"koloniénT 'binnenland." diging van de oostelijke grens, die van Mol- da\gedeeltelijk door Russische troepen overgenomen. Maar de verdediging van het in de richting van West naar Oost loopende gedeelte van de grens, de scheiding tus- schen Zevenbergen en Walachije, kwam ge heel voor rekening van Rumenië. Hier nu is eene gewichtige verandering in den toestand gekomen. Na een strijd van eenige weken is het Duitsch-Oostenrijksche leger, waarover generaal von Falkenhayn het opperbevel voert, er in geslaagd den wal der Transylvanische Alpen door te breken. De verst naar het westen gelegen passen, de Vulkaanpas en de Szurdukpas, zijn het eerst vermeesterd. Ook van den Rotenturmpas uit en verder naar het oosten dringen de Duitschers en Oostenrijkers in hel land. In het westelijke gedeelte van de .groote Öonauvlakte, het zoogenaamd kleine Walachije, hebben zij eergistermorgen na een korten strijd Craiova bezet, de hoofd stad van dat deel van het land, dat de koren schuur van Rumenië genoemd wordt. De strijd is hier in eene nieuwe phase getreden, die Rumenië met ernstig gevaar bedreigt en de vraag doet rijzen of het lot van Servië en Montenegro ook Rumenië boven het hoofd hangt. et overlijden van keizer Frans Jozef Weenen,22Nov. (W.-B.). Het Frem- denblatt verneemt, dat bij het overlijden van den Keizer in de sterfkamer aanwezig waren alle in Weenen vertoevende leden van het keizerlijke huis, alle leden van de hofhou ding, de minister van buitenlandsche zaken Burian en de Oostenrijksche minister-presi dent von Koerber. Burian verliet een uur later dan alle anderen het slot te Schoen- brunn. Aan het sterfbed verrichtte aarts hertogin Marie Valerie de gebeden der ster venden. Weenen, 22 Nov. (Corr.-bureau). Over het verloop van de ziekte van keizer Frans Jozef verneemt de Korrespondenz Wilhelm de volgende authentieke bijzonder heden: De ziekte van den monarch begon voor ongeveer drie weken met eene geheel onbeduidende katarrh, die niet eens met sliimafscheiding gepaard ging. Eerst den 8en ontstond een licht gevoel van pijn in de streek van het rechter ribbenvlies. Den 12en trad voor het eerst pijn in de rechter- long op, zonder dat de lijfarts Kerzl, die den monarch iederen dag onderzocht, longont steking kon vaststellen. Den 15en kwam er een zorgwekkende keer, want er ontstond gebrek aan eetlust; ook trad er koorts op. De keizer voelde zich zeer vermoeid en na eene tijdelijke verbete ring op Donderdag werd de toestand Vrijdag en Zaterdag erger door toeneming van de temperatuur en vermeerderd gevoel van zwakte. Niettemin werkte de keizer zooals gewoonlijk. Maandagavond was het bewust zijn licht gestoord. De keizer begaf zich vroeger naar bed dan anders. De bronchiën waren altijd nog vrij. S/echts de hooge koorts scheen, in verband met den hoogen leeftijd van den monarch, zeer bedenkelijk. Gistermorgen stond de keizer op met hooge koorts; hij voelde zich zeer vermoeid en liet tegen zijne gewoonte een fauteuil voor zich bij de tafel schuiven. In het mor genuur had hij een kop thee met twee sne den ham gebruikt, om acht uur een glas zure melk. Bij het ontbijt at de keizer bijna In 't geheel niet; tegen den avond gebruikte hij nog een bord krachtige soep en een stuk kip. De zwakte nam daarna zoozeer toe, dat hij tegen zes uur zelf verlangde naar bed te worden gebracht. Het bewustzijn be gon gestoord te worden. De lijfarts Kerzl en professor Ortner weken niet van het bed. Nog steeds waren de geneesheeren ondanks den emst van den toestand van oordeel, dat, zoo al geen genezing, dan toch eene verlenging van