KOLONIËN. BIN N EN LAN 57" Op de hellingen ten noorden van Pasubio fiervatte onze infanterie den opmarsch, on danks den verbitterden tegenstand van den wijand. Er duren hevige gevechten voort in de Atretic van Posina en Astico, waar de vijand jdoo» hevige, maar vergeefsche tegen-aan ballen onze vorderingen trachtte te stuiten. In het Sugana-dal waren voor ons gun stige gevechten bij Mesoli. De vijandelijke artillerie bombardeerde bewoonde plaatsen er. stichtte brand in een villa ten zuiden van Slrigno. Aan het overige deel van het front had den buitengewoon hevige artillerie-gevech ten plaats in Karintië aan de Boven-Pella. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Ospedaletto zonder er schade aan te dichten. Onze vliegtuigen bewierpen het station van Sant Andrea, ten zuiden van Górz, met bommen. Petersburg, 18 'JuIf. (Tel.-agent- schap.) Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Aan het Kaukasische front werd gisteren ons offensief op den rechtervleugel voort gezet. Eene afdeeling bergkozakken behaal de een groot succes. Zij verdreef den vij and uit zijne versterkte stellingen. Op som mige punten bereikten de kozakken niet al leen de sneeuw-linie, maar overschreden die zelfs. In de streek van de stad Medjiddag maak ten wij 2 machinegeweren en vele wapenen buit; ook werden gevangenen gemaakt. In de Taurusstreek namen wij een geheele compagnie Turken gevangen. In den loop van een aanval op 15 Juli j.l. bij Bayburt, veroverden wij een Turksche vlag. Avondcommuniqué. Onze kozakken, die onstuimig vooruitgin gen, maakten 34 Turksche officieren en 608 Askari's met twee machinegeweren gevan gen. Over de verovering van het Turksche vaandel in het gevecht bij Bayburt wordf na der bericht,.dat het vaandel gegrepen werd 'door een bereden ordonnans ven een Kau- kazisch tirailleurs-regiment. Konstantinopel, 17 Juli. (WB.) 'Communiqué van het groote "hoofdkwartier. Van het Irakfront en uit Perzië zijn geene berichten van belang. Aan het Kaukazusfront is de toestand op den rechter- en den linkervleugel onveran derd. Ten zuiden van de Tsjorok namen de aanvallen van de Russen, die geweldige ver liezen leden ten gevolge van onze krachtige tegenaanvallen, in hevigheid af. Den 16en Juli wierpen twee vijandelijke vliegers tien brandbommen neer in den om trek van het hospitaal en bij de sanitaire barakken van Gallipoli; zij veroorzaakten echter geen andere schade dan eenige ge broken ruiten. Een vijandelijke vlieger die 'des namiddags verscheen, werd door ons vuur buiten de zeestraat gedreven. Op de andere fronten geene verandering. Drag-ër, 17 Juli. (W. B.) De Dulb- ■chert hebben heden namiddag ten Zuiden van Drag-ör drie Zweedsche stoomschepen met papiermassa en een Amerikaansche viermastschoener vermoedelijk met petro leum opgebracht. De schepen zullen ver moedelijk naar Swinemünde gebracht wor den. Londen, 18 Juli. (R.) Bericht van Lloyds uit Malta. Het Britsche stoomschip Virginia is door een duikboot in den grond geboord. 47 man van de bemanning zijn hier aangeko men. Zes, die gewond waren, zijn in het hospitaal opgenomen. De eerste officier wordt vermist. Bericht uit Lowenstoft. Drie visschers- iBmakken zijn in den grond geboord. De be manning is aan land gebracht. Londen, 18 Juli. (R.) Het Britsche Stoomschip Wilton Hall, een ontwapend Schip van 3387 ton, is in den grond ge oord. Kopenhagen, 18 Juli. (W. B.) Over de torpedeering van het Duitsche stoom schip Cyria op Zweedsch gebied en de jschending van de Zweedsche neutraliteit, jflie daardoor is begaan, schrijft het Syd- Bvenska