koloniën. "binnenland. Infanterie tot den aanval te doen overgaan. Vat hem slechts hier en daar gelukte. De op Mch zelf staande aanvallen werden door ons «uur afgeslagen. Heden in de vroegte liet de vijand sterke iolonnes tegen onze stellingen ten noord oosten van Swinloechy oprukken. Zij wer- Sen door onze tegenaanvallen van ons 'ruggeworpen Petersburg, 2 Oct. (Tel.-agent- gchap). Namiddagcommuniqué van den (frooten generalen staf. I In de streek van de Marajovka en de fcoogten op den rechteroever van de Zlota- Lipa duurt de hevige strijd voort. De vijand. Wiens tegen-aanvallen door ons vuur afge slagen werden, liet 1600 man in onze han- iden, Oostenrijkers, Turken en Duitschers. 1 Bij Bogarodzam en de Bistritz hebben onze .patrouilles twee vijandelijke posten verdre ven en vooruitgeschoven troepen geslagen, ïij maakten gevangenen. Het aantal gevangenen, door het leger van generaal Letsjitsky gedurende de gevechten tusschen 19 en 28 Sept. in de Karpathen tot aan de Rumeensehe grens gemaakt, be draagt 131 officieren en 2596 man. De buit bedraagt in dezelfde periode 4 kanonnen, twee mijnenwerpers, één loopgraafmortier, 75 kisten met granaten en handgranaten en 101 kisten met patroonbanden voor ma chinegeweren, verscheidene duizenden ge weren en een groot aantal patronen. Van het Kaukazische front geen nieuws. Weenen,20ct. (V. B.) Officieel wordt medegedeeld: De vijandelijke artillerie ontwikkelde aan bet geheele front in het Kustgebied grootere bedrijvigheid. Vooral onze stellingen op het Karst-plateau werden hevig beschoten. In dezen sector bleef men ook des nachts door- vuren. Rome, 2 Oct. (Stefani). Officieel com muniqué. In het Ledro-dal vonden kleine infanterie- gevechten plaats op onze vooruitgeschoven posten. De vijand werd onder verliezen te ruggedreven. In het Astico-dal concentreerde de vijan delijke artillerie haar vuur op den spoorweg bij Seghe, zonder den treinloop te storen. Aan het overige front heerschte artillerie- bedrijvigheid, in het bijzonder in het gebied van den Karst. Berlijn,2 Oct. (W.-B.). Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. In Zevenbergen wonnen de Rumeniërs terrein aan beide zijden van Gr.-Kokil. Bij Bn ten noorden van Orsova hadden de aan vallen van onze bondgenooten succes. In het Hötzinger gebergte werden vijandelijke aanvallen aan beide zijden van het Sszell (Sztrigy) dal afgeslagen. De Oboroca-hoog- ten werden door O.-H. troepen genomen. Van de legergroep von Mackensen wordt bericht, dat ten zuiden van Bukarest vijan delijke troepen voet kregen op den rechter Donau-oever. Ten zuidwesten van Toprai- car werden aanvallen van den tegenstander afgewezen. Weenen, 2 Oct (W. B.) Officieel be licht van heden middag. Aan het Rumeensehe front hebben onze troepen den vijand in den sector van Orso- sva eenige hoogten ontrukt. Ten westen van Petroseny namen zij den berg Oboroca in bezit. Tegenaanvallen van de Rumeniërs werden afgeslagen. Aan den Grooten Küküllö (Kokel) moes ten onze voorhoede-troepen uit Szokoly Ko- rosztur (20 KM. ten noordoosten van Seges- var of Schëssbutg) teruggaan. Sofia, 2 Oct. (W. B.) Communiqué uit fvet hoofdkwartier. Rumeensehe front. De vijand slaagde er bij Rakovo tusschen Roestsjoek en Tutra- an verscheidene bataillons met schepen over den Donau te brengen, naar onzen oever. Er zijn maatregelen genomen om Öen vijand aan te vallen en hem terug te Mrijven. Sofia, 2 Oct. (W. B.) Beridht uit Het groote hoofdkwartier. In de Dobroedsja trachtten twee Russi sche divisiën tweemaal op