RIJN- en MOEZELWIJNEN Uit den omtrek. J A. SCHOTERMAN Zn. STADSNIEUWS. KOOPT UWE Telefoon 145. Utr. str. 34. terug zoude komen, tot haar thans gebleken !s, dat de heer Van Gelder wel uit de ge vangenis is ontslagen, doch in het internee- ringskamp te Havelhergverder wordt gevangen gehouden. Benige reden voor al deze willekeur be staat niet. Noch de familie van den heer Van Gelder, noch deze zelf kunnen gissen, waar om hii zulk een g-rieven.de behandeling on- 'dergaat. Wij maken van dit geval, in ver band met de gevangenhouding van de man nen van de Geertruida, melding, omdat het inderdaad ergerlijk is, en met grond doet twijfelen, of „er nog rechters zijn te Ber lijn." Onze regeering doet- wat zij kan, doch stoot het hoofd. De vraag rijst, of, wanneer Duitschland's politiek ten aanzien van de in dat land vertoevende Nederlanders niet wordt gewijzigd, niet ook ons land tegenover "de hier vertoevende Duitschers eene andere houding zou behooren aan te nemen. Ons land is overstroomd van Lhutschers, waaron der er zijn, die nu niet in een bijster goeden reuk staan Tot nu toe zijn deze menschen, onder welke er zeker zijn, die hier vermoe delijk meer kwaad dan goed doen, overeen komstig dg oude Hollandsche gebruiken toe gelaten, zonder bemoeilijkt te worden. In dien Duilschland ten aanzien van niets kwaads in den zin hebbende Nederlanders niet aanstonds van houding verandert, zou hef overweging verdienen, niet gelijk in Duitschland geschiedt, hier vertoevende Duitschers onder een of ander voorwendsel gevangen te gaan nemen, maar ze als onge- wenschte vreemdelingen over de grens te zetten. He: verkeer van vreemdelingen in ons land berust op het beginsel van recipro citeit Waar de Duitscher dit ten aanzien van onze landgooooten niet meer laat gelden, is er geen enkele reden, dat wij dat wel ten aanzien van hem zouden blijven doen Controle op-vreemdelingen. In verband met het niet toegankelijk zijn van de stelling Den Helder en het eiland Texel voor vreemdelingen zondet daartoe vooraf verkregen vergunning, is het treinpersoneel der H. IJ. S. M. opgedragen om bij het contrcleeren der plaatsbewijzen in de treinen naar Den Helder, goed op l" letten of zij met vreemdelingen te doen hebben en dezen dan op bedoeld verbod at tent Je maker. (Tel.) Uitvoer naar Engeland Men meldt ons uit Den Haag- Naai aanleiding van het bericht van het Centrum betreffende den uitvoer van land bouwproducten naar Engeland, kan met ze kerheid worden medegedeeld, dat er geen sprake van is dat van onze regeering een regeling zou te verwachten zijn om het even tueel prijsverschil tusschen de marktprijzen van die producten op de Nederlandsche en op de Engelsche markt voor rekening van clen Staat te nemen. Uitvoerverboden. Ingetrokken is de tijdelijke opheffing van het uitvoer-verbod van ammonium-carbo- naat. Het opbrengen van visschersscnepen Waarschijnlijk zal, naar de N. R. Ct. meldt, in het begin van de volgende week de commissie uit de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisseherij op nieuw naar Londen vertrekken om de on derhandelingen met de Engelsche autoritei tan \ooit te zetten en de belangen van de Nederlandsche visscherij tè behartigen. De Reedersvereeniging te Vlaardingen heeft bepaald, dat een wekelijksche uitkee- ring zul plaats hebben aan de familiebetrek kingen vun de raar Britsche havens opge brachte visschers, ingaande met den dag, dat ze w erden opgebracht en