~BINNEN LAN PT" KOLONIËN, j ess Berlijn, 4 Sept. (W.-B.). Bericht uit [Ket groote hoofdkwartier van heden voor- Thiddag. In het Maasgebied zijn vier vijandelijke ^liegtuigen naar beneden gehaald. Den 2en Richtten Fransche vliegeraanvallen in het jftrestinggrayon van Metz onbeduidende ^chade aan. Door verscheidene bommen ,/werden vijf personen gewond en eenige tchade aan gebouwen veroorzaakt. Londen, 4 Sept. (R.) De admiraliteit i>ericht, dat zeevliegtuigen den 2en met suc ces de scheepswerven te Hoboken en den 0en de luchtschiphal te Gistelles hebben gebombardeerd. Zij keerden allen behouden lerug. Berlijn, 4 Sept. (W.-B.). Bericht uit ftet groote hoofdkwartier van heden voor middag. Front Leopold van Beieren. Met een vol ledig échec voor de Russen eindigden gister ten westen en zuidwesten van Luzk herhaalde aanvalspogingen. Ten noorden ,van Zborow handhaafden onze troepen den herwonnen grond tegen verscheidene sterke Russische aanvallen. Front aartshertog Karei. Ten oosten en len zuidoosten van Brzezany hield de strijd Ban. Plaatselijke successen van de Russen zijn hun door een tegenaanval in hoofdzaak weer ontnomen. De zuivering van eenige loopgraven is in gang. In de Karpathen is het gevecht ten zuiden van Zielona voortgezet. Russische aanvallen len zuidwesten van Zabie in den Magura- Bector en ten noorden van Dorna Watra mis lukten. Weenen, 4 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Op het front tegen Rumenië waren voor troepen-schermutselingen en artillerievuur, maar geene verandering in den toestand. Op het front van aartshertog Karei zet ten de Russen hunne pogingen om den te genstand van de verbonden troepen in de Karpathen te breken, voort. Dag en nacht kwam het op talrijke punten tot verbitterde gevechten. De stormaanvallen van den vij- ond werden door ons vuur of in den bajo net- en handgranaatstrijd afgeslagen. Klei ne plaatselijke voordeelen, die de Russen ten zuidwesten van Fundul en Moldovi en !n het gebied van den Tartarenpas behaal- iden, werden door tegenaanvallen grooten- Öeela weer goedgemaakt De vijand leed «ware verliezen. Ook ten zuidoosten van Brzezany brachten de aan verliezen rijke aanvallen van den tegenstander hem geen (voordeel; om een klein stuk loopgraaf wordt nog gestreden. Front Leopold van Beieren. Ten noorden (ren Zborow en tusschen Swinioechy en Bcalwow in Wolhynië mislukten wederom talrijke met groote massa's ondernomen Banvallen van den vijand. /•Petersburg, 4 Sept. (Tel.-agent- pchap). Namiddagcommuniqué van den grooten generalen staf. Ten zuidosten van Baranowitsji, in de Btreek van de dorpen Zarevo Laboezy en (Nagorna Rostsji en ten zuiden van de hoeve Berezowka verrichtte de vijand gasaanval- In, welker verstikkende wolken zich tot vier- jnalen toe over eenige sectoren verspreid den. Alle vijandelijke aanvallen na deze gasontwikkeling werden teruggeslagen met groote verliezen voor den vijand. In de richting van Wladimir Wolinski, in jde streek van Chelvo en Koritnitze en aan de (Boven Seret duren de verwoede gevechten yoort. In de streek van Brzechany forceer den onze troepen den overgang van de '6eniovka, een westelijke zijstroom van de Zlota Lipa; zij veroverden de vijandelijke stelling en maakten 80 officieren met 2641 soldaten benevens zes machinegeweren buit. In de Karpathenstreek maakten onze troe pen zich meester van een reeks hoogten en gaan zij vooruit naar de Hongaarsche grens. In de dagen van 51 Augustus tot 3 Sep tember wordt het cijfer der door de troepen ,van generaal Broessilow gemaakte gevange nen opgegeven als 385 officieren en 10,020 soldaten. Er is gemeld, dat 11 Duitsche offi cieren en 1300 Duitsche soldaten zich heb ben overgegeven. Verder werden 12 kanon nen, 75 machinegeweren en 7 bomwerpers buit gemaakt. Weenen, 4 Sept. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. Er is niets bijzonders gebeurd. Weenen, 4 Sept. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Ten oosten van Vlora (Walona) werd een aanval van de Italianen geheel afgeslagen. De vijand moest op den linker Vojusa- joever terug wijken. Al onze stellingen zijn .weer in ons bezit. P a r ij s, 4 Sept. (Havas.) Namiddag- Communiqué. Op het Stroemafront en in de streek van bet Doiranmeer was bij tusschenpoozen ka- nonnade en patrouille-werkzaamheid. Ten .westen van het Ostrovomeer werd een Bul- jgaarsche aanval met gemak teruggeslagen Jdoor de Serviërs. Van de rest van het front is niets te ver melden. Rome, 4 Sept. Officieel communiqué. Den 2en Sept. hebben afdeelingen bersa- jglièri en territoriale militie een nieuwen ^schitterenden aanval op den rechter Vojusa- ioever ondernomen. De dappere territorialen pielen aan en veroverden na een verwoed gevecht, het dorp Koeta in stormloop. Te Keiijker tijd bezetten de bersaglieri Drizar en Jde stelling op den berg Gradist; verwoede 'tegenaanvallen van den vijand wezen zij af. Des avonds trokken onze troepen, na hun jlaak volbracht te hebben, terug naar den (link eroever. Een detachement bersaglieri, op den berg rfrubes achtergelaten, bleef daar onver schrokken tot den raiddao van 3 September en keerde vervolgens in onze liniën terug. Wij hebben 34 Oostenrijksche soldaten ge vangen genomen en vele kisten met artillerie munitie, patronen en levensmiddelen buit gemaakt. Berlijn,4 Sept. (W.-B.). Officieel be richt. Duitsche zeevliegtuigen bewierpen den 3en de havenwerken, graanpakhuizen en oliehouders van de Rumeensche Zwartezee- haven Constanza, den Russischen kruiser La- gul en vier torpedojagers overvloedig met bommen, waarvan de goede uitwerking werd waargenomen. Alle vliegtuigen zijn, ondanks de hevige beschieting, teruggekeerd. Londen, 4 Sept. (R.). Officieel be richt. De commandant van de BritscKe strijd macht in Saloniki bericht dat de werkzaam heid van de vijandelijke artillerie rechts van de linie op ons Doiranfront, aanmerkelijk is 'toegenomen. Op het Stroemafront blijft de toestand onveranderd. Berlijn, 4 Sept. (W.-B.). Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voor middag. Onder geslaagde gevechten rukten de Duitsch-Bulgaarsche krachten verder op tus schen de Donau en de Zwarte Zee. Bij Koe- mar (ten noordwesten van Dobrie) wierp Bul- gaarsche cavallerie de Rumeensche infante rie in wanorde terug en nam 10 officieren en ruim 700 man gevangen. Athene, 3 Sept. (R.) Griekenland heeft de eischen der Entente in hun geheel aanvaard. De controle op de# post- en te- legraafgemeenschap begint 3 September. Petersburg, 4 Sept. (Tel.-agent schap). Namiddagcommuniqué van den grooten generalen staf. Ten zuiden van de rivier Elleon gingen onze troepen vooruit. Ons offensief in de streek van Ognot duurt voortwij maakten er 10 Turksche officieren en 358 soldaten gevangen. Engelsche gepantserde automobielen wis selden een levendig vuur met Koerden ten zuiden van het meer Nimroedhel en ten wes ten van het meer Van. Londen, 4 Sept. (R.) Dar-es-Salaam, de hoo;fdstad van Duitsch Oost-Afrika, heeft zich overgegeven. Londen, 4 Sept. (R.) Het Fransche zeilschip Général Archinard is in den grond geboord. Londen, 4 Sept. (R.) Het Engelsche stoomschip Swift Wings is in den grond ge boord. De Noorweegsche stoomschepen Gott- hard en Scusdal zijn heden morgen in den grond geboord. B e r 1 ij n, 4 Sept. (K. N.) De Lokalan- zeiger ontleent aan Zwitsersche Balden, dat volgens officieele opgaven de verliezen der Engelsche, Canadeesche en Australische troepen in Augustus 162.620 man en 5210 officieren bedragen hebben. De totale ver liezen sedert Juli bedragen 314.530 man, onder wie 22.410 officieren. Stockholm, 3 Sept. (W. B.) De cor respondent van de Vossische Ztg. bericht, dat Engeland er op uit schijnt te zijn, Zwe den van een zijner voornaamste voedings middelen te berooven. De Zweedsche re geering was bereid Engeland te garandee ren, dat de geheele IJslandsche haring vangst in het land zou blijven; maar zelfs dat schijnt van Britsche zijde als onvoldoen de afgewezen te zijn. De Zweedsche haringvisschers hadden getracht hunne