Dagblad; Deze gebeurtenis heeftma- itaurlijk een protest van Zweedsche zijde tot '.gevolg. Men mag wel hopen, dat de diplo matieke onderhandelingen er toe zullen lei den, dat Rusland verontschuldigingen maakt en dat de commandant van de Rus sische duikboot wordt gestraft. Wat nu moet worden gezegd, en wel zoo dat het wordt gehoord, i9 dat de Zweedsche regee- r.Ing in alles wat zij met kracht onderneemt om de eer en het recht te beschermen, het g?hee!e volk achter zich heeft. Londen, 18 Juli. (R.) Eerste minister Ascjuith heeft eene commissie benoemd tot o\57weglng van de handels- en nijverheids- politiek, die na den oorlog moet worden 'aangenomen, in verband met de conclusiën van de economische conferentie der geal lieerden en ook In verband met de volgende vragen: 1. de stappen tot instandhouding en vestiging van industrieën, die onmisbaar zijn voor de veiligheid van de natie; 2. de stap pen om den binnen- en buitenlandsche han del terug te winnen, die gedurende den oor log is verloren gegaan, en zich nieuwe mark ten te verzekeren; 3. de middelen tot ontwik keling van de hulpbronnen van het rijk en om te voorkomen, dat de bronnen, waaruit tevensmiddelen kunnen worden verkregen, onder vreemd bestuur vallen. Londen, 1 8 J u I i. (R.) In een brief van pn eraal Haig, die werd voorgelezen op de conferentie der vakvereenigingen, wordt ge legd. De druk, dien wij nu op den vijand uitoefenen, moet geen oogenblik verslap pen. De troepen zijn bereid en verlangende om dat te doen, maar eene voortdurende verzorging niet munitie is hiervoor een le vensfactor. Het leger in Frankrijk verwacht van de werklieden in de munitiefabrieken, dat zij het in staat zullen stellen zijne taak te volbrengen. Ik ben er zeker van, dat dit be roep niet vruchteloos zal zijn. Laat de ge- heele Britsche natie elke gedachte op zijde zetten van eene algemeene vacantie, totdat het doel is bereikt; dan zal de eindoverwin ning spoedig worden behaald. Londen, 1 8 Ju 1 i. (R-). De landsconfe- rentie van de vakvereenigingen heeft in hare hier gehouden vergadering besloten alle vacantiedagen te schorsen tot aan het einde van den oorlog. Londen, 18 Juli. (R.) Men verneemt, dat Casement in beroep zal komen bij het hoogerhuis, dat het hoogste gerechtshof is, wanneer de instemming daarmee van den Attorney General kan worden verkregen. Verspreide Berichten. - De nationale beweging In Vlaanderen. Op den Hen Juli j.l. werd door heel Vlaanderen met veel geest drift de Gulden-Sporenslag van 1302 her dacht. Te Antwerpen vergaderden de Vlaamsch- gezinden in de Vlaamsche Opera. De zaal was geheel gevuld. Volksvertegenwoordiger mra A. Hendrickx voerde er het woord. Het enthousiasme was zeer groot en de vergade ring zond een hulde telegram aan den door de regeering van Havre ontslagen dichter René de Clercq. De vergadering eindigde met het zingen van den Vlaamschen Leeuw en het Wilhelmus. Te Brussel vergaderden de Flaminganten In het Vlaamsch Huls. Niet alleen was daar de groote zaal door een uitgelezen publiek geheel bezet, maar in al de gangen, die er toe leiden, evenals op de trappen en bene den verdrong zich eene geestdriftige menig te. Honderden vonden geen plaats. Achille Brijs sprak de feestrede uit, waarin hij in scherpe bewoordingen de anti-VIaamsche politiek der Belgische regeering van Le Ha vre veroordeelde. De bijval was buitenge woon. Ook hier eindigde de vergadering met eén krachtig: „Zij zullen hem niet temmen!" Terzelfder tijd sprak dr. A. Jacob te Gent voor een talrijk publiek, dr. A Borms te Mcrxem en hadden te Leuven, Thfenen en