ZbinnenlandZ KOLONIËN. fe constate eren, dat de opmorsch van Fal ken hay n is gestuit \V e e n e n, 2 D e c. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. In Albanië toestand onveranderd. S o f i a, 2 D e c. (Buig. agentschap). Com muniqué van het hoofdkwartier. Ten Noord-Westen van Won astir sloegen (rij door ons vuur een aanval af in den om trek van Gnmiste. Verschillende aanvallen iverden door den vijand, na een voorberei ding door zwaar artillerievuur en mijnwer- persvuur, ondernomen, maa door ons afge slagen. In de streek van Möglen, aan beide tijden van de Wardar en aan het front bij palassitza wordt met tusschenpoozen artil lerie-actie gevoerd. Aan de Stroema heersch- ke zwakke artilleriebedrijvigheid. Door ons artillerievuur verstrooiden wij twee esca- idrons bij Osman Kamila. Aan de Egeische Zee werden twee vijandelijke vliegtuigen, «die van het eiland Tasos, in de richting van 1de haven van Lagos vlogen, door ons artil lerie- en mitrailleurvuur beschoten. Te ge lijker tijd bonden twee Duitsche vliegers een gevecht met hen aan. Eén der vijandelijke «rliegtuigen werd neergeschoten en kwam op het land terecht, terwijl het andere in zee /viel. De vier inzittenden, van wie één ge wond was, werden gevangen genomen. 3 D e c. Onze stellingen ten Noord-Wes ten van Monastir zijn hevig gebombardeerd. (Wij hebben door een tegenaanval een aan- ival op hoogte 1248 doen mislukken. Overi gens zwak geschutvuur. Athene, 2 Dec., half vijf namiddags. (R.) Engelsch-Fransche marine-fuseliers, ten getale van 600, hebben onder een sterk Grieksch geleide met al hun materieel het Zappeion verlaten om naar Pireaus te gaan. De straten in de buurt van het Zappeion waren te voren ontruimd. Er zijn alle moge lijke voorzorgsmaatregelen genomen, om een betooging tegen de Entente te voorko men. Het detachement Italiaansche marine fuseliers, dat gisteren in de archeologische school een toevlucht had gezocht, heeft ten gevolge van de tusschepkomst van den Ita- liaanschen gezant verlof gekregen, onder «Grieksch geleide te vertrekken. Athene, 3 Dec. (R.) Generaal Kallaris heeft bekend gemaakt, dat 29 Grieksche sol daten, waaronder 3 officieren, gedood en 54 gewond zijn in den strijd van 1 December, terwijl de Franschen 47 marine-soldaten, waaronder twee officieren, verloren hebben aan dooden en 97 aan gewonden. Athene, 3 Dec. (R.) Koning Konstan- üjn verklaarde den laatsten October, dat hij sijn goeden wil tegenover de Entente wilde loonen en bood spontaan de regeeringen der geallieerden, als vergoeding, voor het oorlogsmateriaal, dat door een Grieksch officier aan de Duitschers en Bulgaren was uitgeleverd, een grootere hoeveelheid artil lerie-voorraad aan, die in Griekenland aan wezig was. De koning vroeg, dat onder de voorwaar- den begrepen zou zijn, dat de Entente niet els eisch zou stellen, dat Griekenland zijn Onzijdigheid moest laten varen, terwijl intus- Bchen aan de vrijwilligers vrijheid zou wor den gelaten tot bestrijding van den vijand in Griekenland. Anderzijds zou aan Grieken land indemniteit verleend worden voor het Ingeleverde materiaal. De koning heeft zich niet aan de overeenkomst gehouden. Lang zamerhand werd hij de Entente meer vijan dig gezind, zijn gevoel van eigenwaarde was gegriefd, hij kwam terug op de door hem zelf genomen beslissingen, onder den Invloed van Duitsche intriges en het werk van de partijgangers van Goenaris, Streit e.a., die de Entente niet gunstig gezind zijn en verklaarde zich niet in staat om de orde In de