vrachten althans in-Enge land zelf aan den man te brengen; maar zij zijn daar gestuit op een met medewerking van de Britsche regeering gevormde koo- persring, die 30 a 40 kronen per ton bood, teerwijl de prijs in Zweden is 100 kronen. Ook deze Engelsche spotprijs is later weer ingetrokken op last uit Londen. B e r 1 ij n, 4 Sept. (K. N.) Gelijk de Landmann, een te Brussel verschijnend dagblad, meldt, is de hitte der laatste weken voor de ontwikkeling van het graan van een zoodanig bevorderenden invloed geweest, dat reeds thans te midden van het binnen halen een bepaald oordeel over de alge- meene vooruitzichten van den oogst 1916 kan worden gevormd. Over het algemeen is het graan goed binnengekomen. Gerst heeft bij gedeeltelijke dorschbëwerking een op brengst aan koren geleverd, die ten volle met het gemiddelde van het afgeloopen jaar overeenkomt. Een even goede gedeelte lijk, zelfs betere opbrengst schijnt thans de allerwege uitgezaaide rodde te beloven. Van het stroo, afgezien van het feit dat het in verscheidene districten te lijden heeft ge had van eenigermate overvloedige regens, kan hetzelfde gezegd worden. Een record- oogst levert de tarwe, die tot volle rijpheid is gekomen, terwijl haver dezelfde ontwik keling toont. De opbrengst van de vroege aardappelen is goed. De weilanden beloven een uitstekende^ tweeden snit. De weide verschaft aan het ^melkvee en aan de jonge beesten gelijkmatig sappig en rijk voedsel. Oost-lndië. Indië weerbaar. (Officieel.) Het comité „Indië weer baar" is op 1 dezer door den Gouverneur- Generaal van Nederl. Indië ten gehoore ontvangen en bood den Landvoogd de op 31 Augustus aangenomen motie betreffen de de landsverdediging aan. Betuigingen van instemming daarmede werden ontvangen uit Soekaboemi, Tand jong Karang (Lampongsche districten) en Menado; in verschillende plaatsen van Nederiand€ch Indië werden betoogingen gehouden. Da strekking motie schlini bii de meerderheid der ontwikkelde inlanders in stemming te vinden; een gedeelte der jon geren echter wier revolutionaire denkbeel den van voldoende bekendheid is, verklaart zich tegen militiedienst. Uit Weltevreden verneemt de „Tel.": De meeting te Semarang tegen die ten gunste der Indische defensie, waar de S. D. A. P.er, de heer Sneevliet, het woord voerde, was door drie duizend personen be zocht. De correspondent van de N. R. Ct. te Soe- rabaia seint: De Chineesche bevolking heeft geweigerd deel te nemen aan de betoogingen op 31 Aug. jl. Gisteren heeft Hinlopen Labberton ver geefs getracht hen te overtuigen van de goede bedoelingen van het comité-ïndië weerbaar. Niettemin weigerden zij hun in stemming te betuigen, zeggende, dat het hun onverschillig is, wie in de koloniën de baas is, wanneer de Chineezen niet dezelfde rech ten en plichten hebben als de Europeanen. Zij vreezen, dat er ook uit de Chineezen ge- recruteerd zal worden. Onlusten in Djambi. Officieel. Door den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië is over Padang een telegram uit Bangko (afd. Saro- langoen, residentie Djambi) ontvangen, hou dende dat opstandelingen Moeara-Tambesi Moeara Tebo en Soeroelangoen hebben ge plunderd. Van den chef van het postkantoor te Moeara Tebo kwam telegrafisch bericht, dat de plaats in brand stond. Door den resident van Sumatra's West kust is een troepenafdeeling van 40 bajo netten over Indra poera naar Korintji gezon den. Een nader telegram meldt dat in een tref fen met de opstandelingen 5 hunner door onze troepen werden gedood. Aan onze zijde drie licht gewonden. Zondag is een compagnie infanterie van Weltevreden naar het teTrein van den opstand vertrokken, waar zij Dinsdagmiddag kan aankomen. Blijkens aan het ministerie van Koloniën uit Ned.