in andere Vlaamsche steden Gulden-Sporen- vergaderingen plaats, die allen buitenge woon slaagden. De Flaminganten beschouwen deze reeks samenkomsten als eene krachtmeeting. Het resultaat gaat aller verwachting verre te bo ven. Annie Besant, die een leidende rol speelt In de beweging voor home rule voor Indië, is krachtens de Defense of India Act verboden het presidentschap Bombay binnen te komen. Oost-lndië Pestgevallen op Java. Bij het departement \an Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, d.d. 15 dezer, betreffende pestgevallen op Java van 16 tot en met 29 Juni jl. Probolinggo 1, Modjokerto 1, Lamongan 1, Soerabaja (stad) 2 en Pasoeroean 3 doode- lijke gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat tegenover de vermelde 8 doodelijke gevallen, de totaal cijfers over het nagenoeg overeenkomstige 14-daagsch tijdvak van het vorige jaar (18 Juni tot en met 1 Juli 1915) bedroegen 58 gevallen en 59 dooden. Kameroverzicht, rweede Kamer. In de zitting van Dinsdag is het wetsont werp tot wijziging der Successiewet aange nomen met 48 tegen 29 stemmen. Vóór de linkerzijde en van rechts de heeren Bichon, Ankerman, Rutgers, De Geer en Snoeck Henkemans.- Wljziging Wet op Brievenposterij. Het amendement-Rutgers tot invoering van een Zondagszegel van 5 cent, voor op Zondag verlangde bestelling is verworpen met 36 tegen 24 stemmen. De heer Boogaardt (r.-k.) dient eene motie in, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken op Zondag alleen expresse-be stellingen te behandelen. Het zal op nader te bepalen dag worden, behandeld. De heer Koster (v.-d.) ligt een amende ment toeom het recht van 5 cent voor de tweede aanbieding van eene postquitantie te doen vervallen. De Minister neemt dit over, nadat het recht van inning op 5 cent is gesteld voor bedragen tot 1, op 7H cent voor bedragen van 1 tot 25 en op 15 cent voor bedra gen boven 25. De heer Juten (r. k.) vraagt daarop stemming over het betreffende artikel, om dat hij een 5 cents recht wil tot 2.50 in het belang der couranten. Daar slechts 40 leden aanwezig blijken, is de vergadering verdaagd tot Woensdag halftwaalf. Berichte». De Staatscourant van 18 Juli bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein als gewestelijk com missaris van het Nederlandsche Roode Kruis in Groningen; benoemd tot idem in Friesland mr. M. J. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten, kantonrechter te Harlingen; benoemd bij het Centraal Bureau voor de Statistiek tot adjunct-commies mej. M. H. Verspyck, te Utrecht; benoemd tot burgemeester van Ginneken en Bavel jhr. mr. Th. E. Serraris en van Loenersloot en Ruwiel mr. A. M. A. baron van Boetzelaer. benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heeren M. I. Boas, en L. A. Wesly, artsen benoemd, bij het reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve-kapitein, de eervol ontslagen eerste-lui- tenant der schutterij te Batavia mr. J. C. Kiel- stra, thans vrijwilliger bif den landstorm, in po sitie gelijkgesteld met den rang van kapitein, commandant der compagnie „Rheden" van het vrijwillig landstormkorps „De Veltrwzoom"; wederom benoemd tot leeraar aan de Middel bare Koloniale Landbouwschool te Deventer, voor het tijdvak van 16 Juli 19T6 tot 16 Juli 1917, N. van Vliet, aldaar. Audiënties. De gewone audiën ties van den minister van Staat, minister van binnenl. zaken, en den minister van justitie, zullen op Zaterdag 22 Juli a.s. niet plaats hebben. Naar men ons uit Den Haag meldt, is naar de Tweede Kamer verzonden een wets ontwerp dat de strekking heeft bijdragen te heffen van belanghebbenden in de kosten van de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Tweede Kamerverkiezing. Gisteren is bij enkele candidaatstelling te Druteft als lid van de Tweede Kamer her- kozen de heer J. A. Duynstee (R.