BINNENLAND. KOLONIËN* v agggg Sioogtenstellirigen fen oosten van de linie CalcanoVortofba en bij Oppacchiasella. Bijna overal kon de stormaanval reeds door jar.s vuur afgewezen worden. Op de weinige /plaatsen, waar de Italianen er slaagden in pnze voorste loopgraven voet te krijgen, wer- jden zij door een tegenaanval spoedig weer jer uit geworpen. Zoo bleven weer alle stel lingen vast in de handen van onze troepen, die den vijand de zwaarste verliezen toe brachten en hem 480 gevangenen, waaron der een luitenant-kolonel en zeven andere -officieren, zes machinegeweren en twee ynijnwerpers afnamen. Het bataljon veldjagers no. 2 en afdeelin- gen van de infanterieregimenten 24 en 48 iverwierven in deze gevechten bijzonderen lof. Bij Zogara mislukte de aanval van eenige compagnieën aan de versperringen van onze 6telling. Aan het Dolomietenfront sloeg de (bezetting van onze stelling bij Rufreddo een aanval in een handgemeen af. Tegen den sector Monte Zebio en Monte Interrotio jukten na een levendig artillerie- en mijn- fwerpersvuur tamelijk zwakke vijandelijke af- "deelingen vooruit, die met gemak afgewezen werden. Rome, 16 Aug. (Stefani). Officieel communiqué. In de Karst-streek waren op de hoogten ten oosten van Görz hevige artillerie-actiën. Door infanferie-aanvallen kwamen wij in het hezit van vijandelijke verschansingen langs de hellingen van den Monte Pecenka, aan den noordelijken rand van het Karstplateau, in den omtrek van Santa Catarina en St Marco. Wij namen 353 man gevangen, onder wie 11 officieren. Aan het overige front sloegen wij de aan vallen van den vijand af. Op het Asiago-plateau drongen onze troe pen door een laochtigen aanval in eenige vijandelijke schansen op de hellingen van den Monte Mosciagh. Zij waren hier het voorwerp van een levendig artillerievuur. Na schade te hebben toegebracht aan de wer ken van den vijand, gingen zij naar hunne eigen stellingen terug, zonder hierin gehin derd te worden; eenige gevangenen werden meegenomen. Veertien Caproni-vliegtuigen, geëscor teerd door Nieuwport-machines, bombardeer den gisteren spoorweg-emplacementen en plaatsen van militaire beteekenis bij Prvaclna en Dornberg. Zij wierpen 90 granaten en 2% ton ontplofbare stoffen neer met zicht baar geduchte uitwerking. Ondanks het he vige vuur der afweerkanonnen, keerden alle vliegtuigen behouden terug. Weenen, 16 Aug. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. In den nacht van 14 op 15 Augustus vol bracht een eskader zeevliegtuigen, een aan val tegen Valona. Er werden trefschoten verkregen in eene kustbatterij, ln een barak kenkamp, in eene bergplaats en op een schip en er werden talrijke branden verwekt. Ondanks den hevigen tegenweer zijn alle vliegtuigen onbeschadigd ingerukt. Den 14en Augustus des voormiddags vie len zeven vijandelijke zeevliegtuigen, groo- tendeels Franschen, onder bescherming van -drie Fransche strijdmachines en gedekt door vijandelijke torpedobooten en motorbooten, 5die zich in de volle zee hielden, Triëst aan. Onze eigen vliegtuigen stegen tot hunne bestrijding op. Luitenant Banfield dwong in een luchtstrijd een vijandelijk vliegtuig te 'dalen midden in de golf. Hij vervolgde daarna een tweede vliegtuig en bracht het 5n een luchtstrijd tot een snellen val bij Miramare. De bemanning vond daarbij den «dood. Het geheel vernielde vliegtuig werd door ons binnengebracht. Vijandelijke vliegtuigen wierpen verschei dene bommen neer boven de haven zonder noemenswaardige schade aan te richten. Voor zoover bekend, zijn twee personen ge dood, een zwaar en een ander licht gewond. Ber 1 ij n, 16 Aug. (W. B.) Bericht uit bet groote hoofdkwartier van heden voor- jni^dag. Ten zuiden van het Doiranmeer werd een «an val spoging van eenige Fransche bateil- ions door ons vuur afgeweerd. Weenen,16 Aug. (W. B.) Officieel be ticht van heden middag. Van het zuidoostelijke oorlogstooneel niets nieuws. konstantinopel, 15 Aug. (W. Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Kaukazische front verdreven on ze 'roepen vijandelijke verkenningsafdeelin- gen, die zij ontmoetten. Daardoor werd voor de in eenige passen verschijnende ef- deelingen, die met schanswerken bezig wa ren, het verder vooruit komen vergemakke lijkt. ln het centrum, op den linkervleugel en in den kustsector waren slechts patrouille- schermutselingen en soms plaatselijke vuur gevechten. Op de overige fronten werd niets van be lang ondernomen. Petersburg, 16 Aug. (Tel.-agent- ®chap.) Communiqué van den grooten gene ral en staf. Aan het Kaukazische front hebben wij den aanval van vijandelijke afdeelingen ten Westen van de streek van Kalapasova en •ten zuidoosten van het Oermiameer op Per zisch gebied afgeslagen. B e r I ij n1 6 A u g. (W.-B.). Op de do.or- res naar het oostelijk front vertoefde de kei- )rer gisteren in Keulen en bezocht daar den dom. Hij ontmoette hier den grijzen dom proost Berlage, wien hij tot steun een arm gaf bij den rondgang in het kerkgebouw en bet bezoek aan de schatkamer. Toen de keizer den dom verliet, wachtte Kern eene dichte menigte met juichkreten óp, die zich bij het vertrek van den trein her baalden. N e w-Y o r k, 16 Aug. (R.) De officieele aankondiging van eene nieuwe leening van 250 millioen dollars aan Groot-Brittannië wordt over weinige dagen verwacht, wanneer de tegenwoordige plannen geen uitstel on dergaan. Officieus wordt bericht, dat de leening zal zijn voor twee jaren tegen 5 pet. Bukarest, 16 Aug. (W.-B.). De Ru- meensche staatsspoorwegdirectie heeft met den „Deutschen Stahlwerksverband" een leveringsverdrag gesloten voor 25,000 ft 30,000 tonnen spoorrails ten behoeve van den aanleg van een nieuwen spoorweg van Crajova naar Bukarest. Christiania, 16 Aug. (W.-B.). De gemeentebesturen van Vadsö en Vardö heb ben telegrammen ontvangen van de maat schappij Sydvaranger, dat Engeland aan die gemeenten steenkolen weigert. Volgens Fin- markens Amtstidende doet de maatschappij haar best om alsnog de toestemming te krij gen. Londen, 16 Aug. (R.) In het lager huis heeft Sir Edward Carson gevraagd welke stappen de regeering voornemens was te doen met betrekking tot den moord, door de Duitschers op kapitein Fryatt gepleegd. Eerste minister Asquith antwoordde, dat de regeering besloten was na den oorlog geene hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Duitschland toe te laten, voordat de moord op Fryatt was goed gemaakt. Tegen eenigen van onze bondgenooten is zelfs nog zwaarder geweld gepleegd en zij hebben door handelingen van de Duitsche autoriteiten nog meer geleden dan wij. Wij zijn met hen in overleg over de beste en meest afdoende stappen, die kunnen worden gedaan, en over de voorwaarden, die in de vredesvoorwaarden kunnen worden gesteld om een herstel te verzekeren, dat aan de ge rechtigheid voldoening kan verschaffen. Denemarken. Kopenhagen, 16 Aug. (Ritzau). De zitting van het landsting werd onderbroken doordat de minister-president de partijlei ders bijeen riep voor een conferentie. Na afloop hiervan ging het gerucht, dat het denkbeeld van een coalitie-ministerie wordt overwogen. De verschillende