TbinnEnland. KOLONIËN. Stochod, ten westen van het dorp Svidniki en ten oosten van Vorontsjin, duren de ge vechten met ongekende hevigheid voort. Wl maakten 4 officieren en 214 man, allen f)uitschers, gevangen. Dit geringe aantal gevangenen laat zich verklaren door de buitengewone verbittering onzer soldaten, die geen kwartier gaven, daar de vijand met on'plofbare kogels schoot. Aan dezen aan val nam ook eene afdeeling territoriale re serve uit Jaroslaw deel; de commandant 'bleef op zijn post ondanks zijne wonden. Aan de Strypa en ten westen van Halvoron- l.a namen onze troepen eenige stukken vijandelijke loopgraaf in bezit. Onze uiterste linkervleugel zet de vervol- ring van den vijand voort. Wij bezetten de stad Radautz en maakten 22 officieren en 1000 soldaten gevangen Wij veroverden 3 m-chinegeweren en 27 kisten mitrailleurs- munitie. Weenen, 22 Juni. (W.B). Officieel bericht van hedenmiddag. Er is niets bijzonders voorgevallen. Rome, 22 Juni (Stefani.) Officieel communiqué. In het Ledro-dal viel de vijand in den r acht van den 2!sten onze stellingen ten Zuiden van den Monte Sperone aan. Na een ;evend;gen strijd werd hij volkomen teruggeworpen. Van het Garda-meer tot aan de Astico hadden gisteren artillerie- en infanteriege- vechten plaats. Wij veroverden geweren, munitie en een mitrailleur. Op het Asiago-plateau bepaalde de vij and zich, kleine aanvallen in de streek van den Monte Magna boschi en in de zone van Mandrielle (ten Westen van Marcesina) uitgezonderd, tot een defensieve houding; maar hij verzette zich daarbij krachtig te gen den opmarsch van onze troepen. Ons zwaar geschut bombardeerde het sta- iïon Boblach, in het Pusterla-dal. Aan de Isonzo kwamen geen belangrijke gebeurtenissen voor. Weenen, 22 Juni. (W.B.). Officieel bericht van hedenmiddag. Er zijn geen bijzondere gebeurtenissen te vermelden. Athene, 22 Juni. (Stefani). De Ita- liaansche gezant overhandigde heden op lest van zijne regeering een nota aan de Grieksche regeering, waarin de Italiannsche xegeering zich solidair verklaart met de eischen, vervat in de nota, die door de ver tegenwoordigers van Frankijk, Engeland en Rusland overhandigd is. ïn de nota wordt verklaard, dat Italië, be zorgd over den militairen toestand in Grie kenland, zich aansluit bij de eischen van zijne bondgenooten en ook een werkelijke en volledige demobilisatie van het Griek sche leger in den kortst mogelijken tijd ver langt. Deze maatregel moet worden toege past in het gebied van het koninkrijk Grie kenland, zooals dit in de verdragen is er kend, en ook in het zuidelijke gedeelte van Albanië, dat thans vodrloopig door Grie kenland is bezet. Zaimïs deelde aan de gezanten van Frankrijk, Engeland, Italië en Rusland me de, dat hij na het ontslag van het kabinet- Skoeloedis als minister-president was opge treden en de nota der vier mogendheden in haar geheel aanvaardde. Athene, 21 Juni. (R.) Zaimis deelde aan de Fransche legatie, gedurende eene conferentie van de gezanten der entente- mogendheden, die hedenavond gehouden -werd, mede, uit naam des Konings, dat Griekenland alle eischen der en tente inwilligt. Petersburg, 22 Juni. (R.) In de nota aan Griekenland eischen de geallieer den: 1. demobilisatie; 2. vorming van een nieuw kabinet, dat borg staat voor eene welwillende neutraliteit en handelt over eenkomstig de wenschen der Kamer; 3. ver vanging van de politie, die onder vreem den invloed staat, door een politie, die be noemd is met goedkeuring der Entente. Athene, 22 Juni. (R.). Het nieuwe kabinet wordt hedennamiddag beëedïgd. Zaimis is minister-president en minister van buitenlandsche zaken. De gezanten der En tente mogendheden hebben aanbevolen de blokkade op te heffen. Konstantinopel, 21 Juni. (W.