A. J. Looxma v. Weideren baron Rengers A. van Nynatten J. Bonk Mr. A. van Traa. EEN STRIJD 01OE ION. 15" Jaargang. „DE EEMLAN DER". Woensdag 6 September 1916. BUITENLAND. FEUILLETON. N' 57. Uitgevers: VALKHOFF Co. i Bureau: UTREC H TSCH EST RAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. Kennisgevingen. Een laatste woord. A. van Nynatten A. J. Looxma van Weideren baron Rengers. J. Bonk Mr. A. van Traa. By zonder mooi witlich L Klem model 40.60, 75, WO Walt Hoofdredactie! MARIE VAN VERSENDAAL. Mr. D. J. VAN SCHAARDENBURO. AB0NNEMENTSPBIJ3t fjPer 8 maanden voor Amersfoort f 1.30. Idem franco per post 1.80* j Per week (met gratia verzekering tegen ongelukken) 0.133. (Afzonder]gko nummers0.05* pTekelijksob by voegsel „De Bolland eche Huisvroute** (ondef redactie van Thérêse Hoven) per 8 mncL 50 cis. (Wekelyksch by voegsel 9Pak me meï per 8 mn<L 53 cis* PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—B regels.* f 0.80* Elke regel moer 0.15. Dienstaanbiedingen 15 rogels 0.50. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaaa zeor voordeelige bepalingon tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement* Eono oirculaire, bevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegozonden. HINDERWET. Burgemeester cm Wethouders van Amers foort, Gelet op orttf. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de finma Roodejstedn Co., Scharbier* straat 3, alhier, ingediend verzoek, met bijla den, om vergunning Hot het uitbreiden van eeno meubelmakerij, door plaatsing van, een electro motor van, 3 P. K. tot het aandrijven vain eene gecombineerde lint- en cirkeLoaagmachine in liet peroeed alhier gelegen aan de Scherhier- Btraat No. 3, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 4905 op de Secretarie d.er ge meentel tor visie ligt, en dat op Dinsdag- den *10. September aanstarende, des voormiddags te Kalf elf uren gelegedheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ton overstaan van het Gemeente bestuur of van' één of meer zijner leden, be swaren tegen het uitbreiden van de inrichting jn te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de barstaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkom stig artikel 7 der Hindierwet voor het Gemeen tebestuur of één of meer zijner leden zijn ver- Schonen, ten/einde hunjve bezwaren mondeling loc te lidhten. Amersfoort,; der* 5. September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester. A. R. VDENSTRA v. RANDWIJCK HINDERWET. Burgemeester ef\ Wethouders van Amers' foort. Gelet op ertt. C en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de firma Engelman en de Vries, alhier, Ingediend verzoek, met bijlagen, om vergun- Kling tot het opridhten van eene fabriek, die nende tot opslag van benzine en aceton-ejrzats en de verwerking daarvan tot lijm, was en le derextract, in hot perceeJ alhier gelegen aan de Boftd-erstraat bij het Kadaster bekend onder Sectie E Nos. 933, 934, 935, 936, 3813 en 3811 op de Secretarie dep- gemeente ter visie ligt, en dat op 'Dinsdag den 19. September aan staande, das voormiddags te half elf ure<n ge legenheid ten Raadhuize wondlt gegeven om, ten overstaan van heft Gemeentebestuur of van «én of meer zijner leden/, bezwaren telgen het oprichten ven de inrichting in te brengen. Tot het beroep,_i>edoeld in ark 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeen/koon stig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeen tebestuur of één of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling too te lidhten. Amersfoort, dep 5. September 1916. Burgemeester en