het ziekteproces met 2 3 dagen was te verwachten. De keizer lag rustig in zijn bed; geen rochelen, geen zware ademhaling, geen ge luid van pijn was hoorbaar. De dochter van den keizer, aartshertogin Marie Valerie, en zijne kleindochter prinses Elisabeth van Windischgrëtz, begaven zich meermalen naar het ziekbed. Om zeven uur 's avonds kwamen de geneesheeren luisteren; de kei zer leg toen in -"n diepen slaap. Toen de geneesheeren tusschen acht en negen uur aan het bed kwamen, constateer den zij met ontsteltenis, dat er met een spoedig intreden van den dood moest wor den gerekend. Aartshertogin Marie Valerie, die naar het station gereden was om hare dochter af te halen, werd snel teruggehaald. De pastoor van den hofburg Seidl diende dert monarch, in tegenwoordigheid van de leden der keizerlijke familie, die inmiddels waren ontboden, en van verscheidene leden de hofhouding, het laatste oliesel toe. bericht van het overlijden van den 1: Jat eerst door de morgenbladen al ge iu n bekend werd, verwekte overal Sm., iliii.o ontsteltenis en diep gevoelden rouw. \V eenen, 2 2 Nov. (Corr.-bureau). Of schoon de beschikkingen voor de begrafe nis ran keizer Frans Jozef nog niet zijn vast gesteld, is het waarschijnlijk, dat het lijk eerst in de volgende week, waarschijnlijk Donderdag in den Capucijner-grafkélder zal worden bijgezet. Het lijk ligt nu nog op het sterfbed. Het zal eerst in het slot opge baard worden en waarschijnlijk Maandag avond in de kapel van den hofburg overge bracht worden, waar het Dinsdag c-n Woens dag zal worden tentoongesteld. De oorlog. Ber 1 ijn, 2 2 Nov. (W. B.) Bericht uit Ret groote hoofdkwartier van heden voor middag. Hel mistig# weder verhinderd# grooten- deels den gevechtsarbeid. Ten zuiden van het kanaal van La Bassée drongen patrouil les van het Anhaltsche infanterieregiment no. 03 en van het Maagdenburgsche pio- niersbataillon no. 4 in een Engelsche loop graaf; zij brachten na vernieling van de ver dedigingswerken meer dan 20 gevangenen en een machinegeweer terug. Ook in het Sommegebied bleef het artil lerievuur over dag gering; het werd in den avond slechts sterker op de beide oevers van de Ancre en aan het bosch van ^Jaint- Pierre Vaast .Eëh aanval van de Engelschen ten noordwesten van de Serre viel ineen in ons afweervuur. Parij s, 2 2 Nov. (Havas.) Namiddag- communiqué. In de streek ten noorden van de Ancre en in Lotharingen ten oosten van Arman- court patrouille-werkzaamheid. Overal el ders ging de nacht rustig voorbij. Avondcommuniqué. Er was kanonnade bij tusschenpoozen op een groot deel van het front, vooral in de streek van Vaux en Douaumont. Londen, 22 Nov. (R.) Avondbericht van generaal Haig. De vijandelijke artillerie was in den loop van den dag werkzaam in de streek van Beaumont-Hamel en bij Yperen. Wij bom bardeerden de vijandelijke liniën bij Ran- sart, ten oosten van Angres, en ten noorden van het kanaal van La Bassée. Gisternacht deed de vijand na een hevig bombardement uit loopgraafmortieren een aanval op ons front ten zuidwesten van St.- Eloi. Een deel van onze frontlinie werd ver nield; 28 man worden vermist. Berlijn, 22 Nov. (W. B.) Bericht uit het groote hoofdkwartier van heden oor middag. Ten zuidwesten van Riga haalden Duit- sche aanvalstroepen uit eene Russische stel ling 33 gevangenen en twee machinegewe ren, zonder eigen verliezen. Overigens wa ren er van de zee tot de Karpathen geene gevechtshandelingen van beteekenis. Petersburg, 22 Nov. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. In de streek van Illukst ondernamen de Russen een geslaagden gasaanval, die ver warring teweeg bracht in de vijandelijke loopgraven. Aan de Stochod in de streek van Koeary, Bolchwyporsk en Maloporsk was artillerie duel. In de streek ten Noord-westen van Koryt- nitza werd de batterij-commandant, kolonel Jagellovitch, gedood op zijn waarnemings post. In de Woud-Karpathen maakt de dool de wegen onbegaanbaar. B e r 1 ij n2 2 Nov. (W.-B.). Avondbe richt van het groote hoofdkwartier. Bij Orsova maakten wij vorderingen. Weenen, 22 Nov. (W. B.) Officieel bericht van heden middag. Craiova werd na een korten strijd vero verd. Aan beide zijden van de Alt weken de Rumeniërs terug. Verder noordelijk van Kampolung bleven alle pogingen van den vijand om door verbitterde aanvallen suc ces te behalen, wederom zonder resultaat. Sofia, 22 Nov. (Buig. agentschap). Communiqué van het hoofdkwartier. Langs de Donau slechts in eenige secto ren infanterie- en artillerievuur. De Rume niërs laten hunne Donauvrachtschepen zin ken. Zij hebben de brug bij de haven Co- rabia vernield en de munitiemagazijnen in die stad in brand gestoken. In de Dobroedsja artilleriewerkzaamheid en voorhoedegevechten op onzen rechter vleugel. Aan de Zwartezeekust rust. Petersburg, 22 Nov. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. In het Jiul-dal trekken de Rumeniërs on der den druk van den vijand in de richting van Craiova terug. Op de rest van het front geene verandering van beteekenis. B e r 1 ij n 2 2 Nov. (W.-B.). Avondbe richt van het groote hoofdkwartier. Ten noordoosten van Monastir mislukten aanvallen van de Entente-troepen aan het Duitsch-Bulgaarsche front. Sofia, 2 2 N o v. (Buig. agentschap.) Communiqué van het hoofdkwartier. Tusschen de Ochrida- en Prespameren gevechten tusschen wachtposten. De ten noorden van Bitolia (Monastir) oprukkende vijandelijke infanterie werd terug gesla gen. In den Czernaboog werden de verwoe de aanvallen van den vijand op hoogte 1050 ten oosten van Parapovo gebroken door den verwoeden tegenstand van Duitsche wacht- tirailleurs. Ten zuiden van Bitolia viel een vijandelijk vliegtuig, neergeveld door ons artillerievuur, brandende neer achter de vijandelijke liniën. Aan beide zijden van de Vardar, aan den voket Van de Belassitza en aan het Stroe- mafront zwak artillerievuur. Aan de kust van de Egeïsche zee rust. Par ij s, 2 2 Nov. (Havas.) Namiddag communiqué. In de streek van Monastir belemmerde de heerschende dichte mist de operatiën. De Bulgaren bieden krachtigen'tegenstand op de hoogtenlinie, gaande van Snegovo, 4 Kilometers ten noorden van Monastir, tot hoogte 1050, zuid-oostelijk van Makovo. De geallieerden maakten 500 nieuwe ge vangenen. Aan den westelijken oever van het Pres- pameer bezetten de geallieerde troepen Leskovec. Zij blijven noordaarts vooruit gaan. Petersburg, 22 Nov. (Tel.-agent- schap). Communiqué van den grooten ge- neralen staf. Ten wetten van Oghnot vielen de Turken onze troepen aan. De strijd duurt hier voort. In de richting van Boeroedsjir namen de Turken in den morgen van den 20en het offensief tegen Sultanabad; zij werden door ons vuur met enorme verliezen teruggewor pen. De vervolging van den vijand duurde voort totdat de avond viel. Londen 22 Nov. (R.) Het stoomschip Alice, van Rouaan, is den 20en door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht door middel-van aan boord geplaatste bommen. Londen, 22 Nov. (R.) Bericht van Lloyds. Het Fransche zeilschip Lelie moet in den grond geboord zijn. Be r 1 ij n, 2 3 Nov. (W. B.) Duitsche U- booten hebben zeven Fransche zeilschepen in den grond geboord. Drie van deze