BINNENLAND. KOLONIËN. jflen vijand door hernieuwde aanvallen bij Budka in onze liniën te dringen. Toesnellen de Duitsche en O.-H. bataillons en gedeel ten van het Poolsche legioen wierpen de Russen des avonds geheel terug. Ten zuiden van den spoorweg Sarny Kowel weerden de troepen van generaal Foth een sterke Russische aanval af. Petersburg, 4 Aug. (T el.-agent- ichap). Namiddag-communiqué van den grooten generalen staf. Aan de Stochod, in de streek van Lubies- row bezetten onze naar den linkeroever overgestoken troepen een Teeks hoogten, welke zij versterkten. Aan de Stavok, een linker-zijrivier van 'de Stochod, naderden onze troepen, na een gevecht, zeer dicht de rivier en begonnen verbitterde worstelingen om het bezit van het dorp Rudka-Myrinska. In de straten van het dorp kwam het tot bajonet-gevechten; herhaalde malen verwisselde het dorp van bezitter, maar het bleef eindelijk in ons be zit. Alle pogingen van den vijand om ons er uit te verdrijven, bleven vruchteloos. Wij wierpen den vijand over de Stavok, namen ongeveer 600 Duitschers gevangen en veroverden twaalf machinegeweren. In de streek van Korynitsa sloegen wij door ons vuur een aanval van den vijand af. Aan het ovefrig gedeelte van het front werd het gewone geweervuur gewisseld. Bij Rudka Murinskoja, dat vooruitspringt In de stelling aan de Stavok, werd den ge- heelen nacht een verbitterd gevecht gele verd. De vijand, die het dorp aan drie kan ten genaderd was, deed achtereenvolgens tegen-aanvallen. Wij sloegen enkelen af, mcar moesten om drie uur in den nacht het dorp ontruimen en 400 500 passen meer oostelijk teruggaan. Ten zuiden van Brody aan de linie van de rivieren Graberka en Seret, leverden de troe pen van generaal Saharoff een heet ge vecht; zij maakten 1300 gevangenen. Weenen, 4 Aug. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. De toestand is onveranderd. In verschei dene sectoren van het Isonzofront ontwikkel de de vijandelijke artillerie gisteren eene levendige werkzaamheid. Rome, 4 Aug. (Stefani.) Officieel com muniqué. In het Adige-dal houdt de werkzaamheid van de vijandelijke artillerie, voornamelijk tegen onze stellingen ten Zuiden van Rio Cameras, aan. Aan het front van de Posina deed de vij and in den avond van 2 Augustus een aan val op onze stellingen ten Oosten van Gri- so; hij werd onmiddellijk teruggeslagen. Gisteren was de artilleriestrijd vrij leven dig tusschen den berg Seluggio en den berg Cimone. In het Travignolo-dal beproefde de vijand in den nacht van 3 op 4 Augustus bij verrassing een aanval op de door ons veroverde stellingen. Onze troepen sloegen den aanval af en konden ook eenige vorde ringen maken. In het Drava-dal werd het station Toblac- co opnieuw door ons vuur getroffen. Bij de Digone-rivier, (Boven-Piave) breid den onze troepen hun bezit van de Cima Vallone in de richting van den Cavallino- berg uit Aan de Isonzo was een intens duel met de zware bommen. B e r 1 ij n, 4 Aug. (W. B.) Bericht uit het hoofdkwartier van heden voormiddag. Voor de stellingen ten Zuid-Westen van Betoly leverden de Bulgaarsche voorposten succesvoile gevechten met Servische afdee- lingen. Weenen, 4 Aug. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. Op het zuidoostelijke oorlogstoöneel is niets van belang gebeurd. Sofia, 4 Aug. (W. B.) Officieel bericht van 2 Augustus. Van het Macedonische front worden geen veranderingen gemeld. Na de in ons bericht van 27 Juli vermelde gebeurtenissen heeft niets meldenswaardigs plaats gehad behalve een dagclijksch zwak artillerie-vuur en onbe duidende patrouilleschermutselingen. De verliezen van den vijand aan dooden in de gevechten van 25 tot 27 Juli, zijn tweemaal zoo groot als in ons laatste be licht opgegeven is. Onder de dooden wer den vier officieren geteld. Wij maakten een machinegeweer en een groot aantal Fran- sche geweren buit. Petersburg, 4 Aug. (T el.