Verspreids Berichten. B i nneRla n d~ Stockholm, 2 Aug. (Zweedsch tele- ^raafagentschap). Het officieele onderroek of Jeene schending van de Zweedsche onzijdig heid heeft plaats gehad "bij het onderzoek wan het Engelsche stoomschip Kowno voor !Ahus door een Duitsche torpedoboot, heeft W dusver aan den dag gebracht, dat geen ionderzoek van ladingen op aan het Zweed- Kche gezag onderworpen gebied heeft plaats ffehad Petersburg, 2 Aug. (Tel.-agent- *chap). In Zwitserland, Denemarken, Zweden, Noorwegen en andere onzijdige landen is eene vereeniging opgericht, met het doel de /onzijdige landen te vereenigen tot eene pro paganda ten gunste van het spoedig sluiten wan vrede. De vertegenwoordigers ven de Noorweegsche afdeeling van deze vereeni ging brachten een bezoek aan den minister Tan buitenlandsche zaken; zij werden door «dezen koel ontvangen. C h i s t i a.n ia, 2 Aug. (W. B.) Aften- posten bericht, dat Engeland nu eiken in voer naar Noorwegen van vet, koloniale wa ren, graan. en meel heeft gestremd. Er wor- iden onderhandelingen gevoerd tusschen Noorwegen en de Engelsche regeering. Kopenhagen, 2 Aug. (W. B.) De Na tional Tidende bericht uit Stockholm: Op verlangen van Engeland verboden de IJs- landsche autoriteiten aan de Zweedsche vis- 6chersstoomschepen, nadat de haringvangst ten einde was gebracht, het vertrek naar Zweden. Zij eischten, dat de stoomschepen vooraf hunne vangst ter beschikking van de 'Engelsehen zouden stellen tot den prijs van '45 öre per KG. De vangst was echter reeds aan de Zweedsche regeering voor binnen- landsch verbruik verkocht. De Zweedsche vischhandelaars zonden daarom eene klacht ean de Zweedsche regeering, die bij de Deensche en de Engelsche regeering stap pen heeft gedaan om te verkrijgen, dat de stoomschepen worden vrijgelaten. Washington, 2 Aug. (R.) Een Duit sche nota weigert het aanbod van Groot- Bi iltannië tot het verleenen van doortocht aan Ameriknansche levensmiddelen voor Polen, verklarende, dat de opgelegde voor waarden onuitvoerbaar zijn, en.het persoon lijk beroep van president Wilson voorbij zien. Voorts zegt de nota, dat verdere on derhandelingen doelloos zijn, aangezien de hulpverleening waarschijnlijk overbodig is met het oog op de gunstige verwachtingen .van den oogst. Londen, 2 Aug. (R.) Van zeer goed ingelichte en bevoegde zijde wordt een over zicht gegeven van den economischen toe stand van Duitschland en Oostenrijk. Wat Duitschland betreft wordt ge- secd: De nieuwe keizerlijke minister voor de voeding heeft niet de wonderen verricht, die men van hem in zekere kringen verwachtte. Batocki schijnt er niet in geslaagd te zijn het volk in voldoende mate van voedsel te vqorzien en de toenemende ontevredenheid der massa tegen te gaan. Alles wijst er op, dat de voedselvoorraad, ondanks de uiterste inspanning der autori teiten, voortdurend geringer wordt en de rantsoenen kleiner, terwijl er weinig grond bestaat voor de redeneering, die vaak ge hoord werd, dat het gebrek aan voedsel te wijten zou zijn aan achterhouding met spe- ci latieve bedoelingen. De oogst heeft geleden door het ongun stige weer, in het algemeen zal deze mid delmatig zijn, terwijl speciaal de rogge on herstelbare schade heeft geleden in veel dis tricten. De optimistische mededeelingen der auto riteiten vinden geen geloof meer bij het volk en zelfs de redacties der dagbladen, die deze berichten verspreiden, doen dit soms tegen beter weten in. Bij een dergelijke mededeeling merkt b.v. de redactie der Vorwarts kort doch veelbe- teekenend op: „Aber wie sieht es In Wirk- lirhkeit aus?" De diplomaten te Berlijn verkeeren in een moeilijken toestand, want er wordt uit de naburige landen, zelfs uit Amerika en Enge land voedsel