"BINNENLAND. KOLONIËN. 'ggg—ggg costen van Kowel, ten zuidwesten van Luzk en in eenige sectoren van het leger van ©othmer hebben levendige artilleriegevech- len plaats. 1 In de Karpathen werden bij de bestorming van Kukul een officier en 199 man gevan gen gemaakt. Vijandelijke tegenstooten wer- Öen hier afgewezen. Bij de uitvoering van aanvallen op de mili taire inrichtingen te Luzk en Torezin scho ten onze vliegers drie vijandelijke vliegtui gen neer. Bij Listopady aan de Bgrezina werd den 29en een vliegtuig buiten gevecht ge steld. Weenen, 31 Aug. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het oostelijke oorlogstooneel waren geene bijzondere gebeurtenissen. Weenen, 31 Aug. (WB.) Officieel bericht van heden middag. Op de hoogten ten oosten van Herkules (20 KM. ten noorden van Orsova) werden Rumeensche aanvallen afgeslagen. De in het Csik-gebergte strijdende O.-H. troepen betrokken op de hoogten ten wes ten van Csik Szareda nieuwe stellingen. Overigens is er op het Hongaarsche front geene veranderingen van beteekenis. Op het Russische front ontwikkelde de tegenstander op talrijke plaatsen eene ver hoogde artilleriewerkzaamheid. Petersburg, 31 Aug. (Tel.-agent- schap). Namiddag-communiqué van den grooten generalen staf. Aan den rechteroever van de Stochod viel <fle vijand gistermorgen na eene korte artil lerie-voorbereiding onze stellingen aan in Jden sector ten noorden van het dorp Che- lenin. Wij sloegen alle aanvallen terug met «ware verliezen voor den tegenstander. In de richting van Kowel, in de streek van het dorp Valitsk, viejen twee vijandelijke vliegers een van onze vliegtuigen aan, dat werd neergeveld en binnen onze liniën viel. De bestuurder en de waarnemer kwamen beiden om. Het avond-communiqué bericht geen ver andering in den toestand. Weenen, 31 Aug. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Er is niets bijzonders gebeurd. Rome, 31 Aug. (Stefani). Officieel communiqué. Aan de boven-Posina en In het Astico- üal sloegen wij kleine aanvallen van den vijand af. Vijandelijke artillerie van allerlei kaliber concentreerde gisteren een hevig yuur op onze nieuwe stellingen bij Cauriol, vanwaar wij het dal beheerschen en de ver bindingen tusschen Cavalese en boven-Avi- sio bedreigen. Onze troepen houden de ver overde linies krachtig bezet en zijn op het oogenblik bezig ze snel te versterken. In het Drava-dal werden de stations van fToblacco en Sillian opnieuw door ons goed gericht vuur getroffen. In de streek van Görz en op het Karst-pla- leau was de vijand werkzaam aan zijne ver dedigingsstellingen, die hij door middel van artillerie-vuur en door het werpen van bom men verdedigt. In de streek van Tivoli, ten iOosten van de stad, sloegen wij gisteren een aanval af. Vijandelijke vliegers wierpen talrijke bom men op Marano, waardoor een vrouw ge dood en eenige personen gewond werden. De materieele schade is gering. B e r 1 ij n, 31 Aug. (W. B.) Het hier ge vestigde Bulgaarsche gezantschap heeft uit Sofia bericht ontvangen, dat de Rumeensche gezant te Sofia gisteravond zijne passen heeft verlangd. Derhalve zijn op Rumeensch Initiatief de diplomatieke betrekkingen tus schen Bulgarije en Rumenië sedert gister avond half zeven afgebroken. B e r 1 ij n, 31 Aug. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voor middag. Aan den Balkan zijn geene gebeurtenis sen van bijzondere beteekenis voorgekomen. Sofia, 31 Aug. (W. B.) Bulgaarsch le- gerbericht van den 30en.: Er is geene verandering van beteekenis aan het Macedonische front. Onze troepen ■hebben de stellingen, die hun bevolen wa ren, bereikt en bezet; zij versterken zich «daarin. De vijand bepaalt zich, na de ne derlagen die wij hem hebben toegebracht en waardoor zijn offensief is mislukt, er toe op het geheele front een artillerievuur zonder uitwerking te onderhouden. Slechts ten noorden van het Ostrovomeer en in het Ma- ritzadal doet de tegenstander zijn best, door tegenaanvallen, die zonder vrucht blijven, eich weer in het bezit te stellen van de ver loren stellingen en zijn onhoudbaren toe stand te verbeteren. Al zijne pogingen zijn afgewezen. In het Tohmosmeer brachten wij door ar tillerievuur twee stoomschepen tot zinken. De vijandelijke vloot beschoot zonder uit werking de monding van de Mesta. Een luchteskader viel eene brug aan in de buurt Van het spoorwegstation Buk. Schade werd niet veroorzaakt en ook zijn geene menschenoffers verloren gegaan. Londen, 1 Sept. (R.) De Daily Mail bericht uit Athene, dat de Bulgaarsche te- jugtocht uit Griekenland schijnt ts zijn be gonnen. De Servische cavallerie vind ver scheidene plaatsen ontruimd. Athene, 31 Aug. (Havas). In Kavalla beerschen de komitadji's als onbetwiste meesters. Er is een schrikbewind. Talrijke bewoners vluchtten naar Thasos, waar zij «teun en hulp vonden. In Saloniki had gisteren eene groote be tooging plaats om te protesteeren tegen de bezetting van de forten van Kavalla door de Bulgaren. Er werd besloten op nieuw protes- jten te zenden aan den koning. Meer dan 10.000 personen namen deel aan deze bë- tooeingen. t Saloniki, 31 Aug. (Havas). In Mace donië is een comité voor nationale verdedi ging gevormd op initiatief van de voornaam ste hoofden van het leger en de leiders van de liberale partij. Dit comité heeft de onaf hankelijkheid van Grieksch Macedonië uit geroepen. De verklaring der onafhankelijk heid heeft den 30sten Augustus in den na middag plechtig plaats gehad met eene pro clamatie, die gericht is aan leger en volk. De belangrijkste passage luidt: „Wij scharen ons aan de zijde van de troe pen der geallieerden, om met hunne hulp den overweldiger te verdrijven van het grondgebied van Macedonië en het overige Griekenland. Wij verzoeken den Grieken in den vreem de ons eveneens hun steun te geven in de zen bevrijdingsoorlog, dien wij moedig be ginnen, want wij zijn er zeker van, dat wij er toe zullen bijdragen ons vaderland weldra de plaats weder te verschaffen, welke 't door vreemde invloeden en belangen verloren heeft." Petersburg, 31 Aug. (Tel.-agent- schap.) Namiddag-communiqué van den grooten generalen staf. Wij sloegen Turksche aanvallen af in het westen van de streek van Gumishkhar met zware verliezen voor den tegenstander, die talrijke dooden voor onze liniën aohterliet. In de richting var* Diarbekir duurt onze voorwaartsche beweging voort. Aan het meer Van kanonneerde een van onze schepen met succes bij het dorp Tonk- ha. Het avond-communiqué bericht geen ver andering in den toestand. B e r 1 ij n 3 1 A u g. (W. B.) Van 4 Sep tember tot 5 October wordt bij de rijksbank, bij alle Duitsche banken en bankiers, bij de levensverzekeringmaatschappijen, de cre- dietvereenigingen en de postkantoren de in schrijving opengesteld op de vijfde Duitsche oorlogsleening in den vorm van 5 pets. rijksleening onopzegbaar tot 1924 tot den koers van 98 pet/ en van 4!4 pets. rijks schatkistbiljetten tot den koers van 95 pet. Londen, 31 Aug. (R.) Officieel be richt. De munitieminister maakt bekend, dat er weer 161 inrichtingen verklaard zijn tot on der toezicht staande inrichtingen. Het ge heele. aantal van die inrichtingen is thans 