-B.). Het hoofdkwartier deelt mede Aan het Irakfront in den sector van Tella- hie geen veranderingen. Aan den Euphraat ondernamen wij een verrassenden aanval tegen de Engelsche voorposten, doodden negen Engelsche soldaten en namen hunne geweren mee. In de streek van Serpol en Chod ten Oos ten van Kasri Schirin en ten Oosten en ten Noorden van Beneh oefenen onze troe pen, door vrijwilligers ondersteund, voortdu rend op de Russen druk uit. Op den rechtervleugel van het Kaukasus- Iiont geen verandering van beteekenis. In het centrum waren hevige geweergevech ten. Op den linkervleugel hadden schermut selingen tusschen verkenningsafdeelingen plaats. Een aanval bij verrassing door zwakke vijandelijke krachten tegen twee punten van onze vooruitgeschoven posities ondernomen, werd met gemak afgeslagen. Op 18 Juni na middernacht vlogen twee van onze vliegtuigen over de eilanden Im- ïbros en Tenedos; ze wierpen met succes bommen op twee vliegloodsen en twee tor pedobooten. Een der torpedobooten wérd door een bom op het dek getroffen en door de andere naa hret eiland Tenedos ge sleept. In de vliegloodsen brak op twee plaatsen brand uit. Van vijandelijke vlieg tuigen, die op 18 Juni El Arisj aanvielen, werden er drie neergeschoten. Het eerste vliegtuig viel in zee en zonk. Het tweede xiti op de reede van El Arisj; ^vaarixsiner en bestuurder werden door het andere vliegtuig gered. Het derde vliegtuig verbrandde met den waarnemer; de bestuur der ervan werd gevangen genomen. Een Engelsch oorlogsschip drong de baai van Sheik Memige, aan de kust van Medine, binnen en bombardeerde het mausoleum van Sheik Hami Je. K o n s t a n t i no pel, 21 Juni. (Ag. Milli). De Russen melden in hun staf- bericht van 16 Juni, dat ze Serpol opnieuw bezet en onze troepen verdreven hebben. Deze bewering mist allen grond. Geen enkele Russische soldaat bevindt zich op het oogenblik in Serpol en omstreken. Toen de Russen, die bij Kasri Schirin verslagen wa ren, in wanorde in de richting van Kerman- schah vluchtten, hadden ze teneinde aan een vervolging te ontkomen, bij Serpol en Cehab een kleine strijdmacht opgesteld, die eveneens de vlucht nemen moest, zoodia onze troepen verschenen. Cairo, 21 Juni. (R.) Volgens authen tieke berichten, die hier ontvangen zijn, heeft de groot-sherif van Mekka, daarbij ge steund door Arabische stammen uit West en Midden-Arabië, Arabië's onafhankelijk heid doen uitroepen van Turkije, onder welks wanbestuur en werkeloosheid Turksch-Ara- bië zoo lang geleden heeft. De krijgsverrich tingen begonnen omstreeks den Oen Juni en hebben tot een succes van de troepen van den sherif geleid. Mekka, Djeddah en Faif zijn veroverd, terwijl de garnizoenen zich over gaven, uitgezonderd twee kleine forten te Faif, waarvan bericht wordt, dat ze nog ver zet bieden. Het aantal der troepen, «ie -ich te Mekka en Faif overgegeven hebben is nog niet bekend, maar te Djeddah rlleen ziin 45 officieren, 1400 man en zes kanon nen genomen. Volgens de laatste berichten is Medina volkomen ingesloten, alle verbin dingswegen met Hedsjas zijrr in handen van den sherif. Het feit dat Djeddah in iet vaste bezit van den groot-sherif is, maakt het thans mogelijk den zeeweg weder open te stellen, terwijl de handel met de havens ,-an Hedsjas kan worden hervat. Vandaar dat men met vertrouwen kan verwachten, dat de moeilijkheden, welke de laatste zee jaren bij de jaarlijksche pelgrimstochten naar de heilige plaatsen plaats hadden, hans uit den weg geruimd zullen kunnen worden. Cartagena, 22 Juni. (R.) De Duit- sche onderzeeboot U 35 is gisterenavond hier aangekomen om voor herstellingen