toegezonden aan verschillende missiën. Een rijk attaché bij een buitenland sche emissie verklaart, dat hij al zijn voedsel toegezonden krijgt van een van de meest bekende handelshuizen te Londen. Het Amerikaansche consulaat te Stockholm zendt tweemaal per week levensmiddelen als meel, boter, aardappelen en ham, naar het 'Amerikaansche gezantschap te Berlijn en raar de Amerikaansche consulaten te Ber- tij a en Hamburg. Nog kort geleden vroeg een buitenlandsch ft int te Berlijn verlof om uit Kopenhagen .voor zich en zijn staf voor zes maanden voedsel, meel, gecondenseerde melk, zeep, lardines en kruidenierswaren te halen. De verhalen van reizigers zijn natuurlijk ^enigszins tegenstrijdig en in vele gevallen tonbetrouwbaar, maar stellig de groote meer derheid van die welke mij bereiken, wijzen ler op, dat er de uiterste ontbering wordt ge leden. Duitschland deed verleden jaar een geor ganiseerde poging om vreemde reizigers in 'den waan te brengen, dat alles goed ging met Duitschland. Dit heeft men opgegeven pn zelfs bezoekers van eerste klas hotels Korden nu even karig bedeeld als de rest. Een Amerikaansch handelsman, die on langs een bezoek heeft gebracht aan zijn Duitsche vrouw en familie in een groote in- pustrie-stad in Saksen, vertelde aan een van mijn vrienden, dat de toestanden in de laat- tte paar weken onmetelijk veel slechter wa ren geworden en dat de ziekte van zijn'ge zin rechtstreeks moest worden toegeschre ven aan het gebrek aan voedsel en de al- emeene, slechte levensomstandigheden. In- erdaad waren deze zoo slecht geworden, Hat hij besloten had, zijn bloeiende zaak er *an te geven en Duitschland geheel ie ver laten, daar hii van meening was, dat hei land in zulk een jammerlijken staat verkeer de, dat het zoowel financieel als moreel bankroet was en dat geruimen tijd na den oorlog zou blijven. Een bekend neutraal bankier, dien men een jaar geleden had hooren zeggen, dat hii niet kon begrijpen waarom wij een groot offensief waagden, daar wij, zonder een re giment te verplaatsen, Duitschland er onder hadden, zooals hij het uitdrukte, verklaarde, dat de economische druk op Duitschland zoo ondragelijk werd, dat hij uiterlijk nog een jaar was uit te houden. Als een overtuigend bewijs van de goede trouw van den bankier in kwestie, verneem ik, dat hij, hoewel hij een jaar geleden de uiterste voorzichtigheid aan den dag legde in verband met financi- eele operaties met Engeland, thans een open en bijna onbeperkt crediet heeft ge opend aan een welbekende Londensche bank. Een buitenlandsch koopman, die vele maanden geleden gelogeerd heeft in het beste hotel te Hamburg, vertelde onlangs aan een vriend van mij, dat boter, melk en suiker daar zoo goed als niet te krijgen wa ren en dat als hij den kellner vroeg waarom het er niet was, het antwoord luidde: „Die vervloekte Engelschen". Een kip, verklaarde hij, kostte 27 Mark en een magere gans 40 Mark. Vleesch kon men ongeveer eens in de veertien dagen krijgen. De aardappel-oogst was mislukt; de aardappelen waren slechts goed voor var kensvoeder. De algemeene toon van de brieven, die op krijgsgevangenen gevonden of van de post onderschept zijn„is pessimistischer dan ooit. Er zijn nog geene stellige bewijzen te krijgen, dat de schaarschte van voedsel eenige waarneembare uitwerking heeft ge had op het rantsoen der soldaten aan het front. Toch zijn er onmiskenbare teekenen in talrijke brieven, welke ons in handen zijn gevallen, dat zelfs de soldaten in de loop graven niet meer zoo goed gevoed worden als vroeger. De ontberingen, die de Duitschers thans hebben te verduren, zijn niet beperkt tot voedsel alleen. Zeep is bijna even noodza kelijk voor de gezondheid als voedsel en sinds eenige maanden stapelen zich de be wijzen op, dat er iets als een zeep-nood bestaat. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat een regeerings-organisatie, die slechts ten gevolge had, dat er toestanden werden geschapen, die niet veel verschil len van verhongering voor een groot aantal stedelingen, het voorwerp wordt van s-'-er- pe critiek. Het gevoel van misnoegdheid wordt verder versterkt door de meening, dat het lijden In niet geringe mate het gevolg is van het feit, dat de toestand uitgebuit wordt ter wille van het geldelijk voordeel van de agrariërs en andere producenten. Voot den socialist wordt de Junker een bijna even groote vijand als de gehate „Engen der". Socialistische sprekers, bladen en ma nifesten uiten bedreigingen van een volks opstand en zeggen, dat -de uiterste grens van het geduld bereikt is. De veroordeeling van Liebknecht kan niet nalaten den toe stand nog ernstiger te maken. Het is on mogelijk de juiste waarheid vast te stellen, maar wat men weet is genoeg om er zeker van [2 zijn, dat de stemming onder het volk den heerschers in Duitschland ernstige on- fc.jsiheid moet baren. Verder hebben ernstige onlusten '_ats gehad in vele deelen van het Duitsche rijk. Zoo wordt melding gemaakt van onlusten te Berlijn, Charlottenburg, Brunswijk, Maag denburg, Keulen.. Coblenz, Aken, Duisb irg, Breslau, Kiel, Dresden, Leipzig, Chemnitz, München, Neurenberg, Essen en Düssel- dorf. Militaire macht moest opgeroepen wor den om de orde te herstellen en in sommige gevallen is- het noodig geweest het vuur van machinegeweren tegen de menigte te kecren. Deze opstootjes te beschouwen als het begin van een revolutie, zou echter een ernstige fout zijn, daar net moeilijk te ge- looven is, dat revolutie verwekt kan worden in een land, waar de geheele mannelijke bevolking tot 50 jaar toe onder de wap men is en 90 van de menigte, die aan de on lusten deelneemt, uit vrouwen en kir.deren bestaat. De Duitsche natie zal honger en ellende gaarne verduren zoolang zij het ge loof behoudt in de eindoverwinning, en de regeering doet haar uiterste best om dit geloof te versterken door de verandering, die in den militairen'toestand heeft plaats gegrepen, te verbergen, of althans te ver kleinen. Maar toch kan het niet uitblijven, dat de misleide massa van het Duitsche volk diep onder den indruk komt van feiten als de vooruitgang van de Russen, het échec der Duitschers voor Verdun, het offensief aan het westelijke front en den terugtocht der Oostenrijkers voor den Italiaansc'ien tegenaanval. Over den toestand in Oostenrijk-Hon- garije wordt gezegd: Ofschoon er een diep stilzwijgen bewaard wordt over hetgeen er gebeurt in de dub bele monarchie, niettemin kunnen we be speuren, dat er althans in Hongariie groote verbittering heerscht tegen de regéering en tegen de Oostenrijksche generaals, wegens de wijze waarop zij den oorlog voeren. Het ligt buiten ons kader de militaire ge beurtenissen te bespreken, voor zoover 'zij niet direct een deprimeerenden invloed op het moreel van den vijand uitoefenen en hem minder geschikt maken om het lijden en de ontberingen, die wij hem opleggen, te door staan. Maar ik heb toch den indruk, dat wij thans getuige zijn van het begin van dat militaire succes aan den kant der geallieer den, dat ik altijd beschouwd heb als de nood zakelijke voorlooper van de economische uit putting. zoowel in Duitschland als Oosten rijk-Hongarïje. Zoolang de vijand nog ver trouwt de overwinning te zullen behalen, zal hij den riem om zijn middel wat nauwer toehalen en alle ontberingen dragen als een, zij het dan ook minder aangenaam middel om tot het goede einde te geraken. Wanneer eenmaal dit vertrouwen is verdwenen, of ern stig