KOLONIËN."" "~B"i~N NENLARD. .Weenen, 9 Aug. (Con.-bureau). De ^oorlogscorrespondenten van de dagbladen berichten, dat maarschalk Hindenburg den \3en Augustus voor een kort bezoek in Lem- fcerg is geweest. Na een automobieltocht fegaf hij zich naar het legercommondo en aarop naar het front. B c r l ij n, 9 A u g. (W. B Bericht uit het ■rroote hoofdkwartier van heden voomud- idag. Front Hindenburg. In Koerland brachten iwij heden moigen door ons vuur aan een vrij groot aantal torpedobooten, stoomschepen en zeilschepen zware schade toe en verdre ven hen daardoor. Russische pogingen tot lovergang ten oosten van Friedrïchstadt wer den verijdeld. Sterke patrouilles tusschen de ?tVisnieuw- en Naroczmeren werden afgewe- sen. Aan het Serwofsj—Szczara-front nam de artilleriestrijd in kracht toe. Vijandelijke aanvallen teger. Skrobowa mislukten. Met zeer sterke krachten hervatten de Russen de aanvallen aan de Stochod. Vele malen vloeiden hun aanvalsgolven terug ten zuiden van Stotychwa in den Stochodboog, ten oosten van Kovel en ten noorden van Kisfelia. in ons artillerie-, infanterie- en ma chinegeweervuur. In een zwaren strijd van «dichtbij met een in aantal veel sterkeren vij and bleven onze troepen bij Kuchary en Porskaja Wolka (ten noordoosten van den spoorweg Kovel—Luzk) overwinnaar. Ge vechten ten zuiden van Luzk zijn ten onzen gunste heslist. Door een vastberaden te- gen-nanval hebben de O.-H. tToepen de ver loren gedeelten van de stelling ten oosten .van Scelwow volledig terug gewonnen. 350 man werden ingeleverd, verscheidene ma chinegeweren buit gemaakt. Front aartshertog Karei. Het aantal ten zuiden van Zalocze gemaakte gevangenen is gestegen tot 12 officieren en 966 man. Ten zuiden van de' Dnjestr zijn de verbonden troepen over de linie NizniowTysmenica Ottynia teruggenomen. W e e n e n, 9 Aug. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. Front aartshertog Karei. In het gebied van Capul en in de Boekowina is de vijand naar bet noorden teruggeworpen. Aan de bene- den-lYuth bezetten onze troepen de hoogten ten oosten van Worochta. Tengevolge van de gevechten van eergis teren werden ook de bij Ottynia vechten de troepen in westelijke richting naar voor bereide stellingen teruggevoerd. De ge- vechisactie in deze streek duurde gisteren den geheelen dag met onvermniderde he vigheid voort. Aan den zuidelijken vleugel van het le ger van Bothmer sloegen de O.-H. regimen ten verscheidene krachtige aanvallen af. Het aantal ten zuiden van Zalocze gemaakte ge vangenen steeg tot twaalf officieren en 966 man. Front Hindenburg. In Wolhynië steeg we derom de hevigheid der gevechten, zoowel bïi het leger van generaal von Tersztyansky, waar de Russen hier en daar door tegenaan vallen teruggeworpen werden, als bij Kisie- lin en den boog van de Stocnod. Bij Kaszo- ivika bracht de vijand zijne troepen, waaron der Siberische en garde-regimenten, in dich te gelederen voor den aanval in het vuur. Hij werd overal, vaak in gevechten van man legen man, teruggeworpen. Zooals bij de met zelfmoord gelijkstaande strijdwijze van den ijand niet anders mogelijk is, vormt het terrein voor onze stellingen, een groot lij- kenveld. Ten Zuiden van Stobychwa mislukten po gingen der Russen om de rivier over te gaan. Pete-rshurg, 9 Aug. (R.) De Russen hebben dc stad Tysmeniga bezet. Generaal Letsjiizky heeft den 7en 7400 gevangenen gemaakt, waaronder 3500 Duitschers, en 63 machinegeweren veroverd. Petersburg, 9 Aug. (Tel.