So-Easy Omdat Gas HEIJLlöERS VERHOEF, Bottelarij en Ptenii-Bieren IS-EK bat Uw Motor -MEESIEN- firma VAK BEEK DAMES- El IEEHEN-TAILLEIR KERKSTRAAT4 ADVERTENTIËNi goedkooper, gemakkelijker Zindelijker gasverbruik gestadig toe Kassiers en Commissionairs in Effecten. Effecten. Coupons. - Incasso's. Safe-Deposit. 5 WIE Firma AARTS. F. W. VAM DEP, WILDE. ol in arde maken bij do Pinee'nez en Brillen W. F. A. Groenhuizen, Instromentmaker, - Langestraat 4i ELECTRISCHE SLIJP ERIJ. een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en is genoemde officier benoemd tot reserve le luitenant bij het le regiment yesting-artillerie; is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den ge neeskundigen dienst, tot reserve-dirigee- rend-officier van gezondheid der 3e klasse, 'de reserve-officier van gezondheid der le klasse dr. G. Prins, van dat personeel. Vertrek der Koningin. Men schrijft uit Katwijk aan Zee: Heden verlieten H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana haar verblijf, de villa „Duinlust" alhier, en vertrokken zij uit deze gemeente. Het verblijf alhier zal aan de hooge bezoekers wel bevallen zijn, voor al oolc wegens het voorbeeldig gedrag van de bevolking jegens haar. De Prinses heeft volop genoten van strand en duin. De Kat- wijkers en de Leidenaars hebben Koningin en Prinses nu dikwijls van nabij kunnen zien. H. M. de Koningin, met klein gevolg, bracht Donderdag een bezoek aan de St.- rWillebrordusstichting te Katwijk, waar de di recteur, jhr. van Böninghausen, H. M. ont ving en rondgeleidde. Om 5 uur arriveerde de Prins. (N. v. d. D.) Socialistische propagan da in het leger. (Officieel). Naar aanleiding van het bericht in het Volk voorzien van commentaar, overgenomen in de verschillende bladen als zoude door het departement van oorlog autorisatie zijn verleend tot socialistische propaganda in het leger, door toe te staan, dat de milicien J. M. Schaap namens de sociaal-democra tische mobilisatieclub te Amsterdam eene redevoering tot de militairen, aldaar in gar nizoen, zou houden, wordt medegedeeld, dat eene zoodanige autorisatie niet door het departement van oorlog is gegeven. Een onderzoek in deze aangelegenheid is in gang. Jubileum F. Domela Nieu we n h u i s. Op 31 December a.s. wordt de heer F. Domela Nieuwenhuis te Hilversum 70 jaar. Het ligt in de bedoeling van een aantal zijner vrienden en vereerders dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Amsterdam reeds gunstig beschikt op een tot hen gericht verzoek om van de groote zaal van de Korenbeurs aan het Damrak te Amsterdam voor het houden eener feestver- gadering te mogen gebruik maken. Mederland an de oorlog# Onze graanschepen. Nog steeds worden onze graanschepen in Engeland vastgehouden. Dat duurt nu al zes a acht weken. Afgezien nog van het groote nadeel, dat daardoor ontstaat ten gevolge van het verlies aan scheepsruimte en de vrees dat eerlang in ons land gebrek aan tarwe zal ontstaan, doet zich thans nog een nieuwe moeilijkheid voor. Het Hbld. ver neemt n.l., dat in twee schepen de lading is gaan broeien, n.l. in de „Larenberg" van de firma Vinke en Co., en in een boot van de firma Van Hengel. Nadere berichten omtrent den omvang Tan het gevaar ontbreken. Duurtetoeslag gemobili seerd e n. Het salariscomité uit de vier ambtenaars- bonden, aangesloten bij het N. V. V., ontving heden een schrijven van den minister van Financiën, waarin wordt medegedeeld, dat is vastgesteld de volgende regeling: Aan amb tenaren, die weliswaar op 1 Januari 1916 in militairen dienst waren, doch dien dienst tusschen dien datum en 1 April 1916 heb ben verlaten, zullen twee termijnen van den duurtetoeslag worden toegekend, indien zij overigens voor die toekenning in