KOLONlÉNi BINNENLAND." Versprelae Berichten. (fcrïrekkelijk' rustig geweest voor het eerst pinds twee weken. Bij den Vrancis-berg jheerschte rust. In het Buzèu-dal, bij Tabla- p>uizi, Bratocea en Predelus artillerie-bom bardement. De toestand is daar .onveran derd. 1 Bij Predeal werd een zeer krachtige aanval van den vijand afgeslagen. In de streek van Dragoslavele hebben wij den Prisaca-berg heroverd, eenige gevangenen gemaakt en 'drie machinegeweren vermeesterd. Op den linkervleugel werden tal van aanvallen en tegenaanvallen ondernomen. Van een vijandelijke afdeeling, die van de 6cara door het Topolog-dal was aangerukt, hebben wij 122 man gevangen genomen; wij maakten drie machinegeweren buit. In het Jiul-dal is de toestand onveranderd, in de streek van Orsowa sloegen wij een vijandelijken aanval af, die gericht was te gen het dorp Bersa. Zuidelijk front. Langs den Donau wordt geweervuur ge wisseld. In de Dobroedsja duurt de hevige strijd voort. Onze troepen hebben zich terugge trokken tot onmiddellijk ten zuiden van den spoorweg CernawodaConstanza. Petersburg, 23 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Op het noordoostelijke Rumeensche front was de vijand in de dalen van de rivieren Trotus, Oituz en Slanitza, door de Rumeniërs aangevallen, gedwongen een weinig terug te gaan. Aan de westelijke grens van Moldavië duren de verwoede gevechten, gunstig ver- loopende voor de Rumeniërs, voort. In de Dobroedsja gaan de Russisch-Ru- meensohe troepen, onder den aanhoudenden druk van den vijand, terug, een hardnekki- gen tegenstand biedende. We en en, 2 3 Oct. (W. B.) Officieel berioht van heden middag. Op het zuidoostelijke oorlogsterrein is bij de O.-H. troepen niets nieuws gebeurd. Berlijn, 2 3 O-c t. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voor middag. Ir den Cernaboog werd de vijand door aanvallen van Duitsche en Bulgaarsche troe pen in de verdediging'gedrongen. Ten oos ten van de Vardar mislukte een nachtelijke aanval tegen Duitsche stellingen. Sofia, 23 Oct. (Bulgaarsch Agent schap). Communiqué van het hoofdkwar tier. Tusschen het Presba-meer en de Cerna zwakke artillerie-actie. In den Cerna-bocht zijn de gevechten nog niet geëindigd. Onze troepen, door Duitsche bataljons versterkt, rukten op naar de dorpen Brod en Sliwitza. In het Moglenitza-dal en ten westen van de iWardar zwakke kanonnade. Ten Oosten van de Wardar levendig geschutvuur; een hevi ge, nachtelijke aanval in de richting van het dorp Bogoroditza werd door ons vuur en hier en daar in handgemeen afgeslagen. Aan den voet van den Belasica Planina heerscht rust. Aan het Stroema-front heeft de vijande lijke artillerie verschillende bewoonde plaatsen voor onze stellingen beschoten. 'Aan de kust van de Egeïsche zee heerscht rust Parijs, 2 3 Oct. (Havas.) Namiddag- communiqué. Van de Stroema tot de Vardar is geen enkele belangrijke beweging te melden. Er waren eenige patrouillegevechten in de streek van Proseny. In het Cernabosch de- 'den de Bulgaren den 19en verscheidene hevige tegenaanvallen met groote effectiefs Op de Servische stellingen. De strijd duurde 'den geheelen dag hardnekkig voort en ein digde met een volledig succes voor onze hondgenooten,* die overal de Bulgaren te rugdreven en hen groote verliezen toe brachten. De artillerie van de geallieerden In de streek van Debrakry steunde krachtig 1de Servische infanterie en decimeerde de Bulgaarsche colonnes door haar flankvuur. Londen, 23 Oct. (R.) Britsch offici eel bericht uit Saloniki. Aan de Stroema- en de Doiran-fronten waren geslaagde