KOLONIËN, BINNENLAND.^ Petersburg, 8 Sept. (Tel-agent schap). Namiddagcommuniqué van den grooten generalen staf. I Aan bet Kaukaslsche front duren de ver woede gevechten voort op het front van IClghi en dat van Oghurt. i Klerksdorp, 8 Sept. (R.) Eerste mi nister Botha heeft in een redevoering er op gewezen dat Smuts nu drie-vierde van Duitsch Oost Afrika, het geheele spoorweg net inbegrepen, heeft bezet. De gemeen schapswezen zijn nu met 1000 mijl inge kort. Hoewel het einde van den strijd zicht baar is, is het toch noodzakelijk om het leger op volle sterkte te houden, zoodat de Versterkingen geregeld gezonden moeten Vorden. Botha verklaarde eveneens, dat men net overzeesche contingent op sterkte moest Kouden; het is beter nog twee jaar te vech ten, dan over tien jaar weer opnieuw te moeten beginnen. Berlijn, 8 Sept. (W. B.) Officieel be richt. Den 6en September wierpen onze marine vliegtuigen voor Arensburg (op Oesel) bom men op vijandelijke oorlogsschepen. Een Russische vlieger werd bij Zevel gedwongen te landen. In den nacht van 6 op 7 Sep tember wierp een onzer marine-luchtsche pen met goed gevolg tal van bommen op bet vliegterrein van Runol (in de golf van Riga). Den 7en September beschoot een Russische kanonneerboot de kust van Noord- Koerland zonder resultaat; zij werd door pnze marinevliegtuigen vervolgd en aange vallen met bommen. Londen, 8 Sept. (R.) Lloyds bericht, flat het Engelsche stoomschip Hazelwood, (Jat als in den grond geboord ter hoogte van 7arrnouth gesignaleerd was, heden in de Humber is aangekomen. Het Engelsche stoomschip Tagus is in den grond geboord Londen 8 Sept. (R.). Bericht van Lloyds. Het stoomschip Heathdeme is in den grond geboord. Het Noorweegsche stoomschip Hiss is ge zonken. Londen, 8 Sept. (R.). Lord Chelms ford, onderkoning van Indië, zeide ter gele genheid van de opening der zittingen van den Wetgevenden Raad van Indië, die heden plaats had: „De betrekkingen tusschen de regeering van Indië en den Emir van Afghanistan zijn van den hartelijksten en meest vriend- zchappelijken aard, de betrekkingen met Perzië zijn nimmer zoo overeenstemmend (harmonious) geweest. Bovendien heerscht er een bijna voorbeeldelooze kalmte onder 'de stammen ten Noordwesten van de grens, Sedert de misluking van 's vijands pogingen om den veldtocht een godsdienstig karakter le verleenen. In Indië zelf is de trouw der bevolking even standvastig als in 1914". De onderkoning wijdde vervolgens in den breede uit over den oorlog en wees er op. Bat Indië gedurende de afgeloopen twee ja ren eene groote troepenmacht in Frankrijk Op de been had gebracht en op sterkte had gehouden, en dat het eveneens troepen en voorraden had gezonden naar Oost-Afrika, Egypte, Mesopotamië, Muscat en Aden. Indië heelt ook troepen aan zijne grenzen Op de been gehouden en daar eenige be langrijke krijgsverrichtingen tot stand ge bracht. Het Indische legér heeft zich een groote steun van het rijk betoond. De werving in Indië heeft uitnemende resultaten opgeleverd. Het aantal nieuw in dienst tredenden is sedert den oorlog zoo groot geweest, dat het de geheele sterkte van het Indisohe leger, zooals die op 1 'Augustus 1914 was, overtrof. De uitbreiding van het militaire transport viel eveneens te roemen. Er waren zestien nieuwe kaders geformeerd. De nieuwe Indische vloot heeft schitte rend werk verricht. Er werden 171 schepen gecharterd en ingericht als transportsche pen, terwijl er voor Mesopotamië 78 stoom schepen en vele kleinere vaartuigen werden gekocht.' Indië kan inderdaad trotsch zijn op het geen het in trouwe