Wethouder^ voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VBENSTRA. v. RANDWIJCK HINDERWET. Burgemeester ep Wethouders van Amers foort. Galet op ontt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kenni» van het publiek, dat een door G Keaylc Kzn. ingediend verzoek, met bijlagen, om veiglmnlng tot het uitbreiden van eene caooo-chocolade- en siwlcerwer kfaibriek door bijplaatsing van «en 40 P.K. Svenska electro-draaistroommotor tot het in beweging brengen van veredh.ilLende machinerieën in het perceel alhier gelegen aan den Amhemschen- weg No. 168 en 170 bij het Kadaster bekend Onder Sectfë B, No. 2732 en 2852, op dei Se cretarie der gemeente ter visie Egt, en dat op Maandag dep 18. September aar^staande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezworen tegem het uitbreiden von de inrichting ijn te brengen. Tot het beroep, bedoeld i-ni art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkom stig ar tikel 7 der Hindiesrwet voor het Gemeen tebestuur of één tof meer zijner leden zijn ver' schenen, teeneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 4. September 1910. Burgemeester en Wethouder/s voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, A. R VEENSTRA. v. RANDWDCK Toor de verkiezing van 4 leden van den Gemeenteraad op Donderdag 7 Sept. a.s. bevelen wij met de meeste arihdraiig aan: In district I en In district III en Wij weten niet of alle vrijzinnigen wel voldoende de beteekenis van den stembus strijd, welke morgen beslist zal worden, be grijpen. In de laatste jaren worden raadsverkie zingen hier van niet zoo heel veel belang geacht. We hadden 'n vooruitstrevend ge meentebestuur en 'n flinke vrijzinnige meer derheid. We konden ons zelfs de woelde veroorloven twee vrijzinnigen om één zetel te doen vechten, ja eens hebben wij zelfs om billijkheidsredenen 'n zetel aan 'n soc.- democraat cadeau gedaan. Het kwam er dus om het verlies van 'n zetel niet op aan. 'n Ongunstige uitslag zou ook geen wijziging in het gemeentebestuur gebracht hebben. Wel ware verzwakking te betreuren geweest, maar het gemeentebe stuur zou z'n taak toch hebben kunnen voortzetten. Maar nu staat het scherper. Er is niet één vacature, maar er zijn vier v r ij z i n- nige vacatures. Eén oogenblik van vrijzinnige laksheid, en we zijn vier zetels kwijt, en daarmee de meerderheid in den Raad. Weg, sohoone toekomstdroomen van nieuw-Amersfoort Wij zeggen niet dat de kans groot is I en III stelden de laatste jaren nooit te leur maar de kans is er toch. De afwezigheid van zoovele militairen zal het stemmencijfer der vrijzinnigen ongetwijfeld drukken. Om nu van andere onberekenbare factoren niet te spreken. Kiezers, doet dus uw plicht T Kiest vrij zinnig. Wie rood stemt, verbetert de kansen van rechts. Stemt vroeg. En loopt dan meteen nog even aan bij uw onwilligen of tragen buur man, en laat hem niet met rust, voordat hij u beloofd heeft te zullen stemmen op in District I op en in district III en De oorlog. B e r 1 ij n, 5 Sept. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. De groote slag aan de Somme duurt voort. Onze troepen staan tusschen Leforest en de Somme in heeten strijd. Ten zuiden van de rivier verweren zij zich £p een 20 KM. breed front van Barleux tot ten zuiden van Chilly tegen den aanstormenden tegenstander. Het dorp Chilly ging verloren. Rechts werden nieuwe Fransche aanval len tegen onze liniën en tegen de op 3 Sep tember in de buurt van de Souville-kloof'ge- wonnen stelling afgeslagen. P a r ij s, 5 Sept. (Havas.) Namiddag- communiqué. Op het Somme-front belemmerde het