aanmer king komen. De eerste dier termijnen wordt aanstonds uitbetaald, de tweede drie maanden later. Vakkundige burgemeesters. De Nederlandsche bond van Gemeente ambtenaren doet de volgende mededeeling: Voor, tijdens en na de behandeling van het distributie-ontwerp zijn klachten geuit over gebrek aan medewerking van de zijde der burgemeesters aan de uitvoering van de door de Regeering in het belang der volks voeding genomen maatregelen. Men heeft cijfers genoemd van het aan tal gemeenten, waaruit in bepaalde gevallen geen of geen voldoend antwoord op ver schillende vragen was ingekomen, of waar de door de Regeering beschikbaar gestelde levensmiddelen in het geheel niet of slechts in zeer beperkte mate voor de burgerij ver krijgbaar werden gesteld. Echter verzuimde men daarbij steeds te genover elkaar te stellen het getal inwoners van het Rijk, dat door de zorgen der ge meente-besturen, speciaal der burgemees ters, wèl en dat, 't welk geen profijt trok van de regeeringsmaatregelen. Men telde en verzuimde op te merken, dat Amsterdam alleen voor minstens 500 kleine gemeenten telt. Afgezien hiervan heeft men echter ver zuimd uit de gegeven cijfers de eenig juiste conclusie te trekken, n.l. deze: dat nu einde lijk eens duidelijk aan den dag treedt, hoe lichtvaardig men tot dusverre bij het benoe men van burgemeesters is te werk gegaan. Over de hoofden der stilzittende burge meesters heen treft het tot hen gericht ver wijt de opeenvolgende regeeringen, die bij de benoeming van burgemeesters telkens weer op allerlei andere dingen hebben ge let, dan op bekwaamheid en geschiktheid voor het ambt. Hit het gebeurde is daarom een dubbele les te trekken. In de eerste plaats natuurlijk, dat men nu wel eens kon ophouden met het burgemeesterschap der klêia^ra gemeeni£n te beschouwen als een eerebaantje, waar voor vakkennis, noch vooropleiding, noc! studie noodig zijn. In de tweede plaats, dat bepaalde maat regelen noodig zijn, waardoor men ook voor die kleinere gemeenten als regel over be kwame, voor hun taak berekende burge meesters de beschikking krijgt. Van die maatregelen zouden wij als voor naamste willen noemen: lo. het vereenigen der betrekkingen van burgemeester en secretaris in de kleinere gemeenten, omdat alleen daardoor behoor lijke bezoldiging mogelijk wordt; 2e. het stellen van wettelijke eischen van bekwaamheid voor deze betrekkingen, juist voor die kleinere gemeenten; 3e. het opruimen van een groot aantal miniatuur-gemeenten. Het laatste, hoezeer ook om andere rede nen noodzakelijk, zal niet "zoo gemakkelijk en zoo spoedig geschieden. Doch het le en 2e? De Regeering klaagt over gebrek aan medewerking van de zijde der burgemeesters. Welnu, zij heeft het voor een goed deel in haar hand om in den bestaanden toestand in menig opzicht ver betering te brengen. De Duitsche kinderen. Het dagelijksch bestuur der afdeeling Ne derland van den Bond van Neutrale Landen meent, met het oog op den voor genomen en (gedeeltelijk) reeds plaats vin denden intocht van Duitsche kinderen in ons land, het volgende onder de aandacht van het Nederlandsche volk te moeten brengen Vooropstellend, dat iedereen, uit hoofde ven zijn mensch-zijn, medevoelt met het lij den van deze Duitsche kinderen, die on schuldig zijn aan het ontstaan van den toe stand, waarin de Duitsche machthebbers moedwillig het land gebracht hebben, meent het D. B. toch, dat wij, Nederlanders, ons niet door blind medelijden mogen laten verleiden tot het voeden of op onze kosten doen voe den van Duitsche kinderen. Het D. B. grondvest deze meening o. a. op de volgende overwegingen dat in ons eigen land in tallooze gezinnen armoede en gebrek heerscht en, vooral in de groote steden, kinderen het slachtoffer