-K.) Te Almelo zijn csndidzal gesteld voor de Tweede Kamer de heeren A. H.- J. En gels en F. M. Wibaut. Financiën Surinam e. Naar men ons uit 's Gravenhage meldt, zal de heer J. G. van der Stadt, inspecteur der Gemeente-belastingen aldaar de opdracht krijgen, voorloopig voor eefi" jaar, op te tre den als administrateur van Financiën in de kolonie Suriname. De verdediging van Indië. Men meldt uit Den Haag aan het N. v. d. D.: Naar men weet heeft majoor J. van der Weyden, van den genneralen staf van het Indische leger, het eerst in het orgaan van de Vereeniging ter Beoefening der krijgs wetenschap, zijn denkbeelden ontwikkeld over de mogelijkheid van de verdediging van Indië door de invoering van weerplicht voor inlanders. Daarna is hij ook in verschillende vereenigingen, hier ter stede en te Amster dam, opgetreden als inleider over hetzelfde onderwerp. Zijne denkbeelden hebben in velerlei kring instemming gevonden en on langs heeft, naar wij vernemen, de Koningin duidelijk blijk van belangstelling gegeven in dit gewichtige vraagstuk, dooi majoor van der Weijden bij zich tc ontbieden en zich te laten inlichten over het door hem voorge stane stelsel. V r ij willig militair telefo nist. Men verzoekt er de aandacht op te vestigen, dat er gelegenheid bestaat eene verbintenis te sluiten bij den vrijwiiligen on- gewapenden landstorm als militair telefonist. Deze vrijwilligers moeten bereid zijn om in het geval, dat ons land gevaar mooht loopen in den oorlog betrokken te worden, als tele fonist in het leger dienst te doen. Voor dit oogenblik behoeft alleen een op leiding gedurende 20 avonden in de maan den Augustus en/of September op een der RijkstelÓfoonkantoren te Haarlem, Katwijk, Noordwijk, Leiden, 's Gravenhage en Loos duinen te worden gevolgd. Voor het sluiten der verbintenis komen in aanmerking personen, minstens 17 jaar oud, die niet dienstplichtig zijn of niet vóór Augustus 1917 werkelijken dienstplicht be hoeve te vervullen en van wie verwacht kan worden, dat zij gedurende deze korte op leiding tot bruikbaar militair telefonist kun nen worden gevormd. (Zij moeten minstens meer uitgebreid lager onderwijs hebben ge noten). Bij de keuring wordt hoofdzakelijk gelet op goed gehoor en duidelijke uitspraak. Kleine lichamelijke gebreken behoeven geen reden tot afkeuring te geven. Gewapende landstorrr.dienst kan niet wor den gevorderd van hen, die eene verbintenis sloten bij den ongewapenden landstorm. De vrijwilliger draagt geen uniformklee- ding. Aan hem wordt van Rijkswege een ken- of onderscheidingsteeken verstrekt, be staande uit een oranje katoenen band, 4 cM. breed en voorzien van het in zwart opge drukt rijksw^pen. Het wordt gedragen om den buitenkant van het om het hoofd sluitend deel van het hoofddeksel en daaraan beves tigd met het Rijkswapen naar voren. Ook kan het om den arm worden gedragen. Zoodra hij wordt opgeroepen ten einde zijn functie als militair telefonist te vervullen, wordt hij op gelijken voet behandeld en staat met gelijke rechten onder dezelfde verplich tingen als het personeel van het onderdeel der landmacht, waarbij hij in dienst is ge steld of waarmede hij dient. Zijn gezm of wel zijn naaste bloedverwanten hebben dus ook dan recht op vergoeding van levenson derhoud, volgens de bepalingen die daarvoor gesteld zijn. Hij heeft