Verspreide Berichten. KOLONIËN. BINNENLAND. 'fMulJUM-iu Op het zuidelijke front 'viel eene sterkere i/rijandelijke macht tien malen het brughoofd fbl Tortukaja aan, maar werd terug geslagen. I .Weenen, 6 S ept. (W. B.) Officieel be licht van heden middag. F Op het zuid-oostelijke oorlogstooneel is niets van belang gebeurd. Par ij s, 6 Sept. (Havas). Namiddag- Ljjnmuniqué. was gisteren geen enkele infanterle- actie. De artilleriestrijd was levendig in de Streek van de Stroema en die van het Doi- ranmeer, alsmede aan het geheele Servische front. Londen, 6 Sept. (R.). Bericht van het [War Office uit Saloniki. Aan het Stroemafront zijn patrouille-ge vechten geweest ten oosten van de Stroema tusschen Orljak en de Komarjanbrug. Aan het Doiranfront beschoot de vijandelijke artillerie onze stellingen gedurende drie uren. Rome, 6 Sept. (Stefani). Officieel com muniqué. E°n colonne, samengesteld uit detache menten, behoorende tot de drie wapens, deed op 4 Sept. j.l. opnieuw een inval over de Vojusa in de streek ten noorden van Va- lona. Onze troepen, die van het brughoofd bij Ciflik Idris oprukten, vielen de vijande lijke stellingen tusschen Samar en Frakuta aan en vernielden deze. Een eskader van onze vliegtuigen bom bardeerde Fieri, den zetel van een vijande lijk commandement. In den namiddag keer den onze troepen, zonder gehinderd te wor den, naar den linkeroever van de rivier te rug; zij brachten eenige gevangenen mede. Eén van onze Farman-vliegtuigen keerde niet terug van zijn tocht Petersburg, 6 Sept. (Tel.-agent- schap.) Namiddag-communiqué van den grooten generalen staf. Aan het .Balkanfront vallen DuitscK-Bul- gaarsche troepen de Rumeensche strijd krachten in de buurt van Turtukai aan. Petersburg, 6 Sept. (T el.-agent- «chap). Namiddagcommuniqué van den grooten generalen staf. In de streek van Oghnot dreven onze troe- penafdeelingen den vijand voor zich uit en brachten dezen zware verliezen toe. Weste lijk van Oghnot hebben wij lijken van onze soldaten ontdekt, die gruwelijk verminkt wa ren door de Turken. Ten Westen van het Wan-meer hebben Engelsche gepantserde auto's de Turken uit een dorp in de streek Tsjoechoer Norsjen verdreven. Berlijn, 6 Sept. (W.-B.). Officieel bericht. Gister namiddag vielen verscheidene Rus sische vliegtuigen Angernstee in Koerland jonder succes aan. Onze afweervliegtuigen slaagden er in, een vijandelijken tweedekker lot landen te dwingen. De bemanning werd gevangen genomen. B e r 1 ij n, 6 Sept. (W. B.) Officieel be licht. Duitsche zeevbegtulgen bewierpen den 4en in samenwerking met de Bulgaarsche land- en zeestrijdkrachten Rumeensche bat terijen en versterkte infanteriestellingen in Be Dobroedsja, alsmede het spoorwegstation en de oliehouders van Constantza met suc ces met bommen. Weenen, 6 Sept. (W.-B.). Officieel bericht van heden middag. In den avond van den 4en September be- wierp een van onze zeevliegtirigen de mili taire inrichtingen van Venetië en Grado krachtdadig met bommen. Een van de machines is niet teruggekeerd. Londen, 6 Sept. (R.) De lijken van den Duitschen officier en zijne manschap pen, die gedood zijn toen het luchtschip den 3en eptember naar den grond werd ge bracht, zijn met militaire eer begraven dicht bij de plek waar dit geschiedde. Eene groote, zwijgende menigte zag blootshoofds den sloet voorbijgaan. Op de kist van den offi cier was het volgende opschrift aangebracht: rEen onbekende Duitsche officier, gedood terwijl hij op 3 September 1916 de Zeppelin L 21 commandeerde." Dit is de eerste maal, dat het nummer is bekend geworden van een Invallenden Zeppelin. Londen, 6 Sept. (R.) Lloyds bericht