eindigende op den dag van terugkomst in Nederland. Deze uitkeering is vastgesteld op 14 voor een matroos, 21 voor een schipper en voor <de overige schepelingen naar verhouding. De „N. R. Ct." meldt nog, dat een groote groep Vlaardingsche vrouwen, allen moe ders en echtgenooten van schepelingen aan boord van opgebrachte visschersvaartuigen, Maandag na afloop van den haringafslag naar het verkooplokaal trok, wpar zij verlang den toegelaten te worden om de aanwezige •heeren, ecther meest tfaringkooplieden en weinig reeders, haar nood te klagen. Eena harer, als woordvoerster namens de overige betoogsters sprekend, betoogde, dat de inkomsten der gezinnen niet voldoende waren om in de behoefte te voorzien, dat ook haar familieleden in Engeland onvol doende werden verzorgd en dat zij mitsdien van de reeders krachtige pogingen tot invrij heidstelling van de opgebrachte visschers verwachten. Bij monde van. cfen heer C. A. van Buu- ren van Heijst werd den vrouwen meege deeld, dat zij zich ten dezen hadden te wen- iden tot de reeders, die eveneens in Vergadering bijeen zouden komen. Eenigs- zins gekalmeerd verlieten zij daarop het vei linggebouw. Opgebracht en vr ij gelaten. De visscherschuit VI 15, \isscher .Schroevers, is te Vlissingen teruggekeerd. De boot was door een Engelschen t^-Dedo- Jager naar Calais opgebracht om voor den jvisscher onbekende redenen. Hii had daar «ijn visch mogen verkoopen. Gebrek aan bloem. Het hoofdbestuur van den Frieschen Bak- kersbond heeft een telegram aan den minis ter van landbouw, nijverheid en handel ge zonden, waarin het dringend afdoende maat regelen verzoekt in zake de bloem vers trek king. De toestand is, aldus het telegram, ten plsttelande onhoudbaar. Verscheidene bak kerijen zetten stop of werken met schade door uitsluitend Amerikaansch patent-meel U gebruiken. j Te Leeuwarden hebben de bakkers, naar aan de N. R. Ct. voorts gemeld wordt, we gens het ingrijpen van den burgemeester geen klagen. Haringbond. Het denkbeeld om den haringhandel gedu rende de crisis te centraliseeren in een zoo- genaamden Haringbond. heeft in de leden ver idering van de Reedersvereeniging slechts weinig instemming verworven, zoo dat aan de Visscheiijvereeniging bericht is, rW de reeders niet in het plan zullen tre den'. (N. R. Ct.) Houtaanvoer. Indertijd heeft de Kamer van Arbeid in de Bouwbedrijven te Amsterdam zich tot den minister van landbouw gewend, met verzoek-om de bezwaren op te heffen, die den aanvoer van hout in den weg staan. De minister heeft geantwoord, dat de re geering maatregelen neemt, *Ten einde zoo veel mogelijk den houtaanvoer hier te lande te bevorderen. Kalknood. Belanghebbenden worden bij deze ge waarschuwd zich niet te laten verlokken, kalk te koopen bij de zoogenaamde „Kalk-cen- trale directeur B. Blom, Hofweg 11 te 's Gra- venhageY Dit bureau treedt aanmatigend op door advertenties en circulaires, is echter niet officieel, slechts werktuig eener groep Duitsche kalkleveranciers en wordt ook niet erkend door het Duitsche gezant schap te 's Gravenhage. Het betreffende Nederlandsche Regee- ringsorgaan voor dergelijke zaken werkt ten krachtigste mede de kalkkwestie op te los sen. Ter voorkoming dat angstigen dupe wor den, achten wij als goed geinformeerden ons in algemeen Nederlandsch belang verplicht tot deze mededeelingen op de snelst moge lijke wijze en door de meest mogelijke publi citeit, opdat niet meerdere slachtoffers