RIJN- en MOEZELWIJNEN J A. SCHOTERMAN Zn. Uit den omtrek. ^STADSNIEUWS. Mitrailleur-hond e n Het be stuur der aid. Nederland van den Internati onalen Bond tot bescherming van D.eien heeft een request gericht lot den minister van oorlog, waarin het ernstige klachten In brengt ten opzichte van de behandeling van de trekhonden van een der mitrailleurs-pe- letons. Naar een Haagsche dierenvriendin ons schrijft, zou het gebleken zijn, dat honden voor deze dien en totaal ongeschikt zijn. Telkens loopen zij de pooten stuk, en aan dit euvel wordt op primitieve wijze tegemoet gekomen, door de voetzolen met teer te be strijken. Maar wel het ergste nadeel is, dat de arme dieren bij zwaar werk, op stoffige zanderige wegen, bloed spuwen en dikwijls buiten dienst gesteld worden, door totale uitputting. De voor den dienst als ongeschikt afgekeurde honden worden publiek aan den meestbiedende verkocht. Len moordenaar, die zich heeft aangegeven. Een en twintig jaren na het bedrijven van de gruwelijke daad. heeft zich thans de moordenaar van den slsger Schut bekend gemaakt. De man, Dijkstra geheeten, heeft zich Donderdag bij de politie te Utrecht aange meld. Hij deelde mede, dat hij in den morgen van het misdrijf den Eersten Pinksterdag 1894, in den winkel van Schut, Ceintuur baan hoek v. d. Helststraat te Amsterdam, is binnengeloopen, om een stuk worst te vragen en dat hem dit werd geweigerd. Desr- op is hij zoo kwaad geworden, dat hij een hakmes greep en op het slachtoffer insloeg. In die dagen bevond Dijkstra zich nog in militairen dienst, hetgeen er waarschijnlijk foe heeft medegewerkt, dat de politie, die reden meende te hebben naar den dader te zoeken in burgerkringen, hem niet op het spoor is gekomen. Na de beëindiging van zijn diensttijd is hij naar Duitschland gevlucht, van waar hij onlangs is teruggekeerd; Dijkstia is door de Utrechtsche politie op gezonden naar het parket van den officiei van justitie te Amsterdam. De man vertoe' thans in het Huis van Bewaring aldaar. Hij zal daar verhoord worden, hoewel de straf fende hand der justitie geen vat meer op hem heeft, daar het misdrijf verjaard is. Volgens art. 70 Wetboek van Strafrecht, verjaart het recht tot strafverordering voor alle misdrijven, waarop levenslange gevan genisstraf is gesteld, in achttien jaren. Zijn zoon vermoord. Voor de •echtbank te Rotterdam heeft gisteren te rechtgestaan de 65-jarige slager G. R., ter zake dat hij^op 13 Juni 1916 zijn zoon aldaar opzettelijk en gewelddadig in het lichaam, ter hoogte van de maagstreek, zou hebben gesfoken met een slagersmes, dat daarbij door buikwand en maag drong en een slag ader nagenoeg afsneed, waardoor een groote verbloeding in de buik ontstond, welke spoe dig den dood van genoemden zoon veroor zaakte. Bekl. verklaarde, dat de verstandhouding tusschen zijn zoon en hem niets te wen- schen zou hebben gelaten, als hij, bekl., maar niet herhaaldelijk dronken geweest was. Als hij beschonken thuis kwam, ontstond er nog al eens ruzie. Op 13 Juni was hij naar het abattoir geweest en had in een kroeg in de nabijheid daarvan wel 10 glazen jenever gedronken. In beschonken toestand was hij in zijn winkel aan den Bergweg gekomen. Zijn zoon had daar harmonica zitten spelen, hetgeen bekl. gehinderd had. Hij had ge vraagd of Machiel wat zachter zou willen spelen, maar. in plaats van aan dat verzoek te voldoen, was de jongen nog harder be gonnen en om te plagen, vlak naast hem komen staan. Daardoor was bekl. reeds drif tig geworden. Toen de jongen hem daarop nog meer had getreiterd en op een mes had gewezen, zeg gende: daar ligt een mes, steek me dan maar had bekl. in drift het mes gegrepen en het