politieke partijen zullen eerstdaags tot partij vergade ringen bijeengeroepen worden. Het ver koopscontract blijft voorloopig rusten. Vereen Igde Staten. Seattle (Washington), 16 Aug. (R.) Hughes voerde heden hier het woord op sijne reis als candidaat voor de presidents verkiezing. Hij viel Wilson's buitenlandsche politiek aan en zeide, dat' geen weifelen te pas kwam, als het noodig was leven en eigendom van Amerikaansche burgers te be schermen. Hij geloofde niet, dat uit de toe passing van deze leer noodwendig oorlog zou moeten volgen, maar zeide, dat hij daarvoor niet zou terugdeinzen als het gold de vervulling van een klaarblijkelijken plicht. Washington, 16 Aug. (R.). Het huls van vertegenwoordigers heeft het vloot- bouwprogramma van den Senaat en de uit breiding van het personeel der vloot met 7400 man goedgekeurd. Japan. Tokio, 16 Aug. (R.). Het officieele be richt uit Tsingtsjatung meldt, dat negen Ja- pansche soldaten, een burger en een politie agent gedood en zeven Japansche soldaten gewond zijn. De verliezen aan Chineesche zijde bedragen, naar men gelooft, vijftig. Het gevecht werd voortgezet in den nacht van 13 op 14 Augustus. De gouverneur heeft, zoodra het gebeurde hem werd be richt, de Ghineezen bevolen met vuren op te houden. Hij heeft een bezoek gebracht aan den Japanschen consul en zijn diep leed wezen uitgedrukt. Ver8preiae Berichten. Washington, 16 Aug. (R.). Wilson is met zijn plan van eene schikking voor het spoorweggeschil gereed. Het omvat invoe ring van den 8-urendag, betaling van over werk en onderzoek van de andere geschil punten. Rome, 16 Aug. (Stefani). Hedenmor gen is een aardbeving waargenomen te Pe- saro, waar geen enkel slachtoffer is. Te Ri mini werd ernstige schade aangericht; er zijn Her dooden en 'een dertigtal gewonden. Eenige huizen stortten in; andere werden zwaar beschadigd. Alle maatregelen zijn ge nomen om de bevolking bijstand te verlee- nen. Hoewel volgens ingekomen berichten de ramp zeer beperkt van omvang is, zijn er krachtige maatregelen genomen om in alle behoeften te voorzien. Kingston, 16 Aug. (R.) Een zware kringstorm heeft Jamaica geteisterd en in de bananen-plantages groote vemoestingen aangericht. Kingston is van de rest van het eiland afgesloten. Er zijn eenige dooden ge vallen. Oost-I ndië. Da laatste „onafhankelijke" land streken op Sumatra. Naar de officieele berichten meldden, is door de regeering goedgekeurd en be krachtigd de door den soetan van Bila afge legde korte verklaring naar aanleiding van de vergrooting van zijn landschap met de land streken Keredjaan na Sembilan en Kerad- jaan na Sepoeloeh, federaties respectievelijk van negen en tien landschapjes. Daarmede is een einde gemaakt aan het bestaan van de laatste z.g. „onafhankelijke" landstreken op het eiland Sumetra. „Onafhankelijk" te verstaan in dien xm, dat die Keradjaën, hoe wel behoorende tot de invloedsfeer van Bila, niettemin het gezag van den soetan nimmer hadden willen erkennen, terwijl ook verder de verhouding van die landschappen tot het gouvernement op geenerlei wijze was gere geld. Japansche propaganda op Java. Het N. v. d. D. v. N.-I. schrijft: „Voor wie niet ziende blind en hooren- de doof is, doen zich in den leatsten tijd allerlei teekenen voor, die wijzen op een, voorloopig nog vreedzame, penetratie van Japan, op een binnendringen van de kleine, gele zon des Mikado's in onzen Indischen Archipel. Een nieuw bewijs voor dit zioh inwerken van het land der Rijzende Zon kwam ons heden in handen in den vorm van een om de 14 dagen verschijnend blad, „Nikkwa" geheeten. Dit blad wordt in Japan geredi geerd en gedrukt, maar de inhoud is gesteld in de Maleische taal. De „Nikkwa" bestaat reeds 15 jaar, doch wordt thans voor het eerst op deze wijze over Java verspreid. Wij hopen dat de Regeering ook dit tee- ken, evenals de vele andere van vreedzame invasie, niet zal verwaarloozen." Onrust op Atjeh. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: Een bende Atjehers trachtte zich meester te maken van het tiende militaire bivouac. Sergeant Otten en twee mare chaussees werden gewond. Na een hevig ge vecht nam de bende de vlucht met achter lating van twee dooden. Deze gebeurtenis toont weer eens, dat Atjeh toch nog niet voldoende gepacificeerd is. Dr. A. J. A. Prange. t Telegrafisch wordt aan de TeL geroeid uit Weltevreden: Te Soerabaja is .overleden dr. A. J. A. Prange, directeur der H. B. S. te Soerabaja. Dr. Prange is de zoon van den heer Pran ge, die in 1860 als onderwijzer naar Indië vertrok, later zich er vestigde als boekver- kooper en ten slotte conservator werd van het museum van het Bntaviaasch genoot schap van Kunsten en Wetenschappen. De zoon studeerde in Nederland en trad na zijn promotie tot doctor in de scheikun de in Indischen staatsdienst op als leeraar aan de H. B. S. te Soerabaja.. Toen in 1907 dr. Mertens als directeur van de H. B. S. aftrad, volgde dr. Prange hem op. In deze functie handhaafde dr. Prange ten volle den goeden naam, dien hij zich als leeraar verworven had, evenals in de functie van directeur der destijds zeer bloeiende, thans opgeheven Burgeravond school. De Staatscourant van 16 Aug. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot plaatsvervanger van den rijksadvocaat te Amsterdam mr. J. van Wou denberg HamstTa, advocaat-procureur te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen de bureel- ambtenaar bij de directie der Rijkspostspaar bank mej. P. H. M. G. van Dugteren. H. M. dq Koningin-Moeder schonk 50 aan het „Fonds voor Nederlandsche Beeldende Kunstenaars" te Haarlem, als be wijs van Hr. Ms. belangstelling in deze voor de kunstenaars zoo nuttige inrichting. K. Hl. A. en Cadettenschool. Voor plaatsing als cadet aan de Kon. Mil. Academie komen in aanmerking de volgende personen: Bij de infanterie hier te lande: A. H. Zel- denrijk, C. R. Bartels, H. A. Verkuil, W. Schuilink, L. J. M. Defiée, K. F. Puffius, A. T. J. Benders; bij de cavallerie hier te lande: J. Meer kamp van Embden, F. J. Beek; bij de artillerie hier te lande: L. C. Kore- vaar, D. A. van Deursen, J. J. A. van der Lande, W. D. Laarfruis, K. A. Enklaar; bij de genie hier te lande: L. F. Liera, A. C. van Mill; bij de infanterie Ned.-Indië: P. Glerum, C. H. J. Terink, J. W. A. Hoedt, G. J. van der Meulen, S. A. C. van Doorn, Th. Des- sauvagie, G. J. A. M. Schnijden bij de cavalerie in Ned.-Indië: J. van den Donker; bij de artillerie in Ned.-Indië: W. C. Groen, J. W. S. van Kakum, G. J. Derks, G. P. Eikum; bij de genie in Ned.-Indië: J. M. H. Tim mermans, W. A. Zijlmans van Eir - .ichoven. Voor toelating tot de cadettenschool voor den dienst hier te lande komen in aanmer king: J. W. Heemskerk, B. C. Mante, J. P. Ilcken, J. P. Tj. H. Maklcink, J. A. Busch Geertsema, E. K. Poels (voorw.), J. J. Has- seibach, G. C. O. Beelaerts van Emmicho- ven, J. van Waning, J. N. C. Geradts, B. G. Peereboom, F. Mollinger, H. H. W. Kaag, P. Ch. Blom, M. H. J. H. Schuts, F. S. Nan- nes, W. R. van der Gronden, A. F. J. Brum- mer, C. de Mooij, A. v. d. Minne. Voor den dienst in Ned.