door de manoeuvres van dat bureau, uitvloeisel van den zonderlinger tegenwoordigen tijd, worden gemaakt. Kalkzands'teen-vèreeniging. Hillogom, 8 Aug. 1916. N. B. Aan alle Nederlandsche bladen wordt opneming hiervan verzocht, opdat elkeen bereikt worde. Verdere toelichting volgt v. ische kinderen. Naar de Frankfurter Ztg. verneemt heeft de koopman Franz Kaumanns, die te 's Gra venhage woonachtig is, zich bereid ver klaard 50 gezonde kinderen, die evenwel versterkingen noodig hebbén, een maand lang in een Hollandsche badplaats of op het platteland te doen vertoeven. Reeds zijn 25 jongens en 25 meisjes van soldatengezin- nen. uitgezocht om de reis naar Nederland te ondernemen. Duitsch vliegtuig geland. Nabij'het station Vlodrop (L.) is gister morgen de Duitsche tweedekker B 147 met een luitenant er in gedaald en door de militairen geïnterneerd. Over de grens gekomen. Te Maastricht zijn drie uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte Russen naar de hoofdwacht geleid. Ie Milsbeek (gemeente Ottersum), is een Russisch onderofficier over de grens ge- kome. Bij Sittard zijn twee uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte Russische krijgs gevangenen over de grens gekomen. Inbraak bij een officier van justitie. Gisterennacht is te Haarlem ingebroken ten huize van den officier van justitie, mr. A. A. Pélerïri, Dreef 24, die sinds Zaterdag afwezig is. Het huis is van onderen tot boven door zocht en er is veel vernield. Antieke kasten zijn met geweld opengebroken, terwijl veel oud Blauw is stukgegooid, en gouden en zil veren voorwerpen zijn gestolen. Mr. Péle- rin is telegrafisch met het gebeurde in ken nis gesteld. Inbreker verrast. Gisternacht is ingebroken bij den heer H. te Achteveld bij Barneveld. Toen de bewo ner den inbreker bemerkte, loste hij een sohet om hem angst aan te jagen, waarop drie personen de vlucht namen, van wie een den bewoner nog een slag toebracht. Verschillende inbrekerswerktuigen zijn ge vonden, doch er is niets vermist. Berooving? De wissellooper P., te Erica, had voor den kassier Walburg Smidt, te Emmen, 3000 geind. Op den terugweg werd hij onwel en ging aan den weg zitten. Volgens zijn zeggen is hij in slaap geraakt en bemerkte bij zijno ntwaken dat de tasch met geld verdwenen was. De politie doet onderzoek. Nekkramp. In de week van 2 tot 8 Augustus j.l. kwamen de volgende gevallen van meningitis cerebrospinalis epidemica ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad: I te Leeuwarden, I te Amsterdam en 1 te Harderwijk. Ontploffing en brand. Te Kromrpenie brak Dinsdagmiddag tengevolge van een ontploffing brand uit in de kurkma- lerij der Ned. linoleumfabriek, waarbij een der arbeiders vrij ernstige brandwonden be kwam. Dank zij de inrichting der fabriek, kon de brand zich niet tot de andere afdeelingen uitbreiden, zoodat de in allerijl uitgerukte motorspuit niet behoefde te werken, al duur de het een paar uur, voordat de stoomspuit der fabriek den brand had gebluscht. De schade is uiteraard groot, doen gelukkig kan de fabriek door blijven werken Marktberichten. Eiermarkt te Amsterdam. 7 Aug. 1016. Kipeieren V. P. N. f 7.W>-/ 0.00. ltogeering f 5sS0f 6.15. Eendeieron V. P. N. f 0.000.00. n Rogoóring f 6.257.00. Aanvoer V. P. N. 50. n Regeering 519173. Middonprijs por 100 P. N. f 7.50. Regeering f 6.57. Jonge Hanen f 0.4'0 00. Oude Hanen f 1.37.