DE EEMLANDER". Donderdag 26 October 1916. 15d' Jaarnang. BUITENLAND. N° 100. Hoofdredactie: MARIE VAN VERSENDAAL. Mr. D. J. VAN SCHAARDENBURG. ABONNEMENTSPRIJS: "or 8 maanden voor Amersfoort Idem franco per post f 1.30. r__ - 1.80. Per week (metgratfs verzekering tegen ongelukken) - 0.126. Afzonderlijke nummers0.05. Wekelyksch bijvoegsel „De Hollandsche Buisvrouio" (onder redactie van Thérèse Hoven) per 3 mnd. 50 ets. Wekelijksch bijvoegsel „Pak me mee,% per 3 mnd. 52 Cts. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 46. Intercomm. Telefoonnummer 66. Uitgevers: VALKHOFF Co PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 1—5 regels,. f 0.80. Elke .regel moor- 0.15. Dienstaanbiodingon 15 regels,, - 0.50. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bodriji bestaan /.oor vooidooligo bepalingen tot hot herhaald advortoeren in dil Blad, bij abonnomont. Eene ciroulairo, bevattondo de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Lord Grey over den oorlog. Het verleden en de toekomst hebben aan lord Grey, den minister van buitenlandsche «aken van het Britsche rijk, de stof geleverd voor de rede, die hij verleden Maandag heeft gehouden aan den disch van de bui tenlandsche persvereeniging te Londen. Hij heeft beschouwingen geleverd over de vraag hoe deze wereldstrijd is ontstaan en wie er schuld aan heeft, dat hij is uitgebroken, en heeft den wensch uitgedrukt, dat deze vra gen ten overstaan van eene onafhankelijke en onpartijdige rechtbank zouden worden onderzocht. Dat zijn zeer interessante vra gen en het'is te hopen, dat spoedig de tijd moge komen, waarop zulk eene rechtbank «al kunnen bijeenkomen. Maar op dit oogen- blik zijn er andere vragen van meer urgen tie, waarover men gaarne den leider van de Britsche buitenlandsche politiek had hooren spreken. Lord Grey heeft ook vragen aangeroerd, die op de toekomst betrekking hebben. Hij heeft de onzijdigen op het hart gedrukt, dat het beste wat zij konden doen was te zorgen, dat een oorlog als deze niet meer zal kun nen voorkomen. Hij hèeft hun wenken ge geven voor 't geen zij moeten doen om dat doel te bereiken, en te verstaan gegeven, dat het allereerst noodige is, dat zij zorg dragen eene organisatie in 't leven te roe pen, die in dagen van krisis beschikt over de macht, vereischt om haren wil, dat even- tueele geschillen op andere wijze dan door oorlog tot beslissing worden gebracht, door te zetten. Hij is ook bedacht geweest op de mogelijkheid, dat die pogingen niet zullen slagen, en voor dat geval heeft hij de nood zakelijkheid aangewezen om regelen te stel len betreffende de methodes, die bij het voeren van den oorlog in acht genomen moeten worden. Voor dit alles hebben de oorlogvoerenden geen tijd; maar zij zullen niets liever zien, dan dat de onzijdige staten 2ich er mee bemoeien, en dat die niet daar mee wachten, totdat de oorlog geëindigd zal zijn. Tusschen het verleden en de toekomst echter ligt het heden. Lord Grey laat het heden rusten en dat is de ontbrekende schakel in zijn betoog. Het is zeker een in teressant arbeidsveld, dat de Britsche be- windsman aan de onzijdige staten aanwees voor de toekomst, maar het zou oneindig interessanter geweest zijn, als hij de aan dacht bij het heden had bepaald. Wij zijn, nu midden in den oorlog, en als men thans zich er op gaat toeleggen, om de methodes van de oorlogvoering te verzachten, dan zou men daarvan dadelijk de goede uitwerking kunnen zien. Het is ook voor de geschie denis van dezen oorlog van veel belang, dat men tracht over