KOLONIËN,, BINNENLAND?" ;882,000 registertonncn, door duikbooten Wan de centrale mogendheden in den grond geboord, opgebracht of door mijnen verlo ten gegaan. 13 kapiteins van vijandelijke pchepan zijn gevangen genomen, 3 kanon eren van bewapende stoomschepen buit ge maakt. Verder zijn 59 neutrale handelsschepen, metende in 't geheel 72,600 ton, wegens Ihet vervoeren van contrabande van den vij and, tot lznken gebracht. Londen, 25 Oct. (R.) Bericht van Lloyds. Het Zweedsche stoomschip Emilie is in den grond geboord. Londen, 25 Oct. (R.) Bericht van Lloyds. Het Engelsche stoomschip Pramfleld Is tot zinken gebracht. Acht man van de be manning worden vermist. Londen, 26 Oct. (R.) Bericht van Lloyds uit Plymouth. Het Noorweegsche stoomschip Annagu- rine is in den grond geboord. De beman ning is in veiligheid. N e w- Yo r k ,2 5 Oct. (Radiogram van iW. B.) De beweringen van lord Grey in het hoogerhuis over de werkzaamheid van de duikbooten aan de Amerikaansche kust wor den in een door den plaatsvervangenden marine-secretaris Franklin Roosevelt te Washington bekend gemaakte nota weer legd. Daarin wordt gezegd, dat afdoende kan worden geconstateerd, dat de torpedo jagers van de Vereenigde Staten, die op de dringende hulpkreten zich den 8en October begaven naar de streek van het Nantucket- fvuurschip, op geenerlei wijze den onzijdig- heidsplicht tegenover de in den grond ge boorde schepen of hunne opvarenden heb ben geschonden. Het werk van de vloot is In volkomen overeenstemming met het vol kenrecht en de voorschriften van de men- «chelijkheid geweest. Konstantinopel, 25 Oct. (W. B.) 'Aan prins Waldemar van Pruisen is door den sultan het grootkruis van de Osmanie- orde met brillanten verleend en aan den vleugel-adjudant von Chelius du Osmanie- orde le klasse. De divisie-generaal Zeki Pacha, de Turk- iche militaire gevolmachtigde bij den Duit- schen keizer, is tot adjudant-generaal van den sultan benoemd. Sofia, 25 Oct. (Buig. agentschap). De gezant Radew is heden met den Balkantrein vertrokken. Hij zal zich na een kort vertoef In Berlijn naar zijn post begeven. Graz, 25 Oct. (Corr.-bureau.) Heden iroormiddag vond te Halbenrain de begrafe nis plaats van den minister-president graaf Btürgkh. Hierbij waren tegenwoordig de broeder van den overledene, verscheidene Oostenrijksche ministers, de autoriteiten van Graz en vele burgers van Halbenrain. Nadat de ceremonieën onder leiding van vorst-bisschop Schuster in de kerk van Hal benrain hadden plaats gevonden, werd het Ujk in het familiegraf bijgezet. B e r 1 ij n, 2 5 O c t. (K. N.) De Lokal-An- *eiger verneemt uit Weenen, dat naar groo- le waarschijnlijkheid von Koerber minister- Sresident zal worden, waartoe hij reeds op- racht van den Keizer zou hebben gekregen, idie hem bij de laatste audiëntie vroeg of hij tot de overname van het minister-president- ■chap bereid zou zijn. Men verwacht te Weenen reeds morgen de benoeming van Koerber. Berlijn, 24 Oct. (W. B.) Officieel be richt. De uitwisseling van verplegingsperso- üeel met Frankrijk tot het bijeenbrengen »an nieuwe transporten, Is voorlooplg ge- Haakt, maar zal over eenige weken hervat Korden. P a r ij s2 5 Oct. (Havas). De groote lagen van 1916 hebben aan het Duitsche leger tot dusver meer dan 110.000 gevan genen gekost. De Franschen hebben tot 15 (October gevangen gemaakt voor Verdun of Ban de Somme 54.350 man, de Engelschen Ban de Somme 28.918 man, de Russen 85.000 man, de Rumeniërs 2000 man. Dit totaal van 110.000 gevangenen, bijna alle infanteristen, komt voor Duitschland tovereen met het verlies van twaalf divisiën Bik van drie regimenten. Washington, 25 