BUN- en MOEZELWIJNEN J. A. SCHOTERMAN Zn. KOOPT UWE Telefoon 145 Utr. str. 34. Schoot- ei. Kerknieuws. tonden worden, maar de handelaars mogen niet mee om hun zaken te Gent te beharti gen en men weet zegt het N. v. d. D. de beste bode is de man zelf. Krachtige po gingen worden dan ook aangewend om de vaart op Gent voor de mosselen open te krijgen. Misschien zal die vergunning nog verkregen worden, nu deze onverwachte aanhouding niets bezwarends aan het licht heeft gebracht. Een voorspoedige vlucht. Gistermorgen stapte een Fransch soldaat, gedeeltelijk in uniform, zonder geleide het garnizoensbureau te Rotterdam binnen. Hij was gevlucht uit het krijgsgevangenenkamp bij Hannover, had zich daar weten te ver bergen in een wagon met zout en was zoo zonder verdere moeite te Rotterdam aange komen. De wagon was gedurende de geheele reis gesloten gebleven, eerst aan het Maas station werd hij geopend en de oolijke Franschman sprong er uit, liet zich den weg wijzen naar het garnizoensbureau en daar was hij. Dat het hem op reis zelfs niet aan nat en droog ontbroken had, bewezen een ledige mineraalwaterflesch en eenige cakes, die in den zoutwagen gevonden wer den. Rott. Nbld. Over de grens gekomen. Te Maastricht zijn vier ontvluchte Russen aan gekomen. Te Dalen zijn twee uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte. Russen aangeko men. Bij Vlodrop zijn twee uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Smokkelen. De Winterswijksche douanen hebben gis teren een goede vangst gedaan. Tusschen de kolen der machine verborgen vonden ze een hoeveelheid van circa 400 pond van al lerhande levensmiddelen, die de machinist L. M. per machine naar Duitschland wilde uitvoeren. De voorraad bestond uit boter, regeeringsspek, braadvet, en andere vet- soorten, margarine, koffie, thee, aardappel meel, sla-, raap- en lijnolie. De Haagsche gemeente raadsverkiezing. De uitslag der ge meenteraadsverkiezing, district II Den Haag (vacature-H. de Wilde) is als volgt: Uitgebracht 7913 geldige stemmen. Mr. H. A. van Raalte (U. L.) 3913; mr. J. A. de Wilde (A.-R.) 4005 stemmen, zoodat geko zen is de heer mr. J. Ade Wilde. Zeetocht naar Urfc. (Van een medewerker). Als er in den tijd van het ontstaan van Marken al feeën waren, en deze zich niet alleen bemoeiden met jonge menschen, maar ook met nieuwe eilanden, dan waren 't ongetwijfeld niet anders dan goede feeën, die om het wiegje stonden, voorspellingen deden en aan Marken alle goeds toedach ten: een bekoorlijk uiterlijk, een magische aantrekkingskracht, een voordeelige lig ging, populariteit, wereldvermaardheid. Maar de ééne slechte fee hield zich ook toen niet schuil. En zij voegde hare wen- schen bij de overige en voorzei, dat deze populariteit Marken haar „schone Seele" zou ontrooven; de naïeve natuur van de be volking zou verdwijnen en plaats maken voor: berekening. Jacht op de nieuwsgierig heid en de portemonnaie van den vreemde ling. En de stilte, de rust, de idylle zouden daarmee voorgoed het eiland ontvluchten. Is 't zoo uitgekomen? Ik geef geen antwoord op die vraag, ik zeg alleen: wilt gij een Zuiderzee-eiland be zoeken, waar de bevolking nog niet bezig is zichzelf tot marionetten te maken van een groot kijkspel, waar zij nog zonder uitzonde ring haar natuurlijk bedrijf uitoefent, en al lerminst speculeert op een druk vreemde- lir>genbezoek; maak dan eens 'n reisje naar Urk, veel minder vermaard, kleiner ook en tevens onvoordeeliger gelegen, maar 'n eiland, dat de moeite van een bezoek toch zeer zeker loont. De boot uit Kampen brengt er u in een kleine paar uren heen. Zij vertrekt 's mor gens half elf van de IJsselkade er gaat nog 'n vroegere om half 6 en zet u kwar tier na twaalf te Urk aan wal. Het is een prettige vaart. De booten liggen breed en kloek op het water, schommelen