koloniénT BINNENLAND. In noordelijk Wallachige wordt de strijd pet succes voortgezet. De Rumeniërs lieten «25 officieren en 1600 man met vier kanon- fier. in onze handen. In Noordelijk Wallachije wordt de strijd Ineeuw bedekte Woud-Karpathen geene bij- Wondere gebeurtenissen. Bukarest, 15 Nov. (R.) Communiqué fan het hoofdkwartier. Aan de grens van West-Moldavië tot in We dalen van de Slanic en de Oitus wordt Ide vijand over de grens door onze troepen (vervolgd. Wij hebben 30 soldaten gevan gen genomen en een machinegeweer buit gemaakt. Van het Putna-dal tot aan Predelus on- Beiging de toestand geen verandering. In het Prahova-del zwak artillerie-obm- fcai clement. In de streek van Dragoslavele heeft de Vijand wederom herhaalde malen met be- tiuip van zwaar geschut aanvallen onderno men, dié overal afgeslagen werden, terwijl Dnze troepen hun stellingen behielden. Doordien de vijand in het Olt-dal ver sterkingen heeft ontvangen, waren onze troepen genoodzaakt in de richting van Sa- latruc en Brezoui een weinig terrein prijs Ie geven. In het Jiul-dal ls de aanval van den vij and met hevigheid voortgezet, ondanks on- *e tegenaanvallen. Onze troepen waren ge- Hwongen op de tweede loopgraven-linie te rug te trekken. Aan de Cerna is het rustig. Langs den geheelen Donau werd artille rie- en geweervuur gewisseld. In de Dobroedsja hebben wij het dorp Boascio bezet en aan het geheele front vor deringen gemaakt De laatste-drie dagen hebben de vijan delijke vliegers opnieuw bijzondere bedrij vigheid aan den dag gelegd. Zij vlogen bo ven Tornu Magurele, Zimnicea, de streek Van Giurgiu, Tulcea, Kampulung, Sinaia en Roman en wierpen bommen, die lichte achade toebrachten. Verder werden op de hoofdstad en omstTeken bommen gewor pen, die vreedzame inwoners, vooral vrou- Ven en kinderen, doodden. Bij deze gele genheid werden een groot aantal bommen boven het paleis neer geworpen, waar de koningin en de prinsen woonden, maar dat «ij gelukkig, na den dood van prins Mircea, verlaten hadden. Verscheidene malen en vooral gisteren vlogen de vijandelijke vliegers boven klei ne steden en dorpen, waar zij zeer laag Haalden en de vreedzame bevolking, die ■ich op straat bevond of op het land werk- le, met inadiinegeweervuur volgden. Petersburg, 15 Nov. (Tel.-agent- •diap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. In Transylvanië namen de Rumeniërs ten Hoorden en ten zuiden van het Oituz-dal liet offensief; zij wierpen den vijand terug en namen gevangenen en drie machinege weren. In de dalen van de rivieren Tirgului, Ok en Jlu duren de hardnekkige aanval len van den vijand voort, die aanzienlijke ver*>-:i kingen van pas aangekomen Duit- •cne troepen gekregen had en hier en daar •r in slaagde de Rumeensche troepen terug te drijven. In de Dobroedsja is niets belangrijks te berichten. Weenen, 15 Nov. (W.-B,). Officieel bericht van heden middag. Op het zuidoostelijke oorlogstoon eel niets nieuws. B e r UJ ri1 5 N o v. (W. B.) Bericht uit het gTOOte hoofdkwartier van heden voor middag. Tegen de hevige Fransche aanvallen in de vlakte van Monastir hielden de Bulgaar- ache troepen, waaronder het regiment Bal- kanski van Z. M. den Keizer, onwrikbaar Btand. In den Czernaboog slaagde de tegen stander er in, eenige hoogten te nemen. Tot vermijding van eene fl»nkwerking tegen de dalstellingen is onze verdediging daar ach teruit gelegd. Petersburg, 15 Nov. (Tel.