uit Weymouth: De kapitein en de beman ning van het stoomsohip Jeanne, van Ko penhagen, zijn aan land gebracht. Het stoomschip is in den grond geboord. B e r 1 ij n6 Sept. (K. N.). De Rund schau ontleent aan Zwitsersche bladen, dat de officieele verlieslijsten van den centra- len inlichtingsdienst te Kiew van 1 Juli af, derhalve van het begin van het Russische offensief tot 20 Augustus, 685,000 man en 54,600 officieren als gesneuveld, verwond of vermist opgeven. Alleen 18,000 officie ren worden als gesneuveld gemeld. Budapest, 5 Sept. (W. B.) Het huis yan afgevaardigden hield heden een woelige zitting. Bij het verschijnen van den minister president werd er door de Karolyi-partij ge roepen: „Aftreden". De drie andere fracties <ler oppositie hielden zich evenwel volkomen rustig. De geheele regeeringspartij stond als iêén man op en bracht den minister-presi dent geestdriftige huldiging. De voorzitter riep eenige rumoermakende afgevaardigden tot de orde. Toen het daarna jtameiijk rustig werd, verklaarde de minister president daarop, dat hij slechts een korte Verklaring wenschte te geven in verband met pe Rumeensche oorlogsverklaring. Rume- lüë's handelwijze was zonder voorbeeld in Öe wereldgeschiedenis. Zoover de historische herinneringen rei- kër. v/ss het gewoonte, dat een staat die «en nabuur vijandelijke gevoelens toedraagt, alleen reeds om den ulterlijken schijn te be ver©^ zekere eischen naar yoren brengt. Eerst wanneer daarover weloverwogen diplo matieke onderhandelingen geen resultaat op leverden, werden de vijandelijkheden ge opend. Wat Rumenië gedaan heeft, is onder beschaafde natiën nog nooit voorgekomen. Rumenië heeft niet slechts Oostenrijk- Hongarije, doch het heeft alle militaire en diplomatieke factoren van de verbondenen om-den tuin geleid. De minister-president hoopte evenwel, dat de genomen maatrege len in korten tijd goede vruchten zullen af werpen. Rumenië zal zijn lot niet ontgaan. (Levendige bijval). „Ik vertrouw erop, dat wij dezen oorlog op alle strijdtooneelen zullen winnen. Op ons rust", zoo besloot de minister-president, „de heiligste verplichting, de kracht der Hon- gaarsche natie waardig te vertegenwoordi gen en de eenheid der natie in den voor haar voorbestaan gevoerden strijd onver breekbaar te bewaren". (Stormachtige bij valsbetuigingen). De afgevaardigde Pop-Csicso (Rumeniër) legde daarop de verklaring af, dat de oor logsverklaring van Rumenië alle in de Hon? gaarsche landen vertoevende burgers van Rumeenschen stam met smart vervulde en dat zij onwankelbaar zouden zijn in de trouw, die zij tot nog toe hadden bewezen. Hij voegde daaraan toe, dat hij deze ver klaring aflegde, met het oog op buitenland- sche factoren, wien het hieruit duidelijk zou mogen worden, dat hunne onderstelling, dat de in Hongaarsche landen wonende Rume- niërs in deze phase van den strijd in hun trouw niet langer standvastig zouden blij ven, volkomen ongegrond is en dat niets ter wereld hunne vaderlandsliefde en offervaar digheid zou kunnen aan het wankelen bren gen. (Luide bijvalsbetuigingen van alle zij den van het Huis). Na deze verklaring nam graaf Apponvl, (onafhankelijkheidspartij) het woord en zeide: Ik ben het met den minister-president eens, dat wij voor dezen strijd van zelfver dediging in de hoogste beteekenis van het woord, de uiterste krachten der natie moe ten inspannen. Maar ik kan niet verzwijgen, dat de leiding van de staatszaken, die tot dusverre zonder eenige kritiek of controle op dictatoriale wijze plaats gehad heeft, na de begane fouten iets onmogelijks gewor den is. Het gebrek aan inzicht, waarvan de regee ring blijk