verknochtheid verricht heeft. De onderkoning besloot: „Tegenover de tegenslagen, teleurstellin gen en vertragingen, onvermijdelijk in een Oorlog van zulk een ontzaglijken omvang, moeten wij standvastig doorzetten, onze har ten stalen en steunen op de rechtvaardig heid van onze zaak, en het vertrouwen dat 'de smartelijke offers, welke van ons gevergd worden, niet te vergeefs gebracht zullen rijn, en overtuigd, dat het getij van den strijd, hetwelk zich thans zoo krachtig tegen onze vijanden keert, ten slotte alle politieke denkbeelden zal wegvagen, die op militaris me en veroveringszucht gegrondvest zijn, zoodat de vrede wederom stevig gevestigd moge worden onder de natiën der aarde". Londen, 8 Sept. (W. B.) De London (Gazette bevat een besluit, bepalende dat van 1 October 1916 af niemand zal mogen trachten vdor ander werk dan munitieberei ding in het Vereenigde Koninkrijk, vreem delingen van buiten het gebied van het Ver- feenigde koninkrijk in dienst te nemen, be halve met vergunning van den Board of bade en onder zoodanige bijzondere of al- gemeene voorwaarden als de Board of trade kal voorschrijven. Londen, 8 Sept (R.) De koning van Engeland heeft een proclamatie ondertee- send, waarin aan Britsche onderdanen gelast Wordt, opgave te doen van hunne bezittin- §en in vijandelijke landen en van hunne vorderingen op onderdanen en regeerigen van vijandelijke staten. Madrid, 7 Sepi (Havas). De Liberal bericht, dat een aantal personen, behooren- <4e tot alle pqrgjen, besloten hebben een Spaanschen anti-germanophilen bond op te richten met het doel zich er tegen te ver zetten met alle middelen, dat de Spaansche onzijdigheid in een voor Duitschland gun stige richting wordt gestuurd. De bond zal de noodige maatregelen nemen om alle ma noeuvres te doen mislukken, die bestemd zijn vijandigheid te verwekken tusschen Spanje en de Quadruple-Entente. Christiania, 8 Sept. (W. B.) De regeering heeft een dadelijk in werking tre dend uitvoerverbod voor wild uitgevaar digd. B e r 1 ij n, 8 S e p t. (K. N.) De inschrijvin. gen op de vijfde oorlogsleening vorderen goed. In gezaghebbende financieele kringen is men thans reeds van oordeel, dat een vol; komen succes verzekerd is. Men acht het zelfs mogelijk, dat het totale bedrag der in schrijving grooter zal zijn dan wat de laatste oorlogsleening opgebracht heeft. Tal van steden, firma's en particuliere personen heb ben belangrijk hooger ingeschreven dan vroeger. De kleine luiden houden zich nog gereserveerd. Hetzelfde verschijnsel heeft men echter bij alle vroegere oorlogsleenin- gen waargenomen. De kleine Inschrijvers maken volgens de opgedane ervaring eferst op het laatste oogenbiik hun geld los. Men mag echter ook bij deze categorie op groote inschrijvingen rekenen, aangezien de spaar banken sedert het begin van dit jaar 16.000 millioen mark meer ontvangen dan uitbe taald hebben. Londen, 7 Sept. (R). Officieel be richt. De waarde van de invoeren in Groot-Brit- tannië in de maand Augustus is 76.116.834 (zijnde 6.715.915 vermeer dering vergeleken bij Augustus 1915), de waarde van de uitvoeren 47.720.823 (ver meerdering 15.281.468). Stockholm, 8 Sept. (Zweedsch telegraafbureau). Tusschen de Zweedsche en de Engelsche regeering is overeenstem ming verkregen, op grond waarvan de En gelsche regeering zich verbindt tegen zekere concessiën van Zweedsche zijde den invoer van hoogstens 150,000 ton Uslandsche haring in Zweden voor rekening van de levensmiddelcommissie niet te beletten. Verder doet de Engelsche regeering moei te, minstens 150,000 ton Noorweegsche haring voor den invoer