"BINNENLAND. idruk drongen onze troepen den vijand over het geheele front terug; zij vermeesterden <le slad Thlumacz, de geheele streek ten 'oosten van deze stad tot aan de Dnjestr en ^een reeks hoogten, zuidoostelijk gelegen, tot 'aan den spoorweg Kolomea-Stanislau. Onze artillerie bereidde dezen aanval voor; zij schoot stikgassen verspreidende 'projectielen af op de vijandelijke batterijen, joie hun vuur moesten staken door de uit werking van het gas; de bedieningsman- schappen lieten hun stukken in den steek. Onze cavalerie vervolgt den vijand, die in wanorde terugtrekt. Eén van onze divisiën nam ongeveer 2000 Duitschers gevangen en maakten ver scheidene kanonnen van- groot kaliber en vele machinegeweren buit. Voortdurend worden gevangenen in groote hoeveelheid binnengebracht. Het totale getal kan nog niet worden opgegeven. Ook de dappere troepen van generaal Let- shitsky behaalden een belangrijk succes. Avondcommuniqué. Ten zuiden van de Dnjestr gaat het door onze troepen behaalde succes voort zich te ontwikkelen. Bij de vervolging van den te genstander namen onze troepen in storm de stad Nyniow, de dorpen Bratysjow, Palahitsji, Nodoroyna, Tsjasnolstse en Krjirwotselawe m het vlek Otynia. Zij naderden daardoor oen linkervleugel van Ie aan de rivier Vo- rona bezette streek, waar de stad Tysme- nitza gelegen is. Vóórdat de vijand zich te rugtrok, werden ontploffingen gehoord; het schijnt, dat de vijand bruggen en voorraden in de lucht heeft laten vliegen. De door ons veroverde streek heeft eene oppervlakte van ongeveer T60 werst. De cij fers van de gevangenen en buitgemaakte ze- geteekenen zullen later gegeven worden. Weenen, 8 Aug. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. In het gebied van Görz duurt de hardnek kige strijd met onverminderde hevigheid voort. De bij het brughoofrl van Görz ten Westen van de Isonzo strijdende troepen hebben sinds den namiddag van den 6en Augustus talrijke aanvallen van een nume riek veel sterkeren vijand op bloedige wijze afgeslagen. In dezen strijd werden 2932 Italianen, on der wie 72 officieren, gevangen genomen. Om de dappere bezetting van het brug- Soofd tegen de steeds herhaalde hevige aan vallen voor groote verliezen te behoeden, werd zij teruggenomen r.aar den oostelijken Oever van de Isonzo. Op het Doberdo-plateau in de streek van fcen Monte San Mlchele bij San Martino werden alle aanvallen van den vijand, on der zware verliezen voor dezen, afgeslagen. Ook meer naar het Zuiden werden krach tige aanvallen der Italianen door ons vuur gestuit. Onze troepen handhaafden zich hier In al hun stellingen. Aan het front in Karintië en Tyrol von den hier en daar vrij hevige artillerie-ge vechten plaats. Een eskader watervliegtuigen wierp fn 3en nacht van 7 op 8 Augustus met succes talrijke bommen en brandbommen van groot en middelbaar kaliber op vijandelijke ge- Bchutstellingen aan de monding van de Ison zo. Zij werden hevig beschoten, maar keer den behouden terug. Rome, 8 Aug. (Stefani). Officieel com muniqué. In hot Lagarina-dal werd de artillerie- actie op krachtige wijze voortgezet. Op het lAsiago-plateau hebben wij een hevigen aan val van den vijand in de streek van den 'Monte Zebio afgeslagen. Ter hoogte van Cordevole deed de vijand, na een hevig bombardement, opnieuw aanvallen tegen onze stellingen op den Monte Sief, doch werd voortdurend onder zware verliezen te ruggedreven. Aan de Beneden-Isonzo, tegenover Görz, duurde de verbitterde strijd onafgebroken voort. De bergen Sabotino en San Michele, de spil van de vijandelijke verdediging, wer den geheel door ons veroverd. Het brughoofd van Görz is in onze