zijn van ondervoeding. dat Duitschland allerminst onze hulp ver dient, gezien de vernederende wijze, waar op de protesten onzer regeering in allerlei hoogst ernstige zaken worden behandeld, de schandelijke behandeling, Nederlanders in Duitschland aangedaan, de wijze, waarop in ons land de spionnage wordt gedreven, de voortdurende neutraliteitsschendingen, on danks alle verweer, jegens ons bedreven, dat, begrijpelijkerwijze, een ernstige ont stemming zal worden gewekt in de Entente- landen, welke, willens of onwillens, me de voor onze vrijheid en onafhankelijkheid strijden wanneer wij Duitsche onderda nen gaan voeden, waardoor wij medewerken tot de vertraging van de nederlaag der Cen- tralen, en de Entente dwingen tot langer oorlogvoeren en grooter opoffering van manschappen, dat, m. a. w., waar wij eener- zijds onder de leus van menschlievendheid, Duitsche kinderen in het leven trachten te houden, wij, anderzijds, schuldig staan aan den dood van tal van mannen, behoorende tot de legers der geallieerden, die ook strij den voor onze zaak. oordeelt, dat het gewenschte resultaat zou de zijn, dat de Nederlandsche regeering, al vorens toestemming te geven tot het over brengen van Duitsche onderdanen naar ons land en tot het inroepen te hunnen behoeve van de openbare liefdadigheid hier te lande, Duitschland voorwaarden stelde betreffende het nakomen van zijn verplichtingen tegen over ons land en de verzorging der burger lijke bevolking in het door Duitsche legers bezette gebied, veroordeelt op bovenstaande overwegin gen ten sterkste de voeding van Duitsche kinderen in Nederland, en spreekt de hoop uit, dat het Nederlandsche volk eenparig zal weigeren Duitschland in deze ter wille te zijn. Nederlanders in Duitschland. Onder het opschrift: „Hoe Hollanders in Duitschland behandeld worden", vertelt de Telegraaf hoe ongelukkig het een jongen man, die te Keulen in een hotel diende, ver ging, toen hij in Febr. 1.1. zich naar Amster dam had begeven om zijn pas te laten ver lengen. Daar gekomen vernam hij dat hij het bij den Nederlandschen consul te Ber lijn kon doen, waarop hij naar Keulen terug reisde. Aan het sta tion, bij het vallen van een koffer, brak hij een rib. Hij werd in het Lin den-hospitaal opgenomen. Bij zijn aankomst daar bezat hij 400 mark; die werden hem afgenomen, maar men beloofde ze terug te zullen geven bij zijn vertrek; maar na zes weken kwam de boekhouder hem vertellen, dat zijn 400 mark op waren. Men had er de verpleegkosten afgetrokken: 400 mark voor wat medicijnen en volstrekt onvoldoend voedself De patiënt protesteerde, zeggende, dat men hem op de hoogte had moeten hou den, terwijl hij bovendien krachtens de wet in de Allgemeine Ortssparkasse was en recht had op verpleging, betaald door die kas, waarvoor zijn patroon en hijzelf regel matig hadden gestort. De boekhouder vroeg zijn papieren en beloofde de zaak te onder zoeken. Ondertusschen was de pas, buiten de schuld van den patiënt, vervallen, en werd deze naar de politie-gevangenis over gebracht en in een zaal met nog een 20-tal Nederlanders, Belgen en Russen opgesloten. Zich met den consul in verbinding'stellen mocht hij niet; schrijven was verboden. Hij was geheel machteloos. Het voedsel was slecht: een snede brood voor den geheelen dag, soep met koolrapen, witte boonen of rijst, maar nooit vet; een enkele maal een gele slijmerige massa, waaraan deze hotelbediende geen naam kon geven, De patiënt, ontslagen vóór zijn herstel, zag in zes maanden géén enkele maal een dok ter. Hij kreeg geen ander linnengoed en waschte zijn eenig hemd in een kom. In zijn slaapvertrek had hij veel last van ongedier te. Inmiddels werden de weken maanden. Ein delijk verleden maand, kwam een