BUN- en MOEZELWIJNEN J. A. SCHOTERMAN Zn. Uit den omtrekT iBTADSNIEUWSr KOOPT UWE Telefoon 145. Dtr. str. 34. Propaganda-congres voor galarisverhooging. Het salaris-co mité uit de vier bonden van overheidsperso neel, aangesloten bij het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, besloot, volgens Het iV o I k ten einde kracht bij te zetten aan de edressen aan regeering en gemeentebestu ren, houdende verzoek tot verhooging van alle salarissen beneden 2500 met 4 per week of 200 per jaar, vermoedelijk op 15 October, d. i. dus vóór de openbare behan deling der Staatsbegrooting, een algemeen congres voor Overheidspersoneel te beleg gen te Amsterdam, waar o. m. als sprekers zullen optreden de heeren J. Oudesgeest, voorzitter van het N. V. V. en mr. P. J. Troel etra Arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf. De afdeeling banket bakkers van den Ned. Centr. Bond van Chr. Arbeiders in de bedrijven van v o e.dings-, en genotmiddelen hield in het Hof van Berlijn te 's Gravenhage éen druk bezochte open bare vergadering, waarin als spreker optrad 4e bondssecretaris, de heer Hanemaeyer. Na breedvoerige besprekingen droeg de vergadering met algemeene stemmen het be stuur op, met alle nuttige middelen het tot stand komen van een regeling met de pa troons betreffende de Zondagsrust en de ar beidsvoorwaarden te bevorderen. Middenstandsbond. Op Woensdag 6 en Donderdag 7 September zal te Leiden de 13e algemeene vergadering van den Ned. Bond" van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand worden gehouden. Geen pakketpostbestel ling op Zon da g. De P. T. T. deelt mede, dat het in de bedoeling ligt om met ingang van 1 October a.s. de pakketpostbe stelling op Zondag op te heffen. Geen kermis. In de laatste raads vergadering te Edam werd met 9 tegen 4 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., om dit jaar de kermis niet te laten doorgaan. De steenhouwersstaking te 's Gravenhage. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te 's Gravenhage heeft inzake de steenhouwersstaking bemid deling aangeboden. Beide partijen hebben deze bemiddeling- aanvaard. Uit den zeedienst verwij- d e r d. De met het s.s. „Ophir" j.l. Dinsdag uit Oost-Indië aangekomen 16 schepelingen (matrozen 2e en 3e klasse en 1 marinier) zijn te Hellevoetsluis uit den zeedienst verwijderd wegens „verregaande plichtsverzaking als militair." Deze schepelingen hadden deel genomen aan de relletjes te Soerabaja., Vermissing van 2 7.0 0 0. Zon dag was een handelsman uit Rotterdam, met een flinke som gelds op zak, aan den zwier gegaan. Hij bezocht eenige café's en ver maakte zich met allerlei slag menschen. Toen hij 's morgens wakker werd, miste hij 27.000. 's Nachts pas deed hij aangifte, zoodat het odnderzoek van de politie, door deze onachtzaamheid zeer bemoeilijkt is. Brutale diefstal. Gisternacht is de kas van den fourier in het groepsstaf- kwartier te Halfweg, inhoudende meer dan 1200 gestolen. De kas was ingesloten in een kistje; met dat kistje is zelfs de tafel, waarop het vast geschroefd was, weggehaald. De verschillende bureaux zijn gevestigd in een der kamers van het café Coppee, waar voor dag en nacht een militaire schildwacht staat. De def is aan de achterzijde zonder braak het gebouw binenngekomen. De aanzienlijke kas van den luit.