han den. Onze kanonnen bombardeeren de stad om den vijand uit de huizen te verdrijven. Den 6en en 7en Augustus werden 8000 ge vangenen gemaakt, onder wie, behalve 200 lofficieren en een twintigtal hoofdofficieren, een regiments-commandant met zijn staf. Er worden nog steeds gevangenen aangevoerd. mi veroverden elf kanonnen, een honderdtal machinegeweren en een rijken buit aan wa pens, munitie en oorlogsmaterieel. In den afgeloopen nacht bombardeerde "en van onze vliegtuigen het spoorwegkruis punt Opcina, waarop een ton krachtige ont- ploffingsstoffen werd geworpen, met duide lijk waarneembare uitwerking. Het vliegtuig .werd bestookt door talrijke afweerkanonnen •en door twee watervliegtuigen, wier aanval len het door krachtig vuur afsloeg. Het keer de behouden binnen onze Kniën terug. B er 1 ij n, 8 Aug. (W. B.) Bericht uit het gToote hoofdkwartier van heden voormid dag. Afgezien van voorpostengevechten in de streek van Ljumnica (ten westen van den jVardar) is op het Balkanoorlogstooneel niets gebeurd. Konstantinopel, 8 Aug. (\V. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukasische frortt ontwikkelt zich In de sectoren van Bitlis, Moesh en Oknott bet door ons begonnen offensief op gun stige wijze. Door onze aanvallen tegen Bitlis Vielen alle vijandelijke stellingen, die ten rZuiden van de stad de streek beheerschen, ;5n onze handen. Ook de aanval op den .vijand, die zich op een schier ontoeganke- 'lijken bergketen, 8 K.M. ten Zuiden van 'Moesh bevond, had succes. De vijand werd naar Moesh teruggeworpen. Onze ten Oos- ien van Moesh naar het Noorden oprukken de troepen bereikten de Moeradsoe. Bij een bisteren ondernomen aanval ten Zuid-Wes ten van Oknott werden 200 soldaten ge vangen genomen en een kanon en vier mu- nitiekisten buitgemaakt. In 't centrum verzwakten de aanvallen van den vijand, die tegen verschillende punten van ons front ten Oosten van Erzindjan en Kilkitt gericht waren en die onze troepen weerstonden. De vijand leed zware verliezen. Konstantinopel, 8 Aug. (W. B.) Communiqué van hef hoofdkwartier. Aan het Egyptische front bereikte onze verkenningsafdeeling in de streek van Ro- mani de vijandelijke linie, waar zij, ondanks de heftige beschieting van vier oorlogssche pen aan de kust van Mohammidië, een stoutmoedigen verkenningsaanval uitvoerde tegen een sterke, uit verschillende bestand- deelen samengestelde vijandelijke macht. Zij keerde vervolgens naar hare stelling bij Ka- tia terug. De vijand, die daardoor moed vat te, trachtte daarop onze in den omtrek van Katia geconcentreerde troepen aan te vallen, doch hij werd met zware verliezen terugge worpen. Een onzer vliegers noodzeakte in de streek van Mohammidië een vijandelijk vliegtuig naar den grond te gaan en ver nielde het. Onze vliegtuigen wierpen met succes bommen op de haven van Ismailia en de zich daarbij bevindende gebouwen. De vijandelijke cavalerie, die in den pas bij Aboedjeva, ten Oosten van Suez, een aanval deed, werd na een gevecht van acht uur teruggeworpen; daarbij werden geweren en bajonetten buitgemöakt. Konstantinopel, 8 Aug. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Irak-front geen verandering. In Perzië werd de door den rechtervleu gel van ons leger op 6 Augustus in drie colonnes begonnen actie tegen de geconcen treerde Russische striidmaoht ten Oosten van Kermansjah met succes voortgezet. In den avond von 7 Augustus waren de Russen voor goed op Kenkaver, in de richting naar Hamadan, teruggeworpen. Deze tweedaagsche strijd verliep als volgt: Onze tegen Sakna in het centrum opruk kende colonne nam in storm de vijandelijke verschansingen, die zich