Kriminal- beambte met een brief, waarin stond, dat de Nederlander als „lastiger Auslander" over de grens zou worden gezet. Zijn koffers wa ren weg. Hij werd rechtstreeks naar Elten gestuurd, waar men hem vrij liet. Hij reisde naar Vlis- singen, waar werk voor hem zou zijn, naar men hem had verzekerd. Daar trof de poli tie hem dezer dagen bewusteloos op straat aan. De ongelukkige gaf bloed op en lag uitgeput op den weg. Van andere zijde wordt een ander geval gemeld. Over de Zeeuwsche grens kwamen dezer dagen twee Nederlanders, die te Mun ster vijf maanden op bloot vermoeden van spionnage gevangen zijn geweest. Wegens gebrek aan arbeidskrachten moesten ze de straat vegen. De reinigingsdienst bestaat daar bijna geheel uit gevangenen. Een de zer Nederlanders was 70 jaar oud. Het was den mannen aan te zien, dat zij veel geleden hadden. Hun voedsel bestond in de gevangenis uit 2ons oneetbaar zwart brood per dag en een flauwe soep, welke voeding werd afgewisseld door een regen van Duitsche vloeken. Verhoord zijn zij nooit. Zij wisten nog mede te deelen, dat een mede-Nederlandsche gevangene, volgens hen de zoon van een apotheker, op verdenking van sponnage tot 12 jaar tucht huisstraf werd veroordeeld. Gewapende militairen bewaken deze werk lieden, maar wegens tekort aan mannen is ook die bewaking maar zwak. Daaraan was het te danken dat zij waren ontkomen. In Duitsche gevangen schap. De koopman H. Hennekom, van het Bol werk te Rotterdam, die vanaf 28 Mei tot 15 Aug. in Duitsche gevangenschap heeft door gebracht, is door een correspondent van de „Maasbode" geïnterviewd. Aan zijn verhaal is het volgende ontleend: Hij was naar Duitschland gegaan voor zaken en tevens voor een bezoek aan zijn schoonouders. Op de terugreis werd hij te Bentheim aangehou den. Hij bleek te Rotterdam bespionneerd te zijn, althans men beschuldigde hem, dat hij bij hem thuis een onderhoud had gehad met den heer Tinsleij van de „Uranium"-stoom- vaartmij. en den heer v. Alphen, directeur van het Witte Huis. Iets wat hij ontkende en nog ontkent. Alles heeft men gedaan om hem tot bekentenis te brengen, tot men hem ten slotte 15 Aug. losliet. Van zijn leven in de gevangenis vertelde hij o. m. het volgen de: Hij werd opgesloten in een cel van de gevangenis te Wesel. Als vermoede spion mocht hij geen enkel oogenblik zijn cel ver laten, en was omgeven door misdadigers van de ergste soózt. Hoewel het hem vergund was, tegen be taling, zooals dat bij preventieve hechtenis ook hier in Holland het geval is, zich van extra-voedsel te voorzien, was dit extra- vocdsel in verband met de tijdsomstandig heden van dien aard, dat het niet zijn ge wone voedsel verving, en hoewel hij ons uit drukkelijk verklaarde, dat hij over de behan deling tevreden was, verminderde zijn ge zondheidstoestand der mate, dat hij 's mor gens, den len Pinksterdag, bloed opgaf. Daarna werd zijn rantsoen van beter gehalte. Tot slot sprak hij de hoop uit, dat de Ne derlandsche regeering toch te bewegen zou zijn, toestemming te geven tot uitvoer van levensmiddelen door familieleden van Hol landers voor Hollanders, die in dezen tijd in Duitsche gevangenschap worden opge houden. Te Gronau zit sedert 14 dagen de 22- jarige arbeider W. Sch., uit Glanerbrug, ge vangen. De reden is ook aan zijn familie on bekend. Merkwaardig vonnis. De arr. rechtbank te Winschoten veroordeelde naar de N. Gr. Ct. meldt, gisteren Harm S., 50 jaar, sjouwer te Winschoten, die terecht stond wegens het ten geschenke aannemen van goederen, waarvan hij wist, dat ze door diefstal waren verkregen, tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met bepa ling, dat hij zich binnen één week aansluite bij een geheel-onthouders vereeniging te