slechte weder, dat den ganschen nacht aan hield, de operatien. De Fransche troepen richten zich in op het veroverde terrein ten noorden van de rivier. De Duitschers wier pen een krachtigen tegenaanval, uitgaande van het Anderlusbosch, tegen de Fransche stellingen tusschen Combles en Leforest. Onder het vuur van onze kanonnen en ma chinegeweren genomen, geraakten de aan vallers in ontbinding; zij stroomden terug naar de linie, van waar ze waren uitgegaan. De Duitschers, die zware verliezen hadden geleden, hernieuwden hunne poging niet. Ten zuiden van de Somme trachtten de Duitschers slechts te reageeren op een en kel punt van het front ten oosten van Bel- loye-en-Santerre, waar verscheidene aan vallen werden afgewezen door ons Vuur. De Duitschers lieten nog een honderdtal ge vangenen in onze handen. Op den rechter Maasoever is de nacht betrekkelijk rustig geweest in de sectoren Fleury en Chenois. Wij maakten 50 nieuwe gevangenen, waaronder twee officieren. De Duitsche aanvallen op eene kleine redoute ten zuid-oosten van het werk Thiaumont leden volkomen schipbreuk. Een, Fransch vliegtuig, dat werd aange vallen door vier Duitsche machines, kon zich van zijne tegenstanders ontslaan. Een van dezen, die van dichtbij werd gemitrail leerd, kwam in de streek van Chaulnes op den grond neer. Avondcommuniqué. De vooruitgang in het Somme-gebied hield aan. Aan de belangrijke voordeelen, in de stellingen ten noorden van de rivier verkregen, werd nog toegevoegd de ver overing van Ormecourt. Talrijke Duitsche tegenaanvallen ten zuiden van de Somme werden teruggeslagen met bloedige verlie zen. 6650 gevangenen en 36 kanonnen, waar onder 28 zware, werden sedert 3 September buit gemaakt aan het Sommefront. Ten noorden van de Somme gingen de Franschen vooruit ten oosten van Lnforestj zij bereikten den westelijken zoom van hef Anderlus-bosch en namen in storm de hoeve Hopital, het Rainettebosch en een deel van de Marrière-bosschen en bezetten ten noordoosten van Clery het uiteinde van den heuvelrug, waarover do weg Boucha- vesnes—Clery loopt. Londen, 5 Sept. (R.) Officieel be-* richt van het Britsche hoofdkwartier. Gedurende den nacht breidden wij onzo winsten uit in de buurt van Guillemont. On danks den hardnekkigen tegenstand van den vijand en den aanhoudenden stortregen gin gen onze troepen tot 1500 yard beoosten Guillemont vooruit en kregen voet in het Lenze-bosch. Verder naar het zuiden viel na een harden strijd het geheele sterke verdedigingsstelscl van den vijand op een front van duizend yards in en om Falfemont in onze handen. Er worden steeds gevangenen ingebracht Hun aantal sints den 3en -September be draagt meer dan duizend. Bij Ginchy wordt aanhoudend gestreden, De strijd sedert Zondag had tot uitkomst, dat het nog overige deel van de tweede Duitsche verdedigingslinie van de hoeve van Mouquet af tot aan het vereenigingspunt met de Franschen geheel door. ons veroverd werd. Gedurende den Zondag waren de vijande lijke luchtkrachten zeer actief. Er werden voortdurend luchtgevechten geleverd en de vijandelijke vliegtuigen werden gedwongen' op een afstand van eenige mijlen van hunne eigen liniën te blijven; zij slaagden er niet in het werk van onze vliegmachines ook maar in de geringste mate te belemmeren. Bij twee verschillende gelegenheden openden onze vliegmachines vuur op de vijandelijke troepen op den grond. De ver schillende gevechten hadden tot resultaat dat drie vijandelijke vliegtuigen neergescho ten en, naar het schijnt, vernietigd werden, Verscheidene andere machines van den vij and moesten in beschadigden