in de buurt van Hadjabad en Nadirabad bevonden. De vijand trachtte zich in zijn stellingen ten Westen van het dorp Besotoni te handhaven, maar moest ten gevolge van onze scherpe vervol ging en den door ons op zijn front en flan ken uitgeoefende druk in de richting van Sakna terugwijken. Op 7 Augustus werd de vervolging bij hot aanbreken van den morgen hervat, zonder dat den vijand, die op verscheidene punten tegenstand trachtte te bieden, tijd gelaten werd om weder op krachten te komen. Einde lijk kon de vijand zich ook in het plaatsje Sakna (50 KM. ten Oosten van Kermansjah) niet handhaven èn trok des middags terug in de richting van Kankaver. Gedurende dezen tijd bevond onze ten Zui den van den straatweg KermansjahHa madan oprukkende afdeeling ziah in voeling met eene Russisohe strijdmacht bij Maross (19 K.M. ten Zuidoosten van Sakna). Onze afdeeling op den linkervleugel trok Noord waarts m dezelfde richting voorwaarts en wierp den vijand terug, die naar Songoer (60 K.M. ten Noordoosten van Kermansjah) terugtrok en zich daar vastnestelde, waar tegenover onze afdeeling op den rechter vleugel zich van Maross meester maakte. Onze troepen In het centrum bevonden zich gisteravond op 15 KM. ten Oosten van Sakna; zij werpen de ten Oosten van Sakna samengetrokken vijandelijke troepen verder in Oostelijke richting terug. R o m e, 7 Aug. (Stefani). In den nacht van 5 op 6 Augustus en den daarop volgen den dag ondernamen eenige van onze tor pedobooten demonstratiën tegen de vijan delijke kust tusschen Duino en Miramar, waarbij zij door vijandelijke vliegtuigen wer den aangevallen, zonder schade te beloopen. B e r lij n, 8 Aug. (K. N.) De Lokalanzei- ger verneemt uit Swinemunde, dat daar uit Noorwegen aangekomen reizigers beweren, dan aan Noorweegsche schepen verboden is Londen aan te doen, teneinde te vermij den dat de verwoestingen, aangericht door de jongste Duitsche Zeppelin-raids, gezien en bekend worden. Londen, 8 Aug. (R.) .Bericht van Lloyds uit Stockholm van den 7en. Een Zweedsche brik is in den grond ge boord bij het vuurtschip Sinngrundet. Londen, 8 Aug. (R.). Lloyds gelooft, dat het Britsche stoomschip Trident in den grond geboord is. Een bericht uit Cette van den 7en meldt, dat den 5en om een uur namiddag het Griek- sche stoomschip Achilens ter hoogte van kaap Bagur in den grond is geboord. Konstantinopel, 8 Aug. (WJ.) Het Staatsblad bevat een besluit, waarbij het Turksche ministerie van financiën gemach tigd wordt bij de Duitsche regeering een voorschot van 25 millioen Turksche ponden op te nemen. Hiervan zullen 20.379.000 pond aan in goud terug te betalen Duitsche schatkistbiljetten worden uitgegeven, die ter beschikking van de administratie der Turk sche openbare schuld zullen worden ge steld, waartegen kasbiljetten voor eenzelfde bedrag zullen worden uitgegeven. Het mi nisterie van financiën is verder gemachtigd om een bedrag van 5.000.000 pond van deze kasbiljetten als leening ter beschikking van de regeering te Konstantinopel te stel len. B e r 1 ij n, 8 Aug. (W. B.) De Nord- deutsche Allgemeine Zeitung bevat eene memorie van de Duitsche regeering over de behandeling van voorwerpen en stoffen voor ziekenverpleging door de zeemacht van de oorlogvoerende staten. Daarin wordt gezegd, dat de Duitsche regeering zich indertijd te genover de Soaansche en Amerikaansche regeeringen principieel bereid verklaarde, de uitsluitend tot verpleging van zieken en ge wonden dienende voorwerpen en stoffer., zooals zij in de door de Spaansche regee ring voorgestelde lijst vervat waren, vrij vervoer over zee te waarborgen. Nadat En geland, ondanks zijn oorspronkelijke