-agent schap). Namiddag-communiqué van den grooten generalen staf. Aan het Kaukazische front is niets van belang gebeurd. Konstantinopel, 4 Aug. (W.-B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukasiscne front is .in de secto ren van Bitlis en Moesh geen verandering ingetreden. Een aanval, dien de Russen ondernamen tegen een gedeelte van onze stellingen in den sector van Oknott, «"-mstreeks 80 K.M. ten zuiden van Erzeroem, werd tot staan ge bracht en door onze strijdkrachten afgesla gen. In de andere sectoren van het front heerschte over het algemeen rust. Een Russische torpedoboot beschoot Tire- boli en Keresund, onbeschermde plaatsen aan de kust. Enkele huizen werden vernield en zes inwoners gedood gewond. Konstantinopel 4 Aug. (W.-B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het frak-front is in den sector van Felahie geen wijziging in den toestand ge komen. Een onzer vrijwilligersafdeelingen bracht den vijand in een treffen met een zwakke vijandelijke afdecling verliezen toe en maakte bespanningen en vee buit. In Perzlë werd de vijand in een gevecht, dat onze troeDen in den avond van den 16en Juli (Turksche tijdrekening) tegen de Russen in de streek van Boekan leverden, gedwongen térug te trekken. Hij^liet 200 dooden op het tooneel van den strijd achter. Wij veroverden drie in goeden staat verkee- rende machinegeweren met toebehooren, be nevens een hoeveelheid munitie, geweren en vee. Londen, 4 Aug. (R.) Officieel bericht. De opperbevelhebber in Egypte bericht, dat in den morgen van 3 Augustus twee vijandelijke vliegtuigen de scheepvaart op het Timsameer en de stad Ismailia aanvielen. Er werden vele bommen neergeworpen maar geene schade aangericht. Den 2en Augustus bracht een van onze vliegtuigen bij Salmania een aviatiek naar den grond, die een wrak werd. Konstantinopel, 4 Aug. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Egyptische front hadden in de omgeving van Katia voortdurend schermut selingen plaats. Den 10en Juli (Turksche tijdrekening) be schoot een vijandelijk oorlogsschip ter hoog te van Moehamidie een uur lang vruchteloos de dadelbosschen van Hoedelnedjot en Ogratina, ten Oosten van Katia. Het oorlogs schip werd door het werpen van bommen door een onzer vliegers gedwongen het vu ren te staken en zich te verwijderen. Londen, 4 Aug. (R.) Bericht van Lloyds. Hét Italiaansche stoomschip Citta di Mes sina is in den grond geboord. Washington, 4 Aug. (R.) De Ame- rikaansche consuls in Italië zijn uitgenoo- digd te rapporteeren onder welke omstan digheden de Lehimbro door een duikboot in den grond is geboord. Londen, 4 Aug. (R.) Bericht van Lloyds. De Britsche schoener Cradwell, het Japan- sche stoomschip Kokinamaru en de barge F II, van Londen, zijn in den grond ge boord. Dat is waarschijnlijk ook het lot van het Deensche stoomschip Katholm. Rome,4 Aug. (Stefani). Twee van onze duïkbooten, die sedert lang met eenige an deffen vertrokken zijn met eene opdracht naar de vijandelijke kusten, zijn niet terug gekeerd naar hunne basis, hetgeen wel het geval was met de anderen. Men moet ze als verloren beschouwen. Kopenhagen, 4 Aug. (W. B.) De di recteur-generaal van de Deensche posterijen bericht, dat de brieven en de pakketpost van het Deensche stoomschip op Amerika Heilig Olav, dat zich op de reis van New- York