geschokt, dan, maar ook niet eerder dan op dat oogenblik, zal de economische druk zich doen gevoelen en zal de ontevredenheid der massa's aan de heerschende klassen de macht ontwringen. Naast den uitslag van het Russische offen sief is de vraag, die ten nauwste verband houdt met het lot van de dubbele monarchie, de kwestie van de opbrengst van den a.s. oogst. De meeningen over de uitkomsten van dezen oogst loopen zeer uiteen, maar alge meen geeft men toe, dat de oogst geleden heeft door het ongunstige weer in de eerste helft van Juni. De oogst zal in alle geval niet meer dan middelmatig zijn, ook al verbetert het weer aanmerkelijk. Het feit, dat men dit toegeeft, krijgt des te meer beteekenis, als men zich herinnert het overdreven optimisme, waaraan men verle den jaar in de oogstvoorspellingen zich heeft overgegeven. De afgeloopen maand bracht het overtui gend bewijs, dat er in alle deelen van de monarchie groot gebrek geleden wordt. Volgens eene statistiek, uitgegeven door de gemeentelijke autoriteiten van Weenen, is het aantal armen, dat voor de ontvangst van dagelijksche gratis-maaltijden in de publieke keukens in aanmerking komt, van 10.450 in October 1914 tot 54.000 op einde Mei 1916 gestegen. Wat de Losten van de levensmiddelen be treft, spreekt de volgende lijst van prijzen, die op het oogenblik in Weenen betaald worden, gedurende de maand Mei j.l., als voorbeeld voor zich zelf gelden: kalfsvleesch 12 Kr. per Kg.; varkensvleesch 11 Kr. per Kg.; spek 9.20 Kr.; suiker, alleen verkrijg baar in beperkte hoeveelheden op vertoon van een kaart, 11.2 Kr.; koffie 30 Kr. In Moravië en Silezië is op alle wild beslag ge legd en het grootste gedeelte van den vee stapel reeds eenige maanden geleden ge slacht wegens gebrek aan voedsel. De boe ren leven van eieren, groenten, enz., die zij zelf op hun land kweeken, en weigeren iets eetbaars te verkoopen. Te Praag hebben de maatregelen van het gemeentebestuur tot bestrijding van den hon gersnood volkomerr gefaald. In de derde week van Mei werd in tien districten een k^ein brood per hoofd uitgedeeld. De daarop volgende week ontvingen de bewoners van een der armste wijken minder dan een half brood. Te Weenen heeft tijdelijk gebrek aan mais bestaan en op het oogenblik bestaat het meel, waaruit brood gebakken wordt, uit 25 tarwe, 25 rogge en 50 gerste- bloem. Te oordeelen naar de officieele Oosten rijksche prijsnoteeringen der landbouwpro ducten van Mei is de rijst van de markt te Weenen verdwenen. De suikerconsumtie wordt beperkt. Het vleesch wordt steeds duurder; er is in Weenen een melknood en het gebrek aan eetbaar vet wordt steeds nij pender. Eenige dagen geleden deelde de Duitsche pers mede, dat er „vetlooze dagen" in Oostenrijk zouden ingevoerd worden. Casement ter dood gebracht. Londen, 3 Aug. (R.) De terechtstel ling van Casement heeft heden morgen om negen uur plaats gehad. (Toen aan Casement het verzoek gewei gerd werd om bij het hoogerhuis als hoogste rechterlijke instantie vernietiging te vragen van het tegen hem gevelde doodvonnis, werd hem de raad gegeven gratie te vragen aan den koning Daartoe heeft Casement niet kunnen komen. Harerzijds kon de Brit- sche regeering er niet toe komen uit eigen beweging aan Casement gratie te verleenen, zooals haar van vele zijden verzocht was. Het recht heeft dus zijn loop gehad en het aantal martelaren voor de lersche zaak is met een vermeerderd). Het „Berliner Tageblatt" geschorst. Het „Berliner Tageblatt" van gisterochtend bestaat uit één enkele bladzijde, waarop het hoofd en de woorden: „Op bevel van den opperbevelhebber in de Marken mag het „Berliner Tageblatt' niet verschijnen." De reden voor dezen maatregel is nog niet officieel