Tbs nn en land. MODE VAKSCHOOL HEIJLIGERS VERHOEF, - Rex - Korten Conserven- Glazen stadsnieuws. Berichten. ADVERTENTIÉN. 15 Aug. Opening. Kassiers en Commissionairs in Effecten. Effecten. Coupons. - Incasso's. Safe-Deposit. „BOAZ" Geopend HAANDAG en DONDERDAG, 's avonds van 7 tot 9 nor. Rente voor Spaargelden Zl °|o. Crediet voor Middenstanders. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR i Firma AARTS. en in beperkte hoeveelheid in voorraad Firma J. KOOL Utrechtschestr. 33 Onderzeeërs Kunnen geen tunnels bin- Hen dringen en Duitsche mijnen zouden er evenmin kunnen inkomen, zoolang de bei- 'de uiteinden in Fransche en Engelsche handen zouden zijn. De Franschen zijn er zoozeer van over tuigd, dat Engeland nooit de razernij van een inval in Frankrijk door deze tunnel zou ondernemen, dat zij goed gevonden hebben, 'dat het krachtstation voor de levering van den electrischen stroom, die de treinen zou den noodig hebben, te Dover zou gebouwd worden en in Engelsche handen zou blijven, zoodat Engeland de tunnel onbruikbaar zou kunnen maken zoodra het zou schijnen, dat er gevaar dreigde. Bovendien is er in de teekeningen en plannen voor de tunnel de mogelijkheid voorzien om een stuk van een mijl lengte geheel met water te laten volloopen of den geheele tunnel met vergiftige gassen te vul len dit alles van het Engelsche einde af terwijl de ingang van de tunnel boven dien door de kanonnen van Dover be- heerscht zou worden. De Franschen daarentegen zouden zich tevreden stellen met de plaatsing van een paar kanonnen aan den 6 meter breeden ingang te Calais en er zou zeker weinig over blijven van een leger dat waanzinnig ge noeg zou zijn om door een nauwe tunnel te trekken, die door moderne kanonnen be- heerscht wordt. De plannen der Fransche en Engelsche ingenieurs voor den tunnelbouw zijn thans bekend genoeg. Er zouden n.l. twee tun nels zijn, de een voor de heen- en de ande re voor de terugreis, beide 29 Eng. mijlen (46.5 kilometer) lang, waarvan 22 mijlen (35.25 kilometer) onder water. Zij zouden door de grijze kalksteenlaag, die den bodem van het Kanaal uitmaakt, geboord worden. Tusschen de beide tunnels zullen verbin dingsgangen gemaakt worden, terwijl er in elk nog een voetpad langs de rails zou over blijven, waarlangs de reizigers in geval van nood zouden kunnen loopen. Gewone stoom locomotieven zouden de treinen tot bij de tunnqjs brengen, maar voor de reis daar doorheen zouden de wagens zich door eigen elctromotoren moeten voortbewegen. De beroemde ingenieur Sir Francis Fox verklaart, dat de ventilatie in dit geval zeer gemakkelijk zou zijn, vergeleken bij die van de Simplon- en Mersey-tunnels. De waggons zouden uit onbrandbaar materiaal gemaakt worden. De spoorbreedte is op het vaste land meestal dezelfde als die in Engeland. Slechts Spanje en Rusland hebben eene an dere. De reizigers zouden dus van Londen uit, zonder overstappen zeer verre reizen kunnen maken. De reis naar Parijs zou door de tunnel twee uren korter worden dan thans. De kosten van den tunnelbouw worden op 16.000.000 pd. st., de jaarlijksche on kosten op 420.000 pd. st. en de ontvang sten op 1.538.000 pd. st. geschat." De kunstbeen-industrie in het Schwarzwald. De noodzakelijkheid eener fabricage op groote geperfectioneerde schaal van kunst matige ledematen voor invaliden uit den oorlog, heeft in betrekkelijk korten tijd een belangrijke industrie op dit gebied in Duitschland doen ontstaan. Over deze in dustrie is reeds veel medegedeeld en de ten toonstellingen van kunsüedematen in Ber lijn, München en andere steden hebben een indruk gegeven van de goede resultaten. Maar het zal niet zoo algemeen bekend zijn, dat ook in het Schwarzwald zich