, ten opzichte van Mexico. Hij keur de het program om ten volle gereed te zijn onvoorwaardelijk goed, ook in industrieel opzicht, voor de toestanden na den oorlog, en verklaarde zich verder ten gunste van het herstel van beschermende invoerrechten en van maatregelen tot uitbreiding van den buitenlandschen handel van Amerika. Chicago, 11 Juni. (R.) Roosevelt heeft aan de conventie van de progressisten ge seind, dat hij voor het tegenwoordige een candidatuur weigert. Hij wijst den senator Lodge aan als compromis-candidaat. Vmprelde Bercbten. Voor Belgie's herstel. De onlangs overleden Amerikaansche spoor wegmagnaat James Hill "heeft 25.000.000 fr. voor het herstel van de verwoestingen in België nagelaten. Aanslag op Roosevelt. En- gelsche bladen melden, dat te Kansas City op Roosevelt een aanslag is gepleegd. Een groot mes werd naar hem geworpen; het had den vorm van een scheermes. De voor malige president werd niet getroffen. Hij wilde des avonds een verkiezingsrede hou den, en op het oogenblik van het voorval stond een stoet automobielen gereed om de voornaamste straten van de stad door te gaan en daarna naar het hotel te rijden, waar de samenkomst zou plaats hebben. De dader van den sanslag is gevat. Staten-üeneraal. De militaire geneeskundige dienst. De Minister van Oorlog heeft aan de Tweedie Kern er inlichtngen ver schaft omtrent een twee tal klachten over den geneeskundigen dienst, die in de vergadering der Tweede Kamer van 19 Mei en 24 Mei jJ door de leden Duymaer van Twist en K. ter Laan ter sprake waren gebracht. Wat het eerste geval betreft, dat ven den landweerplichtige Bijkerk, deze was, volgens de Inlichtingen van den inspecteur van den genees- lamdicretn dienst op 10 April 1916 in het militair hospitaal te Utrecht opgenomen met klachten over pijn in rug en horst en aldaar onder be- "hendelmg gekomen van een officier van ge zondheid-specialist in Inwendige ziekten. Aan gezien bij herhaald en nauwkeurig onderzoek de verschijnselen aen meningitis cerebrospina- lis epidemics (nekkramp) deden denken, werd het raadzaam geoordeeld, den patient over te brengen naar de barakken van het Stedelijk Ziekenhuis te Utrecht, hetgeen op 14 April ge schiedde. Het verdene verloop van de ziekte wees uit, dat de patient lijdende was aan bloed- vergiftiging, veroorzaakt door een micro-orga nisme, dat in het bloed, in het ruggemergsvocht en in de l-ongen werd aangetoond, terwijl ook in het ruggemergskenaal een etterige ontste king werd aangetoond. Tengevolge van genoem de ziekte overleed de patient op 16 ApriL Blijkens een bericht van den directeur-ge neesheer van het ziekenhuis is de oorzaak van den dood gebleken te zijn een -ontsteking var de ruggemergsvliezen, die door de klinischo waarneming niet kon worden onderscheidei» van de meningitis cerebro-spinahs epidemica hetgeen eerst door het bacteriologisch onder zoek mogelijk was. Op grond hiervan meent de minister van Oor log, dat er niet de minste aanleiding is om de behandeling van de zijde van den militairen ge neeskundigen dienst te laken. De tweede klacht betrof een militair te Am sterdam, die volgens den heer Ter Laan een ernstige verbloeding had gekregen en van het hospitaal aldaar van 2 tot 4 uur 's middags geen geneeskundige hulp heeft kunnen krijgen, tot dat hij eindelijk door iemand uit een burger lijke inrichting is geholpen. Als resultaat van het ingesteld onderzoek deelt de minister mede, dat op 23 April te ruim 4 uur, de in het hospitaal wacht hebbende bur gerarts (chirurg), die dus het hospitaal niet mag verlaten (binnenwacht), opgebeld en verzocht werd, even in een woning in de stad te komen kijken 'bij een patient, die een verbloeding had. De wacht hebbende officier van gezondheid gaf toen te keraven, dat hij niet weg kon, dat bij den patient thuis er toch waarschijnlijk niet veel aan zoxt te doen zijn, dat het dus beter as den man naar het hospitaal te vervoeren en dat, zoo deze niet loopen kor», de brancard zou worden gezonden. (Het hospitaal had nog ceen eig n auto). Daarop werd van de zijde 'C£i den patient gevraagd, oï hij niet per auto kon worden vervoerd. De officier van gezond heid gaf ten antwoord, dat dit goed1 was en dat (spoedshalve door den vrager) de ziekenauto van dein gemeentelijken dTcnst kon worden be steld voor rekenirg var>-he<t hospitaal. Dit is geschied en een helf uur later kwam de pa tient per auto in het hospitaal on is in "het mi litair hospitaal onmiddellijk geholpen door den wachtdokter V«an der Werff. De kosten van de auto werden door het hospitaal betaald. Niet ;n een burgerlijke ziekeninrichting dus, doch in het militair hospitaal is. geh'ik de patient zelf geschreven heeft, „mvmïddelink en liefderijk ge holpen". De dokter van de hïnnenwacht heeft dien dag geen oogenblik het hospitaal verlaten en stond dan patient op te wachten. De zaak had echter ean voorgeschiedenis ge had, namelijk deze, dat de patient te 2 trur *s middEgs het hospitaal had opgebeld en om f n dokter gevraagd. Hem is toen het telefoon nummer opgegeven v:-n dan wachthebbenden officier van gezondheid voor den buitendienst. Ongelukkigerwijze heeft degtr.o <i;\» dit rmm- rner