bekend, maar naar het Hbld. uit vertrouwbare bron verneemt, is een arti kel van Theodor Wolff over de wenschelijk- heid van controle op de buitenlandsche poli tiek der regeering daaraan niet vreemd. De Staatscourant van 2 Augustus be vat o.a. de volgende Koninklijke besluiten aan den luitenant ter zee der 2e klasse G. C. J. Wijnmalen, is wegens ongeschikt heid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaams gebreken, met den Isten September 1916 eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen de mutaties in het hooger marineperso neel onder de leger- en vlootberichten in dit nummer nader vermeld. Verjaardag Koningi n-M o e- d e r. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder was ten Hare paleize aan het Voorhout een felicitatiere- gister nedergelegdfc waarop druk werd ge- teekend. Ook maakten velen gebruik van de gelegenheid om ten paleize aan het Noord einde het felicitatieregister te teekenen. Evenals de beide vorige jaren werden ook nu seen oaenhare feestelijkheden eegevsa, Toch had de stad een feestelijk aanzien, doordat van de gebouwen van Rijk, Provin cie en Gemeente, zoomede van vele parti culiere huizen de driekleur wapperde en aan de verschillende legatiegebouwen de vlag van de landen der hier geaccrediteerde ge zanten was ontplooid. Mil it aire zending naar B e r 1 ii n. De Luitenant-Kolonel van den Generalen staf T. F. J. Muller Massis, hoofd der He Afdeeling (Generale staf) aan het De partement van oorlog, wordt belast met eene militaire zending naar Berlijn. Mutatie hooger personeel zeemacht. De vroeger aangekondigde mutatie onder het hoogere personeel van de zeemacht, is thans bekend geworden. Vice-admiraal G. P. van Hecking Colen brander is ontheven van de betrekking van Commandant der Marine te Hellevoetsluis, tevens commandant van de stelling van de monden der Maas en aan het Haringvliet, terwijl dezen vlagofficier tegelijkertijd op zijn verzoek wegens langdurigen dienst eer vol ontslag uit der. zeedienst is verleend met pensioen en dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem ver leend. Verder is de betrekking van commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde, tevens commandant der ma rine te Hellevoetsluis, opgedragen aan den schout-bij-nacht W. C. J. Smit, zulks onder eervolle ontheffing van de betrekking van chef van den marinestaf en van de afdee ling Defensie aan het departement van ma rine, welke betrekking thans wordt opge dragen aan den kapitein ter zee W. J. G. Umbgrove. Ten slotte zijn bevorderd tot schout-bij nacht de kapitein ter zee J. A. M. Bron; tot kapitein ter zeede kapitein-luitenant ter zee J. H. Zeeman; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klaf? E. H. Friderichs en tot luitenant ter zee le klasse die der 2e klasse D. van Nijmegen Schone- gevel. Bovengenoemde mutaties komen voor in de Staatscourant van hedenavond. De kapitein van den Generalen staf E. F. Insinger, chef van de staf der Ie Divisie, wordt gedetacheerd aan het Departement van oorlog. Naar gemeld wordt, gaat de kapitein A. F. Dudok van Heel, commandant van het wielrijdersdepót te Gouda, den dienst ver laten om gezondheidsredenen en zulks als gevolg van het hem vorig jaar overkomen auto-ongeluk op een dienstreis in Noord- Brabant. Commissie geneeskundige dienst. De Commissie tot onderzoek naar de werking van den geneeskundigen dienst der landmacht heeft besloten eventueel ook partieele adviezen, betreffende urgente voor zieningen in haar gebleken misstanden, uit te brengen. Zij heeft hare werkzaamheden, die zich uitstrekken zoowel over de militaire hospita len, als over den geneeskundigen dienst bij het leger te velde, over eenige subcommis- siën verdeeld. De leden