dus ook recht op pensioen. Gemeenteslachthuis te Arnhem. De directeur van het gemeente slachthuis tte Arnhem, de heer F. W. van Duim, heeft, gelijk wij onlangs meldden, eervol ontslag gevraagd uit zijn betrekking en B. en W. stellen voor het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van 1 October a.s. Nederland en de oorlog. De groenten-voorziening. Door de Rijkscommissie van Toezicht voor de Vereeniging „Groentencentrale", is heden een circulaire gericht tot de besturen der Export-veilingen, ten einde deze uit te noodigen de groenten in te zetten op de maximumprijzen niet voor den kleinhan del, doch op die voor den groothandel. De groentenvoorzlening der hoofdstad. 't Was gistermorgen omstreeks vijf uur de gewone drukte op de groentenmarkt. De tuinders uit den omtrek hadden zooveel aan gebracht, dat ongeveer 90 pet. van den ge wonen aanvoer verhandelbaar was, waaron der nogal bloemkool, wortelen en peulen. De exploitanten van het gemeentelijk vei lingsgebouw hadden voor rekening van het gemeentebestuur een schuit prima kwaliteit bloemkool, in 't geheel ruim 2700 stuks, uit Loosduinen doen aanvoeren. Een order van het gemeentebestuur aan de grossiers voor 12,000 bloemkoolen en 6000 kilo doperwten en voor 10,000 bloemkool aan de heeren De Jong en Coe- nen, J:on echter gisternamiddag niet meer woixjén uitgevoerd. De 2700 stuks bloem kool werden procentsgewijze onder de groentenhandelaren verdeeld tegen den prijs van 9 de 100 stuks. De distributie was spoedig geschied en had door te ge ringe hoeveelheid, op de marktprijzen wei nig effect. Want de tuinders verklaarden het voor onmogelijk, zich aan de regeeringsprijzen te houden, zoodat de bloemkoolen, waaron der een hoog percentage Lilllput-exempla- ren, tegen veel hooger prijzen weggingen, van 12 tot 20 cent per stuk. Voor de volgende dagen zal nu van ge meentewege wel voor grooter aanvoer wor den gezorgd, doch 't is de vraag of dit op zoo'n groote schaal gebeuren kan dat daar door de Amsterdamsche bevolking van goedkoope groenten en tegen de regee ringsprijzen zal worden voorzien. De burgemeester van Amsterdam heeft gistermiddag minister Posthuma uitvoerig telegrafisch van den toestand op de hoogte gebracht en verzocht dat uiterlijk nog he den aan alle burgemeesters in den lande opdracht zal worden gegeven, bij verkoop door de tuinders boven den gestelden maxi mumprijs de voorraden in beslag te nemen. Heden wordt hieromtrent een beslissing verwacht. Gebeurt dit niet, dan zal in de praktijk van de prijsregeling door de Regeering niets terecht komen, want voor een gemeente, speciaal geldt dit voor Amsterdam, is het onmogelijk alleen voor haar gebied de con fiscatie toe te passen. Het gevolg zou dan zijn dat andere ge meenten met groenten werden overvoerd en Amsterdam niets meer krijgt. Aan groenten zal het onze gemeente de eerste dogen niet ontbreken, doch, in af wachting van te nemen regeeringsmaatre- gelen, tegen veel te hooge prijzen. In een onderhoud met een deskundige, verzocht deze nadrukkelijk de aandacht er op te vestigen, dat de Groentencentrale sterker controle moest laten oefenen op de conservenfabrieken. Het door de Regeering voor export he- stemde percentage is, volgens dien zegs man, niet te hoog Ons land zwemt reeds in de groenten, wanneer slechts vijf en twintig procent van eigen oogst op eigen ïharkten wordt ge bracht. Maar de groenten verdwijnen op geheim zinnige wijze, d. w. z. naar de conservenfa brieken en drogerijen. Deze industrieën mogen voor export in leggen uit het voor uitvoer beschikbaar ge stelde