naar Zweden be schikbaar te houden. Kopenhagen, 7 Sept. (W. B.) Het bestuur der Deensche posterijen maakt be kend, dat de geheele pakketpost van het Deensche stoomschip Tjaldur, dat tusschen de Far-ör en Kopenhagen vaart, bij het on derzoeken van het schip te Leith in beslag is-genomen. Denemarken. Kopenhagen, 7 Sept. (W. B.) Ge machtigden van de politieke partijen behan delden een door de conservatieven gedaan voorstel, tot oplossing van de kwestie van den verkoop der West-Indische eilanden. Het voorstel werd in beginsel dpor het ministerie, de radicalen, de sociaal-demo craten en de partij der-linkerzijde aangeno men, door de laatste echter slechts onder voorwaarde, dat tegelijkertijd een coalitie ministerie zou samengesteld worden. De besprekingen zullen morgen worden voortgezet. v Vereenigde Staten. Washington, 8 Sept. (R.). Het huis van vertegenwoordigers heeft de wet op de middelen aangenomen. Washington, 8 Sept. (R.) Het con gres is voor onbepaalden tijd naar huis ge gaan, na credieten te hebben toegestaan, bedragende bijna twee milliard dollars. President Wilson is op het Capitool ge weest en heeft de financieele en andere wetten, die in den loop van de zitting zijn aangenomen, onderteekend. N e w-y ork, 8 Sept. (R.) De president onderteekende de scheepvaart-wet, waarbij de Regeering de bevoegdheid verkrijgt door een maatschappij met een kapitaal van 50 millioen dollars (nog niet bijeengebracht) schepen te laten bouwen, en daarmee scheepvaart te drijven, wanneer particuliere firma's weigeren dit te doen. Washington, 7 Sept. (R.) Het terug nemen van 15,000 man landweertroepen aan de Mexicaansche grens wordt be schouwd als een voorteken, dat de strafex peditie naar Mexico zal worden teruggeroe pen. N e w-Y ork, 8 Sept. (R.) Hier ter plaatse is een transportstaking uitgebroken. Het wagenverkeer gaat gewoon door. De maatschappijen verklaren, dat bij de staking slechts 2000 merischen betrokken zijn; de vertegenwoordigers der stakers geven 9000 op. Oost-lndië. Onlusten in Indië. Uit Weltevreden wordt aan de Telegr. geseind: De controleur, die te Sarolangoen is ver moord, heet niet Theunissen, maar Walter. Ik verneem, dat er nu weer ongeregeld heden zijn voorgevallen te Palembang. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn geno men. Uit de Per*. Kamerpensioen. De Nieuwe Ct. ia niet erg ingenomen met de nieuwe wijziging, die de Regeering thans voorstelt, bij het overigens alleszins redelijke plan om dg 2000 schadeloosstel-. Hng welke een Tweede-Kamerlid krachtens het tegenwoordige art. 89 der Grondwet jaarlijks geniet, tot 5000 te verhoogen en eene betere vergoeding van reiskosten mo gelijk te maken. Het blad bedoelt de vast legging in de Grondwet van een Kamer pensioen. „Het zal honderd gulden voor elk jaar vervuld lidmaatschap beloopen, ingonn wan neer de gerechtigde niet wordt herkozen en in totaal niet meer dan 2000 kunnen bedragen. Met een normaal Kamerlidmaat schap van één parlementaire periode ver werft men zich dus een pensioentje van 400 per jaar of 8 in de week. Dit zal het baantje" buitengewoon aanlokkelijk maken, en de jacht naar een zetel doen toe nemen; wat belooft een candidaat al niet met een pensioen in 't vooruitzicht dat hem te eerder zal toevallen naar gelang hij zijn belofte meer in 't oogvallend schendt? De taak van de kiesvercenigingcn cn haar be sturen bij 't samenstellen der lijsten en der volgorde zal door den aandrang der aspi ranten worden verzwaard. Slechts zullen ze misschien iets gemakkelijker een onge schikt gebleken Kamerlid kunnen loslaten. Men behoeft geen