een pro these-industrie ontwikkeld heeft en wel in den vorm van huis-industrie. In de Münchener Medizinische Wochen- schrift wordt medegedeeld, dat deze indus trie door haar prestaties zelfs de bijzondere aandacht verdient. Het normaal type van de been-prothese, het zoogenaamde Schwarz- wald-been, wordt door deskundigen ge roemd om zijn eenvoud, duurzaamheid en anatomisch mooie vormen. De in het Schwarzwald inheemsche houtsnijkunst, waarvan de producten in vredestijd men denke aan de klokken in de geheele we reld bekend zijn, heeft haar arbeidsveld be langrijk uitgebreid, ten eigen bate en tot die van *de invaliden. De houtsnijders van 'het Schwarzwald maken niet alleen kunst- beenen, doch ook kunstarmen en vingers. Een groot aantal houtsnijders zijn hiervoor speciaal opgeleid. Staten-üeneraaL TWEEDE KAMER. Het vraagstuk eener Indische militie. Het Kamerlid de heer Knobel heeft betref fende de indiening van plannen voor een mi litie cmder Europeanen en een uitgebreide mi litie onder inlanders in Nederlandsch-Indië de volgende schriftelijke vraag ingezonden „Nadat in 1911, 'blijkens no. 50 van het „Or gaan der Indische krijgskundige Vereeniging", 1915. aan het legerbestuur opdracht was ver strekt om, zonder verhooging van legenritga- ven, de weermacht te land op te voeren, bij .wijze van vervanging van een g:deelte van het staande leger door een militie van Europeanen, Medadoneezen en ontwikkelde inlanders, ont leende de „Nieuwe Courant" van 3 dezer (Och tendblad) aan de „Sumatra Post" een bericht, -;houdende: dat in Indië het ambtelijk verzoek ^-as ontyangen om, met spoed, uitgewerkte mi- (lrtieplannen in te dienen, namelijk voor een mi- IKtie onder Europeanen en een uitgebreide mi litie onder inlanders. Terwijl met een maatregel, als vermeld in de ^^Sumatra Post", klaarblijkelijk iets geheel an ders zou worden beoogt als met de, in 1911 gegeven opdracht, veroorlooft de heer Knobel zidh. den minister van Koloniën te vragen of de ['desbetreffende nieuwsbledberichten juist zijn, fpn, zoo ja, of Zijne Excellentie bereid is mede lïe.deeleiL welke de aanleiding ie gjeweest tot de jongste opdracht aan de Iitdisohe Regee ring." De heer Pleyte, minister van Koloniën, heelt daarop het volgende geantwoord „Naar aanleiding van uw brief van 13 Juli j.h, heb *ik de eer ter beantwoording van de door het Kamerlid den heer Knobel, gesteld© vraag mede te dcelen, dat het in het Ochtend blad van „De Nieuwe Courant" van 3 Juli j.l. voorkomende aan de „Sumatra Post" ontleen de bericht, dat, de Indische Regeormg van het departement van Koloniën de opdracht (heeft) ontvangen om met spoed de uitgewerkte mili- fieplannen in te dienen, namelijk voor een mi litie ondor Europeanen en een uitgebreide mi litie onder inlanders, van allen grond ontbloot is." Beschikbaarstelling van levensmiddelen. In een Nota naar aanleiding van het Verslag over het wetsontwerp tot aanvulling en ver- hooging van de begrooting voor Landbouw voot het dienstjaar 1916 (beschikbaarstelling van levensmiddelen) zegt de Minister zich ge rechtigd te achten om te bevorderen, dat de uitvoer van sommige voor de volksvoeding van minder belang zijnde gewassen wordt verbo den, omdat het uitvoerverbod er toe zal leiden, dat de uitbreiding ven de teelt der bedoelde gewassen ten koste van de granen, peulvruch ten, enz. wordt tegengegaan, terwijl tevens aan het toestaen van ontheffing van het uitvoerver bod de voorwaarde kan worden verbonden, dat een zekere hoeveelheid vollcsvoedsel tegen la gen prijs ter beschikking van de Regeering wordt gesteld. Levensmiddelenvoorziening. Op de vraag in hoever or nog reden is Rijks- steun ten behoeve van de levonsmiddelenvoor- ziening te blijven