- Yersprelae Berichten. KOLONIËN. ~B1NN NLAND."" Het Russische offensief in de streek van Rassova, Kabaden en Perveli duurt voort/ l We enen, 4 Oct. (W B.) Officieel be licht van heden middag. N' In Albanië is.de toestand onveranderd. Rome, 4 Oct. (Stefani.) Officieel com muniqué. In- den morgen van 2 October landde ortze land- en zeemacht, onder dekking van 'de vloot te Santi Quaranta. Tegelijk bereikte eene uit Tepeleni ver trokken colonne in een snellen marsch Ar- 'gircostra en bezette deze plaats. Den volgenden dag rukte een detache ment uit Santi Quaranta op naar Delvino 'èn rara bezit van deze plaats. Overal wer- 'den onze soldaten en matrozen door de be volking blijde toegejuicht. B e r 1 ij n4 O c t. (W. BBericht uit het proote hoofdkwartier van heden voormid dag. Tusschen het Prespameer en de Nidze Planina (ten noorden van den Kaimakcalan) werden overeenkomstig de gegeven beve len nieuwe stellingen betrokken. Aan de fridze Planina wordt gestreden. Tfin noord westen van het Tahinomeer houdt de vijand ;zich nog staande in Karadzakoj aan den linker Stroema-oever. Sofia, 4 Oct. (W. B.) Mededeeling van den generalen staf van heden. Tusschen het Prespameer en de Vardar was een levendige artillerie- en infanterie- actie. Wij brachten de pogingen van den 'tegenstander om voorwaarts te gaan ten zuiden van de door de dorpen Sfroepino en Bahavo gevormde liniën, reeds in het ont staan tot mislukking. Ten oosten van de Vardar tot aan het Dofranmeer was zwak geschutvuur. Onze artillerie dreef twee vijandelijke compag nieën uiteen, die ten zuidoosten van het dorp Doldsjili aan den voet van de Bela- eitza Planina verschanst waren. Aan het Stroemafront heerscht rust. Er waren verbitterde gevechten om de dorpen Karadsjakieui en Kadrich. De vijandelijke infanterie, die des morgens het brandende dorp Jenikieui had kunnen naderen, werd aangevallen en in hare oude stellingen te ruggeworpen. Aan de Egeïsche kust waren de kruisers ijverig in de weer. Londen, 4 Oct. (R.) Officieel Britsch communiqué uit Saloniki. In den morgen van 3 October rukten wij vooruit van eene nieuwe stelling bij Kara- zadakoi. Wij veroverden het gedeelte van Jenikoj, liggende ten zuiden van den weg paar Seres. Twee Bulgaarsche tegenaanval len werden ln den morgen teruggeslagen. Des avonds werd een derde tegenaanval ondernomen met versche troepen. De strijd 'duurt voört. De verliezen van den vijand zijn «waar. Athene, 4 Oct. (R.). De koning heeft tiCen kabinetsraad gehouden, waarin ieder .van de ministers overeenkomstig de instruc ties van den koning, verklaarde of hij voor iof tegen den oorlog was. De meerderheid .verklaarde zich voor den oorlog, waarna de koning het ontslag van het kabinet aannam. Men verwacht, dat Demitrakopoelos een kabinet zal vormen, waarin drie Venizelisten zitting zullen nemen. Par ij s, 4 Oct (Havas). Ten gevolge van de afscheiding van de eilanden, die nu hun ne inkomsten zenden aan de voorloopige regeering, bevindt zich de schatkist te Athe ne in een zeer moeielijken toestand. Men be richt uit Athene, dat de schatkist'slechts be schikt over 360,000 francs voor de maand •September, in plaats van de ongeveer 20 millioen die noodig zijn voor de salarissen van de ambtenaren en officieren en verdere dringende staatsuitgaven. Er wordt in Griekenland een levendige Veldtocht gevoerd tegen den - noodlottigen invloed van Streit, den pro-Duitschen diplo maat, die niet ophoudt te intrigeeren bij ko- jning Konstantijn. De Patris schrijft: In wel ke hoedanigheid en krachtens welk recht bemoeit Streit zich met de staatszaken? Hij is geen adjudant van den koning en behoort niet tot het burgerlijke huis des konings/ Hoe is dan uit constitutioneel oogpunt zijne bemoeiing met publieke zaken van het hoogste gewicht te rechtvaardigen? Petersburg, 4 Oct. (Tel.