RIJN- en MOEZELWIJNEN J. A. SCHOTERMAN Zn. KOLONIËN. BINNENLAND. KOOPT UWE Uït den omtrek. fie richting van Deviet-Abad, Russische troe- jpen aangevallen en teruggedreven. Onze troepen bereikten Bidjar, 77 K.M. |en Noord-Oosten van Sine, f De gevechten, die zich tegen Russische troepen in de omgeving van Sakiz ontwikkeld fïebben, verloopen in ons voordeel. Onze vooruitgeschoven troepen, die de /vijandelijke afdeelingen tot op 35 K.M. ten jOosten van Sautsjboelak vervolgden, moes ten op 21 Augustus j.l. in de richting van 'deze plaats ten Noorden en ten Zuiden van fiet dorp Svinsing wegens een aanval van jeen sterkeren troep tegenstanders, stand houden. Zij verdedigden zich daar met suc ces en wierpen den vijand terug. Voordeel' trekkende uit den goeden toe stand van zijn verkeersmiddelen in deze jptreek, voerde de vijand versterkingen aan ,ttie voor het meerendeel uit Transbaikal- Icozakken bestonden. Zonder ons tijd te laten 'tot versterking van onze liniën, viel de vij and in den nacht van 22 Augustus j.l. den linkervleugel van onze vooruitgeschoven {troepen aan. Wegens de aanvallen van ster kere troepen, die aan alle kanten, op het front en aan de flanken, ondernomen wer den, moesten wij ons in de richting van de grens op onze hoofdmacht terugtrekken. Een deel van onze troepen leed in het ge vecht, bij het doorbreken van de vijandelijke Omsingelingslinie, verliezen. Londen, 28 Aug. (R.) Bericht van Lloyds. Het Grieksche stoomschip Leandros is ïïen 25en Augustus in de Mlddellandsche zee in den grond geboord. De bemènning is gered. Stock holm, 27 Aug. (W.-B.). Uit een officieel rapport over het verhoor van 'den Zweedschen loods, die bij de inbeslag neming van het Hamburgsche stoomschip Desterro door een Russische duikboot op 18 'Aug. j.l. aan boord van genoemd schip was, blijkt, dat de loods verklaarde, dat het vast staat, dat de inbeslagneming plaats had in Zweedsche territoriale wateren. Acht man kwamen aan boord van de Des terro; zij spraken Russisch en gaven onder bedreiging met revolvers den kapitein te ver staan, dat het anker gelicht moest worden. De loods protesteerde en zeide, dan niet den koers te zullen aangevenhij werd daar na naar de duikboot-gebracht en tot aan den avond opgesloten. De Desterro was toen ver dwenen. De Zweedsche regeering beval haren ge zant te Petersburg van de Russische regee ring niet alleen vrijlating van het schip, de bemanning en de lading te eischen, maar ook volledige genoegdoening naar de rege len van het volkenrecht. Verder werd den gezant opgedragen, Rusland te herinneren aan de ernstige inbreuken, die dit land op de neutraliteit van Zweden maakt, waarvan eenige gevallen nog niet op bevredigende wijze zijn opgelost. Berliin. 2R A u tr. fW. B.V Do Voider heeft de voorzitter van de reederij Ozean '<dr. Lohmann, naar aanleiding van de geluk kige thuiskomst van de Deutschland en als blijk van waardeering en zijne verdiensten voor de onderneming, de kroonorde 2e klas se verleend. Er zijn nog vele andere onder scheidingen verleend, o.a. aan de geheele bemanning van het schip. Kapitein König kreeg het ridderkruis van de huisorde van Hohenzollern. K e u 1 e n 2 7 Atjg. (W. B.) De directeur •van de reederij Ozean heeft aan een verte genwoordiger van de Köln. Ztg. medege deeld, dat de handelsduikboot Deutschland 2ich reeds weer in volle zee bevindt. Zij is weer naar Baltimore onderweg met eene la ding verfstoffen. B er 1 ij n, 2 8 Aug. (K. N.) De reederij Ozean heeft de thuiskomst van de Deutsch land niet afgewacht om opdracht te geven •tot het bouwen