sche pen waren met kolen naar Frankrijk bela den. Londen, 22 Nov. (R.) De admirali teit bericht, dat het Britsche hospitaalschip Britannic in den morgen van den 21en in de Egeïsche zee door een mijn of torpedo tot zinken is gebracht. Er zijn 1106 per sonen gered, onder wie 28 gewonden. Om streeks 50 zijn naar schatting omgekomen. Londen, 23 Nov. (R.) Volgens een bericht van de Morning Post uit Athene is de Britannic aangevallen door twee duikboo- ten, die beiden torpedo's afschoten. Een miste, de ander trof. B e r 1 ij n, 2 2 Nov. (W. B.) De rijksdag is door een keizerlijk besluit van heden te gen 25 November in Berlijn bijeengeroe pen. Londen, 23 Nov. (R.) De Morning Post bericht uit Washington, dat er onder handelingen gaande zijn over de uitgifte van eene nieuwe Britsche leening met aan sprakelijkheid van de Britsche regeering en zonder bijkomende waarborgen. Stockholm, 21 Nov. (W. B.) Daar officieel is vastgesteld, dat de voorraden tarwe en rogge voor de jaarbehoeften van het land niet toereikend zijn en dat brood gebrek moet worden gevreesd als niet da delijk maatregelen worden genomen, be sloot de regeering tot zekere voorloopige maatregelen, totdat in het begin van 1917 maatregelen van grooteren omvang zullen worden genomen: namelijk maximum prij zen voor tarwe, rogge, gerst, haver, tarwe meel en roggemeel. De staatscommissie voor de volkshuis houding zal maatregelen nemen voor den In- en verkoop van staatswege van graan en meel. De commissie wordt verder ge machtigd in het land graan aan te koopen en heeft voor dit doel voorlooplg vijf mil- Üoen kronen uit de staatsmiddelen ontvan gen. Washington, 23 Nov. (R.) Men be richt, dat Wilson en het kabinet beslist te gen wetgevende maatregelen zijn tot het leggen van een embargo op den uitvoer van levensiwiddolen - Oost-IndIS De onlusten in Djambl. (Officieel). Bij het departement van Ko loniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië: De resident van Djambi meldt, dat in de SoenaistTeek drie leden van de bende van Raden Praboe gevangen werden geno men. Panglima Moeda Djinten en twee vol gelingen gaven zich over. Raden Praboe heeft nu nog slechts 17 volgelingen met drie geweren. In Sarolangoen (Djambi) heeft Hadji Koeris van Loeboekresam, voorzitter van de Sarikat Islam en van de Sarikat Abang, zich overgegeven. Hetzelfde deed te Djambi Penghoeloe Hoesin, een op den voorgrond tredende rebelleider. Sarikat Oari». De correspondent van de N. R. Ct. te Soerabaja seint d.d. eergisteren. Sedert eenigen tijd verlieten vele Inlan ders dt ondernemingen in de omstreken van Djokja en Solo. De politie stelde hiernaar een onderzoek In, hetgeen aan het licht bracht, dat men hier te doen had met een wijdvertakte be weging onder de inlanders, genaamd Sari kat Oerip. De leider was Kiahri Moegohoe- eomo. Er waren al 4000 leden, waaronder Indische bureau-ambtenaren. De leider deed zich alle Vrijdagen gelden en levensmiddelen offeren; hij was heel rijk en verkondigde, dat weldra een nieuwe staat gesticht zou worden, onder het be stuur van zijn acht-jarigen zoon Pangeran Ario Mataram. Hij gaf voor zijn aanhan gers onkwetsbaar te maken. Deze leider Is in hechtenis gesteld. In het district Kartasoera Is een derge lijk geval voorgekomen. Ook daar is de leider gevangen genomen. Kameroverzicht. Tweede Kamer, De heer Van R a a 11 e (U.