percentage. Zij passen dit echter zoo toe, dat zij uit de binnenlandsche beschik baarstelling den voorraad putten voor de conserveering voor de binnenlandsche con sumptie. Doch wie zal uitmaken, zijn de geconser veerde groenten eenmaal in het vat, wat voor export, wat voor het binnenland is. en wat onrechtvaardig voor het buitenland wordt bestemd? Dit staat vast, in deze weken w orden door drogerijen en con? ervenf abri eken ontzag lijke voorraden aan de binnenlandsche con sumptie onttrokken. Zoolang dit aan de Groentencentrale on opgemerkt voorbijgaat, mag de regeering krasse maatregelen nemen, de voor den tijd van het jaar te geringe aanvoer op de mark ten zal het belangrijk in prijs verlagen van de groenten, verhinderen. Onteigening rogge. Men.schrijft van de Veluve aar. de „Msb." Het Iaat zich alleszins aanzien, dat de Ve- luwsche boer Riet gewillig afstand zal doen van rogge, welke door de regeering wordt opgeëischt. Een groote geest van ontevre denheid heerscht daar over dezen maatregel, hierop hoofdzakelijk gegrond omdat de prak tijk heeft geleerd, dat de regeering niet vol doende voor ander veevoeder weet te zor gen. De boeren meenen dan ook, dat door hen den aankomenden winter niet over vol doende voeder zal kunnen worden beschikt om de veefokkerij op den ouden voet voort te zetten, hetgeen voor velen een ramp be- teekent. Wij hoorden reeds stemmen opgaan, dat in geen geval de rogge bij minnelijke schik king zal woeden afgestaan. Wil de regeering ze hebben, dan zal dit door onteigening die nen te geschieden. Weer anderen zijn van plan door hun rog ge alsnog gerst te zaaien, om den oogst al leen voor dierlijk voedsel geschikt te maken. Geknoei met regeering s- m e e 1. De Zutphensche Ct. schrijft: Te oordeelen naar hetgeen een deskun dige ons meedeelde, bestaat er inderdaad groot gevaar, dat wij binnenkort allema$ weer bruinbrood moeten eten. En dat we} als een gevolg van het ergerlijke geknoe! met het regeeringsmeel. Daarvan gaan toen dagelijks duizenden balen naarde van kensf Dat kostelijke meel, waarnaar zooveel menschen hunkeren, wordt bij groote mas sa's aan zijn bestemming onttrokken en ge voederd aan het vee. Trouwens, het Rijks- graanbureau weet dat ook wel, al schijnt hef de schuldigen niet te kennen. Ter beschik king van den Alg. Ned. Molenaarsbond toch wordt ook geregeld Regeeringstarwé: gesteld; nu klaagt de distributie-commissie van dezen bond in een circulaire aan zijn leden er over, dat zij den laatsten tijd suk kelt met onvoldoenden voorraad regeerings- tarwe. En op de herhaalde aanvragen om grooter kwantum beschikbaar gesteld te krij gen, „komt permanent als antwoord dat dé voorraden zulks niet toelaten" en dan moe! de commissie telkens hooren „dat er zulke groote hoeveelheden voor veevoeder wor den gebruikt." Om nu aan dat geknoei een eind te ma ken, moeten de molenaars, die in opdracht aan de gemeenten tarwemeel leveren en door bemiddeling van den bond Regeerings- tarwe betrekken, aan de commissie een ver klaring inleveren, welke geteekend Is door hun burgemeester. De commissie gaat nog niet zoover om hen, die zulk een verklaring niet willen of kunnen overleggen, absoluut van elke verschaffing van regeeringstarwe uit te sluiten; neen, die komen ook aan de beurt, zij het in de tweede plaats.. Tegelijk vermaant de Distribuliecommis- sie de molenaars, „zich streng te houden: aan de voorschriften, en onder geen omstan digheden regeerings-tarwe als veevoeder te verkoopen en omgaand bericht In te zen den, indien deze overtreding hier of daar geschiedt." Hieruit blijkt, dat