-Indië: P. L. Maal, D. H. Dekkers, Ch. Ph. P. M. Bogaerts, B. P- de Vries, A. J. W. Scheffer (voorw.) A. J. Tielemen, M. A. M. Bouman, R. J. Heyting, A. J. Steenhoven, H. J. Veenendaal (voorw.), J A. Scheffelaar, J. M. Somer, E. J. van Zon, A. M. Groenewegen, J. Barth, E. P. Steenis, J. J. de Vries, W. G. v. Voss, J. Erkelens, G. J. de Vries. Schapenvleesch voor het leger. Naar aanleiding van een genomen proef bij eenige soldatenmenages der le di visie met de verstrekking van schapen- vleesch, is door den minister van Oorlog be sloten de proefneming tot het geheele leger uit te breiden. Te beginnen met 21 Augustus a.s^ zal aan alle onderdeelen van de landmacht geduren de 4 weken eenmaal per week schapen- vleesch moeten worden verstrekt. Het benoodigde schapenvleesch ten be hoeve van de troepen, die uit de etappen- slachterijen van vleesch worden voorzien, moet uit die slachterijen worden ontvangen. De rapporten omtrent de gehouden proef, worden einde September ingewacht Op ruim 71-jarigen leeftijd is te Leiden overleden de heer H. G. C. Heringa, arts, gep. dirigeerend officier van gezondheid der le klasse, (kolonel). Na eerst vele jaren in het Nederlandsch- Indische leger te hebben gediend, werd hij later bij het Ned. leger geplaatst, laatstelijk in Leiden. In de laatste jaren leefde hij amb teloos. ■ederland en de oorfog. Het ombrengen van visschersachepen De commissie uit IJmuiden, die sedert drie weken te Londen vertoeft, om bij de Britsche autoriteiten de belangen te verde digen van de Nederlandsche haringvissche- rij, heeft haar werkzaamheden daar vol bracht en zal eerstdaags naar Nederland terugkeeren. Het bericht, als zou een vertegenwoordi ger van de N. O. T. zijn toegevoegd aan de commissie van haringreeders, welke in En geland verder de belangen van de Neder landsche haringvisscherij zal voorstaan, is niet geheel juist. De zaak zit, volgens de N. R. Ct., zóó. Voor de behartiging van verschillende handelsbelangen zal de heer Th. Delprat naar Londen vertrekken en de commissie zal nu tijdens haar verblijf aldaar bij haar werkzaamheden met dezen heer voeling houden. De he eren Dirkzwager, Den Duik en Par- levliet hopen Zaterdag a.s. weder te ver trekken. Ned. schip door Duitschers opgebracht. Men seint uit Hamburg aan de N. R. Ct.: De Hollandsche tjalk Progress, van Ko penhagen naar Rudkoebing, in Drogden, is door een Duitsche patrouilleboot aangehou den en opgebracht. Aanhouding van brieven malen. De stoomschepen Amsteldijk en Maar tensdijk, van New-York onderweg naar Rot terdam, hebben de post te Kirkwall moeten lossen, terwijl het s.s. Menado, op de reis van Batavia naar Rotterdam, den 6en dezer de mail te Falmouth heeft moeten ontsche pen. Veevoederbur'eaux. Ingesteld zijn Veevoederbureaux, welke hun werkzaamheden uitstrekken over de provinciën achter de navolgende plaatsen genoemd, te weten: te Amsterdam voor Noord-Holland; te Groningen voor Gronin gen en Drente; te Leeuwarden voor Fries land; te Roermond voor Limburg; te Rotter dam voor Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland; te Utrecht voor Utrecht; te Zwolle voor Gelderland en Overijsel. Benoemd zijn tot leden de heeren: te Amsterdam: F. H. Meijer te Haar lem; W. Visser, te Knollendam; K. Breebaart Jz., te Winkel; H. W. Kuhn, te Naarden; J. P. Meurs, te Schagen; te Groningen: M. G. Schilthuis, te Groningen; J. A. W. Kluyve, te Grijpskerk; A. J. Wijnne H.Az., te Groningen; J. Bs. Westerdijk, te Uithuizermeeden; E. Schrage te Assen; te Leeuwarden: dr. H. Molhuizen, te Leeuwarden; D. A. Wielinga, te Leeuwar den; te