zijn zoon in het lichaam gestoken. Door de gehoorde getuigen werd deze voorstelling van zaken bevestigd. Een hunner verklaarde, dat hij zoowel bekl. als diens zoon als oppassende menschen •beschouwd had, behoudens dan dat de vader wel eens te veel dronk. Het O. M. eischte wegens zware mishan deling, derf dood tengevolge hebbende, ge pleegd tegen zijn kind, drie jaar gevangenis straf. Spoorwegdiefstal. Een hal techef te Rotterdam verzond op 31 Juli naar het hoofdmagazijn der H. IJ. S. M. te Haar lem een pakje, inhoudende een zilveren broche,. Bij aankomst te Haarlem was de broche verdwenen. Diefstal van een paard, i <n den nacht van Donderdag op Vrijdag hadden twee dieven uit de weide een paard gestolen, toebehoorande aan den landbou- i wer F. te Voorburg. Zij hadden het ongeluk het dieri n Den Haag te koop aan te bieden aan iemand die het herkende, op het aanbod aiet inging en onmiddellijk de politie waar- schuwde, met het gevolg dat de beide dieven werden gearresteerd. r Uit het raam gevallen. In de Kranestraat te Den Haag is een 2-jarig kind -uit een Taam gevallen.» Het kind is in het gemeenteziekenhuis overleden. Noodlottige aanvaring. Gistermorgen heeft nabij het Tolhuis op het IJ een ongeval plaats gehad tusschen de Sleepboot de Keulsche Vaart uit Vreeswijk .en een motorbootje, dat een puntschuitje uit Landsmeer, geladen met eieren, sleepte. Bei- e vaartuigen wilden tegelijk uitwijken, wftörvar. het gevolg was, dat het te laag op het water liggeade puntschuitje van den schipper P. Slecht uit Landsmeer vol water liep. De schipper en zijn 10-farig zoontje geraakten te water. De eerste wist zich te redden, doch knaap is verdronken. Schoof- en Kerknieuw», Alg. Synode der Ned. Hcrv. Kerk. XIV. Na lezing der notulen wordt medegedeeld, dat namens H. M. de Koningin-Moeder een dankbetuiging is ingekomen voor aangeboden golukwenschen. Ontvangen was een bericht, dat door wijlen mcj. L. M. G. Versfeit to Scheveningen aan de Synode gelegateerd is een som van 750, len behoeve van do Waldenzen. Met erkenteiijk- laeid wordt van dit bericht kennis genomen en hei leiioul aanvaard- behoudens de hoogere goedkeuring. Tot lid van de Alg. Synodale Commissie wordt benoemd do lieer jhr. mr. F. K. vuri Len- nep, ouderling te 's Grovenhage. Door don heer Spandaw wordt rapport uit gebracht over een voorstel van de Gereformeer de Kiesvcreeniging „de Vaderlaavdsche Kerk" te Hoogoveen, tot wijziging van art. 3 van het reglement op de benoeming van ouderlingen. De strekking van het voorstel is, om voor de kerkelijke verkiezingen en slemmingen dezelfde wijze van doen verplicht to stellen, welke voor <I« burgerlijke verkiezingen geldt. De meerder heid der oommissie ontraadt de aanneming, omdat zij meent dat het voorgeschrevene in strijd is met de bepalingen in het Reglement op de benoeming enz. en in strijd ook met de vrijheid der kiezers. De minderheid wentscht met het voorstel rrvee te gaan en ziet ook de vrijheidsbeperking der kiezers niet in. Besloten Wordt dit rapport te behandelen te gelijk met de behandeling van het voorloopig °nn ;enomen reglement op de benoeming van "v" - riingen en diakenen. heer A. M. Bloem rapporteert over een o'„tel van het classicaal bestuur van Amers- uuiu voorstel tot een toevoeging aan art. 12 4e,,.emcnt op de kosten voor het bestuur. De concludeert tot niet-oarmeming van dit vtoorsfcel, welke conclusie zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen. D© heer Bloem brengt vervolgens rapport uit over een voorstel van den Ring Oud-Beierland tot een toevoeging aan art. 10 Reglement op de Algemeene Weduwen- en Woezenbeurs. Dit voorstel bedoelt dat elke gemeente een vaste