Winschoten. Inbraak. Donderdagnacht is te Zoe- len, bij Tiel, ingebroken in den huize „Djoe- rang", van de familie Hasselman, tijdelijk onbewoond. Kasten zijn opengebroken, deu ren en vensters geforceerd enz. en het grootste gedeelte van het huisraad en van de ornamenten gestolen. De politie heeft terstond, ook buiten de gemeente, een onderzoek ingesteld naar de daders, die men reeds meent op net spoor te zijn en zelfs in handen te hebben. Gister namiddag werden nl. drie personen even buiten Tiel in zwaar beschonken toestand langs den weg aangetroffen, waarvan twee te Tiel thuis moeten behooren. De gemeente politie Tequireerde een passeerenden boe renwagen en bracht daarmede de drie kerels naar het politiebureau over, waar ze werden opgeborgen, om te ontnuchteren. Men ver moedt dat zij van de inbraak meer weten. Aan de grenzen aange schoten. Te Bergen-op-Zoom is in het Algemeen Burgergasthuis overleden zekere L. D., die voor eenige dagen door een der soldaat-kommiezen was aangeschoten, waar na een been moest worden geamputeerd. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Doodgedrukt. Door het onver wacht omvallen van een 2000 kilo zware filoejkete! is gisterochtend de imfaMP. Vu uit de Palmstraat, in de werkplaats der firma Gonnermann en Co., te Haarlem, doodge drukt. Het a u t o-g evaar. Donderdagavond is te Rotterdam op den hoek van Oudedijk en Waterloostraat de 7-jarige Adrianus van Vliet, terwijl hij van achter een passeeren- de tram komende, de straat wilde overste ken, gegrepen door een auto, waardoor hij tegen de sfraat werd geslingerd en een der wie(en over het hoofd kreeg. In het zieken huis is hij overleden. Vliegongeval. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur vlogen boven Leerdam 2 vliegtuigen. Van een was luitenant Wilmar waarnemer en luitenant Duimker bestuur der. De motor stond in de lucht stil, waar op de vliegers probeerden, een zweefvlucht te maken. Zij berekenden echter den afstand te kort en kwamen in een sloot terecht. Een der vliegers werd licht gewond. Om zeven uur ontplofte het vliegtuig en ver brandde geheel. De vliegers kwamen uit Gilse-Rijen en vlogen naar Soesterberg. Het andere vlieg tuig steeg om half zeven weer op om naar Soesterberg terug te keeren. Schoot- en Kerknieuws. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. XXVI. De behandeling van het rapport over de pre- dikanlstiactementen wordt voortgezet, nadat medegedeeld is dat mr. R. van Veen de benoe ming toLlid van de commissie van bijstand voor do weduwen en weezenhulpbeuiis heeft aange nomen, zoodat deze commissie thans volledig Is. De heer Tammcns verdedigt de conclusie van zijn rapport. Wanneer de Synode een an dere conclusie wil aannemen, waardoor in den nood van vele predikanten verbetering wordt gebracht, dan zal de commissie dit uitstekend vinden, omdat zij zelf het betreurde niets an ders le kunnen voorstellen. De beide conclusies van het rapport worden aangenomen, zoodat enkel een toevoeging aan art. 1 Regl. Vac. in al. 2 achter „tractement", *le woorden van minstens f 1200 aan de con sideratie zal worden overgegeven. Het voorstel Weyland wetrdt verworpen. Dr. G. J. Weyland brengt rapport uit over «en verzoek van een predikant om voor reke ning der kerk te mogen procedeeren. De com missie adviseert de ger/raagde toestemming niet t«- verleenen. AHus wordt zorvder hoofdelijke stemming besloten. Door prof. Daubanton wordt nog ingediend een voorstel tot toevoeging aan art. 5 regl. op het ètoamen, van de volgende elineaDe kerke lijke hoogleeraren hebben toegang tot het exa men met adviseerende stem. Dit voorstel wordt gesteld in handen van de commissie A voor de nieuwe wetsvoorstellen. Prof. Aalders stelt namens de commissie A voor