„DE E EM LAN D E R". Zaterdag 5 Augustus 1916. BUITENLAND. N* 31. Eerste Blad 15d* Jaargang. i MARIE VAN VERSENDAAL. Hoofdredactie» Mf Q VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF 8» C ABONNEMENTSPRIJS. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Idem franco por post1.80. Per week (metgratisverzekeriag tegen ongelukken)» 0.128. Afoonderljjke nummers0.05. ^Vekelyksob bijvoegsel „Dé Hollaiidaché Huisvrouw" (onder redactie vad Tnérèee Hoven) per mad. 50 ets. (Wekelijksob bjjvoegsel 9Pük ms mtf per B mnd. 52 ets. i=i Dienstaanbiedingen 15 regels.. 0.5O. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zoor voordeoligo bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire, bevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 29en Augustus 1916, van des voormiddags negen tot des naiftiddags vier uur, ten Stadhuize bij den Burgemeester gelegenheid bestaat tot het inleveren van opgaven van candidaten, ter ver kiezing van vier leden van den Gemeenteraad van Amersfoort, en wel fn het Te Kiesdistrict, ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het overlijden van de heercn S. J. van Duinen (aftreding 1921) en D. Gerritsen (aftreding 1919) In het Ille Kiesdistrict ter voorziening in de vacaturen ontstaon door het bedanken van den heer H. W. van Eeveld (aftreding 1917) en door het overlijden van den heer P. van Acter- bergh (aftreding 1919). De formulieren van opgaven van candidaten «ijn ter Secretarie (Afdeeling III) kosteloos ver krijgbaar vanaf heden tot op den dog der ver kiezing. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van de candidaten &n onderteekend zijn door minstens 31 kiezers in het le district en 23 kiezers in het Ille dis trict. De stemming en herstemming, zoo nodig, fallen plaats hebben op 7 en 15 September 1916. Amersfoort, 5 Augustus T9I6. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. Vredfis-Zotidag. Zondag 6 Augustus zal op verzoek van den „Wereldbond der Kerken" als een Vredes- Zondag worden gevierd. In de kerken van ons vaderland zal dan de gedachte aan vre de een groote plaats innemen; vredesconfe renties in 'neutrale landen zullen worden ge houden. In Zwitserland en Denemarken zul len van 1—6 Augustus dagelijks de klokken luiden en meer dan ooit zullen de menschen zich bezig houden met wat ons niet uit de gedachten wil. Vrede; klinkt 't niet als een woord uit lang verleden voor ons, die sinds maanden van niets anders hooren dan moord en geweld, wien men de gruwelijkste tooneelen niet spaart en in bijzonderheden worden ons din gen verhaald waarvan we nooit hadden ge droomd en nu staan ze ons voortdurend voor oogen. Och,ovaren wij ze maar weer vergeten! Vrede; zoo is 't als op stillen avond geen geluid zich laat hooren; wanneer vlak ligt 't watervlak en zangerig klinkt 't lied van een vogel, geheimzinnig door 't dichte1 want zij zullen Gods kinderen genaamd oude leven terugkeert; och ja, 't oude le ven, maar nog wat slechter geworden, om dat \yij uit dezen boozen tijd iets hebben meegenomen, dat niet licht meer verdwijnt? Zullen wij weer ons neerleggen bij onzen vreedzarhen handel, ons bróederlijk ver keer; en ondertusschen is een gemeenheid in allerlei kringen en levens, leugen, on eerlijkheid, èn geweld, die zoo anders zijn als 't maar vrede is; dan ziet men zoo ge makkelijk 't afstootende over 't hoofd! Of zullen de klokken, die nu luiden over de aarde, spreken van betere dingen en hei lige beloften; zullen zij haar werk doen aan onze harten, hard en ongevoelig maar al te vaak en ons doen zien naar den hoo- gen hemel, waar de lucht is rein en goed? Zullen zij haar stem doen klinken ifi landen, waar de haat en de eigengerechtigheid op permachtig zijn en zulten zij