zijn in de gelegenheid gesteld op onverwachte tijden plaatselijk onderzoek in te stellen. Zorg voor blinden en h a 1 f b 1 i n d e n. De Staatscommissie, inge steld bij Koninklijk besluit van 27 Maart 1916 tot onderzoek van wat van Staatswege kan worden gedaan tot verbetering van het lot van blinden en halfblinden heeft zich per circulaire tot de burgemeesters der verschil lende gemeenten in Nederland gewend om hunne medewerking in te roepen tot het.ver- zamelen van de gegevens en inlichtingen, die noodig worden geoordeeld voor de uit voering harer taak. Deze bestaat in de eerste plaats hierin: zoo nauwkeurig mogelijk het aantal blinden en halfblinden in Nederland vast te stellen en in algemeenen zin tot de kennis te komen van hetgeen er voor blin den in ons land gedaan wordt. Een bij de circulaire gevoegde vragenlijst moet door de burgemeesters worden ingevuld en aan de commissie worden toegezonden vóór 15 September a.s. Mail voor Engeland. De direc teur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de verzending van de post voor en over Engeland via Vlissingen door middel van de booten der Maatschappij „Zeeland" in verband met het vergaan van het s.s. „Koningin Wilhelmina" dier Maat schappij, voorloopig is gestaakt. Bedoelde post zal Donderdag 3 dezer en Zaterdag 5 dezer en vervolgens des Maan dags, Woensdags en Zaterdags worden ver zonden van Rotterdam met de booten der BatavierHjn, welke te 10 uur av. vertrekken. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 72 jaar overleden dr. J. J. Effen, gepen sioneerd arts bij het Marine-etablisement in Indië. Nederland en de oorlag. Neutrale Socialistische Conferentie- De Intern. Socialistische Conferentie van neutralen werd gisteren gepresideerd door den heer Vliegen. Tegenwoordig waren o.a. het Kamerlid Spiekman en mevr. Aletta Jacobs, presiden te van de Ned. Vereen, voor Vrouwenkies recht De Noorsche delegatie berichtte thans passen te hebben ontvangen, doch te laat. De Spaansche gedelegeerde kwam te Lon den aan, doch kon wegens gemis aan scheepsgelegenheid nog niet vertrekken. De conferentie nam met algemeene stem men een door den heer Wibaut toegelichte resolufie aan der eco&fifliisslLe co^nuissie» waarin verklaart, wordt dat de plannen der oorlogvoerende mogendheden om dezen oorlog door een economischen te laten vol gen, de stichting van een duurzamen vrede in den weg staan. Hulde wordt gebracht aan de groep der Fransche socialisten, welke beslist en ter stond tegen deze politiek stelling heeft ge nomen. De resolutie spreekt zich voorts uit voor volledigen vrijhandel, welk stelsel alleen in staat is de voorbereiding te vergemakkelij ken van de wereldproductie, gebaseerd op de socialistische opvattingen. De heer Troelstra (Nederland) licht daarop een politieke resolutie toe, waarop er op ge wezen wordt, dat de oöriog tof dusver e gêen beslissing heeft gebracht. De Fransche socialisten moeten bedenken, dat de inval in België en Frankrijk niet de schuld is der Duitsche socialisten, wier poli tieke machteloosheid sterker dan vroeger drukt op alle partijgenooten. Een gemeen schappelijke strijd der Duitsche sociaal-de mocratie voor het parlementeire stelsel zou de kracht der Internationale stelling bevor deren. Spr. blijft het oogenblik voor den vrede gunstig achten. Voortzetting van den oorlog is voor de verdediging van Duitschland niet noodig. Maar Diritschland komt niet verder, getuige Verdun. Dultschland's toestand is economisch ongunstig en een nieuwe phase in den oorlog is aangebroken, waarbij de En tente er gunstiger voor komt fe staan. Daar om meent de commissie eenstemmig, dat thans het oogenblik is aangebroken om over den vrede te onderhandelen. De resolutie