15d* Jaargang. DE EEMLANDER". FEUILLETON. De Koningin N° 111. Woensdag 8 November 1916. J. Bonk. Kiezers van District I. Stemt allen Donderdag 9 Nov. a s. op J. BONK. BUITENLAND. KOLONIËN^. BINNENLAND. Bvzonder mooi w;7 Lch i Klein model «>.6Q.15.DO WL Hoofdredactie: MARIE VAN VERSENDAAL Mr. D. J. VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF C< ABONNEMENTSPRIJS: Jjr 8 maanden voor Amersfoort f 1.30» PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—5 regolaf 0.80. Elke rogol meer0.15. Afzonderlijke nummers - 0.05. Wekelijksch bijvoegsel „De Hollaudsche Huisvrouw" (onder redactie van Thérèse Hoven) per 3 uind. 50 ets* "Wekoli ksoh bijvoegsel „Pak me mee*' por 8 mnd. 52 cis. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 46. Intercomni. Telefoonnummer 66. Groote Iettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijl bestaan zeor voordoolige bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toogezonden. Cean moeielijke keuze. 'n Tusschentijdsche verkiezing pleegt niet 3500 heel belangrijk te zijn. Of partij A. dan .wel partij B. één vertegenwoordiger meer of minder in den Raad heeft, is gewoonlijk per slot van rekening niet van zoo heel veel beteekenis. Ieder wil natuurlijk •liefst de éigen meerderheid of minderheid versteekt zien, doch het geschiedt slechts zelden dat juist die eene zetel moet beslissen over de richting, waarin de ontwikkeling der gemeen te geleid zal worden. Dat komt slechts voor als twee partijen tegen elkaar opwegen en zij om den beslissenden zetel vechten. Hier is het thans 'n zeer exceptioneel ge val. Er wordt morgen niet gevochten om behoud of verovering van de meerderheid, want voor geen der partijen is 'n meerder heid mogelijk. Rechts heeft 9 van de 19 zetels, maar stelde geen candidaat, kan het dus niet tot 10 brengen. De vrijzinnigen hebben 8 zetels en kunnen dus bij 'n gun- stigen uitslag op dezelfde hoogte als rechts zich staande houden. De S. D. A. P. is de «enige die kan winnen; zij kan van 1 op 2 klimmen. Dit laatste zou natuurlijk, nu er geen meerderheid in den Raad is, 'n geduchte versterking van de machtspositie der S. D. A. P. zijn ten koste van die der vrijzinnigen. Zelfs die vrijzinnigen, die van meening zijn dat de socialisten aanspraak zouden kunnen maken op 'n tweeden zetel, zullen toegeven dat het belang der eigen partij eischt, dat de vacante zetel behouden blijft. Men dient toch eerst te zorgen voor den vo'doenden invloed van eigen beginselen, en eerst dan kan men den edelmoedige spelen. Moest deze zetel voor de vrijzinnigen ver loren gaan, dan zullen hun 8 mannetjes n zeer verzwakte positie in den Raad innemen, wat niet aan rechts, doch- uitsluitend aan de S. D. A. P. ten goede zou komen. Zulk 'n offer van de vrijzinnigen hebben <le socialis ten stellig niet verdiend. Denk maar eens aan zekere September-herstemming. En wat rechts betreft, voor haar gaat het er slechts om of de linkerzijde voortaan zal bestaan uit 9 vrijzinnigen en 1 socialist of uit 8 vrijzinnigen en 2 socialisten. Het is mogelijk, dat de rechtsche kiezers rulks om het even vinden; maar dan behoe ven wij ook geen geloof meer te hechten aan hun vrees voor het roode gevaar; het is ook mogelijk dat zij 'n zoo plotselinge ver sterking van den invloed en de machtspo sitie der socialisten in den Raad wel dege lijk ongewenscht vinden, en dan dienen zij dat ook 1e voorkomen. De stembus van morgen zal het uitwijzen. Het zou wel 'n zeer zonderlingen indruk maken, als de rechtschen, die zeer onlangs te zamen met de vrijzinnigen het