-agent- schap). Namiddag-communiqué van den grooten generalen staf. Aan het Kaukazische front is de toestand onveranderd. Weenen, 4 Oct. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. Een zeevliegtuig-eskader bewierp den 3en militaire objecten van San Canziano en 6anta Ranzano met succes met zware en lichte brandbommen. Alle vliegtuigen zijn, ondanks de beschieting, teruggekeerd. Londen, 4 Oct. (R.) Bericht van Lloyds. Het Noorweegsche stoomschip Ada is in den grond geboord. Londen, 5 Oct. (R.) De Times ver meldt een telegram uit Londen van de New- York Tribune, berichtende dat Duitsche agenten onlangs nieuwe vredesvoorwaarden hebben aan de hand gedaan aan den koning •van België, die ze heeft verworpen. Weenen, 4 Oct. (Corr.-büreau). De leger-opperbevelhebber heeft bekend ge maakt, dat hij namens het leger en de vloot ilen volgenden gelukwensch aan den keizer iheeft aangeboden: Morgen is 't het naam feest van Uwe Majesteit. Weer verzoekt de .weermacht van Oostenrijk-Hongarije haren (Oppersten „Kriegsherr" te mogen huldigen. Met welke eerbied en verknochtheid wij al ien, van den oudsten soldaat tot den jong ste, tot Uwe Majesteit opzien, daarvoor 'hebben wij in dezen ijzeren tijd niet vele woorden en geene nieuwe geloften noodig. Niemand, behalve God, weet hoe lajuz het wapengekletter de wereld nog zal vervullen. Dit ééne is echter zeker, dat wij den ons opgedrongen harden strijd zullen doorvech- ten^tot aan het zegevierende einde. De va derlijke liefde van onzen keizer en koning zegent onze wapenen. God spare Uwe Ma jesteit. De keizer heeft daarop geantwoord: De mij, namens mijne weermacht, op mijn naamfeest gebrachte huldiging heeft mij diep ontroerd. Met dankbaar hart gedenk ik al de dapperen, die in de zware worsteling' trouw hun plicht vervullen en onversaagd; trouw en zelfopofferend strijden voor het vaderland. God beloone uwe dapperheid en uwen heldenmoed. Zijn zegen leide u tot de overwi~ning. Weenen, 4 Oct. (Corr.-bureau). De naamdag van den keizer Is in de geheele monarchie feestelijk gevierd. De keizer woonde om 7 uur 's morgens in de slotkapel te Schönbrunn eene mis bij In den kring van de keizerlijke familie. Naar aanleiding van 's keizers naamfeest worden overal offerdagen gehouden, van heden tot 8 October, ten behoeve van het verleenen van oorlogssteun. Melbourne, 3 Oct. (R.) Pearce, de Australische minister van Oorlog, zeide In een zeer druk bezochte vergadering, dat Au stralië meer dan 230.000 van de beste sol daten, die er ter wereld zijn, naar het front had gezonden. Zij zijn even goede soldaten als de besten, waar de Duitschers tot nu toe tegen gestreden hebben. Men had de regeering toegeroepen: houd de divisies op hun oorspronkelijke sterkte en de regeering heeft daarop geantwoord, dat zij voor de noodige versterkingen zorg zou dragen. Als de Australiërs hun huis en haard lief hadden, dan raadde hij him aan, de Duitschers zoo krachtig mogelijk te be vechten. Londen, 4 Oct. (R.) De door de the saurie bekend gemaakte cijfers toonen, dat de inkomsten voor 1915—'16 stegen tot 315.256.000 ponden sterling, vergeleken met 273:595.500 ponden in 7974'75. Deze cijfers geven natuurlijk alleen aan de ontvangsten uit de belasting en de publieke diensten; zij omvatten niet de ontvangsten uit de schatkistbiljetten of eenigen anderen vorm van leeningen. De opbrengst van de in- en uitvoerrechten steeg tot 55.635.000 (35.972.000 in 1914-'15). De in komstenbelasting bracht op 726.249.000 (67.975.000 in het vorige jaar). Londen, 4 October. (R.) De Bank of England en de Bank of Ireland hebben de inschrijving opengesteld op de nieuwe 5 pets. Fransche leening tot den koers van 88% pet. Petersburg, 3 Oct. (Tel.