te dokken en werd bezocht door den secretaris van het Duitsche gezantschap. De kapitein deelde mede, dat hij de drager was van een eigenhandig geschreven brief van den keizer aan koning Alfonso, waarin dank wordt ge bracht voor de behandeling, welke den Duit- schers uit Kameroen ten deel is gevallen. De onderzeeboot verliet hedenmorgen 3 uur de haven. Torpedobooten buiten de haven volgen de bewegingen van*der. onderzeeër. Par ij s, 22 Jun i—(R.) Nadat zeven ge heime zittingen waren gehouden, hervatte de Kamer heden de beraadslagingen in openbare zitting. Eene motie tot bekrachti ging van de met gesloten deuren gevoerde discussiën, die onderteekend was door de voorzitters van de verschillende groepen, werd aangenomen met 440 tegen 92 stem men. Daarna werd eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 444 tegen 80 stemmen, nadat met 454 tegen 89 stemmen de prioriteit was uitgesproken voor de motie van vertrouwen. Rome, 22 Juni. (Stefani). Het besluit is geteekend, waarbij tot onder-staatssecre taris benoemd worden: Borsorelli buiten landsche zaken, Toscari koloniën, Bonicelli binnenlandsche zaken, Pasqualino Vastello justitie, Danieli financiën, Dacomo schat kist, generaal Alfieri oorlog, generaal Dallo- lio wapenen en munitie, Bottaglieri marine, Both onderwijs, Devito openbare werken, Ancona handel, marine en spoorwegen, Ca- nepa landbouw, Morpugo, nijverheid, han del en arbeid, Rossi Cesari openbare wer ken. Berlijn, 21 Juni. (K. N.) Het Berl. Tagebl. verneemt uit Zurich, dat de Duitsch Zwitsersche bladen met bezorgd heid constateeren dat door de besluiten der Parijsche economische conferentie, nu en toekomstig niet slechts de belangen der midden Europeesche mogendheden, maar ook die van het neutrale eedgenootschap ernstig worden benadeeld. De Neue Zuercher Nachr meent, dat de bondsraad nu niet voor vredesbemiddeling tusschen de oorlogsvoerenden kan werken, maar aan een protestverbond tusschen alle neutrale landen tegen de dwangmaatrege len der geallieerden. Mexico. El Paso, 22 Juni. (R.) Het wordt be vestigd, dat er gisteren een bloedig gevecht is geleverd, waarbij de Amerikanen aan ver liezen bijna twintig dooden hadden en zeven tien man aan krijgsgevangenen; de Mexica nen verloren meer dan 40 man, waarbij ge neraal Gomez. Het Mexicaansche bericht meldt, dat Gomez aan de Amerikanen den eisch stelde zich terug te trekken. Op de ontvangen weigering werd opnieuw een boodschapper gezonden, waarna de Ameri kanen aanvielen. De Mexicaansche comman dant deelde aan twee Amerikaansche bur gers mede, dat generaal Gomez een monde ling onderhoud wilde hebben en ging onder de wapenstilstandsvlag verder. De Amerika nen echter namen de gevechtsorde aan. Gomez een aanval vreezende, gaf aan zijn manschappen het bevel zich achter het hout gewas te verbergen Daarop begonnen de machinegeweren te vuren, zware verliezen toebrengende De chargeerende Amerikaan sche cavalerie doodde Gomez. Het gevecht duurde een uur. Washington, 22 Juni. (R.) Men ziet den toestand weer zeer ernstig in. Het srhiint dat er r»Iet veel twijfel jg de aanval van Orvanza en diens ultimatum zul len door Wilson als een oorlogsdaad be schouwd worden. Washington, 22 Mei. (R.) De Mexi caansche gezant heeft staatssecretaris Lan sing bezocht om te klagen over de bezetting van Casos Giandes door generaal Pershing. Hij verklaarde, dat zulk eene handeling openlijke vijandigheid beteekende. Tweede telegram. Er zijn aanwij zingen, dat het tot eene schikking met Mexico zal komen. Maar president Wilson is besloten de strengste, maatregelen te ne men, wanneer de pogingen tot schikking mochten mislukken. Oost-lndië. Peslgevallen op