BINNENLAND. t\e'. Cerbului-dal ten noordwesten van Bus- leni afgeslagen. Bij Dragoslavele duurde het 'gevecht den geheelen d8g voort. Wij be hielden er onze stellingen. Jn het Olt-da! hebben wij alle aanvallen pp den linker-oever afgeslagen. Op den rechteroever hebben wij onder den druk van den vijand in de richting von Saracibste penig terrein ontruimd. In het Jiu-dal blijft de vijand een krachtigen druk uitoefenen, t Er worden hevige gevechten geleverd in de streek van Bumbesto tot Orsova en op den rechteroever van de Ccrna. Aan het zuidelijke front niets nieuws. Petereburg, 13 Nov. (Tel.-agent ia' nn). Communiqué van den grooten gene- r. n staf. Door een vijandelijken aanval in de streek van het Oituz-dal werden de Rumenlërs genoodzaakt terug te trekken. Op hun beurt vielen de Rumeniërs ten noorden en zuiden van Toivedoling aan en bezetten een rij hoogten. De vijand onderneemt krachtige aanvallen In de streek van Kimpolung. In het Jiu-dal en bij Orsorva duurt de strijd voort. In de Dobroedsja gingen onze troepen een weinig vooruit naar het zuiden. Berlijn, 13 Nov. (W.-B.). Bericht uit het gioote hoofdkwartier. Tegen aan verliezen rijke aanvallen van den vijand bij Lazec en Kenati en ten noordosten van Brod aan de Czerna werden de Duitsch-Bulgaarsche stellingen volledig gehandhaafd. S o f i a, 1 3 N o v. (Buig. agentschap). Be richt van het hoofdkwartier. Ten westen van den spoorweg Bitolia Fiorina wordt in den sector Ostretz-Kena- lion hevig artillerievuur gewisseld. Zwakke vijandelijke afdeelingen, die opgerukt wa ren, werden door ons vuur verdreven. In e|i Czerna-boog werden hevige vijandelijke aanvallen door Bulgaarsch-Duitsche troepen afgeslagen. Aon het front aan de Moglenitza en ten westen van de Wardar was het gewone ar tillerievuur. Ten Oosten van de Wardar is het rustig. Ten oosten van de Belassitza en aan het Stroema-front patrouille-gevechten en zwakke artillerie-actie. Een vijandelijk vliegtuig, dat door ons beschoten werd, viel in de vijandelijke liniën. P a r ij s, 13 Nov. (Havas). Namiddag communiqué. In de streek van de Czerna duurt de ilnds twee dagen begonnen strijd met hevlg- iieid voort en bevestigt zich meer en meer flls een schitterend succes. Gesteund door leen intens vuur van de Fransche artillerie, behaalden de Servische troepen in den Czernaboog een nieuwe overwinning op de Duitsch-Bulgaarsche strijdkrachten, die na een bloedig gevecht het dorp Iver moesten prijs geven en zich drie Kilometers noord waarts moesten terugtrekken onder den «e- gevterenden druk van onze bondgenooten. Vijf tegenaanvallen, ondernomen door de Bulgaren, die zich hardnekkig verdedigden, konden den vooruitgang van de geallieerden piet stuiten. Gebroken door het vuut der geallieerden en met de bajonet tegenaange- vallen door de Servische infanterie, moesten de golven van de aanvallers in wanorde terugvloeien, na aanzienlijke verliezen te hebben ondergaan. Meer naar het westen bevestigden de Servische tToepen» waaraan contingenten Fransche infanterie zijn toegevoegd, hunne vorderingen ten noorden van Velye Selo. Het aantal gevangenen, die geteld zijn, overtreft reeds de duizend. Er zijn nog zes kanonnen meer veroverd op het door de Bulgaren verlaten terrein. Sedet 12 September, den datum waarop het offensief van de geallieerden Is begon- pen, hebben de Dultschers en Bulgaren in handen van de geallieerden gelaten 6000 gevangenen, 72 kanonnen en 50 machine geweren. Salonlki, 13 Nov. (R.) Hunne vorde ringen voortzettende, veroverden de Ser viërs het dorp Iven, ten noorden