van een groot aantal handels- iduikbooten van grootere afmetingen, die spoedig naast de Deutschland en de Bre men in de vaart zullen komen. Londen, 28 Aug. (R.) De secretaris van de admiraliteit maakt het volgende be kend: In een Duitsoh draadloos telegram van Zaterdagnacht werd uit Amsterdam gemeld, 'dat Hollandsche zeelieden gerapporteerd hadden dat zij een Britschen torpedojager. Hie door de bemanning verlaten was, in tinkenden toestand ten Oosten van Dog- gersbank hadden gezien. Er- heeft geen enkel gevecht plaats ge- bad en er wordt niet één Britsche torpedo jager vermist. Derhalve is er geen spoor van waarheid in dit verzonnen bericht. Weenen, 28 Aug. (W.-B.). Uit het Oorlogsperskwartier wordt bericht Uit eene" particuliere statistiek over de ver- Kezen aan Italiaansche officieren, die gaat tot 15 Augustus, blijkt, dat het totale verlies bedraagt 4322 officieren. Daarvan zijn 9 generaals, 93 kolonels en luitenant-kolonels, 454 majoors, 803 kapiteins, 683 eerste lui tenants, 9 militaire kapelaans. Kopenhagen, 27 Aug. (W. B.) De regeering heeft een uitvoerverbod voor thee Uitgevaardigd. Havre, 28 Aug. (Havas). Een jaar ge leden werd het kasteel van baron d'Acoz Hoor Duitsche, officieren bezet. Het lijk van Hen baron werd eenigen tijd later in een na burig bosch gevonden. Het droeg de sporen ,van verscheidene revolverschoten, die op korten afstand gelost waren. Eenige maan- en later verdween de jachtopzichter van et landgoed en men ontdekte diens lijk, eveneens diep in het bosch. De Belgische justitie opende toen de in structie, maar de Duitsche autoriteiten ston- Jden niet toe haar voort te zetten. De XXme Siècle bericht thans, dat deze zaak voor de Duitsche justitie haar naspel heeft gehad. Twee Duitsche officieren, mins Stolberg en graaf Gagern, zijn voor den krijgsraad ge bracht onder beschuldiging van tweemaal gepleegden moord. Prins Stolberg werd ter dood veroordeeld, maar zijne straf is in ge vangenisstraf veranderd. Graaf Gagern werd tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. De chauffeur van de beide officieren, die getuige geweest is van de beide misdaden, had hen aangegeven. Oost-lndië De Sarikat Islam. D e T e 1. verneemt uit Weltevreden De Locomotief verneemt, dat de Sarekat Islam, de leden van de Vereeniging Insulinde en de sociaal-democraten te Sema- rang op Koninginnedag eene vergadering zullen houden tegen die ten gunste van de weerbaarheid. Er zal eene motie worden aangenomen, behelzende, dat alleen een door verkiezingen samengesteld Indisch par lement in staat is, om eene beslissing te nemen in zake de weerbaarheid van Neder- landsch-Indië en de motie zal voorts een protest inhouden tegen de pressie, die van de zijde der regeering op de inboorlingen- organisaties wordt uitgeoefend ten gunste van de defensiemeeting. Kwaadwilligen. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is den resident van Djambi bericht, dat het postkantoor en de gebouwen der- politie te Moearatembesi door kwaadwilligen zijn vernield. De telegraphische gemeenschap met die plaats, waarheen de resident onmiddellijk is afgereisd, is verbroken. Vermoed wordt dat leden van de Sarekat Islam in een en' ander de hand hebben gehad. De Staatscourant van Maan dag 28 Augustus bevat o.a. de volgende Koninklijke Besluiten: bij Kon. besluit is bepaald, dat eene der R. H. B. scholen met 5-j. c. te Heerenveen zal gevestigd zijn; benoemd voor een jaar tot leeraar daar aan G. H. ten Bruggencate, J. F. Rabbino- witsch beiden tijdelijk; L. R. v. Dillen te Utreoht; benoemd voor een jaar