jaarlijkscho som voor deze weduwenbeurs zal bijdregen, waarbij don de gemeenten in ver schillende klassen zullen ingedeeld worden. De laagste klasse zal f 10 betalen. Verschillende classical© vergaderingen Grebben haar instem ming met dit voorstel betuigd. Minderheden in de clossicole vergaderingen van Tiel en Zutphe» achten het voorstel niet uitvoerbaar. Het olas^ sicaal bestuur van Leidon wees als een navol- gingswaard'ig voorbeeld op wat in deze classis door d© gemeenten is tot stand gebracht. De oommissie sluit zich aan bij de minderheden uit de claasicale vergaderingen van Tiel en Zut- phen, en stelt voor den weg door den Ring Oud-Beierland gewezen, niet in te slaan. Dit rapport zal morgen nader aan d© orde worden gesteld. XV. Over hel voonstel-Oud-Beyerland, dat van d© gemeente progressieve bijdragen vraagt, ten behoeve van de Alg. Syn. Weduwenbeurs, werd Vrijdag beslist. Prof. Aalders maakte bezwaar het aan te bevelen. De Weduwenbeurs is toch feitelijk een onderlinge verzekering der predi kanten in het belang hunner weduwen. Nu ech ter zullen daarvoor ven de gemeenten bijdra gen gevorderd worden. Na beraadslaging wordt het afgewezen. De heeren ds. H. A. J. Lfitge c. S. hadden geprotesteerd tegen de wijze, waarop door de Synode ten vorigen jare geantwoord is op de vraag dezer heeren naar de beteeken is van de woorden„het beginsel en karakter der Ned. Herv. Kerk in de proponentsformule en van de uitdrukking- „het Evangelie van Jezus Chris tus". Hierover rapporteert de heer Timroers. Er wordt tegen op gekomen, dat aan de heeren Lütge c. s. toenmaals geen antwoord zou ge geven zijn: want in bet voorafgaande jaar 1914 is dit uitvoerig geschied. Een en ander wordt in het rapport, dat tot afwijzing adviseert, in !het licht gesteld. Het verzoek der heeren Lütge c-s. om uitleg ging en verklaring wordt na bre-ede discussie overeenkomstig het rapport, niet beantwoord. Prof- Aalders rapporteert over een voorstel van d© classical© vergadering van Leeuwarden tot wijziging van art. 14 6o. voor de kerke raden. De bedoeling is, dat kerkeraden de attes- tatiën van hen, die de gemeente verlaten heb ben. kunnen opzenden naar de gemeenten, waar zij zich gevestigd hebben. Rapporteur adviseert niet te voldoen aan den ukgedrukten werksch. Dit wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. len vorigen Jare was een commissie be noemd, bestaande uit de G kerkelijke hoogleera- ren en 3 leden der Synode, om het reglement *p het examen aan een herziening te onderwer pen. Deze heeren hebben een uitgebreid voor stel ingediend. Hierover rapporteert de heer dr. Van der Beke Callenfels. Dit rapport zal ge drukt worden. Op verzoek van de Synode des vorigen jaars, was door een toen benoemde commissie een reglement ontworpen op de kerkelijke orchie- veru- Over dit concept-reglement rapporteer* eveneens de heer Coiwnet. Dit rapport wordt ter visie gelegd en zal Woensdag a.s. aan de orde worden gesteld. Door de claissicale vergadering van Franeker ia bij de Synode ingediend een voorstel tot wij ziging van artikel 5 al. om te bepaden dat leden der besturen boven den kerkeraed slechts eenmaal herkiesbaar zijn. De heer De Groot, die hierover rapporteert, adviseert niet met het voorstel mee «te gaan, welk advies ook zonder hoofdelijke stemming wordt aapgenomen. Ten laatste wordt verworpen het voorstel der Kiesvereniging „De Voderlandsche Kerk" te Hoogevecn, waarover de heer Spemdiw giste ren rapport uitbracht, omdat de candioatenlijst de vrijheid der kiezers beperkt. Reclame» "koopt uwe BIJ Telefoon 145. Utr. str. 34. Jaarbeurs Utrecht. In het Eere-comité van de Eerste Neder- landsche Jaarbeurs, welke van 