dat stil ver langen opwekken naar vrede, die hergeven kan veel, dat nu heeft een kommervol be staan? Als in Zwitserland in deze dogen de klok ken luiden, zullen krijgsgei angenen, ver wond en ziek, er naar luisteren, krijgsgevan genen uit allerlei landen en hun gedachten zullen gaan naar eigen huis en vredige om geving. Zal niet 't heimwee hen overvallen naar vrede: naar herstel van al dat vriende lijke en goede, dat eens toch mogelijk was op Gods wijde aarde? Eens was ik in Zwitserland op een hoogen berg. Donkere wolken kwamen opzetten en merkwaardig, terwijl de lucht boven ons helderblauw was, in de diepte was 't on weer en telkens lichtten de bliksemstralen uit blauwen gloed. Zoo kan een mensch staan boven de ellende, de hardheid van 't leven en denken aan wat hij ziet in en kele uren van heilig© zekerheid, 't Moet toch mogelijk ziin, dat er een leven is vol vrede en gerechtigheid en soms meenen wij er wel iets van te hebben gezien en langs welken weg 't komen zal; of de Vre- des-Zondag 't lang begeerde ons nader zal brengen; zeker niet. In de wereld der gees ten gaat alles langzaam een geestelijke werkzaamheid voltrekt zich in den arbeid der stof, stevig- eir langzaam, maar eindelijk is zij overwonnen. Hoe 't vrede worden zal; aan voorspel lingen waagt een mensch zich nu niet. Matir wel -wil hij door dezen dag iets vasthouden van die oude waarheid, wel lang gekend en steeds weer vergeten: „Nimmer in de we reld- neemt de haat een einde door haat." En naast deze Indische spreuk staan woor den van Jezus: „Zalig zijn de vreedzamen, bosch. 'Vrede, neen, geen doodsche stilte, geen onbewogenheid; leven, kracht, en be weging overal; maar 't slaat niet neer, 't ver giftigt niet de stemming, 't beklemt niet de worden" of „Zalig de zachtmoedigen, want zij zullen 't aardrijk beërven". Groote, ont zaglijke woorden, waaraan wij ontrouw zijn menigen dag, maar niettemin woorden van borst. Vrede; dan is er weer 't rustige, be- aangrijpenden ernst en diepe waarheid, zonkene, waar nu alles botst en rimpelt, i Alleen, geen roemen nu over een ge golft en woelt als schuimend water; vrede, schoord worden door God, over zelfverheer- dan is de hartstocht verdwenen en zuiver li.iking, waartoe sommiger geloof soms als is weer de stemming en kalm 't oog. j vanzelf vervalt, maar een ootmoedig elkan- Vrede, vaak hebben wij er van gespro- der toevoegen: Houdt open uwe oogen, houdt ken, maar wij deden 't zooals wij spraken bereid uw hand! Heer, laat ons toch mogen over een zonnigen dag, maar wij wisten niet goed, wat al ^eerlijkheid hij wilde brengen. Eerst ^hter, toen de nevel was gekomen, ging ons verlangen naar 't licht terug en za gen wij het in nieuwen glans en luister. Misschien betrappen wij ons er op, dat wij over vrede niet meer kunnen spreken zonder dien eigenaardigen toon, die ver raadt, dat wij ons ziels-evenwicht hebben verloren. Wij zijn achteruitgegaan in vele Qpzichten en noemen 't heilige soms niet meer met dien innigen schroom, waarmee wij er eens over spraken. Ons geestelijk leven heeft schade geleden; barmhartigheid, wie zal haar roemen; liefde, waar is zij nu in haai onzelfzuchtigheid; volkerenrecht, is 't brutale woord van een vurig rijkskanse lier mèt de waarheid dat h ij 't behaalt, die 't meeste kanonnen en de grootste legers heeft; vrede, is hij wel ooit te vinden ge weest en wat zijn waard al die vrome be slissingen, geestdriftige uitspraken, geschikt om goedgeloovige zielen mee om den tuin te leiden, maar wat zijn zij waard, als men naar het wezen vraagt? Nu hebben menschen moedelooze uren «n men kan maar niet heenzien over de el lende, den haat, de verwijdering, die steeds grooter gaan worden en verbijsterd vraagt men zich af, wat 