-agent schap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. De Turken verrichtten een reeks aanval len met kleine offensiefs aan den kant van Tornit, ten noordwesten van Gumisjkhaneh, fn de streek van Baladjfs-oergolik, ten zui den van Khigi en in de richting van Moesh. Al deze pogingen werden teruggeslagen in Ons vuur, dat de Turken noodzaakte terug Ie gaan. Cairo, 13 Nov. (R.). In een luchtrald, tiie héden plaats had, werden veertien per- Bonen gedood, waaronder vier Europeanen, en 25 gewond. Ook van de gewonden na- ten vier Europeanen. Londen, 15 Nov. (R.) Officieel be richt. Gedurende de eerste uren van den 15en zijn de havens en ligplaatsen voor de duik- booten te Zeebrugge en Ostende wederom jhevig gebombardeerd door eskaders zee- vliegiuigen. Er zijn rechtstreeksche schaden waargenomen in de marine-werk plaats en. Dicht bij het krachtstation werd een groote brand, waarschijnlijk van een petroleum- Jiouder, waargenomen. Alle machines keerden behouden terug. Weenen, 15 Nov. B.). Officieel ,Éer'-ht van heden middag. In de vroege morgenuren van den viel een van onze zeevliegtuigeskaders de Vijandelijke stellingen van Ronchi, Verme- feliano en Doberdo met veel succes met •«ommen aan. Een vijandelijk -skoder aan vallende landvHegtudgen werd op de vlucht gejaagd. Rome, 15 Nov. (Stefanl). Officieel Communiqué. In den nacht van den 14en November men in de streek van Aquileia, waardoor twee soldaten gedood en vier «rouwen en kinderen gewond werden. Als represaillemaatregel steeg een onzer vliegtuigeskaders op en deed een aanval op het vliegterrein van Proseno en de pier van Triest. Het bombardement leverde goede resultaten op. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Görz en eenige plaatsen aan de beneden-Isonzo, zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. B e r 1 ij n, 15 Nov. (W. B.) Officieel be richt: Een van onze duikbooten heeft den 5en November 80 zeemijlen ten westen van Mal ta, een vijandelijk transportstoomschip van ongeveer 12,000 ton, dat van torpedojagers en vlsschersstoomschepen vergezeld was, door een torpedoschot In den grond ge boord. Londeln, 15 Nov. (R.) Bericht van Lloyds. Men gelooft, dat het Engelsche stoom schip Polpedor in den grond is geboord. Stockholm, 15 Nov. (W.-B.). Het Zweedsche stoomschip Astrid, dat voor den oorlog als het pleizierjacht Saga in de Scheeren van Stockholm werd gebruikt, is op de reis van Stockholm naar Raumo (Fin land) dor een Duitsche U-boot in den grond geboord. De bemanning is gered. Londen, 16 Nov. (R.) Bericht van Lloyds. Het Spaansche stoomschip Diz Mendi is in den grond geboord. De bemanning is aan land gebracht. Londen, 15 Nov. (R.) De parlemen taire secretaris van de admiraliteit deelde heden mede, dat het netto-verlies aan ton neninhoud ven handelsschepen van 1000 ton en meer tot einde September 1916 iets meer dan 2'! pet. bedroeg. Daarin is alles begrepen, de .oorlogsverliezen en die uit anderen hoofde. Madrid, 15 Nov. (Radiotelegram van den vertegenwoordiger van 't corresponden tiebureau te Weenen). De Imparcial brengt het bericht, dat gisteren drie Spaansche vrachtschepen, van Valen.cia naar Engeland onderweg, in de straat van Gibraltar door Engelsche oorlogsschepen zijn aangehouden en gedwongen werden naar Valencia terug te keeren, omdat zij eene toestemming van het Duitsche consulaat bezaten voor den uit voer van vruohten. De Imparcial merkt hier bij op, dat Spanje door dit optreden van Engeland tusschen hamer en aambeeld ge raakt, want als onze vrachtschepen met toe stemming van Duitschland uitv en, worden zij door de Engelschen aangehouden en ais zij zonder die toestemming uitvaren, worden zij door de Duitschers getorpedeerd. Stockholm, 