toe stemming, volkomen in strijd met de Spaan sche en Amerikaansche voorstellen heeft ge handeld en zelfs het Amerikaansche Roode Kruis geweigerd en een protest van den vroegeren president der Vereenïgde Staten, Taft, afwijzend beantwoord heeft, is Diiitsch- land niet meer in staat voorwerpen en stof fen voor ziekenverpleging, die in het bei eik van de Duitsche zeemacht komen, gelijk tot dusver, zonder meer te laten passeeren. De Duitsche zeemacht zal daarentegen instructie krijgen in de toekomst van het haar toeko mende recht tot inbeslagneming van de in de Spaansche lijst genoemde artikelen en stoffen In geval van eigen militaire behoef te gebruik te maken. Vereenïgde Staten. Washington, 8 Aug. (W. B.) Draad loos telegram. Het congreslid Gallivan uit Massachussets diende bij het Huis van Afgevaardigden een voorstel in, waarin verbreking van de diplo matieke betrekkingen met Engeland ge- eischt wordt, omdat Engeland geweigerd heeft Thomas Hughes Kelly en Joseph Smith, twee Amerikaansche burgers, aan wie gelden tot ondersteuning van lijdende Ieren toevertrouwd waren, toe te laten. In het voorstel wordt gezegd, dat Engeland's houding beleedigend is, omdat deze man nen in het bezit waren van pessen en een persoonlijk schrijven van staatssecretaris Lansing. - Japan. Tokio, 8 Aug. (R.) Admiraal Kamimura is overleden. Kameroverzicht Eerste Kamer Vergadering van Dinsdag 8 Augustus, 's avonds 8 A uur. Voorzitter: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft Woensdag ochtend om 11 uur verschillende wetsont werpen in de afdeelingen te onderzoeken; de wetsontwerpen waartegen geen bezwaar blijkt te bestaan zullen dan Woensdagmid dag om 3A uur in openbare vergadering behandeld worden, hetgeen wordt goedge keurd. De vergadering wordt hierna verdaagd tot hedennamiddag 3A uur. Berichte*. De Staatscourant van Woensdag 8 Augustus bevat o.a. de volgende Ko ninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen jhr. mr. Th. E. Serraris, als griffier van het kantongerecht te Bergen op Zoom; benoemd voor 1 jaar tot agent der Rijks- vèrzekeringsbank A. H. Moolenaar Reeder, buitengewoon geëmployeerde der Rijkstele graaf; eervol ontslagen met pensioen ter zake lichaamsgebreken de kapiteins M. J. Kanaar, van het 10e, en P. Kohlbrugge, van het 5e reg. infanterie; benoemd tot secretaresse van den voogdij raad te Utrecht mej. mr. D. König, wonende te Loenen aan de Vecht De Minister van Budtenlandsche Zaken ontving Maandag den nieuwen Braziliaan- schen Gezant, Guerra Duval. De Gerant der Vereenigde Staten van Amerika bij het Nederland- sche Hof, Dr. Henry van Dijke, is Maandag van zijn in Noorwegen doorgebracht verlof van eene maand in de Residentie terugge keerd. Rijkswerklieden. Gisteren ontving de Minister van Oorlog in buitengewone audiëntie de heeren Helsdin- gen, lid van de Tweede Kamer en G. Em mer en D. J. Tiepen resp. voorzitter en secre taris van den Alg. Ned. Rijkswerklieden- bond, in verband met de bestaande grieven en ontevredenheid van het personeel aan de Artillerieinrichtingen. De Minister beloofde na de besprekingen waar ook overste Log ger, het hoofd van de IVe afdeeling bij te genwoordig was onmiddellijk een ernstig on derzoek te zullen instellen. Kamerverkiezing Ooster hout. De minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat tengevolge van het ontslag van den heer jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede, in het kiesdistrict Oosterhout een verkiezing moet plaats heb ben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bepaald, dat die ver kiezing zal plaats hebben op Dinsdag 29 Augustus e.k., de stemming, zoo noodig, op Woensdag 6 September d. a. v., de herstem ming, zoo noodig, op Donderdag 14 Sep tember d. a. v. Cavalerie Ne d.