-agent- schap). Namiddagcommuniqué van den groo- len generalen staf. Ip de streek ten Oosten van Swinioecky maakten onze troepen zich door een onver- fhoedschen aanval meester van een gedeelte der rijandelijke loopgraven; wij namen 13 officieren en ongeveer 600 soldaten gevan gen. Bij het Koropetzmeer verdreven wij den vijand uit eene versterking; onze troepen lukten langs den linkeroever op tot aan de samenvloeiing met de Dnjester. Ten Zuiden van de Dnjester gaan de troe pen van "generaal Letsjitzky voort met de vervolging van den vijand. Zij verdreven hem achtereenvolgens uit een reeks van dorpen en van de hoogten, die hij bezet hield en bereikten de Tlumacz, een zijrivier van de Dnejster. Om zes uur in den avond van den 8en j.l. maakten onze troepen zich meester van de stad Tysmeniwa en van de hoogten ten Noordoosten van deze stad tot aan den rech teroever van de Dnjester en van den rechter oever van de Voron, ten Zuriden van Tysme- futsa tot aan den oorsprong der rivier. Het totale aantal gevangenen door de troepen van generaal Letsjitzky gemaakt in den loop der gevechten van den 7en Aug. j.l. bedraagt 88 officieren en 7400 soldaten, onder wie 3500 Duitschers. Het cijfer 2000 iivan de Duitsche gevangenen werd reeds in ifcet communiqué van 8 Aug. genoemd. Ver der maakten zij vijf kanonnen buit, waaron der drie zware en 63 mitrailleurs, caissons •jen bomwerpers- Avond-communiqué. Aan de Koropetz maakten onze troepen, na op den rechterover te zijn overgegaan «ich meester van een reeks hoogten in de streek ten westen van Welesniow en in de richdng van Veres tot aan het front op de ©npestr. De vijand deed hier tegenaanvallen Hie wij terugsloegen, waarna wij zelf het offensief hervatten. Wij maakten 5 officieren en 414 soldaten met machinegeweren en een kanon buit- In de buurt van de stad Tysmenitza gin gen onze tioepen een weinig vooruit in de richting van Stanislau. Rome,9 Aug. (Stefani). Officieel com muniqué. Cadorna bericht: Onze ti nepen zijn heden in Görz gekomen. Het aantal gevangenen is meer aan 10.000 en nog steeds komen er nieuwe binnen. De oorlogsbuit is enorm. W e e n e rt, 9 Aug. (W. B.) Ohicieel be richt van heden middag. De hevige gevechten in de streek van Gorz duren voort. Gisternamiddag bereikten enkele vijande lijke afdeclingen de stad. Bij den Monte San Michele en bij San Martino sloegen onze troepen bij herhaling aanvallen onder zware verliezen van de Ita lianen af. Het Koninklijk Hongoarsche Hon- ved-inlanterieregiment no. 17 uit Székesfe- hérvér onderscheidde zich hierbij bijzonder. Rome, 9 Aug. (Stefani). Officieel cony- muniqué. Heden zijn onze troepen Görz binnenge rukt. Reeds gisterenmorgen had onze infanterie, na een hevig geconcentreerd vuur der artil lerie, .de verovering van de Oslavia- en Pod- gorahoogïen voltooid en de laatste vijande lijke afdeelingen, die zich daar genesteld hadden, verdreven. In de holen en loopgra ven werden stapels lijken van vijanden ge vonden. Overal waren wapens, munitie en allerlei ander oorlogsmaterieel door den vij and, die in allerijl op de vlucht geslagen was, achtergelaten. Tegen den avond gingen afdeelingen der brigades van Casale en Pa via op een door waadbare plek de Isonzo over. De vijand had de bruggen gedeeltelijk laten springen en zich op den linkeroever versterkt. Onmiddel lijk werd een kolonne cavalerie, bersaglieri en wielrijders aan de overzijde van de rivier uitgezonden om den vijand te vervolgen. De onvermoeibare genie-troepen sloegen, on danks het artillerie-vuur van den vijand, nieu we brug ron en herstelden die, welke de vij and had beschadigd. In het Karstgebied werden gisteren nieuwe aanvallen van den vijand tegen de toppen van den San Michele afgeslagen. De ver schansingen bij het dorp San Martino wer den in storrp genomen. Het aantal gevangenen, tot dusver binnen gebracht, bedraagt meer dan tienduizend en nog voortdurend worden er meer aangevoerd op de concentratieplaatsen. Het is nog niet mogelijk een