-agent- schap). De opbrengst van de' directe belas tingen volgens de begrooting voor 7977 wordt geraamd op 800.877.520 roebels, d. i. 247.464.780 meer dan in 7976. De stij ging van de indirecte belastingen tegenover de opbrengst in 7913 werd geschat op 652.2 millioen roebels, zoodat het tekort op de be grooting, voortspruitende uit de afschaffing van de inkomsten uit de dranken, in een batig saldo zal verkeeren. Zweden. Stockholm, 4 Oct. (W. B.) Op eene nieuwe Zweedsche staatsleening van 50 mil lioen is heden de inschrijving opengesteld. De inschrijvingsprijs is 99.55 pet. De voor naamste Zweedsche banken nemen aan het financieren van deze leening deel. Dit is de vijfde binnenlandsche leening sedert het begin van den oorlog. De eerste leening bedroeg 30, de tweede 35, de derde 75Yi, de vierde 60 millioen kronen. Japan. TokLo, 3 Oct. (R.) Na den heden mor gen gehouden kabinetsraad werd berichl, dat de eerste minister Okuma morgen zijn ontslag zal verzoeken wegens toenemende ouderdomsgebreken. Verhielde Zeppelins. De „Times" noemt de 70 Zeppelins, die in den loop van dit jaar verloren zijn gegaan: L. 79: vergaan op de Noordzee, 3 Febr.-^ L. 77: door de Franschen neergeschoten bij Brabant-le-Roi, 27 Febr. L. 15: neergeschoten bij een aanval op de oostelijke graafschappen, en ln den Tha- mes-mond gezonken, op 1 April. L. 20: vergaan bij Stavanger 3 Mei. Onbekend nummer vernield door Britsohe oorlogsschepen onder* de kust van Slees- wijk, 4 Mei. Onbekend nummer: vernield door de oor logsschepen der geallieerden te Saloniki, 5 Mei. L. 27: verbrand en vernield bij Enfield, 3 Sept. L. 32 en L. 33: neergeschoten in Essex, 24 Sept. Onbekend nummer: neergeschoten ten noorden van Londen, 1 Oct. In den loop van den geheelen oorlog zijn er in het geheel 77 Zeppelins vernield. Wel licht zijn er meer vernield, maar van deze 17 is de vernieling officieel bekend. Oost-lndlë. Onlusten in Djambi. (Officieel). In de Djambische Bene- denlanden is het rustig. Van Loepa Aver (aan de Bat'ang Hari, westelijk van de hoofd plaats Djambi op een rechten afstand van ongeveer 22.5 K.M.) tot Moeara Tambesi zijn de doesoens verlaten, behalve Rantau- Poeri, waar de bevolking gedeeltelijk is te ruggekeerd. In Soeroelangoen-Djambi keer de de bevolking eveneens terug, vergezeld door verscheidene hoofden. De toestand is onbevredigend boyen Moeara Tambesi en in Boven-Tabir en tus schen Moeara Tambesi en Moeara Tebo; in Boengo is de toestand goed en tamelijk goed bovenstrooms Moerara Tebo. Uit de Toengkalstreek kwamen onbevre digende berichteneen deel van de bevol king heeft zich aangesloten bij de opstan delingen aan de Batang Hari. Onze troepen ondervinden weinig tegen stand, doch vinden bijna alles verlaten. De oorzaak van den opstand is nog on voldoende bekend. Volgens kolonel Kroesen schijnen de leden van de voormalige sultansfamilie daaraan geen deel te hebben, doch speelt waarschijnlijk de Sarekat Islam daarin een groote rol. De Tel. meldt: In Djambi zijn thans twee duizend sol daten aanwezig. De vorige maand werden te zamen twee honderd inboorlingen gedood. Kameroverzicht. Tweede Karnat. Zitting van Woensdag. Volksraad voor Indië. Het