tot leerares aan de R. H. B. S. te Helder mej. M. v. Leijden te Krommenie; tot leeraar aan de R. H. B. S. te Steenwijk E. Edinga, thans tijdelijk; te Veendam A. P. Potma thans tijdelijk; voor een jaar aan de R. H. B. S. te Coe- vorden J. Galema te Amsterdam en dr. J. ter Weel te Nijmegen; idem te Wageningen G. H. Mouw te Utrecht; idem te Venlo J. M. Metzlar te Utrecht; idem te Gouda J. J. Baale te Groningen; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te T;lk.nvr W7 D r*C. op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. H. B.'S. te Tilburg J. Braam Ru ben; als leeraar aan de R. H. B. S. te Sappe- meer dr. H. Herwig; op verzoek eervol ontslagen als burge meester te Woubrugge, T. P. Kleijn; als burgemeester te Baarn F. F. baron d'Aülnis de Bourrouill; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee dr. M. Visser, thans leeraar aan het Christelijk Gymnasium te Zetten; benoemd tot lector aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het onderwijs In ijk, J. A. Treub, ijker te Amen; voor het onderwijs in de beginselen der verbandleer en de eerste hulp bij ongeluk ken G J. Marcus, arts, geneesheer-directeur van het gesticht St. Joris te Delft. H. M. de Koningin-Moeder heeft de vorige week een bezoek gebracht aan het dorpje Spakenburg, teneinde aldaar de door de overstroomingen aangerichte schade en de herstellingen in oogenschouw te nemen. H. M. bracht aldaar tevens een bezoek 'aan de barak, waarin nog enkele families van het geteisterde dorp ondergebracht zijn. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft Zaterdag j.l. een bezoek gebracht aan H. M. de Koningin-Moeder ten paleize te Soestdijk. De hoofden van ministerieele departe menten, die op het oogenblik met verlof zijn, zullen Donderdag hun verlof onder breken om hunne opwachting te maken ten paleize ter gelukwensching van de Ko ningin. De Italiaansche legatie heeft op bevel van hare regeering onder dagteekening van 27 Augustus des avonds, de volgende nota ge zonden aan Zijne Excellentie jhr. Loudon, Minister van Buitenlandsche Zaken: Mijnheer de Minister. Ik ben door mijne regeering zoo juist ge last geworden Uwe Excellentie mede te dee- len, dat de regeering des konings te Ber lijn, door de Zwitsersche regeering, heeft doen kennis geven, dat, vanaf 28 dezer, Italië zich in staat van oorlog met Duitsch- land beschouwt. Tengevolge van de systematisch vijande lijke daden, welke zich steeds vaker her haalden en die van den kant van Duitsch land zich openbaarden door daadwerkelijke deelneming aan den oorlog tegen Italië en door economische maatregelen van allerlei aard ten onzen nadeele, heeft de Regeering des Konings gemeend, een staat van zaken niet te kunnen dulden, die het diepe con trast nog verscherpte, hetwelk bestond tus- schen den feitelijken toestand en den rechts toestand, welke reeds uit het verbond van Italië en Duitsohland met twee groepen van onderling in oorlog verkeerende staten voortvloeide. Met yerzoek aan Uwe Excellentie mij wel acte te willen yerleenen van deze mededee- ling, verblijf ik, enz. enz. (Handteek ening). Den Haag, 28 Aug. 1916. Oe nieuwe gouverneur van Suriname De heer Staal, nieuwbenoemd gouverneur van "Suriname, zal 3 November naar Suri name vertrekken. In een der bladen is gemeld dat de nieuw benoemde gouverneur van Suriname de be ginselen der rechterzijde is toegedaan. Uit de beste bron vernemen wij echtër, dat de heer Staal bij geen enkele politieke partij is aangesloten en geen bepaalde politieke richting huldigt. De verkiezing te Ooster hout. De Centrale