onze troepen, ean de linie BesohaulAmzatsjaToprai- sar een aanval te doen. Zij werden echter idoor ons artillerie- en infanterievuur ge dwongen terug te trekken. Aan de kust van 'de Zwarte Zee heerscht rust. Parijs,20ct. (Havas). Kolonel Roussel schrijft in de Petit Parisien over het door generaal von Falkenhayn behaalde succes, dat dit op verre na niet het succes is, dat bij dacht te bereiken. Falkenhayn was er in geslaagd eene vrij aanzienlijke massa bij oen te brengen, waarmee hij een goede .vangst dacht te doen. Dat is echter mislukt. Het Rumeensehe leger moest na drie dagen teruggaan op den Rotenturm-pas. Dat is een Incident, dat volstrekt niet influenceert op den toestand van de andere Rumeensehe korpsen, die steeds oostelijk Transsylvanie met de Maroshoogten en de steden Zekely- Udvarhely en Brasso bezet houden. Wat de Bulgaarsche poging betreft om Üe Donau te Corabia bij den mond van de Olsu (Aluta) over te trekken, die is jammer lijk mislukt. De dagbladen constateeren ver der, dat het Rumeensehe leger nog steeds 120 K.M. over de Rumeensehe grens staat. Berlijn, 2 Oct. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voormid dag. De hevige gevechten aan den Kaimak- calan houden aan. T*n noordwesten van het fTahinomeer werden op den oostelijken Stroema-oever vooruit gedrongen Engelsche efdeelingen aangevallen. Sofia, 2 Oef. (W. B.) Communiqué uit bet groote hoofdkwartier. Macedonisch front. Van Kef Presba-meer tot aan hoogte 1944 ten zuiden van Kai- makcalan hadden levendige ertilleriege- vechten plaats terwijl de infanterie niet in actie kwam. Tengevolge van'het krachtige artillerie vuur gericht op den top van den Kaimak- calan en op hoogte 2368 en tot besparing van nuttelooze verliezen hebben onze troe pen het bevel gekregen op hunne hoofd stelling terug te trekken. Bij de Moglennitza werd aan beide zijden een hevig artillerievuur afgegeven. Ten westen en ten oosten van de Wardar had zwak artillerievuur plaats. Aan den voet van de Belasica Planina werden patrouillegevechten geleverd in de nabijheid van het station te Poroy, die voor ons een gunstig verloop hadden. Aan het Stroema-front slaagden vijande lijke bataillons, die onder bescherming van een ontzettend artillerievuur oprukten, er in de dorpen Karadsjakig en Jentköjue- volen te bezetten. Door tegenaanvallen heb ben wij den vijand weer uit deze beide dor pen verdreven en teruggeworpen naar zijn vroegere stellingen. De strijd bij Karadsjakiew blijft voortdu ren. Aan de kust van de Egelsche zee be schoot de vijandelijke vloot zonder resultaat de hoogten ten noorden van het dorp Or- fano. Par ij s, 2 Oct. (Havas). Namiddag-com- munlué. Aan den linkeroever van de Stroema sloegen Engelsche troepen verscheidene Bulgaarsche tegenaanvallen af op de nieuwe stellingen, die den 30en September door onze bondgenooten waren genomen. Neer geveld door het spervuur en het machine- geweervuur van de geallieerden, verstrooi den de aanvalsgolven zich met achterlating van talrijke lijken op het terrein. Ten oosten van de Cerna gingen de Ser viërs, het voordeel van gisteren vervolgen de 2 Kilometers ten noorden van den Kai- makcalan vooruit. Behalve dat eene batterij door de Serviërs genomen werd, zijn twee loopgraafkanonnen, die zij gedurende de hevige Bulgaarsche aanvallen van 28 en 29 September verloren hadden, weer aan den vijand ontnomen. Er zijn weer 50 gevan genen door de Serviërs in die streek ge maakt. Aan den linkervleugel van de geallieer den 'was bij tusschenpoozen kanonnade zon der