-kwar- tiermeester beef onaangeroerd. Diefstal? Te Rotterdam werden aangehouden de kolenwerkers M. v. S. en J. T., die beiden een gevulden zak droe gen. Bij een onderzoek in hun woning in de 'Atjehstraat werden gevonden 200 K.G. rub ber, een zak maïs en een groote hoeveelheid steenkool-briketten, alles vermoedelijk van diefstal afkomstig. Gevaarlijke juffers. De Alk- maarsche politie heeft te Bergen (N.-H.) fn een danstent aangehouden twee „dames", die zich schuldig hadden gemaakt aan ver schillende verduisteringen, ter waarde van !f 700. Smokkelen. Bij Terborg (Geld.) hebben de commiezen een smokkelaar aan gehouden, die in vrouwenkleeren zijn bedrijf per fiets uitoefende. In de damesrok, welke hij droeg, werd 6 K.G. elastiek gevonden. Er bevond zich daar een broeinest van smokkelaars. Thansi hebben 32 personen aanzegging ontvangen zich buiten het ge bied, dat in staat van beleg verkeert, te ver wijderen. Te Oldenzaal werden, na aankomst van trein 222 (4.36 n.m.) op last van de douane, de twee^ voorste rijtuigen (een le en 2e ld. en een 5e kl.) uit den trein gezel, len einde 'deze voertuigen aan een grondige visitatie te onderwerpen. In twee coupé's Ie klasse van het le en 2e kl. rijtuig, vond men in de bakken, waar de zitkussens op rusten, 15 zware bossen koperdraad, omwonden met dik rubber. Een en ander was blijkbaar be stemd over de grens te worden gesmokkeld. Eerste klasse reizigers bevonden zich, vol gens het N. v. d. D., niet in het uitgezette rijzig» ?oodat de dader in een ander rijtuig moet hebben plaats genomen om gemakke lijker te kunnen zien, wat aan de grens met zijn goederen zou kunnen gebeuren, zonder dat verdenking op hem viel. De storm. Door den hevigen storm heeft het stalen motorloggerschip Vischjan II uit Umuidep, lekkage bekomen en moest het met water in de machinekamer-te IJmui- den terugkeeren. De zeilharinglagger „Drie Gebroeders" uit Viaardingen, welke Dinsdag naar de vissche- rij was vertrokken, werd des avonds door den storm beloopen, waardoor de groote mast brak en het schip hulpeloos ronddreef. In dezen toestand werd het opgaepikt en te Dmuiden binnengebracht door den stoom- korder Lobelia. Brand in Watergraafsmeer. Gisteravond omstreeks half negen is brand uitgebroken in de vetsmelterij van den heer F. W. Verbruggen, aan den Ringdijk 89, in de gemeente Watergraafsmeer. In een oogenblik stond het gebouw in lichtelaaie. De vrijwillige brandweer van Watergraafs meer, bijgestaan door eenige militairen, deed haar uiterste best om het vuur mees ter te worden hetgeen met behulp van een aantal slangen op de bronleiding binnen en kele uren gelukte. Het gebouw brandde in wendig geheel uit. De belende perceelen het eene was een wasfabriek bleven gespaard. een brandje in den S1 s- schouwburg te. Amsterdam. In den Stadsschouwburg is gisteravond, om. half negen, tijdens de feestvoorstelling ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, een begin van brand ontstaan, echter zonder dat de bezoekers der voor stelling er iets van bemerkt hebben. Trou wens het brandje ontstond ver van de zaal, n.l. in de portierswoning aan de zijde der Marnixstraat, waar in een schakelkast der gemeentetram kortsluiting plaats greep, die weer op haar beurt kortsluiting deed ont staan in de electrische geleiding, die door de portierswoning heenloopt. De gasleiding, die naast de electrische geleiding loopt, be gon te smelten, en het uitstroomende gas vatte vlam. Een paar dekens vlogen in brand, maar het vuur kon spoedig worden ge- bluscht. Rrclamee BIJ School- e» Kerknieuws. De Leidsche Univers i t e i t. Blijkens het gemeenteverslag bedroeg het aan tal ingeschreven studenten aan de Rijks-univer siteit. <e Leiden in 1915 1543, waarvan in de letteren en wijsbegeerte 193, wis- èn natuur kunde 179, godgeleerdheid 79, rechtsgeleerd heid 565, geneeskunde 368 en indologen 161. Van dit eantal waren 556 leden van het Leidsch Studentencorps, 702 niet-leden en 285 dames studenten. Het aantal promoties bedroeg van 15 Nov. T9Ï4 tot 15 Nov. 1915 78. Geduren de genoemd tijdvak werden 38 personen tot arts Departement van onderwijs. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Chris telijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en de Overzeesche Bezittingen heeft be sloten de actie van prof. Syraons, tot instelling van een departement van onderwijs, te steunen. Kunst en Wetenschap. Johan de Meester. Het is vandaag 25 jaar geleden, dat Johan de Meester als kunstredacteur verbonden werd aan de N. R. Ct. Hij was vóórdien corres pondent van het Handelsblad te Parijs en werkte daarvoor onder leiding van De Koo aan De Arasterdammer. Nederlandsche Opera. De di rectie van de Nederlandsche Opera (dir. G. H. Koopman) deelt ons mede, dat de ope ningsvoorstelling te 's Gravenhage is vast gesteld op Woensdag 4 October a.s., in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Gegeven wordt: „De Juweelen van de Ma donna", opera in 3 bedrijven uit het Napoli- taansch volksleven van E. Wolf-Ferrari, welk werk tot heden in ons land nog niet werd opgevoerd. Nog een o p e r a. Naar de N. Ct. verneemt, zal Zorah Dorly weldra op treden als directrice eener Nederlandsche opera, welke in Scala voorstellingen zal ge ven. Een nieuwe schouwburg te Amsterdam. De heer Mullers, directeur van het Grand-Thé^tre, in de Amstelstraat, heeft bericht De Kunst het gebouw der voormalige Studentensociëteit, op 'den Heiligenweg te Amsterdam aangekocht, om dat tot schouwburg te verbouwen, met 1000 tot 1200 zitplaatsen. Een gezelschap van „Het Nieuwe Too- neel" zal met Henri Poolman als gast en spil te Rotterdam optreden in den Casino- Schouwburg. Naast Henri Poolman zijn er o.m. L. H. Chrispijn Sr., mevr. Chrispijn van Meeteren, Cor Dommelshuizen, Th. Bouwmeester, Lou van Dommelen, Mien Gossohalk enz. Naar het Vad. verneemt, heeft Jos. Vandervelden, dramaturg bij het gezel schap „Die Haghespelers", een nieuw too- ne el werk uitgegeven, getiteld „Het schip vóór de Zon", een spel van den Geest, in drie bedrijven. Van denzelfden schrijver wordt reeds aangekondigd een tooneelbe- werking van Oscar Wilde's roman „Het por tret van Dorian Gray." De heer Raphaël Bouwmeesteres met ingang van 1 Sept. verbonden aan de Kon. Vereen. Het Nederl. Tooneel. Aan Charles yan Wijk is de opdracht gegeven tot het maken yan het standbeeld van Oldenbarneveldt in de zuidelijke nis van den voorgevel van het nieuwe Rotterdam- sche Raadhuis. B a a r n. H. M. de Koningin-Moeder had Dinsdag j.l. ten haren paleize té" Soest- dijk genoodigd tot bijwoning van een af- scheids-dejeuner den heer F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, eervol ontslagen bur gemeester der gemeente Baarn, met zijne echtgenoote. Kennisgeving. De Burgemeester van Ameusfoort maakt be kend, dat met ingang van 25 Augustus 1916 do volgende maximum kleinhandelpr ijzen voor turf in dc provincie Utnedht zijn vastgesteld 1. Lange k>sse turf f 1.15 2. Machinale Drentschie turf (Rehdar) 1.15 3. Noord-Hol l&ndsche turf, le Soort „1.00 Noord-HoliacTKlsche turf, 2e soort 0.90 4. Kerturf, le soort 0.85 KarturJ, 2e soort 0.75 6. Korte» losse turj 0.S0 