26 Februari— 10 Maart 1917 zal worden gehouden, heb ben zich bereid verklaard alsnog zitting te nemen de heeren mr. G. W. baron van der Feltz, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, Assen; A. Jurgens, voorzitter*van de directie Anth. Jurgens' vereenigde fa brieken, Nijmegen; dr. F. G. Waller, direc teur Ned. Gist- en Spiritusfabriek, Delft, en Th. W. Th. van Weideren baron Rengers, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, Oenkerk, terwijl het bestuur uit gebreid werd met de heeren 1. IJssel de Schepper, fabrikant, voorzitter van de Ka mer van Koophandel, Gouda, en Fr. Rouppe van der Voort, fabrikant, lid van de Kamer van Koophandel, 's Hertogenbosch. Zeist. Op 12 en 13 Augustus a.s. wor den hier ingekwartierd zonder voeding 1 hoofdofficier, 20 subalterne officieren, 800 onderofficieren en minderen, benevens een aantal paarden en honden. Zeist. Nu deze gemeente zooveel gas ten herbergt, zal de afd. Zeist v. d. Vereen, voor Vrouwenkiesrecht een groote openbare bijeenkomst houden In Boschlust. Als spreeksters zullen optreden mej. C. S. Groot uit Rotterdam, de alom in den lande beken de „Marijtje" en mevr. N. Mansfeldt-De Witt Huberts, presidente der Federatie Utrecht en het Gooi. Muzikale en litteraire afwisseling zal wor den geboden door mej. Elly Schweizer, so praan-zangeres te Amsterdam, op de piano begeleid door mej. Roosje Mossel uit Utrecht en mej. Toni Nieuwenhuis met ern stige en luimige voordracht. Mej. Groot zal het Vrouwenklesrecht- vraagstuk bij de a.s. Grondwetsherziening bespreken, waarna wordt gehoord „wat Marijtje er van dacht/' Mevr. Mansfeldt zal spreken over het on derwerp: Waarom hield en houdt de vereeni- ging demonstraties?" B a a r n. In de Vrijdag alhier gehouden raadsvergadering deed de Voorzitter eenige mededeelingen omtrent de werkwijze van het gemeentelijk Levensmiddelenbureau. In ver band hiermede werd voor kennisgeving aan genomen een request der commissie, verte genwoordigende de afd. Baarn der S. D. A. P., den Baarnschen Bestuurdersbond en de Vrouwen-vereeniging te Baarn, inhoudende verzoek maatregelen te treffen, waardoor de commissie voor de distributie van goed- koope levensmiddelen naar behooren haar taak vervult en zij de hoffelijkheid in acht neemt, door op schrifte1ijke verzoeken als anderszins te antwoorden. Naar aanleiding van een verzoek der afd. Baarn van den Bond van Ned. Onderwijzers werd met 7 tegen 6 stemmen besloten in de Algemeene Politie-Verordening eene bepaling op te nemen, luidende „Het is aan den verkoo- per van tabaksartikelen of zijn vervanger verboden in de uitoefening van het beroep aan een kind beneden de 16 jaren, tabak, sigaren of cigaretten te verkoopen, ten ge schenke aan te bieden of op eenige andere wijze te verstrekken." Tot onderwijzer aan de M. U. L. O.-school werd benoemd de heer C. van Heerikhuizen, te Amsterdam en tot onderwijzer aan de Prinses-Julianaschool de heer J. B. Th. Kelch, te Hilversum. Op nieuw werden vastgesteld eene verordening op de heffing van schoolgeld voor de M. U. L. O.-school en eene verordening op de heffing van schoolgeld voor het zevende leerjaar aan de Prinses-Julianaschool. Besloten werd tot aanvaarding van een legaat van 1000, vermaakt aan de Algemeene Armen te Baarn, door wijlen douair. Jhr. C. A. Rutgers van Rozenburg. Adressen van de 'Horalia- Vereeniging en van de Volksturnklassen om subsidie voor 1917 werden verwezen naar de behandeling der begrooting voor 1917. Op een vraag van den heer dr. A. J. A. Tho mas, hoever de salaris-commissie met hare werkzaamheid was gevorderd, antwoordde de heer Rutgers van Rozenburg, Jat de com missie vermoedelijk niet haar