■BINNENLAND." KOLONIËN. wen gingen terug naar het zuiden. De In de richting van Lerina, Banlca, Cor- |jkItsjewo en Ostrovossa opereerende troepen lukten vooruit, nadat zij den 21en een zwaar [(Versterkte stelling van den vijand op den «lalkanidzeberg hadden veroverd. Den 22en 'vielen zij de Servische Donau- en de Servl- «che Wardar-divlsie aan In hunne nieuwe stellingen bij het klooster van den heiligen Spiridion, hoogte 207 en Teschganska Pla- nina. Tot dusver hebben wij 7 officieren en 600 man gevangen genomenwij maakten jbuit vijf splinternieuwe Fransche snelvuur- kanonnen, die geheel onbeschadigd waren, fnet hunne affuiten en paarden, negen mu nitiewagens, zes machinegeweren, een bom- menwagen, vele geweren model 1916 en (vijftien stuks rollend materieel. De strijd gaat verder. Wij vestigden ons op afdoende wijze op de hoogte Djemaat Seri, ten noorden van het Ostrovomeer en van het Moglenica- dal. Aanzienlijke krachten van de Schusna- dia-divisie vielen den sector Ukuruzkowil ■an. Alle aanvallen werden onder grooto verliezen voor de Serven afgeslagen. In het Wardardal verliep de dag over het elgemeen rustig. De wederzijdsche artillerie was werkzaam. Slechts aan het front ten zuidwesten van het Doiranmeer tTachtte de vijand omstreeks 10 uur des avonds onze vooruitgebrachte stelling aan te tasten, maar hij werd afgeslagen. Uit aanvullende mede- 'deelingen en verklaringen van gevangenen blijkt, dat het Fransche regiment no. 46, dat aan den strijd deelnam, 50 pet 3n zijne sterkte verloor. 250 lijken werden op het slagveld gevonden, benevens vele militaire voorwerpen. Op den linkervleugel zuiverden wij In het Stroemadal den linkervleugel van de rivier volkomen van den vijand. Het aantal gister door ons begraven vijandelijke lijken Is meer 'dan 500. Talrijke dooden en de groote menigte militaire voorwerpen, die het slag veld bedekken, getuigen van de volkomen nederlaag van de brigade Brotier. Bij him opmarsch ten zuiden van de Dra ma ontmoetten vooruitgebrachte afdeelin- gen van onze troepen een Engelsch esca- 'dron, dat van eene compagnie wielrijders vergezeld was. Na een kort vuurgevecht trokken de Engelschen zich terug in de rich ting van Orfano, nadat zij vooraf twee brug gen over de rivier Antista hadden vernield, iwij bezetten het spoorwegstation Angista. Tegenwoordig bevindt zich het spoorwegge deelte OktschilarBukDramaAngista SerasDemirhissar in onze handen. B e r 1 ij n, 2 4 Aug. (K. N.) Uit Bukarest wordt aan het Berl. Tageblatt geseind, dat de opmarsch der Bulgaren aan het Mace donische front wellicht het eerste feit der laatste weken uitmaakt, dat geschikt is om eeivingrijpende wijziging te brengen in den toestand van Rumenië. Het vraagstuk van Saloniki is zoo nauw verbonden met de politiek van Rumenië, dat elke wijzigin ean het Macedonische front een geweldige ulintllMUg (C UU^lCOl ...v- Peters burg, 24 Aug. (Tel.-agent- schap). Namiddag-communiqué van den grooten generalen staf. Ons offensief ten westen van het meer (Van ontwikkelt zich. Ten noordoosten van Moesh bezetten wij de streek van het dorp !Arindjvank. In de streek van Mossoel ver sloegen onze troepen ln de buurt van het dorp Rayatt de vierde Turksche divisie; zij maakten twee regimenten, die zij ingesloten badden, tot gevangenen, waarvan één in *iin geheel met den commandant en den Staf. Wij maakten kanonnen, machinegewe ren en talrijke zegeteekenen buit. Avond-communiqué. Onze troepen zitten den vijand op de hie len in de streek van het Wan-meer. Zij de den een inval in de stad Moesh, waar zij ge hangenen maakten. Volgens de nadere berichten, die zijn ©ntvangen na het gevecht in de streek van Rayatt, waar wij gedeelten van de 4de Turk sche divisie insloten, namen wij het 11e ffurksche regiment gevangen, n 1 den com mandant, 50 officieren en 1600 soldaten, alsmede bijna het geheele overschot van bet 11e Turksche regiment, met twee offi cieren van den staf, verscheidene hoofd officieren en 650 soldaten. In dit gevecht ■veroverden wij verder nog drie kanonnen en drie machinegeweren. Konstantinopel, 24 Aug. (W.