-L.) lichtte in de zitting van Woensdag zijn amendement toe, om alinea 4 van het voorgestelde arti kel Overal in het Rijk wordt van overheids wege de gelegenheid gegeven tot het ont vangen van voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs, te splitsen In tweeën4. Overal in het Rijk wordt van overheidswege voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs gegevenen 5. Bij de wet kan op het bepaalde bij het vorig lid uitzondering worden toegelaten In dier voe ge, dat volgens door haar te stellen regelen van overheidswege de gelegenheid wordt ge* geven tot het ontvangen van voldoend open baar algemeen vormend lager onderwijs. De heer Eerdmans (U. L.) lichtte zijn amendement toe om vast te stellen dat bij het aangeven der deugdelijkheid voor het geheele lager onderwijs het openbare lager onderwijs als norm zal dienen, zonder dat daarbij de opvoedkundige zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs wordt geknot. De heer 011 o (U. L.) licht de amende menten toe, waarvan het eerste de bedoe ling heeft de volkomen objectiviteit van het openbaar onderwijs, niet alleen in gods dienstig, maar ook in elk andeT opzicht vast te stellen en niet de relatieve, doch de ab solute neutraliteit voor te schrijven. Voorts wenscht spr. invoeging van een nieuw lid, waarvan de strekking is, het noodeloos op richten van bijzondere scholen zooveel doen lijk te voorl^men, terwijl spr. verder alinea 5 zoo redigeeren wil, dat waarborgen worden verkregen, dat het openbaar en het bijzon der lager onderwijs beide van gelijke deug delijkheid zullen zijn, zonder een van beide meer of minder als norm op den voorgrond te plaatsen. Ten slotte wil spr. een redacti- onneele verandering in het Óe lid zien aan gebracht in verband met andere amende menten. De heer Visser van IJ zendoorn (V. L.) licht twee amendementen toe, één om alinea 4 te lezen als volgtIn elke gemeente des Rijks wordt van overheidswege voldoend openbaar, algemeen vormend lager onder wijs gegeven, in een genoegzaam aantal scholen. De Koning kan, met inachtneming van regels, door de wet te stellen, van deze be paling voor een gemeente ontheffing ver- leenen, Indien voor de kinderen in die ge meente, voor welke openbaar algemeen vor mend lager onderwijs wordt verlangd, de ge legenheid wordt gegeven, dit te ontvangen. Het andere amend, strekt om den eersten zin van alinea 6 aldus te lezenHet bijzon der algemeen vormend lagen, onderwijs, dat voldoet aan bij de wet te stellen voorwaar den en aan daarbij te stellen eischen, welke gelijke deugdelijkheid, als die van het open baar algemeen vormend lager onderwijs waarborgen, wordt naar regels bij de wet te stellen, naar denzelfden maatstaf als het openbaar onderwijs, uit de openbare kas be kostigd. Ten half 5 zijn de beraadslagingen ver daagd tot Donderdagmorgen half 12. Uitgifte z lverbons tot f 40.000 000. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere vast stelling van het bedrag, waarvoor zilverbons kunnen worden uitgegeven. Aan artikel wordt ontleend, dat het gezamen lijke bedrog, waarvoor, op den voet en volgens de bepalingen overigens van de wet van 6 Augustus 1917 (Staatsblad no. 377), muntpa- pier, onder de benaming van zilverbons, wordt uitgegeven, wordt vastgesteld op ten hoogste veertig millioen gulden 40,000,000). In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen, dat de groote vraag naar ruilmiddelen van klein bedrag, de regeering er toe heeft ge noopt, om de volle som van 25,UIK),000 zii- verbons voor het verkeer in gereedheid te doen brengen. Op 25 Juli 1914 bedroeg de voorraad gul dens en rijksdaalders bij de Nederlandsche Bank en in het depót bij 's Rijksmunt ongeveer 7,000,000. Op 14 October 1916 bedroeg die voorraad 5,628,000, niettegenstaande sedert evengenoemden datum, voor