bestuur der gemeente aanvaarden, nu reeds hun medebestuurders 'n échec zouden gunnen. Maar de vrijzinnigen zullen begrijpen, d^t zij het niet op den steun van -echts mogen laten aankomen. Zij zelve moeten er voor zorgen en dat behoeft hun niet moeielijk te vallen dat reeds uit het eigen kamp 'n krachtige meerderheid verschaft wordt aan den vrijzinnigen candidaat. Bonk is vrijzinnig Democraat, niet alleen in den mond maar ook in daden. Al wie hem aan het werk gezien hebben in het Comité voor vluchtelingen konden direct bemerken, dat hij een warm hart heeft voor minder bevoorrechten. Bonk staat geheel aan de uiterste linker zijde zoodra het er op aan komt de belas tingen der Gemeente naar draagkracht aan de burgerij op-te leggen. Zijn eigen woorden in de Kiesvereeniging zijn„De breedste ruggen moeten het mees te dragen" ofWie het meest heeft moet het meest betalen. Verkapte onprogressieve belastingen lig gen r.iet in zijn lijn. Bonk is tegen ruilhandel met de tegenp1.*- ti;en Wordt evenwel door die partijen met na men de Sociaal-Democraten, de R. Katho lieken of de Anti-Revolutionnairen een voor stel in den Raad gedaan, dat naar zijn mee ning in het belang iS van de Gemeente, dan zal hij er zijn stem aan geven, maar zoodra hij bemerkt, dat er nevenbedoelingen bij in het spel zijn, dan aarzelt hij niet, desnoods zijn fractie alleen te laten staan, en geheel zijn eigen weg te gaan, evenals onze partij- genooten van Nijnatten en Rengers reeds bewezen hebben te kunnen en te wiUen doen. Dat de kw estie van de vierde Wethouders benoeming bij de vrijzinnigen in breeds kringen ontstemming heeft gewekt, niet in het minste bij de meeste leden van de vrijz. Kiesvereeniging A. G. B. moet goed ond?r de.oogen gezien worden. Het zou groote dwaasheid zijn, om Bonk verantwoordelijk te stellen voor een besluit waaraan hij part nog deel heeft gehad. De Vrijz. Kiesvereeniging „Anversfoortsch's Gemeentebelang". De oorlog. De berichten van de verschillende oor- logstooneelen zijn kort en meerendeels on beduidend van inhoud. In het westen heeft men veel last van het slechte weder. Het Pariische avondcommu niqué bericht, dat niettemin ten zuiden van de Somme aanmerkelijke vorderingen zijn gemaakt en stellingen zijn genomen op een front van 4 Kilometers. Het Oostenrijksche hoofdkwartier con stateert de mislukking van het breed opge zette offensief der Italianen aan het Isonzo- front. De strijd -aan de Rumeensche grenspassen duurt voort met wisselend geluk. De Entente gaat steeds voort met Grie kenland geweld aan te doen. Op de lichte Grieksche zeestrijdkrachten is de Fransche vlag geheschen. Op liet eiland Seres zijn het arsenaal en de daar aanwezige voorra den vlootmunitie in «bezit genomen. Triest, 7 Nov. (W. B.) De luitenant ter zee Gusta Klasing, een van de fortuin- lijkste O.-H. vlieger-officieren, is gisteren den heldendood gestorven. Klasing had den 8en Juni 1915 het Italiaonsche luchtschip Cita di Ferrora met het door hem bestuurde marinevliegtuig L 48 in brand geschoten en vernield. Londen, 7 Nov. (R.) Communiqué van de admiraliteit. Met betrekking tot het communiqué van gistèren is thans een nader bericht ontvan gen van den duikboot-commandant, waarin hij zegt twee dreadnought-slagschepen van de Kaiser-klasse te hebben getroffen. Stockholm, 7 Nov. (W. B.) Volgens "de mededeelingen van de staats-verzeke- rïngscommissie, verloor de Zweedsche han delsvloot sedert Augustus 1914 in 't ge heel 61 schepen door den oorlog. Van de bemanningen kwamen in 't geheel 222 man om. Zweden. Stockholm, 7 Nov. (W.