ger in vast verband tot de gemeente heeft gestaan. Benoemd wordt me]. Venloet met 9 stem men, tegen 5 of) mej. v. d. Donker. 4. Benoeming van een onderwijzer aan fchool G. De voordracht luidt: fl. S. Gotlieb, te Winterswijk. 2. A. Vermeer, te Harderwijk. H. Kuilman te Nieuw-Leusen. Benoemd wordt de heer H. Kuilman met 9 stemmen, tegen 6 op den heer Gotlieb. 6. Voorstel van Cure tor en van het Gym nasium om W. H Moll tot 15 October a.s. te benoemen tot tijdelijk leeroar in de Hoogduitsche taal aan die inrichting. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot splitsing van klassen aan de Hoo- gere Burgerschool. Als voren. 7. Voorstel van Curatoren van het Gym nasium om de aanstelling van F. C. Unger, als tijdelijk buitengewoon leeraor in de •Oude talen aan die inrichting, te verlengen yoor den cursus 19161917. Als voren. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het ziekteverlof, .verleend aan mej. M. C. E. Beek, onderwij- geres aan school A. Als voren. 9. Onderzoek geloofsbrieven Raadsleden. iDe commissie tot onderzoek wordt ge vormd door de heeren Houbaer, Leinweber en Koning. De heer Houbaer deelt mede, dat er geen bezwaar is tegen de toelating van de heeren Rengers, Stadig en Nieuwendijk. Te gen toelating van den heer v. Nijnatten be staat bezwaar, daar zijn geboorteacte niet voldoende uitwijst, dat zijn vader Nederlan der is. Hierover zullen dus inlichtingen moe ten worden ingewonnen. De heer J o r i s s e n gelooft, dat niet ge vraagd wordt naar het Nederlandschap van den vader maar van den gekozene. De heer Houbaer wijst er op, dat de Secretaris de commissie er attent op maakte. De conclusies worden aangenomen. De voorzitter wijst er op, dat de heer »an Esveld yoor de laatste maal hier is. Hij herinnert aan 't geen gesproken is bij zijn 25-jarig jubilé. Spr. heeft toen gewezen op de liefde en aanhankelijkheid voor deze gemeente, welke bekroning vinde van zijn besluit tot aftreding. Dit is een daad van •elfopoffering. Steeds zal de heer van Esveld herdacht iworden, wiens liefde aan Amersfoort ver pand was. Spr. wenscht den heer van Es veld en zijn echtgenoote nog vele jaren van geluk toe en hoopt, dat>ij nog lang getuige eaL mogen zijn ven de lotgevallen onzer smeente. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel bouw terrein aan de Koninginnelaan aan mevrouw A. M. M. Sandberg, geboren Coblijn. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel bouw terrein aan den Utrechtschen weg aan J. M. Phaff. Als voren. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel fa brieksterrein aan den Isseltschen weg aan de N.V. „Weverijen van D. van Leyden Koon", te Krommenie. Als voren 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan de Paulus Buyslaan aan L. Eysink. Als voren. De heer Eysink wordt geacht niet aan rt nemen van 't besluit te hebben meege werkt. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel bouw terrein aan de Huygenslaan aan mejuffrouw F. F. M. Houbaer. Als voren. De heer Houbaer wordt geacht niet aan H nemen van 't besluit te hebben meege werkt. 1 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel bouw terrein aan den Utrechtschen weg aan jhr. U. Eekhout. Als voren. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om het crediet voor den bouw van 1de brug tegenover de Coninckstreat te ver- ïioogen. De heer Kroes verwondert zich dat dit jvoorstel is gedaan. In 1913 reeds Is een jbesluit genomen en heeft een onderzoek plaats gehad. De aanbesteding heeft plaats Jgehad en daarna is in 1915 besloten de S>ouwkosten te verhoogen met ƒ2000. En nu komt de Directeur der Gem. bedrijven xnet gewoonweg even te zeggen, dat de jgrond niet bestand was voor een brug met_ jboogspanning. Was die mijnheer geen des kundige dan zou men kunnen zesrgen, hij jheeft zich vergist. Maar hij is wel deskun dige en daarom moet spr. zijn verbazing er jDver uitspreken. Hij vraagt of het onder hoek nu wel serieus is, dat we er op kunnen Vertrouwen. De heer Hofland vraagt, waarom de Directeur een