amendement-Bogaardt, om voor de verkiesbaarheid tot lid van den Volksraad een 5-jarig verblijf in Indië te eischen, wordt door den minister ontraden; evenals het amendement van denzelfden afgevaardigde, om niet verkiesbaar tè verklaren niet-eervol ontslagen ambtenaren. Het amendement-Beumer, om de bepaling te doen vervallen tot na invoering van het passief vrouwenkiesrecht in ons land het ook zal gelden voor Indië, wordt door den minister met nadruk bestreden. Het amendement-Marchant, om vast te stellen dat bij nlgemeene verordening zal worden bepaald of ook vrouwen verkies baar zullen zijn voor den Volksraad, wordt door spr. zoodanig gewijzigd, dat de zaak niet nader zal worden uitgemaakt, doch een voudig de verkiesbaarheid van de vrouw, zonder meer, dadelijk wordt ingevoerd. Regeling van werkzaamheden. De heer L o h m a n meent dnt na de alge- meene beschouwingen over wat aan de Kiesrecntvoorstellen en Onderwijsvooistel- len gemeen is, nog afzonderlijk algemeene beschouwingen over ieder Grondwetsvoor stel moeten worden gehouden. De Voorzitter ontkent dat dit de be doeling is van het besluit der vorige week. De heer Tydeman vraagt den Voor zitter groepeering te brengen in de alge meene beschouwingen. De Voorzitter merkt echter op, dat dit hetzelfde zou zijn als wat de heer Loh- man wil. De heer Nolens kan zich met het plan van den Voorzitter zeer goed vereenigen. Het Volksraad - amendement-Marchant werd verworpen met 53 tegen 22 stemmen. Vóór stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten, dé'Unie-liberalen De Muralt, Otto, Van Raalte en Bórgesius en de vrij-liberaal Knobel. Hierna werd het amendement-Beumer aangenomen met 67 tegen 14 stemmen. Het amendement-Bogaardt betreffende de niet eervol ontslagen ambtenaren is verder aangenomen met 40 tegen 33 stemmen. Dat betreffende het .5-jarig verblijf werd verworpen met 66 tegen 10 stemmen. Het amendement-Beumer, om ook over de financieele onderwerpen geheime beraad slagingen toe te laten, werd ingetrokken, evenals het amendement-Bogaardt, om bij staking van stemmen niet de voorzitter te laten beslissen, doch het voorstel verworpen te achten. De eindstemming over het ontwerp zal op nader te bepalen dag geschieden. De Kamer ging te ruim vier uur uiteen, tot Dinsdag 77 October te half twaalf. Grondwetsherziening. De heer Van Raalte stelt voor het 4e lid van het voorgestelde artikel 192 te splitsen in twee leden, zoodat het in dit opzicht luidt: 4. Overal in het Rijk wordt van overheids wege voldoend openbaar algemeen vormend la nger onderwijs gegeven. 5. Bij de wet kan op het bepaalde bij het vo rige lid uitzondering worden toegelaten in dier voege, dat volgens door haar te stellen regelen van overheidswege de gelegenheid wordt gege ven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs. De heeren Troelstra en Van Leeuwen stellen voor de volgende wijzigingen in de eerste alinea van art. 800, de eerste zinsnede van artt. 727. en 143 van het gewijzigd ontwerp tot in over weging nemen van verandering in het lie, ETIe en IVe hoofdstuk der Grondwet. I. Het woord „mannelijke" (betreffende ingezetenen die kiezers zijn) vervalt. De zin sluit met „bereikt" en de daarop volgende woorden van den loopenden volzin („en aan de vrouwelijke ingezetenen die aan gelijke voor waarden voldoen" enz.) vervallen. II. In plaats van „drie en twintig te lezen „een en twintig" (betreffende den leeftijd voor kiezers). Berichten. De Staatscourant van Woensdag 4 October bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten benoemd bij den staf der artillerie tot ma gazijnmeester te Gorinchem majoor C. C. C. d'Engelbronner van het 2e regiment vesting artillerie; benoemd bij het 2e reg. vesting-artillerie tot majoor de kapitein L. Hanau van het le reg. vest.