-B.). De ge zondheidstoestand van de koningin is ten gevolge van het ongunstige weder verergerd. De geneesheeren hebben dringend een ver blijf in een meer zuidelijk klimaat aanbevo len. De koningin heeft echter den dringen den wensch uitgedrukt, haar vertrek zoo lang mogelijk uit te stellen. Zij hoopt het Kerst feest in Zweden te kunpen doorbrengen. Vereenigde Staten. Gisteren was in de Vereenigde Staten de dag der verkiezing van den president voor het vierjarige tijdperk, dat den len Maart 1917 begint. Te middernacht was het be kend, dat Hughes, de candidaat van de republikeinen, gekozen is. Brazilië, Rio de Janeiro,6 Nov. (Havas.) De Braziliannsche regeering heeft aan een Fransch syndicaat het privilege verleend voor den aanleg van eene belangrijke spoorweglijn. Vmpreiue Berichten. Londen, 7 Nov. (R.) Bericht van Lloyds. Het stoomschip Aalesund heeft In Fal mouth binnengebracht de bemanning van het Noorweegsche stoomschip Schweigaard, dat Zondag in zinkenden toestand is verla ten. Oost-lndië De üarekct Islam. Men meldt aan de Tel., dat den 5en dezer te Batavia een gvoote meeting plaats had van de Sarekat Islam. Zeshonderd le den waren tegenwoordig. Besloten werd voor de Sarekat Islam met alle kracht pro paganda te maken. Een bestuurslid van „Insulinde" bepleit te een plan van samenwerking van die ver- eeniging met de Sarekat Islam. Kameroverzicht. Eerste Kamer- In de Dinsdagavond gehouden vergadering van'd* Eerste Kamer was bericht ingekomen van den heer Zijlma, dat hij ontslag neemt als lid der Kamer. In dezelfde vergadering werden de heeren V^n Wichen en Drucker als lid beëedigd en toegelaten. Donderdagochtend te II uur vergadert de Kamer opnieuw. Tweede Ka mor. De Voorzitter huldigde in de zitting van Dinsdag de nagedachtenis van mr. Tyde- man wiens overlijden een groot verlies voor het land en die een scherp denker en kloek Strijder was, wiens invloed steeds steeg, voora' door zijn persoonlijkheid en zijn ka rakter. Minister Cort vanderLinJan sluit zich bij de woorden van den Voorzitter aan. Daarna vangen de replieken over de Grondwetsherziening aan. De heer Lohman (C.-H.) komt opnieuw op tegen den ernst van de oppositie, betref* fende het opnemen van waarborgen in da Grondwet, ten aanzien van het bijzon 'er on derwijs Mr. Troelstra (S.-D.) herdenkt even eens mr. Tydemon, alvorens zijn repliek aan te vangen. £pr. dringt nogmaals aan op een vereenvoudiging der bepalingen, betreffen de de herziening der Grondwet en betoogt, dat de beweging voor algemeen kiesrecht eerst kans van slagen had nadat de arbei dersbeweging zich er voor spande. De heer Troelstra, het amendement tot onmiddellijke invoering van ale meen vrouwenkiesrecht voorstellende in een mo tie, waarin wordt uitgesproken dat invoe ring van algemeen vrouwenkiesrecht voor de vertegenwoordigende lichamen een eisch' des tijds is, beveelt, nadat Minister Cort van der Linden op een vraag van spr. heeft verklaard, dat dit amendement onaannemelijk is, ook wat betreft hef kies recht voor Gemeenteraad en Provinciale Staten, -de instelling aan van een staatscom missie met vrouwelijke leden, om de zaak van het vrouwenkiesrecht verder voor te be reiden. De heer Troelstra erkent, dat art. 192 zoo als dit wordt voorgesteld, niet voldoende de respectabele gevoelens ter linkerzijde ont ziet. Daarom is hij bereid mede te werken tot wijziging, zonder daarmede aan rechts to groote concessies te vragen. Spr. stelt daar om wijziging van de formuleering voor van het artikel, in dézen geest, dat met verschil lende