4212. Londen, 31 Aug. (R.) Eene officieele opgave, die heden avond, verschenen is, houdt in dat de invoeren van Engeland ge durende de eerste vijf maanden vnn 1916 hebben bedragen 342.199.000, zijnde 31.187.000 meer dan in het correspondee- rende tijdvak van 1915. De uitvoeren heb ben bedragen 194.533.000, zijnde 44.144.000 meer. Verspreide Berichten. Shackleton. Shackleton is den 26 Augustus aan boord van een klein Ghileensch stoomschip, de „Yelcho", van Punta Arenas uitgevaren, om opnieuw te trachten de op Olifantseiland achtergebleven deelnemers aan zijn expedi tie te hulp te komen. Dit is zijn vierde po ging om hen zoo mogelijk nog te redden. Den 12en Juli is hij ook al van Punta Arenas uitgevaren op een schoener, de „Emma". Men herinnert zich, dat hij te voren reeds van Zuid-Georgië en daarna van de Falk- land-eilanden uit heeft beproefd Olifants eiland te bereiken. De moordenaar van Jaurès. Uit Genève komt na het lange uitstel van het proces de niet zeer verrassende, maar toch meerkwaardige tijding, dat Jau rès' moordenaar niet voor de rechtbank zal verschijnen, maar in een krankzinnigenge sticht wordt opgesloten. Men is namelijk tot de overtuiging geko men, dat hij erfelijk zwaar belast is. Oost-lndlë. Generale Staf Indië. De correspondent van het Alg. Handels blad te Soerabaja seint: Een gouvernementsbesluit beveelt den te rugkeer aan de in Nederland verblijvende bataljonscommandanten Van Genderen Stort en Le Coq d'Armandville, die bij den generalen staf in Indië geplaatst worden. De verdediging van Ned.-Indië. Men seint uit Weltevreden aan de Tel.: Het centraal bestuur van de Sarikat Islam besloot de propaganda voor de verdediging onzer koloniën, zooals die door het defensie comité gevoerd wordt te ondersteunen. Het ontkent ten eenenmale, dat er door de re geering pressie op de inlanders wordt uit geoefend. Verjaardag H. KI. de Koningin. Precies 11 uur kwam H. M. de Koningin Moeder met gevolg per auto op het Huis ten Bosch om H. M. de Koningin geluk te wen- schen met Haren verjaardag. Zoodra de auto voor het bordes van het paleis stil hield, kwam H. M. de Koningin naar buiten, weldra gevolgd door den Prins. Op hetzelfde oogenblik keerde Prinses Juliana van een wandeling terug en volgde een hartelijke begroeting tusschen de ge heele Koninklijke familie. Het talrijk aanwezige publiek juichte de Koninklijke familie hartelijk toe. Hoewel er ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin wegens het voortduren van de buitengewone tijdsom standigheden ook nu van overheidswege geen feestbetoon was, had toch de residen tie een recht feestelijk aanzien Daartoe droegen wel in de eerste plaats bij de lustig in een zacht windje wapperende vlaggen. Ook de schoolkinderen, die in groepjes de feestelijk getooide stad doortrokken, de velen, die van elders"kwamen, ook al was er geen parade en vuurwerk, brachten levendig heid en vertier in de straten. Een militair korps met de muziek aan het hoofd maakte een marsch door de stad, wat natuurlijk nog meer dan gewone belangstel ling trok. Velen tooiden zich met de vlaggetjes in de nationale en Haagsche kleuren, die ten voordeele van de Vereeniging Hulp in het Huishouden werden verkocht. Om 12 uur ontving H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch ter aanbieding hunner gelukwenschen alle ministers, den vice-pre sident van den Raad van State, mr. dr. Van Leeuwen, den opperbevelhebber van land en zeemacht, generaal Snijders, den com missaris der Koningin in Zuid-Holland ba ron Sweerts de Landas Wyborgh, den gou verneur der residentie