infanterie-actie. De mist, die op dit deel van het front heerschte, belemmerde de operatiën. Sofia, 1 Oct. (W. B.) De vliegeraanval op Sofia is tengevolge van onze afweermaat- regelen volkomen mislukt. Het Fransche vliegtuig werd vervolgd en tot dalen gedwon gen. De inzittenden werden gevangen geno men. Athene, 2 Oct. (R.) Generaal Danglis is uit Kreta naar Saloniki vertrokken om het leger voor de landsverdediging te organi- seeren. Constantfnopel, 1 Oct. (Milli). Officieel communiqué van den 18en Sep tember 1332 (Turksche tijdrekening). Een verrassende aanval, dien onze troe pen aan den rechtervleugel van het Kau kazische front ondernamen tegen de kam pen van den vijand, werd met succes be kroond. Op den linkervleugel drongen onze troe pen een in sterkte hen overtreffende vijan delijke macht terug. Zij maakten een aantal wapens en loopgraafwerktuigen buit. Geen gebeurtenis van gewicht aan de overige fronten. Onze troepen, die op het Gallcische front opereeren, sloegen na een woedend ge vecht dat den heelen dag van den 17en duurde, heldhaftig een hevigen aanval van de Russen af, die versche krachten hadden, welke de onze in aantal ver te boven gin gen, en die zeer kort geleden waren aan- geyoerd. Aanvankelijk slaagden de Russen er in op twee punten bij Novo Grobla en ten noorden van Mohlow, in een vooruitste kend deel van onze loopgraven door te dringen, maar zij werden in den tegenaan val teruggeworpen door onze troepen, die onze stellingen volledig zuiverden van vij anden en 80 gevangenen maakten. De hef tige aanval van den vijand, die geheel ver sche krachten in het vuur bracht, is totaal afgeslagen. Washington, 30 Sepf. (Havas). Volgens een op 29 dezer gepubliceerd of ficieel bericht is de Amerikaansche regee ring voornemens, met de Wilhelmstrasse de onderhandelingen te hervatten over de Lusitania-quaestie. Christiania, 2 Oct. (W. B.) Uit Vad- sö wordt bericht: De Noorweegsche stoom schepen Sinsen en Ravn, groot 1925 en 1960 ton, zijn door een Duitsche U-boot voor de Murmankust in den grond ge boord. De bemanningen zijn aan land ge-, bracht. Londen, 2 Oef. (R.) JBericht van Lloyds. De tijding, dat het Noorweegsche stoom schip Sinsen in den grond zou zijn geboord, is niet bevestigd. B e r 1 ij n, 2 Oct. (W. B.) Officiee. Herichtl De 69e verjaardag van gen er aal veld maarschalk von Hindenburg is in het groote hoofdkwartier gevierd met een diner dat de keizer gaf ter zijner eere en waartoe de mi litaire vertegenwoordigers der bondgenoo ten, de chef van den marinestaf en de af- deelingschefs van den generalen staf uitge- noodigd waren. Zijne Majesteit bracht daarbij den volgen den feestdronk uit: Mijn beste generaal-veld- maarschalkf In naam.van het geheele leger betuig ik u mijn hartelijke gelukwenschen met dezen dag. Door het vertrouwen van uw allerhoogsten Kriegsherr geroepen om aan het hoofd te staan van den generalen staf, wordt gjj gedragen door het vertrouwen yan het Duitsche volk en ik mag wel zeggen, óók door het vertrouwen van alle met ons ver bonden volkeren. Moge het u door God gegeven zijn, den geweldigen wereldoorlog tot de beslissende overwinning te voeren, die aan ons en de met ons verbonden volkeren, de vrijheid zal brengen, waarvoor wij strijden. Moge God uwe besluiten leiden en over uwe gezond heid waken. Ik neem mijn glas op en roep uit: Zijne Excellentie, generaal-veldmaar- schalk von Hindenburg: hoeral Naar aanleiding van den geboortadag van den generaal-veldmaarschalk verleende de keizer een reeks eereteekenen aan de offi