Java. Regeeringstelegram, betreffende pestge- allen op Java van 19 Mei1 Juni Soerokarta 1 nieuw geval, 2 dooden Pasoeroean 1, Toeloengagoeng 1, Blitar 1 en Soerabaja (stad) 3 doodelijke gevallen. Totaalcijfer over bovengenoemd tijdvak7 gevallen, 8 dooden; over nagenoegover eenkomstige veertiendaagsche tijdvak vorig jaar (21 Mei—3 Juni 1915): 62 gevallen, 235 dooden. Kameroverzicht tweede Kamer. Na verdaging tot half twaalf, wegens, on voltalligheid, is in de zitting van Donderdag voortgegaan met de behandeling van de verdedigingsbelasting 1 en 2 voorstel-Bos c. s. De heer De Monte Verloren (a.-r.) is niet tegen het ontwerp der regeering, om dat 't eigenlijk niet eene heffing in eens is hij zou evenwel, evenals de heer De Geer, liever dan eene belasting over een jaar met betaling in drie jaren zien een normale be lasting op het inkomen gedurende een be perkt aantal jaren. Hij meent evenwel, dat de druk te, veel wordt gelegd op de inko mens met vermogen en wil daarom 3 jaar 1 'A maal de gewone inkomstenbelasting extra heffen en de vermogensbelasting 3 maal dubbel, met vervallen van de door den minister voorgestelde extra-vermogensbe lasting waarvan echter Yx moet worden in gehaald door de vermogensbelasting, gedu rende 3 jaar progressief te maken. De heer Visser van IJ zendoorn (v. 1.) acht de door de regeering voorgestel de heffing zeer hoog, wil echter de regee ring steunen. De grens der belastingheffing is hiermede evenwel bereikt, daarom wil hij niet meegaan met hen, die de heffing willen vernoogen. De schaal, door de regeering voorgesteld, ter waardebepaling van het ver mogen, is onrechtvaardig, betoogt spreker. De motie-Hugenholtz, inhoudende verzoek aan den minister van marine om terug te ko men op de uitzending van zeemiliciens naar Indië, werd verworpen met 50 tegen 18 stemmen, waarna wordt voortgegaan met de behandeling van de belastingontwerpen. De heer Ter Laan (s. d.)« (Rotterdam), dringt daarbij aan op het opnemen van naamlooze vennootschappen in het ontwerp der regeering. De heer Merchant (v. d.) verdedigt het voorstel-Bos c. s. Voor heffing in korten tijd pleiten psychologische argumenten; in tijden als deze is het volk het meest geneigd tot het brengen van offers. Voor directe betaling pleiten ook politieke argumenten, thans is men minder geneigd tot hardnekkig vasthouden aan eigen inzicht, terwijl het crediet van het land door beta ling uit belasting wordt verhoogd. Nog voert spr. economische argumenten aan voor een heffing-in-eens, die onze krachten beschikbaar doet blijven voor versterking der economische hulpmiddelen na den oor log. Hij bestrijdt voorts het denkbeeld van den heer de Geer van een drie jaarlijksche belasting. Spr. ontkent het vermogenvernie- tigende karakter eener herfing-in-eens. Te 4 uur 10 was het woord aan minister Van G ij n. Echter werd toen de verga dering verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Berichte»*. De Staatscourant van heden 22 Juri bevat o.a. de volgende Kon. beslui- ten: bevorderd bij het departement van Land bouw tot adjunct-commies de klerk K. Betz Rzn.; verleend den persoonlijken titel van klerk 2de klasse aan C. Riem, adjunct-xlerk bij het Nederlandsche gezantschap te Peking; bevorderd tot referendaris bij het departe ment van Financiën H. Kuhltaan, thans hoofdcommies; bevorderd tot vice-president bij het ge rechtshof te 's Hertogenbosch mr. Th. J. A. Duijnstee, thans raadsheer in het gerechts hof en lid der Tweede Kamer; benoemd tot notaris in het arrondissement Heerenveen met standplaats Joure H. J. .Kamp, candidaat-notaris te Steenwijkerwold en tijdelijk notaris te Joure: Herbenoemd tot lid van Kamer van Toe zicht jover notarissen