't einde zal zijn. Vrede; is er dan nog iets meer in de wereld dan afgunst der volken, dan machts heerschappij; is er nog iets anders dan die voortdurende wedloop, die velen grooten te machtig gaat worden en de kleinen kunnen reeds lang niet meer mee? Is 't nog moge- j lijk, dat straks handen ineen worden ge legd, verhoudingen verbeterd, stemmin gen geadeld? of zullen wij meer tevreden gijn, als de ontwapening is gekomen, ais 'i blijven in uw wereld van recht en liefde en leer ons, zij 't op bescheiden wijze, te ar beiden aan het werk in en voor deze we reld! V. Politiek Overzicht Twee jaren wereldstrijd. Er is ontegenzeggelijk methode in de staatsrechtelijke opvattingen, die zich bij de Entente-mogendheden hebben ontwikkeld in de twee oorlogsjaren,, welke wij achter den rug hebben. Hun stelregel is, dat het volkenrecht moet buigen voor het vuistrecht. De Engelsche maarschalk French heeft in ronde woorden aan een Amerikaanschen dagbladschrijver gezegd: „In den oorlog kennen wij Engelschen geen volkenrecht." Een Russisthe diplomaat, die aan het Rus sische gezantschap in Stockholm verbonden is, gaf, toen hein van Zweedsche zijde werd betoogd, dat het volkenrechtelijk toch niet aanging, in de Zweedsche territoriale wa teren Duitsche handelsschepen met Russi sche torpedo s aan te vallen en den aan boord aanwezigen Zweedschen loods^naar Rusland te vervoeren, dit antwoord: „Rus land is genoeg groote mogendheid om zich niet angstvallig te moeten vastklemmen aan Haagsche conventiën xen andere papieren vodden." Wat dit beteekent voor de onzijdige sta ten, die niets liever verlangen dan zich bui ten den oorlog te houden, komt met iederen dag duidelijker aan den dag. Nederland on dervindt dit. sedert de verklaring van Lon den door de Entente-mogenheden als voor hen in geen enkel opzicht meer bindend is verklaard, in steeds klimmende mate. De Skandinavische landen schijnen er nog er ger aan toe ie zijn don wij. Uit Stockholm komen klachten, dat d*? Zweedsche wolin- dustrie door het gemis aan tegemoetkomen van Engeland in een ipoeilijken toestond is gebracht. Er heerscht groot gebrek" aan grondstoffen, want de Engelschen verhin deren eiken aanvoer. De voorraden ruwe wol zijn in het geheele land bijna uitgeput; verscheidene van de grootste wolfabrieken hebben daarom het bedrijf gestaakt. In Noorwegen zit men in zak en asch, om dat Engeland den geheelen aanvoer van graan, meel, vet en koloniale waren heeft stop gezet. Wat dat voor een land als Noor wegen beteekent, illustreert het feit, dat Noorwegen slechts voor een tiende deel door eigen productie kan voorzien in zijne behoefte aan graan. Het dagblad Vërd^ns- gang gewaagt dan ook van een uithonge- ringsoorlög van Engeland tegen Noorwegen. De Aftonposten schrijft: „Ernstige tijden be dreigen Noorwegen. Engeland heeft Noor- wegens invoer onderbonden en dreigt bet zelfde te doen met de visscherij. Engeland schijnt te meenen, dat de uithongering van Noorwegen noodzakelijk is om Duitschland te bedwingen. Geen mensch in Noorwegen begrijpt, hoe dit kan overeenstemmen met Engeland's fier woord, dat het de bescher mer is van de kleine staten. Wanneer En geland de uithongeringspolitiek, dte het is begonnen, voortzet, dan gaat Noorwegen een allermoeielijksten tijd tegemoet." Het springt in het oog, welk een uitbrei ding hiermee aan de Engelsche blokkac^po- litiek is gegeven. Het doel is niet meer alleen den toevoer naar Duitschland af te snijden; men gebruikt de blokkade ook als dwang middel tegenover de ^.r .itrale steten om naar Engeland's pijpen te loten dansen. Af tonposten acht het waarschijnlijk, dat En geland zijne feitelijke machtspositie tegen over Noorwegen wil misbruiken om aan Noorwegen