straten van Athene te herstellen en fijn wensch te doen eerbiedigen. De Grieksche regeering weigerde harer zijds de overeenkomst, met den koning aan* ge aan, te bekrachtigen, ofschoon deze trhriftelijk was vastgelegd. Toen de eerste termijn, voor het inleve ren van het materiaal gesteld, verstreken was, oordeelde admiraal Fournet het noo- idig, eenige troepenafdeelingen te ontsche pen met het oog op de ongeregeldheden, die naar men vernomen had, op 't punt Stonden los te breken. Deze troepen werden voorzichtigheidshalve buiten de stad Athene gehouden om alle opwinding onder de be volking te voorkomen. De instructie der Fransche regeering aan hare vertegenwoor digers in Griekenland luidde, dat er geen geweld mocht gebruikt worden om in het bezit van het beloofde materieel te komen; er werd alleen kennis gegeven, dat maatre gelen zouden worden overwogen, die voor de veiligheid moesten worden genomen. Ondanks deze gereserveerde gedragslijn r .a de Grieksche troepen den eersten Dec. een vijandige houding aan tegenover een detachement Fransche mariniers, die het Zappeion bezetten, de Fransche legatie Ie Athene en de Venizelisten. Tegen het E. Deion werden geweerschoten gelost, w rdoor er eenige dooden en gewonden vielen. De regeeringen der geallieerden hebben besloten krachtige maatregelen te nemen, ten einde volledige satisfactie te verkrijgen voor het gebeurde. r a r ij 83 Dec. (R.) Een telegram uit Athene bericht, dat de troepen van de geal lieerden naar Piraeus zijn teruggetrokken. De Grieksche regeering bood aan admiraal Pournet zes batterijen aan, maar de gezan ten van de geallieerden hebben op instruc tie van hunne regeeringen verklaard, dat de zaak nu veel ernstiger is dan enkel eene Vraag van overbrenging van oorlogsmate- rieel en dat de Grieksche regeering vergoe dingen moet geven overeenkomende met lien ernst van de aan de geallieerden toege voegd e beleediging. P a r ij s,, 3 Dec. (Havas). De Matin be richt, dat met het oog op de gebeurtenissen in Athene, de Grie! sche gezant Romanos aan zijne regeering ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd. Be r 1 ij n, 2 Dec. (\V. B.) De Fransche zeilschepen Briantais en Cap Libon en de Belgische vischkotter Alfons Marceline zijn door duikbooten in den grond geboord. Ramsgete, 2 Dec. (R.) De Engelsche visschersschuiten Elg en Tac zijn tot zinken gebracht; de bemanningen zijn aan land ge zet. Londen, 2 Dec. (R.) Bericht van Lloyds. Het Nederlandsche stoomschip Lena, van New-York naar Rotterdam, zette heden te Falmouth aan land de bemanning van het Engelsche stoomschip Briardene, dat gister namiddag in den gTond was geboord. Het Japansche stoomschip Nagatomaru is in den grond geboord. Londen, 3 Dec. (R.) Bericht van Lloyds. Het Zweedsche stoomschip Douglas moet gezonken zijn. Een Fransche schoener, een brigantijn en een visschersschuit zijn in den grond geboord. De Duitsche rijksdag heeft eergisteren aan het einde van de derde lezing van het wets ontwerp op den vaderlandschen hulpdienst, dit aangenomen met 235 tegen 19 stem men. Acht van de leden onthielden zich van medestemmen. Berlijn, 2 Dec. (W.