verstrekken, nu op andere wijze de leventsmiddelenvoorziening meer cn meer voorwerp van Regeeringszong is, deelt de Minister mede, dat hij bij nadore overweging inderdaad niet voldoende termen; aanwezig acht den bedoelden steun te blijven verleenen. Hij heeft derhalve vrijheid gewonden den post te rug te nemon. W oningnood. Ten aanzien van den woningnood zegt de Mi nister, dat in het geheele land feitelijk woning nood heerschtfcJ~en opzichte van de groote ste den is zulks voldoende bekend, zegt de Minis ter. Ook in de gemeenten van middelbare grootte heerscht zulk een nood. Het hoogtepunt van woningnood ligt echter vooral daar, waar hetzij Nedterlandsctie arbei ders uit Duitschland hierheen gekomen zijn, hetzij door den oorlogstoestand, Nederlanders niet meer aan de overzijde der grens gaan wer ken. In Twente en in de veen streken is zulk een nijpend gebrek, dat verschillende gezinnen vaak gedwongen zijn in een bekrompen arbeiderswo ning, ja zelfs in tijdelijke hutten verblijf te houden. De stijging der materialen, in het bijzonder die der houtprijzen, heeft den particulieren bouw van arbetdeatswoningen zoo goed als stop gezet en dien der woningbouwvereenigingen be langrijk belemmerd. De howtprijzen zijn met pl.m. 200 pet. gestegen. Ofschoon de Regee ring m deze het noodige tracht te verrichten, is het niet te voorzien, dat zelfs bij grootere aanvoer, de prijzen in die mate zullen dalen, dat de bouw van arbeiderswoningen weder een loonen bedrijf wordt. Gebrek aan arbeidskrachten. De Minister is voorts van oordeel, dat het door do mobilisatie in het leven geroepen ge brek aan arbeidskrachten en daaruit voortsprui tende loonsveihooging ten gevolge hebben het verminderen der productiviteit van den bodem, terwijl deze bevorderd wordt docr hooge pro ducten parijzen. Ten einde aan de klachten over gebrek aan arbeidskrachten tegemoet te ko men, heelt de Minister het wenschelijk geacht te bevorderen, dat geïnterneerden ter beschik king van de landbouwers werden gesteld. Groote omzichtigheid is hierbij eefhter gebo den, opdat de Nederlandsche arbeiders hun loon daardoor niet zien gedrukt. In de Memorie van Antwoord op het Verslag over hot wetsontwerp tot aanvulling en verhoo ging van de begrooting voor Landbouw, Nij verheid en Handel voor het dienstjaar 1916, zegt de Minister nopens verschillende posten wegens crisis-uitgaven, dat het voorgesteld ere- die voor delging van een mogelijk nadeelig sal do, ten behoeve der kunstmestvoorziening, niet kan worden gemist, aangezien het alleen door deze begrootmgspost mogelijk is, dat de kunst- mest-oommissie crediet geniet bij haar hande lingen. Het is toch in dezen oorlogstijd nooit buitengesloten, dat er door onverwachte ge beurtenissen groote schade wordt geleden, o.a. is er voor liggeld op de aangevoerde Chdli- salpeter f 130.000 betaald voor oponthoud in de Engelsche wateren. Aanvulling der commissie, om enkele moei lijkheden, die zich voordeden bij de distributie der Chilisaipeter, te ontgaan, acht de Minister niet noodig, aangezien er met de meeste zorg voor wordt gewaakt, om elk deel des lands tot zijn recht te doen komen. Hierbij zijn uit den aard der zaak enkele fouten gemaakt, die echter geen tweede maal behoeven voor te ko men. De bedoelde kunstmest waa reeds verdeeld voor het verschijnen van het verslag. De Staatscourant van heden 21 Juli bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen als vice-con sul te Parijs J. ten Cate, en dr. W. Weber, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Gro ningen; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen J. H. Kool te Gouda; benoemd tot rector-magnificus aan de Technische Hoogeschool tp Delft J. C. Dyx- hoorn, gewoon hoogleeraar; op verzoek eervol ontslagen J. J. Hauer, als analyst aan het Centraal Laboratorium voor de volksgezondheid en benoemd J. J. Mekel, Utrecht. - Terugreis van de „Noord- br&ban f". Hr. Ms. „Noordbrabant" is S/oensclag 19 dezer uit Batavia verdokken tot het aannemen van de terugreis naar Ne derland. Het schip wordt den 5en October te Nieu- wediep verwacht. Voor den dienst in Ned.