-I ndi s c h le ger. De correspondent te Soerabaja van het Hbld. seint, dat de majoor der cavalerie J. J. de Wit is benoemd tot luitenant-kolo nel en chef van het wapen der cavalerie bij het Ned.-Indisch leger. Reserve-kapitein s." Naar „De Tel." verneemt, zullen een aantal reserve- le-luits. der infanterie, die reeds geru'men tijd commandant eener compagnie zijn, bin nenkort tot reserve-kapitein worden bevor derd Verlof reserve-officieren. Teneinde een overzicht te hebben van de aaptallen officieren, die van de korpsen af wezig zijn, heeft de minister van Oorlog op gave gevraagd van officieren, die met onbe paald verlof rijn: met onafgebroken verlof van bepaalden duur zijn en eenige dagen per week met verlof zijn. De Avp. vermoedt, dat deze opgave is ge vraagd om te kunnen nagaan of officieren, wier lichting in het genot van (klein) verlof is, ook onbepaald (klein) verlof kan worden verleend. De mitrailleurhonden. De Avp. meldt, dat de aandacht van den com mandant van het veldleger is gevestigd op het bepaalde in het voorschrift mitrailleurs nopens het verleenen van hulp door de manschappen aan de mitrailleurhonden, bij verplaatsing door moeilijk terrein of bij voor de honden ongunstige weersgesteldheid. Tot sparing van de krachten van de honden die nen alsdan de maschappen de mitrailleurs, munitie- en gereedschapskisten te dragen. De oud-gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indië, de heer A. W. P. Iden- burg, is met rijn familie te Apeldoorn aan gekomen en afgestapt ten paleize het Loo, waar de familie eenige dagen zal vertoeven. Mr. P. J. van der Zweep, t Mr. P. J. v. d. Zweep, oud-raadsheer in het Hooggerechtshof van Ned.-Indië, op 63-ja- rigen leeftijd te 's Gravenhage overleden, werd 1 Dec. 1852 te Pasoeroean geboren en in 1877 ter beschikking van den Gouver neur-Generaal gesteld ter benoeming tot rechterlijk ambtenaar. Na aanvankelijk als derde en als tweede substituut-griffier in In dië te zijn werkzaam geweest, werd hij in 1879 benoemd tot officier van justitie te Samarang. Daarna was hij lid van den Raad van Justitie achtereenvolgens te Samarng, te Soerbaja en te Batavia, in de eerstge noemde plaats in 1880 en in Soerabaja van 1880 tot 1889, terwijl hij in laatstgenoemd jaar te Batavia kwam. In 1891 werd hem wegens ziekte een verlof naar Europa ver leend voor den tijd van twee jaren. Na te rugkeer in Indië was hij nog voorzitter van verschillende landraden en officier van justi tie bij den Raad van Justitie te Makassar. In 1898 werd hij raadsheer in het Hoogge rechtshof wat hij behoudens eene onderbre king wegens ziekte, waarvoor hem twee j'a- ren verlof naar Europa werd verleend, bleef tot 1907, toen hij op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst werd ontslagen. Zijne benoeming tot ridder in de Orde ven den Ned. Leeuw, waardoor de regee ring zijne' verdiensten erkende, geschiedde in Aug. 1907. Nederland en de oorlog* Duitschland en Nederland. Naar De Tijd „uit vertrouwbare bron" ver neemt, bestaan er in invloedrijke Duitsche kringen, die zich nooit de oprecht neutrale bedoelingen van Nederland hebben ont veinsd, en daar ook op het oogenblik niet aan twijfelen, ernstige grieven tegen de wei nig afdoende papieren protesten, door de neutralen gericht tegen de willekeur der En tente en met name tegen de Engelsche maatregelen ter zee. Indien in het bijzonder de blokkade-politiek door neutrale staten, ook door Nederland, maar steeds lijdzaam wordt verdragen eene lijdzaamheid, welke uit den aard der