volledige opgaaf te doen van den reusachtigen oorlogsbuit Rome, 9 Aug. (Stefani.) Na het Oos- tenrijksche offensief in Trente afgeslagen te hebben door krachtige operatiën en een te genoffensief waartoe wij, na den 16en Juni overgingen, bereidde het Italiaansch opper commando, terwijl onze troepen op dit front pressie bleven uitoefenen, een aanval voor op het brughoofd van Görz en de hoogten, die den Zuidelijken rand van de Karst vor men in de zóne van Monfalcone. De groote offensieve operatie met alle mogelijke zorg bestudeerd, werd met groote snelheid uitge voerd. Op de meest geschikte punten wer den troepen, artillerie en alle andere noo- dige middelen geconcentreerd. De aanval begon den 4en Augustus in den sector van Monfalcone tegen de hoogten 85 en 121 ten Oosten van Soces. Door een stormaanval veroverden wij de zeer krachtig versterkte werken van den vijand, die zich daar bevon den, waarbij wij 145 gevangenen maakten, onder wie vier officieren, maar de vijand had in de verlaten loopgraven een groot aan tal bommen geplaatst, die ontploften en verstikkende gassen ontwikkelden op het oogenblik waarop onze troepen de verover de linies binnendrongen. Vervolgens deed hij met een aanzienlijke strijdmacht een te genaanval en onze troepen, gedecimeerd en versuft door de uitwerking der gassen, wa ren genoodzaakt naar hunne loopgraven te rug te gaan; hunne gevangenen konden zij echter meevoeren. De dag van den 5en Augustus verliep zonder gewichtige gebeurtenissen, alleen was de artillerie in actie met het doel de sterkte van het vijandelijke front te verken nen, de aandacht af te leiden en het eigen vuur te regelen. In den ochtend van den 6den Augustus openden onze batterijen tegelijkertijd 'tvuur op de bergstellingen van den Sabotino en Calvario ten Westen van de Isonzo en op den Monte San Michele. De actie van onze artillerie op dezen dag was een klassiek voorbeeld van het concen- treeren van artillerie-vuur op de versterkte linies; zij was met alle zorg bestudeerd en voorbereid. Dank zij de verkenning van het terrein door vliegers en patrouilles of door optische waarnemingen, waren wij geheel op de hoogte gekomen van de ligging der vijandelijke stellingen, zoodat wij deze nauw keurig onder vuur konden nemen. Op het vastgestelde oogenblik kwam op de stellin gen van den vijand onverhoeds een gewel dig vuur neer. De verdedigingswerken wer den ontredderd, schuilplaatsen en waarne mingsposten vernield, verbindingen verbro ken. Daarna avanceerden de infanterie- colonnes met hun gewoon élan, voortdu rend krachtig gesteund door de artillerie, die een waren regen van granaten op den vijand deed neerkomen en het zenden van versterkingen belette. Met een onnavolg baar élan maakten de Italianen zich mees ter van den machtig versterkten Sabotino, het hoofdpunt van het brughoofd van Görz, en de hoogten, die van het westen uit de stad beschermen, namen zij in storm de ver dedigingswerken van Oslavia en die op den top van hoogte 206, welke Grafenberg be- heerscht. In de vlakte forceerden zij de zwaar ver sterkte defensie-linie, door den vijand aan gelegd tusschen den Zuidelijken Potgora- rand en de Isonzo en bereikten zij den rech teroever van de rivier tot aan de hoogte van St.