— 0.00 Oude Kippen f 0.511.37. Eenden f 0.00—0 00. Aanvoer 000 stuks. Eiermarkt Rotterdam. S Augustus 1916. Kipeieren V. P. N. f 7.60 f 8.0 Rogeering f 5.35 f Ö.'JO Eendoieren V. P. N. f 7.65 f 7.50. Regeering f 0.— f 0.— Kalkoeneieren V. P. N. f O.090.00. Parelhoen f 0.04. A an voor V. P. N. 16338. Regeering 221683 Totaal 237971. Ontploffing in een gasfa briek. In een der ovens van de gasfabriek te Barneveld heeft een hevige gasontploffing plaats gehad, waardoor een schade van on geveer f 500 is aangericht, welke echter door assurantie gedekt wordt. Gelukkig hadden bij deze ontploffing geen persoonlijke ongelukken plaats. Reclames BIJ Internationale school voor Wijsbegeerte. Cursus van dr. De Hartog. IV. In de psychologie onderscheidde dr. de Hartog drie scholen: die der materialisten (Büchner, Moleschott: gedachte is uitschei ding van de hersenen), die der associatio- nisten (Ziehen: de ziel is daar, waar waarne mingen worden gedaan en verbonden), die der parallelisten (Du Bois Reymond). Deze verklaringssystemen hebben ieder op hun terrein wel gelijk, maar ze kunnen aange vuld worden. De jonge Fichte leert, dat de ziel niet vereenzelvigd, mag worden met het bewustzijn. Ziel is het organiseerend be ginsel, dat het lichaam baart, met als eind punten de hersenen en het bewustzijn. Ziel is dus drijfkracht, moet vóór lichaam en hersenen worden voorondersteld. Men moet dus een blik krijgen in het onbewuste ziele- leven (v. Hartmann). Hierbij zijn drie zaken te onderscheiden: I. het onbewuste leven in lagere zenuw centra en hersenpartijen; II. het onbewuste „Die Schwelle des Bewusztseins" (Freud); III. het metaphysisch onder- of bovenbe- wuste, de geniale helderziendheid, waarvan ook onze ziel een uitvloeisel is. Dit komt voort uit den eeuwigen goddelijken geest als bijkomende functie. Dr. de Hartog liet vervolgens de criminee- le anthropologie als een ernstige afdwaling zien in de hedendaagsche psychologie. Zij heeft ook wel weer gelijk, maar is eenzij dig. Zij legt te veel nadruk op de veelheid, versplintert de ziel en maakt den mensch tot een zieke. Doch de pneurnatoloog ziet een hoogere eenheid, persoonlijkheid en verantwoordelijkheid. Daarmee treedt een geestelijke hefboom in de determinatie. Toch kunnen we spreken van abnormale zieleverschijnselen, nl. als zich verschijn selen voordoen in onze empirie, die niet ondergebracht kunnen worden onder de be kende, vooral aan de groot-hersenschors ge bonden zieleverschijnselen, die onder al- gemeene wetten zijn ondergebracht. Zij ope nen dus een nieuw veld voor onderzoekin gen. De dogmatische wetenschap der em pirie miskent ze echter gewoonlijk. De ab normale verschijnselen dienen zich aan in somnambulisme, magnetisme, spiritisme, telepathie, tweede gezicht, girologie, grapho logie, astrologie. De nuchtere empirische wetenschap voert veel van deze verschijnselen terug op de onbewuste voorstellingen van ons zielele- ven. Voorts zijn er zielekrachten, die uitge oefend kunnen worden ook op een afstand; de psychische kracht, de zenuwkracht, 't fluïdum, enz. Na de verklaring van Hartmann hierover weergegeven te hebben kwam dr. de Hartog tot de conclusie, dat deze abnormale ver schijnselen in ieder geval tot het weten schappelijk resultaat voeren, dat er een hoogere geest is, die achter ons denkt. - Gistermorgen vervolgde Lod. van Mi erop zijn voordracht over 8scese en begon met j eenige critiek te geven op het werk van dr. L Hooykaas, waarin o. m.het volgende voor- komt: Het land van het Ascetisme is het Oosten met zijn gloeiende verbeeldingskracht. Het Westen, het koude Westen eigent zich min-' der tot ascese. Het is echter moeilijk uit te maken, waar de hoofdzetel is der ascese men lette op de Westersche mystieken. Ook is het zeer moeilijk na te gaan of een ont-1 houding ascese te noemen is. yoor den een ascese is, mag voor den ander niet olzoo genoemd worden. Ascese zou zijn de droeve vrucht van Westersc'ue overbeschaving in een niet warm klimaat? Wie door geestelijke gezindheid tot ascese komt (reactie tegen den overmoed des vleesches) heeft de ware ascese, 't Is een miskenning van haar karakter om te mee- nen, dat zij in zeer koude landen, b.v. Lap land, waar men veel vet en ander dierlijk voedsel moet nuttigen, niet mogelijk zou zijn. O f f e r i n g vind men overal. Een verschijnsel wordt niet tot ascese gestem peld door het uiterlijke, maar door het inner lijke motief. Spr. onderscheidt verder ascese met be- oscese en zal aanvangen met de voor-chris telijke. De meeste schrijvers verwaarloozen de motieven der ascese, maar daarop wil Spr. juist den nadruk leggen, want die motie ven moeten gezien worden in historisch verband. Zückler geeft drieërlei indeeling van ascese, ri.l.: erhaltung, erhebung, orbeit. Spr. verzet zich tegen de tweede rubriek die contemplatie en gebedsleven insluit, wat meer het gebied is van „ascese-en-mys- tiek" - en wil indeelen in individueele en sociale ascese. De ascese zelf is een geheel van zicht bare handelingen zoowel positief als negatief, het naar buiten gevende leven, tegenover het schaduwende van de mystiek. Spr. onderscheide verder asces-met be trekking tot het dieetetische leven (vasten), tot het sexueele leven (coelibaat), tot 't hui selijke leven (onthouding van kleeding en dekking), met de abnormale ommezijde van deze drie, n.l. ascese met betrekking tot het pathologische leven (zelfkastijding). Over liet voor-christelijk ascetisme bestaat weinig historie. IOOO jaar v. Chr. ontstond in den Brah- maanschen priesterstand te midden van boetedoening en kastijding een stand van bosch-asceten, die weer gevolgd werd- door rondtrekkende asceten (bedelmonniken) en naaktloopers, die op den grond liggend, regen en zon trotseeren. De oud-Indische overlevering bevat reeds voorbeelden van sexueele ascese. Over Boedha memoreert Spr. het bekende verhaal: In 650 v. Chr._j*eboren leidde hij een leven van weelderige zinnelijkheid, huw de op zijn zestienden jaar, tot hem op 29- jarigen leeftijd de wereldsmart aangrijpt. Hij verlaat zijn paleis en gaat in totale ontzeg ging het ascetisch ideaal nastreven in de bosschen, maar vindt geen bevrediging, evenmin bij de twee hermieten, die hem den weg tot zelfkastijding aanwijzen en bij wie hij zes jaar lang vertoeft. Maar eindelijk geheel alleen in diep na denken onder den Bódhiboom, den boom der verlichting, wordt hij de B o e d h a, de verlichte, en vindt het achtdeelige pad, waarvan 't laatste, meditatie, leidt tot gees telijke verlichting. Gij zult niet begeeren is 't woord van den naar vergeestelijking strevenden mensch. De voortdurende onbevredigdheid prikkelt slechts tot nieuWe bevrediging. De ellende van eigen Jeven moet beseft worden; die bron van lijden, het dienen der zinnen, moe ten we kwijt raken in den strijd in eigen ziel op leven en dood tegen de lusten des vlee sches; want hun overmoed moet gebreken worden, om te kunnen inkeeren