invallen in de Bulgaarsche loopgraven. Petersburg, 23 Oct (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene ral en staf. Op het front van het Kaukazische leger werden schoten gewisseld en verkenners- tochten gedaan. Londen, 23 Oct. (R.) Officieel be richt. In Egypte deed den 20en en 21en October aan de westelijke grens eene af- ideeling van het kameelkorps, opereerende met pantserauto's, een aanval in de Dakhla- oase en maakte 125 gevangenen. Ook werd een inval gedaan in de Baharia-oase, waar 50 gevangenen werden gemaakt, waaronder tien officieren. Wij leden geene .verliezen. Londen, 22 Oct. (R.) Officieel be lie f. Heden middag om 1 uur 45 is een vijan delijk vliegtuig Sheerness genaderd; het vloog zeer hoog en wierp vier bommen, nl. 'drie in de haven en één bij het station, •waardoor verscheidene wagons beschadigd werden. Toen Britsche vliegers opstegen verdween 1de vijand in Noord-oostelijke richting. Geen 'slachtoffers. Tweede telegram. De admiraliteit deelt mede. Heden namiddag Is door ons marine-afweergeschut een vijandelijk water vliegtuig neergeschoten en vernield; het ./viel in zee. Vermoedelijk is dit het vliegtuig, dat vandaag boven Sheerness verscheen. Ber 1 ijn, 2 3 Oct. (W. B.) Bericht van den chef van den admiraalstaf der vloot In den morgen van den 22en had een aan viel plaats van vijandelijke watervliegtuigen nsc«aeer.2ocK tnjn'i.» vu r* -firv.st»o=r op onze Oost-Friesche eilanden. De aanval verliep zonder resultaat; er werd geen scha de aangericht. In den namiddag van den 22en wierp een van onze marinevliegtuigen met succes bom- Jnen op de stations en de dokinriohtingen Sheerness in den Theemsmond. Londen, 23 Oct. (R.) Officieel be richt. Een vijandelijk vliegtuig bezocht Margate heden voormiddag om 10 uur en wierp drie bommen neer, die geringe schade aanricht ten in een hotel in het Cliftonville-distriot. Een man en eene vrouw werden licht ge wond. Britsche vliegtuigen vervolgden den vij and in zuid-oostelijke richting. B e r 1 ij n, 2 2 Oct. (W. B.) Betreffende het berioht van de Londensche admiraliteit dat een Engelsche duikboot een Duitschen kruiser ven de Kolberg-klasse heeft getor pedeerd, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het bedoeld oorlogsschip de kleine krui ser München is, die licht beschadigd in een vaderlandsche haven is teruggekeerd. Londen, 23 Oct. (R.) De secretaris van de admiraliteit bericht, dat het bericht, vervat in het officieele telegram uit Ber lijn van 21 October, dat een voor de Vlaam- sche kust opereerende Britsche torpedojager beschadigd is door een bom, neergeworpen door een Duitsch watervliegtuigeskader, niet op waarheid steunt. Londen, 22 Oct. (R.) Volgens door Lloyds ontvangen berichten is het Noor- weegsche stoomschip Fulvio zonder waar schuwing in d3h grond geboord. De beman ning is gered. De Engelsche vrachtschepen Grit en Prin cess May zijn tot zinken gebracht. De be manningen zijn gered. De Noorweegsche stoomschepen Dido, Fart Dl en Duke zijn in den grond geboord. Hetzelfde wordt gemeld van drie zeilsche pen. De Zweedsche schoener Gotha Lejon is in de Alandzee tot zinken gebracht. De be manning is omgekomen. 