-B.) Communiqué van het hoofdkwartier. £r zijn geene meldenswaardige berichten van de verschillende fronten. Londen, 24 Aug. (R.) Bericht van Lloyds. De Italiaansche schoener Elios is in den grond geboord. Rome, 24 Aug. (Stefani). Er is vast gesteld, dat berichten over operatiën, die de duikbooten van de vijanden op verren afstand van hunne kusten verriohten, zeer jiuttig zijn voor den vijand, die op deze wijze kennis krijgt van de werkzaamheid van zijne duikbooten, waarmee hij niet in directe gemeenschap is, en van de plaatsen, waar zij zich bevinden. De geallieerden Lebben daarom besloten, de bekendmaking jran die berichten te verbieden. Berlijn, 2 4 Aug. (W. B.) Uit Bremen wordt over de thuisreis van de handels- duikboot Deutschland bericht? De Ameri- Icaansche regeering gedroeg zich correct pnzi.jdig. De Amerikaansche vloot keek •treng er op toe, dat de grens door onze vijanden, Engelschen en Franschen, geëer biedigd werd. De voorzorgsmaatregelen werden zeer verscherpt, nadat een Engel sche kruiser des nachts heimelijk in de baai was gekomen. Bij de uitreis bevonden zich niet minder dan 8 Engelsche oorlog- Zchepen op den loer; zij waren omringd door talrijke gehuurde Amerikaansche vis- ichersstoomschepen, tot het uiteetten yan netten en het waarschuwen van den vijand. Niettemin gelukte de uitreis. De tocht op den oceaan was eerst storm achtig, later minder bewogen. Aan de En gelsche kust viel mist. In de Noordzee was het weder stormachtig. De Deutschland bleek een uitmuntend zeeschip te zijn. De machines werkten onberispelijk. Zonder eenige storing werden 100 zeemijlen onder water gevaren. Bij den in 't geheel 4200 zeemijlen langen tocht werden geene ijs bergen gepasseerd. Berl ij n, 24 Aug. (W.-B.J. De keizer heeft aan de Duitsche reederij Ozean het volgende telegram gezondenMet hartelijke vreugde ontvang ik zoo juist uw bericht van de gelukkige thuiskomst van de handelsduik boot Deutschland. Terwijl ik aan de reede rij en de bouwmeesters en aan de dap pere zeelieden onder leiding van kapitein König mijne "warme gelukwenschen uitdruk, behoud ik mij voor onderscheidingen te ver- leenen voor de groote diensten, die zij allen aan het vaderland hebben bewezen. Wilhelm I. R. Ber 1 ij n, 2 4 Aug. (W. B.) De voorzitter van den rijksdag, dr. Kaempf, heeft namens den rijksdag een gelukwensch gezonden aan den voorzitter van den raad van bestuur van de reerderij Ozean te Bremen, met de be houden thuiskomst van de handelsduikboot Deutschland. De Duitsche pers begroet deze geslaagde thuisreis als de voorbode van het herstel der directe handelsbetrekkingen met Amerika, ondanks alle Engelsche. blokkade-maatrege len. Over het schip wordt nog medegedeeld, dat het heeft 1900 ton waterverplantsing. De olievoorraad, die het bergen kan, is vol doende voor de heen- en terugreis. Het fs voorzien van twee Diesel-motoren (zes cy linders) voor de vaart aan de oppervlakte en een electro-motor voor de vaart onder wa ter. De-boot bezit verder twee periscopen, een luchtververschlngs-inrichting en een toestel voor draadlooze telegrafie. Door het laad ruim voert een tunnel naar de machineka mer, waar