cieren van den generalen staf. B e r 1 ij n, 2 O c t. (R.) De volgende zitting van den rijksdag zal niet plaats hebben op 5 October, zooals aanvankelijk was bepaald, maar Woensdag den lien October. Keulen, 30 Sept. (W. B.) De aarts bisschop van Keulen, kardinaal von Hart- mann, heeft in de Koln. Volksztg. eene kor te opwekking geplaatst om in te schrijven op de oorlogsleening. Hij zegt: „Ieder, die hart heeft voor het welzijn van het vader land, zal met al zijne kracht er toe mede werken, dat ook de vijfde oorlogsleening een zoo groot mogelijk succes heeft. Hoe rijker hare opbrengst is, des te meer zal zij er toe bijdragen het einde van den oorlog te verhaasten. Niemand blijve daarom ach ter." Londen, 1 Oct. (R.) Officieel bericht. De ontvangsten over zes maanden, tot 30 September, waren 163,922,829, tegen 102,866,764 in hetzelfde tijdperk van 1915. De uitgaven waren 904,801,729 te gen 674,497,420. Kopenhagen, 1 Oct. (W. B.) Blij kens eene officieele verbetering is door het laatste uitvoerverbod van de Deensche re geering niet het weidegras getroffen, maar alle soorten weide graszaden. Denemarken. Kopenhagen, 30 Sept. (W. B.) Zoowel het Folketing als het Landsting namen heden het voorstel aan tot samen stelling van eene parlementaire commissie van 15 leden van ieder der Kamers, die de overeenkomst betreffende den afstand van de Deensche Antillen aan een onderzoek zal onderwerpen. Deze commissie zal bin nen zes weken met haar werk gereed moe ten zijn. Wanneer de commissie een gun stig advies uitbrengt over den verkoop, zal er eene volksstemming over den afstand van de eilanden plaats hebben, aan welke stemming alle ingevolge de nieuwe grondwet kiesgerechtigde burgers, ook de vrouwen, zullen deelnemen. Wanneer meer dan de helft er tegen stemmen, in welk geval de schikking vervalt, neemt de rijks dag onafhankelijk zijne beslissing. Verder is een voorstel aangenomen tot aanvulling van het tegenwoordige ministe- die met drie ministers zonder portefeuille, als vertegenwoordigers van de linkerzijde, de conservatieven, en de sociaal-democra ten. In den loop van de beraadslagingen werd van alle kanten de nadruk er op gelegd, dat hiermee werd bedoeld zoolang de Euro- peesche oorlog duurt in het land politieke rust en vrede tot stand te brengen, opdat zooals de minister-president het uitdruk te Denemarken de tot dusver in acht genomen onzijdighefdspolitiek kunne voort zetten, die er op doelt eene politiek van loyale onzijdigheid te voeren, die Dene marken van den oorlog uitsluit en de uit werking van den oorlog zooveel mogelijk beperkt. De koning Heeft tot ministers zonder por tefeuille benoemd den conservatieven af gevaardigde Rossboel, den afgevaardigde der linkerzijde J. C. Christensen en den sociaal-democraat Steuning. Petersburg, 30 Sept. (Tel.-agent schap). De telegraaflijn Toeroekhansk Doedinsk, aan den mond van de Enessi, 400 werst ten noorden van den Poolkring, is geopend. Oost-lndië. Onlusten In Indië. Volgens de Telegraaf hebben Atjehers te Segli onze troepen aangevallen. 1 Sol daat werd gewond. Te Lamnodja werden soldaten, die gearresteerde Atjehers ver voerden, aangevallen. 