en slinge ren niet te zeer al is er bij „bar" weer natuurlijk gelegenheid om zeeziek te wor den en zijn ook gemakkelijk ingericht. De boot, waarmee ik gisteren heenging, was heel eenvoudig: 'n enkel, open dek, dat be schut kon worden door een zonnetent; de hoot, die me terug bracht, was van luxueu zer makelij; had een mooie salonhut, en een klein promenadedek bij den stuurstoel. Ik ben 't met mezelf nog niet eens, welke boot verkieslijker is; de eene biedt allerlei gerie- ■lijkheden, die de andere mist, maar: zij dwingt u, wilt ge van het vrije uitzicht genie ten, boven te gaan zitten. Toen ik gisteren de tocht maakte, was 't allerplezierigst weer: een stevige zeebries, 's morgens volop zon, 's middags 'n bedekte lucht. Het werd dus niet te warm en even min te kil. De IJssel vertoonde een van zil- ,ver en diamant-stralenden rug, waarover 'duizend glansen liepen. De oevers waren eentonig: groene weiden met wat hooimij ten, dan, het Keteldiep: twee landtongen, die als de scharen van 'n reusachtige kreeft in ree liggen. De zilte ~wind dartelde me reeds yan verre tegemoet en de vrij vele passa giers, die meest le klasse zaten vanuit Kampen 60 cent héén en 60 cent terug werden onrustig: de zee kwam in 't zicht, de Eilen van dobberende visscherspinken sta- n hun scherp-gelijnde silhouetten reeds gen den horizon. De hooge, spitse voorsteven van de boot fcëtte ziy^mes in de golven, die )>oos uiteen dreven ,£n we er samen spanden, om hun Wiggen stuk te stooten tegen de ijzere» wan den. De boot boog haar kop eens naar benee en schudde met haar lijf, zoodat de reizigers, die over 't dek heenwandelden onzekere be wegingen kregen en dronken leken. Het uit zicht was interessant: overal in het rond zei len en nog eens zeilen; een donkere streep vertoonde zich, waar Schokland ligt; nader bij onderscheidde men ook torens of iets dergelijks; heel in de verte de grauwe, vage omtrekken van Urk, dat dichterbij, veel be gon te lijken op een groote tulband, die op een kolossale zilveren schaal naar ons toe gegleden kwam. Meeuwen en sterntjes vlogen begeerig en constant achter onze stoomboot aan, mis schien wel bijzonderlijk aangelokt door de botlucht: de „stewart" namelijk (een gezel lige jonge Urker) beijverde zich om voor het bonte reisgezelschap botjes te bakken, die uit de hand werden opgeknabbeld. De roode daken van de Urker huizen, dicht opeen gezet, met de enkele torentjes van de kerk en het raadhuis er boven uit gaven toch nog een trotsch idéé: vestingge- lijk, vanwege de hoogte, waarop het boven den zeespiegel uitsteekt. „Is u Nederlander?" Het eerste woord, dat men zich aan de wal uit den mond van een ijverigen Neder- landschen sergeant hoort toespreken. M. a. w. „welkom in het vaderland.". Een Hol- landsch „ja" is voldoende, om zich te legiti- meeren. Sommigen worden al op hun eer lijke, Nederlandsche facie vertrouwd. Dit is 't eerste, dat men h o o r t. En 't eer ste, dat men ziet zijn de bedrukte plakkaten met in vette letters bovenaan: „Militair Ge zag." Ieder plakkaat bevat 't noodig aantal gewichtige bepalingen en iedere bepaling begint met: „Het is verboden." Het is 'n oogenblikje, of men in een brandnetelbosch verzeild geraakt is: overal waar men zich wendt: „au, 'n prik." Maar heeft men be grepen, dat de bevelen al opgevolgd zijn, door na te laten, in aanraking te komen met een Fransch geïnterneerde, te schieten enz., dan ademt men weer rustig op, en durft om zich' heen zien: naar den stakkerigen idioot, die met z'n vinger in de mond, zijn lang gezicht en ziel- loozen lach de komst van de boot heeft staan afwachten wie weet naar wie hij iederen dag weer uitkijktl naar den mooien luitenant, en naar de Urker schoo- nen, die waarachtig het aanzien waard zijn. Zou Heine hier op zijn Hollandsche reis nooit geweest zijn? Hij was er stellig tot een onsterfelijk vers door geïnspireerd: de fijn- besneden gezichtjes, de donkere oogen, de zwarte haren gescheiden over het voorhoofd, de wit-zwarte muts over het hoofdhet schijnt wel of hier een on-hollandsch volkje woont, dat zijn élégance van zuidelijker na buren heeft afgezien. Stel ik het te idealistisch voor? 