bepaalde fabrikant aangeeft voor de uitvoering. Is dat wel goede koop manschap. Spr. acht dat geen goede manier Iran doen. heer Leinweber wijst er op, dat frerst een onderzoek ie ingesteld, 't Gevolg Was den bouw van een boogbrug. Later is Weer een onderzoek ingesteld en toen moest er geen boogbrug komen. Ook vindt spr. dat het niet aangaat on- Berhandsch aan te besteden. De heer Jorissen vraagt wanneer de boringen zijn geschied. Bij de eerste plan nen of pas later? Of zijn ze niet goed ge daan? Wethouder v. Esveld betreurt zeer den loop dezer zaak. De eerste boringen hebben plaats gehad in 1912 en toen schijnt men daar te licht overheen gegaan te zijn. Op die boringen zijn de plannen gemaakt en toen tot uitvoering zou worden overgegaan bleek de grond niet geschikt voor den bo venbouw. En toen is een tweede onderzoek gedaan. Wat de onderhandsche aanbesteding aan gaat, de genoemde betonfabrikant was aan nemer. Spr. geeft toe, dat de zaak niet goed is behandeld en dat is zeker te betreuren. De heer Leinweber vraagt of de aan besteding In het openbaar Is gebeurd. De heer Kroes vroagt of al een begin yan uitvoering is -en. En de boringen zijn die gedaan op ies van den Directeur of- op advies van den uitvoerder van het werk. De heer Jorissen. Hoe bleek het dat de grond niet geschikt was voor den boven bouw? Wethouder v. E s v e 1 d: Bij de voorbe reidende maatregelen is geblc'cen, dat de grond te veenachtig was. Wie dat ontdekt heeft, de Directeur of de uitvoerder, weet spr. niet. De heer Kroes vindt het onverantwoor delijk van den heer Beltman den Raad iets voor te leggen, wat niet tot uitvoering kon gebracht worden. De voorzitter stemt gaarne met die woorden in. Ook de heer Beltman betreurt het ten zeerste zich te hebben vergist. De heer Eysink wijst er op, dat bij de eerste boring op voldoende diepte de grond uitstekend bleek. Bij de boring aan de stadszijde trof r en dezelfde la-en aan en meende men dat de grond goed was. Later kwam de eet echter tot de conclusie dat de grom ongeschikt was. De heer Hof lend wijst op het eigen aardige dat een afwezig ambtenaar wordt gebruikt als stootblok. Niet de heer Beltman kan hier ter verantwoording worden geroe pen, maar het college van B. en W. dat 3 jaar lang de zaak sleepende heeft gehou den. Dat moet worden opgehelderd. De voorzitter moet duidelijk maken, hoe het komt, dat de zaak 3 jaar sleepende is ge houden. De voorzitter wijst er op, dat B. en W. zeker verantwoordelijk zijn. Hij betreurt het alleen dat de heer. Hofland niet in Fa bricage zat om met een deskundig advies B. en W. van dienst te zijn. Dat is nu de deskundigheid van B. en W. Zij kunnen nu eenmaal niet van alles in de finesses op de hoogte zijn. Daarvoor zijn de deskundige ambtenaren. De heer Beltman erkent vol mondig dat hij de fout gemaakt heeft; dat is het eenige lichtpunt in deze zaak. Wethouder v. Esveld deelt nog mede, dat de aanbesteding bij inschrijving is ge- schiedl Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanbrengen van een venti lator in de Raadszaal en tot het vervangen van de gasverlichting in die zaal door een electrische verlichting. Z. d. en m. h. st aangenomen. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders In zake verbetering van de afwate ring der Barchman Wuytierslaan. De heer v. d. Wal wijst er op, dat er da gelijks wielrijders over de rails vallen. De voorzitter zegt dat het over de afwatering gaat. Het voorstel wordt z. h.- st. aangenomen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om aan H. L. van Eijbergen vèr- gunning te verleenen tot het plaatsen van een privaatput in Gemeente-grond. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een rooilijn voor een gedeelte van den Liendertschen weg. Als voren. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betrekkelijk de verbetering van het Smallepad. De heer Kroes vraagt waarom voor trottoirbanden inplaats van natuursteen nu kunststeen wordt aangevraagd. Spr. becij fert, dat met kunstgraniet de gemeente nog ƒ15 hooger is dan met natuursteen. Toen spr. nog lid was van de commissie van Fabricage heeft hij voorgesteld In het Bergkwartier een proef te nemen met kunst graniet. En toen zijn we H»nrvan afgebracht door den heer Beltman die meende, dat die steen voor die doeleinden niet geschikt was. En nu zal een proef worden genomen in dit druk gebruikte deel. Spr. zou willen vragen het voorstel terug te nemen en een openbare aanbesteding te houden voor natuursteen. De heer Oosterveen kan zich daar mee wel vereenigen, maar zou dan tevens den weg nog iets breeder willen hebben. Wethouder v. d. E s v e 1 d wijst er op, dat de plannen reeds eenigen tijd geleden zijn ontworpen en toen was het hardsteen hoog in prijs. Maar daarom behoeft het voorstel niet te worden teruggenomen. Er kan in het voorstel worden opgenomen kunststeen of hardsteen. De heer Kroes wil beslist de kunstgra- nietbanden uitsohakelen. Wethouder v. Esveld: Laten we dan opnemen dat de trottoirbanden van hard steen moeten zijn. De voorzitter: Vindt het voorstel van den heer Oosferven om den weg breed ar te maken instemming, dan willen B. en W. gaarne het voorstel aanhouden. De heer Kroes vraagt of den voorzitter feiten bekend zijn of het goed is onder een Koplaag een platte laag te leggen? Wethouder v. Esveld: Het is juist naar •anleiding van proeven in Arnhem, dat we dit voorstel hebben gedaan. Er komt eerst zand tusschen. De heer Kroes gelooft hetzelfde te be reiken door de zandlaag wat dikker te ma ken. De voorzitter: We zullen met uw op merkingen rekening houden. Het voorstel wordt aangehouden. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbetering van de speelplaats van sohool F. De heer Hofland heeft bij onderwijzers geinformeerd en allen heV'-.«n hem verze kerd, dat het een gevaarlijke proefneming is. De jongens vallen en kunnen op de stee- nen licht ongelukken, oploopen. Spr. kan aan dit voorstel zijn stem niet geven. De heer Kroes heeft reeds veel scholen met dat soort steen geplaveid en hij heeP- er niets dan succes mee gehad. Nu pas is ook de bijzondere sohool aan de Breestraat zoo gepteveiJ en spr. vertrouwt dat de proef navolging zal vinden. Ook voor de andere scholen. Hij is geen medicus maar heef! - .d, dat een verwonding op een platten vloer niet zoo ernstig is als op een zandvloer met grint Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van terreinen in het Arnhemsche kwartier van mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, te Zeist, ten behoeve van de volkshuisvesting. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de door hen aangebeden plan nen voor het maken van den nieuwen ver bindingsweg tusschen den Heiligenberger weg en den Hoevelakenschen weg goed te keuren. De heer Jorissen vestigt er de aan dacht op, dat er geen voorstel is. Het goed keuren van plannen wil nog niet zeggen het goedkeuren van een voorstel. Spr. is er niet tegen, maar wil er de aandacht even op vestigen. De voorzitter meent dat dit een kwestie is dit uitgemaakt moet worden op de School voor Wijsbegeerte. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om in elke school voor de concier ges een vertrekje te maken. Z. d. en z. h. st aangenomen. 26. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake aankoop van boomen aan ■den Leusderwer Als voren. 27. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in Z8ke de overneming van de Hoo- gere Burgerschool door het Rijk. Als voren. 28. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun College 1 achtigen, ai te wijken van de bij art. 6 >ub a en art. 8 sub 3 van het Werklieden-reglement ge stelde leeftijdsgrenzen voor de benoeming van eenige werklieden aan de Bedrijven. De heer Jorissen wijst er op, dat er werklieden zijn die als los werkman meer ver-dienen, dan ze nu als vast zullen krijgen. Ook hebben enkelen niet gedeeld in den toeslag. De heer Hofland mepnt, dat B. en W. eerder met dit voorstel hadden moeten ko men, hoewel hij gaarne waardeert dat ze er mee zijn gekomen. De heer Leinweber maakt een soort gelijke opmerking en vestigt er de aandacht op, dat deze werklieden veel zullen moeten bijdragen voor het pensioenfonds. Wethouder Veis H e y n zegt toe, dat geen der werklieden van loon zal verminde ren. Dat niet allen gedeeld hebben in de verhooging kan spr. thans niet nagaan, maar hij zal dit onderzoeken. Deze zaak is zeer oud. En vroeger is er al eens aangedrongen op vaste aanstelling, maar dan kwam steeds tegenkanting van ze kere zijde. Nu leeft spr. meer mee met het bedrijf en daarom is thans het voorstel ge komen. Wat de waterstofgasmakers betreft, is het zeer moeilijk krachten te krijgen. Alleen wanneer goede voorwaarden worden gesteld is het mogelijk een waterstofgasma ker te krijgen. Wat de opmerking van den heer Leinweber betreft, wijst spr. op de voordeelen die de arbeiders van het pen sioenfonds zullen genieten. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 29. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de „Verordening, regelende de voorwaarden, waarop in de gemeente Amersfoort gas uit de gemeente gasfabriek wordt verstrekt" en van de „Ver ordening, regelende de voorwaarden, waar op in da gemeente Amersfoort muntgas meters worden ter beschikking gesteld" en om een crediet te verleenen voor het aan- koopen van veiligheidsgasmeters. De heer Hofland heeft het voorstel met waardeering ontvangen, maar wil de grens voor het verkrijgen van muntgas stellen op een weekhuur van 3.75. Wethouder Veis H e y n deelt mede, dat men na ernstige beraadslaging is geko men tot een verruiming van de grens van 3 op 3.50. Mochten de toestanden ver anderen dan zullen B. en W. zeker met de opmerking van den heer Hofland rekening houden. De heer Hofland meent, dat de grens van 3.50 iets te laag is en dat een grens van 3.75 meer in overeenstemming is met de stijging der huurprijzen. Wethouder Veis Heyn wil juist om het wetsontwerp tegen huuropdrijving niet verder gaan, daar hij hoopt, dat we nu aan de grens der huuropdrijving zijn gekomen. De heer Hofland stelt voor de grens op 3.75 te brengen, hetwelk niet onder steund wordt. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 30. Voorstel van Burgemeester en WeN houders tot voorloopige vaststelling der ge- meente-rekenirur dienst 1915 en tot vast stelling van bedrijfsrekening, dienst 1915. Ontvangen: Gewoon 747.203.18, buitengewoon 2.619.312.14 ,totaal 3.366.515.32. Uitgaven Gewoon 737.735.35 K, buitengewoon 3.045.826.14, totaal 3.783.571.49H. Op de gewone middelen is dus een batig saldo van 9.467.82en op de buitenge wone een nadeeiig saldo van 426.514, zoo dat de dienst 1915 sluit met een nadeeiig saldo van 417.046.17X. De Voorzitter deelt mede, dat de commissie tot nazien der rekening over 1915 rapporteert, dat deze rekening geen aanleiding tot opmerkingen geeft. De heer Hofland wijst er op, dat de rekening der Gasfabriek aantoont, dat op de begrooting 13000 teveel is uitgetrokken, voor loonen der werklieden. Hoe komt dat? Een begrooting moet toch zooveel mogelijk de werkelijkheid nabij komen. Wethouder Veis Heyn zegt dot het een veiligheidsmaatregel. Is om de loonen vooral niet te laag uit te trekken. Spr. wil gaarne toezeggen een volgend jaar wat la ger te ramen. De heer Hofland merkt nog op,dat hij alleen het oog had op werklieden, die onder het werkliedenreglement vallen en niet op het losse werkvolk. Wet&o^ider Veis Heyn vestigt er dan de aandacht op, dat losse werklieden vaak veel loon eischen, vooral bij buitengewone werkzaamheden. De heer Hofland weet dat wel, maar die zijn onder een ander hoofd onderge bracht. De rekening der gasfabriek wordt goed gekeurd. Eveneens de rekeningen: Waterleiding, Electriciteitsbedrijf, Grondbedrijf en StTa- ten- en Wegenfonds. Bij de gemeente-rekening maakt de heer Hofland een opmerking van formeelen aard. De bijlagen vermelden niet, dat de posten op het journaal door B. en W. zijn gecontroleerd. Op alle bijlagen ontbreekt de handteekening van B. en W. Ook heeft het spr/s aandacht getrokken dat door het Burg. Armbestuur 5500 min