toestand lan den. Eén van onze vliegtuigen vernielde een vijandelijken kabelballon. Twee van onze machines worden vermist Avondcommuniqué. De strijd, die heden werd gevoerd, had tof uitkomst de verdere versterking van onze stellingen in het Lenze-bosch. Ondanks hef hevige artillerievuur en het weder, dat nief Conservativisme is gewicht aan de klok fler eeuwigheid. Uit het Noorsch van Hulda Garborg. Vertaald door A, M. VAN DER LINDEN-VAN EDEN. 12 Eli had indertijd een stuk van Sörli's grond ien een gedeelte boschgrond kunnen koopen, Omdat zij van de familie was, en omdat oude Brita, Sverre's moeder, van haar had gehou den van toen zij een kind was af. Sverre had feenige jaren op school gegaan in Viken, waar Eli's vader woonde, en Eli was dikwijls Sn den vacantietijd op 3örli geweest. - En JSverre en „Hans van de pastorie," de neef /van den dominee, werden medeminnaars. Maar toen Sverre ontdekte dat Eli Hans Holdt liefhad, stortte hij zich Jn een roes van .drinken en van een v/oest leven, zoodat Brita freesde dat hij verloren was. De muziek was pijn grootste vreugde geweest, maar op zeke ren avond brak hij zijn viool stuk op zijn pnieën en trok hij het bosch in. Twee dagen lang wist Brita niet waar hij was. Zij liep rus teloos rond zonder te kunnen slapen en Strong haar handen in iammer en svee, En zulke dagen en nachten had zij vele om hem doorgebracht. Drie kinderen had zij zien be graven; toen dacht zij dat geen grooter smart een mensch kon nederbuigenmaar nu wist zij dat er iets was, dat nog erger is. Zij ge voelde zich als een bladerloozen, van schors beroofden boom in den winterstormen, zon der bescherming, zonder hoop. Daarom streed zij om Sverre als een w/jfjesdier om haar verdrinkende jongen. Zij moest hem redden uit schande en vernedering of ster ven. En h8ar liefde en haar gewonde trots gaven haar de sterkte van een man. „Om hen, die op het kerkhof liggen, 'heb ik bittere tranen gestort", zei ze, „maar om Sverre heb ik bloedige tranen geschreid." Zij wilde hem liever dood aan de zijde der anderen zien liggen, dan dat hij zich op deze wijze te schande maakte voor zich zeiven en zijn ge slacht. Op een donkeren herfstavond ging zij zit ten in zijn kamer en wachtte hem op. Zij staarde in de gloeiende kolen op den haard met oogen, móe van 't werken en dacht tel kens hetzelfde; „Nu moet er een eind aan komen; één moet hier de meester zijn, en een dronkaard mag het niet worden." Toen hij eindelijk kwam, stond zij op en ging hem tegemoet tot bij de deur; „Wie is dat?" Hij schrikte toen nij haar hier zag op dezen tijd van den nacht. Wat moest dit be duiden? En hij zei boos: „Kan u niet zien dat ik het ben?" Haar oogen zagen hem strak aan. „Ik wilde dat het zoo was, Sverre, dan zou ik je zóó niet behoeven te zien. Maar nu wil ik je één djng_2egg£ni ie hebt le kiezen lusschen ie eigen tehuis of de plaats vanwaar je nu komt. Zooals je nu bent, kom je hier niet meer bin nen." Sverre staarde haar aan: „Ben je gek ge worden, ga heen!" Maar Brita bleef staan. „Wanneer je nuchter thuis komt, staan alle deuren voor je open, maar nooit meer zullen ze je binnenlaten wanneer je thuiskomt als een zwijn." Toen hief hij de hand op om haar te slaan. Brita bewoog zich niet. Zij nam slechts zijn hand en dwong die omlaag: „Sverre, weet je wat je gingt doen?" Zij zonk neer op een stoel en barstte in tranen uit En toen op eens wierp hij zich voor haar neer. „O moeder, ik ben ziek!" En hij verborg het hoofd in haar schoot en schreide als een kind. Van dien nacht af had zij hem weder. Doch nooit in haar leven had