de vraag wie aanspra kelijk zijn voor het ontstaan van den oorlog, het volle licht te doen opgaan. Maar van oneindig meer belang zou het zijn, wanneer werd onderzocht hoe het mogelijk zal zijn den strijd te doen eindigen en de wereld van dezen geesel te verlossen. Dat is een gebied, dat lord Grey in zijne rede van verleden Maandag met zorg heeft vermeden. Verbetering van de oorlogsme thodes is voor hem eene vraag van de toe komst, maar voor het heden wil hij niet geraakt zien aan de vrijheid van de oorlog voerenden om den strijd tè voeren op de wijze, die hen het best past, zonder zich aan eenigen beperkenden regel te storen. Over de wijze, waarop de- strijd kan worden beëindigd, hebben wij uit zijn mond niets anders vernomen dan dit ééne, dat de ge allieerden zich waarborgen moeten verze keren voor den toekomstigen vrede. Het zelfde hebben wij ook-yernomen van Duit- sche zijde in geheel identieke woorden. Het ongeluk is alleen, dat men in het eene geval de woorden moet verstaan geheel an ders dan in het andere gev^l. Zoolang .het verschil in de beteekenis, die deze woor- Öen hebben voor de beide partijen, blijft be staan, is de hoop op het tot stand komen van Hen vrede ijdel. Het streven zal moeten zijn, 'dat verschil in de wederzijdsche opvattin gen te doen verdwijnen. Hoe lang het nog zal duren, voordat in die richting pogin gen kunnen worden aangewend, is niet te leggen. Wij weten alleen, dat daarvoor op dit oogenblik nog geen kans bestaat. Ook de rede van lord Grey opent daarop geen uitzicht en dat is voor ons een reden, om haar met teleurstelling op zijde te leggen. De oorlog. B e r 1 ij n, 2 5 Oct. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voor middag. Tengevolge 'van het regenachtige weder bleef gisteren de gevechlsarbeid in het Som- megebied rusten. Het artillerievuur steeg slechts voor eenigen tijd. In de avonduren zijn Fransche aanvallen uit de linie Les Boeufs—Rancourt voor onze versperringen met groot verlies maar zonder succes ineen- gevallen. Aan het noordoostelijke front van Verdun won een Fransche aanval tQt aan het bran dende fort Douaumont veld. De strijdhande- ling houdt aan. Londen, 25 Oct. (RCommuniqué van generaal Haig. Er viel zware regen gisteren gedurende den geheelen dag. Gedurende den nacht was de vijandelijke artillerie werkzaam ten noordoosten van Courcelelte en langs den weg Pozières—Bapaume. Par ij s, 25 Oct. (Havos). Namiddag communiqué. Ten noorden van Verdun deden de Duii- schers twee tegenaanvallen op de vleugels van het nieuwe Fransche front. Een van dezen, die op het einde van den avond ge richt was tegen de steengroeven van Hau- dromont, werd afgeslagen. De ander werd omstreeks 5 uur 's morgens beproefd tegen de batterij Damloup en mislukte eveneens. Het geheele veroverde terrein is onge schonden gehandhaafd. De schoonmaak van het fort Douaumont werd redurende den nacht voltooid. De commandant van het fort is door ons gevangen genomen. Avond-communiqué. Drie achtereenvolgèndé vijandelijke te genaanvallen in de streek van Haudromont en Douaumont zijn allen mislukt. Ons front is overal ongeschonden. Wij gingen verder vooruit ten oosten van het Fuminbosch en ten noorden van Chenois. Tot dusver zijn 4500 ongewonde gevangenen geteld. Elf Engelsche bombardement-vliegtuigen, door vijf beschermende vliegtuigen geëscor teerd, hebben den 23en 1300 K.G. bommen geworpen op de hoogovens te Hagondange, waardoor verscheidene branden veroorzaakt werden. De vliegers namen waar, dat de Fransche luchtraid van den vorigen nacht tegen Hagondange veel schade had aange richt. Londen, 25 Oct. (R.) Avondcommu niqué van generaal Haig. Het regende gedurende bet grootste ge deelte van den dag. Ten zuiden van de An- cre was de* vijandelijke artillerie \verkzaam in 't bijzonder in de buurt van Le Sari en Eaucourt l'Abbaye. Elders op ons front was bij tusschenpoo- zen gianaatvuur aan beide zijden. B e r 1 ij n, 2 5 Oct. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden voor middag. Een gasaanval van de Russen aan de Szczara mislukte. Ook aam een aanval van Russische batillons bij Kol. Ostrow (ten noordwesten van Luzk) bleef elk succes ont zegd. In het zuidelijke gedeelte van de Woud- Karpathen bleven bij gevechten van kleiner omvang de gewonnen hoogtestellingen in ons bezit. B e r 1 ij n, 2 5 Oct. (W. B.) De slag aan de Narajowka is na een zwaren strijd van zeven dagen voor goed ten gunste van de Duitsche troepen beslist. Een nieuwe po ging van de Russen om zich een weg naar Lemberg te banen, is wederom, ondanks ontzettende bloedige offers, mislukt. Het Russische front stak in dezen sector in een boog van omstreeks 2 K.M. diepte en 4 K.M. lengte over de Najarowka uit en bood met de binnen de boog gelegen beheer- schende hoogten 345 en 330 een uitmun tende basis vooV den Russischen aan vals- stoot. Den 15en October deden de Russen zon der eenig succes drie woedende aanvallen in de geheele frontbreedte tusschen de Lipa Dolna en Skomorschy. Den 16en geschied de nog een zware aanval onder den inzet van omstreeks 33,000 man, die door de Pommeranen en de Brandenburgers bloedig afgewezen werd. De Duitschers gingen nu hunnerzijds over tot den aanval. Zij maakten 36 officieren en 1927 manschappen tot gevangenen en ontnamen aan de Russen stellingen van 1 K.M. diepte. Den 19en bestormden de Pommeranen de hoogte 345 en de verder zuidelijk gele' gen Russische veldvesting Diakowa en maakten 15 officieren en 1760 manschap pen gevangen. Den 20en werd hoogte 310 bestormd- Ondanks een door sterke Russische reser ves uitgevoerden tegenaanval op hoogte 310 en het werk Diakowa, konden de Rus sen zich niet meer op den westelijken oever van de Narajowka staande houden; zij wer den voor goed op den anderen oever terug geworpen. Ook de tweede groote Narajowkaslag bracht den vijand niet dichter bij zijn doel: Lemberg. Hij verloor integendeel een ster ke brugstelling aan de Narajowka, den gan- sche vooruit springenden boog en de hoog ten 345 en 310. De veldvesting en de loop- graafnetten zijn met Russische lijken be dekt. Verder verloren de Russen in den ze- vendaogschen Slag meer dan 5000 mar. en eene menigte machm<?gaweren, mijnwerpers len pioniersmatecieeL. De 41e Russische di visie is geheel in de pan gehakt, de 3e Fin- landsche divisie op eenige overblijfselen na vernietigd. W e e n e n, 2 5 O c t. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. Behalve geslaagde- voorpostengevechten bij Zborow is bij de Oosienrijksch-Hongaar- sche troepen niets van belang voorgekomen. Petersburg, 25 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. Ten zuiden Van Dorna Watra hebben onze voorste afdeelingen den vijand van eer. reeks hoogten verdreven. Zij maakten een aantal gevangenen én veroverden twee machine-geweren. Weenen, 2 5 Oct. (V/. B.) Officieel bericht van heden middag. Het noordelijke gedeelte van het Karst- plateau stond onder hevig gaschut- en mijn- vuur. Rome, 25 Oct. (Stefani). Officieel communiqué. De artillerie-acti» werd gisteren wederom door het slechte weer belemmerd: zij was echter toch vrij intens aan hét GiHische front, waar wij vijandelijke bergplaatsen van levensmiddelen te Dueno, Pestovizza en Comeno vernielden. Op het Korst-plateau heeft onze infante rie eenige deelen van ons front 'verbeterd en vooruit gebracht. Berlijn, 2 5 Oct. (W. B.) Bericht uit het groote -hoofdkwartier van heden voor middag. Aan het oostelijke front is bij plaatselijke gevechten de toestand niet veranderd. Ten noorden van Kampolmy maakte onze aanval vorderingen. De Vulkaanpas is door Duit sche en O.