naar Kopenhagen bevond, in Zirkwall in beslag genomen is. Hetzelfde is geschied met 149 naar Denemarken bestemde post zakken van het Noorweegsche stoomschip Kristianiafjord. B e r 1 ij n, 4 Aug. (K. N.) Uit Budapest wordt aan den Lokalanzeiger geseind, dat volgens een gecensureerd bericht in de Az Est "uit Sofia de minister van openbare wer ken Petrow zich in de Utro zeer scherp over Rumenië heeft uitgelaten. „Spoedig 2al het uur voor Rumenië geslagen zijn", schrijft Petrow. „Op alle oorlogstooneelen vallen thans gebeurtenissen voor van het grootste belang. Niemand kan verder toeschouwer blijven van deze gebeurtenissen en Rumenië het allerminst. Indien Rumenie met ons mee gaat zal zulks gaarne gezien worden; doch indien Rumenië tegen ons optreedt zou het ons niet onvoorbereid vinden." Het blad van Geschow deelt in een hoofd artikel mede, dat in toonaangevende poli tieke kringen het gerucht gaat, dat in de houding van Rumenië plotseling een wijzi ging ten gunste van de Midden-Europeesche mogendheden is ingetreden. Lond en, 4 Aug. (R.) De schatting van de Engelsche en Fransche verliezen aan de Somme, die den len Augustus door de Duit schers werd gemeld, is een grove overdrij ving. De Duitschers maken natuurlijk geen melding van hunne eigen verliezer!. Sinds het begin van het Russische offen sief op den 4en Juni hebben de Duitsche en Oostenrijksche verliezen aan het westelijke en oostelijke front vermoedelijk niet minder dan driekwart millioen bedragen, n.I. gevan genen 380.000, dooden en gewonden naar schatting 370.000, te zamen 750.000, waarvan 600.000 blijvend verlies beteeke- nen. Bovendien zijn meer dan 600 kanon nen en 1500 machinegeweren door de Brit sche, Fransche en Russische legers ver overd. In de bovenstaande cijfers zijn de verlie- zeh aan het Italiaansche front niet begrepen. Londen, 4 Aug. (R.) De koning zond het volgende telegram aan de souvereinen en hoofden van verbonden staten; Op dezen dag, waarop voor de tweede maal het begin verjaart van den grooten strijd, waarin mijn land en mijne dappere bondgenooten gewikkeldzijn, wensch ik u mijn vast besluit kenbaar te maken om den oorlog voort te zetten, totdat onze ver een igde pogingen de oogmerken hebben bereikt waarvoor wij gezamenlijk de wape nen hebben opgevat. Ik voel mij verzekerd, dat gij met mij overeenstemt in het besluit, dat de offers, die onze dappere troepen zoo nobel brengen, niét te vergeefs zullen zijn geweest en dat de vrijheden, waarvoor zij strijden, ten volle gewaarborgd en beveiligd zullen zijn. Londen, 4 Aug. (R.) In de Queens- hall werd een groote meeting gehouden tot herdenking van den tweeden verjaardag van den oorlog. Lord Derby presideerde. Er wer den telegrammen voorgelezen van admiraal Jellicoe en van generaal Haig, die hun vol ledig vertrouwen uitdrukten in de eindover winning en getuigden van den onbuigzamen wil der geallieerden om den oorlog voort te zetten tot het einde. De gezanten van Rusland, Italië, Servië en België waren aanwezig; de minister Pain- levé vertegenwoordigde Frankrijk; de minis ters Asquith en Bonar Law voerden het woord. Londen, 4 Aug. (R.) Bij gelegenheid van den tweeden gedenkdag van den oor log heeft eerste minister Asquith het volgen de telegram aan zijne kiezers gezonden: Wij gaan het derde oorlogsjaar in niet steeds toenemend vertrouwen in het eind- succes van de geallieerden en met 't besluit, bekrachtigd door iedere nieuwe uiting van Duitsche rechtsschennis en barbaarschheid, door te vechten, tot de toekomst der be schaving op den hechten grondslag van menschelijkheid, recht en vrijheid gevestigd