't Kan zijn: maar dan heeft, wat ik zag, me daartoe aan leiding gegeven. Ik geef toe: ik heb plompe gestalten en leelijke gezichten óók gezien, maar dat deze niet de meerderheid uitmaak ten is al een feit, dat geboekstaafd mag wor den. leder huisje leek een prentbriefkaart: groen-geschilderde deuren, kozijnen en top gevels, oranje-roode dakpannen. Tusschen 't groen ook wel wit. Wat het uiterlijk nog aardiger maakte. Ik heb maar een uur tijd gehad, om over 't eiland te. dwalen; dus ik mag niet beoordeelen, of de menschen pro per zijn o£ niet. Laat ik zeggen, dat ik niet door overgroote zindelijkheid getroffen werd, hoewel er verscheidene woninkjes wuen, waar alles kraakhelder en proper zag. In sommige straten hing de wasch uit: midden over de straat, aan touwen, gespan nen aan masten, die in de klinkerstraat ston den ingeplant. Eén straat maakte op die manier den indruk van feestelijk versierd te zijn: met guirlandes van kousen, broeken enz., in plaats van sparregroen of rozen- slingers. Het raadhuis, dat dateert van 1905 is een keurig, precieus gebouwtje, terwijl er uitwen dig aan de kerkjes niet veel te zien is. Op 't hoogste punt van het eiland heeft men de .houten huisjes geplaatst van de geïnterneer den: zorgvuldig door prikkeldraad en hek werk omheind. Er is geen bijkomen aan. Hoe er toch een ontsnapt is? Een wonder. Nie- m?nd schijnt nog te weten hoe hij dat M^eft klaar gespeeld. Een bejaard manneke, blijkbaar te oud voor het visscherswerk, vond 't blijkbaar heel geschikt eens 'n praatje aan te knoo- pen met den vreemden snuiter, die hem aanklampte, en over alles en nog wat vroeg. Hij had het over zijn oud bedrijf dat bijna alle Urkers uitoefenen vandaar ook, dat ik zoo weinig mannen op het eiland zag over de hooge ligging van Urk, zoodat men nooit last heeft van overstrooming, over de schelpen, die er in groote massa's worden weggehaald en over... zijn linkeroog, waaruit hij slecht meer zien kon en waarvoor hij eenige weken in het ooglijdersgasthuis te Utrecht onder behandeling was geweest van prof. Snellen. Hij sprak uitstekend-verstaan baar Hollandsch. Ik vroeg, of hij geen dialect sprak. „Jawel, als we onder ons zijn." Ik maakte hem een complimentje voor zijn zuiver-Hollandsch, dat hij afwimpelde door te zeggen, dat visschers met zoovele menschen in aanraking komen. Toen hij me de hand reikte, gaf hij me den raad 't laag gelegen weidegedeelte ook eens rond te wandelen, waar eenige schapen en magere koeien aan 't grazen waren. Maar ik was bang voor den tijd. Ik had nog gele genheid te zien, dat de houten borstwering, die om deze uiterwaarde heen staat, geleide lijk door een cementen vervangen wordt, en dat de nieuw bijgebouwde huisjes meer weg- hebben van de woningen aan het Ondiep voor gemeente-personeel, dan van Urker- huisjes... toen hoorde ik de stoomfluit van de hopt; die de verdwaalde reizigers weer tot zich riep. Jammer, verbazend jammer, dat de bootverbinding niet langer dan een goed uur gelegenheid geeft op het eiland te ver toeven. Een even mooie zeereis terug als des morgen en de Kampertoren met zijn aar dige carillon nam dé* avontuur beluste „zee vaarders" weer onder zijn hoede op De Achterhoek in trek. Te Lochem, Delden, Denekamp en De Lutte zijn dezen zomer weer vele pensiongasten. Te Lochem en Delden is elke kamer bezet. Zeer groot is verder het aantal toeristen, dat den derden wandelweg van den Toeristenbond volgt. In sommige plaatsen in Twente le