gegeven heeft in den tijd die aan de oorlogsverklaring vooraf ging en tijdens de eerste uren van den inval, is tastbaar. Graag Julius Andrassy (constitutioneele partij) viel den minister-president bij wat betreft de veroordeeling van Rumenië; hij zeide: Het is onwaar dat Rumenië oorlog voert ter verwezenlijking van zijn nationali teitsbeginsel. Zijne begeerte is ook gericht op het door Hongaren en Saksers bewoonde gebied. Overigens heeft Rumenië het recht verspeeld zich op het nationaliteitsbeginsel te beroepen, want het heeft in dezelfde om standigheden als thans Hongarije ook Bul garije aangevallen om Bulgaarsch gebied aan de Bulgaren te ontrukken. Spr. critiseerde vervolgens de houding der regeering. Als het gevaar zóó dreigend is, moet men met alle mogelijkheden reke ning houden; daarom is het vertrouwen in de leiding der zaken, dat toch reeds ge schokt was, volkomen verloren. Andrassy eindigde: De toestand is ernstig, doch vol strekt niet kritiek. Ik vertrouw op het succes, niet alleen omdat het niet in mijn aard ligt, in dergelijke omstandigheden te vreezen, maar ook omdat ik op cijfers vertrouw. De zaak staat nJ. niet zóó, dat wij een nieuwen vijand bij de anderen hebben, en dat een nieuw, krachtig leger op ons aanvallen zal. Men mag niet vergeten, dat juist wegens Rumenië het Bulgaarsche en het Turksche leger tot dusver gebonden waren. Deze krachten zullen thans vrijkomen en aan den grooten strijd deelnemen, zoodat met de ver meerdering van het aantal vijanden ook on ze kracht toegenomen is. Ik vertrouw op on ze kracht, ik vertrouw op het definitieve suc ces. Doch wij moeten ons tegelijk verzeke ren van een nieuwe leiding. (Levendige toe juichingen links). Nadat van de oppositie nog graaf Michael Karolyi en Stephan Rakowszky het woord hadden gevoerd, nam graaf Tisza opnieuw hot woord. Wij voelen mede, zeide hij, met onze in het nauw gedreven Zevenbergsche mede* burgers. Het is begrijpelijk, dat menschen die genoopt waren huis en hof te ontvluch ten, in een opgewonden stemming verkee- ren. Maar deze stemming mag niet binnen dringen in het gebied waar de grootste be zonnenheid en eensgezindheid noodzake lijk i9. De minister-president verklaarde ver der, dat het ten gevolge van de volstrekte onzekerheid omtrent een inval onmogelijk geweest is de bewoners te waarschuwen en hun op grond van een onzekere mogelijk heid te bewegen tot het verlaten van hun woonplaatsen. De vergissing over het tijd stip van den aanval is ook een gevolg van de door den Koning v.an Rumenië afgelegde verklaringen. Het beste diplomatieke middel tegen het Rumeensche gevaar bestond in het bond genootschap met Bulgarije. De actie die tot resultaat had de aansluting van Bulgarije bij de centralen was naast het verbond met Turkije een belangrijke dienst, die door on ze diplomatie ons bewezen is. Ik verzoek'de afgevaardigden scherpe kritiek uit te spre ken, ik zal met onbeschermde borst al hun pijlen afwachten, maar ik verzoek u het hoo- ge bezit dat ons ellen en de geheele natie toebehoort, het kapitaal van zedelijke kracht, dat wij thans In den grooten oorlog zoo be hoeven, niet aan te tasten. Bukarest5 Sept. (Rumeensch agent schap). Nadat Rumenië den oorlog verklaard had aan Oostenrijk-Hongarije, heeft de Duitsche regeering verklaard, dat zij zich eveneens in staat van oorlog beschouwde met Rumenië. In yecvolg op deze oorlogs verklaring wer<! aan de koninklijke regee ring medegedeeld, dat op de Rumeensche goederen, die zich in Duitschland bevinden, beslag is gelegd. Gezien dezen maatregel en teneinde de belangen van den Rumeen sche staat en die van zijne onderdanen