van Polag. Salonlki, 13 Nov. (R) Officieel be richt. Qp het Doiranfront werden drie vijande lijke vliegtuigen gedwongen achter hunne liniën neer te komen. Londen, 13 Nov. (R.) Officieel be richt uit Mesopotamië. Britsche vliegtuigen bombardeerden het hoofdkwartier van de Turksche ongeregelde troepen aan de Eufraat. Londen, 13 Nov. (R.) Officieel be richt uit Egyple. Twee geslaagde luchtaanvallen werden uitgevoerd op Maghdaba en Birsaba. Er werd belangrijke schade aangericht. Twee vijandelijke Fokkers werden in beschadig den toestand gedwongen naar beneden te gaan. In 't geheel werd eene hoeveelheid van een Ion zeer ontplofbare stoffen naar beneden geworpen. Alle machines keerden behouden terug. Kopenhagen, 13 Nov. (W. B.) De hier aangekomen Russische dagbladen be vatten het volgende bericht van den Rus- sischen admiraalstaf: Den 20en October Joude stijl) om 7 uur 's morgens, brak op het linieschip Imperatrize Maria een brand uit, die eene ontploffing veroorzaakte. De prand ontstond in de oliehouders en tast te, ondanks den opoiferenden arbeid van öe officieren en manschappen de munitie kamers aan. Het schip zonk. Vier officieren •n 145 manschappen zijn verdronken; 64 rijn aan de opgedane brandwonden over leden. Het schip ligt in diep water op de reede jran Sebastopol. Men hoopt het te kunnen nchten. B e r 1 ij n, 13 Nov. (W. B.) Officieel be richt Vijandelijke Uiegtuigen vielen den lOen tusschen 9.30 en 10.30 des avonds de plaatsen en fabrieksinrichtingen in het Saasgebled aan. Er werd slechts geringe schade aangericht en volstrekt geen schade aan militaire inrichtingen. Eenige woonhui zen werden getroffen; eenige menschen ge dood of gewond. In Saargemünd werd een hui9 verwoest. Een aanval op Lotharingsche plaatsen en fabrieksinrichtingen op denzelfden dag kort voor middernacht bleef geheel zonder uit werking. Nog in denzelfden nacht wierp on vliegtuigeskader meer dan 1000 KG. bom men op Luneville, Nancy en het vlieg terrein te Malzwills. Aan de Somme bewier- pen onze bomeskaders denzelfden nacht sta tions en andere inrichtingen van den vijand met 6000 KG. bomme. De uitwerking was nog lang te zien door geweldige branden. P a r ij s, 13 Nov. (Havas). Namiddag- communiqué. Negen bombardementsvliegtuigen, verge zeld van zeven machines van de Bngelsche luchtvloot, wierpen bommen neer op de hoogovens en smelterijen te St.-Ingbert, noordoostelijk van Saarbrücken, en bet bekken van Lasacre. Allen keerden terug. Twee Duitsche vliegtuigen hebben dezen nacht bommen neergeworpen op Belfort. Vijf personen van de burgerlijke bevolking zijn gewond. Londen, 13 Nov. (R.) Bericht van de admiraliteit. Zeevliegtulgen voerden den 12en een aanval op Ostende uit. Een aanzienlijk aan zienlijk aantal bommen werd geworpen op de werkplaatsen van de marine en op de oorlogsschepen in de haven. Weenen, 13 Nov. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. In den nacht van 12 op 13 November be- wierpen onze zeevliegtuigen fabrieksinrich tingen van Ponte Laguscuro en de spoor weginrichtingen van Ravanna met bommen. De uitwerking was verwoestend. In de eerste plaats werden treffers verkregen in twee suikerraffinaderijen, in eene zwavelraffina- derij, in een electriciteitswerk en op een spoorwegbrug; er werden verscheidene bran den waargenomen. In Ravanna werd het stationsgebouw zwaar getroffen. Onze vliegtuigen' zijn behouden terugge keerd. Rome, 13 Nov. (Stefani). Officieel communiqué. In den avond van den 11 en wierp een vijandelijk luchteskader bommen op Padua. Een huls werd