2 3 Oct. Het Noorweegsche stoom schip Ronnaus is in den grond geboord. Londen, 23 Oct. (R.) Berioht van Lloyds. Het Nederlandsche stoomschip Fortuna is in den grond geboord. De tien overlevenden zijn in den afgeloopen nacht ontscheept door een patrouilleschip. Men vreest, dat de kapi tein en 15 man verdronken zijn. Het Deensche schip Hebe is in den grond geboord. Hetzelfde moet geschied zijn met het Engelsche stoomsdhip Cabotia. Londen, 23 Oct. (R.) Bericht van Lloyds. De Deensche schoener Fritz Emil, de Noorweegsche stoomschepen Rabbi en Risoy en de Zweedsche bark Lekna zijn in den grond geboord. Hetzelfde wordt bericht van het Grieksche stoomschip George M. Embirécos. met de bijvoeging, dat twaalf man van de bemanning vermist worden. W.e enen, 23 Oct. (W. B.) Keizer Frans Jozef heeft aan den Stadhouderijraad Heinrich graaf Stuergkh, broeder van den overleden minister-president, een telegram van deelneming gezonden. Ook de troon opvolger, aartshertog Karei, heeft dit ge daan. Tweede telegram. Het op de baar zetten van het lijk van den vermoorden mi nister-president in de groote met zwart af gezette marmerzaal van het gebouw van het minister-presidium, was heden morgen vol tooid. Het lijk, in de uniform van den mi nister-president gekleed en versierd met het lint van het grootkruis der Stefanusorde, rust in een zwarte metalen kist, waarvan de bovenste wand uit glas bestaat en de geheele gedaante van den overledene laat zien. De zaal is zeer 'rijk met palmen en bladplanten versierd. Aan den voet van de kist en aan de wanden stapelen zich sedert heden mor gen de kransen op. In den voormiddag was de toegang tot het lijk toegestaan. Bulgaarsche graanvoorra den. Het officieele onderzoek, naar de graanvoorraden in Bulgarije ingn.eld, heeft een blijde verrassing gebracht. Bij den graanvoorraad in Bulgarije komt nog de oogst uit het veroverde Dobroedzjagebied, die uitstekend is geweest. Groote hoeveel heden graan zijn den Bulgaren in handen gevallen, niettegenstaande de Rumeniërs een gedeelte medegenomen of vernietigd hebben. De voorraad uit de Dobroedzja en de Bulgaarsche oogst zijn niet slechts vol doende voor het geheele land, maar laten nog een groot overschot. Een geneesmiddel tegen oorlogsbrandwonden. In de Daily Cronicle geeft een medewerker eene be schrijving van een nieuw geneesmiddel, dat in den laatsten tijd in Frankrijk onschatbare diensten verleent. Kwamen brandwonden altijd in den oorlog reeds veel voor, sedert de Duitschers de „Flammenwerfer" als wa pen begonnen te gebruiken, is het aantal dier gevallen geweldig toegenomen. Be dekt met afschuwelijke brandwonden wor den de met deze toestellen verschroeiden in de hospitalen gebracht en velen sterven een ellendigen dood, na een gruwelijk lij den. Een uitvinding van den Franschen ge neesheer dr. Barthe de Sanfort heeft hierin eene belangrijke verbetering gebracht. Het is dezen geleerde gelukt een product sa men te stellen uit barnsteenhars en paraf fine, dat niet alleen een pijnstillenden in vloed heeft, maar de ergste brandwonden geneest, zonder dat er ook maar een littee- ken achterblijft. Ambrine heet het nieuwe wonde-genee^- middel. Het ziet er trasachtig uit. fte ge- WBOtt KJMI wonde wordt met gesmolten ambrine inge smeerd. dat te voren heet is gemaakt. Steekt men de hand in dit gesmolten meng sel, dan bemerkt men geen hitte of pijn, maar een aangenaam gevoel, zooals een heete pleister op een gezwel den lijder ge ven kan. De ambrine wordt met zachte penseelen op de wonden, hoe groot die ook zijn, ge smeerd en doet de pijn onmiddellijk be daren. Is het eenmaal koud geworden, dan vormt het een vaste, lenige huid. Oost-Inaië. De onlusten in Pjambl. (Officieel). Bij het departement van kolo niën zijn de navolgende telegrafische be richten uit Nederlandsch-Indië ontvangen: 1. De gouverneur-generaal heeft het voornemen in deze week den directeur van B. B. H. Carpentier Alting naar Palembang en Djambi te zenden om met de residenten over den toestand aldaar besprekingen te houden. 