Oct. (R.) De Brit- Bche ambassade heeft aan het staatsdepar- jfement kennis gegeven, dat voor 2 3 mil- lioen dollars tabak, bestemd voor de Skan- idinavische landén en voor Nederland, die tn Kopenhagen en Rotterdam zijn vastge houden, omdat niet voldaan is aan de Brit- Eche voorwaarden voor den invoer, op last pan de regeering zijn vrijgelaten. Men legt het departement eene gTOOte voldoening Ben den dag over de in dit geval gedane iconcessie. Londen,250ct. (R.) Minister Asquith heeft heden een rede gehouden op een Jgroote meeting van afgevaardigden van pnijneigenaars en mijnwerkers, waarin hij er Bp wees, dat de productie van steenkolen grooter moet worden. Zweden. Stockholm ,2 5 Oct (W. B.) Het fiieuwe kanaal van Trolhattan, een belang rijk vergroote en verbeterde verkeersweg tusschen het Venern-meer en de Noordzee, is na zeven-jarigen arbeid plechtig do>-- den boning geopend. Een speciale trein bracht 'gisteravond den koning met prins Wilhelm, fcrrins Karei, die hertog van dit district is, Snet gemalin, naar Göteborg en hedenmor- 'gen vroeg naar Lilla Edit vanwaar het gezel schap door het kanaal naar Trolhattan naar kle eigenlijke openingsplechtigheid en naar Wenersborg voer. De pers hecht groot be lang aan den nieuwen waterweg voor het verkeerswezen in een belangrijk deel vna Sweden. Vereenigde -Staten. N e w-Y o r k, 2 5 O ct(R.) Naar aanlei ding van beschuldigingen door democraten geuit, dat hij de stemmen trachtte te winnen van de Duitsche Amerikanen, verklaarde Hughes, dat hij geen steun verlangd had van degenen, die eenig belang hooger stelden dan dat van de Vereenigde Staten, of die de macht van Amerika onder vreemden in vloed zoude willen brengen. Hij verklaarde, dat hij de rechten der Amerikanen te land en ter zee onverzwakt gehandhaafd wensoh- te te zien. Sint Domingo, 250ct. (R.) In een gevecht tusschen Amerikaansche mariniers en rebellen, werden twee marine-officieren gedood en een gewond. De opstandelingen werden verslagen. Ottawa, 25 Oct. (R.) De staking die dreigde te ontstaan bij den Canadian Pacific spoorweg^ is door eene schikking afgewend. Oost-lndië. De onlusten In Djambl. Aan eene officieele mededeeling betref fende de onlusten in Djambi wordt ontleend Onderafdeeling Rawas. De hoofdleider van den opstand Glambit is ge vangen genomen. Bij een treffen in de na bijheid van Soeroelangoen Rawas is een honderdtal opstandelingen buiten gevecht gesteld, hetgeen een diepen indruk maakte. De bevolking keert, op weinige uitzonderin gen na, naar hare doesoens terug. Het ver zet, dat geheel gebroken is, moet in de Marga Soekapindah Hilir zijn ontstaan. In de Marga Oeloe Rawas heerscht nog on rust. De telefoonverbinding tusschen Pa- lembang en Soeroelangoen Rawas is her steld. Afdeeling Moeara Tembesi. Alle doesoens tusschen Moeara Tembesi en Soeroelangoen Djambi zijn weder bewoond. Tabirstreek. Kapitein Brasser be richt uit Tama Gorah, dat de bevolking naar haar woonplaatsen terugkeert en de onrust stokers helpt opsporen. (Officieel). Bij het departement van Kolo niën zijn de volgende berichten van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-In- dië ontvangen: Djambi. De controleur van Bangko te legrafeert dat veertig onruststokers van de Taberstreek, waaronder zich de verzetleiders Rio Depati en Hadji Hakim van Rantan Pandjong bevonden, zich vrijwillig aanmeld den. In alle doesoens van zijne afdeeling keerde de bevolking terug. De hoofden van eenige doesoens aan de Merangin met en kele leidende hadjits zijn nog voortvluchtig. F1 o r e s. De toestand in Endeh is veel verbeterd; met uitzondering van vijf ontevre denen meldde zich de