generaal-majoor Kemper, de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal, den burgemeester der residentie jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en andere civiele en milittfire autoriteiten, en de leden van het civiele en militaire huis van H. M. de Koningin. - Op de felicitatieregisters ten paleize werd zeer druk geteekend. Gistermiddag deed H. M. de Koningin met Z. K. H. den Prins en Prinses Juliana een rijtoer. De vorstelijke personen reden langs het Kanaal en de Haringkade naar Scheveningen, door de volksbuurten uitko mende op de Keizerstraat en langs den Ou den Scheveningenschen weg en door de stad terug, allerwege hartelijk begroet door het talrijk publiek. Serenade aan H. ftl. de Koningin. Duizenden en duizenden waren gister avond opgegaan naar het Paleis „Huis ten Bosch", waar door 15 zangvereenigingen H. M. de Koningin een serenade werd gebracht. Het initiatief tot deze huldebetooging was, evenals het vorige jaar, uitgegaan van de Afd. 's-Gravenhage en omstreken van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang. Leider was de heer J. D. v. Ramshorst, ter wijl de stafmuziek der Jagers, onder leiding van den kapelmeester den heer W. Hendriks voor de begeleiding zorgde. Door de politie, geleid door den hoofdcom missaris. den heer Versteeg, bijgestaan door zijn staf, waren uitgebreide en doeltreffende orde-maatregelen genomen, zoodat nergens verstopping of verwarring voorkwam. Om kwart over achten waren de zangers en genoodigden op het groote voorplein van het Paleis, dat zich zoo uitstekend voor der gelijke serenades leent, aanwezig. En toen om 8M uur H.H. M.M. de Ko ninginnen en de Prins met gevolg op het Bordes verschenen en daar op de voor Hen bestemde zetels plaats namen, steeg een langdurig en geestdriftig gejuich op. Daarna werd het programma, bestaande uit 12 zangnummers, ten gehoore gebracht. Verschillende bekende vaderlandsche lie deren werden door het publiek medegezon gen. Toen tot slot het Wilhelmus werd ge zongen, verscheen ook Prinses Juliana op het bordes en werd zij geestdriftig toege juicht. Na afloop van de serenade defileerden de zangeressen en zangers voor de vorstelijke familie en werden de beide dirigenten en de afgevaardigden van de deelnemende veree- nigingen uitgenoodigd ten Paleize te komen, waar allen aan de Koninklijke familie werden voorgesteld en waardeerend werden toege sproken. Ook in de hoofdstad werd druk ge vlagd. Tusschen de nationale en oranje kleuren wapperde hier en daar het dundoek van vreemde naties aan de consulaten. Op straat was het buitengewoon druk, doordat vele kantoren waren gesloten en ook de militairen vrij hadden. In het Vondel park werd 's morgens een druk bezochte mu ziekuitvoering gegeven. In het Tolhuis was het kinderfeest vanwege den Nationalen Oranjebond. „Wat ook vall', trouw staat pal." De kinderoptocht, begeeid door mu ziekkorpsen, w.o. de pijpers van de mari niers, had veel bekijks. In de stoet ging een zegewagen mede, waarop meisjes met vre- des-palmtakken. Ook enkele buurtvereni gingen vierden feest en veroorzaaten met kinderoptochten een feestelijke levendig heid op de straten. Geschenk der Belgen aan de Koningin. De werksters en werkers van de ateliers iri het Vluchtoord Nunspeet hebben de sympathieke gedachte gehad, aan onze Koningin een geschenk aan te bieden, als blijk hunner dankbaarheid voor de gast vrijheid, door hen zoo langen tijd reeds hier genoten. Door de kantwerksters werd vervaardigd een fraaie tullen sjaal, met applicaties van Brusselsche kloskant. De sjaal is vervat in