getroffen, waarin vrouwen en kinderen waren; er vielen eenige slacht offers. Het aantal door luchtaanvallen hier gedoode burgers bedraagt in het geheel tot nog toe 60. Vijandelijke vliegers ondernamen gisteren ook elders verschillende tochten, die geen schade aanrichtten en ook geene slachtof fers maakten. Berlijn, 13Nov. (K. N.) De Lokal An- zeiger ontleent aan Politiken het bericht uit Bergen, dat de bemanningen van in den grond geboorde Noorweegsche schepen, die uit Engeland teruggekeerd zijn, beweren, dat in de laatste week van October Duitsche oorlogsschepen er In geslaagd waren, door het leggen van mijnen, de geheele week lang de verbinding tusschen HavTe en Southampton, die van buitengewoon groot belang is, te blokkeeren. Engelsche en Fransche oorlogsschepen hebben onmiddel lijk de mijnen opgevischt, doch de Duit- schers hebben dadelijk weer nieuwe mijnen gelegd. Berlijn, 13 Nov. (\V. B.) Officieel be richt. In den nacht van 10 op 111 November kwamen Duitsche torpedoboolstrijdkrachten op een verkenningstocht in de Finsche golf tot Baltlschport; zij beschoten de havenin richtingen van dit Russische steunpunt krachtig uit een geringen afstand. Londen, 12 Nov. (R.) Bericht van Lloyds. De Noorweegsche stoomschepen Daphne, Seirstad en Balto zijn in den grond geboord. B e r 1 ij n, 1 3 N o v. (W. B.) In de Middel- landsche zee zijn de volgende Italiaansche schepen in den grond geboord: de stoom schepen Torero (767 ton) en Bernado (1346 ton), de zeilschepen Marinaga, Gildar, Tre Fratelli, San Antonio en San Giorgio, groot respectievelijk 154, 100, 190, 611 en 258 ton. Londen, 13 Nov. (R.) Bericht van Lloyds. De Engelsche stoomschepen Kapunda en Caterham zijn in den grond geboord. Hef Britsche stoomschip Morazan is tot zinken gebraohi; de kapitein is gevangen genomen. Weenen, 13 Nov. (Corr.-bureau). Het Militër Verordnungsblatt meldt de benoe ming van aartshertog Karei Frans Jozef tot kolonel-generaal en van aartshertog Jozef, baron von Klrchbach en baron von Hazai eveneens tot kolonel-generaal. Weenen, 13 Nov. (Korrespondenz Wilhelm). Keizer Frans Jozef ontving den kolonel-generaal aartshertog Karei en vorst Wilhelm van Hohenzollern in eene audiën tie, die drie kwartier duurde. Daarna was de minister van bultenlandsche taken bij Z. M. en bleef vijf kwartier. Verder nam de Keizer de gewone rapporten In ontvangst. De katarrhale verschijnselen zijn nog niet geheel verdwenen, maar belemmeren den gewonen arbeid van Z. M. niet. Sofia, 13 Nov. (Buig. Agentschap). Hedenmorgen is in de Katholieke kerk te Sofia een plechtig Te Deum gehouden, ge- oiganiseerd door de Poolsche kolonietot viering van de onafhankelijkheidsverklaring van Polen. De plechtigheid werd bijgewoond dooi den koning, leden yan de regeering en Je gezanten v n de verb::.den staten. Dé koning droeg de ordeteekenen van den Wit ten Adelaar van Polen. B e r 1 ij n, 1 3 N o v. (W. B.) De dagbladen berichten, dat de indiening te verwachten is ven een wetsontwerp tot regeling van den burgerlijken dienstplicht. De bevestiging van dit bericht ontbreekt tót dusver. Londen, 13 Nov. (R.) De Daily Mail bericht, dat de commissie, die benoemd is tot onderzoek van het vraagstuk der reser ves van het Britsche leger heelt aanbevolen het onder de wapenen roepen van alle man nen beneden de 26 jaar en van alle mannen, die geen opleiding hebben genoten, bene den de 31 jaar. B e r 1 ij n, 13 Nov. (K. N.) De Wiener Zeit meldt, dat de Russische gezant te Te- heren aan zijne regeering mededeeling ge daan heeft, dat men aldaar begonnen is Per zische vrijwilligers te werven voor het Turksche leger. Washington, 1 3 N o v. (R.) Karl Gra ves, zich zelf noemende een internationale spion, is gevangen genomen op de be schuldiging door de Duitsche ambassade van poging tot oplichting van gravin Bern- storff. Petersburg, 13 Nov. (Tel.