-art.; benoemd bij de vesting-artillerie tot kapi tein de le luitenant J. W. Peppelman van Kampen van het 4e reg. vest.-artillerie; benoemd tot korpsadjudant de ritmeester A. van Mens van het 3e reg. huzaren; benoemd tot leeraar der Rijks-Landbouw- winterschool te Utrecht J. E. Begram van Eeten te Zeist en H. Frantsen te Utrecht; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ridderkerk C. C de Smidt, commies-titulair bij den post- en te legraafdienst. benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Sevilla, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, J. van der Scheer. Aan den heer Van der Scheer kan in de Ne der] andsch taal geschreven worden benoemd bij den dienst der Rijkslandbouw proefstations tot afdeelingschef dr. W. J. Franck, te Wage- nlngen en tot hoofdassistent F. L. Weiss, te Goes, en G. Wieringa, te Wageningen, en bestendigd als assistent: A. Knetemann, te Groningen, mevrouw de wed. Schouten geb. W. S. J. Deken, te Maas tricht, en mej. H. van Gelderen, te Wageningen. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten haren paleize ln het Noordeinde ont vangen monseigneur Achllle Locatelli, titu- Iair-aartsbisschop van Tessalonica, ter over handiging van zijnen geloofsbrief öls verte genwoordiger van Z. H. den paus bij Hr. Ms. hof, met den rang van apostolisch internun tius. De heer von Kühlmann, benoemd tot tijdelijk ambassadeur te Konstantinopel, zal naar alle waarschijnlijkheid alvorens naar Konstantinopel te vertrekken, eerlang nog voor enkele dagen te 'sGrovenhage terug- keeren voor het brengen van officieele af scheidsbezoeken enz. De kolonel van den Turkschen gene ralen sfaf Djeladdin Bey, voorheen militair attaché van Turkije te Bukarest, is in ge lijke hoedanigheid benoemd bij het gezant schap te 's Gravenhage. Verlofgangers van de Land weer. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in verband met de huidige bijzondere tijdsom standigheden, in dit jaar geen verlofgangers van de landweer zullen worden onderworpen aan het in art. 29 der Landweerwet vermel de onderzoek. Duurtetoeslag rijksambte- naren. Naar wij vernemen is in den ministerraad besloten nog voor dit jaar aan den duurtetoeslag voor gehuwde en onge huwde rijksambtenaren in zooverre eene uit breiding te geven, dat deze, naar denzelf den maatstaf als thans, wordt uitgestrekt tol de salarissen van 7500. Zij die reeds in het genot van dien toeslag zijn, zouden een termijn extra ontvangen. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, is ingetrokken zijne beschikking van 27 Augustus 1916, voor zoover betreft de be noeming van M. J. B. Viegers, tot assistent voor de architectuur aan de Technische Hoogeschool te Delft, voor het tijdvak van I September 7976 tot en met 37 Augustus 1917. W ij I e n d s. A. S. Talma. Bin nenkort zal een boek verschijnen dat tot 1 titel heeft „Een held in volle wapenrusting, A. S. Talma en zijn arbeid", en geschreven wordt door C. Smeenk, Mr. Th. Heemskerk en P. van Vliet. De heer Smeenk, die als redacteur van Patrimonium alle bescheiden in zijn bezit heeft, zal de sociale zijde van Talma's ai- beid behandelen; de oud-minister mr. Th. Heemskerk zal hoogstwaarschijnlijk Talma als mfrtister beschrijven; en het Kamerlid P. van Vliet za! Talma schetsen als persoon en in zijn verhouding tot Patrimonium. A:;!erlaiid c?n de Gorlo^. Het