te waarborgen, heeft de Rumeensche regee ring maatregelen genomen, voorgeschreven door de omstandigheden, ten opzichte van de goederen der onderdanen van Oosten rijk-Hongarije en van de Duitschers, die zich in Rumenië ophielden. Met hetzelfde doel moet de Rumeensche regeering in de han den der Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche bezitters immobiliseeren alle ren tetitels of coupons der verschillende staats leningen van de genoemde staten en alle obligatiën, van welken aard ook, met hunne coupons of dividenden. Derhalve brengt de regeering van Rumenië ter kennis van de regeeringen der geallieerden en neutrale landen en van hunne onderdanen, dat zij de houders van die stukken niet als eige naars erkent en de betaling er van niet zal toelaten, tenzij in het geval, dat zij bewij zen kunnen, dat zij van die stukken eige naars waren voor de periode van 14/27 Augustus 1916 en tot staving daarvan over leggen de laatste coupons of dividendbe wijzen. Dit geldt eveneens voor alle andere titels of voorwerpen van handel. Berlijn, 6 Sept. (W. B) Onder het opschrift Deutsche Zukunft schrijft de so ciaal-democratische afgevaardigde Heine in 'het Berliner Tageblatt: „Het Duitsche volk bevond zich bij het uitbreken van den oorlog in dezen gelukki gen toestand, dat het aan de eerlijke vrede lievendheid van den keizer en den verant woordelijken leider der rijkspolitiek vast kon gelooven. Dit heeft den wil des volks in die dagen een onvergetelijke grootte en vlucht verleend. Vastberadenheid, om de eigen bestaans rechten te verzekeren, maar ook de vaste wil om dea vrede te bewarea ea eeri goed begrip van de omstandigheid, dat de Kultur- volken van Europa economisch en geestelijk op elkander zijn aangewezen, moeten ook het richtsnoer van de toekomstige rijkspoli tiek vormen. Wie een nieuw Duitschland wil, moet zich daartoe gereed en sterk maken, en hij moet de middelen willen, zonder welke dit doel niet te bereiken is. Daartoe behoort het prijs geven van menig in dezen tijd toch onbe reikbaar punt van ons program en van me nige ons dierbaar geworden keuze onzer agitatie". N e w-Y o r k, 2 Sept. (W. B.) In een ar tikel over den toestand in Ierland, dat als afkomstig uit Londen in de American ge publiceerd wordt, schrijft het Iersche parle mentslid dr. Arthur Lynch, dat de opstand van de Sin Feiners op 't Iersche volk een die pen indruk maakte. Ofschoon Dublin uiter lijk rustig blijft, bestaat er een diep gevoel van ontevredenheid. Er zijn zelfs gevaarlijke gedachten in Dublin. Aanzienlijke personen worden in politie-berichten als „gevaarlijk" aangemerkt. Bij het begin van den opstand was de volksmenigte in Dublin de Sinn Feiners vijandelijk gezind. Toen echter de opstand was uitgebarsten, kwamen er van dag tot dog berichten van het neerschieten van leiders en mannen die nimmer leiders waren; verhalen van moorden, gruwzame terechtstellingen, plundering en rooverij. Het bewind van generaal Maxwell en de domheid van de Engelsche regeering brach ten tot stand, wat aan een iarenlange pro paganda niet was gelukt. Zij maakten van Dublin een stad van Sinn Feiners. Een Sinn Fein-golf spoelde over geheel Ierland. De Sinn Fein-leiders werden de nieuwe meesters voor het volk. Casement is in de heiligenschaar van Iersche helden opgeno men. Terwijl tot voor kort de Sinn Fein- beweging onder de priesters zich hoofdza kelijk tot enkele jongeren op het platteland beperkte, schijnt thans de geheele priester schap daardoor aangetast. De man van de straat beroept zich ter verantwoording van zijn gezindheid op de bisschoppen en aarts bisschoppen. Deze nieuwe gezindheid