der is uitgegeven dan door den Raad is toe gestaan. En hierbij is geen enkel woord van toe lichting, dat heeft spr. bijzonder getroffen. De Voorzitter zegt toe, dat de op merkingen over het Burg. Armbestuur aan dat bestuur zullen worden overgebracht. De bijlagen van de rekening zijn gestem peld. Dat geschiedt om tijd te besparen. De heer Hofland: Toen ik om half drie hier was, was er niet een geteekend. En ik roep mijn medelid Oosterveen als getuige. De heer O o s t e r v e e n. Ja, dat is waar. De Voorzitten Mijnheer Hofland hebt u soms een verkeerde portefeuille ge raadpleegd? De secretaris houdt vol dat ze geteekend waren. De rekening wordt z. h. st. goedgekeurd. 31. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot voorloopige vaststelling van pensioengrondslagen van leeraren bij het Middelbaar onderwijs. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 32. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der gemeente-begroo ting, dienst 1916. De heer Leinweber heeft gehoord, dat er 500 is opgegeven van de afbraak der perceelen Langestraat. Die afbraak is gegund na onderhandsche inschrijving aan twee firma's. En spr. heeft nu gehoord, dat er alleen aan lood en zink 700 van de perceelen is gehaald. Hij constateert dat door deze onderhandsche inschrijving de gemeente een schade van 700 800 leidt. Wethouder v. Esveld deelt mede, dat deze sloopingsarbeid door bepaalde firma's moet geschieden, die door den directeur zijn aangewezen. Lensing schreef in voor 500 en Wassing voor 130. De gunning is geschied onder verschillende voorwaar den, o.a. dat de gemeente in eigendom houdt een schoorsteenmantel en al het spie gelglas, dat later mogelijk gebruikt kan wor den. Ook moest de aannemer een schutting plaatsen. Al die beperkende bepalingen zijn oorzaak, dat voor niet meer dan 500 is ingeschreven en dat vond de directeur een hoogen prijs. De heer Kroes vindt dit geen hoogen prijs. Verder vindt bij het een fout dat slechts twee firma's zijn uitgenoodigd. Waarom moet het bepaald blijven tot twee finnes'? Dat was volstrekt niet noodig. Noo- digt men iedereen uit, krijgt men veel meer speling van inschrijvingssommen. Aan ge praat daarna moet men zich niet storen. Als de heer Leinweber zegt, dat er een aannemer was die 1200 wilde geven, dan zegt spr. dat zijn smoesjes, die hier niet te pas komen. Wethouder v. Esveld wijst er nog eens op, dat de directeur slechts twee sloopers kende. De heer Kroes. Dan is de directeur niet op de hoogte van zijn taak of hij heeft onwaarheid gesproken. Ieder aannemer is In staat slooperswerk' te verrichten. 33. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het 4e gedeelte van het primitief kohier, het le suppletoir kohier en het forensen-kohier der Inkom stenbelasting, dienst 1916. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 34. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van suppletoire ko hieren van de Schoolgeldbelasting, dienst 1915-1916. Alsvoren. 35. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het -verleenen van afschrijving van Inkomstenbelasting, dienst 1915-< 1916, wegens vertrek of overlijden. Alsvoren. Wethouder v. Esveld herinnert aan da woorden van den burgemeetter tot hem ge sproken. Vier jaar heeft spr. met hem mo gen samenwerken en steeds ondervond hij de grootste welwillendheid, waarvoor hij gaarne zijn dank betuigt. Verder dankt hij de wethouders, die spr.'s taak zooveel mo gelijk verlicht hebben. Ook dankt hij den secretaris, die in weerwil zijner drukke werkzaamheden, steeds bereid was hem voor te lichten. Ook de ambtenaren Honkt spreker. Geen der oude leden zijn In den Rand meer aanwezig, hun plaatsen zijn door anderen ingenomen. Steeds mocht spr. de gTootste waordeering zijner medeleden on dervinden en steeds zal hij met belangstel ling het werken van Hen Rand in het be lang der gemeente blijven volgen (applaus.) De heer Hofland vraagt of bij de a.s. begrooting ook verwacht mag worden advies op Het adres der Ver. van Politieagenten. Dan is er nog