onaannemelijke voorwaarden op te leggen voor den uitvoer van Noorwecg- sche voortbrengselen, vooral haringen, an dere vischsoorten en vtescherij-prod' 'en. Wat is hiertegen te doen? Het ligt voor de hand, dat men aansluiting zoekt bij de l'j- densgenooten in de verwachting gezamen lijk meer te zullen bereiken dan men kan verkrijgen als men voor zich alleen han delt. De drie Skandinavische staten hebben zich aaneengesloten tot een Tezamenlijk pro test bij de Engelsche en Fransch^ regee ringen tegen het op zijde zetten van de Londensche verklaring van zeeoorlogsrecht. Maar wat protesten baten, hebben zij alle, drie in ruime mate ondervonden in de bei de oorlogsjaren, die reeds achter ons lizgen. Van papieren protesten wordt geen notitie genomen. Die ervaring heeft de regeering van Zwe den bewogen, in een bijzonder geval het daaibij niet te laten. Rusland heeft zijne tor pedobooten jacht laten maken op Duitsche handelsschepen in de Zweedsche territoriale wateren. Het heeft zich niet gestoord aan de protesten, die de Zweedsche regeering daar tegen uitbracht; het liet die protesten onbe antwoord en gaf geen gehoor aan het ver langen tot vrijlating van de ten onrechte opgebrachte schepen. Toen heeft Zweden verscherpte bepalingen uitgevaardigd^ voor net verblijf van vreemde oorlogsschepen in de Zweedsche territoriale wateren en aan zijne eigen oorlogsbodems en kustwachten last gei even onmiddellijk aanvallend op te treden tegen ieder schip, dat in strijd met het uitgevaardigde verbod in de aan de Zweedsche rechtsmapht onderworpen wate ren mocht worden aangetroffen. Dat heeft geholpen, want sintsdien is een antwoord op de protesten tegen de gepleegde handelin gen ingekomen en is niet vernomen, dat Rusland verder tegen dit verbad heeft ge handeld. Zweden is dus opgetreden in _een geval, dat hem bijzonder aanging, om te verhoe den dat zijne* onzijdigheid werd geschonden en zijne waardigheid gehoond, en het heeft daarmee succes gehad. Ligt daarin niet eene aanwijzing hoe moet worden gehandeld nu men te doen heeft met een belang, dat alle onzijdigen gezamenlijk betreft? Alle onzij- digen lijden onder den druk van de nieuwe regelen, die Engejand heeft gesteld voor de toepassing van zijne blokkade-voorschriften. Dan ligt het voor de hand, dat zij gezamen lijk trachten daaraan te ontkomen. Het Jour nal de Genève zegt terecht: „De onzijdig heid van de onzijdige staten was tot dusver al te lijdelijk. De tijd is voor hen gekomen om hunne toekomstig€rvrijheid zeker te stel len." Wanneer zij, ieder voor zich hande lende, in krachten daarvoor te kort schie ten, laten-zii dan gezamenlijk hunne krach ten daaraan beproeven. Van samenwerking kan ook hier kracht uitgaan, en wanneer die kracht zich doet gelden en de oorlog voerenden tot het besef brengt, dat er een grens is voor willekeurig machtsmisbruik, dan zal dat mogelijk nog in ruimeren zin eene goede uitwerking hebben en een uitweg openen tot het verkrijgen van den vrede, waarnaar wij allen zoo hartelijk verlangen De oorlog. j B e r 1 ij n, 4 A u g. (W. B.) Bericht uit het j groote hoofdkwartier van heden middag. De artillerie-strijd bereikte ten Noorden van de Ancre weder groote hevigheid en werd tusschen de Ancro en de Somme met onverminderde hevigheid voortgezet. Krachtige aanvallen vah den vijand noorde lijk van Ovillers, zuid-westelijk van Guille- mont en noordelijk van de hoeve Monacu werden afgeslagen. Ten zuiden van de Somm.- mislukte een nachtelijke ednval ven en 'iand bij Bar- leux. De Franschen slaagden er in zich gister avond in het bezit te stellen van onze stelling T>ij het dorp Fleury en ten :i!id-wes- ten V8n het werk van Thiaumont Onze te genaanval van hedenmorgen bracht ons we der in het volle bezit van het dorp Fleury en de loopgraven ten westen en noord-wes ten van dit dorp. Vijandelijke aanvallen ten N.