-agent- schap.) De regeering heeft een nieuwe ge meentewet ontworpen, die zal gelden voor alle steden van het rijk met uitzondering van Polen, Finland en het gebied van Midden- Azië. Verspreide Berichten. De chaos in Griekenland. Kolonel Concarates, commandant van het Evzone-regiment van de Koningin, en lui tenant-kolonel Cheroulis van hetzelfde re giment, zijn, naar een" Reuter-telegram aan enkele bladen meldt Zondagavond uit Athe ne vertrokken, om zich aan te sluiten bij de beweging te Saloniki. Nog wordt geseind: De regeering te Athene heeft de eischen der Entente ingewilligd. De ministers geven volkomen vrijheid aan openbare ambtenaren en officieren om zich bij de voorloopige re geering aan te sluiten, aan officieren ech ter slechts onder voorwaarde, dat zij eerst hun ontslag nemen. De gezanten der En tente hebben genoegen genomen met deze voorwaarde en brachten, met verlof van den koning, een bezoek aan de officieren, die in arrest waren gesteld, omdat zij zich bij de beweging hadden aangesloten en deel den hun mede, dat zij in vrijheid werden ge steld. De voorloopige regeering zal binnenkort bekend maken, dat Frankrijk en Engeland aan de officieren en ambtenaren, die zich bij de beweging aansluiten, het behoud hun ner functies waarborgen en dat zij deze kunnen hervatten, zoodra hun tegenwoordi ge missie is afgeloopen, zonder dat hunne rechten op promotie of pensioen verkort zullen worden. De Staatscourant van 13 November be vat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot burgemeester van Kruinin- gen J. N. Elenbaas; tot bureel-ambtenaar van de Rijkswater staat 3e klasse J. A. Barger te Vlissingen, thans tijdelijk. benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij de infanterie der landweer, tot reserve kapitein.. de gepensionneerde kapitein der infan terie G. Aars, van het leger in Ncd.-Indië. op zür verzoek, eervol ontslag verleend uit ziine betrekking van lid van den voogdijraad te Roermond, aan A. E. Albers Pistorius, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemdtot burgemeester der gemeente Cuyk cn St. Agatha, J. A. M. van de Mortel tot burgemeester der gemeente Gemert, F. K. Buskens tot burgemeester der gemeente Huybergen, J. P. J. van Agtmaal, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Nederhemert, E. J baron Lewe van Aduard tot burgemeester der gemeente Heerjansdam, mr. N. A. de Joncheere tot burgemeester der gemeente Oldemarkt, A. J. van Gerrevink, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Oosterhesse- le.n, J. G. Legro, secretarise dier gemeente tot burgemeester der gemeente Obbicht en Papenhoven, C. J. M. Vencken, secretaris dier gemeente. H. M. d*e Koningin heeft gistermid dag te 12 uur ten Paleize te 's Gravenhage ontvangen dr. Rosen, met den titel van kei zerlijk buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister belast met de waarneming van het Duitsche gezantschap, ter overhandi ging van een eigenhandigen inleidings- brief van Z. M. den Duitschen keizer. H. M. de Koningin-Moeder heeft Za terdag ten Haren Paleize ontvangen: Mr. Goeman Borgesius, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; den gep. gene- raal-majoor Scheltema, oud-Inspecteur van de vesting-artillerie, en kolonel baron Van