-Indië ontvangen telegram, geda teerd 2 September, heeft de controleur van Moearatebo (residentie Djambi) met het oog op de onrustige gedraging der inlandsche bevolking telegrafisch om versterking ver zocht. In verband hiermede is uit Pedangpand- jong terstond een compagnie infanterie der waarts gezonden. (Officieel). Volgens van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram kan er nauwelijks aan worden ge twijfeld, of de controleur Walter met zijn personeel en de manschappen der gewa pende politie zijn te Soeroelangoen ver moord. Zondagnamiddag zijn 65 man van Tand- jong-Priok naar Palembang vertrokken en gistermiddag twee compagniën infanterie. Staten-Ueneraat. Ce Grondwetsherziening. H Evenredig kiesrecht. De principie>ele bewaren tegen het stelsel van venredige vertegenwoordigir^r acht de minis ter in hqt Voorloopig Verslag afdoende ween- lefifd. De vertegenwoordiging moet gebouwd wonden, roan, op de klingen der buurt schap (gemeenten), /welke de oorspronkelijke cel van hot volksorganisme is. Maar deze een heid lost zich op, zoodra een vertegenwoordi ger <les volks moet wiordien aangewezen. Deze kon niet and ons aeng-ewesen worden dan door de meerderheid en de maatstaf is geen orodere don het ^temmienaarwtaL •De critiek op het stolsel van evenredige ver tegenwoordiging raakt dit stelsel alleen in deze wet en is in het wezen der zaak een critiek op ieder stelsel ven vertegenwoordiging, waarbij de meerderheid der kiezers besjist. Maar deze critiek_ziet voorbij, dat juistt de evenre dige vertegenwoordiging een be lang rijk correctief is van de ge breken, die ven het meerderheid stelsel onafscheidelijk zijn. Voorop dient gestold te worden, dat het re sultaat der vor dee ling" in districten dat voor het bestuur van hert land de locale minderhe den waardeloos wonden ef\ de locale meerder heden in nationale waarde verminderen of ver meerderen door het toeval der districtsindee- ling- In de tweede plaatseen ernstig gevolg van ieder moerderheidsstelael is de tirannie der meerderheid. De macht beslist de minderheid wordt overstemd. TXoch de tirannie der meerdedhekl gaat die per. Zij hoorscht ook in het hart der partijen en der fractien, waaruit bij ons de pairtijen zijn samengesteld. De verschillende fraction beperken de vrij heid niet in gelijke mate. Maar het is onmis kenbaar det de partijorganisortie meer en meer cischt tucht. De minderheden, zij mogen gaan of blijven vtnfd-en geen middel om haar stem te doen hoe ren in het Parlement en de practische vraag stukken worden niet opgelost in overeenstem ming met de volksovertuiging. Mèer nogvan do frvacliën die in coalitie zijn zal de zwakste, de minst krachtig getorgani- seerde zich moeten bukken voor de sterker bondgervootan en in de Staten-Genenaal niet vertegenwoordigd zijn overeenkomstig haar werkelijke sterkste. Deze euvelen zal ongetwijfeld de evenredige vertegenwoordiging niet geheel wegnemen. Andere hervormingen zullen noodig blijven. Maar de evenredige vertegenwoordiging zal het kwaad aanmerkelijk temperen. Den minderhe den, tot eenigen weedom gekomen, wordt een deur geopend naar s lands raadszaal en de verschillende finacties herkrijgen haar volle dige zelfstandigheid. In de dende plaats, het tegenwoordig gel dend stelsel leidt tot pjolrtiek bederf. Niet tot het bederf dow directe amhooping, hdv*r te lan de niet of hoogst zelden voorkomend, niet ook het bederf dat de consciëntieuze kiezer, die niet instemt met beginsel en programma beide, telkens weder geplaatst wondt voor een niet te ontgaan dilemma van begimeVverzalung of be nadeeling van stands beJai^. Ook in dit opzicht werkt het kwaad niet al leen bij den individu eefen kiezer, maar bij de tractie zelvcj. De beginistelen vervagen in de» dienst der coalitie en naarmate de ooaliie in kracht wint, wordt wat eon politieke partij be hoorde te zijn, meer en meer een afhankelijk* (rnctie. Ook voor dit kwaad is de evennedage verte- spenwoondiglng geen afdoend geneesmiddel, moor ook dit kwaad zal door haar belangrijk wonden getemp-erd. De partijen zullen in kracht winnen, omdat haar eigen beginselen kunnen hoog hou- «ien ien de individueel© kiezer wordt althans ontheven van de beginsel verzaking die van hem bij de herstemmingen al te vaak wordt veplangd. Aan