en candidaat-notaris- sen in het arrondissement Utrecht, Jhr. mr. R. de Beaufort, Kantonrechter te Wijk bij Duurstede. Benoemd, bij het reserve-personeel der Landmacht, tot Reserve-Tweede-Luitenant, a. bij het wapen der Infanterie, bij het 6e Regiment, de milicien-sergeant D. Kramer, van. het regiment Jagers; bij het 10e regi ment, de milicien-sergeant D. A. J. Roks, van het regiment Jagers; bij hun tegenwoor dig korps, de milicien-sergeanten A. van der Hoogt, van het 4e regiment; W. R. Heere, van het 5e regiment; g, J. Brandenburg, van het 6e regiment; L. G. H. Ucherman, van hei 7e regiment; J. J. Leeninga,-van het 12e re giment; H. S. Muijtjens, van het 13e regi ment; A. J. Bierens, en P. H. Castenmiller, beiden van het 14e regiment; W. J. M. Hes- lenfeld, van het 18e regiment; H. K. Sterken- burg, van het 20e regiment; J. Slort, E. de Bruyne, en I. Hoekstra, allen van het 21e regiment; b. bij de Infanterie der Landweer, bij het 7e bataljon, de landweerplichtige sergeanten P. A. Broere en J. H. Pieters, onderschei denlijk van het 19e en van het 17e bataljon; bij het 39e bataljon, de landweerplichtige sergeant W. T. Weyts, van het 40e bataljon. Tijdelijk benoemd, bij het reserve-perso neel der Landmacht, tot Reserve-Tweede- Luitenant, bij het wapen der Infanterie, bij hun tegenwoordig korps, de milicien-serge anten W. H. L. Kampman, van het 11e regi ment; J. F. E. Regout, van het 13e regi ment; G. Esmeijer, van het 20e regiment; J. J. Hallebeek, van het 22e regiment. Benoemd bij* het wapen der Infanterie, tot Kapitein, de Eerste-Luitenants J. Busquet en G. A. Visser, onderscheidenlijk van het 5e regiment en van de VII infanteriebrigade, laatstgenoemde met ingang van 1 Juli 1916 Overgeplaatst in hunnen rang en ouder dom van rang bij den Plaatselijken Staf en benoemd tot Plaatselijke Adjudant, onder scheidenlijk te Nijmegen en te Haarlem, de Kapiteins, J. I. Rinkes en J. A. A. Holste, respectievelijk van het 23e en van het 18e regiment infanterie, laatstgenoemde met ingang van 1 Julr 1916. De titulaire rang van Kapitein verleend aan den Reserve-Eerste-Luitenant J. W. Mathol, van het wapen der Infanterie. Minister Posthuma. Naar het „N. v. d. D." verneemt, is minister Posthu ma in zoover hersteld, dat hij met 1 Juli zijn werkzaamheden denkt te hervatten. Kiesrecht van militairen. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Kamerlid Albarda in zake het kiesrecht van militairen, heeft de minister van Oorlog medegedeeld, dat reeds door hem maatrege len zijn genomen om te bevorderen, dat de militaire bevelhebbers de in art. 24 der Kieswet bedoelde opgaven aan de burge meesters doen betreffende de militairen, voor wie wegens him overgang van de mili tie naar de landweer of wegens andere om standigheden de schorsing van het kiesrecht behoort te worden opgeheven. De minister is niet bereid om ook voor andere doeleinden dan de periodieke verlo ven gelegenheid tpt reizen op rijkskosten te geven. Zij die vrij reizen verlangen teneinde hun kiesrecht te gaan uitoefenen, zullen het dus daarheen moeten zien te leiden, dat de uitoefening van dat recht valt binnen him periodiek, verlof. Op de medewerking van de militaire autoriteiten valt daarbij te rekenen. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen ge last: luitenant ter zes der 2de klasse C. H. Zijlstra, met 1 Juli a.s. bij de Kweekschool voor zeevaart te Leiden; luitenant ter zee der 28e klasse F. E. T. ter Bruggen Hugenholtz en luitenant ter zee der 2de klasse K. M. reserve H. G. J. ter Marsch, met 1 Juli a.s. geplaatst aan boord wachtschip te Hellevoetsluis; luitenant ter zee der 2de klasse A. E. G. Post Uiterweer met 3 Juli d.a.v. geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam; luitenant ter zee der 1ste klasse J. T. C. van Schreven 15 Juli d.a.v. geplaatst als eerste-officier aan boord Hr. Ms. „Schor pioen". De zeemiliciens voor Indië. In verband met het oponthoud, dat het S.S. „Riouw" van de Maatschappij „Ne derland" te Kirkwall ondervindt is het ver trek van de zeemiliciens naar Nederl.