-W. van het werk van Thiaumont en te gen onze stellingen in het Chapitrebosch en het bergbosch werden gisteravond onder grocie verliezen voor den vijand afgesla gen. De toestond is thans weer zooals hij vóór den met een sterke strijdmacht onder nomen aanval der Franschen was. Bij Lens en bij Beaumetz werden vlieg tuigen buiten gevecht gesteld. Verder werd een vijandelijke tweedekker gisteren bij Pe- ronne neergeschoten, terwijl nader nog bo- richt is ontvangen, dat den Ten Augustus ten zuidwesten van Atrecht en bij Lihons een vijandelijk vliegtuig door onze vliegers tot dalen werd gedwongen. Door ons af weergeschut is een vijandelijk vliegtuig bij Berles-au-Bois, ten zuidwesten van Atrecht en bij Nomen neergeschoten. Laatstge noemd vliegtuig behoorde tot een eskader, dat Namen met geringe schade aangevallen had. P a r ij s, 4 Au g. (Havas.) Namiddag-cnm- muniqué. Op den rechteroever van de Maas duuTt de strijd voort aan het front Thiaumont Fleury, waar de Duitschers den geheelen nacht met de uiterste hardnekkigheid aan vallen deden. Verscheidene hevige tegen aanvallen "^gen de Fransche stellingen in de buurt van het werk Thiaumont, werden afgeslagen onder zware verliezen voor de Duitschers. De Franschen slaagden er in den loop vpn het gevecht zelfs in, het werk te nemen, dat zij echter wegens een hevig bombardement moesten ontruimen, met wegvoering van 80 gevangenen, die door hen in dezen strijd werden gemaakt. In de streek van Fleury zijn de gevech ten niet minder hevig geweest. De Duit schers vermenigvuldigden hunne tegenaan vallen, tegen het dorp. Iedere aanval werd voorafgegaan door een hevige artillerie- voorbereiding. Na verscheidene vruchteloo- ze pogingen kregen de Duitschers vasten voet in het Zuidelijk deel van Pleury, waar de strijd met groote levendigheid nog voort duurt. Alle pogingen om de Franschen te verdrijven uit het station ten Zul 1-Oosten van het dorp mislukten door den tegenstand van de Fransche troepen. De Duitschers deden eveneens des nachts een aanval op de nieuwe stellingen der Franschen ten Oosten van Vacheroville, maar leden alleen zware verliezen. In de streek van Hout Chapitre en Le Chenois was de artllleriestrijd zeer hevig. In de Vogeezen ondernamen de Duit schers tegen tien uur tegen de vooruitsprin gende stelling van Chapelotte een aanval, die afgeslagen werd voordat zij de Fransche liniën hadden kunnen aantasten. Aan het verdere front was de nacht be trekkelijk kalm. Avond-communiqué. De strijd duurde den ganschen dag voort in de streek Thiaumont-Fleury ten noord westen en zuiden van het werk Thiaumont. Alle aanvallen van den vijand om ons te verdrijven uit de veroverde stellingen waren vruchteloos, terwijl wij in een tweeden te- genaanal voor de tweede maal in twaalf uren .het werk Thiaumont veroverden, dat wij te gen verscheidene tegenaanvallen behielden. Er werd ook zwaar gestreden in het dorp Fleury. In den morgen ontruimden wij het dorp geheel tengevolge van de Duitsche aanvallen. In den namiddag nam onze infan terie het grootste gedeelte van het dorp in een bajonetstorm. De vijand biedt nog krachtigen tegenstand. Wij mankten 400 ge- vangenen in den loop van den dag. Londen, 4 Aug. (R.) Communiqué van het Britsche hoofdkwartier. In den afgeloopen nacht wonnen wij eenigen grond ten westen van Pozières als uitkomst van kleine operatien. In andere kleinere operatien ten noorden van Bozentin- le-Petit en NW. van het Delvillebosch maak ten wij eenige gevorigenen. Gedurende den nacht was er aanmerke lijk artillerievuur aan beide zijden op ver schillende deelen van het Britsche front. Een