Katholieke Kiesveree- niging heeft tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer district Oosterhout (vacature jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede), mr. dr. A. van Rijckevorsel uit Den Bosch. Inlijving militie lichting 1916. In de hierna genoemde tijdvakken zul len van de militie lichting 1916 worden in gelijfd: lo. In het tijdvak van 2—5 October 1916: a. de dienstplichtigen toegewezen aan het derde bataljon van één der regimenten grenadiers en jagers of van een der overige regimenten infanterie, met uitzondering van hen die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van vóórge oefendheid; deze laatsten zullen twee maan den later worden ingelijfd; b. de thans nog niet opgeroepen dienst plichtigen, die zijn toegewezen, hetzij aan de regimenten veld-artillerie, hetzij aan het korps rijdende artillerie; 2o. in het tijdvak van 16—20 October 1916 de dienstplichtigen toegewezen aan de regimenten vesting-artillerie en bestemd voor het laatste in te lijven gedeelte; 3o. in het tijdvak van 1—5 Nov. 1916 de thans nog niet opgeroepen dienstplichti gen, toegewezen aan de regimenten huza ren. Beschrijving Atjehoorlog. Majoor E. S. de Kierde, van het O.-I. leger, keert half September met het stoomschip „Grotius" hier te lande terug, ten einde de officieele beschrijving van den Atjeh-oorlog, waarvan de inleiding reeds is verschenen, te vervolgen. (N. R. Ct.) Nederland en de oorlog* De vischkwestie. Volgens nadere toelichtingen van' Reu- ter's bijzonderen dienst zal de Britsche re geering voor elke ton van de 60 pCt. der Hollandsche haringen, die naar neutrale landen verkocht worden, aan de Nederland- sche eigenaars een toeslag van 30 shilling betalen. Een firmant van een Hollandsche reederij i zeide, dat de Hollandsche haringen als ge woonlijk op de open markt zuilen verkocht worden. Als Duitschland 60 shilling per ton biedt en Amerika 40, zal Amerika de visch" krijgen, omdat de 30 shilling der Brit sche regeering den prijs op 70 shilling zal brengen, maar als Duitschland 75 shilling biedt en Amerika 40, zal Duitschland de visch krijgen, mits het niet reeds zijn 2Q pet. van de geheele vangst had. Het is mogelijk, dat door het aanbod van de 30 shillings extra Duitschland niet eens zijn 20 pet. zal krijgen. Amerika zal, naar de zegsman van de „Daily Mail" veronderstelde, het groot ste deel van de 60 pet. krijgen, dat naar neutrale landen gaat. Voorts is overeengekomen, dat de vast gehouden vaartuigen zoo spoedig mogelijk zullen worden losgelaten en dat de Britsche regeering aan de Hollandsche eigenaars volledige vergoeding zal geven voor het ver lies van een deel van het seizoen. Het be drag zal worden berekend op den grondslag der ontvangsten van een gemiddeld seizoen. Ook zal de Britsche regeering iedere scha de betalen aan de geinterneerde schepen overkomen. Er zijn dertig vastgehouden schepen, die niet aan de Visscherijvereeniging toebehoo- ren, en die niet zullen worden losgelaten. De andere zullen spoedig weer aan het vis- schen zijn. Volgens de voorwaarden der overeen komst zullen de 30 shilling per ton, welke de Britsche regeering aan de Hollandsche eigenaars zal betalen, worden belegd in de oorlogsleening, ten bate van de eigenaars. Onze graanschepen. Behalve de reeds vermelde stoomschepen „Delta" en „Ootmarsum" zijn nog een twee tal, de „Zeta" en „Hollandia", met regee- ringsgraan te Umuiden binnengekomen. Koffie. Gisteren zijn vrijgelaten 44.496 zakken koffie, herkomstig uit Zuid-Amerika, Afrika en onze koloniën, benevens een aanmerke lijke hoeveelheid koffie uit Engeland en Frankrijk, welke koffie geruimen tijd was vastgehouden, hangende de onderhandelin gen over een nieuwe regeling betreffende den invoer van koffie in ons land. Men seint uit Weltevreden aan de Tel.: De koffieplanters, exporteurs en bankiers te Soerabaja hebben-na onderling overleg een commissie samengesteld tot regeling van den koffie-uitvoer op N. O. T.