2e. De assistent-resident van de Rawas bericht, dat de patrouille onder kapitein Frankamp, die blijkens het op den !9en Oc tober verspreide bericht, via Moeara Klingi, Moeara Bliti en Trawos te Moeara Roepit was aangekomen, eenige verzetsleiders heeft gevangen genomen. De doorkruiste streek was rustig. De telefoonlijn naar Moe- ara Roepit is hersteld; het verder herstel wordt met hulp van de bevolking voortgezet. De opstand in Rawas is geheel gebroken; er bevinden zich daar geen ontevredenen meer. Alle leiders en opstandelingen zijn gevangen genomen. Volgens berichten uit de Tabirstreek be gint de bevolking in de doesoens Seling en Kapoek terug te keeren; de hoofden meld den zich. In Rantau Pandjang (aan de Oeloe Tabir), Soengei Manau, Moeara Siaw en Djangkat (beide laatste plaatsen aan de boven Tam- besi) is het rustig. In verschillende doesoens aan de Merangin en aan de Pengaboean (Boven Toengkal) is de bevolking terugge keerd. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: Luitenant Kroesen is te Djambi terugge keerd. De colonne in het Merloenggebied heeft drie opstandelingen gedood; 55 leiders uit het Tcengalgebied werden gevankelijk naar Djambi gebracht. Officieel wordt medegedeeld, dat de te genstand in de streek van de Rawas, be halve in het stroomgebied van Limoen en Bantangari, volledig gebroken is. Alle lei ders zijn gearresteerd. De bevolking van de meeste dorpen maakt zich gereed terug te keeren; hetzelfde is het geval in de Grangi- streek en Pengaboeantoengal. De reis van den heer Liefrinck. Men meldt ons uit Den Haag: Bij gedane navraag bij het Departement van Koloniën vernamen wij, dat de opdracht van ,den Gouverneur-generaal aan het raadslid Liefrinck, om een onderzoek in te stellen naar den druk der heerendiensten en belastingen in de Buitenbezittingen en met name in de residentiën Sumatra's West kust Tapsnoeli en Lampangsche districten, geen verband houdt met de onlusten in sommige gedeelten der Buitenbezittingen. De heer Liefrinck zal dan ook eerst te gen het midden van November zijn dienst reis aanvangen. De directeur van Binnen'andsch Be stuur Carpentier Alting zal in de volgende week ter bespreking van den toestand naar Djambi en Palembang gaan. Een nieuw complot op Java? Het Departement van Koloniën verstrekte ons de volgende inlichting. Het in de pers verspreid bericht omtrent de ontdekking eer.er wijdvertakte samen zwering op Java houdt vermoedelijk ver band met het feit, dat inlanders van Kediri afkomstig, in de afdeeling Magesan niet ver van de hoofdplaats Madioen, in de re sidentie van dien naam gelegen tjimats (reepjes papier, waarop Quoran-spreuken zijn geschreven) hebben verspreid, die den houders onkwetsbaarheid moeten waarbor gen, wanneer mettertijd het nieuwe Javaan- sche rijk zal worden gesticht. De zaak is door den Regent aan het licht gebracht en wordt door de gewestelijke bestuurs-ambtenaren als van geenerlei po litieke beteekenis geacht. Een onwaarschijnlijk bericht. Men meldt ons uit Den Haag: Naar we vernemen is bij de Koninklijke Nederlandsche Petroleummaatschappij niets bekend van een bedreiging van de gebou wen der Maatschappij te Balikpapan op Bor neo door oproerlingen. Het bericht wordt ook in 'hooge mate onwaarschijnlijk geacht, aangezien zich in de omgeving van de in stallaties van de Koninklijke te Balikpapnn op dagenlange afstanden geen inlandsche bevolking bevindt. De Staatscourant van 23 Oct. bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten. benoemd