15 Nov. (W. B.) De Nya Dagligt Allehanda bericht uit Haparanda: Het Russische ministerie van marine maakt (eenigszlns afwijkende van het eerste offi- cieele bericht) bekend, dat den 21en Octo ber brand is uitgebroken aan boord van het linieschip Imperatriza Maria te Sebastopol. Toen de vrees ontstond voor ontploffing van de gToote munitievoorraden op het schip, hetgeen eene verwoestende uitwerking zou hebben gehad op de andere schepen in de haven en zelfs in de stad, werd besloten de kleppen op den bodem te openen. Het schip was binnen vijf kwartier gezonken en ligt nu in ondiep water. Een officier, twee onderof ficieren en 140 man zijn mee in de diepte gegaan. Londen, 15Nov. (K. N.) Uit Washing ton wordt bericht: Naar aanleiding van het wegvoeren van Belgen heeft het Departe ment van Buftenlandsche Zaken den zaak gelastigde te Berlijn opgedragen de zaak persoonlijk met Bethmann Hollweg te be spreken. Aan den zaakgelastigde is verzocht om aan Bethmann Hollweg mede te deelen, dat zulk een wegvoeren niet anders dan een zeer ongunstigen invloed kan hebben op de meening der onzijdigen, vooral op die van de Vereenigde Staten, daar de Unie zich het welzijn van de burgerlijke bevolking in België zeer ter harte neemt. Londen, 15 Nov. (R.) Lansing ver klaarde, dat Instnictiën aan den zaakgelas tigde te Berlijn waren gezonden om de weg voeringen in België met den rijkskanselier te bespreken op verzoek van de Belgische re geering. Zij houden geen critiek in op de handelwijze van de Duitsche regeering, waarover de regeering der Vereenigde Sta ten nog geen volledige inlichtingen heeft ontvangen. Petersburg, 15 Nov. (Tel.-agent- schap). Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat de kwaadwillige geruchten over het ophou den van de subsidiën der Poolsche vluchte lingen in Rusland ongegrond zijn. Deze sub sidiën blijven uitbetaald. Petersburg, 14 Nov. (Tel.-agent- schap). Zwitsersche politieke organisatiën, alle drie deelen van Polen vertegenwoordi gende, hebben aan het Russische gezant schap te Bern een protest tegen de hande ling van de centrale mogendheden betref fende Polen gezonden namens diegenen on der de Polen, die hunne meening niet vrij kunnen uiten. B e r 1 ij n, 15 Nov. (K. N.) De Neue Politisohe Korrespondenz schrijft: De tot standkoming van het koninkrijk Polen brengt voor de bevolking van den nieuwen staat met de politieke zelfstandigheid bui tengewoon groote economische en finan- cieele voordeelen mede. Polen is een land, dat veel aan belastingen kan opbrengen en waaruit Rusland tot dusver inkomsten van groote beteekenis trok. Voor het laatste vredesjaar 1913 werden de staatsinkom sten van Rusland uit Polen op rond 270 millioen roebel aangenomen, hetgeen uit- tuiint aa raad 550 miUioen mark, In 1905 bedroegen deze inkomsten nog 125 millioen roebel; zij zijn dus binnen acht jaren tot het dubbele gestegen. Het nieuwe koninkrijk Polen zal derhalve in staat zijn met een gunstige begTOOting zijne cuttureele en eco nomische ontwikkeling te bevorderen. Petersburg, 15 Nov. (Tel.