-voorwaar- den. Belgische kinderen naar ons land. Zaterdag 2 September komen ongeveer 700 kinderen uit België naar ons land, om daar zoo mogelijk tot na den oor log te blijven. Het ligt in de bedoeling deze onder te brengen in verschillende plaatsen bij particulieren. Uit het bezette gebied. De volgende maand worden *e Vlissingen 800 grijsaards, vrouwen en kinderen uit het bezette gebied in Erankrijk xerwacht, om over Engeland naar Zuid-Frankrijk terug te keeren. Over de grens gekomen. Zondagnacht is, zoo meldt het Handelf- blad, bij Assenede door ondergraving van den draad over de grens gekomen een Feldwebel van het 165ste Beiersche regi ment, die, door den honger gedreven, met twee soldaten van het front bij Verdun is gedeserteerd. Hij schreef het gebrek aan levensmiddelen toe aan het stukschieten der wegen achter het front, waardoor aanvoer niet mogelijk is. Hij was uitgezonden met twee soldaten ter verkenning der Fransche stellingen, doch nam de wijk naar Neder land. Na zestien dagen marcheeren, bereik ten zij de grens. De twee soldaten kwamen met den draad in aanraking en werden ge dood. Een bokaal van de Britsche regeering. De Britsche regeering heeft aan den gezagvoerder H. Drayer, van het s.s. „Noord-Holland", tehuis behoorende te Rot terdam, een zilveren bokaal geschonken, als blijk van waardeering voor de redding van de bemanning van het Britsche stoomschip „Sablee", op 20 April 1.1. in de Noordzee gezonken. De bestuurscrisis in den A. N. D. B. Gisteravond is in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam de eerste van de drie aangekondigde bondsver gaderingen gehouden, welke in zake de be stuurscrisis, op verzoek van 6000 bondsle den, zijn uitgeschreven. De zaal en de gaanderijen waren geheel bezet, terwijl ook de zitplaatsen op het or kest-podium grootendeels waren ingenomen. Bij het binnenkomen ontvingen alle leden de volgende matie, opgesteld door het coml- té-Pam. De bondsvergadering, gehouden op 28, 29 en 30 Augustus 1916, betreurt den uitslag van het referendum betreffende de regeling van de rechtspositie der bestuurders, spreekt als hare meening uit, dat het ver trouwen in de leidende colleges bij de leden ongeschokt is, doet een dringend beroep op het Bonds- bestuur en den Bondsraad om op hunne ge nomen beslissing in het belang van den Bond en van de Ned. Arbeidersbeweging te rug te komen, besluit; de regeling van de rechtspositie in han den van den Bondsraad te leggen en noo- digt dit college uit ten spoedigste de daar toe noodige wijziging van het reglement den leden voor te leggén. De vergadering werd geleid door den heer Polak, die het verloop der gebeurtenissên schetste. Daarna hield de heer Pan eene rede, waar in hij de hoop uitsprak, dat als de motie werd aangenomen, de Bondsraad daarmede genoegen neemt. Op de eerste jaarvergadering zal dan kun nen voorgesteld worden een reglement, waarin de rechtspositie wordt geregeld en dot rog'lomont zal weer aan een referendum worden onderworpen. Toen hij het Bestuur toeriep: „Wij zullen u niet laten gaan", brachten de aanwezigen den bestuursleden een ovatie. Daarop volgde een vrij heftig debat. De heer Polak verklaarde