is. De minister van oorlog Lloyd George heeft het volgende telegram aan de Glasgow Herald gezonden: De laatste kans der Germaansche mo gendheden om de overwinning te behalen is thans verkeken. De oefening en moed van onze nieuwe legers en de bedrevenheid en noeste arbeid van onze munitie-arbeiders met gelijke inspanning van onze wakkere geallieerden, hebben ons verzekerd van het onafwendbare noodlot. Het Clyde-dal kan er zich op beroemen een belangrijk aandeel in de groote eindoverwinning te hebben. Vereenlgde Staten. Londen, 4 Aug. (R.) De pregressis- tische partij heeft besloten geen candidaat te stellen voor het presidentschap, nu Roo sevelt heeft bedankt. Washington, 4 Aug. (R.) Staatssecre taris Lansing en Constantin Brun, de Deen sche gezant, hebben het verdrag ondertee kend, waarbij de Vereenigde Staten de Deensche West-Indische eilanden voor 25 millioen dollars koopen. Rusland en Japan. Londen, 4 Aug. (R.) Wij vernemen, dot na het sluiten van het jongste Russisch- Japansche verdrag (betreffende de handha ving van een duurzamen vrede in het Verre Oosten) nog een afzonderlijke Russisch-Ja- pansche overeenkomst gesloten is, waarbij Rusland aan Japan de Zuidelijke helft van den CharbinTsjangtsjung-spoorweg ver koopt. Rusland erkent ook de Japansche scheep vaartrechten op de Soengari-rivier tusschen Kirin en Patoena. Oost'lndlë. Os leider van den matrozenopstand te Soerabaja voor den Krijgsraad. Uit Weltevreden wordt san de Tel. ge seind: De leider van den matrozenopstand te Soerabaja, de stoker Pors, heeft voor den krijgsraad terecht gestaan. De eisch luidt: acht maanden gevangenis straf, ontslag uit den zeedienst en ontzeg ging van het recht om gedurende vijf jaren in militairen dienst te treden. Maritieme zending naar Engeland. Naar de N. R. Ct. ver neemt, zal eerstdaags aan een hoofdofficier der Kon. marine een zending naar Engeland worden opgedragen. Militaire attach é's. De luite nant-kolonel van den generalen staf Muller Massis en de majoor van het regiment gre nadiers ^de Quay zijn bestemd tijdelijk op te treden als militaire attaché, onderschei denlijk bij Hr. Ms. gezantschappen te Ber lijn en te Parijs. Beide hoofdofficieren zul len ir. den loop dezer maand hun bestem ming volgen. Bij Kon. besluit is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zaandam, met ingang van 10 Augustus 1916, R. F. baron van Heerdt tot Eversberg, havenmeester ae Zaandam. Prof. F a -b i u s. Naar aanleiding van het 25-jarig raadslidmaatschap van prof. Fa- bius heeft het bestuur van Nederland en Oranje VII te Amsterdam, naar De Stan daard meldt, het volgende telegram aan hem gezonden: „Het bestuur van Ned. en Or. VII wenscht u geluk met uw jubileum als raadslid, zegt u hartelijk dank voor de trouw aan onze goede stad betoond, erkent gaarne uwe ver dienste voor de bekwaamheid en standvas tigheid waarmede door u de belangen der gemeente werden behartigd. Worde het u gegeven nog jaren voort te varen tot de vol maaktheid en daarbij te ondervinden de krachtige hulp die staat in 'sHeeren naam." Hoewel prof. Fabius zijn mede-raadsleden had te kennen gegeven, geen bewijs van hulde te wenschen ter gelegenheid van zijn zilvefen jubileum, hebben velen hunner hem gisteren telegrafisch van hun gevoelens van achting doen blijken. A. Duparc. Op 90-j. leeftijd is te Amsterdam overleden de heer A. Du parc, oud-hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Friesland, oud-lid van den ge meenteraad van Leeuwarden. In verschillende periodieken en dagbladen heeft de heer Duparc geschreven over aller lei toestanden, die hij voor verbetering