zich alles, noodig voor de vaart, bevindt. De bemanning bestaat uit 29 koppen en heeft voor de machinekamer en bij de boeg haar slaapplaatsen. Loade n,~23 Aug. (R.) Onze bijzon dere correspondent in het Britsche hoofd kwartier in Frankrijk schrijft: Ik ben juist in de gelegenheid geweest een zeer groot aantal brieven te zien, door Duit sche officieren en soldaten geschreven, en gevonden op gevangenen of in de bezette schuilplaatsen verzameld. Er is geen reden om aan den ernst van de niet op de post be zorgde brieven te twijfelen; het oendge, waar over twijfel bestaat is, of de censor ze zou hebben laten passeeren, want zij bevatten naar mijne meening zeer vruchtbare zaden voor de demoralisatie van het volk. Wanneer de Duitsche soldaten zulke brieven naar huis schrijven en die bripvpn --- v? i.t. ioxisvne volk komen, dan kan dit volk niet onkundig zijn van het feit, dat het Duit sche leger allengs teruggedreven wordt en verschrikkelijke verliezen lijdt in eene steeds achteruitgaande zaak, en dat het Engelsch- Fransche offensief, dat de Duitsche pers ons voorstelde als tot staan gebracht, met on verzwakte woede en onverminderd succes voortwoedt. Warschau, 24 Aug. (W. B.) De gou verneur-generaal heeft onder dagteekening van 24 Augustus nieuwe statuten verleend aan de universiteit en de technische hooge- school. In een begeleidend schrijven geelt hij de verzekering, dat de verdere uitbreiding van deze inrichtingen voor hem een onder werp van voortdurende zorg zal zijn, en drukt het vertrouwen uit, dat de universiteit tc Warschau zich spoedig zal ontwikkelen tot eene met de West-Europeesche zuster-in- richtingen gelijkwaardige kweekplaats van geestelijk leven en wetenschap. Londen, 23 Aug. (R.) Minister Cecil Heeft in het lagerhuis gezegd, dat de zwarte lijst-politiek eenvoudig deze Is, dat Enge land het als verstandig beschouwt, dat zijn bezit, crediet en scheepvaart niet ter be schikking van zijne vijanden moeten wor den gesteld en dat zijne onderdanen en burgers moeten worden gewaarschuwd, dat zij niet moeten handel drijven met zekere personen, wanneer zij daardoor steun ver- leenen aan de vijanden van het land en de macht van de vijandelijke soldaten vermeer deren om onze eigen soldaten te dooden. Hij geloofde niet, dat eenig land, de Ver- eenigde Staten daaronder begrepen, zou aarzelen ln soortgelijke omstandigheden de zelfde politiek te voeren. Hij vertrouwde, dat als dit begrepen werd, men zou inzien, dat de kritiek niet ter zake dienende was en steunde op misvatting, en dat de critici zouden erkennen, dat de regeering in 't geen zij had gedaan, slechts den plicht ver vulde van ministers van een In een grooten oorlog gewikkeld land. Denemarken. Kopenhagen, 24 Aug. (W. B.j Het In comité-generaal vergaderde Landsting verwierp met 39 stemmen den verkoop der Deensche Antillen, overeenkomstig de door J. C. Christensen bij het Folketing inge diende motie, die in het Folketing was ver worpen. Zeven leden stemden vóór den verkoop, drie onthielden zich van stemming, dertien waren afwezig. Vrijdag komt het Landsting In openbare zitting bijeen. Oost-lndië. Opzienbarende arrestatie^ Men meldt aan „De Telegraaf" uit Wel tevreden De president en de secretaris van den Matrozenbond te Sosrabaja zijn gearresteerd omdat de wijze, waarop het bestuur van dien bond weigert deel te nemen aan de vergade ring voor de Indische defensie op Koningin nedag, beleedigend geacht wordt. De Staatscourant van Donderdag 24 Augustus bevat o.m. de volgende Koninklijke Besluiten op verzoek, eervol ontslagen J. H. Lede- boer als lid van den Voogdijraad Amster dam I, onder dankbetuigingP. C. Kerssen, refeiendaris bij het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie, onder dankbetuiging benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Sluis, L. W. v. Helle mond, thans commies der Posterijen en Telegraphie 2e klasse. 