eene waarde van 35,000,000 aan guldens door 's Rijksmunt is afgeleverd. Mitsdien is voor een totaal van ruim 37,000,000 in het verkeer afgeleverd. Neemt men voorts in aanmerking, dat aan zilverbons uitstaat een bedrag van ten naastenbij 15,600,000, dan blijkt, dat door het publiek voor een waarde van niet mindei1 dan ongeveer 52,600,000 aan ruilmiddelen van T en 2.50 is opgenomen, waardoor de circulatie van ruilmiddelen van die waarde sedert Juli 1914 vermoedelijk met ongeveer 75 (t. w. van 69 millioen op 121 millioen) is toegenomen. De vraag naar betaalmiddelen van geringer bedrag dan 10 blijft gestadig aanhouden. De minister van Financiën meent, dat te de zen nadere voorziening geboden is. Hij is van oordeel dat die voorziening niet moet bestaan, in het hervatten op groote schaal van de gul densaanmunting, wat niet tot het beoogde doel zou leiden. Het lijdt toch wel geen twijfel, dat nog steeds in niet geringe mate zilveren munt door het publiek wordt vastgehouden. De Min. meent, dat met eene verhooging van het tegenwoordige maximum met 15,000,000, derhalve tot 40,000,000 kan volstaan wor den. Berichten. - D© Staatscourant van 22 November bevat o.a. het volgende Kon. besluit op verzoek eervol ontslagen mr, A. J. M. Kuijpers, inspecteur der directe belastin gen, Invoerrechten en accijnsen, tijdelijk werkzaam aan het departement van finan ciën. De dood van keizer Frans Jozef. H. M. de Koningin heeft haren ordon- nance-officier, den le luit. Von Heyden, op gedragen Harer Majesteit's deelneming met het overlijden van den Keizer van Oosten- rijk-Hongarije te betuigen aan den gezant dier Rijken bij Haar Hof, baron Von Gis- kra. De ordonnanoe-officier heeft zich gister ochtend bij den gezant van die opdracht gekweten. Gisternamiddag bracht de hofmaarschalk van H. M. de Koningin-Moeder, jhr. mr. Van Weede, namens Koningin Emma, een bezoek van rouwbeklag bij den gezant. Z. K. H. de Prins liet zijn deelneming be tuigen door zijn adjudant, le luitenant jhr. Backer. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon, heeft den Nederlandschen gezant te Weenen opgedragen om namens de Nederlandsche Regeering hare deelne ming te betuigen een de Regeering ven Oostenrijk-Hongarije met het overlijden van Keizer Frans Jozef. Baron Von Giskre ontving gisterochtend i oog iji. He u li: Wrcnen vaa [het .i.-.-.j n vui j Scoverein. Op net pegebouw r,sn de Va» de Sj geisltaat zlin de vlaggen van Oos tenrijk en van Hongariie halfstok gehe. schen. De gezant was slechts enkele weken ge- leden, toen hij met verlof te Weenen ver toefden, nog door den Keizer, die zich toen wel gevoelde, in audiëntie ontvangen en bl| die gelegenheid had Z. M. rich, als gewoon.' lijk, met sympathie over Nederland uitgalm ten. Behalve het bezoek van den vertegeiw woordiger onzer Koningin, ontving baron Von Giskra in den loop van den dag nog bezoeken van rouwbeklag van de genanten" van Duitschlana, Turkije en Bulgarije en var) de gezanten of zaakgelastigden van onzijv dige landen, terwijl velen uit de Hof-, regeer rings- en andere kringen der Resident!