2 Soldaten werden ernstig gewond. De Telegraaf verneemt, dat officieel wordt medegedeeld, dat de toestand in de Bovenstreek van de rivier en te Moeara Tebo bevredigend is. Sommige leiders zijn naar het gebied van den benedenstroom gegaan, waar nog steeds oproer heerscht. Drie infanterie-brigades vielen de opstan delingen aan bij Moeara Tebo met tot nu toe onbekend resultaat Van den resident van Timor is een tele gram ontvangen, waarin, volgens de Tel., wordt bericht, dat opstandelingen op het eiland Flores de onzen aanvielen. Aan onze zijde werd gedood luitenant Luppes en wij hadden 6 gewonden. Van de opstande lingen werden vijf gedood. De resident zond versterkingen. De oor zaak van den opstand is niet bekend. De buit is vijf geweren. Samenzwering Buitenzorg. (Officieel). Blijkens een van den G.-G. van Nederl.-Indië ontvangen telegram heeft de Raad van Justitie te Batavia geen ter men aanwezig geacht tot verwijzing naar de terechtzitting van de zaak van den verdach te Keil, den hoofdpersoon in de beweerde samenzwering te Buitenzorg. Tegen deze uitspraak is door den officier yan iustitie bij dien Raad op last van den procureur- generaal bij het Hoog Gerechtshof van Nederl.-Indië verzet aangeteekend. E«n Japanner in Indië gearresteerd In Indië werd een Japanner, zekere Mi- nami, gearresteerd. De Japansche consul, die zich voor dit geval interesseerde, heeft nu, naar aan de Telegraaf bericht werd, er kend dat een der redenen der inhechtenis neming was, dat bij een huiszoeking bij Mi- nami brieven gevonden werden, die zijn be trekkingen bewezen tot lieden, gevaarlijk voor de rust in Indië. De Locomotief dringt aan op krachtige maatregelen der regeering tegenover alle onruststokers. Aan de Staatscourant van gisteren ontiee- nen we nog de volgende koninklijke besluiten benoemd tot kantonrechtor-plaatsvervanger in het kanton Zaandam, W. F. G. L. Driessem, burgemeester der gemeente Westzaan; benoemd tot adjunct-commies, bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek, mej. mr. Joh. C. P. Vervloet; benoemd tot tijdelijk-adspirant-RijksIand- bouwloeraor K. T. Wieringa, te Wageningan en J. H. Engelhardt, te Delfzijl. H. M. de Koningin-Moeder bracht gister voormiddag een langdurig bezoek aan de najaarstentoonstelling, welke door de Nederl. Natuurhistorische Vereeniging georganiseerd is in het gebouw van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's Graven- hage. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft zich naar Noord-Holland Legeven, teneinde vandaag en morgen door den toestand in het destijds door de over strooming geteisterde gebied en de herstel lingswerken in oogenschouw te nemen. De minister wordt op deze inspectiereis vergezeld door den heer Kakebeeke, Inspec teur van den landbouw. Schrijfwijze Ned. taal. De Staatscommissie In zake de keuze van de schrijfwijze der Nederlandsche taal is in het gebouw van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken, krachtens machtiging van den Minister van Binnenl. Zaken, door den voor zitter dier commissie, prof. Kluijver, ge ïnstalleerd. Kamerverkiezing Dordrecht. Naar de Tel. verneemt, is de heer Hugo van Gijn, oud-afgevaardigde van het district, aan gezocht thans wederom een candidatuur te aanvaarden. Kamerverkiezing Dor drecht. In de gisteravond gehouden spoedvergadering van de vrijzinnige kies- vereeniging Dordrecht is besloten, voor de Tweede Kamer (vacature Schim van der Loeff) candidaat te stellen den heer P. J. de Kanter, oud-afgevaardigde van Dor drecht. Hulde aan mr. H. Goeman Borgesius. Aan het diner, dat Zaterdag na afloop der vergadering van de Liberale Unie te Amsterdam heeft plaats gehad, is in verband met zijn 70en verjaardag-een te legram gezonden aan mr. H. Goeman Bor gesius, ten einde dezen hulde te brengen voor wat hij gedurende zoovele jaren voor de vrijzinnige zaak en de Liberale Unie heeft gedaan. Bestrijding