geheele bevolking vrijwillig aan. In Tanahrea is de toestand eveneens gunstiger geworden; de bevolking begint hare onderwerping aan te bieden. Het verzet is aldaar beperkt tot de versterk te kampongs Wolowae en Tena, waartegen een militair detachement oprukt. Men meldt ons: Naar aanleiding van het o. a. in het och tendblad van de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 19 dezer opgenomen, aan het Soerabaaisch Handelsblad ontleende be richt, dat bij eene huiszoeking te Palem- bang correspondentie is gevonden tusschen de plaatselijke Sarekat Islam en de Centrale Sarekat Islam op Java betreffende den op stand in Palembang en Djambi, bevat de „Oetoesan Hindia", het orgaan der Sarekat Islam, een artikel, waarin het bericht als ten eenenmale onwaar wordt gelogenstraft. De bedoeling der Nederlandsche re geering met het verbod tot het geven van inlichtingen aan de pers door officieren heeft volgens betrouwbare inlichtingen al leen betrekking op de officieren, die in Djambi in actie zijn, en betreft niet de of ficieren die bureaudienst hebben, en die aan de departementen werkzaam zijn. Inte gendeel de legercommandant beveelt hun welwillendheid ten opzichte der pers aan. Kameroverzicht. Tweede Ka mar. De heer Van der Molen (a.-r.) brengt in de zitting van Woensdag de rege ?ring hulde voor het aan de orde stellen van art. 192, dat voor de anti-revolutionnairen in hooge mate urgent is. Daardoor is, met name in eerste instantie, de non-possumus- politiek niet noodig. Hij hoopt op samen werking van alle partijen in het belang van het gemeenebest. Spreker geeft historische beschouwingen ten beste om aan te toonen, dat nog steeds de idee voortleeftdoor eenheid tot vrijheid: door vrijheid tot eenheid. Vrijheid is noo dig voor bijzonder en ook voor openbaar on derwijs. En art. 192, zooals het wordt voor gesteld, is de poort om tot die vrijheid te ko men. Spreker wenscht daarbij ook voor de bijzondere school waarborgen van deugde lijkheid, die echter niet mogen raken aan de besturende en regelende macht. Daarom zullen alle pogingen om de vrijheid aan te tasten, door verandering van artikel 192 on voorwaardelijk worden afgewezen, al erkent spreker de mogelijkheid het artikel anders te formuleeren met behoud van dezelfde ge dachte. Spr. dringt op zijn beurt aan op de opne ming van additioneele onderwijsbepalingen althans op termijnbepaHng voor de uitwer king van art. 192. De heer TerLaan (s.-d.) (Den Haag) zal gaarne medewerken aan de opheffing van het systeem waardoor de bijzondere school .wordt achtergesteld bij de openbare ten kos te van het volksonderwijs in het algemeen, terwijl voortaan wat voor de eene richting zal worden gedaan, ook voor de andere zal geschieden. Beter waarborgen voor deugde lijk onderwijs zijn niet te krijgen. Spr. voegt hun die zich bij uitstek vrienden der open bare school wanen toe, dat zij niet vooruit zien en meenen dat de toestand na de be vrediging zal zijn als nu. Hij vraagt hun voorts wat de vrijzinnigen zelf voor de volks school hebben gedaan. Het moet mogelijk zijn, zegt spr., om tot overeenstemming te komen, ten aanzien van meer waarborgen in het Grondwetsartikel. De heer Van Doorn (u. 1.) had de her ziening liever uitgebreider gezien. Hij gaat met het kiesrechtartikel mee, doch zou even redige vertegenwoordiging echter gaarne facultatief zien gesteld. Spr. gaat ook met de flnancieele gelijkstelling mee, doch is er evenwel niet enthusiast voor. De Staat moet de zorg voor het onderwijs op zich nemen, en nu vreest spr. dat de Staat zal worden te ruggedrongen van het gebied, waarvan hij niet mag worden teruggedrongen. Spr. eischt