heeft aan de aan werving voor het leger den doodsteek ge geven. B e r 1 ij n 6 Sept. (K. N.). Uit Stock holm wordt aan den Lokalanzeiger geseind Stockholms Dagblad heeft van een zoo juist uit Rusland teruggekeerde en absoluut be trouwbare persoonlijkheid een nauwkeurige beschrijving ontvangen van de heerschende toestanden in Rusland. In alle kringen van het volk heerscht groote ontevredenheid, die zich uit in een toenemende oorlogs moeheid en oppositie tegen de Regeering. De uiting is bizonder sterk te Moskou, waar de gisting onder het volk steeds vaker tot bloedige opstanden leidt. Konstantinopel, 5 Sept. (WB.) Het Staatsblad brengt eene wet, waarbij de regeering gemachtigd wordt de spoorwegen SmyrnaKassoba en MoedamaBroessa met de verlengingen en zijlijnen, verder de haven- en kadewerken te Smyrna te naas ten. De concessiën, die voor deze onderne mingen waren uitgegeven, zijn nietig ver klaard. De spoorweg SmyrnaKassabs en de haven- en kadewerken te Smyrna waren Fransche ondernemingen; de spoorweg MoedamaBroessa was eene Fransch-En- gelsche onderneming. Vereenlgde Staten. Washington, 6 Sept. (R.) De Se naat heeft de wet op de middelen aangeno men. Daarin wordt bepaald, dat 215 mil- lioen per jaar zullen wórden verkregen uit successie-belasting, verhoogde inkomsten belasting en winsten uit den munitiever koop. Er wordt een beschermend recht ge legd op kleurstoffen en voorziening getrof- lej\ voor de bescherming van Amerlkaansch'e firma's tegen den postoorlog; ook worden vergeldingsmaatregelen genomen tegen landen, die de Amerikaansche scheepvaart bemoeilijken. De Japansohe nota aan China. Peking, 6 Sept. (R.) De eischen, die Japan aan China heeft gesteld, in verband met het incident te Tsjengsjiatoeng houden in: oprichting van politiestations op die plaatsen ln Zuld-Mandsjoerije en Oostelijk Mongolië, waar Japaneezen gevestigd zijn, en de bestraffing van den commandant van de 28ste divisie der Chineesche troepen, waarvan een gedeelte betrokken was bij ge noemd Incident, en van de lagere officieren, die onmiddellijk voor het voorgevallene verantwoordelijk zijn. Japan heeft geene compensatiën geëischt, maar men gelooft dat het heeft laten door schemeren, dat het verwacht, dat China compensatiën zftl aanbieden als bewijs van goeden wil. Generaal Ludendorf. Generaal Ludendorf heeft zeer snel pro motie gemaakt. In 1911 werd deze officier tot overste benoemd en in 1914 tot gene- raal-majoor. Door zijn aanstelling tot gene- raal-kwartiermeester op zoo jeugdigen leef tijd is hij 350 generaals gepasseerd. Het zoo snel promotie maken kwam sedert den Jijd van Frederik den Groote in Duitsch land niet voor. Kolonel du Patyde Clam. Kolonel Du Paty de Clam, bekend uit de Dreyfus-zaak, is te Versailles overleden. Hij was na de rol, die hij tegen Dreyfus had ge speeld, .gedwongen uit het leger te treden, doch bij het begin van den oorlog weer in dienst gekomen en aan het front gewond. Waarschijnlijk is hij aan de gevolgen van zijn wond bezweken. Oost-Indifi. Onlusten in Djambi. (Officieel). Van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië is een telegram ontvangen houdende mededeeling dat de resident van Djambi hem bericht heeft dat Moeara Djam- besi den 2en dezer na een hevig gevecht, is bezet. Vermoed wordt dat de familie van den vroegeren sultan de hand heeft gehad in deze onlusten. Aan de Tel. wordt nog geseind. De opstand breidt zich uit. De contro leur te Bangko heeft het volgende telegram naar Batavia gezonden: „Alle maatregelen ter verdediging zijn ge nomen. Alles is hier nog rustig. Ik vraag versterking aan voor Kerintje." Men vTeest, dat