tot het ledige in eigen ziel. En het middel daartoe is de ascese, die op zich zelf ook niet bevredigt, maar zij blijft middel om te geraken tot het mysterie der geestelijke verlichting, als we in de stormglooze stilte onder den Bödhi- boom in de diepte de hoogte bereiken. En de zoo verlichte verrijst en gaat de wereld in. Menschelijker en milder zal de vorm der ascese zijn waarin zij zich kenbaar maakt, als men eenmaal over die kloof heen is. Dit mildere standpunt is Boedha verder zijn levenlang blijven volgen in zijn vijf regels: Dood niets levends, steel niet, pleeg geen onkuischheid, lieg niet en bedwelm u nooit met sterken drank tegen de oppositie in van Deradatta, wiens veel strengere regels luiden: Leef in de bosschen, eet alleen gebe deld voedsel, ga in lompen gekleed, slaap nooit onder een dak, eet vlees oh noch visch. Er is een vasten, dat zeer diepe beteekenis heeft, maar van den toestand dor'ziel hangt alles af. Evenals men in groote droefheid, in rouw niet eten kan, zoo is ook op 't gebied des geestes, vasten de vorm, waarin diepe smart zich openbaart. Ook Jezus heeft noch ge boden, noch verboden over vasten gegeven. Evenals een boom moet ook de mensch vrijuit groeien om zijn" volle ontwikkeling te bereiken. Zieleknevelende heerschappij van priester en kerk (oplegging van een bepaal den ascese-vorm) is niet de ware ascese. Zij moet geboren worden uit eigen zieledrang, niet met macht zijn opgelegd. Vanaf de vroegste tijden hebben zich allerlei vormen van ascese voorgedaan. Hoogstens kan men aan leden van een godsdienstige richting ascese in 't aigerrreen voorschrijven, maar men onthoude zich van voorschriften van specialen aard. Wel levensregelen, geen leefregel. Belgisch Athenaeum. De plechtige plaatsafroepïng der leerlin gen van het Belgisch Athenaeum zal a.s. Maandag om half-elf plaats hebben in de groote zaal van de sociëteit Amicitia. E x a ijj e n. De heer H. W. Römselaar slaagde te 's-Gravenhage voor het examen der Ned. T oonkunstenaars-vereeniging. Een 2 4-u u r s rit. De Wielrijders-vereeniging Rotterdam or ganiseert ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan op Zondag a.s. een 24 uurs rit. De tocht gaat over Delft, den Haag, Haar lem, Amsterdam, Amersfoort, Arnhem, Utrecht, Gouda, Amsterdam, een afstand van ongeveer 300 KM \V ij z i g i n g Statuten. Met de Staatscourent No. 186 zijn ven» zonden de wijzigingen in de Statuten van de Utrechtsche Provinciale Zwembond, ge vestigd te Amersfoort. Melktoeslag. Blijkens kennisgeving in dit nummer zal de melktoeslag van 1 cent per Hier aan le veranciers van consumptiemelk tot 1 Octo ber in zijn geheel worden uitbetaald. Correspondentie. Op ons bureau liggen nog onafgehaalde brieven onder No. 483, 485 en letter A. B. AGENDA Heden Bioscoop Langestraat. Museum Flehite. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10— 12X, 2K—10 uur, Zondag 2H -5tf uur. Maandag 2^—10 uur. 1114 Aug. Bioscoop De Arend. 1728—31 Augustus Amicitia, Concert. 29 Aug. Alg. Verg. Volksbond tegen Drankmisbruik. 17 Sept. Birkhoven, N. M. V. Sport- feesten. florgerWkc 3t»nü 10 Augustus 1916. Geboren: Antonia Clara, d. van Anto» nie Rennes en Clara Johanna Swierstraj Yvonne Albertine, Madeleine, d. van Henri Pierre Marie Vermeulen en Jeannette Hen- riette Govoerts; Antonius Cornell's, z. van Hendrik van de Hoef en Rikje He Bruin; Anna Clara Margriethn, d. van Ton Vre- deling en Dirkje Vahstal; Hendrika Corne lia, d. van Willem Bleijenberg en Cilia Kraaikomp/ Ondertrouwd: Henoch Bluhm en Anna Coto Schreuders: Lambertus de Winter en Catrina Adriana Cornelia Korndewal; Arend Femer en Catrina Veenendaal; Arie den Boer en Helena Vonk. Gehuwd: Lambertus Antonius Bekker en Catharina Maria Lahaye. Overleden. Geen. Amersf. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 67 graden Fahrenheit. Telefonisch Weerbericht. Naar u-*. va 10 Augustus I9J6 UedtgxUtto noot M Kon. N*d Met Irmhluut l* d* Rilt Hoogste stand 767.4 te Skudesnoes. Laag. ste stand 755.3 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 11 Augus tus: Zwakke tot matige wind uit N. richtingen, meest licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Fietslantaarn aansteken 9.10. STAATSLOTERIJ. Hoogste rip 'e 2 klasse. TREKKING VAN 9 AUG. f 5Ü00 18872 10<K) (7798 1"383 r m795H 8988 r 200: 17011 17102 /lOOi 2348 0582 11777 188-16 Tweede Khase. Prijzen van f 30. 54 127 147 154 135 180 210 260 207 332 3S3 410 411 «1 461 543 505 631 723 821 Kil 856 893 961 971 999 105« 1087 1125 1146 1102 1215 1278 1283 1290 1310 1356 1424 1497 1532 1539 1661 1700 1755 1786 1838 1855 1887 1911 1977 2049 2153 2151 2250 2." 2389 2416 3471 24S2 2507 2722.2769 2836 2ö70 2974 3035 3057 3096 3129 3193 3232 32-15 3255 3270 3342 3411 3457 3495 3511 .3574 3652 3651 3716 3781 3785 3S39 4055 4087 4121 4236 4282 428-1 435o 1301 1371 4373 4486 4188 448# 4517 1561 4642 -1671 41.91 -109S 474 1 4747 4766 4794 4821 4977 4994 5014 5037 5093 5119 5139 5171 5172 5252 5239 5293 5316 5370 5510 5527 5529 5.342 5553 5638 5681 5698 5720 5301 5873 5.879 5390 5979 6024 0057 6086 6087 «188 6107 6112 6102 6163 01S6 6218 6255 6279 C403 6425 6156 0184 0551 6680 0685 6097 6776 6858 6807 7009 7024 7025 7029 7114 7121 7151 7159 7189 7199 7282 7364 73T8 7393 7193 7601 7603 7604.2 7025 7641 7645 7651 7772 7805 7313 7.342 7859 7860 7940 7960 7968 7982 8108 8118 8130 8132; 8236 8265 8330 8400 8190 8504 8553 8613 8717 8814 8852 8378 89.(2 8928 «959 8979 9064 8075 1 9087 9110 9126 9118 9259 9270 9'II 952.3 9568- 9G14 9027 9656 P687 9764 9775 9914 9935 8956 9973 10045 10058 10088 10090 10123 10117 10269 10337 10444 10520 10528 10537 10513 10550 10597 106CS 10630 10680 10696 10828 10S83 10977 10994 11000 11073 11082 11133 1115S 11172 11176 11193 11206 11355 11443 11451 11486 11530 11593 11621 11723 11847 11856 11874 11909 11990 11996 12017 12 '90 12127 12217 12219 12292 12318 12355 12-110 12142 1245-1 12639 12689 12741 12804 12952 12960 ÏL 12985 13081 13100 13157 13198 13222 13234 13240 13292 13340 13389 13426 13429 13517 13650 13711 13718 13757 13797 13841 13352 13914 14008' 14039 14058 14064 14104 14133 14171 14211 14235 14238 143-12 14353 14401 14131 14492 14619 14744 14901 14909 14812 14985 15006 15043 15056 15111 1520G 15222 15226 15248 15255 15267 15268 15275 j 15282 15292 15372 15392 1 5105 15469 15486 155l£j 15621 15638 15651 15771 15781 15929 15940 16020 16056 16073 16124 10129 16133 16321 16329 16340, 16342 16382 16105 16501 16528 16537 16549 16580 16641 16696 16707 16743 16811 16827 16840 16865 16916 16964 17(127 17083 17037 17133 17117 17158 17174 17238 17280 172S5 17353 17-431 17501 17576 17055 17721 17799 1 7835 17878 17906 17976 18116, 18252 18289 18309 18311 18345 18346 18352 18358j 18387 18408 18475 1S493 18506 18512 18535 18560 }8574 18580 18586 18594 18644 18703 18704 187»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3