het euvel der programma's ont- fcomt men niet, maar de mogelijkheid om door <fc vorming van bijzondere fracties invloed uit w oefenen is ook in dit opzicht een belangrijk correctief. Dat de evenredig© vertegenwoordiging ook nadoelen medebrengt is niet voor tegenspraak vobaar, maar de voordeelen zijn zoo groot, dat zij verire overwegend moeten worden geacht. Voor uitstel van deze belangrijke hervor ming of toepassing op beperkt gebied ziet de minister geen grond. Alle lmksche partijen plaatsen de evenredige vertegenwoordiging op hoor program en uit het voorloopig. verslag" blijkt, dat een aantal leden der rechterzijde bereid waren, ondanks hun voorkeur voor het gezirvsboofdervkiesrecht, tegen invoering van algemeen kiesrecht geen onoverkomelijk bezwaar te hebban, indien te gelijkertijd stomplicht en invoering van even redig kiesrecht worden voorgeschreven. Een andore vraog- is of het stelsel van even redige vertegenwoordiging dat there door de negeering wordt voorgedragen boven andere aenbevolen stelsels die voorkeur verdient. Dien- aangoande merkt de minister op, dat de voor- en nadoelen van verschillende stelsels door de staatscommissie met groote nauwgezetheid et> uitgebreide zakenkennis zijn overwogen en ge toetst. De bodenkinigen tegen niet aan de ordo zijnde stelsels blijven, zoolang zij den concre- ten vorm misse«v mm of meer vaag en schij nen dientengevolge minder belangrijk. De principieele bezwaren tegen het door de negeermg voorgestelde steils cl zijn in het we zen der zaak bezwaren tegen het Jifsrtenstelsel. Voor wien het bij de verkiezingen meer te doen is om gemeenschappelijke beginselen dan per soonlijke inzichten, is echter een lijstenstelsel verre to verkiezen boven een personensfcelsel. Waarom de aanneming van het regeerings- vccTstel tengevolge zcu hebben, dat op de per soonlijke hoedanigheden der candidaten steeds minder zal worden gelet, is de minister niet duidelijk geworden. Voor die vrees zou grond bestaan, indien de leden der Stoten-Generaal al leen hun stem hadden uit te brengen over van te voren bekende wetsotwerpen. Het onderzoek, overleg en debat stellen echter hooge eischen en de kiesvereenigingen zullen daarom ongetwij feld bij de keuze der candidaten aan de per soonlijke hoedanigheden groote waarde toeken nen. Wel is te verwachten dat locale invloeden zich minder bij de keuze der candidaten zullen doen gelden maar tervgevoltge van de ind-eeling in kieskringen zal toch met locale belangen re kening zijn te houden. Met betrekking tot den in het Voorloopig Verslag geopperden twijfel of de voorgestelde regeling aan min gewenschte coalitiën een ein de zal maken, zij het volgende opgemerkt: Het overgroote belang, dat partijen thans kunnen hebben om samen ter stembus te gaan, bestaat in het nieuwe stelsel niet meer. Het stelsel brengt dit belang tot zeer geringe ver houdingen terug! Maar bovendien: in het voor gedragen stelsel zou een stembusverbond al leen dan het voor velen stuitend karakter be houden, dat daaraan thans eigen is, indien twee of meer partijen aan de verkiezing deelnemen met een gemeenschappelijke lijst van candida ten. Maar daartoe schept het voorgedragen stelsel geen enkel belang. Indien een verbond wordt gesloten, zal het dus zijn in den vorm van verbinding der lijsten. Waarschijnlijk wordt vooral met het oog hier op door eenige leden de wensch uitgesproken, dat de bevoegdheid zal worden gegeven tot het onderling verbinden van lijstengroepen en wordt het dan door hen als een fout van de voorge stelde regeling aangemerkt, dat zulke verbin dingen niet zijn toegelaten. In beginsel bestaat inderdaad tegen die verbindingen geen enkel bezwaar. Maar deze verbindingen van hooger orde zijn hierom niet in het voorstel opgeno men, omclat, nu elke partij in het stelsel zich slechts het verlies van één stemmenoverschot heelt te getroosten, het bij deze verbinding be trokken belang niet opweegt tegen de compli catie in de techniek. Ter beantwoording van de opmerking dat het