-Ag.) De diplomatieke vertegenwoordigers van Rus land hebben aanschrijving ontvangen met betrekking tot het optreden van Oostenrijk- Hongarije en Duitschland. de volgende me- dedeeling te doen aan de regeeringen bij welke zij geaccrediteerd zijn. „Mijne regeering heeft mij opgedragen, het volgende ter kennis van Uwe Excellen tie te brengen: Met miskenning van de rechten van den mensch, hebben de Duit sche en Oostenrijksch-Hongaarsche militai re autoriteiten te Warschau en Lublin af gekondigd, dat de Russische gewesten van Polen voortaan een afzonderlijken staat zou den vormen. „De keizerlijke Russische regeering pro testeert tegen deze daad, welke een nieu we schending vormt van de gesloten Inter nationale verdragen, welke door Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije plechtig zijn bekrachtigd, en zij verklaart deze daad als van nul en geener waarde. „Zij constateert, dat de gewesten van het koninkrijk Polen.niet hebben opgehouden een integreerend deel te vormen van het Russische rijk en dat de bewoners er van door den eed van trouw, dien zii hebben afgelegd, verbonden zijn aan Zijne Majesteit den Czaar, mijn verbeven souverein." Londen, 15 Nov. (R.) De Financial Times bericht, dat een deprimeerende In vloed op de beursnoteeringen is uitge oefend door een bericht, dat president Wil son weldra beslissende stappen zal doen om den vrede tot stand te brengen. Er werd bericht, dat hij de oorlogvoerenden zou vra gen, gemachtigden te zenden naar eene conferentie te Washington, waar iedere partij minimum-eischen zou stellen, ten einde den weg te banen voor eene nadere conferentie, waar '/redes on der handelingen zouden wotden gevoerd. Men meent, dat Wilson niet voornemens zou zijn een wapenstilstand in overweging te geven. Berlijn, 15 Nov. (W.-B.). De keizer heeft een aantal gouden voorwerpen uit zijn particulier bezit door den beheerder van zijn vermogen, geheimen regeeringsraad Grimm, laten zenden aan het bureau voor goudaan koop. tijd zeer toegenomen is. Het vesligi er de aandacht op, dat op kleine plaatsen als Ma- lang, Djombang, enz. Japanners in de hotels logeeren, wier bezigheden moeilijk uit te visschen zijn. Te Djombang verkoopt een Japanner ijstabletten. Hij drijft een, kleine nering, doch is in het bezit van een eigen rijtuig. Een bedenkelijk verschijnsel is, dat het op de bintenbezittingen verre van rustig ls. Dit is een gevaar voor het bezit van Indië, daar het mogelijk een welkome aanleiding kan wezen voor inmenging van een vreemde mo gendheid. Het blad raadt aan de al te ijve rige gasten scherp in het oog te houden. OoBt-Indlë Ontslag Resldcntsn. De correspondent te Soerabaja van het Hbld. seint, dat resident E. Verbeke van I Temate tegen 4 Februari en resident J. J. Verwijk van Kedoe tegen 12 Fïbruari op hun verzoek ontslag hebben gekregen. Luitenant Tsr Poorten. De"„Preanger-Bode" verneemt, dat 'ul- tenant Ter Poorten -urd is voor den vliegdienst. Indisehe journalistiek. Te Semarang verschijnt in het laatst van 1916 onder leiding van den heer J. Veersema, te voren journalist te Utrecht en rédacteur van de Zwolsche Courant, oud- redacteur van de Sumatra Post en van de Locomotief, een nieuw dagblad, dat zal wor den uitgegeven door een naamlooze ven nootschap, welke is gevormd door enkele van de bestbekende mannen uit de handels wereld en uit de cultures van Midden-Java. Het blad komt zoo meldt men ons voor zien in een te Semarang en in Midden-Java reeds lang gevoelde behoefte aan een twee de groote dagblad. Indischs vrijzinnigs bond. De correspondent te Batavia van de „Deli-Ct." meldt: Ik verneem hier, dat de oprichting wordt voorbereid van een grooten Tndisclien Vrijz. Bonddie ten doel heeft aansluiting te verkrijgen in zake de Indische politiek. Geen onderscheid zal worden - maakt in diverse richH-gen, mits men slechts de "iruitstre- vende richting toegedaan zij. Spoedig zal de oprichtingsvergadering plaats hebben. Een comité is reeds --evormd. De bedoeling is, hier het hoofdbestuur en teveeen afdeelin-- n«r te vestigen, en in geheel Indië