daarbij, dat het Bonds- bestuur zijn besluit om af te treden, hand haafde. Betooging voor Algemeen Kiesrecht De betooging voor Alge meen Kiesrecht voor mannen en vrouwen, georganiseerd door de S. D. A. P. en het N. V. V., wordt op Zondag 17 September a.s. gehouden. De betooging heeft plaats op het IJsklubterrein (achter het Rijksmuseum) te Amsterdam en begint om één uur. Het woord zal worden gevoerd door de heeren Troelstra, Albarda, Bergmeijer, van der Goes, Hermans, Kupers, Schaper, Suze Groeneweg, Heieen Ankersmit, Dijkgraaf, van Hinfe en Oudegeest. Na afloop der betooging heeft eene straatdemonstratie plaats, waarvoor toestem ming is gevraagd. Dienstweigering. Het christen- socialistisch blad „Opwaarts" meldt, dat tot dusver 37 gevallen van dienstweigering se dert het bekende manifest zijn voorgeko men, waarbij 14 van onderteekenaars van het manifest. Men weet dat het manifest reeds in November van het vorig jaar verscheen. Dr. Louis A. Bahler schrijft aan de N. R. Ct.: Nu er van den kant van de Vrije Socialist (redacteur F. Domela Nieuwenhuis) en van de Arbeider (redacteur H. E. Kaspers) tegen mij geïnsinueerd wordt, omdat ik de boete betaal waartoe ik ben veroordeeld, voel ik mij genoodzaakt, om openlijk bekend te maken, dat mijne vrouw lijdende is aan erge duize lingen, die zonder waarschuwing uitsluitend en alleen des nachts optreden. Eene reden voor mij, om geen dertig nachten aaneen van huis te gaan, door mij in eene cel te laten opsluiten. Medestrijders, die een kameraad verdacht maken en veroordeelen zonder voorafgaand onderzoek, handelen nog wree- der dan eene justitie, die althans eerst nog eene instructie voert. Rooken door kinderen. De afdeeling Groningen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft aan den gemeenteraad een verzoek gericht, om een bepaling te ontwerpen, krachtens welke de verkoop van tabak in welken vorm ook aan leerplichtige kinderen wordt verboden. De gemeenteraad van Delft heeft de al- gemeene politieverordening aangevuld met een bepaling waarin wordt strafbaar gesteld het verkoopen of verstrekken van tabak, si garen of sigaretten aan kinderen beneden den leeftijd van 13 jaar, met een boete van ten hoogste 15. De toestand aan "de Hembrug. Gisteren is de wacht aan de Hembrug met een compagnie van 150 man infanterie veiw sterkt. In den stand van het conflict is eek. ter geenerléi wijziging gekomen. Staking in het vleesch- houwersbedrijf. Het bestuur van den Ned. R.-K. Slagersgezellenbond „Sfc Joris en van den Nederl. Slagersgezellen- bond deelen mede, dat de staking onvermin derd voortduurt. Nog steeds staan 26 pver- soneelen in staking. Doodslag. In cassatie Is door den Hoogen Raad uitspraak gedaan in de zaatë van P. E. te 's Gravenhage, door de recht bank en het gerechtshof aldaar veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens' dood slag, gepleegd op zijn echtgenoote J. M. v. d. B. in eene woning aan de Sirtemastraat te 's Gravenhage, waar zij verblijf hield na de echtelijke woning aan de Koningstraat aldaar *te hebben verlaten. Het beroep werd verworpen. Doodgeschoten. De Nederland sche grenswacht heeft te Veelerveen den smokkelaar J. Gruis doodgeschoten. De ge troffene liep nog over de grens, zoodat zijrt lijk op Duitsch grondgebied ligt. Auto-ongeluk. Een BelgiscR meisje, circa 20 jaar, werd Zaterdag om streeks 5 uur op haar fiets omvergereden door auto M. 54 te Worth-Rheden. Dr. Van der Tets constateerde schedelfreuk en achtte den toestand hopeloos. Per brancard werd het meisje naar het ziekenhuis te Velp vervoerd. Reclames