een doos van eiken hout; op het deksel is het Belgische wa pen uitgesneden tusschen eikenloof en vlag gen, terwijl zij gecapitonneerd is met oranje satijn. Gistermorgen boden de hoofden der twee ateliers en de hoofdkantwerkster het ge schenk ten paleize te 's Gravenhage aan. Dewerkliede n-c o m p a g n i e. De opperbevelhebber heeft als commandant der op 1 September e. k. op te richten le werk lieden-compagnie aangewezen den kapitein J. van Gastel, van het 2e reg. veld-art. De overige officieren en kader zuilen worden aangewezen door den commandant der Stel ling van Amsterdam. t, Avp.") - Candidaa t-m ij n i n g e n i e u r. In 1917 zullen acht jonge lieden door den Mi nister van Koloniën kunnen worden aange wezen om in opleiding te worden 'genomen als candidaat-mijningenieur voor den Indi- schen dienst Directeur zeebad Scheve ningen. Tot lid van de directie van de maatschappij Zeebad Scheveningen, met den titel van directeur is benoemd de heer F. H. H. van Gheel Gildemeester, directeur van de N. V. Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, uit welke betrekking de titu laris met ingang van 1 Januari a.s. ontslag heeft aangevraagd. Begrafenis C. van Damme. Indrukwekkend groot was de belangstelling bij de teraardebestelling op Nieuw Eik- en Duinen van het te Scheveningen overleden Belgische Kamerlid César van Damme, volksvertegenwoordiger voor Dendermonde. Onder de talrijke Belgen, die op den doo- denakker de met vele bloemstukken, waar van verscheidene met lieten in de Belgi sche kleuren, overdekte rouwkoets wacht ten, werden opgemerkt de Belgische gezant, baron Fallon; een der Belgische legatiese cretarissen; de Belgische Kamerleden Ka- miel Huismans en Terwagne, het Belgische Senaatslid v. d. Walle; deputaties van de Banque Générale de Bèlgique, van de Bel gische comité's, van de Vereen. „Tehuis der Weezen" ten bate der oorlogsweezen; van het Belgische Roode Kruis, van het comité „Sou des Mutilé" en van de Belgische ge- interneerden, zoomede de heer Hasting Pim- bury, een Engelsch philantroop, die veel voor de Belgen gedaan heeft. Aan de geopende groeve werd het aller eerst het woord gevoerd door den heer v. d. Walle, die namens de in Nederland ver toevende groep van Belgische parlements leden de verdiensten van den overledene herdacht, inzonderheid voor de stichting van een opleidingsschip voor de Belgische han delsmarine. De heer Rolin, bibliothecaris van het Vre despaleis, sprak eerst namens het officieele Belgische comité en vervolgens namens den Belgischen gezant en den Belgischen mi nister van schoone kunsten en wetenschap pen Poullet woorden van waardeering en hulde. Vervolgens spraken de heeren De Rycke- re en Dupont, presidenten respectievelijk van de Belgische comité's te Scheveningen en te 's Gravenhage, die den .ontslapene vooral huldigden voor wat hij voor zijn land- genooten in ballingschap heeft gedaan. Daarna sprak de heer Tobie Claes, Mees ter der voorloopige Belgische Vrijmetse laarsloge in Nederland Nous Maintiéndrons, die herinnerde aan de woorden: „Het is niet de vraag, wélke plaats men inneemt, maar slechts hoe men haar verkreeg en fvoe men haar vervulde." Hij heeft steeds het gebod: „Hebt uwen naaste lief" betracht en was een man van onvergetelijke goedheid. Ten slotte sprak de heer Emile van Santé, voorzitter van het Belgische comité te 's Her togenbosch. Rederlsnd en de oorlog. De op'ossï*-»p der vissch»r -quaostie Reuter's bijzondere dienst meldt aan het Hbld.: De „Daily Mail" meldt, dat de overeen komst tusschen de Britsche regeering en de