stelsel eene verre van eenvoudige, niet bevatte lijke methode huldigt, die niet geschikt is om door de massa te worden gehanteerd, moge bij hetgeen daartegen van de zijde dei- andere le den terecht is ingebracht, nog dit worden ge voegd. Wat betreft de wijze van stemmen en van het vaststellen van den uitslag nadert het voorstel zeer tot de techniek van de Belgische wet. Een complicatie, die deze wet niet kent, Is alleen dê verbinding der lijsten, die de taak van den kiezer in het geheel niet verzwaart, en om hen, die den uitslag der stemming hebben vast te stellen, geen meerderen arbeid veroor zaakt dan dat zij de methode tot verdeeling der zetels eerst moeten toepcssen op de lijstengroe pen en de niet verbonden lijsten onderling en daarna nogmaals, voor elke lijstengroep ter ver deeling van de aan de groep toegevallen zetels over de lijsten waaruit zij bestaat. Welke be zwaren men nu ook moge koesteren tegen de Belgische kieswet, zij kunnen niet meer betref fen hare technische werking in de praktijk. De ongegrondheid van deze, van te voren breed uitgemeten bezwaren, heeft de ervaring zonne klaar bewezen. Twee, of als men wil drie stelsels, zijn het in hoofdzaak, die hun bruikbaarheid in de prak tijk afdoende hebben bewezen. Daartoe moet in ieder geval de keuze beperkt blijven. De regee ring acht met de Staatscommissie het stelsel- d'Hondt theoretisch het meest juiste, doch de minister meent aan de bestrijders van dat stel sel tegemoet te mogen komen en met name in de door den heer van Koetsveld gewenschte richting een schrede te mogen doen. Boven het stelsel der grootste gemiddelden geeft bij ech ter de voorkeur aan het beproefde stelsel der grootste overschotten, hotwelk het ook in een voudigheid en bevattelijkheid van het endere wint. Verscheidene leden zijn van oordeel dat het voorgedragen stelsel aan de kiezers te weWgt invloed toekent op de aanwijzing der geket^n candidaten. Het verleenen aan den kiezer von de bevoegdheid zelfstandig de candidaten der, lijst waarvoor hij stemt te ordenen, zou colitcr niet veel meer zijn den eene concessie aan do theorie, terwijl dan de daaraan verbonden prao tische nadeelen welke niet moeten worden onderschat tevens zouden moeten worden aanvaard. De leden, die een stelsel verdedigen waarin de overdracht van de stemmen, die een candi- daat boven het kiesquotient heeft verkregen, ge regeld wordt niet naar de volgorde van de lijst,' maar naar het aantal stemmen dat de overige candidaten hebben verkregen, zoodat telkens voorgaat de candidaat die het grootste aantal stemmen op zich heeft vereenigd, zien, naar het voorkomt, voorbij dat dan de stemmenover- dracht elke beteekenis zou missen en zulk stel sel eenvoudig -zou neerkomen op de verkiezing van de candidaten, die de meeste stemmen heb ben gekregen, maar dat stelsel werkt gebrek kig. De zeer populaire candidaten der lijsten zouden veel meer stemmen trekken dan voor hun verkiezing noodig is. Op de minder be kende candidaten zouden slechts betrekkelijk' weinig stemmen worden uitgebracht, zoodatl tusschen hen verschillen van eenige weinige stemmen den doorslag zouden gaan geven en ook de gekozene zijn verkiezing zou danken aan een luttel aantal stemmen. In zoodonigen uitslcg openbaart zich nóch de wil der kiezers, nóch' die der partij. Sommige leden achten het bezwaarlijk van het geheele land één kiesdistrict te maken. Zij schijnen daarvan zoodanige overlading von bet stembiljet te vreezen, dat het stelsel onuitvoer baar wordt en de kiezer in verwarring zal ge roken door het groote aantal lijsten en namen 'dat .hij op zijn stembiljet vóór zich krijgt. Muar hij heeft niets anders te doen dan onder de naar rongschikking van hoor nummer geplaatste lijs ten het nummer op te zoeken van de lijst waar voor hij wil stemmen. Weet hij dit nummer en daarvoor zullen de partijen wel zorg dragen dan ondervindt hij van de andere lijsten op het biljet niet den min sten last. Maar bovendien is terecht door andere leden opgemerkt, dat