eischen van bijzonder en openhaar onderwijs wordt rekening gehouden, mits de gelijkwaardigheid bereikt wordt. De vergadering werd geschorst lot des avonds 8 uur. In de avondvergadering constateert de heer Eerdmnns (U -L.) met dankbaarheid, dat ook volgens den Minister het beginsel on verzwakt moet worden gehandhaafd, dat overal openbaar onderwijs moet worden ge geven. Spr. is echter nog niet zoo gerust op dc-n toestand die zal ontstaan als art. 192 wet wordt. De sectarische geest is nog niet ontvloden. - De heer De Murolt (U.-L.) wenscht eveneens betere waarborgen in het onder- wijs-artikel. Nadat ook nog de heer Van det Voort van Zijp (A.-R.) had gere pliceerd en verklaarde dat hij en zijn partijgenooten aandringen op vastleg ging van het compromis in de additio- neele artikelen, omdat men buiten de Ka mer aanstuurt op verbreking van h-et com- promist, werd t«e 11,45 de vergadering ver daagd <tot Woendagochtend. De kunstenaar moet een man zijn van we tenschap en geduld. Hij moet niets aan het toeval overlaten. Alles wat hij doet, moet zijn gewild. Roman van ANNA WAHLENBERG. Geautoriseerde vertaling dooi G. B. NORTAKKER. O, Frederik, is die oude gewoonte weer bij je terug gekomen? Nu gaat de deur van de donkere kamer lopen, daar komen ze beiden aan, Dagny uit baar kamertje, hij uit het zijne. Ms'hij al leen was, zou ik hem om den hals gevallen zijn en hem omhelsd hebben. „Zulke mooie irissen, Frederik, ze bren gen zonneschijn de kamer, dank je wel boor I" Wat? Weert hij het af? „Je moet mij niet bedanken, 't Is Dagny, ,^lie ze gekocht heeft. Ze hebben c'c geh.ee- len morgen zonneschijn in het atelier ge bracht. Zoo. zii I „Dank je, Dagny, dat was vriendelijk van je." Het klonk koud. Ik hoor het zelf. Maar ik kan geen innigheid in mijn stem leggen als ik geen greintje dankbaarheid voel. Waar om koopt ze bloemen? 't Is mijn zaak het huis gezellig en aantrekkelijk te maken. En al heb^ ik nu in de laatste dagen niet aan bloemen gedacht, dan zou ik dat morgen of overmorgen wel gedaan hebben, 't Is toch mijn huis en niet het hare. O, 't is een kwelling die bloemen te zien, zij verstoren mijn eetlust en humeur. Ik moet me dwingen om aan het gesprek deel te nemen, zoodat ze niets merken. 't Is gek, dat Dagny mij zoo ergert In aljgs wat ze doet. Ik moet trachten het te bedwingen en meer aan haar goede eigen schappen denken. Zij- is zoo gewillig en vriendelijk, niet alleen tegen Frederik, dien ze aanbidt, omdat hij een man is, maar ook tegen mij. AJs ze mij een dienst kan doen, is ze dadelijk bereid, en ze komt nu en dan met eigen handwerkjes. Ze is een goede ziel, die jegens iedereen vriendelijk wil zijn. En trouwze komt voor het atelier op, als was het van haar zelf. En nooit zou ze van iemand kwaad kunnen spreken, liever zegt ze in het gezicht, wat ze tegen iemand heeft. En ze is zoo kalm en zeker van zich zelf. Heerlijk, altijd zoo overtuigd te zijn, dat je alles goed doet. Nooit berouw hebben van iets, nooit over iets tobben, niets ver geten. O,-wat moet zii gelukkig zijn I Maar 't helpt me niets aan haar voor treffelijkheden te denken, ik geloof dat haar zekerheid en zelfvertrouwen mij het meest ergeren. Natuurlijk omdat ik zelf zoo wei nig zeker en zoo vergeetachtig ben. Ze zit daar immers als een levende aanklacht tegenover mij, zij vervult toch mijn ver waarloosde plichten. Zij koopt bloemen en zorgt voor de gezelligheid in het huis. Ze houdt Frederik gezelschap, als lk hem al leen laat om mijn eigen aangelegenheden te verzorgen. Als ik niet wist, dat Frederik niet