daarom opneming van waarborgen in de Grondwet, die den Staat de bevoegdheid geven, de bijzondere school te dwingen tot het geven van goed onderwijs. De heer Beumer (a. r.) klaagt over de gebrekkige toelichting van sommige punten in de memorie van toelichting. De heer Beumer bestrijdt voorts uitvoerig de motiveering van algemeen kiesrecht door minister Cort van der Linden. Vrouwenkies recht acht spr. strijdig met de plaats der vrouw in het gezin, met haar arbeid en met haar karakter. Het is ook onjuist dat het kiesrecht door de meerderheid der vrouwen wordt verlangd. Te 5 uur werden de beraadslagingen ver daagd tot Donderdag half 12. Eerichten. De Staatscourant van 25 October be vat o. a. de volgende Kon. besluiten eervol gepensionneerd wegens lichaams gebreken de de luitenant-kolonel der genie C. C. Petri benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde en geschiedenis aan de cadettenschool J. K. van Putten te Kampen benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sneek D. B. Jochems, thans tijdelijk met het beheer belast. Bij Koninklijk besluit is aan de heeren K. J. H. Gifthorn en O. E. Heimerdinger, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van vice-consul en con sulair agent der Nederlanden, respectieve lijk te Aux-Cayes en te Aquin (Haïti). Tot vice-consul te Aux-Cayes is benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer W. E. Bauck, aan wien in de Fransche, Engelsche of Duitsche taal geschreven moet worden. Het vice-consulaat heeft de stad Aux Cayes tot ressort. Vacature Raad van State. In tegenstelling met een onlangs door ons overgenomen Centrum-bericht, dat nu. Koo ien noemde, verneemt de Haagsche corres pondent van de Tel., dat tot lid van den Raad van Stat (vacature De Nerée van Bab- berich) zal worden benoemd de heer mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie, lid van de Tweede Kamer voor Waalwijk. Bij de Tweede Kamer zijn o.m. inge komen: een adres (met 6 verklaringen van adhaesie) betreffende het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Alphen, Aarlanderveen en Oudshoorn, van P. de Graaf en anderen, allen inwoners der ge meente Alphen. Een adres betreffende het wetsontwerp tot regeling van het vakonderwijs, van het Bestuur der Vereeniging van Oud-Handels scholieren „Hou en Trouw" te Amsterdam. Een adres van het Bestuur van den Ne- derlandschen Oudheidkundigen Bond te Amsterdam, houdende verzoek om bij de be handeling van de Staatsbegrooting 1917 een bedrag beschikbaar te stellen voor onvoor ziene, spoedeischende herstellingen van de monumenten en om aan de Rijksmusea we der credieten voor aankoop te verleenen. Een adres van het Bestuur der Vereeni ging „Ambachtsschool voor Enschedé en Omstreken", houdende verzoek, door toe kenning van een Rijkssubsidie, de stichting eener ambachtsschool voor Enschedé en omstreken mogelijk te maken. Een adres van J. van Eisden, sergeant majoor-administrateur bij de 4e compagnie van het korps pantserfort-artillerie te Am sterdam, betreffende zijne niet-bevordering tot adjudant-onderofficier. een adres betreffende de grondwetsher- zieningsvoorstellen, namens het hoofdbe stuur van „Ons Belang", Vereeniging van onderofficieren en militaire geëmployeer den in den rang van onderofficier, behoo- rende tot cte Nederlandsdhe landmacht, te Utrecht; een adres van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers te Amsterdam, houdende verzoek te bevorde ren, dat alsnog aan de vaste onderwijzers aan de voorbereidende klasse der Rijksnor maallessen hetzelfde salaris wordt toegekend als aan de vaste onderwijzers aan de Rijks normaallessen. Verder