-Andrea. Aan den zuidelijken rand van hét teirst- plateau veroverden wij de zeer sterke liniën op den top van den Monte San Michele en de versterkingen, die zich uitstrekken in de zóne van San Martino. In don sector Monfalcone ten slotte, na men bataljons Bersaglieri van het 3e, 4e en 11e regiment, na een hardnekkigen en bloe- digen strijd in een stormaanval bijna alle verdedigingswerken op hoogte 85, waar zij stand hielden, weerstand biedende aan het hevige vuur an de vijandelijke artillerie en de verwoede tegenaanvallen der Oosten- rijksche infanterie. Toen het bezit van de steunpunten aan beide zijden van het brughoofd van Görz verzekerd was door de verovering van den Monte Sabotino en Monte San Michele, moest de courtine, gevormd door de hoog ten, onmiddellijk ten westen van de stad ge legen, nog door een stormaanval genomen worden. De strijd om het bezit dier stelling, werd gedurende drie dagen, scherp, bloedig en zonder ophouden voortgezet. De gesteld heid van het terrein, doorsneden door een groot aantal machtige verdedigingsliniën, die de vijand in dé buurt van Görz had aan gelegd, vergemakkelijkte eene taaie verde diging en stelde hem in staat herhaalde ma len verwoede tegenaanvallen te onderne men. Stap voor stap won onze infanterie, el- ken vooruitgang met zware offers betalende, onder voortdurende schitterende samenwer king met de artillerie, terrein op den kam en vervolgens op de zuid-oostelijke helling der hoogten. Zij namen in storm de ontel bare loopgraven en dwongen de verdedigers zich over te geven. De tegenaanvallen' sloe gen zij terug naar de overzijde van de rivier. Tengevolge van onze zegevierende actie zijn alle hoogten op den rechteroever van de Isonzo, die het brughoofd van Görz vormden, en de Monte San Mi chele, op den linkeroever, voortaan stevig in ons bezit. Van de ïsonzolinie, stroomaf waarts van Tolmino, zijn wij geheel meester en Görz wordt beheerscht door ons geschut, dat de stad onder vuur genomen heeft om den vijand, die zich nog in.de huizen be vindt, te verdrijven. Verklaringen van gevangenen stemmen alle daarin overeen, dat het Oostenrijksche leger-commando, door ons plotseling offen sief geheel verrest was. De artillerie-voorbe reiding was zeer doeltreffend, dank zij het aantal vuurmonden waarover wij beschik ken konden, doordat de vervaardiging van geschut zoozeer toegenomen is en door de inwerkingstelling van nieuwe machtige ver nielingswerktuigen. Hiernaast is het succes ook te danken aan het uitstekend gebruik, dat van deze middelen gemaakt werd. Boven allen verlof verheven was het élan onzer in fanterie, die zich niet bepaalde tot het be reiken van het doel van den aanval, doch steeds verder doordrong dan oorspronkelijk het plan was. Gedurende de laatste drie da gen van onafgebroken strijd hebben de troe pen van het derde leger, onder bevel van den hertog van Aosta, bewijzen gegeven van groote zelfopoffering en dapperheid. B e r 1 ij n, 9 Aug. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Aan den Balkan is niets bijzonders ge beurd. Petersburg, 9 Aug. (Tel.-agent- schap). Namiddag-communiqué van den grooten generalen staf. Aan het Kaukazische front maakten onze troepen ten westen van Guimisjauch. na de Turken verdreven te hebben van de hoogten, die de streek beheerschten, vijf officieren, onder wie een bataljonscommandant en 38 Askari's gevangen, terwijl tevens een hoe veelheid wapens in onze handen viel. Een poging van den vijand om te avan ceeren in de streek van Kighi werd ver ijdeld, waarna onze troepen tot den aanval overgingen en den vijand uit zijne tselling verdreven. Zij bezetten het dorp Hagos, ten zuiden van Kighi. In de sterken van Moesh en Bitlis, Van en Oermia, alsmede tusschen Kermansjah en Hamadan hebben hevige gevechten plaats. In de streek van Moesh en Bitlis trokken wij, onder den druk van den vijand, naar het Noorden terug. Konstantinopel, 9 Aug. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. De Russische strijdmacht, die zich ten gevolge van de door den ongunstigen toe stand der wegen en verbindingen en van het weder veroorzaakte moeielijkheden sints eenigen tijd kon inrichten in de streek van Bitlis en Moesh, werd gaandeweg tot den terugtocht gedwongen; zij liet kanonnen, geweren en gevangenen in onze handen. De terugtocht is een gevolg van den druk, dien de op onzen rechtervleugel strijdende troe pen sedert eene week met succes op den buitengewoon steilen heuvelketen uitoefen de. De bergketenen ten zuiden van Bitlis en Moesh, die de vijand reeds volkomen ver sterkt had en die hij nu hardnekkig verdedig de, werden eveneens geheel door ons inge nomen. In den nacht van 7 op 8 Augustus namen onze troepen van Bitlis, in den morgen van 8 Augustus van Moesh bezit. Den 7en 's morgens gaven zich ten zuiden van Moesh twee compagnieën vijandelijke infanterie met de wapenen over. Onze troepen vervol gen den vijand, die vlucht in de richting van de rivier Moerad. In het centrum en op den linkervleugel zijn geene gewichtige strijdhandelingen voorge komen. Londen, 9 Aug. (R.) Officieel bericht van den opperbevelhebber in Egypte: De vervolging van dén vijand in het dis trict Katia duurt voort. Er zijn nog meer ge vangenen gemaakt. De vijandelijke achter hoede heeft zich nu terug, getrokken naar eene lijn, gaande van Noord naar Zuid door Bir ei A'd, 15 mijlen ten oosten van Katia. Berlijn, 9 Aug. (W. B.) Officieel be richt. .In den tijd van 31 Juli tot 5 Augustus boorde een van onze duikbooten in de Noordzee 13 Engelsche visschersstoomsehe- pen en een Engelseh i egeeringskolenstoom- schip in den grond. B e r I ij n, 9 Aug. (K. N.) De Voss. Ztg. verneemt uit Christiania, dat de Engelschen, gelijk vroeger reeds gemeld werd, de streng ste waarborgen eischen bij levering van kolen en van visschersgereedschappen, dat deze niet verder aan Duitschland verkocht worden. Thans moeten de eigenaren van visschersschepen, die aan de vischvangst op Usland deelnemen, zich verbinden de heele vangst aan Engeland te verkoopen tot den ongehoord lagen maximumprijs van 45 kro nen per ton. De eerste Noorsche visschers- boot is thans van IJsland fe Bergen aange komen met 600 ton visch. Van den verte genwoordiger van de Brifcsche regeering te Bergen vernam de eigenaar van de boot, dat die hem 45 kronen per ton wilde betalen, doch weigerde de lading tot een hoogeren prijs af te nemen, en hem tevens verbood de lading elders te verkoopen. De visschers heb ben zich thans tot de regeering van Noor wegen gewend met de verklaring, dat de heerschende toestand onhoudbaar is gewor den. Berlijn, 9 Aug. (\V. B.) Volgens de Vossisohe Ztg. is het weder voor het binnen halen van den oogst tot dusver zeer voordee- lig geweest. Nadat de rogge binnen gebracht en de gerst gesneden en ten deele reeds in gehaald is, wordt nu de haver geborgen. Hierbij zal de tarweoogst 2teh aansluiten. De werkzaamheden van den oogst volgen dicht op elkaar; zij werden door het weder zoozeer begunstigd, dat de aanvankelijke achterstand gedeeltelijk reeds is ingehaald. De aflevering van de rogge is begonnen; zij is droog en tamelijk zwaar van gewicht. De gerst heeft overwegend een mooien korrel; de haver is van goede conditie. Konstantinopel, 9 Aug. (W. B.) De dagbladen berichten, dat het ministerie van oorlog heeft besloten de exploitatie van de nikelmijnen van Ali Kaja en Kastamuni zelf ter hand te nemen. Het erts zal worden uitgevoerd naar Oostenrijk-Hongarlje en Duitschland. Verspreide Berichten. B e r 1 ij n, 9 Aug. (W. B.) De schrijfster Lily Braun, geb. von Kretschman, is giste ren te Zchlendorf bij Berlijn, overleden aan de gevolgen van eene beroerte, waardoor zij verleden Zondag getroffen werd. Oost-lndlë De Tel. verneemt uit Weltevreden: Daar de resident van Samarang gedreigd had, dr. Tjipto Mangoenkoesomo te zullen interneeren in verband met diens ongeoor loofd optreden tegen het Nederlandsch ge zag, heeft Tjipto het voornemen te