opbrengen van Neder schepen. De hoofdbesturen van de zeemansvereen. Volharding en van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders hebben gis termiddag aan den minister van buitenland- schen zaken een adres gezonden, waarin zij hem verzoeken, ernstig te willen optreden tegen het opbrengen van Nederlandsche koopvaardijvaartuigen, die, als de Batavier II, zonder bekenden rechtsgrond door Duit sche duikbooten worden opgebracht en vast gehouden. Zij gevoelen zich tot dit verzoek genoopt, op grond van reeds voorkomende en dreï-. gende werkloosheid onder de transportar beiders. Zij zullen het op prijs stellen, als de minister hen over deze aangelegenheid wil hooren, eventueel inlichten. Bezwaren tegen de invoering der maximumprijzen. Het Permanent bureau ter behartiging van de belangen van den Middenstand, betrok ken bij de distributie der levensmiddelen en levensbehoeften te 's Gravenhage, heeft zich met een adres tot den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gewend, waarin het zegt met verwondering te hebben ken nis genomen, dat de door den minister vast gestelde maximumprijzen reeds vanaf 1 Oc tober in werking treden en dat het den mi nister begrijpelijk zal voorkomen, dat t'jna alle winkeliers tamelijke voorraden hebben van de meeste courante levensmiddelen en levensbehoeften, o.a. rijst, gort, havermout en zeep, eensdeels wegens de Onbekend heid wanneer de distributie een aanvang zou nemen, anderdeels wegens de vrees door de omstandigheden plotseling ontbloot te raken van deze artikelen. dat deze artikelen tot belangrijk hoogere prijzen zijn ingekocht, zoodanig dat het handhaven van de maximumprijzen leidt tot groote verliezen voor den Handeldrijvenden Middenstand. Voorts, dat het geenszins in de bedoeling van den Minister kan liggen, om, waar Z.Exc. de meening is toegedaan den Han del een zoo normaal mogelijk verloop te doen hebben bedoelden Middenstand groote schade te berokkenen.. Redenen, waarom het Bureau den Minis ter eerbiedig en allerdringendst verzoekt een overgangstijdperk te stellen van b.v. minstens 14 dagen, opdaL-~een groot deel der bestaande voorraden kan worden opge ruimd tot de-«prijzen geldende vóór 1 Octo ber en dat het den Minister moge behagen, onverwijld af te kondigen, dat de gestelde maximumprijzen b.v. eerst 20 October in werking treden. Fabrieksturf. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft regelen vastgesteld voor de levering van turf aan steen- cn andere industrieën. Daarbij is bepaald, dat de productie van fabrieksturf voor door de verveneis ter_ beschikking zal gehouden worden van de Distributiecommissie, overeenkomstig de door of namens haar te geven aanwijzin gen. Voorts is het verboden haardbrand ten" behoeve van idustrieele bedrijven te leve ren of te gebruiken. De fabrieksturf zal tot nader bericht door de verveners geleverd worden tegen de vol gende prijzen: Groningsche turf: zwarte turf: 7ste soort groote turf: f 1.60 per kub. M.f 2de soort id. 7.45 per kub. M.; bonte turf: 7ste soort dikke turf 7.05 per kub. M.r 2de soort id. 0.75 per kub. M. Drentsche turf: Zwarte turf: 7 stemsoort kwartiersturf (Gron. bestek) 7.60 per kub. M., 2de "soort id. 7.45 per kub. M.r 1ste soort groote turf (Amst. bestek) 7.50 per kub. M., 2ed soort id. 1.30 per kub. M., 3de soort id. 7.75 per kub. M. Grijze of bonte turf: 7ste soort Gronin ger sbetek 1.05 per kub. M., 2de soort id. 0.75 per kub. M., Iste soort AmsterdamscK bestek 0.85 per kub. M., 2de soort id. 0.70 per kub. M. Groote Doesterd turf: Groninger bestek 1.15 per