waren ingekomen: Eene missive van het Hoofdbestuur" van het Nederl. Onderwijzers Genootschap ten geleide van een afschrift van een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken be treffende de financieele positie en den diensttijd der z.g. vaste onderwijzers aan de Rijksnormaallessen en van de onderwijzers der voorbereidende klassen dezer inrichtin gen. Eene missive van Het bestuur der Veree niging „de Ambachtsschool voor Hilversum en omstreken" fe Hilversum, ter gelelde van een afdruk van een adres met bijlagen aan den Min. van Binnenlandsche Zaken, houdende verzoek om verhooging van het Rijkssubsidie ten behoeve dier school. De heer C. D. Wesseling heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een exem plaar van „de Katholiek en het T00neer, dat in de boekerij der Kamer zal worden geplaatst. Kamerleden In commissie». Uit Den Haag wordt aan de Tel. gemeld, dat de vrijzinnig-democratische leden der Tweede Kamer, de heeren E. M. Teenstra en jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn hebben be dankt respectievelijk als lid der aardappelen commissie en als lid der aardappelmeelcom- missie. De onlusten in Djambi. In een correspondentie uit 's Gravenhage in de Neue Zurcher-Zeitung (van den W. corres pondent van dat blad) wordt naar aanleiding van de onlusten in het Djambisohe beweerd, dat minister Rambonnet zou verklaard heb ben, dat Insulinde van Japansche zijde met een onweder bedreigd werd, dat evenwel ook nog wel af kan trekken; dat men nu in de troebelen te Djambi het begin van dit onweder zou moeten zien, nl. eene voorbe reiding van Japansche interventie, nu Hol land's natuurlijke vrienden, Engeland en Frankrijk, het in de Oost niet meer be schermen kunnen. Uit de beste bron kan zoo beslist moge lijk worden medegedeeld, dat deze aan mi nister Rambonnet toegedichte uitlating een zuiver verzinsel is. Verlof naar het buitenland. Aangezien gebleken is dat de tijdige terug keer van verlof van militairen, aan wie ver lof naar Duitschland was verleend, door de Duitsche overheid werd vertraagd of ver hinderd, hoewel de buitenlandsche pas in orde was, is, volgens De Avp., bepaald, dat, wanneer andermaal mocht blijken, dat aan verlofgangers door de plaatselijke Duit sche autoriteiten moeilijkheden in den weg worden gelegd betreffende tijdigen terug keer van verlof, naar die plaatsen geen ver lof meer zal worden verleend. Voor den dienst in NederL- I n d i zijn bestemd: P. C. Kaptijn te Am sterdam; A. C. van Kaan te Rotterdam; S. J. Bannet te 's Gravenhage, J. H. Raaders- ma te Haarlem, J. D. J. A. Kessler te 's Gra venhage, G. Koeze te Voorschoten, D. J. Tavenier te Rotterdam, P. H. J. van Lierop te Waalsdorp, allen voor onderwijzer 3e kl. bij het O. E. L. O. J. H. O. Dominicus. t Men meldt aan de N. Ct.: De heer J. H. O. Dominicus, burgemees ter van Kruiningen, voorzitter van de Zeeuwsohe Landbouw Mij., is gistermorgen plotseling overleden, vermoedelijk door gasverstikking. ■edarland da oorlog. Aanhouding van brievenmalen. Een radiogram aan Wolff's Bureau uit New-York meldt: Hier is bericht ontvangen, dat het Neder landsche stoomschip Arakan, van een Ne derlandsche haven van Borneo naar Ma nilla onderweg, in volle zee den 30en Augustus is aangehouden door een En- gelsch oorlogsschip, dat de geheele post in beslag nam. Naar verluidt, zal een onder zoek ingesteld worden waarom dit neutrale stoomschip op zoo verren afstand van de oorlogszöne, deze behandeling heeft we dervaren. Reuter seint ons uit Londen: In het Lagerhuis beantwoordde lord Cecil een vraag betreffende de Nederlandsche visch, welke in Engeland aankwam in on deugdelijken