afdeelingen op te richten waarvoor verschillende vereenigingen van diverse pluimage reeds aangeschreven zijn. Het voornemen bestaat om een breed opge zet politiek program - te stellen. Ds onlusten in Djambi. (Officieel). Bij het Departement van Koloniën is ontvangen de volgende telegra fische mededeeling van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-lndië De resident van Djembi bericht, dat in zijn gewest overal de toestand zeer verbe terd is, met uitzondering van enkele distric ten, waar kleine benden verzetleiders in de bosschen rondzwerven en door patrouilles worden afgemat, is het overal rustig. Wan neer deze verzetleiders in de dorpen komen, levert de bevolking hen uit. De hoofden werken geheel mede. In Moeara Tebo heeft de inenting tegen pokken op een uitge breide schaal plaats. De landbouw en de gewone handel worden weder her/at. Ds scoKomische oorlog. Aan het N. v. d. D. v. N.-I. wordt ge seind Bij de firma Lindeteves Stokvis te Soerabaja zijn vier Duitsche employe's ont slagen, naar verluidt op aandringen van Engelsche zijde. Splonnag». Hef Soer. Hbl. wijst er op, dat de activi teit van Japancche spionnen in den laatsten De justitie heeft een inval gedaan in het redactie-bureau van de „Pertimbangan" te Bandoeng, in welk blad de Japanner Mi- nami onbeschofte artikelen tegen de regee ring schre"', terwijl verkapt gedreigd werd met een actie van Japan tegen Indië. De consul-generaal van Japan, in een in terview met de „Sin Po", moet verklaard hebben, dat Minami ook aangehouden w' wijl bij de huiszoeking brieven gevonden zijn, bewijzende, dat hij in verbinding stond met personen, die het gouvernement ge vaarlijk acht voor de rust in Indië. Ook de „Loc." dringt aan op een streng optreden tegen lieden, die het Nederland- sche gezag bestoken. Eon assfsfsnt vermoord. Op de onderneming Maribat in Sime- loengoen is de assistent Martin Barbe door een Javaansche koelie in de rubberfabriek met een mes in de borst gestoken, welke steek het hart trof, zoodat de dood onmid dellijk intrad. Barbe had den koelie een paar klappen in het gezicht gegeven omdat hij zijn werk slecht deed. De vermoorde assistent was een Duit- scher, die nog slechts maand op de onderneming werkte, een kalm en bezadigd man, die volgens de verklaringen van den moordenaar, niet gewoon was te 6laan en hem nooit eerder had geslagen. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de vermoorde zijn werk hier slechts tijdelijk aannam. Hij was machinist aan boord van een der Duitsche schepen, die door den oorlog te Sabang zijn opgesloten. Toen het j niets doen hem verveelde, zocht en vond hij werk als machinist aan boord van het bag- gervaartuig de Java op Belawan. Toen dit kort geleden naar Java vertrok, bedankte hij om mee te gaan en gevaar te loopen door een Engelsch vaartuig van boord gehaald te worden. Daarom zocht hij ander werk en vond dit op Marthat, met het gevolg, dat hij na 2H maand zijn einde vond. Naar de Deli Ct. verneemt, zijn er in de laatste maand op ondernemingen In Sime- loengoen nog eenige conflicten tusschen koelies en assistenten voorgekomen, die op dezelfde oorzaak neerkomen. Nog stond in Siantar het lijk van den ver moorden heer Barbe boven den grond of op de-ondememing Kotari in het Serdangsche werd een andere assistent bijna net slacht offer van een conflict met zijn werkvolk. Nadat hij in een twist met een mandoer dezen met zijn plantersstok twee slagen op het hoofd had gegeven, die met zoo groote kracht werden toegediend, dat het bloed uit de striemen spoot en zijn gelaat geheel