van haar hield, zou ik jaloersch erv bang wor den. Hij is werkelijk niet erg attent jegens haar, en niet erg mild in zijn oordeel. Nog gisteren zei hij dat je moeilijk een gesprek met haar kon voeren. In elk geval ergert het mij, als ik haar vo«p mij zie. Is er iets, dat ik nu nog verzuimd heb, ik moet even nadenken, zoodat ik het dadelijk kan doen, anders voorkomt ze mij weer. Laat ik eens zien. De matten moeten ge klopt worden, dat moet ik aan Martha zeg gen, en er moet een nieuw glas gezet wor den in de boekenkast in plaats van het ge scheurde, dat moet ik ook bestellen. Is er nog iets meer? O, ja, de knoopen van Frederiks overjas I Een was weg, en een paar andere los. Ik had die er al een pear dagen geleden aan moeten naaien, hij had het mij ge vraagd, maar ik had het vergeten, en toen heeft hij het misschien ook vergeten. Zoo dra we van tafel opgestaan zijn, zal ik de jas halen. Ik kan immers naaien, terwijl de anderen hun koffie drinken. Ik drink zoo vlug en zij zoo langzaam. Zoo daar zitten we voor het blad. Eerst de naaimand, ik zet die op tafel, dan is dat in orde. Frederik kijkt me met groote oogen aan. Ja, hij -is het ook niet gewoon dat ik op dezen tijd van den dag naai. „Nee maar, kijk Brita eens. Ga je huise lijk worden?" „Ja, voor een enkelen keer." Nu ga ik naar de vestibule om de over jas te halen. Frederik kan dan niet zeggen, dat ik nooit aan hem denk. Maar ik maak er geen drukte van. Ik ga eenvoudig naast hem zitten naaien, de ontbrekende knoop moet ik echter hebben. Waar kan die zijn? In de naaimand, nee daar is ze niet. O, hij heeft die zeker zelf in zijn zak gestoken. ,;\Vaar heb je den knoop gelajen, Fre derik, die los is gegaan Weet hij het niet, dat hij niet antwoordt? Waarom zien ze mij aan met een gezicht alsof ze lust hebben tot lachen. „Houdt je mij voor den gek?" „Niet dat ik het weet, naai maar, de ont brekende knoop komt wel terecht, naai maar eerst de andere er aan." Wat meent hij, is dit de goede jas niet? Jawel. En de knoopen? Deze is niet los, deze ook niet en deze ook niet, ze zijn er immers allemaal, de ontbrekende ook. „Heeft Dagny Ja wel, ze knikt genadig en goedig, ze is mij voor geweest, en nu moet ik hear er ook nog voor danken» Nee, dat kan ik niet. Ik zal gauw de jas ophangen, dan ben ik een oogenblik uit het gezicht, ik moet ir de gang even blijven staan, dan kunnen ze me binnen uitlachen. Ze vinden zeker dal de slordige huismoeder een goede les kreeg. Nu is het genoeg, langer wil ik niet weg blijven, nog even mijn haar opstrijken. Zoo, en er gewoon uit zien, dat ze niet denken, dat ik beleedigd ben. Zoo n onnoozele kleinigheid moet men niet ernstig nemen, dat is ze niet waard. Maar waarom heb ik haar ooit gevraagd hier te komen, welk een misplaatst familie zwak. Ze kon toch even goed haar brood ergens anders verdienen dan bij ons, en toen ze eenmaal hier was, waarom liet ik haar bij ons eten, alleen 't ontbijt was t h genoeg geweest. O, wat kan men dom zijn. Ezeldomon gevraagde vriendelijkheid is grooter ver kwisting dan geld uit het raam te gooien. Maar over een paar weken zijn we buiten, in ons optrekje in Sten sundr daarheen kan» ze niet meegaan, dan moet ze haor maal tijden maar alleen gebruiken, want Martha- gaat mee. Frederik eet zooals gewoonlijk zijn ontbijt buiten, dan ontmoeten we eL- kaar in den trein en reizen samen naoxs Stensund en eten alleen. Gaan vreemd* tusschen ons beiden. O, wat verlang ik nea» den zomer, den heerlijken zomer f (Wordt "vervoladA.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 1