een adres van den Tim- merliedenbond, waarin gevraagd wordt de loonen in de bestekken in overeenstemming te brengen met de loonen in het vrije be drijf. Nog altijd heeft daarvan geen behan deling plaats gehad. Verder vraagt spr. of B. en W- willen vra gen of de minister bereid zou willen zijn behalve turf ook cokes als brandstof aan te wijzen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. gaarne hun aandacht hierover zullen laten gaan. De heer Hofland: Goed, donk u wel. Op 10 Sept. was door de Federatie van Zangver. aangevraagd een optooht te mo gen houden door een gedeelte van de stad. Aanvankelijk was deze optocht toegezegd. De Voorzitter. Door wie was dat toe gelegd. Mag ik u even er opmerkzaam op maken dat we hier verkeeren in staat van beleg en dan mogen geen vergaderingen of optochten worden gehouden zonder toe stemming van het militair gezag. De heer Hofland. Don worden onze burgerlijke vrijheden dus zonder eenig mili taire noodzaak door het militair ge«ag ge knot. De Voorzitter komt tegen deze woorden op. Het militair gezag is hier niet tegenwoordig en kan dus hier niet aanton- nen of hier zonder eenige militaire nood zaak Is gehandeld. De heer Hofland wilde alleen m weten, waar de oorzaak lag. Verder bespreekt hij nog het weigeren van een optocht op 17 September en het niet toestaan van het houden eener toe spraak van de muziektent in het Plantsoen in de verkiezingsdagen. De Voorzitter verwijst den heer Hof land naar het militair gezag. Het zou wel aardig geweest zijn, als B. en W. toestem ming hadden gegeven tot het gebruik van de muziektent De heer Kroes. Dan waren wij ook ge komen. De Voorzitter. Ja en anderen ook. Maar artikel 138 der gemeentewet zegt dat het in gebruik afstaan van gemeenteelgen- dommen niet mag gesohieden zonder goed keuring van den Raad. En hadden B. en W. het nu gedaan, dan had men een storm hier in den Raad gehad, misschien niet van den kant van den heer Hofland. De heer Hofland zegt, dat het er bij hem niet in wil, dat de militaire bezwarer niet uit den weg waren te ruimen. De heer Kroes zou gaarne zien, dal B. en W. een verordening tot stand brach ten om het rooken door kinderen tegen if gaan. De VoorzitteT geeft de gevraagde toezegging. De heer v. d. Wal vestigt de aandacht op het gevaar voor wielrijders, welke de rails aan de Daam Fockemalaan oplevert. Vooral nu velen met kinderen rijden is dat niet licht te tellen.'Mogelijk kan daar een waarschuwing worden geplaatst. De V o o r z 111 e r. B. en W, zullen er hun aandacht aan wijden. De heer de Kempenaer vestigt da aandacht op den onvoldoenden toestand van het terrein voor de Groentenveilingen. Kan daar niets aan gedaan worden. De Voorzitter wijst er op, dat het markt- en veilingswezen reeds lang zich in de aandacht van den Raad verheugt. B. en W. zijn volkomen diligent op dit punt. Daarna wordt de vergadering gesloten. Be grooti ng 1 9 17. Door B. en W. is aangeboden de begroo ting voor den dienst 1917. Door te beschik ken over een deel van het te verwachten batig saldo van den loopenden dienst Is de begrooting, zonder belastingverhooging sluitend gemaakt. De uitvo'ering der Distri» butiewet 1916 veroorzaakt echter voor de Gemeente zulke hooge kosten, dat de be staande Inkomstenbelasting zal moeten wor den verzwaard, tenzij andere wegen worden aangewezen, waarlangs de dekking dezer kosten kan plaats vinden. De kosten der Distributiewet worden voor 1917 geraamd op 105.600. B. en W. vertrouwen dat de helft van het verlies uit 's Rijks kas zal wor den gerestitueerd, zoodat een bedrag van 55.600 moet worden gedekt. B. en W. oordeelen dat de dekking van dit verlies uit „buitengewoon" moet worden bestreden. Daarvoor willen ze een Levensmiddelen-be lasting heffen, naar het voorbeeld van de Verdedigings^-belasting II, waaibij grondslag is het inkomen volgens de Rijks Inkomsten» belasting. Toegepast op de kohieren der In» komstenbelastrng 1914, kregen B. en W. een uitkomst vin 30-580.55

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 3