6. Bakkersturf 1.05 Klachten over niet-inachlneming van boven vermelde maxima alsmede wonschcn »om v-oor bepaalde op de lijst niet vermelde turfsoorten maxima vast tc stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene be paalde gem^ento wijziging in de maxima to brengen, behoorem gericht te worden tot den Bunge meestee. Amersfoort,, 1 September 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWUCK. De Raadsverkiezing. In ons artikel in het nummer van Woensdag moet aan 't slot staan: „en dan allen 7 September gestemd op Verder vestigen we de aandacht der kie zers er op, dat er twee oproepingskaorten moeten worden toegezonden, daar het vaca tures geldt met een verschillend jaar van af treding. Garnizoen. Bij Kon. besluit van 26 dezer is met ingang van 1 Sept. aan den kolonel-titulair A. G. M. J. baron van Oldenneel van het wapen der cavalerie onder toekenning van pensioen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Examen Hoofdact e. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen hoofdacte, onze stadgenoot de heer D. Leenderink. Menschlievend hulpbetoon. Bij Kon. besluit van 21 dezer is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toe gekend aan G. C. Swagerman, milicien bij het cavalerie recruten-depèt te Amersfoort, wegens de door hem met levensgevaar ver richte redding van een drenkeling uit de Vlierbeek alhier op 26 Juni 1916. Personalia. De dames M. Hoogwoud en A. Faber, oud leerlingen der Middelbare Handelsdag- school alhier zijn werkzaam gesteld bij de administratie van het Rijksdistributiebureau van veevoeder te Utrecht. Gemeente-bode. Burgemeester en Wethouders van Amers foort roepen op sollicitanten voor de be trekking van bode aan het Gemeentehuis, in hoofdzaak voor den buitendienst, op een salaris van 600.750. Schriftelijke sollicitaties worden inge wacht vóór 7 September 1916. Persoonlijke bezoeken kunnen in geen geval worden afgewacht. St. Elisabeth's Gasthuis. H§t bestuur van het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis heeft als chirurg aan ge noemd ziekenhuis benoemd, de heer J. J. A. Aghina, res. officier van gezondheid, alhier. Mede werd besloten een Röntgen-inrichting geheel naar de eischen des tijds te doen in- stalleeren. (Eemb.) Internationale School voor Wijsbegeerte. Natuurphilosophie. Dr. Clay zette zijn cursus voort met er op te wijzen, dat er in de natuurverschijnselen steeds wisseling, steeds verandering is. Toch zoekt de mensch altijd het onveranderlijke en beschouwt juist dat als het eenige werke lijke bestaan. Slechts enkele denkers be schouwen de verandering als de werkelijk heid. Spr. wil aantoonen, dat verandering slechts begrepen kan worden tegenover een grond van onveranderlijkheid en dat omge keerd 't onveranderlijke een betrekkelijk be grip is, niet zonder verandering te denken; dat dus beide begrippen gelijkwaardig zijn. De dingen van het dagelijksche leven be schouwen we als invariant, niettegenstaande er veel aan veranderd is: een stuk lood b.v., dat we gesmolten hebben, blijven we het zelfde lood noemen; immers er is steeds nog een kenmerk te constateeren, dat ondanks de veranderingen erin gebleven is. En dit kan ook niet anders: willen we van verande ring kunnen spreken, don moet ei minstens t. a. v. één kenmerk identiteit zijn gebleven Want ware dit mét zoo, dan konden we niet van veranderingen spreken, doch was het oude weggenomen en iets anders in de plaats gekomen. In de wereld nu van de wisselende ver