consideratie meer te ge-: bruiken de man krijgt toch pensioen I Stemplicht. De Nieuwe C t. schrijft over 's minis ters Cort van der Linden's voornemen om stemplicht in te voeren, het volgende „Gevoelsbezwaren tegen 9templicht heb ben wij bij menigte. Met stemdwang want stemplicht is, men kan het prof. Fa- bius niet tegenspreken, een valsche bena ming wordt in het kiesstelsel het laatste woord toegekend oon de mechaniek. Stem dwang doodt bij het vervullen van den staatsburgerlijken plicht om van het kies recht gebruik te maken. Het mooie is er af. En stemdwang schept weder een nieuw 1 outer-form eel delict; men gaat een ver zuim strafbaar stellen dat in geen enkel op zicht zedelijk strafwaardig is. Een mogelijk voordeel is dat stemplicht onverschilligen naar de stembus drijft en zoo misschien hen, al doende, tot belang stellenden maakt. Het stuitende opjagen van „stemvee'" op den stemmingsdag, de sport die men in Engeland canvassing noemt, zal niet meer behoeven plaats te hebben op het geld dat daaraan bij elke verkiezing verspild - wordt, zal aanmerkelijk kunnen wordep bespaard. Echter zal een gedeehe van de drukte, het papier en de kosten worden verplaatst naar de gemeente secretarieën en de kantongerechten, die deze hervorming vooral in de eerste jaren na haar invoering inet een aanzienlijke hoeveelheid werk zal belasten. Berisping, boete van drie of (bij recidive binnen twee jaar) van tien gulden wordt verondersteld den stembus-spijbelaar het begrip van zijn staatsburgerlijke verplichting te zullen bij brengen. Wij herinneren ons dat niemand minder don de historicus Robert Fruin reeds een twintig jaar geleden de invoering van stemplicht in een brochure aanbeval. Maar het blijft ons niettemin nog steeds moeilijk er geen satire over te schrijven."' Berichten. Ministerieele belangstel- 1 i n g. De minister van Marine woont he den, vergezeld van zijn adjudant, den luite nant ter zee le klasse mr. J. C. Jager, de zeilwedstrijden op de Zuiderzee van de Ko ninklijke Nederlandsche Roei- en Zeilveree- niging bij. ficier in de Leopoldsorde en in hét Legioen van Eer, en ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Minister en burgemees ters. Naar de Tijd verneemt, moet het er eenigszins zonderling zijn toegegaan op de vergadering, die J.l. Maandag was belegd door den Minister van Landbouw, om in overleg met de burgemeesters der groote ge meenten en de commissie voor de levens middelenvoorziening de distributieregeling te bespreken. Zijne Excellentie kondigde bij voorbant aan, dat hij slechts van 11 tot 1 en van 2 tot 3 uur voor de heeren kon beschikbaar zijn. Om 3 uur moest hij de vergadering ver laten en droeg hij het presidium over aan den heer mr. Schim v. d. Loeff. Toen de gastheer was heengegaan, ver liet ook de heer Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, vrij demonstratief de verga dering, en gelastte aan een hem vergezellen den hoofdambtenaar de zitting verder bij te wonen. De heer Tellegen (Amsterdam) en de heer jhr. van Karnebeek (Den Haag) bleven echter tot het einde. De besprekin gen maakten op de aawezigen een zeer on- bevredigenden indruk. Er schijnt weinig uit zicht op te zijn, dat het met de uitvoering van de hooggeroemde distributiewet vlot van stapel zal loopen. Salarissen r ij ksambtenaren en beambten. De heeren J. E. Tuinings en Th. J. Wijnands, resp. voorzitter en se cretaris van het voorloopig bestuur van de Centrale van Vereenigingen van ambtena ren en beambten in 's Rijks dienst, hebben een onderhoud gehad m het kabinet van den Minister van Biniienlandsche Zaken, met