mond- en klauw zeer. Het bestuur van de Vereeniging Het Groninger Rundveestamboek heeft aan den minister van Landbuow, Nijverheid en Han del eenparig groote ingenomenheid betuigd met het ingediende wetsontwerp, beoogende de kosten, verbonden aan de bestrijding van het mond- en klauwzeer door de veehouders te doen dragen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen radio-telegrafisch bericht, heeft het op de thuisreis zijnd pantserdek- scihip „Noordbrabant" oponthoud gehad. De commandant hoopte 3 October in het Schul- pengat te zijn. H r. Ms. „Noor d-B r a b a n t" te Kaapstad. De onderofficieren van Hr. Ms. „Noord-Brabant" hebben naar aanlei ding van de hartelijke ontvangst te Kaap stad een schrijven gezonden aan den re dacteur van De Burger, waarin zij hun dank betuigen voor de hartelijke gastvrijheid, hun betoond door onze landgenooten aldaar. Zij schrijven o.a.: Wij spreken den oprechten wensch uit, dat het „onze brave en meevoelende land genooten in Zuid-Afrika in alle opzichten wèl moge gaan en het Marinebestuur nog dikwijls een oorlogschip naar Kaapstad mo ge zenden, opdat ook door ons, op onze be scheiden wijze, ons aandeel kan worden bijgebracht om de banden, die tusschen de Kaapsche Hollanders en het moederland be staan, nauwer aan te halen en te verster ken! De hoofdofficier-machinist 2e klasse-ti tulair A. H. de Bats heeft met ingang van 1 November eervol ontslag uit den zeedienst gevraagd. De navolgende tweede-luitenants, die bij den Hoofdcursus een applicatie-school hebben gevolgd, zijn bij het eind-examen geslaagd Infanterie h. t. 1.: M. R. Bartelds, C. Blok, C. H. Boer, J. S. de Boer, P. A. S. de Boer, J. A. W. Bor, J. H. Claus, L. A. J. van der Drift, C. W. Ekkart, J. H. -Eussen, J. J- van Haaien, P. M. C. J. Hamer, C. Honig, W. E. Hoogenboom, H. S. J. Kamevaar, J. L. C. Kruyne, B. Mulder, J. J. Pape, A. W. de Ruy- ter van Steveninck, W. G. A. Schoenmakers, E. P. H. Stijns, M. Verhoeven, P. H. M. van der Weyden, R. B. M. Wirtz. Administratie b, t L: SL J. P. Duyne, B. J, Jonker, B. W. F. M. Kloppenborg, H. NJ Muntjewerff, E. Pinto, G. L. P. Stam. Infanterie 0.-I.: H. R. A. Bernoster, R. Gk W. Farret Jentink, W. te Hennepe, C. H. R. Landouw, P. H. Landzaat, J. Lion, J. Mans* velt Beck, G. Ie Roy, W. J. van Slobbe, A. J«: van der Wal. Administratie O.-L: W. van den Bos, J. J, Ensinck, F. A. Gits, H. W. Gordijn, A. Mul der, J. R M. Rauwendaal, A. G. Saton de Rootas. De Brabantseh'e nachtmanoeuvre. Naar aanleiding van den nachtelijkón marsch in de buurt van Breda, welke aart twee mannen het leven heeft gekost, heeft naar het Vaderl. verneemt, de brigade commandant aan de compagnieën een uit* voerig schrijven gezonden, waarin het ka der feitelijk, de schuld krijgt van de minden goede orde tijdens den marsch. Teven* wordt het ongeluk met den munitiekar toe geschreven aan de ongeoefendheid van het treinpersoneel, dat nu viermaal per weetë overdag „trekoefeningen" (de paarden voor, de wagens gespannen) krijgt en eenmaal per week een dergelijke oefening bij duis ternis. Bescherming van bosschen. Op de bekende vragen van het Kamerlid den heer Gerhard, heeft Minister Po»« thuma het volgende antwoord ingezonden I 1. Ondergeteekende is van oordeel, dal bij het behoud van uitgestrekte bosschen gewichtige belangen, zoowel van klimatolo- gischen als van economischen en hygiëni* schen aard, zijn betrokken. 