schijnselen klampen wij ons vast aan de on veranderlijke eigenschappen, de invarianten. En iedere ontdekking van invarianten is van het hoogste belang voor de natuurweten schappen, b,v. de wet van Lavoisier, de wet van de constante gewichtsverhoudingen der chpmische verbindingen. Alleen door de in variante na te gaan, kunnen we de veran-, derlijkheid constateeren. En omgekeerd kunnen we de onveranderlijkheid evenmin denken anders dan t. o. v. veranderlijkheid. Het begrip van „een s 10 f" is voor do wetenschap iets, dat ondanks zeer veel ver- anderingen invariant blijft. Blijven nu van een chemische stof de eigenschappen steeds onveranderlijk? We kunnen hier niet van eigenschappen, maar slechts van bepaalde eigenschappen spreken, daar (onverander lijkheid slechts t. a. v. bepaalde eigenschap pen geldt. De invarianten blijken ten slotte niet steeds constant te blijven; zelfs de „massa" verandert als we groote krachten laten werken. Reeds van oudsher heeft men zich de on veranderlijkheid en veranderlijkheid naast el kaar trachten voor te stellen, n.l. door de atomistische theorie, 't Onverander lijke is dan het atoom, 't veranderlijke is de configuratie van die atomen, hun beweging en groepeering. Gedurende een tijd meende men, dat men in dat atoom nu het ahaolnt» onveranderlijke gevonden had en generali seerde dit. De laatste twintig jaar leerden echter, dat ook de atomen slechts onveran» derlijk zijn binnen zekere grenzen. Wat is het wezen van de stof? Wat wij er van zintuigelijk erkennen kunnen, zijn slechts de eigenschappen, die de stof heeft, die ze echter niet is. W»j kunnen slechts de verschijningswijze waarnemen, waar de onveranderlijke wezenlijkheid zich verbergt. Wat de stof geheel op zich zelf is, is uiteraard niet voör ons te bereiken; maar voor ons is alleen van belang de sa menhang van eigenschappen, die we waar nemen kunnen. De stof is dan voor ons een voorloopig rustpunt in de beschrijving der natuurverschijnselen; een beschrijvingsinva- riante, die, zoolang we niet tot invarianten van een hooger orde boven de zintuigelijk- heid uit gekomen zijn, nog ondoorzichtig is. Cursus dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga. IV. Het wereldzelf kan alleen bereiken eigen bewustwording en verinniging. Het wereldzelf, de Idee wordt nu zichtbaar in de actiën, waarin hij zich zelf bevindt. Het leven kan niet optreden zonder een zekere vastheid van organisme In dat plasma bouwt het wereldzelf het leven in, in zeer samengestelde verbindingen. In de inge wikkelde chemische structuur van het plas ma vinden we éen zeer labiel evenwicht sterke reactiviteit dat is het leven. Ieder levend wezen vervalt meteen, d. i. de devolutie. Het levende wezen is door zijn niet-zijn. Doordat het eeuwig sterft i s het. Het levende representeert de eeuwige on eindige Idee en is toch eindig. Het levende, het algemeene moet zich eerst verbijzonde ren in de soort, (voortplanting). Het zelf van de soort als idealiteit blijft het zelfde voortbrengen. Zoo komt de zelfonderschei ding in de lichamelijkheid. Planten, dieren en menschen zijn nauw verbonden met het wereldzelf. Het wereldzelf, dat overal in de natuur zelf is door het zelf, dat psychisch heeft te heeten in zekeren zin, geeft een zoo Intensieve bespiegeling die we bewustheid noemen. Er i9 een soort wereldziel, psychisch mo nisme. Maar we denken uiteen, om dan weer te verbinden. In het immanente en transcendente, dat ieder individu bergt, is datgene wat het