vraagt voorts zoo vei moge lijke internationale ontwapening, autonomie der Staten, een internationale rechtsorde tusschen de Staten en oplossing van alle ge schillen op de basis daarvan, oplossing der notionaliteitsquaesties op den grondslag eener democratische decentialiseerende staatsregeling, waarhij alle nationaliteiten, ook de minderheden, worden erkend. De Duitsche partij dient le erkennen, dat er een Elzas-Lotharingsch vraagstuk bestaat en daarover met de Fr-insche partij le onder handelen. Als de vrede zonder as sociaal-democra* ten tot stand komt, zijn de gevolgen niet te overzien. Zij moeten du{5 alle krachten in spannen om daarbij een overwegenden In vloed tot stand te brengen. De resolutie vraagt ten slotte het uitvoe rend comité van het Intern. Bureau zijn po gingen voort te zetten om de internationale betrekkingen te herstellen. Spr. hoopt, dat de rustige, ernstige en broederlijke wijze, waarop deze conferentie zich heeft uitgesproken, een groote moreels werking zal oefenen op de Fransche socialis ten, om te komen tot een nieuwe biieenroe- ping van het geheele Bureau. Nader wordt ons uit Den Haag gemeld, dat de motie van mr. Troelstra is aangeno men, evenals een paar andere resoluties, waarbij geprotesteerd wordt tegen de ver oordeeling van Caesare Battisti door de Oostenrijksche regeering, de veroordeeling van Liebknecht en eenige Zweedsche propa gandisten. Daarna is de conferentie gesloten. De Landdag van den N. A. O. R. Op den nationalen Landdag van den A. O. R., op 1 Augustus te Baarn gehouden, waren o.a. de volgende vereenigingen ver tegenwoordigd: Vrede door Recht, Nederl. Coöp. Bond, Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen, Ned. Vegetariërs- bond, Ned. Coöp. Fransche Mij. „De Jonge Liberalen" te Rotterdam, Ver. ter bevorde ring van de Zondagsrust te Leiden, alsmede eenige kerkeraden, loges en afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering, de Ned. Kinderbond, Onderlinge Vrouwenbe scherming en de Bond van Ned. Onderwij zers. De Ned. Coöp. Vrouwenbond en een groot aantal andere vereenigingen hadderf per brief of per telegram hun warme in stemming met het streven van den N. v O. R. opnieuw betuigd. De Vredesspeld van den N. A. O. R. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad deelt het volgende mede: Dinsdag heeft door het geheele land in een groot aantal plaatsen de verkoop-plaats gevonden van de vredesspeld. Ofschoon het juiste aantal verkochte spelden nog niet kan worden opgegeven, zoo kan toch wel reeds worden medegedeeld, dat de verkoop zeer bevredigend was en algemeen blijk gaf van groote instem r*- r rt teven van den Raad. Een <ic. bestuur, i^cien maakte een rond tocht, ten einde toe ie zien, of de organisa tie in de verschillende plaatsen goed gere geld was. Tijdens zijn bezoek aan Noordwijk is aan den voorzitter van den Ministerraad mr. Cort. van der Linden, een vredesspeld aangeboden. Ligue des Pays Neutres. Op een den 29en Juli j.l., te Amsterdam gehouden vergadering is opgericht de Ne derlandsche afdeeling van den Bond van Neutrale Landen, gesticht door Louis Ma con, burger van Genève, directeur van de Correspondance Helvétique, eere-vóorzitter Theodore Roosevelt, oud-president der Ver- eenlgde Staten van Noord-Amerika. De Bond stelt zich ten doel. lo. De beginselen van het volkenrecht te verdedigen, wier handhaving den hoogsten waarborg in zich sluit voor het behoud van dé onafhankelijkheid der Staten en de er kenning hunner rechtmatige belangen. 2o. Voortdurend strijd te voeren Legen elk op overheersching gericht streven van eenigen Staat men denke aan het Prui- siiche miljl&rispiji en xich te verzetten

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2