kennen gegeven, zich eenige jaren uit het partij- lev enterug te trekken, ten einde zich op den landbouw toe te leggen. Kameroverzicht Eerste Ka mei Vergadering van Woensdagmiddag half 4. Voorzitter baron Van Voorst tot Voorst. Een aantal naturalisatie-ontwerpen, ont werpen tot vrijstelling van successierecht voor de schenking van kaarten, teekeningen enz. door mr. S. van Gijn aan de gemeente Dordrecht, tot goedkeuring eener overeen komst betreffende ruiling met de gemeente Groningen, tot onteigening voor den aan leg van een spoorweg van Winsum naar Zoutkamj, werden zonder discussie en zon der hoofdelijke stemming aangenmoen. De vergadering werd vervolgens verdaagd tot Donderdag 17 Aug., indien de thans bij de afdeelingen in onderzoek zijnde nood wetten in staat van wijze zijn en anders tot 22 Augustus. Bij den aanvang der vergadering werd door dx heer Staal namens de commissie voor de verzoekschriften geadviseerd op het adres van eenige visschersvereenigingen be treffende de maatregelen der Engelsche re geering tegen Nederiandsche visschersvaar- tuigen. Gezien de stellige verklaringen door minister Loudon in de Tweede Kamer afge legd, werd besloten het adres ter griffie der Eerste Kamer te deponeeren. Berichten. De Staatscourant van 9 Augustus bevat de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de cadettenschool dr. G. G. Kloeke, thans tijdelijk. benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Leiden E. J. van Liennden, hoofd commies der telegiafie; de le luitenant der infanterie van het Ne- derlandsch-Indische leger D. K. Schrek is voer 3 jaar gedetacheerd bij het Nederiand sche legei. bevorderd, met ingang van 6 Aug. 1916 a. tot luitenant ter zee der 2e klasse, de luite nants ter zee der 3e klasse M. H. Nicmeijer, P. B. M. van Straelen, \V. Gouw. J. de Mos, D. C. M. Hetterschij, H. G. de Bruync, W. A. den lex Bondt, D. W. Bouwmeester, W. van den Dónker, A. M. E. van Dishoeck, G. W. Bruinsma, J. C. Fanoy, J. J. B. de Jonge Oudraat, J. W. H. Hoff man, S. Woklringh J.-Gzn., P. J- Hendrikse, C. \V. Heringa, P. van Popta, B. Valk, A. E. Ernste, J. van Leeuwen, J. G. Cornelis, E. L. Martens, J. Varkevisser, H. C. Nieuwenhuisen en C. A. Weemhoff b. tot officier van administratie der 2e klasse, de officieren van administratie dér 3e klasse J. M. Tinga, J. P. Kuysten, F. Lawerman en \V. Baars ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgbrreken, eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend aan den reserve-kapitein F. W. H. H. van Straaten, van het 35e bataljon landweer-infanterie bevorderd tot commies bij het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, met in- gang van 15 Aog. 1916, de adjunct-commies Si J. H. Geraets. De minister van oorlog vertrok gister, vergezeld van het hoofd der 4e afdeeling overste Logger en den kapitein-adjudant Röell naar de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. De oudste? De heer H. H. G. van Everdingen, burgemeester van Zoelmond en Beusichem, herdacht gisteren zijn 85en ge boortedag. De Haagsche raadsverkie zing. De uitslag van de gisteren te Den Haag gehouden gemeenteraadsverkiezing in district II (vac.-H. de Wilde), is els volgt: Uitgebracht 6529 geldige stemmen, vol strekte meerderheid 3265. Mr. H. A. van Raalte (U.-L.) 1765 Mr. G. W. Sannes (S. D. A. P.), 1486 L. H. de Visser (S. D. P.), 131 Mr. J. A. de Wilde (A.