zaak ook de belangen der Europeesche middenrijken nog erger in het gedrang brengt zou op den duur door be doelde rijken niet kunnen worden berust in een aldus ondragelijk geoordeelden toe stand. En zoo zou het gevaar, dat uit Oost en West volgens den oud-minister Colijn gedurende dezen wereldoorlog in de ver te blijft grommen, nog allesbehalve rijn af gedreven. Een herinneringsdatum. De N.R.Ct. herinnert er aan dat het gisteren juist 2 jaar geleden was, dat het laatste Duit sche stoomschip n.m. het s.s. Mas, den Nieuwen Waterweg binnenkwam. De „Noor d-H inde r". Naar de „Tel." verneemt, zal op 1 Sept. a.s. hei lichtschip „Noord-Hinder" binnen gehaald en door een groote boei vervangen worden. Deze maatregel zou genomen wor den, om de bemanning tijdens de herfst- en winterstormen niet bloot te stellen aan het zoo dreigend mijnengevaar. Het opbrengen van visschers- s c h e pe n. Het orgaan van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders meldt over de onderhandelingen te Londen met de regee ring gevoerd, dat na het eerste verwor pen voorstel van Engeland, nader door de commissie uit de reeders onderhandeld is en andere voorstellen gedaan zijn, die door de reeders In vertrouwelijke bijeenkomst zijn overwogen. Het orgaan vervolgt, dat wat hem bekend is van de Engelsche voorstellen, de zeker heid geeft, dat die belachelijk laag zijn, en dat die (bij niet te'hopen aanneming) betee- kenen armoede voor duizenden werkers in het visscherij-bedrijf, een armoede, die tot het einde van den rampzaligen oorlog zal duren. Centralisatie van den haringhandel. In de ledenvergadering van de afdeeling Vlaardingen van de Vereeniging ter Bevor dering van de Nederlandsche Visscherij is, naar de „N. R. Ct." meldt, langdurig beraad slaagd over de plannen tot oprichting van een Haringbond, waarvoor een commissie uit eene vergadering van reeders en haringhan delaren een conceptreglement had ingezon den. Het doel van dazen bond zal zijn het ge heele haringbedrijl gedurende den crisistijd te regelen door centralisatie yan den haring- handel zonder schade te berokkenen aan de nevenbedriiven en aan de werknemers. Daartoe moet de bond alle voorraden ha ring, zout en fust aankoopen en verder tegen vooraf vast te stellen prijzen en tarieven in- koopen, wat met betrekking tot het haring- bedrijf wordt aangevoerd of geproduceerd. Van dien haring voorraad ontvangt i>ider haringhandelaar een zeker quantum te ver pakken, -dat afhankelijk is van de klasse, waarin hij volgens zii beschikbare pakhuis- en werkruimte geplaa'st wordt. De bond vergoed naar vaste tari *ven alle opslagkosten en arbeidsloonen van pakkers en kuipers benevens de reis- en verblijfkos ten van de makelaars. Na een betrouwbare controle wordt alle gepakte haring weer af geleverd aan den bond, die het uitsluitend recht heeft van in- en verkoop. Geen aandeelhouder mag haring verpak ken, verhandelen, verzenden of exporteeren dan voor rekening en na opdracht van den bond. Besloten werd eene beslissing omtrent dit concept uit te stellen, totdat de afdeelir/g yiaardingen van de Reedersvereniging voor de Nederl. Haringvisscherij in haar leden vergadering zich zal hebben uitgesproken. Omtrent het plan van den heer M. J. Bot- temanne, hoofdinspecteur van de visscherij- en, tot stichting van een rijkscontrólebureau voor haring werd besloten aan den minister te verzoeken dit plan niet ten uitvoer te bren* gen, omdat het door zijn omslachtigheid een belemmering voor den handel zou zijn eri omdat al reeds een haringcontröle-maat- schappij bestaat. Verboden is de uitvoer van alle hout. Steenkoleninvoe r. In de afgeloopen week