-Indië is be stemd de heer G. Spruyt te Schiedam, voor plaatsing bij den dienst der Staatsspoor wegen. Nederland en de oorlogt Kon. Nat. Steuncomité 1914. De Nederlandsohe Overzee Trust Maat schappij heeft aan het Koninklijk Nationaal Steimcomité wederom een belangrijke bij drage geschonken ten bedrage van 300,000. Met- inbegrip van deze gift heeft genoem de Maatschappij 600,000 aan het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité afgedragen. Onze zeevisscherfj. De Nieuwe C t. schrijft: Al blijkt een deel van de berichten over de prijsverklaring van door de Britsché vloot aangehouden Nederlandsche visscherssohe- pen voorbarig, zoo is toch het opbrengen de zer schepen zelf een zaak van zeer groot ge wicht. Lieten .de eerste berichten de mogelijk heid open, dat men te doen had met opbren ging van sohepen, die in „verboden" wate ren hadden geviseht, thans is gebleken, dat deze nieuwe maatregel tegen-Nederlandsche visscherssahepen een uitvloeisel is van de irithongeringspolitiek der geallieerden. De gevangen haring wordt als ^contra bande" beschouwd. Van de door Nederland sche visschers gevangen haring gaat, ook in vredestijd, een zeer groot gedeelte naar het buitenland, de binnenlandsche markt neemt niet meer dan een tiende ongeveer op, zon der uitvoer is het bedrijf zooals het bij ons wordt uitgeoefend niet Ioonend. Nu behoorde vóór den oorlog in het bij zonder Engeland niet tot de afnemers van haring. Integendeel de Nederlandsche ha- ringhandel kocht in vredestijd haring in Schotland bij. Naar neutrale overzeesche landen ging een deel van de haring, het grootste deel ging ook in vredestijd de oost grens over. Behandelt Engeland van nu af de vangst van Nederlandsche visschers als „contra bande" in den zin, die het begrip gedurende dezen oorlog gekregen heeft, dan ware daar mee het vonnis over onze haringvissoherij geveld en dat te meer, omdat Duitsche on derzeeërs dé haring op weg naar Engeland hunnerzijds zouden beschouwen als „contra bande" en daaraan het „recht" ontieenen de schepen te vernietigen. Onze regeering poogt vrijlating der aan gehouden schepen te krijgen, maar voorals nog zonder resultaat. Inmiddels zitten ook de belanghebbenden niet stil. Er wordt beraadslaagd, zoo kwam ons ter oore, over de mogelijkheid van een modus vivendi en wel in dien zin, dat Duitschland toch een zeker percentage van de door Nederlandsche schepen gevangen haring krijgt en er dus belang bij heeft de Nederlandsche visschersschepen te sparen en anderzijds een vast te stellen percentage dier vangsten verkocht wordt naar Enge land. Want ook dit land treedt thans als Jjooper op. De visschersvloot is blijkbaar voor een deel voor andere doeleinden noodig. Een deputatie uit belanghebbende kringen is naar Engeland vertrokken, om met de re geering daar de zaak te behandelen. Scheepsruimte. Ter vergemakkelijking van het verkrijgen van de meest geschikte scheepsruimte voor goederen van overzee, waaraan in Neder land in de allereerste plaats behoefte be staat, is gisteren uit de reeders een commis sie benoemd. De taak van deze commissie zal o. m. zijn, namens de reederijen met de regeeringsor- ganen overleg te plégen, voor zoover de aanvoer van de goederen door tusschen- komst van de regeering geschiedt. Voorts zal zij zich beschikbaar