-Indië, dat op 24 dezer zou plaats hebben, oorloo- pig uitgesteld en zal dit thans zeer waar schijnlijk in de eerste helft van Juli vallen. Prof. Kraus. Het Eerste Kamerlid, prof. dr. Kraus, oud-minister van Water staat, die zich eenige maanden geleden in zijn hoedanigheid van voorzitter van den Raad van beheer van de Nederl.-Indische Spoorweg-Maatschappij naar Nederl -Indië begaf tot het maken van een inspectiereis langs de lijnen der Maatschappij, is gister avond hier ter stede teruggekeerd. Prof. Kraus maakte de thuisreis met het s.s. Tabanan. Deze reis, welke 50 dagen duurde, ging langs de Kaap, Schotland en de Noorsche kust. Het Kamerlid prof. A a 1- b e r s e. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene missive \an den heer mr. P. J. M. Aal- berse, houdende mede deeling, dat hij op 20 dezer het bezoldigd Staatsambt van gewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool door het afleggen van den vereischten eed heeft aangenomen. Het logies voor schepelin gen. De minister van Landbouwnijver heid en Handel heeft het plan opgevat de regeling, houdende bepclingen betreffende een doorloopend van rijkswege uit te oefe nen vrijwillig aanvaard toezicht op het logies voor de schepelingen er. op de bestaande ziekenverblijven aan boord van Nederland sche schepen, uit te breiden met lichtere voorschriften, o .a. voor visschersvaartuigen. Om daartoe te geraken ligt het in het voornemen een commissie te benoemen, welke zal worden opgedragen een voorstel voor de samenstelling van bedoelde voor schriften in te dienen. In verband^ hiermede kreeg de Zeemans- vereeniging „Volharding een verzoek tot het aanwijzen van een matroos of oud-ma troos op trawler-vaartuigen, die geneigd iou ziin in die commissie zitting te nemen» gggggka Genoemde Vereeniging heeft th'ans aft zoodanig voorgedragen den voorzitter vaït haar afdeeling Umuiden, den heer D. F. Schilling, die oorheen gedurende verschelt* dene jaren als matroos ter trawlvisscKeriJ heeft gevaren. R o o d e Kruis. In de militaire zie- keninrichting te Haarlem heeft de uitreiking/ plaats gehad van onderscheidingen vanwege het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, door den gewestelijk Commissaris Jhr. AJ W G. van Riemsdijk, in opdracht van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Verleend werden: het Kruis van Verdienste aan de navolgende dames. Bestuursleden van het Vrouwencomité Mevr. Guépin, mevr. Vol- ker, mevr. Holtzschue en Jkvr. Van der Wijok, alsmede aan den Dirigeerend Oïli- cier van Gezondheid 2e kl. C van der W Chef van de Militaire Ziekeninrichting en Dr. Steffelaar, leider der Transportcolonne. Verder ontvingen de dames Van Lennen, Honigh, Van Bemmelen, Van Nieuwkuyk, Leysner, Lomans, Gaade, Deckers, Koop- mans, Zwakman en Van Teutem, allen be- hoorende tot de colone-helpsters van het Ned. Roode Kruis alsmede de verpleegster van de militaire ziekeninrichting, zuster Martin, de medaille van verdienste van het Ned. Roode Kruis. Begrafenis Dr. C. T. Humme, Het stoffelijk overschot van Dr C. T. Hum- iné, oud-inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, zal a.s. Zaterdag ter crematie worden overgebracht naar het crematorium Westerveld te Driehuizen. P. J. K a i s e r. Te Nijmegen is ovei> leden de heer P. J. Kaiser, gepens. advi