vert het moeilijkheden om de wandelaars voor één nacht onder dak te brengen. j Het schijnt dat de soldaten van den naburi- gen wachtpost waren lastig gevallen door personen, die zich als Duitschers voorde den. Toen zij nu de eenigszins luidruchtig aankomende mannen hoorden^meenden zij, dat hui belagers weerkeerden en werd een schot gelost met het genoemde noodlottige gevolg. Er wordt een ernstig onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Van andere zijde meldt men aan het blad: Van Gestel begaf zich in de richting van een postenden soldaat, die hem tot driemaal het gebiedend „halt" toeriep. Van G., die daaraan geen gevolg gaf, kwam dichter bij I den soldaat, met door de militaire macht niet gekende bedoelingen. Hij werd vlak in de Van departement tot zie kenhuis. Het gebouw van het departement van landbouw aan de Prinsessegracht, naast de R.-K. kerk te Den Haag dat, naar men weet, naar het Pezuidenhout wordt verplaatst, is verkocht aan de stichting van de broeders van den H. Joh. de Deo, voor ziekenverpleging, die thans in het gebouw aan de Plaats gehuisvest zijn. Het zeehospitium te Kat- w ij k. Naar de N. R. Ct. verneemt, is bij het Rotterdamsche Zeehospitium te Katwijk aan Zee een hoogst nuttige verbetering inge voerd. Aan gemelde inrichting is n.l. een school verbonden, waardoor bereikt zal kun nen worden, dat de kinderen, die tot licha melijk herstel daar verblijven, en soms ge- ruimen tijd moeten verblijven, ook geestelijk niet achteruit, doch vooruit zullen gaan. Aan de school, die met groote instemming en medewerking van de onderwijsautoriteiten is opgericht, zijn een drietal leerkrachten ver bonden. Maandag heeft de opening plaats gehad, en men mag de Rotterdamsche ver- eeniging bij dit nieuwe onderdeel van de taak, die zij zich opgelegd heeft, veel succes toewenschen. Een haringhaai. De stoom- korder Oceaan IV heeft op de markt te Umuiden ten verkoop gebracht een haring- haai, welke niet minder dan circa 750 kilo gram woog en van kop tot staart 4 meter lengte had. Uit de visch werd niet minder dan anderhalf vat lever verkregen. Voor 70 werd de visch aangekocht en naar Duitschland uitgevoerd. Wat men „groente" noemt. Iemand te Maurik huurde dit jaar voor 1000 land, dat hij met suikerbieten be zaaide. Deze week verkocht hij het blad der vruchten voor 700. Het gaat naar Duitsch land als ^ingemaakte groente". Boycot opgeheven. De door ons vermelde boycot te IJmuiden is opgeheven, nadat de huiseigenaar de 'huur weer op den ouden prijs teruggebracht en de helft der door de Huurdersvereeniging gemaakte on kosten betaald had. Hetgeschil aan deHembrug. Het bestuur van den algemeenen bond van losse rijkswerklieden had gister een audiën tie met den minister van oorlog inzake de verplichte pensioenstortingen der losse werklieden aan de artillerie-inrichtingen. De minister overweegt een wetswijziging in dier voege, dat de gestorte premiën drie maanden na beëindiging der dienstbetrek king worden teruggeven. De zaak van de Amstel Hypo theekbank. Voor de rechtbank te Am sterdam is gister tegen mr. D. A. Evertsz, directeur der Amstel Hypotheekbank, we gens verschillende verduisteringen 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf geëischt. Ernstig plichtsverzuim. Op 25 Juni, toen om halfzes des middags een trein uit Haarlem den overweg aan den Zandvoorterlaan bij Haarlem passeerde, had de waarnemend overwegwachter G. A. M. verzuimd de boomen te sluiten. De Amster- damsche tooneelspeler R. B. was juist de rails over toen de trein bijna rakelings ach ter Ifet voertuig voorbijreed. De man erken de voor het kantongerecht zijn fout, maar zei, dat de boomen niet gemakkelijk te slui ten waren, ook omdat zij met veel beleid moesten negergelaten worden, ten einde de voorbijgangers niet te kwetsen, zooals