'De Minister van Oorlog is gistermid dag naar Het Loo vertrokken ter conferentie met H. M. de Koningin. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft Woensdagavond de residentie met ver lof verlaten voor ongeveer acht dagen. Gouverneur van Suriname. Naar wij vernemen is de heer G. J. Staal, secretaris-generaal bij het departe ment van Koloniën, benoemd tot Gouver neur van Suriname. De heer J. G. Staal is geboren 5 Sep tember 1870 te 's Gravenhage. Na zijn op leiding te Delft te hebben genoten, werd hij in 1892, nadat hij het groot-ambte naars-examen voor den Indischen dienst had afgelegd, naar Indië gezonden, waar hij bleef tot 1903. Daarna werd hij gedeta cheerd aan het Departement van Koloniën te 's Gravenhage en in 1906 benoemd tot gouvernements-secretaris van Suriname. In 1908 keerde hij naar Nederland terug, om het volgende jaar als secretaris van het gouvernement naar Ned.-Indië te vertrek ken. Hij repatrieerde in 1912 als lid en alge meen secretaris van de Staatscommissie voor de Defensie van Ned.-lndië en trad in 1913 op als secretaris-generaal aan het De partement van Koloniën te 's Gravenhage. Het officierskruis der Oranje-Nassau-orde en het ridderkruis der Orde van den Ned. Leeuw werden hem achtereenvolgens ter erkenning van zijn groote verdiensten ver leend. De minister van koloniën, mr. Pleyte, kwam den heer Staal aan het departement persoonlijk mededeeling doen van diens be noeming onder aanbieding van zijn geluk wenschen. Militaire zending naar F r a n k r ij k. De majoor van het regiment grenadiers De Quay, die zooals onlangs werd gemeld belast is met eene militaire zending naar Frankrijk, zal ter voldoening aan die op- uracm VUUI llCi tu.,» acxci maaitvl iiuui TU- rijs verf-ekken. Blijkens bij het Departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Noordbrabant, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. W. F. J. de Wal, gisteren van Kaapstad vertrokken. De minister van oorlog heeft bepaald, dat militieplichtige en landstormplichtige stu denten in de geneeskunde, die dienst doen als arts, van den datum van het Kon. be sluit der benoeming tot reserve-officier van gezondheid af in het genot treden van het traktement aan dien rang verbonden. Over den tijd dat zij na het verkrijgen van den titel van arts, doch vóór hun benoeming tot reserve-officier van gezondheid, als zooda nig dienst hebben gedaan, kunnen zij door tusschenkomst van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht wor den voorgedragen voor een bijslag, gelijk aan het verschil van het traktement, enz. verbonden aan den rang van reserve-officier van gezondheid en der genoten jaarwedde. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat de tot de lichting 1917 behoorende Israëlietische dienstplichtigen, die daartoe tijdig hun verlangen te kennen geven, zul len worden toegewezen aan korpsen of on derdeden van korpsen in de grootere garni zoenen of in groote garnizoensplaatsen, zoo als Leeuwarden, Groningen, Assen, Amster dam, Haarlem, Leiden, 's Gravenhage, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, Nijmegen, Middelburg, Bergen op Zoom, Breda en 's Hertogenbosch. Bij Koninklijk besluit is aan den reser ve-paardenarts der 2de klasse H. Venema, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijne aanvrage, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, we gens lichaamsgebreken een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De 1ste luitenants W. H. de Blaauw en B. A. W. Schlimmer, beiden van de infante rie van het leger in Ned.