staat tengevolge van vertraging bij het transport. Lord Cecil zeide, dat een regeling is getroffen om bepaalde hoeveel heden Nederlandsche visdh in Nederland te koopen. Het is op het oogenblik niet raad zaam de voorwaarden van dezen aankoop bekend te maken. De vertraging, welke voorkwam bij het transport van sommige zendingen visch en andere levensmiddelen uit Nederland is toe te schrijven aan onver mijdelijke omstandigheden, wijl een nor maal transport van Nederland uit nog moei lijkheden schijnt op te leveren. Men hoopt, dat voor de toekomst eenige verbetering kan worden verzekerd. Ijzer en staal. Uit overweging dat 't wenschelijk is maatregelen te nemen ten behoeve van een doelmatige dis tributie van ijzer en staal is een Rijkscommissie voor de distributie van ijzer en staal ingesteld. De achttien leden en plaatsvervangende leden zijn de volgende H. van Aarst, voorzitter der Coöperatieve Vereeniging van Nederlandsche Ijzergieterijen te Amsterdam, te Wat er gr aalsmeerD. P. H. Hasselman, voorzitter der Nederlandsche Ver eeniging Van Werkgevers in de Metaalindus trie te Amsterdam, te Amsterdam; G. H. Hör- marur, lid van de lirma PH. Hörmancr te Utrecht; E. S. Kerkhoven, directeur van de Foraffinefabrieik der Dordische Petroleum Maatschappij te AmsterdamW- C. von Ma nen, c. i. ingenieur-directeur bij de Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton, te 's Gravenhage (Schevenin- gen); F. J. Matthijsen, hoofd-ingenieur, chef van den dienst van Tractie en Materieel der Hollandsche Uzeren Spoorweg Maatschappij te Amsterdam; Johan J. Moret, accountant, lid van het Munitiebureau te 's Gravenhage; W. de Vries Robbé, lid der firma de Vries Robbé en Co., te Gorinchem, Stadhoudersiaen 3, te 's GravenhageA. G. Verbeek Bd der firma Röder Verbeek te Gravenhage; S. W, .Wili son. lid der firma Gebroeders van der Vliefi te Amsterdam- Voorts uit de volgende plaatsvervangende le*< den, de heerenS. W. Arntz, directeur detj Neamlooze Vennootschap Hollandsche Uzei-j magazijn te Alkmaar; J. J. Boekhoks, lid deri firma B. C. Boekholts, te AmsterdamE. C \7j van Dijk, ingenieur, chef van den Dienst Weg en Werken der Nederlendsche CentraaJ Spoor to Utrecht; A, H. Ingen Housz, w. i. ia* genieur bij do Hollandsche Maatschappij tol het maken van werken (n gewapend beton te s GravenhageE. S. do Jonge. Hd der firma' E. S. de Jonge, Leuvehaven WZ. 59^ te Rot-j terdam; mr. K. J. van Nieukerken, secretaris" ven de Coöperatieve Vereeniging van Neder*»' landsche Ijzergieterijen te Amsterdam, te Am^ sterdam; H. Smulders, lid van den Raad van Beheer van de Werf Gusto te Schiedam, te s Gravenhage Jos. Smuld-ers, voorzitter van dei1 Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers ini" de Metaalindustrie te Utrecht, te Utrecht Tot ad viseer end e leden de heeTenF. Bege*< mann, w. i. Rijksnijverheidsconsulent te 's Gra< venhageL K. Mercx, w. i. Rijksnijverheids? consulent te Tilburg en H.. Steketee, w. i. Rijks?' nijverheidsconsulent te Deventer. Uitvoerverbod. Verboden is de uitvoer van wilde kastan jes, beukenoten en eikels. Melk. De minister van Landbouw, Nijverheid eit Handel heeft bepaald, krachtens artt. 2 en 8 der Distri'butiewet 1916, dat de consumptie melk-voorziening wordt geregeld als door hem in zijn missiven van 16 en 22 Septem ber 1916 aan de commissarissen der Ko ningin in de onderscheidene provinciën i» aangegeven. De prijs, die door de leveranciers van da consumptie me Ik in rekening mag worden ge bracht aan dengene die deze melk aan de verbruikers levert, is de winter-productie- prijs 1915-16. De prijs, die aan de verbruikers van con- sumptiemelk in