mr. Cort van der Linden, tijdelijk voor zitter van den Ministerraad, naar aanleiding van hetgeen door den Minister van Finan ciën in de vergadering van de Tweede Ka mer van 5 Juli jl. is gezegd, aangaande de salarissen van het lagere personeel. Voorts deden genoemde heeren den Mi nister mededeelingen omtrent de motie aan genomen in een op 29 Juli j.l. te Rotterdam gehouden vergadering', waarin de Centrale is gesticht, zoomede omtrent het doel der Centrale. Naar aanleiding van dit onderhoud met minister Cort van der Linden zullen voor zitter en secretaris een audiëntie aanvragen bij den Minister van Financiën, mr. v. Gijn. De commissaris van het arrondissement Brussel over leden. Te Den Haag is overleden de heer H. J. L. M. baron de Royer de Dour de Fraula, commissaris van het arrondissement Brussel en president van het Belgische Roo-- de Kruis in Nedc=Jtflë,en zijne koloniën, of Nederland en de oorlog# Commissie van onderzoek. Naar „de Vrijzinnig-Democraat" ver neemt heeft de Minister van-Landbouw, Handel en Nijverheid, de heer Posthuma op aandrang van den heer Teenstra toegezegd een commissie van onderzoek te benoemen naar de door twee geschorste exporteurs ver spreide geruchten omtrent de uitgifte van consenten door de aardappelvereeniging. De Niobe opgebracht. Wolff's bureau bericht uit Berlijn, dat den 7en September het Nederlandsche stoom schip Niobe met contrabande door de Duit- sche zeestrijdkrachten in de Noordzee werd opgebracht. De Niobe is een der kleinere booten van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, groot 654 ton en gebouwd In 1902. Zij was op 3 September te Amster dam aangekomen en is j.l. Donderdagmor gen weer naar Bordeaux vertrokken met stukgoederen. De zwarte lijst. Reuter bericht ons uit Londen, dat in de zitting van den Privy Council van den 8en de plaatsing op de zoogenaamde zwarte lijst van handelaren met wie aan Britsche onder danen verboden is zaken te doen, is gelast van weer een aantal personen of firma's, waaronder 13 gevestigd in Amsterdam of Rotterdam en 1 in Nederlandsch-Indië. Vr ij gelaten IJslandkorders. De stoomkorder Wilhelminn is behouden in de haven van IJmuiden binnengekomen. Dit is het laatste vaartuig der IJslandkor ders welke opgebracht zijn^.geweest. In een te IJmuiden gehouden vergade ring door de opvarenden van de vrijgelaten stoomkorders is besloten, aan de afdeeling IJmuiden van den Algemeenen Nederland- schen Zeemansbond op te dragen, de di recties van de betreffende IJslandkorders mededeeling te doen van de volgende eischen: Ten eerste uitbetaling volgens de gemid delde besomming der laatste drie reizen, welke aan het opbrengen vooraf gingen; ten tweede medewerking der reeders tot het ver krijgen van een schadeloosstelling van de Engelsche regeering; ten derde, punt een en twee voor het vervolg vast te leggen; ten vierde een en ander te regelen alvorens de schepen opnieuw ter visscherij zullen wor den uitgezonden; ten vijfde volgens boven- aangegeven maatstaf uit te betalen totdat de schepen opnieuw ter visscherij zullen.uit varen. B e sc h o t e n. Schipper C. Verheij van den zeelogger VL. 191, Rosa, der Visscherij-Maatschappij Vlaardingen, heeft bij binnenkomst in de Vlaardingsche haven gerapporteerd, dat zijn schip op de Noordzee herhaaldelijk door een duikboot van onbekende nationaliteit is be schoten, zonder echter getroffen te worden. Kaas. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aan den heer mr. M. M. Schim van der Loeff, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Gouda, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid der Rijkscomm. van Toezicht op de Kaasvereeniging en is benoemd tot lid dier Rijkscomm. de heer J. W. Al- berda, w. i., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Scheveningen. Glycerine. Door den voorzitter der Nijverheidscom missie is de Glycerine-commissie geïnstal leerd, welke bestaat uit de heeren: 1. Ussel de Schepper (lid van de Nijver heids-commissie) voorzitter; B. Kruysmulder (vertegenwoordiger van de Glycerineraflinadeurs); dr. C. F. v. d. Linden (vertegenwoordiger van de fabrikanten van kaarsen); Mr. L. W. van Rijn van Alkemade (ver tegenwoordiger van de fabrikanten van zeeppoeder); A. Tieleman (vertegenwoordiger van de fabrikanten van zachte zeep). De Glycerine-commissie, subcommissie van de Nijverheidscommissie, is verzocht de door de Nijverheidscommissie getroffen re geling inzake glycerine met belanghebben de kaarsen-, harde-zeep- en zeeppoeder- en zachte-zeepfabrikanten en glycerineraffina- deurs, tot uitvoer te brengen. Visch foor Engeland. Te IJmuiden is volgens de Tel. aan gekomen de heer Sam. Isaacs van de firma Sam. Isaacs Ltd. BllingS^ate te Londen ver gezeld van nog twee heeren, voor het in- koopen van versche visch voor Engeland, in gevolge de met de reerderijen gesloten over eenkomst. Maandag e.s. zal met den inkoop worden begonnen. Perenenappelen. De minister van landbouw geeft kennis, dat overwogen wordt een regeling, waarbij mogelijk zal zijn, bepaalde- partijen appelen en peren van z.g. lux e-soorten onder vast te stellen voorwaarden ten uitvoer toe te laten. Brood voor België. Het Volk mejdt, dat minister Posthuma verlof heeft gegeven, brood naar België uit te voeren. Suikernood in Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam deelt hét volgende mede: Van regeeringswege was als eisch gesteld, dat van beschikbaarstelling van suiker geen sprake kon zijn, zoolang het resultaat der inventarisatie van de hier ter stede aanwe zige suiker i)iet ter kennis van de Regee ring was gebracht. kunnen geschieden. Gebleken was, dat <U voorraad suiker te Amsterdam bedroeg on« geveer 400.000 K. G.r waarvan 53.000 ge* wone witte suiker en 3^.000 K.G. basterd* suiker, terwijl voorts onder den genoemdenf voorraad was begrepen 175.000 K.G. aart diverse soorten, voor het grootste deel karw dij (klontjes.) Dit resultaat der inventarisatie heeft de Regeering aanleiding gegeven beschikbaar* stelling van suiker voor deze gemeente vooralsnog te weigeren, hoewel door den burgemeester herhaaldelijk per brief en per telegram op den grooten suikernood Is ge wezen. Dit ook heden nog weder ge schied. Thans blijft den burgemeester niet an ders over dan te herhalen de uitnoodiging/ tot de ingezetenen gericht in de Kennis-' geving van 31 Augustus jl.1., om bij het suikerverbruik de meest mogelijke zuinig heid te betrachten. Veevoeder. De Minister van Landbouw brengt tef kennis van belanghebbenden, dat voor Oc tober door de regeering een zekere hoeveel* heid veevoeder (met uitzondering van maïsj beschikbaar wordt gesteld. Inlandsch graan, buitenlandsch graan eit lijnkoeken worden ter beschikking gesteld uitsluitend van veehouders, d. w. z. allen die voor de voeding van hun paarden, run-" deren, schapen, varkens, pluim- cn ander t vee bedoeld veevoeder noodig hebben; dr^sr personen moeten dit betrekken door bemid deling van een aankoopvereeniging of an dere dergelijke organisaties, of door bemid deling van een handelaar in die artikelen, alles door invulling en onderteekening van een bestelbiljet op daarvoor beschikbaar ge stelde formulieren. Invoervan paarden in Duitschland. Het Nederl. Correspondentiebureau :n Den Haag meldt ons: Aangezien de heer J. P. Leeuwenburg te Delft het uitsluitend recht heeft verkregén, jonge paarden in Duitschland in te voeren, hebben Dinsdag jJ. de Duitsche autoriteiten te Kleef een veulen, uit Nijmegen inge voerd, in beslag genomen. Aan den paar denkoopman Rozenkranz te Kleef heeft de Duitsche regeering vergunning geweigerd, 193 jonge paarden, door hem in Zeeland en Limburg gekocht, in te voeren. N. A. O. R. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad verzoekt aan het volgende denkbeeld tot be spoediging van het einde van den oorlog bekendheid te geven: Om de gewichtigste en moeilijkste inter nationale strijdvragen te onderzoeken en te beoordeelen, wordt een gemengde onder- zoek-commissie aanbevolen, die uit 3 staats hoofden en 12 neutrale leden bestaat (dus overeenkomend met het getal der rechters van het Prijzenhof.) Voorgesteld wordt, dat de staatshoofden der leidende staten van de beide aan den oorlog ^deelnemende machtsgroepen (Enge land en Duitschland dus) door de gezamen lijke tusschenkomst der neutralen dringend uitgenoodigd zullen worden om ieder, met goedvinden der overige staatshoofden van hun oorlogspartij, een^staatshoofd, van een onzijdigen staat te kiezen en dat deze bei den dan een derde staatshoofd tot president der onderzoek-commissie benoemc-. leder der aldus gekozen staatshoofden zal dan een staatsman van zijn land, een hoofd officier en twee tot een onzijdigen staat be- hoorende leden van het Permanente Hof van Arbitrage te 's Gravcnhage als leden beno^_ men. De aldus gevormde, uit 15 per*^ bestaande commissie zal met een eenvoudi ge meerderheid beslissingen kunnen ne men. Haar taak moet zijn, de politieke, juridi sche en staathuishoudkundige strijdvragen, o.a. dus de Servisch-Oostenrijksche, de Ru- meensch-Hongaarsche, de Albaneesche, de Elzas-Lotharingsche, de Egyptische, de Per zische, de Poolsche vragen, de vraag betref fende de doorvaart door de Dardanellen hef vraagstuk van de verplichte arbitragen, van de ontwapening, van de vrijheid der zee en van de open deur, te onderzoeken en te be oordeelen. De commissie zal te 's Gravenhage zitting houden. De oorlogvoerende staten zullen zich moe ten verbinden het oordeel der onderzoek commissie ernstig in overweging te nemen en slechts dan haar uitspraak te verwerpen, wanneer hun regeeringen of wetgevende li chamen navolging van het advies als geheel onvereenigbaar met de behartiging van de werkelijke staatsbelangen zouden besohou- wen. De meeste strijdvragen, met inbegrip der moeilijke problemen van schadeloosstelling en van grenswijzigingen, zouden op deze wijze zonder verder bloedvergieten uitslui tend met geestelijke wapenen opgelost kun nen worden. Een Duitsch vlieger. Bij Sittard Is een verdwaalde Duitsche vlieger wegens gebrek aan benzine^ geland. Hij was te Keulen opgestegen. Vlieger en vliegtuig zijn geïnterneerd. Duitsche kinderen. Te Zevenaar passeerden per extratrefrt 250 Duitsche kinderen uit Crefeld en Akeiy Zij zagen er netjes uit en zijn bestemd onf naar diverse steden gebracht te worden. Da mes en heeren boden versnaperingen aan. Duitschers uit Engeland. Met de mailboot van de maatschappij Zeeland zijn te Vlissingen 40 Duitschers aangekomen, die in een kamp op het eiland Man zijn geïnterneerd geweest. Terug. Mevrouw De Jong, uit Groningen, is ternamiddag, nadat het vertrek van haar ei ig was guuiaviu. o't Laatstleden Dinsdag is dit telegraliscK haar soontie door de sutoriteiten 1» nanx

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2