2. In hoever tot bescherming dier belan gen wettelijke maatregelen kunnen worden fn het leven geroepen, zal worden overwo gen bij het samenstellen van een ontwerp- Boschwet, dat bij het departement van on dergeteekende in bewerking is. Intusschen wordt de aanleg en de instandhouding van bosch, mede door aankoop van belangrijke complexen beboschten of woesten grond, door het Staatsboschbedrijf krachtig bevoiw derd. Ondergeteekende is bereid er toe mede fr» werken, dat in deze richting worde voort gegaan en daarbij, voor zooveel zulks weiv- schelijk mocht blijken, worde samenge werkt met andere lichamen van algemeen nut, die een gelijk doel beoogen. ■ederland «n de oorlog, Uitvoering Distributiewet. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in verband met hun benoeming bij kon. besluit van 1 September 1916 tot lid der commissie van bijstand inzake de uit voering der Distributiewet 1916, eervol ont slag verleend aan den heer mr. M. M. Schim van der Loeff, te Gouda, als lid der Rijks commissie van Toezicht op de Kaasver- eeniging, en als lid der Rijkscommissie van advies inzake het verleenen van uitvoercon- senten aan fabrikanten van of handelaren in producten van bedrijven, die in de crisis werden opgericht; en aan den heer O. Reitsma, secretaris van den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond (F. N. Z.), te 's Gravenhage, als lid der Rijkscommissie van Toezicht op de Varkensvleeschvereeni» ging, en als lid der commissie van advies inzake het verleenen van uitvoerconsenten aan fabrikanten van of handelaren in pro ducten van bedrijven, die in de crisis wer» den opgericht. Uitvoerverbod. Bij Kon. besluit van 30 Sept. is verbo» den de uitvoer van Chineesche houtolie. Pa arden- en veeuitvoer. Naar het N. v. d. B. verneemt, zal bin* nenkort de uitvoer van 2400 1 K-jarige ruï nen worden toegestaan, waarvan de aan koop zal geschieden door een aan te wijzen landbouwvereeniging. Voor den uitvoer zal slechts één exporteur worden aangewezen. Ook zal de grens geopend worden voof den uitvoer van vare-koeien. Oude hennen en-jonge hanen* De minister van L., N. en H. heeft onder intrekking van 12 September j.l. en met wij ziging van zijne beschikking van 19 Augus tus j.l. bepaald, dat consenten voor den uit voer van oude hennen slechts worden uit gereikt aan die exporteurs, welke ingevolge zijn beschikking van 24 Juli j.l. levende jon ge hanen hebben uitgevoerd en wel in dien zin, dat voor elk tweetal jonge hanen, dal na 12 September 1916 is uitgevoerd, eett drietal oude hennen zal kunnen worden ge-' exporteerd op de voorwaarden bedoeld in de besohikkingen van 19 Aug. en 12 Sept. Houtaanvoer. De Duitsche regeerihg heeft het verbod ven de houtvaart op Delfzijl opgeheven. Men' verwacht binnenkort weer Duitsche hout/ schepen uit de Oostzee. Cocosgarens. Naar de N. R. Ct. neldt, heeft de Kon* Tapijtfabriek „Werklust", van de firma W. Stevens Zonen te Kraiingen, aan eeit gedeelte van haar personeel ontslag moetert geven. Sinds Februari zijn er geen nieuw* grondstoffen aangevoerdalle pogingen om door bemiddeling van de N. O. T. coco9* garens aangevoerd te krijgen, hebben toi dusver gefaald. Luchtschepen. Zondagavond omstreeks half zes zijn noord van Wieringen zes Zeppelin-luchtschepen gepasseerd. Ze waren duidelijk zichtbaar ert kwamen uit het oosten, koersende naar hef westen. Te Delfzijl zijn acht luchtschepen gepas seerd. Boven den Van Speyktoren te Egmond aan Zee verschenen gistermorgen te 5 inu een Zeppelin. Na door de kustwacht met g€M weren te zijn beschoten, verdween het luchf* vaartuig in noordelijke richting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2