al eens gebeurd was. Ook had hij nog gedaan wat hij kon om verder onheil te voorkomen. Door zijn waarschuwing had een tweede auto nog bijtijds kunnen stoppen. De ambtenaar vond het feit ernstig en vroeg veroordeeling tot een geldboete van ƒ200 of 30 dagen hechtenis. Doodgeschoten. Gisternacht vielen eenige personen, waarschijnlijk onder invloed van sterken drank, de militaire wacht aan de fabriek der firma Blomhof te Stra tum lastig. Na herhaalde sommaties van den toegesnelden korporaal van de wacht trok een der burgers, J. van Gestel, caféhouder te Stratum, een mes en wilde de militairen te lijf. De korporaal gelastte te schieten, waarop Van Gestel, vader van twee kinde ren, doodelijk door een geweerschot werd getroffen. Op de andere burgers werd ook nog een paar malen gevuurd, waarna dezen op de vlucht gingen. Een kellner was heden morgen bij het verhoor zijn spraak nog kwijt van den schrik. Van andere zijde wordt gemeld, dat het schieten een gevolg zou zijn van een treu rig misverstand, daar het nog niet vaststaat dat de overledene onder den invloed van sterken drank was. In „De Tel." vindt men het volgende re laas: Gisternacht keerde een viertal manen te Stratum van een fuifje naar huis terug, toen een schot weerklonk on een van de mannen, de gehuwde Van Gestel, dood ter aarde viel. borst getroffen. m Van G. was vader "an één kind. Doodgeschoten. Omtrent het doodschieten van von G. te Eindhoven ver neemt de N. R. Ct. het volgende: v. G. kwam van een partijtje met nog 2 personen die allen niet zeer nuchter geweest zijn. Nu"was er den avond te voren In déze buurt ook ruzie geweest, en moet een dronken persoon zich hebben uitgelaten, dat hij den korporaal van de wacht in het donker wel eens^zou weten te vinden. Toen de wachthebbende soldaat (een Eindhovenaar) en de korporaal heden nacht drie personen zagen naderen, meenden zij dat dit de bekende ruziemakers waren, waarin zij versterkt werden, toen een der drie met opgeheven hand (of hij daarin een of ander voorwerp hield is nog niet vastgesteld) op hen toekwam. De soldaat legde aan en trof J. v. G. met het bekende noodlottige gevolg. De vervolschte consenten. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gia- venhage verzoekt de aanhouding en voorge leiding van Paulus Zwagerman, geb. te Twist (N.-H.) den 29sten Aug. 1874, handelsagent, gedomicilieerd te Amsterdam, (woonde daar indertijd aan de adressen Prinsengracht 153 en 1079). Hij is als heer gekleed. Hij heeft zich in vereeniging met Franciscus Vinger hoed, oud 29 jaar, schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte en oplichting van 35,000 door een valschelijk opgemaakt consent voor den uitvoer van 100,000 K.G. margarine te verkoopen. Genoemde Vinger hoed die bereids is aangehouden noemde zich daarbij Jansens ten Hope, hoofdinspecteur aan de N. O. T. en gaf zich als zoodanig uit. Bij eventueele arrestatie van Zwagerman wordt verzocht het op hem bevonden geld in beslag te nemen, een onderzoek te zijnen huize te doen naar valsche stempels en an- der drukmateriaal en dit eventueel in beslag te nemen. Men meldt ons nader uit Den Haag: In verband met de oplichting door con- sentenvervalsching, zijn te 's Gravenhage nog enkele medeplichtigen van V. gear resteerd. Het onderzoek duurt voort. Valsche chèque. De firma B. J. Nijkerk, aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam, is de dupe geworden van een grove oneerlijkheid. Uit een chèque- boekje is een chèque gestolen, welke de dief valschelijk heeft ingevuld met het bedrag van ƒ13,000. Hij of een handlanger is met het valsche stuk naar de Amsterdamsche Bank gegaan, waar aan den aanbieder het volle bedrag is uitbetaald. De politie heeft de zaak in handen en is ijverig zoekende naar het spoor van den da der. (N. v. d. D.) De Haarlemsche