verkenningstroep vernielde een vijandelijke mijnschacht ten oosten van Loos. In de buurt von den weg YperenComines lieten wij een kleine mijn in de vijandelijke liniën springen en bezetten den tTechter. Tweede telegram. De dag was rus tig De vijandelijke artillerie was werkzaam in Pozières en in het bosch van Mametz. Berlijn, 4 Aug. (W. B) Tot aanvulling van de officieele mededeeling over den aan val onzer marine-luchtschepen op Engeland van 2 en 3 Augustus vernemen we nog hel volgende: Te Harwich werden de in de ha ven liggende oorlogsschepen tweemaal aan gevallen en een groote massa bommen ge worpen op de werven en spoorwegen. In het graafschap Norfolk was de aanval gericht op fabrieken en stellages voor zoeklichten. Te Norwich en Winderton leverde het bommen- werpen goede resultaten op. Verder gold de aanval Lowestoft, waar brand werd veroorzaakt in eene groote fa- brieksinrichting. Op den heenweg werd een onzer luchtschepen door een vijandelijk watervliegtuig, dat plotseling uit de wolken te voorschijn kwam, driemaal aangevallen; door machinegeweervuur dreven we het in westelijke richting op de vlucht. Ook bij Yarmouth werd een Engelsch watervliegtuig ontmoet en op de vlucht geslagen. Londen, 4 Aug. (R.) De admiraliteit deelt mede, dat een eskader marine-vlieg tuigen twee ton bommen geworpen heeft op het vijandelijk vliegkamp te St. Denis Westrem en op munitiemagazijnen te Mei- relbeke. Belangrijke schade werd aangericht. Een vliegtuig wordt vermist. B e r 1 ij n, 4 Aug. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voormid dag. Front Hindenburg. Ten N.-W. van Post®- wy dwongen wij door ons vuur den vijand vooruitgebrachte loopgraven te ontTuiinen. In de streek van Spiagla (tusschen het Na- rocz- en het Wiczy-meer) werden aanvallen tegen onze veldpoststellingen afgeslagen. Aan de Serwetsj, ten Oosten von Goro- distsje, on aan de Sjtsjara, ten Zuidoosten an Baranowilsji, hadden levendige hand granaat-gevechten plaats. Bij Lubieszow mislukten wederom krach tige vijandelijke aanvallen. In den sector SetowiczeWielick ont sponnen zich hevige gevechten, waarbij de vijand drong in het dorp Rudka—Myrinska en de aansluitende linie. In den tegenaanval heroverden Duitsche en Oostenrijksch-Hon- gaorsche bataljons, alsmede een gedeelte van het Poolsche legioen het verloren ter rein volkomeft, waarbij 361 gevangenen en verscheidene machinegeweren ons in han den vielen. Hernieuwde Russische aanvallen werden volkomen afgeslagen. Verder Zuidelijk, alsmede bij Ostrow en in de streek van Swinioechy werden de vijandelijke ondernemingen reeds in den aanvang door ons vuur verijdeld. Aan het front van aartshertog Karei en bij het leger vait von Bothmer deden zich geen bijzondere gebeurtenissen voor. In de Karpathen wonnen de Duitschers veld in de streek van de Hopilas. Wennen, 4 Aug. (W-B). Officieel bericht van heden middag. Ten westen van de Boven Moldawa aan de Czarny Czeremosz, aan den rechtervleugel van het onder opperbevel van den luitenant veldmaarschalk Karei Frans Jozef gevormde lgerfront ontwikkelen zich nieuwe, voor de verbonden troepen gunstig verloopendc ge vechten. In het midden en op den rechter- leugel van het legerfront van den aartsher tog zijn geene bijzondere gebeurtenissen. Bij Zalosce viel de vijand onze stellingen aanhij werd afgeslagen. Bij het leger van kolonel-generaal von Tirszty Anszky sloeg onze cavallerie na een bajonetstrijd een aanval af. En von onze vliegers schoot In deze streek eergisteren een vijandelijken Farman-tweedekker neer- Ten westen van Kaszowka aan de Stochod viel gister voormiddag een sterke Russische aanval ineen. Des namiddags gelukte hef

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 1