Capellen, waarn. inspecteur van de cava lerie. Verjaardag Koning Albert. Ter gelegenheid van den naamdag van Ko ning Albert van België zal a.s. Woensdag ochtend in intiemen Belgischen kring een Te Deum worden gezongen in de ka pel van het gesticht „Groenesteyn" aan den Loosduinschen weg te 's Gravenhage, waar steeds de godsdienstoefeningen der al daar vertoevende Belgen plaats hebben. Des avonds heeft, eveneens in meer intie men kring, een feestelijke bijeenkomst plaats in het „Feestlokaal de Vereeniging" in de Willemstraat. Art. 19 2. A.s. Woensdagavond houdt de Coirunissie van Rapporteurs oyer het wètsotnwerp tot wijziging van art. 192 der Grondwet eene bijeenkomst. Kamerverkiezing Ti el. De S. D. A. P. heeft besloten deel te nemen aan de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in de vacature-mc. Tydeman. Woens dagavond zal de candidaat dezer partij ge steld worden. Verloven aan belasting ambtenaren. 'Naar het H b 1 d. ver neemt, worden verzoeken van ambtenaren, werkzaam bij de Administratie der directe belastingen, enz. om langdurig verlof buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, teneinde een andere betrekking waar te nemen of om voor eigen rekening zaken te doen, voorloo- pig niet meer ingewilligd. De oorzaak van dezen maatregel schuilt in het tekort aan personeel in de verschillende rangen. Naar aanleiding van het feit, dat herhaal delijk verzoeken worden gedaan om perso neel, dat naar de landweer moet overgaan, ter beschikking te mogen houden, omdat het deel uitmaakt van een vrijwillig muziek korps bij dat onderdeel, heeft de Opperbe velhebber den Inspecteur der Infanterie doen weten, dat, aangezien de dienstplich tigen onder de wapenen worden geroepen om als gevechtssoldaten te worden opge leid, en hieronder ook de voortgezette op leiding bij veldleger, reserve- en landweer bataljons valt, niet kan worden toegestaan, personeel achter te houden bij depots, met het doel muziekkorpsen in het leven te kun nen houden (Avp.) F. C. Addicks. In den ouderdom van 54 jaren is te Amsterdam overleden de heer Floris C. Addicks, stadsuurwerk- maker en hoofd van de bekende fabriek van toren-uurwerken. Al sinds menschenheugenis droegen de Amsterdamsche stadsklokkenmakers den naam Addicks, en de vader van den over ledene, die eenige jaren geleden in hoo- gen ouderdom stierf, genoot in de stad groote populariteit. Aan den zoon is 't voornamelijk te danken zegt 't N. v. d. D. dat ook ver daarb uiten de zaak een welverdiende reputatie had. Er was geen stad van eenige beteekenis, of Addicks werd cr bij geroepen als er wat aan de toren klokken haperde. De laatste vernieuwing van het uurwerk van den Utrechtschen Dom is o.a. door hem verricht. De begrafenis ls bepaald op Donderdag 12H uur op de Oosterbegraafplaats te Am sterdam. Bedtrland mn do oorlog, Ontspanning van militai ren. Men schrijft ons: Met het doel 'de troepen aan de grenzen voor de a.s. winteravonden uren van aange name ontspanning te bezorgen hebben de he eren mr. F. Couvée en reserve-luitenant C. Kamp, van het 6e R. I., in samenwerking met den bekenden voordrachtkunstenaar mr. Kamp, een scbimmelspel geschreven. Het spel behandelt de lotgevallen van den landstormplichligen Twentschen boer Bats (Bertus) Breurs. De tekst is van de beide eeTstgenoemden, terwijl mr. Kamp de tee- keningen ontworpen heeft. Deze laatste zal a.s. Woensdag de pre mière geven te Leur (N. B.) en daarmede zijn zeef te waardeeren werk voor de mili tairen, in de vorige winters aangevangen, voortzetten. Naar den grappigen, door aardige