-R.) 3146 Zoodat herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren Van Raalte en De Wilde fiederland en de ooHeg* Nederlanders in Duitschland gevangen gehouden- Met de houding der Nederlanders, die op het oogenblik aan tal van Duitsche kinderen de gelegenheid schenken om binnen onze grenzen nieuwe levenskracht op te doen, contrasteert op hinderlijke wijze de onbil lijke en onaangename bejegening die slag op slag aan ter goeder naam en faam bekend staande Nederlanders in Duitschland wordt aangedaantalrijk zijn reeds de /erhalen van hen, die zonder de minst geldige reden in Duitschland werden gevangengenomen en gevangengehouden, óók als hun onschuld reeds lang gebleken was. Zoo treffen wij thans in de N. R. Ct. het volgende relaas aan, dat het blad ontving van den heer W. den Duik, de eigenaar van den sfoomlogger Geertruida SCH 103, welke op 15 Juli, gelijk men weet, door een Duit sche duikboot onrechtmatig is in den grond geboord. Deze schrijft De kapitein, de 2de-machinist en een ma troos van den logger zijn door de duikboot medegenomen naar Duitschland. Ik heb dit feit dadelijk na binnenkomst van de rest der bemanning mededeeling gedaan aan den minister van buitenlandsche zaken, en aan buitenlandsche zaken heeft men zich direct in verbinding gesteld met den consul te Em- den, waar het drietal vermoedelijk was ge land. Donderdagavond 3 Augustus kreeg ik bericht, dat de drie manschappen zich voor den krijgsraad zullen hebben te verant woorden. Op buitenlandsche zaken wist men mij mede te deelen, dat de kapitein verdacht werdde duikboot te hebben willen rammen. Onze regeering heeft dit dadelijk tegengesprokentoen werd vanspion- nage gewag gemaaktook dat werd betwist, en nu zal toch de kapitein met de twee man schappen zich voor den krijgsraad hebben te verantwoorden Dit geval van zonder grond of reden in Duitschland gevangen gehouden Nederlan ders aldus schrijft de N. R. Ct. is één uit meerdere. Wij zijn vroeger reeds in de gelegenheid geweest, van enkele melding te maken. Het kwaad schijnt toe te nemen, werd ons medegedeeld. Om een gril, uit slecht humeur, of wat ook, worden geen kwaad vermoedende Nederlanders, die in Duitschland komen, opgepakt, zonder te weten waarom, en men hoort dan soms in maanden niet meer van hen. Een ergerlijk geval is dat van den heer L. van Gelder, een katoenkoopman uit Arnhem, die nu reeds 8 maanden lang in gevangenschap verkeert. Deze heer Van Gelder ging geregeld naar Duitschland. Op 3 November 1915 werd hij te Elten plotseling gevangen genomen. Hij werd te Emmerik in de gevangenis gesloten, waar hij aanvankelijk eenige vrijheid ge noot. Nadat van uit Den Haag en door on zen gezant te Berlijn moeite was gedaan» om den heer Van Gelder zijn vrijheid terug te geven, werd hij begin van dit jaar naar Duis burg overgebracht, waar een veel strenger gevangenisregiem op hem werd toegepast, dat te schadelijker voor hem is, daar hij r-ene zwakke gezondheid heeft. Versterkende mid delen en geneesmiddelen, hem uit ons land toegezonden, werden hem dikwijls onthou den. Ook werd hij aan allerlei kleine plage rijen onderworpen. Als voorbeeld noemde men ons, dat hem hetgeen hem uit Holland werd toegezonden, op Zaterdag werd ge geven; hij moest dan voor ontvangst teeke- nen, doch daar de heer Van Gelder Israëliet is, moest hij daartegen bezwaar „mak °n hij kreeg dan het toegezonde niet Eind Maart stond de heer Van Gelder te recht, en werd vrijgesproken. Niettemin kwam er aan zijn gevangenschap geen eind. De militaire autoriteiten veroorloofden dit niet. Kort geleden ontving nu de familie van den heer Van Gelder, die steeds poogt hem de versterkende voedingsmiddelen, waaraan hij wegens zijn gezondheidstoestand bepaald behoefte heeft, te doen toekomen zonder dat zij hem evenwel geregeld bereiken zoo'n pakje met voedingsmiddelen terug, voorzien van een daarop door de postadmi nistratie geplaatste aanteekening „Entlas- sen". De familie dacht niet anders, dan dat de heer Van Gelder nu vrij was en spoedig

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2