-Indië, hebben, zoo meldt de N. R. Ct., het internationale vlie gersbrevet verkregen. Mr. Troelstra. Naar wij vernemen, bestaat bij mr. Troelstra het plan, om, indien zijn gezond heidstoestand zoo gunstig blijft als die thans is, bij het aanstaande begrootingsdebat in de Tweede Kamer weer als woordvoerder van de sociaal-democratische Kamerfractie op te treden. De R.-K. Kamercandidaat voor Oosterhout. Bij de stemming gehouden in de afdeelingen der Roomsch- Katholieke Kiesvereeniging in het district Oosterhout voor het stellen van een can- didaat ter voorziening in de vacature van het lidmaatschap der Tweede Kamer was de uitslag als volgt: M. P. W. van Hout, burgemeester van Helmond, 454 stemmen, mr.' dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, 's Her togenbosch, 583 stemmen; J. van Rijzewijk, Tilburg, 61 stëmmen; H. Stulemeyer, Rot terdam, 380 stemmen. Volgens het regle ment der R.-Katholieke kiesvereeniging wordt diegene tot candidaat geproclameerd die drievijfden der stemmen op zich heeft vereenigd, zoodat herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren Van Rijckevor sel en Van Hout. Heden vergadert de Lib. Kiesvereeniging tot het stellen van een candidaat. K. H. Boers, f Te 's-Gravenhage is overleden de heer K. H. Boers, oud-secre taris van het Departement van Marine in Ned.-Indië. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nessau. De teraardebestelling zal geschieden Za terdag te 11 uur op de begraafplaats Oud- Eik-en-Duinen. Begrafenis jh'r. Van Pabst van Bingerden. Te Nijmegen is het stoffelijk overschot van den Zondag plotse ling overleden schoolopziener jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden onder groote be langstelling ter aarde besteld. Na een lijk dienst door ds. A. Pijnacker Hordijk aan het sterfhuis werd op de begraafplaats „Rust oord" het woord genomen door den districts schoolopziener W. F. Smits en door ds. Pijnacker Hordijk, Waalsch predikant, die den overledene herdacht als ouderling zijner gemeente. De schoonzoon van den overledene, mr 'dr. C. O. P. baron Creutz, bedankte. Nederland en de oorlog* Onze graansohepen. Inzake de graankwestie vernemen wij dat te 's Gravenhage bericht is ingeko men, dat gistermorgen instructies zijn gege ven om de graanschepen los te laten. Het opbrengen van vlsschersschepen Naar de Nieuwe Haagsche Courant verneemt ontving de burgemeester te 's Gra venhage van een der visschersplaatsen gis teravond het volgend regeeringstelegram: „De Minister van Buitenlandsche Zaken verwacht een beslissing over de vlï:iherij- kwestie binnen een week. Als de beslissing ongunstig uitvalt zal de regeering tusschenbeide komen om den te rugkeer der visschers te bewerken." De logger M 29 hedennacht te Maassluis met twee last haring binnengekomen, rap porteert: gepasseerden Zondag zeven log gers door een Engelsch marine-vaartuig te hebben zien opbrengen, waarna de logger veiligheidshalve, naar Maassluis terugkeer de. De haringlogger Jan uit Katwijk, was op sleeptouw van een Britsch patrouilleschip, doch kon ontsnappen, doordat de sleeptros brak. Volgens een te iJmuiden ontvangen tele gram, zijn de zeïllogger De Hoop II en de motorlogger Cornelis naar Engeland opge bracht. Volgens te Maassluis ontvangen bericht Is de logger H. A. 116 Tromp, van het ree- derijkantoor vh. M. Dirkzwager Gzn. aldaar door de Engelschen near Grangemouth-op