liedjes afgewisselden tekst te oordeelen, zal het schimmelspel ongetwijfeld in den smaak der soldaten vallen. De moeilijkheid om iets te maken, dat het soldatengemoed goed doet en dat toch uit een oogpunt van smaak en kunstzin aan redelijke eischen beant woordt is in dit spel op gelukkige wijze opgelost. Het is vol geestige vondsten, welke bij de vertooning hun uitwerking niet zullen missen. Het genoemde drietal, dat onze militairen zulk een goed hart toediaagt, moge loon voor zijn belangeloos werk vinden in waar deering van autoriteiten en dankbaarheid bij de mannen voor wie het gedaan is. Het stecnkolengebrek. Wij lezen in het Hbld.: Al minder en minder wordt de aanvoer van steenkolen uit Duitschland. Deze ver mindering moet voor een deel worden toe geschreven aan de verminderde productie in het land zelf, terwijl daarentegen som mige industrieën, vooral de aanmaak van munitie in dat land, zeer hooge eischen stel len. Maar uit alles blijkt toch ook, dat men desnoods nog wel zou kunnen leveren, mits van de zijde van, Nederland daartegenover compensatie wordt gegeven. Daarover wor-_ den nu door de bekende Commissie van Bij stand onderhandelingen gevoerd. Heel gemakkelijk is haar taak in dezen niet. Eenerzijds moet rekening worden ge houden met de Engelsche eischen, vsn de inwilliging daarvan 't is nu eenmaal zoo afhangt of wij voldoenden aanvoer zul len krijgen van granen, veevoeder, zuid vruchten, ja wat niet al. Allerlei uitvoer verboden worden verlangd. En de Commis sie van Bijstand moet natuurlijk bij het uit brengen van advies over aanvragen om consent rekening houden met de Engelsche verlangens Maar juist wat Engeland niet wil dat uit gevoerd wordt of slechts in het kleinst mo gelijke quantum 't is begrijpelijk dat van die zijde het liefst gezien zou worden, dat we onze oostgrenzen heelemaal sloten! juist dat is het wat Duit9chland van ons verlangt in ruil voor steenkolen, voor kalk, profielstaai, spanten en tal van andere ar tikelen, die wij noodig hebben en moeilijk op andere wijze kunnen krijgen, Uii alles blijkt, dat er te dien aanzien fiog geen overeenstemming is verkregen en b.r< de vermindering van den steenkolen-ar.n? voer vooral dienst moet doen om aan df Duitsche eischen kracht bij te zetten. Hel is met geen mogelijkheid te zeggen of men spoedig tot een oplossing zal komen. Intusschen is de grootft mogelijke zuinig» heid gewenscht. Directies van verschillend* groote ondernemingen hebben reeds haai personeel gewaarschuwd geen materiaal/ dat in gewone tijden reeds vernieuwd zou zijn, weg te werpen. Men moet alles bewa-/ ren om het, als de nood aan den man komt, nog te kunnen gebruiken. De Minister zal vandaag of morgen een circulaire aan de Gemeentebesturen ver zegden met het verzoek om bij het publiek aan te dringen op- en zelf bij het steenko-' lenverbruik de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Als middel om die zuinigheid in de hand te werken, geeft de Minister zelft in overweging niet terug te deinzen voor verhooging van den gasprijs. B. en W. van Enschede^hebben be kend gemaakt, dat het, met het oog op den geringen kolenaanvoer, gewenscht is, hol gas- en electriciteitsverbruik te beperken en' noodigen daarom de winkeliers en partici# lieren dringend uit, bij het verbruik daarvan de grootst mogelijke zuinigheid te betracht ten; zij hebben voorts besloten met ingang' van Maandagavond te verbieden de verlichV ting van winkels en winkelkasten (ook éta lages), Maandags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags, Vrijdags