Roermond: J. van Andel Kz., te Roermond; Louis Beltjens, te Roermond; Jac. Smeets, te Heythuizen; te Rotterdam: P. Spierenburg, te Rot terdam; J. J. Poorman, te Scheveningen; J. C. Clabbers, te Rotterdam; A. P. H. Derk- sen, te Rotterdam; Tj. B. Killstra, te Mid delburg; J. van der Koogh, te Middelharnis; J. H. van Rede, te Rotterdam; J. T. Dielen, te Eindhoven; te Utrecht: G. Hooghiemstra, te Utrecht; J. Das Dz., te Utrecht; Th. A. van Eyck, te Utrecht; A. J. Looxma van Weide ren baron Rengers te Amersfoort; M. baron Taets van Amerongen, te Renswoude; te Z w o 11 e: J. Warner, te Zwolle; W. Nij- kamp, te Enschedé; A. G. A. ridder van Rappard, te Tiel; G. Capelle, te Deventer; H. Goemans Siemens, te Arnhem. Uitvoerverbod. Verboden is de uitvoer van ganzen en kal koenen, zoowel levend als geslacht, uitge zonderd ongeplukte witte ganzen. Uitvoer van rundvee? Men meldt uit Grouw aan de Tel.: In Friesland wordt in de laatste dagen tegen flinke prijzen rundvee opgekocht, om einde September a.s. te leveren. Men be weert, dat met 1 October a.s. de uitvoer van dit vee weer geopend zal worden. De wlntermelk'prijs. In de Woensdagmiddag te Haarlem ge houden vergadering van den Nat. Bond van Melkslijters in Nederland, werd de volgen de motie met algemeene stemmen aangeno men: „De vergadering, enz., gehoord hebbende de besprekingen over den a.s. winterprijs voor consumptiewerk; verzoekt Z.Exc. den Minister het daarheen te willen leiden: lo. dat de regeering aan de veehouders (consumptiemelkers) zoo mogelijk zooveel mogelijk krachtvoeder verstrekt, als voor een behoorlijke melkvoorziening voor de slijters en instandhouding van beider bedrijf noodig is; 2o. dat zoo min mogelijk versche of kalf- koeien worden uitgevoerd 3o. dat, indien de voorziening van con- sumptiemelk in ernstig gedrang kome, dat dan door den Minister zooveel mogelijk de grenzen worden gesloten voor melkkoeien en melkproducten 4o. dat de maximum-krachtvoederprijs van dien aard zij, dat de maximum-melkprijs maar een geringe verhooging behoeft te ondergaan en meent Z.Ex/g aandacht te moeten vragen, opdat voorkomen worde, dat de maximum-melkprijs te hoog worde opge voerd, waarvan een sterk verminderde ver koop het gevolg zou zijn en aldus het bedrijf van de Neder!melkslijters in groote moei lijkheden zou kimnen komen." Aanvoer katoen. In de Dinsdag avond gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschedé werd in verband met de notulen der vergadering van 19 Juni j.l. medegedeeld, dat de Holland Amerika- lijn nog geen voldoende zorg had gedragen voor verscheping van 't toegezegd maan- delijksch kwantum van 10.000 balen ruwe katoen. Ook uit de halfmaandelijksche be richten der katoen-afdeeling van de firma Hudig Veder te Rotterdam was dit aan te toonen. Naar aanleiding van gevoerde correspon dentie en gehouden besprekingen werd van t Bureau voor het uitvaren van schepen te 's Gravenhage het volgend bericht ontvan gen, waarin de Directie der HollandAme- rikelijn in de volgende aanholing de vertra ging der verzending verklaart: „De arrangementen, welke voor het ver voer der maandeliiksche kwantiteit katoeni moesten worden gemaakt, waren van dien aard, dat noodzakelijkerwijze met een over gangstijdperk rekening moest worden ge houden. Voorts moest het eenigen tijd heb ben. voor dat de balen in de diverse havens ter beschikking konden worden gesteld, ter- wii: eveneens voor het arrangeeren van ruimte in de diverse havens eenige tijd moest verloopen." Tabak. Enkele dagen geleden is gemeld, dat de N. O. T. weder