ver- zelvigt, het instinct ten dienste van het in dividu, (soort-instinct), 't Geeft een as pect van een wereld, waarin de evenwichtig heid is. Dat leven, dat evenwicht schept den organisch psychischen kos mos. Ook hiervan werden de momenten behan deld en van de organisch psychische we zens, (cel, plant, dier.) Spr. acht de moderne biologische evolutie leer beter dan het Darwinisme. De kruislngs- theorie van Lhotzky, die zeer goed aan neembaar is, doet daarom de selectie niet te niet, noch de vorige categorieën. Vervolgens sprak dr. van den Bergh van Eysinga over de ziel, de eigenlijke psycho logie. De mensch is nog iets andere dan ziel, n.l. geest. Hij gaat door het zielige heen naar den geest in drie phasenonderbewus te, driftleven, bewuste. De ziel wijzigt zich met het lichaam, ze nuwstelsel, in den loop van het leven. Ook in het slapen en waken toont zich het or ganische van de ziel. Menschen en ook dieren hebben gewoon ten, die zij behouden in 't gebaar. Als de gewoonte zich gevestigd heeft, krijgen we een uitdrukking van het psychische in het physische menschelijke gestalte. Het gevoel is het tot een zekere centra- liteit gekomen zieleleven. Als alles in de schepping, streeft ook de ziel naar even wicht en zoekt door wenschen en willen hun bevrediging. De ziel begint zich zelf ge waar te worden. Ook bij de dieren vindt men die gewaarwordingen, al zijn er bij de lagere diersoorten natuurlijk grensgebieden. In de vele gewaarwordingen, die zich op dringen in de ziel, 'wordt gezien een begin sel van individualiseering. Zoo komt de ziel tot aanschouwingen. Onbewust of liever voorbewust werpen we die aanschouwingen naar buiten èn we hebben gezienwe krijgen de voorstelling. Het vaak voorkomen van 't zelfde leidt tot de ervaring. Een lager denken, een psychisch denken begint ook bij 't dier door te dringen. De intelligentie van sommige dieren is zeer groot, maar alleen de mensch is verder ge komen, en daartoe is hij alleen gekomen door lijden. Het ware denken is des g e e s t e s. Het wereldzelf brengt naar zich zelf toe het verspreide in de ruimte en zoo ontstaat het Ik, het denkend Ik, een herinnering, dl» meer is dan de dierlijke herinnering, dg mnemósyne. De mensch kan abstract denken. Dat ir het verschil tusschen mensch en dier. Openluchttheater. Wederom kon de voorstelling van Lanse^ liet en Sanderijn heden niet plaats hebböty College van Ned. Dansond. In de te Amsterdam gehouden alge» meene vergadering van het College vart Ned. Dansonderwijzers is besloten op Nieuwjaarsdag een tweeden congres te hoitf' den, waarvan een paar uur 2ullen gewijd zij^ aan muziek onder leiding van onzen stadgeJ noot den heer Th. P. A. Klaassen. Gymnastiekcursus. De gymnastiekcursus van den heer J. Gs Snouck wordt 6 Sept. a.s. hervat. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit blad. V o e t b 0 I. De competitieindeeling, voor zoovef Amersfoort betreft luidt: 2e kl. Oost B.: H. V. C, Quick (K\ P. E. C., Daventrla, M. S. L. (Arnhem) en Z. A. G 2e kl. Oost. G: Quick (A.), N. E. C., Wa- geningen, V. V. O. (Velp), Theole (Tiel) en Hertog Hendrik (Arnhem.) Zwemwedstrijden. Zeker zal niemand Woensdag gedacht hebben, dat het Donderdag zulk opperbest weer zou zijn voor de zwemwedstrijden, wek ke de A. Z. en P. C. had georganiseerd. Maar gelukkig hebben de stortregens van Woensdag geen anderen invloed gehad, dart dat er wat veel water in de Beek was. De temperatuur wos vrij goed,zelfs aanmerkelijk hooger dan vorig