^1 hun deelneming betuigden door het afgeven van naamkaartjes of door het teekenen vatf het condoleance-register, dat in het gezant schapsgebouw gereed lag. De legaties van Duitschland, Bulgarije en Turkije vlagden heden halfstok. De dood van keizer Frans Jozef. De minister van buitenlandsche zaken jhr. dr. Loudon heeft gisternamiddag ook door een persoonlijk bezoek ten huize van den gezant van Oostenrijk-Hongarije van zijn deelneming bij het overlijden van keizer Frans Jozef doen blijken. De Koningin naar Noord- Brabant. De Koningin beroekt vandaag en morgen enkele plaatsen in Westelijk Noord-Brabant. De Koningin vertrok heden naar Breda en zal morgenmiddag naar Ber gen op Zoign gaan. De terugkomst is be paald op morgenavond. De reis van H. M. draagt geen oflfcieel karakter. Z. K. H. de Prins der Nederlanden ontving gisteravond ten kon. paleize den gezant dr. Rosen, belast met de waérneming van het Duitsche gezantschap te 's Graven- hage. Baron Gevers, Nederlandsch gezant te Berlijn, die enkele dagen te 's Gravenhage vertoefde en zijn op Dinsdag bepaald ver trek nog een dag had uitgesteld, Is gister ochtend vroeg naar zijn post teruggekeerd. Een nieuwe geldleenln.. Naar wij vernemen zal een wetsont werp tot het aangaan eener geldleening van 125 millioen ten laste van den Staat, heden naar de Tweede Kamer worden ge zonden. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Stoten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 November a s., des avonds te 8S uur. Een compromis inzake A r t. 19 2 7 In parlementaire kringen wordt met stelligheid beweerd, dot cr oljrxoy conu promis-voorstel in zake art. 192 op komst if, eene wijziging der redactie, waarvan ver- wacht wordt dat ze alle partijen zai bevredi gen. (Tel.) De vragen van den heer D u :j s. De T e L verneemt, dat de vragen, die het lid der Tweede Kamer, de heer Duljs, heeft gesteld aan minister Loudon in ver band met het wegvoeren van Belgische bur gers door de Duitschers, door den voorzitter der Kamer eenige dagen zijn opgehouden alvorens hij ze aan den minister toezond. De voorzitter had tegen de redactie van één der" vragen bezwaar, en toen heeft de heer Duijs daarin eene wijziging gebracht. Daarna zijn de vragen Dinsdagmiddag naar den minister gestuurd. Het Kamerlid Van VI ij men. Naar men ons meldt, is de heer B. R. F. van Vlijmen, lid der Tweede Kamer voor Veghel, zoo ongesteld, dat hij vermoedelijk in de eerstvolgende weken de vergaderin gen der Kamer niet zal kunnen bijwonen. Kamerverkiezing te Tie!, De Vrijzinnige kiesvereeniging, ufdeeling Tiel van de Liberale Unie, heeft besloten, de candidatuur van mr. H. C. Dresselhuys zoo krachtig mogelijk te steunen. De afdee- ling Tiel van den Vrijz. Dem. Bond heeft eveneens mr. H. C. Dresselhuys candidaat gesteld. Gemeenteraadsverkiezing te Htjrllm. Bij de gisteren te Haarlem gehouden gemeenteraadsverkiezing in dis trict I, vac.-Breda Kleynenberg,, (Unie-lib.) zijn.uitgebracht 1634 stemmen. Hiervan ver kregen mr. W. F. van Slooten (ch 1017, G, Wesselius (S.D.A.P.) 617, zoodat gekozen is mr. Van Slooten (ch.); district 2 (vac.-Spiesz, S.D.A.P.). Uitgebracht 2045 stemmen. Hier van verkregen mr. F. H. Hagemeijer (r.-k.) 930, P. J. van Voorst Vader (Vrijz.) 88, M. A. Reinalda (S.D.A.P.) 508, G.-H. S. Verwey, (candidaat van de neutrale kiesvereeniging Haarlems welvaart) 319, zoodat eene her stemming zal plaats hebben tusschen de hee. ren mr. Hagemeyer (r.-k.) en Reinalda (S.D. A.P.). Ongeacht het resultaat der herstemming in district 2, is de raad nu om gegaan rechts heeft thans 17 zetels van de 33, links 14 zetels. De heer W. A. J. van de Kamp be hoort tot geen partij. Da land.tormklass. 1339. Men meldt uit Den Haag De opkomst der landstormplicimgen van de jaarklasse 1909, die zou plaats hebben in het tijdvak van 1620 December, wordt tot later uitgesteld. Nader wordt bekend ge maakt wanneer de opkomst der jaarklassen 1909 en 1908 moet geschieden. Kinderarbeid. Naar Jen Mini», ttr van Landbouw bleek, ie net vow etK

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2