consenten uitgeeft voor verscheping van tabak uitsluitend uit Enge land. Ter voorkoming van misverstand verzoekt de uitvoerende commissie van de N. O. T. ons mede le deelen, dat deze regeling slechts een zeer voorloopig karakter draagt, daar immers onderhandelingen gaande zijn over een definitieve regeling betreffende den invoer van diverse tabaksoorten, waarin dan de regeling betreffende invoer der Engelsche tabak zal worden opgenomen. Een Duitsche inkoopccnlralc van tabak? Men schrijft aan het Hbld.: Naar met nadruk in Duitsche handelskrin gen verzekerd wordt, zal de Duitsche regee ring spoedig andere maatregelen treffen, in zake het verbod van invoer op tabak en ta baksfabrikaten. Na gepleegd overleg met belanghebbenden in Duitschland, zal spoe dig in Nederland een inkoopcentrale voor het monopoliseerend inkoopen van tabak' voor Duitschland bestemd gesticht worden! Op deze wijze hoopt Duitschland de tabak ten onzent veel goedkooper in te koopen, dan voorheen in den vrijen handel geschied de. Ook weet men in Duitsche zakenkringen mede te deelen, dat in zeer korten tijd, (men noemt de a.s. maand) de grenzen weer voor den invoer van bewerkte tabak (sigaren), zullen worden opengesteld. Of ook voor dit artikel een centraal inkoopkantoor zal op gericht worden, dient echter te worden af gedacht, alhoewel verzekerd wordt, dat hier van door de Duitsche regeering is afgezien, met het oog op eigenaardige, verwarrende bezwaren, die dan zouden ontstaan! Wanneer dus de verkregen inlichtingen juist zijn, (welke in ieder geval, uit invloed rijke Duitsche handelskringen voortkomen) zal weldra alleen die tabak in Duitschland ingevoerd mogen worden, welke door de Duitsche inkoop-centrale naar gemeld land wordt afgezonden. Onze visschers en de oorlog. De Umuider haringlogger „Catharina" UM. 269 rapporteerde na binnenkomst de bemanning van een getorpedeerden Deen- schen schoener aan boord te hebben gehad, doch deze later te hebben overgegeven op een Britschen torpedojager. De berichtgever van het Hbl. te IJmuiden vernam van schipper L. Plug, dat hij zich met zijn logge^p de visscherij bevond, toen men in de ochtenduren op verren afstand een .schip in brand zag staan. Even later kwam een Duitsche duikboot langszijde met een sleepboot waarin 11' menschen, vormende de geheele bemanning van den Deenschen viermast-motorschoene** ..Samsö" uit Kopen hagen. Deze was op weg r.ic.r Engeland door den Duitschen onderzeeër beschoten, doch we gens de houtlading niet gezonken. Daarcm was het schip in brand gestoken, na eerst de opvarenden te hebben afgehaald. Schipper Plug was weliswaar gastvrij ge noeg om de arme schipbreukelingen op te nemen, doch met zijn kleine vaartuig niet ingericht op zulk een groot bezoek. Hij gaf daarom vijf van de geredden over op den logger LJM. 228 „Anna", welke door zijn broer wordt gevoerd. Ijlden namiddag kwam een Britsche tor pedojager in de nabijheid, welke de schip breukelingen overnam om ze in een Schot* sche haven te landen. De scheepsboot, welk® schipper Plug mocht behouden, ging na een tiental dagen door het slechte weer verloren Noorsche schipbreuke lingen. Gisternamiddag omstreeks 5 uur kwam de Scheveningsche haven binnen de Sch. 445 Lotos, schipper P. v. d. Harst, reeder C. Roeleveld, met 15 man aan boord van twee Noorsche houtschepen, n.l. 10 man van den driemasterbark Respit en 5 van den kleinen schoener Freward, resp. van Frederikshald en Christiania met mijnhout aan boord op weg naar Hartlepool.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2