jaar toen bij 58 gr. de wed strijden moesten plaats hebben. Het hoofdnummer, de 2 K.M. wedstrijd trok weer verbazend veel belangstelling. Vanaf den Koppel tot aan Monnikendam stond het publiek in rijen langs den kant ge schaard, met spanning de verrichtingen in het water volgend. Tegen een uur verzamelden de 13 deel neemsters en de 35 deelnemers zich aan den Koppel, vanwaar met lA minuut tusschen- tijd het vertrek twee aan twee plaats vond. Al heel spoedig teekende het zich af wie de eerstaankomende zou zijn. De strijd ging n.l. tusschen C. Zegger van D. J. K. en F. L. Leusden von U. Z. C. den winner van vorig jaar. Op 't laatst liep Leusden echter goed in, zoodat hij met een even korter tijd don Zegger wist te winnen. Met luid gejuich werden de aonkomenden in de zweminrichting door de talrijke aan wezigen ontvangen. Vooral de dames wer den met enthousiasme begroet. F. L. Leusden, die vorig jaar in 33 min. 26 sec. den eersten prijs behaalde was nu no. T in 33 min. 20Vs sec. Behalve den wisselbeker, heeft hij hi:.mee het kampioenschap van den U. P. Z. B. ver overd. De verdere uitslag voor de heeren is als volgt: 2e prijs C. Zegger (D. J. K.) in 33 min. 5Ta/i sec.; 3e prijs F. Schutte, (A. Z. en P. C.) in 34 min. 16 sec.; 4e prijs H. Snyder (U. Z. C.) in 36 min. 30 sec.; 5e prijs S. Knoppers (A. Z. en P. C.) in 36 min. 53?/s sec.; 6e prijs E. Rybstein (IJ) in 39 min. 1 sec.; 7e prijs A. Soepnel (Dolfijn) in 40 min. 7a/« sec. Fr. Schutte verwierf nog een extra prijs als eerstaankomende Amersfoorters Van de dames kwam mej. Toos Stocker het eerst binnen. Zij bleek ook den korsten tijd gemaakt te hebben, zoodat zij den len prijs verwierf, benevens het kampioenschap van den U. P. Z. B. Ook verwierf zij nog! den extra prijs voor de eerste aankomende Amersfoortsche deelneemster. Zij legde den afstand af in 44 min. 191/# sec. 2e prijs mej. B. Duykers (H. D. Z.) in 44 min. 32 sec.; 3e prijs mej. B. Andrea (U. Z'. G) in 47 min. 14 sec.; 4e prijs mej. A. Blan- kenzee (H. D. Z.) in 47 min. 25l/s sec. Verder werd de heele afstand nog afge legd door de dames: Toos Stoel, Bets Prins, B. Otto, J. den Hartog, J. Vonk en Z. Wolfs winkel van A. Z. en P. G en B. v. d. Klel- nemulder van de Arnh. Z. G In de zweminrichting kregen we daarna hindernis-zwemmen, schoonspringen door de dames C. Lachman en A. Helweg van H. D. Z. (Amsterdam) en demonstratie van eenige zwemslagen door den heer L. Pezie, welke verrichtingen met groote belangstel ling werden gevolgd door het overtalrijke publiek. Levensmiddelenbureau. De prijzen-der verschillende goedkoope vischsoorten zijn voor de maand September als volgt vastgesteld: Schelvisch 12 cent per pond, wijting 11# cent per pond; schol 12 cent per pond; poon en pieterman 11 cent per pond; kabeljauw 12 cent per pond, horsmakreel 9 cent per pondf makreel 14 cent per pond; gerookte schel visch 16 cent per pond; Engelsche bokking 5 cent per stuk; haring 4 cent per stuk. De visch wordt op 3 plaatsen in de stad beschikbaar gesteld, nl. op het Julianaplein, aan den Soesterweg en aan het Levensmid»* delenbureau Groenmarkt. Eiken Dinsdag- en Vrijdagmorgen van 812 uur v.m. Veiling. Uitslag van de gehouden openbare vet* kooping van onroerende goederen ten staan van de notarissen Knoppers en Bol» in het Café Otte. perc# i_4. Vier perceelen wei- en hooi- land met houtgewas daarom aan de Groei nesteeg, aan G. van Nieuwenhirizen» vooj L 16,40 0

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3