Nederlandsche visscherijreeders, aanleiding heeft gegeven tot ernstige critiek onder de kooplieden van Lowestoft en Yarmouth we gens de, wat zij noemen unfairness van de voorziening. Zij verklaren, dat de Hollanders nu in staat zullen zijn, geholpen door Britsch geld, voor lager prijs te verkoopen dan de Engelschen. Wanneer bijvoorbeeld de Britsche noteering per kantje 52 shilling is, zal de Hollander in staat zijn hetzelfde artikel voor 42 shilling aan te bieden en dan een voordeel krijgen van 20 shilling per kantje boven den Engelschman. Dit zal de Engelsche kooplui van de neutrale markten afhouden en dat zijn de eenige markten, die thans meetellen. De groote inzouters van Peterhead, Aber deen en Fraserburgh zullen deze onbillijk heid zeer zwaar voelen. Zij zijn in hoofd zaak betrokken bij de pekelharing-industrie. De handel hier is reeds zwaar getroffen en deze bijkomende begunstiging komt juist nu we ons gereed maken voor het seizoen. Zoowel de reeders en de visschers als de kooplieden zullen er door getroffen wor den. Naar de N. Ct. verneemt, heeft Duitsch- land genoegen genomen met de regeling in zake de haringquaestie, waarbij o. m. is be paald dat ten hoogste 20 procent van de vangst voor Duitschland beschikbaar blijft. De dure visch'. Naar de N. Gorn. Ct. verneemt, zullen de vischhandelaren te Groningen hun za ken de volgende week vermoedelijk moe ten sluiten, ten gevolge van de ongekende hooge vischprijzen te IJmuiden en de totale uitsluiting van de distributie van regeerings- visch in Groningen. Rogge. Door deh minister van landbouw is aan de burgemeesters medegedeeld, dat de rog ge van den nieuwen oogst door de regee ring aan de gemeenten zal worden geleverd voor ƒ9.10 per HL. van 70 Kg. en aan de bakkers moet worden geleverd voor 6.30 per idem. Het verschil van 2.80 zal voor negen-tienden gedragen worden door het Rijk en voor één tiende door de ge meente. Het is 's ministers bedoeling in het vervolg in alle gemeenten ook goedkoop roggebrood op dezelfde voorwaarden als bruinbrood beschikbaar te stellen. De maxi mum hoeveelheid op de roggebroodkaart verkrijgbaar gesteld is gemiddeld drie Kg. per week en per persoon. Aan personen wordt slechts één broodsoort (bruinbrood ol roggebrood) goedkoop verstrekt. De maximale hoeveelheid goedkooo bruinbrood.wordt teruggebracht van Kg,' per dag op 3 Kg. brood per persoon per week, en ongebuild meel van 3K H.G. pelf dag tot 21 H.G. per week per persoon De roggebroodpnjs zal door de provin ciale broodcommissie worden vastgesteld. 1 0. 0 0 0 s t e. De Telegraaf verneemt, dat de Bond tef bevordering van den Nederlandschen Haiv»; del met het Buitenland, bekend onder delf naam van B. B. B., de 10.000ste aanvragtf4 voor concent in behandeling genomen heefv Hennep. Men meldt ons, dat de N. V. de Goudscho^ Machinale Garenspinnerij te Gouda wegens gebrek aan grondstoffen, hennep, enz. ge» heel stop zal komen te liggen. Daarmee kojf men 250 werklieden zonder werk. Duitsche Joodsche kinderen. s, Te Leiden is vanwege den „Jüdischef Frauenbund te Aken een verzoek ontvan-' gen, om ongeveer 30 Joodsche kinderen uil' deze gemeente tijdens de vacantie hier iè lande te huisvesten. Op een mijn geloopen en gezonken. De logger Eendracht I, KW. 134, heeft IJmuiden aangebracht de volledigejaeman# ning van de loggers Vertrouwen VL. 27 en Noordster KW. 156, welke beide loggers bij het binnenhalen der netten mijnen hebben gevischt en tengevolge der ontploffingen lekgeslagen en gezonken zijn. De crisis in den A. N. D. BL In het Concertgebouw te Amsterdam is de derde en