tot officier van gezondheid le klasse die der 2e klasse H. de Groot; benoemd tot notari? te Voorburg mr. A. M. R. Beguin, candidaat-notaris, advocaat- procureur te 's Gravenhage; op eigen aanvrage in rang en anciënni teit onder stilstand van pensioen in activi teit gesteld de gepensionneerde kapitein der mariniers J. van Haaften. bevorderd bjj het hoofdbestuur der pos terijen lot referendaris mr. J. F. van Royen, thans hoofdcommies; op verzoek eervol ontheven A. Kuiler, di recteur van het post- en telegraafkantoor te Waspik, van het beheer van dat kantoor en is hij benoemd tot commies der posterijen en telegrafie 2e klasse. De Prins der Nederlanden zal 25 No vember een bezoek brengen 8an de Rotter- damsche padvinders. Jhr. S. M. S. de Ranitz. Werd reeds vroeger gemeld, dat Jhr. S. M. S. de Ranitz, grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder, eenigen tijd rust moest nemen, thans zal men met leedwezen ver nemen, dat er sprake ih van een meer ern stig lijden, waardoor Jhr. De Ranitz zijne werkzaamheden sinds geruimen tijd niet ver vullen kan. De gezant van Oostenrijk-Hongarije te 's Gravenhage, baron von Giskra, is Zater dag voor eenigen tijd met verlof naar zijn land vertrokken. Als zaakgelastigde zal tijdens de afwezig heid van den gezant optreden gezant- schapsraad Graaf Calice. In het hotel des Indes te 's Graven hage is aangekomen de heer D. C. von Bülow, nieuw benoemd attaché bij het Duit sche gezantschap te 's Gravenhage. Bij Koninklijk besluit is de heer J. O. Laing erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Amerika te Batavia. De Grondwetsherziening. In parlementaire kringen wordt aangeno men dat de behandeling van de grondwets herziening voorstelling nog de geheele maand November zal vorderen. Alge-meene beschouwingen Staatsbegrooting. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer over de Algemeene Beschouwingen der Staatsbe grooting voor 1917 komt Donderdag a.s. voor de tweede maal bijeen ,zoodat kort na dien datum de verschijning van het Voor- loopig Verslag kan verwacht worden. De Staatscommissie tot voorbereiding van de te nemen maatregelen ter bevorde ring der codificatie van het internationaal privaatrecht hield gisteren, onder voorzitter schap van Staatsraad mr. Th. Heemskerk, eene vergadering in het Departement van Buitenlandsche Zaken. Opkomst landstorm. Bij Kon. besluit van 25 September zijn uit art. 14 van het Landstormbesluit, regelende de vrij stelling en voorloopige vrijstelling van land stormopkomst, epnige categorieën van per sonen geschrapt. In velband hiermede heeft de minister om trent de opkomst van de landstormplichtigen van de jaarklasse 1910 tot en met 1916, be- hoorende tot bedoelde categorieën, de vol gende regeling getroffen: De ambtenaren in vasten dienst, werklie den en tijdelijk personeel bij de artillerie- .inrichtingen moeten zich in het tijdvak 13—25 November voor den werkelijken dienst aanmelden bij den commandant van de 1ste werklieden-compagnie. Hun oproe ping geschiedt door dien commandant. De ambtenaren, werklieden en tijdelijk personeel bij het rijksmagazijn van genees middelen, ambtenaren, mindere geëmploy eerden, kleermakers-buitenwerkers en tijde lijk personeel bij de centTale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, werklieden en tijdelijk personeel bij de militaire verple- gings-inrichtingen, leden van commissiën voor de verpleging en de verzorging van le ger en bevolking in liniën en stellingen, en leden van de aanschaffings-commissie van voorraden verplegingsbehoeften voor