gebracht. Volgens officieel bericht zijn opgebraoht naar Grimsby, de loggers IJ.M. 55, de Hoop II, reederij N. V. Irene en S.C.H. 378, Ener gie, reederij J. J. de Niet te Scheveningen. Men meldt uit IJmuiden aan het N. v. d. D.: Naar aanleiding van het berioht, dat de Britsche regeering-zich verbonden heeftom de opgebrachte stoomtreilers, die voor het prijzenhof gebracht zijn, onmiddellijk vrij te laten en de prijzenhofprocedure niet door te zetten, zien we ons verplicht na nadere informatie te berichten, dat deze verbinte nis slechts voorwaardelijk is geweest en af hankelijk gesteld van door de Britsohe re geering aan de reeders van IJmuiden ge stelde voorwaarden. De deputatie uit de reeders, die de onder handelingen in Engeland gevoerd heeft in deze aangelegenheid, heeft Woensdag in een persoonlijk onderhoud den Engelschen gezant medegedeeld, dat in een vergade ring van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden dez^door de Britsche regeering gestelde voorwaarden met algemeene stemmen zijn aangenomen. Zij heeft den gezant verzocht dit aan de Britsche regeering mede te deelen. De ver wachting, dat de aangehouden en opge brachte stoomtreilers spoedig zouden wor den vrijgelaten, is dus slechts een logische gevolgtrekking uit de aanneming der door de Britsche regeering gestelde voorwaarden. Tot goed begrip der visscherijkwestie diene, dat het hier alleen de afwikkeling betreft van de zeven op IJsland varende stoom treilers, die bij terugkomst zijn opgebracht en die niets uitstaande heeft met het groot aantal opgebrachte stoom- en zeilloggers, voor welker belangen een deputatie uit de haringreederijen naar Engeland is, thans reeds voor de tweede maal. Eischen tot verbeurdverklaring. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 15 Augustus IJ. voor den Britschen prijs- rechter een eisch werd ingediend tot. ver beurdverklaring van goederen, geladen in het s.s. Tellus. Op 17 Augustus 1.1. werd voor den Brit schen prijsrechter ingesteld een eisch tot verbeurdverklaring van de goederen gela den in het s.s. Prins Willem I. Aangehouden ladingen. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Engeland werden aangehouden goederen, geladen fn de stoomschepen Noordati^ Nieuw-Amsterdam, SommelsdijV: «n Rijra dam, welke schepen gedurende een reis vaj New-Yörk naar Rotterdam onderscheidenlijk op of omstreeks 2 en 28 Januari, 18 en 211 April en 27 Juni in Engeland aankwamen, jij Voorts rijn :n Engeland aangehouden dé goederen, geladen in de stoomschepen Zee-' landia, Friste en Gelria. Vrijgesproken. Bij de reederij W. den Duik te Schevenlny gen is telegrafisch bericht ontvangen, daf de 3 leden van de bemanning van de GeenO truida door den krijgsraad te Wilhelmshareif rijn vrijgesproken. Noorsch stoomschip getorpedeerd Te ongeveer halftwaalf hedenochtend is aan den Hoek van Holland door twee schokkers aangebracht de uit elf man be-j staande bemanning van het Noorsche stoom schip „V e 1 o x", dat gisteren van uit den Hoek van Holland is uitgevaren en in dé? Noordzee is getorpedeerd. De „Velox" was geladen met stukgoed en bestemd naar Londen. De duikboot school haar 10 mijlen van het vuurschip „Maas" in' den grond. De bemanning ging met 2 booten vait boord en werd door de schokkers opgepik(t'; Gistermiddag te ongeveer half drie 1^ de bemanning van de Velox van den Hoelg van Holland aan het station D. P. te Rotter* dam aangekomen- Kapitein R. Larsen deelde aldus lezen wij in de N. R. Ct. het volgende mede: De bemanning bestond uit negen Noren en 2 Finnen, die allen gered zijn. In derü afgeloopen nacht omstreeks 12/* uur ver