laatste bondsvergadering gehou den van den A. N. D. B. inzake de bestuurs-. crisis van den Bond. De vergadering was nogmaals druk bezocht. Weer gaf de heer Polak een kort overzicht van de gebeurte nissen. Krachtig en langdurig applaus steeg op, toen de heen*Polak voorlezing deed van een drietal telegrammen van verschillende personeelen, waarin een beroep werd ge daan op het bestuur om op zijn besluit te rug te komen. De tijdelijke presidente van het vrouwen comité, dat deze betooging organiseerde, mevr. Pach, voerde vervolgens het woord, nadat de voorzitter daarvoor de machtiging der vergadering bad gekregen. Zij had zich getooid met een groen lint met opschrift. Zij zeide, dit gedaan te hebben, omdat groen is de kleur der hoop, hoop op vrede. Nadat zij haar geestdriftige toespraak geëindigd had, zeide de voorzitter: Indien eenig gebeuren in de laatste weken mij heeft getroffen, dan is het zeker wel deze daad der vrouwen. In dien iets ons besluit tot heengaan zou kun nen doen wankelen, dan zou het wellicht dat zijn. Een enthousiaste ovatie volgde, waarna alle aanwezigen staande de Internationale zongen. De voorzitter verklaarde beduusd te zijn na deze ovatie. Hij weet niet, welke conclu sie hij moet trekken uit het gebeurde, na de beide andere vergaderingen, die zulk een geheel ander karakter droegen. Intusschen het besluit van het bestuur is nog altijd niet aan het wankelen. De heer De Miranda zei zich gelukkig te achten namens den Bondsraad te kunnen verklaren, dat deze de brug zal kunnen bou wen waarover bestuur en leden ev*aar kun nen naderen. (Applaus.) Hij achtte het uitgesloten dat de leden, die de andere vergaderingen bezochten, niet evenzoo denken als deze vergadering. Men kan dus zeker zijn van 6 a 7000 stemmen voor de motie. Daarin ligt een aanleiding voor den Bondsraad om op zijn besluit te rug te komen. In zijn sluitingswoord zeide de heer Henri Polak, dat hij nog niet kon zeggen wat de uitwerking van deze vergadering op het be-' stuur zal zijn. Gistermiddag had eene groote demonstra tie plaats, waarbij aan het bestuur werd me degedeeld, dat de diamantslijpers niet weer aan het werk zullen gaan, vóór de bestuurs leden hebben verklaard, te zullen aanblij ven. Voor het gebouw van den A. N. D. B. in; de Fransche Laan concentreerde zich een groote massa belangstellenden, die nieuws gierig waren naar den uitslag van de stem mingen. Tenslotte werd bekend gemaakt, dat de motie-Pam was aangenomen met 4135 stemmen vóór, 599 tegen en 29 in blanco. De demonstreerenden, die de verschil lende personeelen hadden overgehaald, het werk neer te leggen en zich bij den stoet te voegen, trokken in grooten getale naar het gebouw aan de Fransche Laan. Aile deel nemers en deelneemsters droegen een kaart, waarop stond: „Wij gaan niet aan het werk, vóór wij een^ gunstig antwoord van 't bondsbestuur heb ben". •'-] Dit verlangen werd door een deputatie aart het bestuur kenbaar gemaakt, terwijl dooïj eenige van de in den stoet medetrekkende1 vrouwen bloemen werden aangeboden. De heer Henri Polak deelde mede, dat het bestuur zou overwegen wat het ter doen stond, en dat dit besluit des middagg' te 2 uur zou-worden medegedeeld op hel terrein van den voormaligen Parkschouw^ burg, waar alle bondsleden op dat uur ver-' wacht werden. De bondsvoorzitter werd door de groot* menigte spontaan en geestdriftig toege* juicht. Op de meeting, die des m i dags plaats had, is medeg*^ deeld, dat bondsraad en bondai bestuur hebben besloten, hui ontslag niet te handhaven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2