stellen, indien van de zijde van handel en nijverheid hare tus- schenkomst wordt ingeroepen in verband met den aanvoer van goederen. Het adres der commissie is bij de Neder landsche Reedersvereeniging, Heeren gracht 450, Amsterdam. Invoei* van hennep. Gisteren werd bericht, dat Engeland thans onder zekere voorwaarden vergunning ver leent voor den uitvoer ven Manilla-hennep naar ons land. Naar het Hbl. verneemt, bestaan deze „nadere voorwaarden" hierin dat de geheele ingevoerde voorraad Manilla-hennep weer als gesponnen touw naar Engeland moet worden uitgevoerd. De invoer heeft dus slechts in zooverre waarde, dat de spinners hun personeel aan den gang kunnen hou den. Het bezwaar dat de Nederlandsche spinners hun afnemers in het buitenland buiten Engeland niet meer kunnen leve ren en hen dus als afnemers kwijtraken, is door den Engelschen maatregel niet opge* heven. Uitvoering Distributie wet. B. en W. van Arnhem deelen den Raad mede, dat nu het zoo goed als zeker is, dat de Distributiewet spoedig, zij het dan ook mogelijk in eenigszins gewijzigden vorm tot stand zal komen, het hun wenschelijk voor komt de. noodige maatregelen te nemen om de uitvoering dier wet te bespoedigen. Het ligt in hun voornemen reeds thans de daar toe noodige verordeningen te ontwerpen en een bureau voor de administratie in te rich ten, en zij stellen voor een bedrag van 2000 beschikbaar te stellen ten einde daaruit de kosten van voorbereiding te be strijden. Het conflict in den Bre- daschen raad. Qok de heer J. J. L'. Teijchine, onafhankelijk r.-kath. raadslid, heeft, naar enkele bladen melden, zijn ont slag als lid van den gemeenteraad ingediend, zoodat thans zes katholieke raadsleden, die allen reeds jarenlang deel van het ge meentebestuur uitmaakten, hun mandaat neergelegd hebben. Een noodlijd en de gemeen- t e. De gemeenteraad van Schoten besloot een adres tot de regeering te richten met het verzoek, de gemeente Schoten als nood lijdend te willen beschouwen en haar voor voortdurenden rijkssteun in aanmerking te willen brengen. DeHaagscheraads-vacature. De teden der Nieuwe Vrijzinnige Kiesver- eeniging 's-Gravenhage in district II hielden gisteravond in „Hollandais" eene verga dering tot het bespreken en stellen van voorloopige candidaten voor de raadsvaca- ture, in II ontstaan door het ontslag van wet houder De Wilde. De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur geen aanleiding had gevonden in te gaan op een voorstel van de Anti-Revolu- tionnaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje II" om bij de voorziening in die tus- schentijdsche vacature den zetel onbestre den te laten en derhalve deze verkiezing bij enkele candidaatstellmg te doen afloopen. Ter plaatsing op de voorloopige candida- tenlijst van ,/s-Gravenhage' werd geen an der voorgesteld dan mr. H. A. van Raalte, oud lid van den gemeenteraad voor district II, die hierop zonder stemming bij acclama tie voorloopig candidaat werd gesteld voor de algemeene vergadering, die Woensdag middag der volgende week zal gehouden worden. Aangifte onder No. 417 bureau Amersfoortsch Dagblad. Het groote gastKuisplan te Amsterdam. Uit Amsterdam wordt gemeld: Naar men weet, zijn bij de ziekenhuiscom missie plannen in studie om te komen óf tot de oprichting van een groot Academisch Ziekenhuis in de iritbreiding-Zuid, dan wel om het Wilhelminagasthuis te vergrooten, terwijl ook nog het denkbeeld van het raads lid E. Polak tot vestiging van kleine zieken huizen in verschillende stadsgedeelten na der zou worden onderzocht De meerderheid der commissie is, naar men meldt, tot de conclusie gekomen, dat het denkbeeld van B. en W., reeds be lichaamd in een nog aanhangig voorstel