kub. M. v Overijselsche turf: zwarte turf: 7ste soort groote turf (Amsterd. bestek) 7.50 per kub. M., 2de soort id. 1.30 per kub. M. In de bovengenoemde prijzen zijn de kos ten van het schipladen, alsmede die van hef loegen en stuwen, volledig inbegrepen. De stuwage moet, naar den eisch vart goed werk, zoo dicht mogelijk geschieden. Bij de aflevering wordt in acht genomen, dat brokken van geringere grootte dan een halve turf, alsmede de natte voetturf op de veenplaats achterblijven. De genoemde prijzen worden voorts nog verhoogd met 0.10 per kub. M. etr be strijding van de kosten voortvloeiende uit deze regeling. Levensmiddelen naar Duitschland. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der Nederlanders in Duitschland „Vaderland", ontving den laalsten tijd her- haaldijk verzoeken om inlichting omtrent het zenden van levensmiddelen naar Ne derlanders in Duitschland. (De bladen en ook consulaire ambtenaren verschaften niet genoegzaam licht). Daarom richtte zij zicK tot het Ministerie van Buitenlandsche Za ken, en ontving het volgend antwoord d.d. 29 September 7916 De volgende regeling is getroffen betref fende den uitvoer van pakketten levensmid delen naar Duitschland Aan Nederlanders hier te lande wordt toegestaan om aan hunne Nederlandsche bloedverwanten, die in het buitenland ver toeven, éénmaal in de zes weken een post pakket levensmiddelen van in'andschen oor sprong van ten hoogste 4 K.G. te zenden. Nederlandsche vrouwen' gehuwd met Duit schers worden ten dezen niet als Neder landers aangemerkt. De uitvoer-vergunringen moeten aangevraagd bij het Bureau Uitvoer van-. c Departement van Financiën, Amaliastraai 2, Den Haag. J Het verdient aanbeveling bij deze aan vrage een bewijs van Nederlanderschap van den geadresseerde over te leggen. Ten einde inbeslagneming van het gezon dene in Duitschland te voorkomen, moet de geadresseerde zich met een daartoe strekkend verzoek tot de Zentral Einkaufs- gesellschaft te Berlijn wenden. Dit verzoek moet vergezeld gaan van eert „eidisstaltliche Versicherung", waarvan de tekst door de „Zentral Einkaufsgesell- schaft" aangegeven is. De verschillende belanghebbenden kunnen daaromtrent in lichtingen bekomen bij de Nederlandsche consulaire ambtenaren, die door het gebruik' -daarmede op de hoogte zijn. Dit is het officieele antwoord van den heer Minister van Buitenlandsche- Zaken, waarmede belanghebbenden hun voordeel doen kunnen, en vooral zij, die zich tot de Vereeniging „Vaderland" wendden óm in lichtingen. Jute. De jutefabrieken te Rijssen, van de firma Ter Horst en Co., die 7400 arbeiders té werk houdt, staat wegens gebrek aan grondstof stil. Een deputatie uit de werklieden, hoof den van huisgezinnen, heeft te 's Gra venhage aan het Kon. Nat. Steun-Comité en aan de Nijverheidscommissie een adres aangeboden van den volgenden inhoud. Ondergeteekneden zijn allen hoofden van gezinnen of daarmede gelijkstaanden, ver tegenwoordigende ongeveer 7400 arbeiden der firma Ter Horst en Co. te Rijssen. Zij hebben wegens gebrek aan jutegroncU stof bij genoemde firma al eenige weken geen werk meer. Wel verschaft de gemeen te Rijssen tijdelijk werk, aan personen ge schikt tot graafwerk, door het in cultuur brengen van woeste gronden ep geeft da firma zooveel mogelijk werk buiten de fa briek. Toch is de toestand zoo, dat wij met zeer groote zorg den winter tegemoet ga3n, wanneer met vorst of slecht weer niet ge werkt kan worden en dan niets verdiend wordt. Wij zijn overtuigd, dat de firma van haar

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2