met bloed overstroomd was, riep de gewonde mandoer zijn koelies te hulp, terwijl de assis tent twee in de buurt werkende mandoers opriep, vreezende voor ernstige gevolgen. De koelies waren echter het eerst ter plaatse en hun mandoer op den grond vindende, ge heel met bloed bevlekt, vielen ze met hun parangs op den assistent aan. Deze ver weerde zich zoo goed en kwaad dat ging, waarbij hij zes vrij zware paranghouwen op liep, waarvan de meeste op ziin rechterarm, namelijk over biceps en hand, de andere in de hals en op zijn borst. Bemerkend, dat hij het onderspit zou del ven, de te hulp geroepen mandoers waren op de plaats van het gevecht gekomen, doch deden niets en konden misschien tegen de woedende bende niets doen, koos hij het hazenpad, snelde naar huis en ging vandaar naar het hospitaal om zich te laten verbin den. Daar bleek dat de wonden vrij zwaar waren, doch gelukkig niet levensgevaarlijk. j.verklaard, dat zij nog altijd principieel tegeif j individueel kiesrecht zijn/ stemplicht en de mogelijkheid van vrouwenkiesrecht, doch dat zij daarop de herziening niet willen doen af-' stuiten, wordt- art. 80 zonder stemming aan*J genomen. Daarna werd voortgegaan met de behan deling \an art. 81. De heer Rink («.-1.) ver dedigt daarbij het evenredig kiesrecht. Na de pauze zet de heer Rink zijn rede ter verdediging van het evenredig kiesrecht, voort. Hij weerspreekt dat dit stelsel den in-»- vloed der partijbesturen te groot zou makenj en dien van den individueelen kiezer te veel"! zou beperken. Spr. is tegen het amendement-i Eerdmans, om het evenredig kiesrecht facul- tatief te stellen. Dit beginsel ds goed en dit moet in de Grondwet worden vastgelegd. Verandering van stelsel blijft altijd mogelijk, j Ook de heer Al bar da (s.-d.) verdedigt^ het evenredig kiesrecht. Wel zijn daaraan bezwaren verbonden, doch die zinken in het niet, bij de nadeelen van het meerderheids- stelsel. Minister Cort van der Linden beantwoordt de verdediging van het evenredig kiesrecht, gevoerd door de heeren Rink en Albarda, Het stelsel zal de gelegenheid geven, meer op de beginselen dan op de toepassing er van te letten. Tegen het amendement-Eerd-* mans heeft spr. overwegende bezwaren, daar de evenredige vertegenwoordiging het nood zakelijk complement is van het algemeen kiesrecht. De heer Eerdmans (u.-l.) repiiceerende neemt zijn amendement terug om de Kamer stemming te besparen, waarna art. 81 zonder stemming wordt aangenomen. Bij art. 82 betoogt de heer Schaper (s.-d.) de overbodigheid van de Eerste Ka mer, waarna het artikel zonder stemming wo-'u aangenomen. De heer Marchant (v.-d.) vraagt verlof voor een interpellatie over de oproeping van de landstorm klasse 1009 voor de militie - iichting 1017. Te ruim 'half 5 wordt de vergadering vei daagd. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De heer Lobman (c.-h.) verdedigt In de zitting van Woensdag nader het amende ment, om de mogelijkheid van net meervou dig kiesrecht uitdrukkelijk vast te leggen, met de bepaling, dat het toekennen van meer dan één stem aan denzelfden kiezer niet kan geschieden uit hoofde van aan het bezit van maatsdiappelijken welstand ontleende rede nen. De heer Troelstra (s.