de nieuwe wetsvoorstellen voor om de ver zoeken van confossioneele verlenging over de herstelling <5er classicale vergaderingen in haar alouden vorm, thans, na de aanneming in be ginsel van den modus vivendi, niet in behan deling te nemen. Dit wordt aangenomen met 17 tegen 2 stem men. Dr. W. van der Beke Callenfels breast rap port uit over oen voorstel van de class, verga dering van Nijmegen om al. 1 van art. 43 regl. vac te schrijven, zoodat het preeken op beroep ook voor dienstdoende predikanten vrij zou staan. De commissie was verdeeld, de meer derheid wil het afwijzende minderheid wil een andere formule erring, zoodat de vrijheid zou be staan voor predikanten die op een 'nominatie voorkomen. Beide conclusies worden verworpen dc eerste met algemeene stemmen, de laatste met 15 tegen 4 stemmen. Kunst en Wetenschap. Tooneeljubilea in 191 6 1 7. De heer J. H. Róssing deelt in het N. v. d. D. mede: Mevr. Theo MannBouwmeester gaat her denken, dat zij vóór 50 jaar haar eerste con tract sloot met de directie Sauvlet, en de heer Jan C. de Vos, dat hij zich vóór 40 jaar verbond aan de vereeniging: „Het Neder- landsch Tooneel". Bij de N. V. „Het Tooneel" komt in studie „Le Marquis de Priola" van Henri Lavedan; vertaling van J. C. van den Tol. Henri Brondgeest vervult de titelrol. Ned. Tooneelvereeniging. Onder leiding van Heijermans en Jan Musch zal het gezelschap der Ned. Tooneelvereeni ging in het nieuwe seizoen samengesteld zijn uit de dames De Boervan Rijk, Beider, Tilly Lus, Meunier-Nagtegaal, Marie Faas- sen, Jurgens, Schiller-Italiaander, Rijkens, Klühn, v. Dolder en Lily Bouwmeester, en de heeren Adolf en Frits Bouwmeester, Vogeding, v. Ollefen Sr., De Blauw, Smits, Lageman, Jurgens, Emile Timrott, De Haas, Dullé en Hermans. Op twee September heeft de openings voorstelling in het Grand Theatre plaats met „Tropenadel" van v. Wermeskerken en „de Groote Trom" van Pinero. Ter opvoering in het seizoen zijn verder o. m. aangenomen: Peer Gynt of Brand van Hendrik Ibsen, Traumspiel of Der Glücks- peter van August Strindberg, Een Satans kerel of Pecunia non Olet van G. B. Shaw, Het mirakel van St. Antonius van Maeter linck, Penthestiea van Von Kleist, De Spaan- sche Brabander van Bredero, Aron Laguna van Is. Querido, Naakt model van C. S. Ada- ma van Scheltema, Schaduwen (3 een-ak- ters) van Frans Mijnssen, IJsbrand van dr. Frederik van Eeden en (indien het seizoen het toelaat) Minnestral van denzelfde, De vlam van mevrouw RanucciBeekman; een een-akter cyclus van Speenhoff, een nieuw stuk van Jan Fabricius, De Oost-Indische Compagnie, van Marie Heijermans-Peers, Eva Bonheur van Herman Heijermans. Da geraad xaö ^grm$n Heijerman* voor koken, verwarming en verllch- ting zooveel en is dan petroleum of steenkolen, neemt het Gasfornuizen in huurkoop verkrijgbaar tegefl 40 oent por week gedurende twee jaar. Muntgasinstallatie9 worden geheel kosteloof geleverd. Inlichtingen verkrijgbaar aan hot kantooij der Geemeonte-Bedrijven, Gaslaan 3, Amors' foort. Zuidsingel No. 43. Tel. Interc- 337. CHR. ROOSENDAAL'S Inlichtingen K. Bergstraat 14. Amersfoort ons BEEREN MODEHÖEDEN en PET- TEN-MAGAZIJN nog niet heeft be zocht RADEN wü ten sterkste aan ons magazijn een bezoek te brengen. DAN ZAL u tot de overtuiging komen dat prijzen en kwaliteiten iedere con currentie glansrijk 't hoofd bieden. Langestraat 95 boek Kieuwestraat. j StOQVfcstraat 12 - Jelejih. No. 29. NI. KRAAYENHOF SOESTERWEG 14. Probeert bet eens en gij blijft er bij. Telef. 457. Amersfoort. Loupen, Leesglazen, f Barometers, Koorts- Thermometers, enz. Verband- en Ziekenverpleging» artikelen. Alle soorten Scharen, Messen en bybeboorende zaken bU

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 14