en Zondags des avonds na 9 uur en Zaterdags na 10 uur. Zi die dit verbod overtreden, zullen van de lei' dingen worden afgesneden. Ten einde zooveel mogelijk te voorzien in den steenkolennood is door den opper bevelhebber opgave gevraagd van militairen, die van beroep mijnwerker zijn," ten einde hen werkzaam te kunnen stellen in de Staatsmijnen, om zoodoende de Nederland- sche steenkolenproductie zooveel mogelijk te verhoog en. Men meldt uit Amsterdam: Het kolengebrek doet zich thans ook in hoofdstad ernstig gevoelen. In bakkerskringen n.l. vreest men ds; indien niet spoedig ingegrepen wordt - binnenkort verschillende bakkerijen zullen moeten worden gesloten, doordat de voor raad kolen bij velen slechts voor eenige dr- gen toereikend is. In verband hiermede zullen de baki- patroons de heeren L. Sapper en M. A. Iii« heden een conferentie hebben met den mi nister van Landbouw, teneinde Z.Exc. er on te wijzen, dat geen voldoende hoeveelheid kolen voor hun bedrijven geleverd kan wor den. De route door het Suez- kanaal. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met wijziging in zooverre van het medegedeelde in de Staatscourant van 17 September 1916, na, 210, de stoomschepen van de Maatschappij „Nederland" en „Rotterdamsche Lloyd', waarmede de post voor Nederl.-Oost-Indië des Vrijdags om de 14 dagen beurtelings wordt verzonden, te beginnen met het 17 November e.k., vertrekkende stoomschip „Kawi" van laatstgenoemde Maatschappij wederom door het Suezkanaal in plaats van om de Kaap de Goede Hoop, hun weg zullen volgen. Het opbrengen van de .,XoningIi« Regentes*'. Ove» het opbrengen van de „Koningin Regentes" verneemt de Tel. nog nader, dat de Duitschezs geen prijsbemanning aan boord hadden gezet, doch den kapitein een voudig werd gecommandeerd naar Zee- brugge te volgen. Ais vermoedelijke reden van het aanhou den van het schip wordt o. a. aangenomen her feit, dat zich aan boord bevond een Bel gische gravin, familielid van den Belgischen minister van Oorlog De Broquevllle, die van de Duitschers permissie had gekregen om een reis naar Holland te maken, doch die eene verklaring had moeten afleggen, dat zij niet naar Engeland zou gaan. Zij ha<J echter haar belofte gebroken, en was on« middellijk na haar aankomst in Holland naar Vlissingen gegaan, om passage naar Engei lr.nd te nemen. Bij de Mij. „Zeeland" is nog steeds geen bericht ontvangen van de „Koningin Regen' tes.' Dit lange ophouden van deze mailboot wekt te meer verwondering, waar bij de aan houding van de mailboot „Prins Hendrik" ofl 23 September deze boot enkele uren later, weer werd vrijgelaten. Pe Batavier VI opgebracht. Bij dc directie van de Bataviërlijn is be*, richt ingekomen, dat de „Batavier VTr narf Zeebrugge is opgebracht. Bij Informatie is aan de Tel. gebleken, dat de „Batavier VI" in den nacht van Zater^ dag op Zondag naar Londen is vertrokken, geladen met stukgoed. D directie verklaart dat er geen contraf bande onder de lading was. Er waren geen passagiers aan boord. Wolffs Bureau meldt inmiddels uM Berlijn, dat de Batavier VI, die vóór de Theemsmonding is aangekomen, wèl meï een grooten voorraad contrabande geladeft was Uit Rotterdam bericht men aan het Hbld«i De Bataviërlijn heeft tot dusver nog geen officieel bericht ontvangen ran het op»; brengen der ,3atavier VI". Zij betwijfelt het geval intusschen niet, doordat andere schW pen het gezien hebben en het schip ook niet in Londen is aangekomen. Overigens had het «chip getn passagiers oi maÜ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2