tot het doen bouwen van een groot academisch ziekenhuis voor 1000 o 1200 bedden in de uitbreiding-Zuid, raming 7 millioen gulden, de meeste aanbeveling verdient. Het aan den raad namens de cpmmissie uit te bren gen rapport zal dan ook daartoe adviseeren. De minderheid in de commissie zal even eens haar zienswijze in een rapport mede- deelen en er op blijven aandringen het Wil helminagasthuis tot een groot academisch ziekenhuis te doen uitbouwen. Geëindigd arbeidscon flict. De manufacturenfirma E. H. Bous- son en Co., te Middelburg, ontsloeg op 15' April 1.1. wegens een geschil over een con tract, het grootste deel van haar personeel, n.l. allen die aangesloten waren bij den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien den. Thans is, naar de Midd. Crt. meldt, dit geschil door de bemiddeilng van den com missaris van politie beëindigd. De vakbond heeft verklaard te berusten in het ontslag door de firma aan haar be ambten gegeven, de firma daartegenover heeft in de kas van den bond gestort 2000 j aan te wenden ten bate van haar ontslagen j personeeK Beide partijen hebben zich tegen-1 over elkaar verbonden van rancune-maat- regelen af te zien. Dit conflict, dat gedurende een groot aan- j tal weken nogal wat beroering heeft teweeg gebracht, behoort daardoor, dank zij het op treden van de commissaris van politie, tot het verleden. Verdronken. Te Zaandam is de 16-jarige zoon van den heer ds. W. Breu kelaar bij het spelevaren op de Zaan met zijn bootje omgeslagen en verdronken. Brand. Te Helmond zijn stalling en bergplaats, nabij de fabrieksgebouwen der firma P. de Wit Co. afgebrand. Een groo te voorraad goederen en materiaal ging ver loren. De fabrieksgebouwen bleven behou den. Zuidsingel Mo. 43. Tel. Interc. 337. Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank Kantoor Arob. weg 11, Telet 305. Raad van Toezicht: JOH. KNOPPERS, Notaris. K. v. d. BURG, Gemeente-Ontvanger. B. J. BLOEMENDAAL, Dir. Stoom-OIiesl&gerij. Dr. L. J. DE ROCHEMONT, Gep. Off. v. Gezondh. Kassier en Boekhouder: Mr. I. Stadig (Mr. S. G. VAN WELDEREN baron RENGERS). Korteeraohl 11. Tel. I7u Telegramadres „Wisselkantoor**. Assurantiën. Jncasseering van Wissels Credieten. en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld Deposito's. Wissels op Biaoau- e» Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor spo ciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) vol gens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore CHR. ROOSENDAAL'® Inlichtingen K. Bergstraat 14, Amersfoort BB WIE ons HEEREN MODEHOEDEN en PET TEN-MAGAZIJN nog niet beeft be zocht RADEN wjj ten sterkste aan ons magazijn een bezoek te brengen. DAN ZAL u tot de overtuiging komen dat prijzen en kwaliteiten iedere con currentie glansrijk 't hoofd bieden, j Langestraat 95 boek Nieuwesiraat. Kunst en Wetenschap. De N. V. „Tooneelvereeniging", onder leiding van Herman Heijermans en Jan Musch, heeft voor het komend seizoen ter opvoering aangenomen „Schaduwen", een cyclus van 3 tooneelspelen, door Frans Mijnssen. Te Wilmersdorf is, 65 jaar oud, over leden de schrijfster Mite Kremnitz, weduwe van den Roemeenschen lijfarts van den ko ning, die bekend is, doordat zij met Carmen Sylva heeft samengewerkt. KANTONGERCHT AMERSFOORT. M. \V. S., Amersfoort, te Amensfoort café te laat sluiten, f 5 of 5 d. P. J. v. O., Hilversum, overtr. melkverord. v Baarn, f S of S d. R. v. D., Soest, overtr. Brandweerve.rord. v. Soest, f 3 of 3 d. R. R., Soest, idem, f 3 of 3 d. P. B., Soest, idem, f 3 of 3 d. A. v. d. S., Amersfoort, te Amersfoort op openbaren weg rumoer maken, f 1 of -1 d. G. Q., Amersfoort, idem, f.2 ol 2 d.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 6