seur-verificateur van Riikszeeinstrumenten. Vederland «n do oorlog* Handelsbetrekkingen op land bouwgebied- Gemeld wordt In eene te 's-Gravenhage, onder voorzit terschap van mr. J. T. Linthorst Homan, voorzitter van het Nederlandsch Landbouw- comité, gehouden vergadering van voorzit ters van de ten vorigen jare opgerichte „levensmiddelen-vereenigingen", werd in beginsel besloten tot oprichting van eene vereeniging, ten doel hebbende te bevorde ren, dat in het algemeen belang de normale handelsbetrekkingen op landbouwgebied tusschen Nederland en het buitenland wor den in stand gehouden en zoonoodig her steld. (Landbouw-Export-Bureau). De vereeniging, waartoe als leden zullen kunnen toetreden vereenigingen, welke de regeling van de beschikbaarstelling van levensmiddelen voor binnenlandse^ ver bruik en de regeling van den uitvoer daar van ten doel hebben, zal zich met in acht neming van alle behoeften van den binnen- landschen verbruiker bezig houden mef den buitenlandschen afzet van landbouw- voortbrengselen en het uit den weg ruimen van aan den aanvoer van landbouwbenoo- digdheden in den weg staande moeilijk heden. Door aldus de producenten en handelaren van en in landbouwproducten te organisee- ren, zal het mogelijk worden eene centrale leiding te geven bij het bewerkstelligen van den uitvoer van een na voorziening van de binnenlandsche behoeften overblij vend surplus van landbouwproducenten en zal er tegen gewaakt kunnen worden, dat markten voor ons land verloren gaan, welke vóór den oorlog met opoffering van jaren lange moeite en veel kosten verworven wer den, doch die door den oorlog werden of dreigen te worden verstoord. Aanhouding van brievenmalen. De stoomschepen „Prins Willem I", 9 Juni van Amsterdam naar West-Indië ve trokken, en „Zijldijk", 20 Juni uit Noord-; Amerika te Amsterdam aangekomen, heb ben de post te Kirkwall moeten lossen. De gemeenten en de levens- middelenvoorzi ening. Het bestuur der Vereeniging van Neder landsche gemeenten en het bestuur der Ver eeniging van kleine stedelijke en platte landsgemeenten hebben het volgende adres aan den Minister van Landbouw, Nij.. verheid en Handel gezonden: „Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten1), waarvan de statuten laatste^ lijk zijn goedgekeurd bij Kon. besluit vanf? 30 Juli 1915, No. 36 en de Vereeniging' van kleine stedelijke en plattelandsgemeen ten, waarvan de statuten zijn goedgekeurd bij Kon. besluit van 3 Mei 1915 No. 28; dat, nu de distributie van levensmiddelen In handen der gemeentebesturen is, terwijl door het Rijk slechts de groote lijnen wor den aangegeven, waarlangs die uitvoering zich beweegt, daarmede aan de gemeenten eene moeilijke taak is opgelegd; dat het geen betoog behoeft, dat van die goede uitvoering zeer veel afhangt; dat het adressanten derhalve wensche- lijk voorkomt, waar gebleken is, dat de be trokken organen niet steeds of niet voldoen de worden geraadpleegd omtrent de aan hen op te dragen uitvoeringsmaatregelen, dat door de Regeering worde ingesteld eert Commissie van Advies, hoofdzakelijk be staande uit gemeentelijke autoriteiten of andere personen, die practisch met de ge meentelijke distributie bekend zijn, ten ein de de te nemen maatregelen zoo goed mo gelijk voor te bereiden; dat het hun aanbevelenswaardig voorkomt dat de leden dier Commissie zouden worden' gekozen uit de vertegenwoordigers van be paalde groepen van gemeenten, zoo wat grootte als gesteldheid betreft, en uit ver tegenwoordigers van verschillende streken» aangezien ook de toestanden in den land® zeer verschillend zijn. Adressanten bevelen hun hierboven a$>

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2