werden door tien stoomschepen uit Engelsche en Schotsche havens langs het Noordzeekanaal 10.035,600 kilogrammen steenkolen inge voerd tegen 1.799,600 kilogrammen door drie stoomschepen in de week tevoren. De tabaksaanvoer in Duitsch land verboden. Het Wolffbericht, meldende, dat van 7 Augustus af de invoer van ruwe tabak en ta baksfabrikaten in Duitschland verboden «s, werd heden door verschillende telegram men, van particuliere zijde ontvangen, be vestigd. Veel indruk heeft het echter in de tabaks wereld niet gemaakt. De Sumatra-oogst is op een tweetal in schrijvingen na geheel verkocht en ook van de Java-productie" aldus een tabaksman wien het „Hbld." naar de beteekenis van der. maatregel vroeg „is zoo goed als niets meer over. De maatregel zal dus voor namelijk invloed hebben op den aanvoer van Amerikaansche tabakken. Maar die aanvoer werd toch al moeilijker door de hooge vrachten en het herhaaldelijk requi- reeren van scheepsTuimte door de Neder landsche Regeering. Bo\endien i^ het niet waarschijnlijk, dat het ïn\föerverbod op den duur zal blijven gehandhaafd. Het wordt nu verdedigd met een beroep op de groote hoeveelheden wel ke in het Duitsche Rijk aanwezig ztjn. Maar ik geloof, dat al zeer spoedig zal blijken, dat die voorraden niet zoo groot zijn, an ders waren de prijzen niet zoo opgeloopen. Van veel invloed op de markt zal dus het invoerverbod wel niet zijn, te meer niet daar Oostenrijk-Hongenje, Denemarken, Zweden en Noorwegen kunnen blijven koo pen." De cocos-industrie. Naar de Tel. 'verneemt, ondervindt evenals de jutte- ook de cocosïndustrie moeilijkheden, doordat Engeland sedert Maart geen plantenvezels meer doorlaat. Eenige fabrieken werken reeds met vermin derde kracht. Aanvoer cokes. De N. R. Ct. meldt, dat er een uitzon deringstarief in werking is getreden voor het vervoer van steenkolen, cokes (gascokes uitgesloten) en steenkolenbriquetten van Duitschland naar stations van de Staats- en Centraalspoorwegmaatschappijen. Goederen voor België. Naar men ons mededeelt, zouden in den lsatsten tijd, niettegenstaande de daarom trent vastgestelde bepalingen, nog herhaal delijk zendingen van voor België bestemde artikelen uit Nederland aan de grensstations aankomen, welke niet voorzien zijn van de vereischte „Einfuhrgenehmigungsscheine". In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat iedere zending voor Bel gië, welke niet voorzien is van een derge lijke „Einfuhrgenehmigungsschein" aan de Belgische grensstations aangehouden zal worden. Duitsche kinderen. Nu de vacanties begonnen zijn aan de scholen in Vestfalen en Rheinland, worden duizenden kinderen uit de groote steden, vooral uit de industrieplaatsen, naar de dor pen langs den grenskant van Gelderland ge zonden, waar ze van de buitenlucht, doch' tevens van betere voeding genieten. Voor al Zondag en Maandag brachten de treinen honderden kinderen aan. DeAmsterdamsche begroo ting 191 6—' 1 7. Doordien wethouder De Vries zich van rijkssteun voor de Am- sterdemsche financiën heeft weten te verze-' keren, is hij er in geslaagd, de begrooting sluitend te maken zonder belastingverhoog ging. Tot dit doel is aan Amsterdam door de regeering 2 millioen gulden toegezegd; dit voorloopige bedrag, dat tot niets anders dient dan tot het sluitend maken van deze begrooting, praejudicieert echter, naar de „Tel.' te bevoegder plaatse vernam, in gea- nen deele op hst grootere bedrag, dat later door de Tweede Kamer zal worden vastge steld, tot steun niet alleen van Amsterdam^' maar ook andere gemeenten, die door den oorlogstoestand hebben te lijden

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2