vat baar achtte. L. M. N. C a 1 i s c h. t In den ouder dom van 68 jaar is Donderdagavond over leden de heer S. M. N. Calisch, een bekend journalist, die tot voor eenige jaren, toen hij door eene ernstige lichamelijke ongesteld heid tot rust werd gedoemd, met groote energie, opgewektheid en toewijding ge&r* beid heeft. Hij had een veelbewogen leven achter zich. In zijn jongere jaren heeft hij geruimen tijd in het buitenland vertoefd, waar hij ook op ander den journalistiek ter rein zich heeft bewogen. Later werd hij aan verschillende Nederlandsche bladen verbon den en verzorgde o.a. de kunstrubriek van een groot dagblad te Amsterdam. De laatste 20 jaren was hij te 's Gravenhage werk zaam in verschillende journalistieke func- tiën, ook als correspondent van Indische bla den, en Kort voordat de slag hem trofrdie hem het verder werken onmogelijk maakte, werden zijn verdiensten als journalist er kend door zijne benoeming tot ridder in de Oranje-Nassau-orde. De heer Calisch droeg de journalistiek groote liefde toe en gaf daarvan herhaalde lijk blijk, o.a. in de bijdragen welke hij le verde tot de geschiedenis der Nederland sche journalistiek in het Maandblad van den Nederlandschen Journalistenkring. Zoowel op het gebied der reportage als op redactioneel terrein behoorde hij tot de eersten in zijn vak. Zijn groote levenslust en optimisme deed hem geen moeilijkheid te zwaar tellen. De crematie van het stoffelijk overschot op Westerveld zal Maandag a.s. te 12 uur plaats vinden. Uitvaart J. W. L i n t z. Ter be graafplaats Oud-Eik-en-Duinen, te 's-Gra- venhage, is gisteren onder veel blijken van deelneming ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. W. Lintz, gemeente-ontvanger te Dordrecht. Een groot aantal kransen en bloemstuk ken, waaronder een van de gemeente Dor drecht, dekte de lijkbaar, terwijl vele nota belen ter begraafplaats aanwezig waren. De burgemeester van Dordrecht legde een bloemstuk op het graf en gaf uiting aan zijn groote waardeering voor den overledene, in wien hij een zeer getrouw, zeer consciën tieus en zeer bekwaam ambtenaar verloren had. Ook de heer Van de Derpel, eerste-ambte- naar ter bureele van den thans ontslapene, herdacht den overledene. Nederland eu go oorlog. De meelquaestie. Uit Rotterdam meldt men aan de Tel.: Als gevolg van de besprekingen, die te s Gravenhage hebben plaats gevonden tus schen de verschillende groepen van belang hebbenden ijx het meel- en bakkersbedrijf, en alwaar op verzoek van minister Posthuma een regeling voor de bloemdistributie is ge troffen, zullen alle bakkers in Nederland bin nenkort een opgave moeten doen van de hoeveelheid bloem, die zij per week noodig hebben. Daar waar getwijfeld wordt aan de juistheid der opgave zullen de betrokkenen verplicht worden hun administratie over het afgeloopen jaar door inspecteun te doen controleeren. Het idee der broodkaarten is in de bedoelde conferentie afgestuit op den tegenstand uit bakkerskringen. Betoogd werd dat broodkaarten alleen noodig zijn, waar er gebrek aan meel of bloem is, opdat belet wordt, dat de een meer krijgt dan de ander. Jute. Naar de N. R. Ct. van wei-ingelichte zijde verneemt, zal de firma Ter Horst Co. te Rijssen binnen eenige dagen genoodzaakt zijn hare fabrieken stop te zetten wegens gebrek aan grondstoffen (ruwe jute). Sedert eenigen tijd heeft de firma onder handelingen gevoerd met de N. O. T., met het resultaat, dat ongeveer half Juli een regeling werd getroffen, waardoor het voor de ju te-in dus trie mogelijk zoude zijn van En geland jute te krijgen. Op onverklaarbare wijze heeft de