rapport einde Augustus zoude gereed zijn. Het percen tage der Inkomstenbelasting voor het dienst- 1916/17 werd bepaald op 1.4 0/, (vorig jaar 1.2 Aan het einde der zitting deelde de Voorzitter mede, dat hij met ingang van 1 September e. k. ontslag had aangevraagd als burgemeester der gemeente. Abcoude. De militairen van de groep „Abcpude" buiten de forten hebben deze week den groepsarts dr. M. -de Hartogh uit Amsterdam, reserve-officier van gezondheid le klasse, gehuldigd. In de cantïne waren de militairen aange treden en was ook de dokter uitgenoodigd tegenwoordig te willen zijn. Namens een daartoe benoemde commissie heeft daarop de vesting-artillerist C. F. Schroder dr. De Hartogh een zilveren inkt- stel op zwart marmeren voet aangeboden. Daarbij frgaflfigrsje hij ftöü dg pprisbÜPg YMl het Militair Tehuis in Abcoude, hetwelk thans wegens opheffing der inkwartiering moest worden gesloten, doch waaraan voor velen aangename herinneringen zijn verbon den. Bovendien heeft dr. De Hartogh alles ge daan om het verblijf onder de wapenen voor de manschappen te veraangenamen. Daarom achtten de manschappen zich verplicht van hunne erkentelijkheid te doen blijken. De groepsarts was door deze vriendelijkheid aangenaam verrast. Internationale School voor Wijsbegeerte. Mystiek. Mevr. de Hartog-Meyes zette gistermor gen den „tweeden weg" uiteen. De mensch, die gekomen is uit de zinne- sfeer naar de lichtsfeer Ier tegendeelen, lijdt nog meer. Want een nieuwe taak wacht hem, nu hij ontvormd ishij moet gevormd worden. Op dit tweede gebied moet de mensch verkrijgen, doch dat is nog veel zwaarder dan het verliezen. Gehoorzaamheid is het eerste beginsel voor deze navolging van Christusdaarin wordt het huis, dat we gebouwd hadden zonder venster, ingeslagen en het zonnelicht straalt naar binnen dat is het licht der waarheid. En deemoedigheid leert de Christus ons op dezen tweeden wegerkenning van ar moede en ellende is het nog niet alleen, maar het met vreugde erkennen ervan, zeg gend „zie wij wachten op U, Heer." Zooals Paulus zegt„roem hem in uw zwakheid", 't Is noodig, niet vooral dat we uiterlijk, maar dat we innerlijk deemoedig zijn. Er is twee erlei deemoedigheid; deze, die zich onder werpt aan het zwaarste en die, welke zegt, als zij het zwaarste nog niet te torsen krijgt, „ik ben er nog niet sterk genoeg voor." Op de deemoedigheid volgt de vernede ring, die zeer moeilijk te dragen is, vooral als zij geschiedt in tegenwoordigheid van anderen. Doch ook de Christus, die ons voorbeeld is, werd vernederd. Daarom moe ten wij ook dan leeren te zingen„alles is goed, wat God doet." En dan wordt uit de vernedering iets geboren, wat de mensch nog niet hadde veelvuldige natuurmensch krijgt den eenvoud. Want daarom kende de veelvuldigheid van on*e *>»igingen en wen- schen geen grenzen. Maor «is we ons onder werpen aan de hoogere rede, ontvangen we den eenvoud. Het eene oog sluit zich en het andere blijft gericht op den Quistus, een voudig als de duif. Uit deze eenvoudigheid wordt het groote mysterie geboren, dat de mensch van nature niet kent, rt.l. de liefde Gods. Er is daarin geen maat, geen gewicht, geen vorm, geen kleur; er is geen verwach ting. En de mensch moet dan God ook blij ven liefhebben in den nacht van zijn ziel, als God hem niet liefheeft. Daarom kennen: alle groote heiligen de tijden van droogte in hun hart, waarin het was of God zich ver borg. Zoo is het ook in ons hart. God laat ons sterven zonder troost, gelijk Christus Lazarus gelaten heeft. Doch dit is de groote toetssteen; en nochtans is God eT, el zien we hem niet. Maar. we moeten leeren op God te vertrouwen, ook als we hem niet