het le ger zullen tusschen 13 en 18 November in werkelijken dienst worden gesteld bij het de pot administratietroepen. Hun oproeping ge schiedt door den commandant van dat depot. Als uitzondering op den regel, welke tot nog toe in het algemeen gold bij de oproe ping van de verschillende landstormjaarklas- sen, zijn van verplichting tot aanmelding niet uitgezonderd diegenen van bedoelde landstormplichtigen Die landstormplichtig zijn geworden ten gevolge van een 'hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens kostwinner schap of wegens persoonlijke onmisbaarheid, om het even, of de vrijstelling tijdelijk of voor goed werd verleend die kleiner zijn dan 1.55 M. die gediend hebben bij de zeemacht het korps mariniers en de marine-reserve 'hieronder begrepen bij het leger hier te lande het reservepersoneel bij de land macht hieronder begrepen bij de gou vernementsmarine in Nederlandsch-Indië of bij de Koloniale troepen. Het personeel, behoorende tot bakkerijen, meelfabrieken van verduurzaamde levens middelen, kleermakerijen en schoenmake rijen, met welker eigenaren of directiën con tracten zijn aangegaan tot levering aan het leger en het personeel, werkzaam bij aan nemers, met wie op het tijdstip van het op roepen van den landstorm, contracten loo- pende zijn voor de levering van uitrustings stukken of grondstoffen ten dienste van het leger, moeten door de burgemeesters wor den opgeroepen, om in December voor den provincialen adjudant te verschijnen, ten einde in werkelijken dienst te worden ge steld. Van de oproeping moeten worden uit gezonderd diegenen, die ook buiten oproe ping zouden zijn gelaten, indien zij geen deel hadden uitgemaakt van bedoelde ca tegorieën. Indien de werkgever van land- stormplitihtigen, als bedoeld van oordeel is, dat zij in zijn bedrijf onmisbaar en onver vangbaar zijn, dan kan hij reeds nu aan den minister yan oorlog aanvraag doen om hen tijdelijk van den werkelijken dienst vrij t« stellen. Een order van den com mandant van het veldleger. De commandant van het veldleger heeft»; naar de Tel. meldt, dezer dagen een order uitgevaardigd, betreffende het optreden van alle militairen in het openhaar, welke hier volgt: „Ieder militair van eiker, rang moet er c;a eer in stellen In het openbaar door houding en gedrag te toonen, dat hij in den goeden zin van het woord soldaat is, en soldaat, waarop het Nederlandsche volk trotsch kan zijn. De flinkheid van het leger geeft moed en vertrouwen aan het volk, verhoogt het aan zien van ons vaderland in het buitenland eiv vermeerdert het ontzag, dat men heeft voor de Nederlandsche natie. De houding der troepen bij de jongste lo« ger-manoeuvres, hun flink marcheeren, zelfs op den laatsten dag van den terugkeer naar de gewone kantonnementen, hun groot uit houdingsvermogen en hunne opgewektheid gaven een denkbeeld van de innerlijke kracht ven ons leger en moeten op eert ieder, die de troepen zag, een vertrouwen* wekkenden indruk hebben gemaakt. Maar ook buiten het gelid, ook wanneer de militair zich afzonderlijk of in gezeU schap, op de openbare straat of in een voor, het publiek toegankelijk lokaal bevindt, ook' wanneer hij met verlof is, alzoo onder alle omstandigheden, moet de Nederlandsche militair er aan indachtig zijn dat het oog op hem gevestigd is, dat niet alleen zijn landgenooten maar ook de buitenlanders en er zijn er thans zoovele in ons land zijn doen en laten gadeslaan. Zijn optreden moet zoodanig wezen, dat de Nederlandsche burger den buitenlander met trots kan wij zen op den Nederlanaschen militair. De