regeling echter nog niet ge baat, want nog steeds geeft Engeland geen jute vrij. In de fabriek werken ongeveer 1400 ar beiders; het geheele plaatsje met zijn pl.m. 6000 inwoners bestaat van de jute-indus- trie. Confectiebedienden. Namens het Centraal Bestuur van den Nederl. Bond van Confectiebedienden is aan de patroons in het heerenkleeding- en maatbedrijf nog maals het verzoek gericht om een duurte- toeslag op het salaris van de confectiebe dienden. Reeds tweemalen adresseerden zij aan patroons en patroonsvereenigingen te dezer zake. En vele patroons voldeden aan het verzoek, anderen gaven geen antwoord. Zij voeren thans aan dat er onmiskenbaar gebrek geleden wordt en armoede voor de deur staat, vooral nu de winter nadert. Me nigeen zegt adressant moet zich be krimpen en gevaar dreigt er door ondervoe ding en het maken van schulden. Adr. wijst er voorts op, dat het bèlang van de patroons medebrengt dat zij personeel hebben met een helderen geest, lichamelijk gezond en vertrouwd en hij vraagt of dit denkbeeld van naderende armoede niet storend werkt op den arbeid, en hoe het gaan moet wanneer lichaam en geest beiden geen weerstand kunnen bieden aan den economischen druk van dezen tijd. Over de grens gekomen. Te Maastricht zijn weer 2 uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen aan gekomen. Opvarenden s.s. Zeeland. Met het stoomschip Eemstroom zijn gister avond van Huil te IJmuiden 12 man equipage medegekomen van het stoomschip Zeeland, welk stoomschip, zooals bekend op reis fhn Methfl naar Rouaan met een lading steenkolen door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. De kapitein, de twee stuurlieden en de drie machinisten komen per andere gelegen heid naar Holland terug. Bij aankomst te IJmuiden zijn de 12 man in verhoor geweest bij den positie-comman dant. Zij vertrekken hedenochtend naer Rot terdam De N. R. Ct. vernam nog, dat van de Duffl sche duikboot in ieder der vier ruimen borr^j men zijn gelegd en dat 14 schoten op stuum boordzijde werden gelost, waardoor hri stoomschip omsloeg en met de masten e* schoorsteen naar beneden in de diepte ver* dween. De bemanning, bestaande uit koppen, had tien minuten gekregen om zlcïfj in de twee scheepsbooten te begeven. Zij! namen inderhaast enkele kleedingstukken en'j eenigen leeftocht mede. De grijsgeschilder-^ de, ongemerkte duikboot, die alleen aan defl boegen geel met zwart geschilderde oogert] had ,nam de twee booten op sleeptouw, docïr liet ze na ongeveer twee uur los, toen duikboot een ander stoomschip zag nad©f ren, dat zij op dezelfde wijze behandelde? De beide scheepsbooten bleven varende, tol zij een Engelschen trawler, die visschende was, in zicht kregen en daarop aanhielden, 't Was inmiddels middernacht geworden. Ztt werden aan boord van den tTawler, de SN 239, opgenomen en naar North Shields ge» bracht, vanwaar zij per trein naar Huil vet*" trokken. Over de behandeling van den com* mandant van de Duitsche duikboot had men niet te klagen. De ramp der „Koningin Wilhelmin a." Onder groote belangstelling had Vrijdag op de algemeene begraafplaats te Vlissin- gen de teraardebestelling plaats van der* derden machinist Hollebrands en den olie man De Vries, die aldaar overleden zijn aan brandwonden, bekomen bij de ramp der „Koningin Wilhelmina." Vanaf het zieken huis tot de begraafplaats werd de stoet, be staande uit twee lijkwagens en 8 volgrijtui- gen, begeleid door een groot aantal belang stellenden. Op het kerkhof was een ontel bare menigte getuige van de droeve uitvaart. De lijkkisten waren gedekt met de driekleur en met kransen, waaronder