-H. troepen bestormd. Bij de legergroep van Mackensen gaat de vervolging stelselmatig verder. Cornawoda is heden morgen genomen; bijzonderheden zijn nog niet bekend. Daarmee is het in de Dobroedsjn opereerende Rumeensch-Russi- sche leger van zijne laatste spoorwegverbin ding beroofd en een buitengewoon gewich tig succes verkregen. S o f i a, 2 4 O c t. (W. B De nieuwe O' er- I winning- van de bondgenooten in de Do- i broedsje verwekte bij de bevolking van Sofia en het geheele land de levendigste vreugde. De vlaggen werden uitgestoken en in de kerker, werden dankstonden gehou den. De pers brengt hulde aan den helden moed van de troepen en doet de groote be teekenis van de overwinning uitkomen. De veroveringen van Rumenië en zijne plan nen om eene groote mogendheid te worden, die in Constanza werden ontworpen, zijn daar ook ten gr3ve gebracht. De Narodni Prava schrijft: In Constanza kocht Rusland Rumenië om Bulgarije te vernietigen en de poorten van Konstantinopel te openen. In Constanza behaalde de Entente aan den vooravond van den wereldstrijd diplomatie ke overwinningen. Het is te hopen, dat de militaire overwinning bij Constanza een voorteeken zal zijn van het einde van den oorlog. Weenen, 25 Oct. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. De O.-H. en Duitsche troepen ontnamen den tegenstander den Vulkaanpas. De ten noorden van Campolung strijdende verbon den strijdkrachten wonnen eveneens veld. Aan de oostelijke grens van Hongarije wordt verder gestreden. Het Szekler infan- lerieregiment no. 82 veroverde in het Bereczer-gebergle na een verbitterd hand gemeen een sterk verschanste grenshoog- le. De bezetting is voor een deel gevangen genomen, voor een ander deel afgemaakt. Niemand is ontkomen. In den drielandenhoek sloegen onze troe pen "in hunne nieuwe stellingen Russische aanvallen af. Een plaatselijke inval van den vijand werd dadelijk verijdeld. Sofia, 25 Oct. (Buig. agentschap). Communiqué van het hoofdkwartier. In de Dobroedsja vervolgen de verbonden troepen den vijand. In den avond van den 24en bereikten zij de linie meer Tasjavlu, hoogte 177, ten westen van het dorp Ester, Dorabantu, Toctomak, hoogte 126 bij Defcea, hoogte 114, hoogte 107, Movila, Mossu, Oprea en dorp Kokuvleni. Heden 25 Oct. in den morgen nam de eerste infanteriedivisie van Sofia Cernavoda. De vervolging duurt voort. De in Constanza veroverde buit is aanzienlijk: namelijk 500 wagons en verscheidene lokomotieven. Het station van den spoorweg is onbeschadigd. Voorts zijn talrijke petroleumhouders in ons bezit gekomen, bijna allen gevuld. Ook de loodsen en pakhuizen aan de haven zijn völ en in de haven zelf is een: vloot van 70 Turksche lichters, die door de Rumeniërs waren achtergehouden. Langs de Donau heerscht rust. Bukarest,250ct. (Rumeensch agent schap). Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Noordelijk en Noord-Westelijk front bij Tulghes, Bicar en in het TrotJS-dal is de toestand onveranderd. In het Uzu-dal wordt de strijd voortgezet. Wij zijn naar het Westen vooruit gegaan en hebben drie offi cieren en 108 soldaten gevangen genomen. Bij Oituz werd de vijand over de grens ge- Worpenwij ontnamen hem 159 gevange nen. In het Buzeu-dal, bij Tablabutze, Predclus en Bratocea is de toestand onveranderd. ïn de plaats van Predeal wordt gevochten. In de streek van Dragoslavele wQedt een strijd. Wij sloegen.de vijandelijke aanval'en af-ten Oosten van de Olt en drijven den vij and in Noordelijke richting terug. Ten Wes ten van de Olt is de actie zonder beteekenis. Ten Westen van Jiu hebben een weinig ter rein ontruimd. Ia de streek van den Vulkaanpas en in Orsova artillerieduél. Aan het Zuidelijke front is niets nieuws gebeurd langs de geheele Donau. In de Dobroedsja hebben wij ons noorde lijk van Cernawoda terug getrokken. Petersburg, 25 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralen staf. De vijand viel de Rumeensche troepen aan bij Predeal (18 werst, ten zuiden van Kronstadt), in het Tirgulul-dal, bij Kimpo- lung (ten zuidwesten van Kronstadt) en in het Djul-dal, en noopte hen een weinig te rug te gaan. In de Dobroedsja duren de aanvallen van den vijand langs het geheele front voort. De Russen en Rumenicrs trekken al strijdend naar het Noorden terug; zij waren genood zaakt de linie CernawodaTasaolu-meer (aan de kust ongeveer 18 kilometer ten N. van Constantza) prijs te geven. B e r 1 ij n 2 5 O c t. (K. N.) De Lokal An- zeiger ontleent aan Zwitsersche bladen, dat volgens een gecensureerd bericht ih de No- woje Wremja de gezanten te Bukarest toe bereidselen treffen voor hun vertrek uit het vestinggebied. Londen, 25 Oct. (R.) Minister Lloyd George zeide in het lagerhuis, in antwoord op eene vraag betreffende den toestand van Rumenië: Wij en onze bondgenooten zijn werkzaam in gemeen overleg en alles wat mogelijk is om Rumenië te helpen vyordt ge daan. Het zou klaarblijkelijk ongewenscht zijn in bijzonderheden te treden over de maatregelen, die worden genomen. Weenen, 25 Oct. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Van het oorlogstooneel in Albanië niets nieuws. P a r ij s 2 5 Oct. (Havas). Namiddag- communiqué. Er was bij tusschenpoozen kanonnade op het geheele front, maar geene ir.fanterie- actie, behalve in het midden, waar Duitsche tegenaanvallen bij Makukovo gebroken wer den door het vuur van de geallieerden. Twee vijandelijke vliegtuigen waren ge dwongen te landen met averij ten gevolge van gevechten'met vliegers van de geal lieerden. In de slreek van Korit?a en Premeti' (Zuid- Albanië) heeft cnvallerie van het leger van Saloniki zich in verbinding gesteld met ca- vallerie van het Italiaansche detachement te Valona. Sofia, 25 Oct. (Buig. agentschap). Communiqué van het hoofdkwartier. Op het Macedonische front ge.en veran- derirg. Ten zuiden van het Prespameer, op den weg naar de dorpen Zwezda en Biklista, had onze cavallerie ontmoetingen met af deelingen vijandelijke verkenners. Op het geheele front, van het Prespameer tot de Egei'sche zee bombardeerde ecu vijandelijke torpedoboot zonder resultaat do kust ten westen van Maronia. Petersburg, 25 Oct. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten gene- ralcn staf. Turksche troepen trachtten onze afdeelin- gen ten westen van Gumisjkan aan te vol len. maar werden teruggeslagen. Konstantinopel, 24 Oct. (Mills). Communiqué van het hoofdkwartier. Aan het Tigris-front is niets van belang gebeurd, behalve het gewone vuur over en weer en voor ons welgeslaagde schermutse lingen. Aan het Kaukozische front sloegen wij op den rechtervleugel met verliezen voor den vijand een met verscheidene compagnieën uitgevoerden aanval af. Op den linkervleu gel waren schermutselingen met succes voor ons, in welker loop wij een aantal ge vangenen maakten. Rome, 24 Oct. (Stefani.) Gisteren heeft een afdeeling watervliegtuigen en aeroplanes, Franschen en Italianen, met goed geovlg een aanval en en verken ningstocht uitgevoerd op de oostkust var Istrië. Zij wierpen bommen op de strategi sche werken van Salvore, Umago en Cittn Nuova. Alle machines zijn onbeschadigd op hun basis teruggekeerd. Terzelfdertijfl is een afdeeling vijandelij ke watervliegtuigen, die bommen wierpen op Cavole, aangevallen en verdreven door Fransche vliegers; een der vijandelijke ma chines is getuimeld en gestort, een ander» viel in de lagune van Baseleghe. De inzit tenden zijn gevangen genomen. De Fran schen beliepen geen schade. Be r 1 ij n 2 5 Oct. (W. B.) De werk zaamheid van de vliegers aan de Somme was den'22en bij helder weder buitenge woon levendig. De Duitsche vliegtuigen voerde 'op dezen frontsector meer dan 500 vluchten uit. In 209 luchtgevechten werd de tegenstander op dezen dag aangevallen. Al leen in den Somme-sector werd het neer schieten van 16 vliegtuigen buiten allen twijfel vastgesteld. Verder moesten nog een aantal vijandelijke vliegtuigen achter hun front eene noodlanding uitvoeren. Van dc in 't geheel 22 vliegtuigen, die den 22en October werden neergeschoten, zijn elf in Duitsch bezit. Duitsche vliegers vielen troepenkampen en colonnes met bommen en machinegewe ren aan; zij beschoten vijandelijke loopgra ven uit eene lage hoogte met machinege weren. In den nacht van 20 op 21 October wier pen Duitsche vliegtuigeskaders verschei dene duizenden Kilogrammen bommen op het station Longuau, bij Amiëns, op de mu nitiebergplaatsen te Cerisy en Vosselcave en op een kamp bij Bray aan de Somme. Het station Longuau geraakte in brand, het geen leidde tot eene reeks ontploffingen, die van munitietreinen afkomstig schenen te zijn. Een geweldig vuurschijnsel was nog lang na den aanval zichtbaar. In den nacht van 21 op 22 October wier pen Duitsche eskaders verscheidene duizen den Kilogrammen bommen met krachtige uitwerking op het station Montdidier en op troepenkhmpen en munitiemagazijnen bij Wiencourt, Chignolles, Harbonnières en Proyart en op naar het front op marsch zijn de colonnes. Christiania, 24 Oct. (W. B.) De morgenbladen berichten uit Vardö, dat gis termorgen het stoomschip Rensfjell, groot 781 ton, vijf mijlen voor Vardö in den grond is geboord. De bemanning is jjered. Op de Rensfjell was een oorlogsverzekering geslo ten van 680.000 kronen; zij behoorde in Kristiansund thuis. De kapitein van het Rumeensche stoom schip Bystrifza hoeft in het zeever'noor te Drontheim naar aanleiding van het tot zin ken brengen van dit schip verklaard, dat een U-boot-commandant hem had gez:'d, dat zich tien Duitsche U-booten in de IJs zee bevonden. Christiania, 25 Oct. (W. B.) Hef stoomschip U]1 is Zaterdag in de buurt van de Engelsche kust in den grond geboord. Het stoomschip Alix is op de reis tus schen Engeland en Frankrijk tot zinken ge bracht. De bemanning is gered. Van Vardö wordt aan de Aftenpos J:;1 - seind: Het wordt bevestigd, dat een Rus sisch wachtschip in den grond is geboord. Het moet het gepantserde schip Kolgujeff zijn. Berlijn, 2 5 Oct. (W. B.) Bericht van den admiraalstaf van de vloot. In de maand September zijn 141 vijande lijke handelsschepen, metende in 't geheel

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 1