lil.l Telefoon 145- Utr. str. 34. School- e« Kerknieuws. Koloniaal Onderwljs-Congres. Het Koloniaal Congres, dat te 's Gravenhage gehouden wordt, werd gisterochtend geopend door den eere-voorzitter, Z. Exc. den Minister van Koloniën, mr. Th. B. Pleyte, met een rede, die warm werd toegejuicht. De voorzitter ven het Congres, mr. J. H. Abendanon, dankte - den Minister voor zijn bezielde en bezielende woorden. Spr. begroette vervolgens den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en den wethouder van onderwijs te 's Gravenhage, welks burge meester door verblijf buiten de stad was ver hinderd. Spr. riep ten slotte den steun in van de velen, die zich in de zaal bevinden, voor het onderwijs in Indië. Rondom ons woedt de oorlog, er zijn giste ren weer twee oorlogen bijgekomen, en daarom fs het een reden tot tevredenheid, dat wij dezen arbeid in rust en vrede kunnen verrichten. Maar een andere groote reden tot tevreden heid is dat mannen en vrouwen van alle stroo mingen en richtingen voor dit congres bijeen zijn gekomen. Dat is misschien wel de grootste kracht, die tot het welslagen van het congres zal leiden. Spr. hoopte, dot één band het congreszal omstrengelen en dat het zal leiden tot eere en voorspoed van het moederland, maar vooral van Indië. Hoeveel talenten zijn wellicht door gebrek aan opvoeding en onderwijs verloren gegaanl Daarom moeten alle deuren, die tot opvoeding en onderwijs worden opgezet voor allen, jon gens en meisjes, voor alle rassen. Laat ons daarom onderwijs geven aan Indië! (Luide toejuichingen). Vervolgens sprak de heer J. van Andel, voorzitter der Tentoonstellingscommissie, een inleidend woord ter opening van de tentoon stelling, die beoogt een wedijver levendig te doen worden bij schrijvers en teekenaars om het beste op dit gebied te bereiken. De Regeeringszending uit Curasao is nog niet gearriveerd. Zij ligt nog te Rotterdam en mis schien kan zij nog vóór de sluiting hier aan komen. Spr. hoopte, dat de tentoonstelling moge medewerken aan het welslagen van het con gres. De heer Abendanon bracht de tentoon stellingscommissie dpnk voor haren arbeid. Onder luid applaus van de vergadering hul- digde de voorzitter daarop den juist binnentre- dênden prof. Kern, die nog tot op hoogen leeftijd belangstelling toont in zijn geliefd In dië. De secretaris, de heer Witsenburg, deel de daarna mede, dat telegrammen^ houdenda bericht van opening van dit congres en hulde betuiging van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder en Z. K. H.den Prins zijn verzonden. Bericht van verhindering was o. a. ingekomen van de voorzitters van Eerste en Tweede Ka*» rher en van de heeren Colijn en Idenburg. Baarn. Bij Koninklijk Besluit is hedert op verzoek eervol ontslag verleend aan dert heer F. F. baron d'Aülnis de Bourrouill als burgemeester van deze gemeente. Hoogland. Landbouwers, die reedt rogge hebben egdorscht, moeten daarvan on middellijk aangifte doen bij den burgemees ter der gemeente, tusschen voormiddags O en 12 uur. Spakenburg. Met de visscherij op de Noordzee gaat het wat de verdiensten aan gaat zeer goed. Sommigen maken een reu- zenjaar. De door de Engelschen vastgehou den loggers, worden maar steeds niet losge laten. Voor de betrokken personen is di< zeer onaangenaam, daar ze feitelijk gevar* gen zitten, al is het dan op hun eigen vaar tuig. We hoorden deze week van een hung ner, dat hijden wal opgegaan was om zicH te laten scheren, maar voor deze vrijpostig heid had hij 7 dagen moeten brommen. Hel

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2