van de directitf der Maatschappij Zeeland en van het perso neel der stoomschepen. Aan de geopende groeve nam de heer TH. de Meester, die met bijna alle ambtenaren' en schepelingen der maatschappij aanwezig was, het woord en herinnerde als directeur aan de rampen, die de maatschappij getrof fen hebben, waarvan die van Maandag de droevigste was, omdat zij aan vijf menschen het leven kostte. Een gevoel van wrevel kan spreker niet onderdrukken, nu de oorlogvoe renden niet tevreden zijn met de duizenden slachtoffers onder hun eigen zonen, maar ook nog verraderlijke aanvallen doen op de zonen van neutrale landen, die niets anders willen dan op de open zee een eerlijk stuk brood verdienen. Spr. verzekerde, dat de namen der mannen, die bij de ramp omkwa men, door de Zeeland in eere zullen wor den gehouden. Ook namens het college vars commissarissen bracht spr. de deelneming aan de nabestaanden der slachtoffers over. De eerste machinist Van der Most en de administrateur Wisse brachten een laatsteni groet aan de op him post gevallen kamera* den. De heer Van der Meer sprak namens den Bond van Machinisten ter koopvaardij en beval de nabestaanden in de genade en hoede vain den Almachtige aan. Een fami lielid van ieder der overledenen dankte voor de belangstelling, waarna men diep onder den indruk den doodenakker verliet. Vereeniging ambt- en stad- Doetinchem. In de gisteren gehou den vergadering van den Raad der gemeen* te Ambt-Doetinchem staakten de stemmen over een voorstel om Gedep. Staten in gun* stigen zin te advise eren omtrent het aanhan gige wetsontwerp tot vereeniging van Stad- en Ambt-Doetinchem. Een der leden stemde tegen, omdat naar zijn meening de meerderheid van den Raad der nieuw te vormen gemeente geen reke ning zou houden met God en Zijn gebod, (In Ambt werden de raadsvergaderingen ge opend en gesloten met gebed, in de Stad niet). (Tel), H e t n i e u w e „N e d e r 1 a n d s c h.*1 Op een van de departementen heeft eert mooi woord burgerrecht verkregen. Brieven worden daar nogal eens begon^. nen met „Rugzichtelijk op uw schrijven (Vad.) Een Iastergeschied^nif. Te Hulst ging het gerucht dat een zoon vanj een daar gevestigden bakker, die veel brood naar België verzendt, gesmokkeld had. De veder die overtuigd was dat het nief waar was, gevoelde zich over dien laster be< leedigd en beloofde per advertentie 23 aan hem die kon aanwijzen den eersten ver* spreider van het lastergerucht dat zijn zoolt gesmokkeld had. Al spoedig meldde zich aan de eigenaar van een café uit Nieuw Namen, een Bel gisch grensplaatsje met twee getuigen waar onder een soldaat-commies en beloofde, opj voorwaarde dat hij de 25 kreeg den eer sten verspreider van het lastergerucht tei zullen aanwijzen. Overeengekomen werd dal dit zou geschieden tegenover den comman dant der marechaussee naar wiens bureau het gezelschap zich toen begaf. In diens tegenwoordigheid werd nu alfl eerste verspreider van het lastergerucht aart# ge wezen de zoon zelf! Tableau. Wat toch was het geval? In het café had de zoon n.l."Tn tegenwoordigheid van vex^ schillende personen verteld dct hij dien da^, het grootst bedrag van hen allen met hef smokkelen van peper had verdiend. Terwijl de een beweerde er 40 aan verdiend te hebben, een ander 60, had hij gebluft da| hij er 80 aan verdiend had, ofschoon hlli in 't geheel niet gesmokkeld had doch rf» leen maar had zitten opsnijden. De vader stond verslagen. Die opsnijderij van zoonlief kostte hem 25 plus de advew tentiekosten en had den zoon zelf Ben naam ven smokkelaar bezorgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2