inbrekers gearresteerd. Als daders van de laatste inbraken te Haarlem zijn Woensdagavond te half 10 in de Groote Houtstraat door de recherche gearresteerd de 19-jarige los werkman P. S. en de 16-jarige loopknecht J. K. P. S. had een zakdoek van den officier van justitie in zijn zak; J. K. droeg een paar sokken van mr. Pélerin. Bij een onmiddellijk daarop gevolgde huiszoeking werden fc:i P. S. gevonden een half dozijn zakdoeken, een masker, en 100 sleutels en verdere in brekerswerktuigen. Bij K. werden gevonden sokken, sleutels en het ridderordelint, toebehoorende aan mr. Pélerin. Gisternacht kreeg de politie aanwijzing van den heler. Gistermorgen vroeg werd onder leiding van den subst.-officier van justitie mr. Niesink een inval gedaan ten huize van den verdachte J. K., Lange aan de Begijne straat 4. Toen deze de mannen deT wet zag, greep hij een revolver van de beddeplank en riep: „Ik zal den heelen boel neerschieten". De reohercheur Brunt wist evenwel den man het vuurwapen afhandig te maken, waarna K. werd gearresteerd. Ook zijn vrouw werd medegenomen. Bij het verdere onderzoek ten huize van den heler werd veel van het gestolene bij de laatste inbraken gevonden. Thans is de re cherche bezig met inventariseeren. In b r a a k. Gisternacht heeft er een brutale inbraak plaats gehad in den goud en zilverwïnkel. De Electrische Klok, van den heer M. Kroonenberg in de Kanaalstraat te IJmuiden. Een groote zware spiegelruit is boven de luiken ingeslagen en over het luik heen heeft de inbreker twee doozen gouden ringen, inhoudende ongeveer 200 stuks, en eenige zilveren horloges meegenomen. De heer Kroonenberg is tegen inbraak verze kerd. Jeugdige dieven. De recher che heeft Woensdag in een bioscoop te Rot terdam aangehouden den 14-jarigen M. K. en den 15-jarigen C. J. V., beiden van daar, die verdacht worden van diefstal van twee portefeuilles, resp. inhoudenden 600 en 200, uit badkoetsjes te Scheveningen. De jongens waren in het bezit van een der por tefeuilles en van een gestolen portemonnaie; de een had 160, de ander 130 bij zich. Geen gelukl Maandagmiddag sprong te Hengelo een gevangene uit den trein, die 2 u. 50 naar Zutphen vertrekt. Hlf werd door de maréchaussées via Hengelo naar Zutphen overgebracht. De vluchteling ontsnapte langs het emplacement en staï spoedig dwars over door de tuinen achter dé woningen der Wolter ten Catestraat. Daar liep hij echter in den muil van den leeuw^ daar hij in den tuin der maréchausséekazerne terecht kwam, waar hij weer werd gepakt. In heet water gevallen. In de Hendrik Sorchstraat te Rotterdam, is Woens dagavond een 5-jarige jongen in een emmer heet water gevallen. In het ziekenhuis is het kind hedennacht aan de gevolgen over- leden. Reclame* RIJ De heer dr. J. Daniël te Amsterdam ia toegelaten als privaat-docent in de studie der' explosieve stoffen aan de Gemeente Universiteit van Amsterdom. - De N. R. Ct. mekh Tot do jonge Nederlandsche geleerden, wien in den jongsten tijd een professoraat aan de Vlaomsche universiteit te Gent is aangeboden/ behoort naar wij vernemen, ook dr. J. Clay to Delft wien die studiecommissie van de Gent* sche universiteit oen professoraat in de expcrK menteele natuurkunde had toegedacht. Dr. Clay;, heeft echter dit aanzoek van do hand gewezen*, omdat naar zijn meening een dergelijk aonbotj olleen moreele beteekenis zou hebben, als het van de Belgische regeering uitging. Ook dr. W. H. Keeisom, conservator aan het physisch laboratorium te Leiden, is van Duit sche zijde aangezocht om een hoogleeruorsze- tel in do natuurkunde aan de universiteit to Gent te bezetten. Met het oog op de huidige omstandigheden heeft dr. Keesom echter ge meend, van het aanbod geen gebruik te mogen maken. Alg. Synode der Ked. Her». Kerk. XXV. De besprekingen over den modus vivcndl