zien. Want naast dat vertrouwen rijst de hoop. Maar de mensch moet nog dieper leeren lij den hij moet hopen tegen lujop. En wie dit heeft gedaan, die heeft verworven de overgave van het hart. Het is echter een bit ter ding te geven iets, wat geen waarde heeft: een hart vol smarten. Nochtans moe ten we standvastig zijn, want de standvas tigheid overwint, als zij groeit temidden van alle aanvechtingen der wisselvalligheden nochtans moeten we God aanhangen, want buiten hem is niets, dat we beminnen kun nen. Als de mensch zoo in den pairnboom der standvastigheid tot ontr ikking is gekomen, leert hij eerst waarlijk de menschenstumpers aan den voet liefhebben. En hij daalt neer en gaat onder hen als huns gelijken. En hij heeft geleerd de menschheid lief te hebben meer dan zich zelve en aan die liefde onder te gaan. Die liefde van den mensch vloeit niet uit hem, maar uit de eeuwige bron. De mensch, die neergedaald is uit den palm boom der standvastigheid, leert niet alleen de menschen lief te hebben, maar hun on volkomenheden te verdragen en te verstaan. Hij ziet ook in den kreupele de ziel, die in- hangt in zijn voorbeeld. Zoo ontstaat de hartelijkheid Gods. Doch er is hier een ding, wat den mensch in den weg staatde natuurfijke afneiging. Maar wat voor beteekenis heeft een liefde die uit de natuur isdie gaat tot hem, die we van nature liefhebben? Voor de geestelijke liefde is de overwinning van de afneiging de hoog ste tucht. En dan krijgt de mensch droefenis, melancholie, droefenis met zich zelfhoe hard is de wereld en hoe eenzaam staat de mensch, onbegrepen. Maar zie, wat echt is, dat is hard, dat kan niet worden vertreden en al het geslijp der aarde kan het niet ten onder brengen. Dit heeft de droefenis van ons gemaakt, dat harde, dat niet vergaan kan. Dezen laatsten dag zal mevrouw de Har tog-Meyes den laatsten weg bespreken, die leidt tot de schouwl:ig. Terwijl we eerst ontvormd worden van de creatuurlijkheid en daarna gevormd in Chris tus, noemt men dezen toestand de over- vormdheid in God. Hier is de ingegoten kennis Godsde aensch is boven zinnen en boven rede. Hij is stil en naakt en dan kan God in hem zijn gedachten denken. Dit hoogere, schouwende leven is een groot geheim. Want slechts weinigen heb ben het bereikt en zij kondjen er slechts over stamelen in stumperige woorden. Het voorbeeldelijk zielewezen wordt door God steeds in onze ziel ingedrukt. En als we lot hel laxen zijn gekaaen, worden we ontroerd door de aanraking öodf met ons voorbeeldelifk rielewezen. Bn dit ij het geheimnisvolle, door alle mystieken be leefd, dat daar een grens Is; en dat voor den- geen die daar overheen komt, alle gedachte heeft opgehouden. Deze vereeniglng heeft plaats door middel noch door doelGod zelf komt tot ons. Hij, dfen we niet anders ken den dan door afschijnsel en glans, hij komt nu zelf tot ons en daarom spreken de mystie ken van een overvormd worden in God. A lie gevoel van eigenheid is hier ondergegaan slechts één ding is overgebleven dat, wat Ruysbroec noemt „het ééne woord". En in dit ééne woord „ziet!" Is alles, want daar in is de klaarheid Gods. De mensch, die eenmaal deze vreugde heeft gesmaakt, verliest haar niet in de noo- den. Zij is als een vuur en iede^, kan zich' eraan verwormen. Deze liefde is het einde, dot werkelijk het einde is. Want de ziel Is verloren in de schouwing Gods en daaraan' komt nooit een einde, want wie zoude God doorschouwen Het is een sterven, doch' zonder einde, 't Is een eindeloos leven en eindeloos sterven, een eindeJoos winnen en eindeloos verliezen dit is het groote myste rie Gods. En dit is niet alleen voor de grooten en enkelen weggelegd, hoewel het