-d.) handhaaft te genover eene opmerking van den heer Drion betreffende de redactie, het ongewijzigde amendement, om het meervoudig stemrecht uit te sluiten. Dit amendement-Troelstra wordt aangenomen met 34 tegen 36 stem men. Daarmede was' het amendement-Lob man vervallen. Het amendement-Hugenholtz betreffende de bij de wet te bepalen schorsing van het kiesrecht voor militairen voor den tijd dat zij zich onder de wapenen bevinden, werd verworpen met 45 tegen 36 stemmen. Het amendement-Duymaer van Twist, om ook de schorsing van het kiesrecht voor offi cieren mogelijk te maken, werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Nadat de heer Van der Voort van( Zijp nament de anti-revolutionnairen heeft Berichten. De Staatscourant vaan 15 November bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Noordwijk J. L. Pitlo Rzn., thans te Voorschoten; op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst met pensioen wegens langdurigen dienst de hoofdofficier-machinist 2e klasse titulair A. H. de Bats; bevorderd tot officier-machinist le Idas': die der 2e klasse A. J. Dijker; ingetrokken de opdracht van het bevel over den schoener „Zeehond" aan den ka pitein-luitenant ter zee jhr. J. C. F. van Mühlen, adjudant der Koningin; op verzoek eervol ontslagen A. de Goe de. surnumerair der registratie en domei nen. Naamdag koning Albert. Ter gelegenheid van den naamdag van koning Albert van België, was gister de Belgische driekleur ontplooid uit het Belgische ge zantschap aan den Langen Vijverberg te Den Haag, waar obk een register van ge- lukwenschlng gereed lag, waarop druk ge- teekend werd door daar ter stede wonende Belgen, vertegenwoordigers van Belgische comité's enz., terwijl uit diplomatieke krin gen belangstelling werd betoond door het afgeven van naamkaartjes bij den gezant van den Belgischen koning, baron Fallon. In de kapel van het Gesticht Groenestein aan den Loosduinschen weg, werd ter ge- legenheid van 's konings naamdag een plechtige dienst gehouden. Onder de tal rijke aanwezigen waren de Belgische gezant baron Fallon, de legatleraad prins de Ligne en de^prlnses de Ligne, de secretaris der Belgische legatie graaf de Kerchove da Denterghem en de attaché graaf de Boillet- Latour, de Pauselijke zaakgelastigde t® 's Gravenhage, mgr. Vallega, verschillend® geïnterneerde officieren en soldaten var. het Belgische leger en te 's Gravenhage ver» toevende burgerlijke Belgische personen enz. Het Te Deum werd gezongen door detl Eerw. heer Baretta, Belgisch Aalmoezenier, terwijl door den zanger Danlée na den dienst de „Brabangonne des Réfugiés Bel» ges" gezongen werd. De marine-atfaché van het Franschfl gezantschap te 's-Gravenhage, luitenant tej zee De Meaux, begaf zich gister naar Texel[ om een krans te leggen op het graf van den' aldaar rustenden Fra- Delau» nay. Kamerverkiezing Ttel. De afd, Tlel van den Vrijz. Dem. Bond besloot Maandagavond geen eigen candidaat te stellen en voorts haar houding eerst vast te stellen na de bijeenkomst van de bestui< ren van de bij de Concentratie aangesloten' vereenigingen, welke Woensdag zal plaaté hebben. Landatormpliohtlgen 1909. Het Tweede Kamerlid Duymaer valj Twist beeft tot den Minister van Oorlog dé volgende vTagen gericht Is de Minister bereid, cm eetst militie® plichtigen van de lichting 1917, voorzoovoé deze in gewone omstandigheden niet tot de najaarsploeg zouden behooren, en voorts ooi, de landstormplichtigen der jaarklasse van dit jaar voor inlijving aan te wijzen, alvorens dé. "an'1'' jrmpllchtigen van de jaarklesse 1909 order de wapenen te roepen? Zoo deze vraag ontkennend moet beanfc woorden, wfl de Minister dan de redenert mededeelen welke hem tot die gedragslijn leidden St Nicolaas- en Nieuwjaar*» drukte. Met het oog op de naderend® St. Nicolaas- en Nieuwjaarsdrulote heeft dél opperbevelhebber bepaald- dat de cort».

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2