de vrees voor ovei lading van het stembiljet ongegrond is. Zij gaat uit van de onderstelling, dat de centrale besturen von alle partijen in alle of nagenoeg alle kieskringen al haar candidaten zullen stellen, door in eiken kieskring in te leveren eene gelijkluidende lijst, of zelfs een gelijkluidend stel van twee of meer lijsten. In deze onderstelling wordt echter de deccntraliseerende invloed der kieskringen vol komen miskend. Er is nog een andere reden die zal afhouden van de taktiek bij de candidaatstelling, die sommige leden vreezen. Door het inleveren vort meerdere uiteraard verbonden lijsten vermeer dert men natuurlijk niet het aantal stemmen voor de partij. Dat aantal blijft precies hetzelfde bij een of twee of meer lijsten. Maar wel ver mindert door het indienen van meer dan één lijst de zekerheid, dat de candidaten, aan wie men de voorkeur geeft, gekozen zullen wordeoi Het voorgedragen stelsel waarborgt dan ook' afdoende de decentralisatie en daarmede uit den aard der zaak tevens "het locaal verband tus schen gekozenen en kieskring, en verdient ook in dit opzicht de voorkeur boven eene indeeling in kiesdistricten in den eigenlijken zin des woords. Intusschen moet worden toegegeven, dat theoretisch de mogelijkheid bestaat dat door ieder der partijen in ieder der partijen in ieder der kieskringen meerdere lijsten worden inge leverd, zoodat de kiesbiljetten zoodanig over laden zouden kunnen worden, dat hier voor een ernstig practisch bezwaar zou kun nen worden ondervangen door te verbieden, dat in den zelfden kieskring meer dan -b.v. twee lijsten worden verbonden. Maar zulk een ver bod zou er toe moeten leiden te gedoogen, dat op eenzelfde lijst meer dan tien candidaten worden geplaatst, wat niet aan te raden is. De minister acht geene voorziening noodig om aan het geopperde bezwaar, dat zich in de werke lijkheid hoogst waarschijnlijk niet zal voordoen, tegemoet te komen. Stemplicht Meervoudig ki-esrecht. Na overneming van het ten deze in het Voor loopig Verslag aangevoerde en na de met de commissie van rapporteurs gevoerde bespreking vindtdeministervrijheid alsnog totinvoering van stemplicht het initiatief te nemen. Mitsdien is de laatste alinea van art. 80 gewijzigd en is onder de ad- ditioneele nrtUcelen een aan het slot de me morie toegelicht aanvullingsvoorstel in dezen geest opgenomen. Daaientegen kan de regeering niet mee werken tot invoering van het meervoudig kiesrecht. Welke cnticia men daarvoor ook zou kiezen, men zou weer vervallen in een stel van willekeurige bepalin gen, als thans juist staan verlaten te worden. Eerste Kamer. De regeering blijft van oordcel dat bij deze electorale hervorming van eene wijziging van do staatsrechtelijke positie der Eerste Kamer geen sprake mag zijn. De invoering van een een- kamerstelsel ligt buiten het terrein der politieke mogelijkheden. Ook de wensch van sommige leden om de leden der Eerste Kamer te doen verkiezen door dezelfde kiezers die de leden der Tweede Kamer benoemen, hun zittingsduur ge lijk te stellen met dien der leden van de Tweede en alle leden der Eerste Kamer tegelijk te doen aftreden, moet onvervuld blijven. Ook afgezien van principieele overwegingen zou de gewenschte hervorming bij de tegen woordige politieke constellatie niet voor verwe zenlijking vatbaar zijn. Dat de verruiming van de verkiesbaarheid zep leiden tot een vergroot ing van den politieke*» invloed der Eerste Kamer, vreest de regeering niet. De Provinciale Staten en de gemeenteraden. Inderdaad valt het niet te ontkennen dat de belangen der landspolitiek niet altijd met die der provincie samengaan. Zoolang echter geen aannemelijker voorstel is gedaan voor de sa menstelling der Eerste Kamer don de thans gel dende regeling, heeft men in dit nadeel te be rusten. Ook het denkbeeld om de Staten alt kiescollege te vervangen door colleges ad ho<^, kan, naar de meening der regeering, geen aan- tpraak maken op verwezenlijking.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2