J worden voortgezet. De heer Schrieke mist den moed om dit ontwerp tc verwerpen. Het zou te betreuren zijn, dat al deze arbeid te vergeefs ware geweest. Hij zou daarom het concept de kerk willen zien ingezonden. Indien het dan blijkt, dat het onuitvoerbaar is, zal hij even principieel er tegen zijn. De heer Tammens heeft met groote waardee ring de prac-advïseurs gehoord, maar zonder daarop verder in te gaan, sluit hij zich uan bij het prae-advies van prof. Daubanton. In de rede van prof. Aalders had hij groot bezwaar tegen het kerkbegrip, dat z. i. een Roomsch kerkbe grip is. Boven de kerk staat het Godsrijk. Hij hoopt dot de kerk zich zal kunnen loten hoo- ren. Er is zeker een kerkrechtelijk bezwaar om het zoo de kerk in te zenden. Maar spr. meent dat nog wel een andere weg zal kunnen worden gevonden. De heer Bloem sluit zich aan bij het prae- advies van prof. Aalders. Dr. Visser merkt op, dat dingen, voor 40 jaar door de vrijzinnigen gezegd, nu van de andera zijde worden gezegd. De k»rk is volgens hem een levend organisme, zich openbarend in veel heid van vormen. Het is toch begrijpelijk, dat- formules, die hem voldoen, aan anderen nief voldoen. Wij moeten aan de verschillende be-" hoeften tegemoet komen. Door een der hoog* leeraren der commissie is gezegd: Wij zijn te genwoordig op weg naar de kerk van een club je. Dat mag niet. Gisteren is het beeld vaa een huisgezin gebruikt. Hij neemt dat over, maar ziet dot beeld anders: Hij denkt zich een huis, waarin kinderen elk hun kamer hebben en naar eigen smoak inrichten. Zoo moet het ook zijn in de kerk. Hij zegt tot de tegenstanders: Wanneer gij uw opvatting opdringt aan anderen, maakt gij het dien anderen onmogelijk. Zeker zouden wel vele vragen cn bezwaren kunnen worden naar voren gebracht. Waar het om het beginsel gaat, wil hij niet dadelijk letten op de bezwaren. Wie dat doet, doet dat naar hij meent, niet om die bezworen, maar omdat men het beginsel niet wil. De heer Callcnfels vindt in het principieel© een hoofdbezwaar. Wij hebben een belijdenis, die de grondslag is der kerk. Dit erkennend mag hij met den modus vivendi niet meegaan. Hij vreest van den modus vivendi grooten strijd. De heer Prins schaart zich ook aan de zijd© van prof. Aalders. In het concept wordt bijna alleen gesproken van lidmaten; maar wat rech ten hebben leden? Wie zal lust hebben in de nieuwe orde kerkeraadslid te worden. De heer Steenbeek voegt er weinig aan toe. Zal het leiden tot vrede, vraagt hij, ols naar art. 5 het Class, bestuur den geloofsgrondslag der gemeentekerk moet goedkeuren. De heer Couvret heeft groote verwachtingen gehad, maar is zeer teleurgesteld. Is het aange bodene iets anders dan het in 1898 voorge stelde. Hij is verzekerd dat het ook nu zal gaan, els toen en kan daarom niet meegaan. De heer Cremer wil in het bijzonder een woord van dank brengen aan prof. Doubanton, voor hetgeen hij gezegd heeft ten opzichte vatfj. het geloofsleven der linkschen. Maar de P™e- adviseur heeft gezegd, dat de orthodoxie tooj. veel rijker is dan de modernen. Spreker ont kent dit en gevoelt voor zich von die armoede mets. Hij acht zich rijk, in wat h.j heeft Prof. Aalders heeft gezegdWij moeten vet- dragen en dulden al kunnen wij niet letf toM»" ren Wij wenschen die legitimatie nietdat alleen geschieden tegenover wie eigenbjk geej recht hebben, maar wij meenen evenzeer recM j i„ onze kerk te hebben els de «^eren En d^ 1 dulden en verdrogen I Spreker gelooft dot proK" Aalders dot eerlijk bedoelt; moor wet ztenwW I in werkelijkheid Dit, det steeds weer P°g?gS woorden gedeon, om den rnizmmgen h* 'eve* in de kerk te bemoeilijken, en onmogelijk te ken. Spreker ziet ook wel bezworen om dit con cept zoo de kerk uit te zendenmaar in begin.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3