opgaf, zich vergist en her adres opgege ven van den geneesheer, die op den volgenden d«g de wacht kreeg on die op de wachtliis* vermeld stond onmiddellijk onder den naam ven den wachtdoenden geneesheer op den do* zelf. Deze vergissing heeft tengevolge gehad, dat' het 's middags tot 4 uur 'geduurd heeft alvo rens het bovenbeschrevene plaats vond. De wachthebbende officier van gezindheid vcor den buiten-dienst is dtci ganschen dag te zijner» huiza beschikbaar geweest, doch niet hij, doch zijn collega die vrij was in zijn beweging en zich niet thuis bevond, werd tevergeefs opgeroepen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de voorschrift ten omtrent het te allon tijde beschikbaar zijn van medische hulp stipt zijn opgevolgd, dwt zoo* danige hulp dus zoowel in als buiten bet hos pitaal bij dag en bij nacht steeds beschikbaar is en dat een betreurenswaardige vergissing in het opgeven van een telefononummer oor7 ik is geweest van de vertraging in de behande ling. Berichten. De Staatscourant van 10 Juni bevat o. a. de volgende Koninklijke be sluiten: erkend en toegelaten als consul-generaal van Noorwegen te Rotterdam voor Neder land jhr. mr. J. J. Rochussen en als consul van België te Maastricht voor Limburg L'. de Villegas de St. Pierre; benoemd tot rijksklerk 2e klasse ter grif fie van het kantongerecht le Amsterdam J. Ebregt, thans tijdelijk hulpschrijver; ten parkette van de ambtenaren bij het O. M. bij de kantongerechten te Amsterdam A. H. J. Braam, thans hulpschrijver. Turksch gezantschap. Wolff's Bureau seint ons uit Konstantinopel: De voormalige Turksche gezant te Alhere Mukhtas Bey, die den laatsten tijd het onder- secretariaat van buitenlandsche zaken waar nam, is tot gezant te Den Haag benoemd en reeds daarheen vertrokken. Verlof om gezondheids* redenen. De commandant van het veldleger heeft, naar De Avp. meldt, het vol gende schrijven gezonden aan de autoritei ten van de landmacht* „Herhaalde malen gebeurt het dat genees kundige verklaringen ter bekoming van ver lof worden afgegeven ten behoeve van mi litairen voor m. i. te lange tijdsruimte (6 weken, 2 maanden), ook dan zelfs wanneeT den betrokkenen verlof verleend wordt naar plaatsen, waar, of in de buurt waarvan, een of meer officieren van gezondheid aanwezig rijn. Ook doen zich gevallen voor dat verlof wordt gevraagd voor patiënten, die nog ge neeskundige behandeling noodig hebber». Het komt mij in de omstandigheden, waar der wij thans verkeeren niet wenscheliik' voor om militairen, die wegens lichamelijke aandoeningen of gebreken tijdelijk vrijge steld worden van den dienst, langer dan noo dig ii, buiten militaire geneeskundige con trole te laten. Dat, buitengewone omstandigheden uitge sloten, ean militairen geen verlof tot herstel van gezondheid dien verleend te worden., zoolang zij, onder mil. geneesk. behandeling zijnde, nog geneeskundige behandeling be hoeven, dus nog ziek zijn, spreekt van zelf. In verband met den inhoud van het boven staande heb ik de eer u te verzoeken aan militairen om gezondheidsredenen geen lan ger verlof te verleenen of te doen verleeqen dan b.v. ten hoogste voor een maand. Blijkt na afloop van die periode, dat eeni verlenging van het verlof noodig Is. dart moet daarvoor een nieuwe, door een officier van gezondheid opgemaakte geneeskundige verklaring ingezonden worden." In den ouderdom van 75 jaar is te Den Haag overleden de oud-lcolonel der ar tillerie O. A. van Maanen. Hulde aan wijlen mr. van De venter. Als huldeblijk aan de nagedach* tenis van mr. C. Th. van Deventer wil men, naar Het Vad. meldt, een school voor ver der gaand onderwijs en opleiding van on derwijzeressen te Semarang oprichten ten behoeve van meisjes behoorende tot de In- heemsche bevolking van Ned.-Indië. Nederland en de oorlog» De levensmiddelen uitvoer. Door het Tweede-Kamerlid mr. Sanne* zijn de navolgende vragen aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij den voorzitter der Tweede Kamer ingezonden: 1. Is de minister van oordeel dat uitvoer van eerste levensbehoeften slechts geooi- loofd mag zijn, voor zoover zekerheid bestaat, dat voor de binnenlandsche behoef ten voldoende voorraad, tegen redelijken prijs, beschikbaar Is en blijft? 2. Wil de minister overwegen, of het, mede in het belang dier zekerheid, niel noodzakelijk is, ten spoedigste verdere orga nisatie en gTOOter centralisatie te brengen in de regeling van onzen uitvoer, b.v. door in- - stelling van een Centraal Uitvoer-Bureau, hetwelk met inachtname van den sub 1 bedoelden regel het gansche vraagstuk va.t onzen export, adviseerend of regulee- rend, zou hebben te behandelen? Het aardappslvraagstuk- Het Kamérlid, de heer De Jong, heeft dei volgende vragen gericht tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: 1. Kan de minister mededeelen hoe grool de hoeveelheid aardappelen is, welke, zoo* lang de uitvoer in het najaar van 1915 eif het voorjaar van 1916 was toegestaan, W geëxporteerd? 2. Kan de minister mededeelen, welke hóo» veelheid op 1 Juni nog beschikbaar -wm voor de binnen'^ndsche consumptie? 3. Is het den minister bekend, of

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2