wij ze, waarop die vormen worden in acht ge nomen, zijn voor zeer velen, vooral voor den burger, een maatstaf van beoordeeling en datfrnaar wordt dikwijls afgemeten de in nerlijke waarde van den troep. Het slenteren met de handen in de zak ken, het staan hangen op hoeken van de straat, het in strijd met de goede vormen den meerdere nopen een trottoir te verlaten, het achteloos groeten, dat alles geeft een indruk van slapheid, van minderwaardigheid; een indruk, die geenszins in overeenstemming is met hetgeen de troep inderdaad waard is. Ik weet zeer goed, dat er nog heel wat meer noodig is, dan de uiterlijke vormen en iH waardeer wat de troep kan en bewezen heeft te kunnen. Maar, zooals gezegd, ook de uiterlijke vor men moeten worden in acht genomen; elke verwaarloozing daarvan, maakt naar buiten een ongunstigen indruk, die de troe^ door zijne overige goede hoedanighedenjuet ver dient. De minder gunstige beoordeeling heeft de troep dan aan zichzelf te wijten; en dat moet niet. Daarvan moet de troep in zijn geheel doordrongen zijn. De vormen door den mindere tegenover de in rang hoogeren moeten correct wor den in acht genomen; zij moeten door den meerdere worden verlangd en even vorme lijk door hen worden beantwoord. Dat alles is noodig, omdat het zoo be hoort. Maar ook noodig, omdat ieder wel denkend toeschouwer achting heeft voor dengene, die doet wat zijn plicht is en in zijn hart minacht dengene, die zijnen plicht verzaakt of zich daaraan onttrekt. De mii>- deren, die begrijpen, wat de waarde is van de achting, die het Nederlandsche volk aan een flink Ncdarlandsch leger zal toedragen, moeten elkander aansporen om, ook ten aanzien van het in acht nemen van een flin ke houding en een uitstekend gedrag in h.et openbaar, een goeden indruk te maken; zij moeten daarnaar streven, niet uit vrees voor straf, maar omdat een Nederlandsch mili tair wil zijn een flink militair en hij zicK schaamt, wanneer de buitenlander een on gunstigen indruk omtrent hem verkrijgt. Die zaken moeten met den troep ampel en breed en vooral opwekkend worden bespro ken. Ik verwacht daarvan veel heil. Tegen degenen, die uit gebrek aan goe- den wil of uit onwil incorrect handelen, moet uit den aard der zaak, streng corrigefr' rend worden opgetreden." De Verzekeringsbode. Tol hoofdredacteur van De Verzekeringsbode Is met ingang van 1 Januari 1917 benoemd de heer J. M. van Hoogstraten, c' f der in spectie van de Levensverz. Maatschappij „Dordrecht", Rederland en do oor*jog. Een bom uit een Zeppelin. Behalve te Rhenen, Wagenir.gen eri andere plaatsen boven Grebbe en Gekler- sche Vallei is Zondagavond ook boven Cu- lenborg, Wijk bij Duurstede en Gorinchem een Zeppelin gezien, waf wel dezelfde zijn zal. Uit Gorinchem wordt ons nog gemeld Nabij deze gemeente is Zondagavond om streeks 7Yk ure eene Zeppelin verschenen op een hoogte van circa 60 M. boven hel station van Arkel. Hij zweefde in de richting van Gorinchem naar Leerdam. Buiten hel schip hing een gekleurd licht, dat later in gehaald werd. Een vlag of een naam was niet te onderscheiden. Toen het schip boven den Bloklandschen weg gedreven was, viel plotseling een brandbom naat beneden, die bij „het Heultje" in Hoog- Blokland terecht kwam. De ontzettende knal werd overal gehoord. In den weg wer<h een gat geslagen en tevens werden eenige hoornen ontworteld. Het onderstel van de bom is geheel ver nield. De overblijfselen werden op het stad huis te Gorinchem gedepoijserd. De diameter van de bom was ohgaveef

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2