al het hoog ste overstijgt, doch het is mogelijk voor een ieder. Doch als de mysticus de schouwing ver worven heeft, is zijn doel nog niet bereikt. Hij moet thans terug keeren op de aarde want de wereld is er niet alleen om niet te zijn, maar ook om beter te worden. Wie de trappen heeft beklommen tot het hoogste licht, hij weet wat de duisternis beduidt en hij daalt weer af omdat er daden te doen zijn. Wel leven w IJ In tijden, die andere dingen eischen, dan de middeleeuwen, doch ook wij kunnen ons leven richten naar ons ideaal. Dan zal de bloem van ons leven zich openen. Wij hoeven niet in de eenzaamheid naar het land te trekken, want God zal ook komen tot dengeen, die hem wacht in droe fenis tusschen de hooge muren. En in God is geen scheiding noch ondergang. Garnizoen. De reserve-tweede luitenant J. A. Wa genvoorde, van het 19e regiment infanterie, is van Zutphen naar hier overgeplaatst. Roode Kruis. Vermoedelijk zal Woensdag a.s. de mennenafdeeling von het Roode Kruis alhier een oefening houden op de Eem of de Beek, In combinatie met militairen van het garni zoen. Amersf. Muziekvereeniging. Aanstaanden Maandag, 7 Aug., wordt door de Amersfoortsche Muziekver., directeur de heer A. L. Maas, (onder leiding van den heer A. v. d. Brande), het volgende programma ten gehoore gebracht 1. Marsch, Soüvernir du Camp. G. Boland. 2. Ouverture Joyeuse (Lustspiel ouver ture de Keler Be!a), arr. M. J. H. Kessels. 3. Wals. 1'Aurora. C. Faust. 4. Fantaisie Le Trouvère. M. J. H. Kessels. 5. Ter bevordering v. d. Volkszang. Volks- (schoöl)liederen, uit „Kun je nog zingen, zing don mee I" No. 19. Wilt heden nu treden. No. 20. Houw en Trouw. No. 21. Kroningslied. 6. Marsch. Euterpe Marche. A. Barbc. 7. Ouverture Baboline'te. O. Coque'et. 8. Wals Tor et l'argent. G. Wittmans. 9. Fantaise La fille Du Tambour Major, arr. Par. E. Favre. 10. Finale. Apotheek. Morgen Zondag is hier alleen geopend de apotheek van den heer T. C. V. Ter Maat, Hof 2, tel. 165. V. P. N. veilingen. Men weet het, ook op de V. P. N. vel lingen hier geschiedt het afmijnen machi naal, evenals op andere groote veilingen. Geen geroep klinkt van „acht gulden, 7.90, 7.80, onderbroken door een kort nij dig „mijn!" Dit alles is overgelaten aan de machine, die kan zeggen: „Ik ben de veiling,". Voor in de zaal troont zij in arrogante houding, maar ze heeft er recht op: zij is de veiling, met haar cijferblad van honderd nummer glaasjes, als het cijferblad in een groot ho tel. Bij haar wijst 't voorspringend nummer de plaats aan in het amphiteather van ban ken waar op da electrischen knop gedrukt en waar dus de kooper zit van de partij, welke in veiling is. Boven dit cijferblad is de wijzer geplaatst loopend langs een halven cirkel van getal len. Naast het toestel staat voor zijn lessenaar de veilingsbediende. „Nummer een, 1583 gemengd 17 klinkt het door de zaal, meteen is door een handle (handvat) de wijzer naar links overgebracht, een belletje klinkt, de wijzer zet zijn loop in naar rechts. Een tik, en een nummer in 't cijferblad springt voor, de wijzer stokt. „28 7.50" zegt de directeur welke ach» ter in de zaal is gezeten. De man vooraan vult het veilingsbriefje in. Naam van kooper is bekend, hij is ge nummerd evenals een gevangenis-pension» gast. Dit briefje glijdt door een koker naar be neden, om op het kantoor te worden ge boekt. De kooper kan direct afrekenen, de pa» perossen zijn klaar. Alles gaat h contant; geen geld, geert eieren. Geen crediet maar ook 'geen verlc* ren tijd. Prachtig vlug gaat alles in zijn v/erU en toch, o zoo kalm. .We zagen 42 partijen export-eieren veilen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3