trok het stoomschip Velox uit de St. Jobs haven te Rotterdam, met bestemming naar Londen. De lading bestond uit ruim '300 ton stunkgoed, waarvan 270 ton margerine en 30 ton vruchten. Omstreeks 5 uur hedenochtend, ongeveer 10 tot 11 mijlen W.N.W. van het vuurschip. Maas, werd de Velox door een schot van een Duitsche duikboot gelast tc stoppen. Dé duiboot had geen nommer. Duitschers kwa men aan boord van de Velox en legdert twee bommen, een in het voorschip en een midscheeps. De scheepspapieren werden door den commandant van de dultbool over* genomen en de bemanning kreeg *nige mi nuten tijd om in de eigen sloep over fé gaan. Ongeveer drie kwartier later zag men de opgeblazen Velox zinken, terwijl terzelf der tijd de blazerschuiten OD 9, schipper C. van den Klooster, en GO 10, schipper W. Tanis, in het zicht kwaden, die de be manning van de Velox aan boord namen en aan den Hoek hebben geland. Het opblazen van het stoomschip ging met spoed, omdat zich drie Engelsche patrouillevaartuigen in de nabijheid bevonden. De bemanning van de Velox is in het Skandinavisch Zeemanshuis te Rotterdam opgenomen. Gebrek aan meel en bloem- Gistermorgen werd, zoo meldt „Het Volk", door de arbeiderscoöperatie De Dageraad te Amsterdam het volgende telegram aan minister Posthuma gezonden „Betrokken geregeld door bemiddeling der Handelskamer bloem van de fabriek van Kakebeeke, die, gekocht door de Coöpera tieve meelfabriek van bakkers, ons weigert te leveren en van Holland, die slechts levert. Voorraad totaal opgebruikt. Verzoeken uw bemiddeling voor nieuwen voorraad. Moeten anders bedrijf stil leggen, kunnen onze 8000 leden- dan niet meer van brood voorzien en moeten 110 arbeiders op straat brengen wegens gebrek aan meel."- Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf zal hedenmiddag te halfdrie te 's-Gravenhage vergaderen ter bespreking van den toestand, ontstaan door het dagelijks toenemend ge brek aan meel. Voorts bestaat het voornemen op Woens dag 30 Augustus te Amsterdam een groote vergadering te beleggen voor alle bakkers patroons der hoofdstad. Deze vergadering zal worden uitgeschre ven door de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf, de brood- bakkerspatroonsvereeniging De Voorzorg en de Roomsch-Katholieke Patroonsvereeni- ging. In een gisteravond te Rotterdam gehouden vergadering van Rotterdamsche bakkerspa troons is de volgende motie aangenomen „t)e vergadering der Rotterdamsche broodbakkerspatroons, kennis genomen hebbend van den meel- nood welke hier ter stede heerscht, waardoor vele bakkerijen genoodzaakt zijn te koopen uit den kleinen voorraad Amerikaansch meel die nog in de tweede hand is en het meel 5 6 boven het inlandsche meel gaat; vernomen hebbende dat reeds drie weken geleden van wege den Ned. Bakkersbond eri de Vereeniging van werkgevers in het bak kersbedrijf den Minister van Landbouw enz. een distributieplan is aangeboden, ten op zichte waarvan Z.Exc. zich sympathiek heefl uitgelaten, hetwelk waarborgt dat elke bak ker zijn benoodigde hoeveelheid meel weke lijks zou ontvangen spreekt met klemmenden aandrang dert wensch uit, dat de Minister dit plan alsnog overneme of zulke maatregelen treffe, dat aan dezen hopeloozen toestand een einde komt." Inlandsohe tarwe* gerst en haver. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan rijn ambtgenoot vart Waterstaat medegedeeld, dat hij heeft ge meend bij de regeling van den graanoogst 1916 het verbod van uitvoer uit een ge* meente van inlandsche rogge en roggemeel te moeten uitbreiden tot inlandsche tarwe.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2