er een nachtelijke aanval op Moeara Boengo zal worden gedaan. De correspondent van het Hbld. te Soera- baja seint, dat de toestand in Djambi nog bedenkelijk is. De controleur van Saraloerr- goen en zijn inlandsche ambtenaren en de controleur te Moearo Tambesl zijn ver moord. De Staatscourant van Woensdag 6 September bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten: op verzoek eervol ontslagen G. Ch. -Senn v. Basel Wagemans als commies bij het Defc partement van Financiën; bevorderd tot commies bij het Departe ment van Landbouw mr. F. Florschütz, thans adjunct-commies. Bij K. B. is met ingang van 23 September 1916: a. den reserve-eerste-luitenant J. H. C. van Eijk van Voorthuijsen van hef 20e regi ment infanterie, een eervol ontslag uit zijne betrekking tot de landmacht verleend; 2o. voornoemde heer van Eijk van Voort- huijsen, op het daartoe door hem gedaan verzoek, benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-eerste-luitenant bij het 20e regi ment; zijn tijdelijk benoemd bij het reserve-per soneel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-paar denarts der 2e klasse de landstormplichti- gen H. A. Dingemans en D. de Jong. is aan den reserve-tweede-luitenant H. L. Boerrigter, van het le regiment vesting-artil lerie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is met ingang van 1 October 1916 aan den eerste-luitenant J. C. Böuscholte van het 6e regiment infanterie, ter zake van lichaamsgebreken, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is aan den tijdelijk officier van gezond heid der 2e klasse H. M. C. Jansen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijne aanvrage, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, we gens lichaamsgebreken, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Kon. bezoek aan den Hel der. H. M. de Koningin kwam gistermor gen tegen hal/ 10 ten den Helder aan. Zij was vergezeld van een hofdame, een ordon nans-officier en twee marine-officieren. In auto's begaf het gezelschap zich direct naar het terrein, waar groote schietoefenin gen van het kustfront, met scherp werden gehouden. Vervolgens woonde H. M. met gevolg de gymnastiekoefeningen der matro zen bij en daarna volgde een défilé van alle in de stelling aanwezige troepen, op het Ha- venplein. De leerlingen van het Kon. Instituut voor opleiding tot zee-officier namen ook aan hel défilé deel. Des middags bracht H. M. een bezoeï aan de verschillende schepen, in de haven. Per „HydrograaP ral H. M. zich naar d« eilanden begeven. H. M. de Koningin-Moeder heeft een gift van 50 gulden doen toekomen ten bate van den door de Vereeniging Hulp in het Huishouden op 31 Augustus j.l. te 's Gra- venhage gehouden „vloggendag", alt blijjt van belangstelling in het met deze collecte beoogde doel. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. dr. Loudon is gisteravond van zijn in Zeeland doorgebracht verlof te 's Greverthit' ge teruggekeerd. Sluitingszittiivg der Sta- t e n-G eneraol. De Staatscourant beval een Kon. Besluit, waarbij wordt bepaald,' dat de tegenwoordige zitting der Staten-Gei neraal zal worden gesloten op Zaterdag 16 dezer, des namiddags te 3 uur. De Minister van Bfnnenlandsche Zeken is gemachtigd de zitting in naam def" Koningin it tluften. Tot voorzitter van de Eerste Kamer go- durende de zitting, aanvangende den der den Dinsd&g in September 1916, is be noemd J. J. G. baron va Voorst tot Voorst, lid dier Kamer. De Nederlandsche gezant te Rome, Mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, is voor particuliere aangelegenheden voor enkele dagen te 's-Gravenhage aangekomen en heeft in het Hotel de Bellevue zijn intrek genomen. Dr. A. Ku y p er. Dr. A. Kuyper is gisteravond uit het buitenland te 's Graven- hage teruggekeerd. Een verkiezingskwestie. Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant heb ben aan B. en P. van 's-Hertogenbosch be richt, dat zij gezien het bezwaarschrift van mr. Swane, het besluit van den Gemeente raad tot toelating van den heer Th. A. B. Hermsen, vernietigd hebben. Luitenant Borren. Te's Gra- venhage is volgens de N. Ct. telegrafisch bericht uit Indië ontvangen, dat luitenant Dorren, wiens overlijden door den Indischcn correspondent van de Tel. gemeld werd, niet dood is, doch aan een zware hers r aandoening lijdt. Nederland en de oorlog. De oplossing van de visscherij- kwestie. „Economisch-statistische Berichten" geef een overzicht van de visscherij-kwestie c: van de oplossing daarvan. Aan het eind: van het artikel lezen wij: Naar verluidt zal ook van Duitsche zijde geen bezwaar worden gemaakt tegen boven bedoelde overeenkomst, welke aan de cen tralen aanmerkelijk geringer hoeveelheden haring verschaft dan zij in normale jaren uit 'Nederland betrokken, en zijn dus alle moei lijkheden opgelost, voor zoover althans niet de bewoordingen der overeenkomst zelf tot verschillende uitlegging aanleiding geven. De kans daartoe schijnt ons niet buitenge sloten, waar het de clausule betreft, dat de Engelsche regeering het recht heeft 20 pCt. der vangst op te vorderen tegen den prijs, dien de Nederlandsche regeering betaalt. Nu is het een feit, dat de Nederlandsche regee ring in het geheel geen haring koopt; de hier te lande gedistribueerde z.g. „regee- rlngsharing" is door de Zeevischvereeniging tegen verlaagden prijs beschikbaar gestelde haring, die_ door haar op de open markt wordt aangekocht tegen dezelfde prijzen als b.v. Duitschland besteedt. Het verschil tus schen in- en verkoopprijs wordt gevonden uit de opbrengst van een z.g. consentrecht, waarvoor de exporteurs de beschikbaarstel-' ling van haring in natura afkoopen. De clausule zal van Engelsche zijde wel zoo bedoeld zijn, dat Engeland het recht heeft 20 pCt. der haring te vorderen tegen den prijs van de „beschikbaarstelling voor het Nederlandsche publiek, dus .tegen ca. 25 per ton, en niet tegen den inkoopprijs van ca. ƒ60 op de open markt. Gaan beide partijen hiermede accoord, dan rijst nog dé vraag, of bij den export de consentgelden (ca. 6 per ton van 150 K.G. bruto) komen ten .laste van de Engelsche regeering of van de Nederlandsche reeders. De Geertruida. De kapitein, de 2de machinist en een matroos van de Geertruida, Scheveningeif 103, zijn gisternamiddag uit Duitschland Je Schveningen aangekomen. Uit Schotland terug. Behalve de stoomkorder Wilhelmina zijn thans alle IJslandvaarders in IJmuiden teruggekeerd. Schipbreukelingen. Het stoomschip Batavier 3 is te Hoek van Holland binnengekomen met de beman ning van een getorpedeerd Noorsch schip aan boord. Suiker. Nu de distributie van de suiker overge laten is aan de burgemeesters, heeft hef Nieuws van den Dag zich eens gewend tof den directeur van het suikerdistributiekan toor te Amsterdam, den heer Hollander, die Het volgende mededeelde over de huidige situatie: „Wanneer een gemeente suikernood heeft^ moet deze dat opgeven aan het Rijkscen- traal-administratiekantoor te Den Haag. DM doet daarvan mededeeling aan het suiker- distributiekantoor, waarop aan den burge meester meegedeeld wordt, waarheen hij hel geld en de zakken voor de suiker moet zen* den. Aan de fabrieken wordt opdracht gege* ven een bepaald quantum naar de gemeenté

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2