inderdaad geweldig ge knoeid wordt. Tro"\vensr bij een prijs der gewone tarwe van 22.75 en van haver van 18.75, is het een zeer voordeelig zaakje het ongebuild regeeringstarwemeel, dat maar 16.50 per 100 K.G. kost, voor vee voeder te verwerken. Het zou zelfs geen wonder zijn, wanneer ook het gebuild tarwe meel dat 19.50 per 100 K.G. kost, vermengd met grind en zemelen, voor het zelfde doeleind wordt aangewend. Het is te wenschen dat de nu ingevoerde controle-regeling iets helpt, al verwachten wij er niet veel van. Tabak. Naar aanleiding van den door de N. O. T. genomen maatregel ten aanzien van den aanvoer van tabak, vond Maandagmorgen te Amsterdam in Hotel „Krasnapolsky" eene vergadering plaats van belanghebbenden bij - den Ned. Tabakshandel, gepresideerd door den heer H. B. Manus, voorzitter van de Vereeniging voor den Tabakshandel. Aanwezig waren het overgroote gedeelte van de bij den handel in andere dan Ned.- Indische tabak betrokken importeurs, han delaars en makelaars. Op telefonisch verzoek van den voorzitter verklaarde de heer C. J. A. van Aalst, pr*> sident van de uitvoerende commissie der N. O. T. zich bereid ter vergadering te ko men. Uit de gehouden besprekingeri bleek, dat, indien in het vervolg alle niet uit Ned.- Indië afkomstige tabak aan de N. O. T. zou -moeten worden geadresseerd, groote Neder- Iandsche belangen zouden worden geschaad, en dat de desbetreffende importeurs en han delaars voor zeer belangrijke verliezen zou. den komen te staan, omdat in het ver nou. wen dat de geallieerden den aanvoer van tabak niet opnieuw zouden bemoeilijken, groote hoeveelheden tabak, die reeds ver scheept, of nog op verscheping wachten, tot zeer hooge prijzen zijn ingekocht. Met klem werd betoogd dat getracht moest worden zulks te voorkomen. De ver gadering was van meening dat alleen de N. O. T. in deze zou kunnèn helpen, en de voorzitter richtte daarom het verzoek tot den president van de Uitvoerende Commis sie van de N. O. T. om krachtig de belangen van den Nederlandschen tabakshandel te willen verdedigen. De heer Van Aalst wees er op, dat de N. O. T. zich reeds alle moeite heeft gege ven, om den thans genomen maatregel te voorkomen en(dat zij er krachtig voor heeft gestreden, om den vrijen aanvoer \an tabak te bestendigen. Hij verklaarde zich bereid, gehoord hebbende de groote belangen die hier op het spel staan, nogmaals met zijn medebestuurders overleg te plegen teneinde middelen te beramen om te trachten de be langen van den tabakshandel te bevorderen. Op voorstel van den voorzitter werd de volgende motie aangenomen De vergadering, ten zeerste betreurende, dat de N. O. T. verplicht is geworden te bepalen, dat andere dan Nederlandsch-In- dische tabak in het vervolg slechts in Ne derland zal kunnen worden aangevoerd, in dien aan haar geadresseerd, besluit zich tot de Nederlandsche Overzee Trust te wenden met 'het verzoek, alles ln het werk te willen stellen, dat de thans genomen maatregel voorloopig zoodanig worde toegepast, dat rekening wordt gehouden met vóór heden plaats gehad hebbende bonafide transacties. Bloembollen naar Rusland. Het verzenden van vrachtgoed voor Rus land ondervindt groote moeilijkheden en daarom worden bloembollen zooveel moge lijk per postpakket verzonden. Dat deze ven» zending van beteekenis is, blijkt uit het feit, dat alleen uit Hillcgom de vorige week op 1 dag 3 extra-tramwagens daarvoor noodig waren. Waarde van afval. Afgevallen koolbladeren, die vroeger alê geheel waardeloos werden weggeworperv

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2