Brita God zoo innig gedankt. Op Kerstavond daarna vond hij een nieuwe viool op de tafel in zijn kamer. Eerst durfde hij haar niet aanraken, maar even daarna begonnen zijn vingers de snaren te betasten en de oude tonen zongen zich op nieuw in zijn gemoed. Eén voor één kwamen de vertrouwde wijzen en liederen terug en deden het ijs om zijn hart smelten en het werd dag voordat hij de viool weglei. En in de jaren, die daarna Voorbijgingen, was de viool opnieuw, in ieder uur van rust, zijn grootste vreugde geweest. Maar toen Eli terugkwam in het kernel, ontwaakte opnieuw de hoop in hem, totdat hij zag dat Hans Holdt nog tusschen hen stond, al was hij ver weg. Zijn schaduw was er al tijd. Bn Sverre gleed weer terug in zijn droo- menwereld met de viool, en in al de zeld zame en wonderlijke dingen, waaraan de kracht van den bergstroom leven zou geven, wanneer de tijd eenmaal ddar zou zijn. Kaare werd zijn vriend en leerling in lede ren praktischen arbeid, en 'hij had den knaap liefgekregen met een liefde, waarover hij zich schaamde en die hij onbeholpen trachtte te verbergen. Toen gebeurde er iets dat nog eenmaal zijn hart deed kloppen van hoop. Hans Holdt kwam thuis als een gebroken man en stierf. Maar Eli was niet als anderen. Zij had zelve eens gedwaald; nu was zij bang ge worden. Zij had zich éénmaal aan een man gegeven en, ondanks alles, bleef zij hem toe- behooren, Zij had eenmaal gekozen voor haar leven. Zij was toen jong en bang voor de eenzaamheid geweest, zij was jong, en het leven riep haar met duizend stemmen. Maar één ding was sterker dan allesde vrees om nog eenmaal den afschuw voor zichzelve te gevoelen, toen zij ontwaakte uit haai kor ten lentedroom. Dat was, toen haar zinnen en haar gewonde trots haar in de armen van dokter Runge hadden gevoerd. En Sverre wist alles. Hij had Kaar in smar telijke spanning gevolgd, gepijnigd in zijn hoop en twijfel gedurende al deze jaren. En op den laatsten morgen van Holdt's leven, hadden de twee vrienden hunner jeugd elkaar een paar oogenblikken ontmoet, buiten, vóór Eli's huis, Svenc kwam om Elkr over Iets te spreken en op het pad kwam EU hem tegemoet, 'bleek en half Buiten zichzelve en verzocht hem met haar mee te gaan naar Sörli, naar Brita, want Hans was er. Zij liep alsof zij voor iets vluchtte en Sverre vroeg haastig„Heeft hij ben je bang voor hem, Eli?" Maar zij spoedde zich voort. „Ach neen, neen, niet voor hem, maar voor mijzelve* Ach, help mij, Sverre f" En Sverre kreeg een schok. Niet voor hem, maar voor zichzelve was zij bevreesdDus 'had zij hem nog lief! Maar dien naGht doolde hij door de ber gen totdat de zon boven hun kruinen stond en Kvaseggens „zwarten klauw" verguldde* die zich scherp afteekende tegen den strak- ken morgen'hemel. Toen nam hij het pad naar beneden en kwam voorbij den vijver met de waterlelies, waar Eli zooveel var* hield. Hij Bleef staan en luisterde. Een man zat aan den kant Bij het water en sloeg mef een tastende hand eenig riet terzijde. Een dronken man. Sverre beet de tanden op el kaar en Balde onwillekeurig zijn vuist. Hel was Hans. Smart, haat en verachting werderf in hem wakker, hij deed een paar schreden naar het pad, en een oogenblik voelde hl| een drang in zich om dezen dronken majjj neer te slaan als een hond. Dezen dagdief en landlooper, die het liefste, schepsel in d^ wejeld zooveel kwaad had aangedaan. Zijïi gedachten werden verward en pijnlijk en hel bloed suisde in zijn ooren; één oogenblw had hij bijna zijn bezinning verloren. TIV.or.dt ycxïfiifidj J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 1