rekening mag worden ge bracht, is de.winter-consumptieprijs 1915/16 zonder eenige verhooging, of de winter-con- sumptieprijs 1914/15 verhoogd met het be drag, waarmede in laatstgemelde periode de productieprijs is verhoogd geworden. De winter-consumptieprijs 1916/17 zal, behou dens in het hierna te noemen geval, dfeni van den winter 1914/15 met geen hooge? bedrag dan 2 ets. mogen overschrijden. Hierbij wordt door den minister in het alge meen aangenomen, dat in den komenden winter de marge tusschen den in^ en ver* koopprijs (afgezien van den door de prodin centen te ontvangen toeslag van 2V» cenl per liter) in de grootere plaatsen niet bene den de drie cent per liter blijft. De winterlevering en de winterprijzen wor den geacht te zijn ingegaan op 1 October, Als winterperiode wordt beschouwd een tijdperk vein zes maanden, aanvangende mei den datum, waarop de winterlevering en de winterprijzen in werking treden. Aan de leveranciers van consumptiemeHc zal een toeslag van 2% cent per Liter wor den uitgekeerd boven den genoemden win- terproductieprijs 1915/1916. Aan de melkslijters en melkinrichtingen zal ter beoordeeling van het betrokken ge meentebestuur een toeslag van H cent per Liter kunnen worden uitgekeerd boven den winter-consumptieprijs 1915/16 of den met ten hoogste twee cent verhoogden winter- consumptieprijs 1914/15. Wanneer zich in een gemeente een tekort aan melk voordoet, zal na aanvrage van den betrokken burgemeester op aanwijzing van de Rijkscommissie van Toezicht op de Ver eeniging van Fabrieken van Melk-produc- ten in dat tekort kunnen worden voorzien totdat door toepassing van de bepalingen van de Onteigeningswet of Distributiewet 1916 of op grond van andere voorschriften, de melktoevoer weer op het normale peil zal zijn gebracht. Naar aanleiding van de in een der dag bladen opgenomen mededeeling, als zou bij vergissing nagelaten zijn de voor de ver schillende plaatsep vastgestelde maximum melkprijzen, alsmede de getroffen regeling voor de melkvoorziening, in de Staatscou rant te publiceeren overeenkomstig hef voorschrift der Distributiewet, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het achterwege bl;f- ven der publicatie met voordacht ge schied is. De regeling van de melkvoorziening is tengevolge van de uiterst uiteenloopende verhoudingen In den lande zeer inge wikkeld, waardoor naast de algemeen^ grondslagen vele lokale regelingen getrof fen moeten worden. Hierdoor is een zekere overgangsperiode noodzakelijk en werd het ter voorkoming van groote moeilijkheden wenschelijk ge oordeeld, de nieuwe regeling aanvankelijk', te doen werken zonder de sanctie der Dis tributiewet, weshalve de publicatie der re*j geling, alsmede der in verband daarmede; vast te stellen maximumprijzen, voorloopig achterwege is gebleven. Het ligt echter in de bedoeling, om, zoo-j dra de nog aanwezige moeilijkheden zijnM opgelost, de maximumprijzen ingevolge artri 8 der Distributiewet vast te stellen en te«*1 vens de regelingen der melkvoorziening] te publiceeren op de wijze, zooals door de1 Distributiewet is voorgeschreven. j Tegen een overgangsperiode, als voren bedoeld, bestond te minder bezwaar, aan-, gezien met behulp der maatregelen, welke de onteigeningswet aan de hand doet,' steeds tegen prijsopdrijving der melk ge waakt en een richtige melkvoorziening be vorderd kon worden. Het bestuur van de op te richten coö peratieve stoomzuivelfabriek Herwen er* Aerdt heeft, naar de Gelderl. meldt, aani den minister van Landbouw verzocht, dage lijks ongeveer 4000 liter melk naar Mühl-( heim te mogen 2enden

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2