-B.). Officieel be richt. De keizer richtte het volgende telegram aan den rijkskanselier„Uw bericht, dat het wetsontwerp betreffende den hulpdienst door den Rijksdag aangenomen is, schenkt mij groote voldoening en vreugde. Voor den met zoo diep gevoelde vaderlandsliefde door de Rijksregeering en den Rijksdag gemeen schappelijk verrichten arbeid betuig ik mijn hartelijken dank. Het Duitsche volk toont hierdoor opnieuw, dat het vast besloten is tot de verdediging van zijn land, de over winning en het behoud van zijne macht en bereid is daarvoor elk offer aan goed en bloed en arbeid te brengen. Een volk, dat met zulk een geest van eensgezindheid be zield is, zal met Gods hulp zijne door ver nuft, werkzaamheid en zedelijke kracht ver overde plaats onder de cultuurvolken der aarde tegen iedereen verdedigen en kan niet overwonnen worden. God beloone aller offervaardigheid en moge het rechtvaardige werk doen gelukkenl WILHELM I. R." Londen, 3 Dec. (R.) Reynolds News paper bericht, dat Lloyd George zijn ontslag heeft aangeboden, omdat hij ontevreden is over de besluiteloosheid, die heerscht in de leiding van den oorlog, en de vertragingen, die daaruit voorkomen. Bonar Law en Derby zullen waarschijnlijk zijn voorbeeld volgen. Waarschijnlijk zal Lloyd George onmid dellijk een krachtigen veldtocht in het land beginnen. Londen, 3 Dec. (R.) De Observer be richt, dat gisteravond het gerucht liep, dat Lloyd George en Bonar Law ontslag hadden genomen. De Weekly Dispatch zegt over den krisis, dat het een feit is, dat Lloyd George de vorming van een kleinen oorlogsraad heeft aanbevolen, waarin Carson zou worden op genomen, maar met uitsluiting van Asquith en Balfour. Londen, 3 Dec. (R.) De heden avond verschenen bladen berichten, dat Lloyds George zijn verzoek om ontslag aan Asquith heeft aangeboden, maar dat dit nog niet is aangenomen. Asquith, die gisteren Londen had verlaten, kwam heden morgen terug en confereerde met Lloyd George en verschei dene andere ministers. Hij is thans bezig maatregelen te overwegen, om tegemoet te komen aan de bezwaren, die hebben geleid tot het besluit van Lloyd George. Men hoopt nog, dat een modus vivendi zal worden ver kregen. Carson en Bonar Law voerden beiden het woord in het unionistische comité; het wordt als een zeer opmerkelijk feit beschouwd, dat zij samen die vergadering bijwoonden. Men verwacht, dat Asquith morgen eerve verklaring zal afleggen in het parlement. 4 Dec. Er wordt officieel bericht, dat Asquith, ten einde den oorlog met de meeste beslistheid te kunnen voeren, be sloten heeft den koning te adviseeren zijne toestemming te geven tot eene reconstructie van het kabinet. Petersburg, 3 Dec. (R.) De zitting van de rijksdoema is hervat. Toen de premier Trepow de tribune be steeg, om namens de regeering een verkla ring over den algemeenen toestand af te leggen, begon de uiterste linkerzijde een zoo rumoerige betooging tegen den minis ter, dat het dezen drie kwartier lartg onmo gelijk was aan het woord te komen. Trepow beklom tot driemaal toe het spreekgestoelte, maar moest het telkens .ten gevolge van het spektakel, dat de uiterste linkerzijde maak te. weer verlaten. Om een einde aan het kabaal te maken, stelde de voorzitter van de Doema voor, een twaalftal socialistische- en arbeidersafge vaardigden, onder wie de leiders Tchkerdse en Kerenski voor een achttal zittingen van de Doema uit te sluiten. Nadat dit voorstel was aangenomen, kon Trepow het woord nem^n. Hij zeide: Op weK^e moeilijkheden wij ook stuiten en welke tegenslagen wij ook ondervinden, toch zal Rusland nimmer tot het neerleg gen van de wapenen besluiten, voordat het een volkomen overwinning heeft bevochten. Wel is svijands tegenstand aan het wan kelen gebracht, maar om dezen definitief te breken, is nog eene reusachtige inspanning noodig. Over de binnenlandsche moeilijkheden spr». inde, gaf Trepow zijn leedwezen te kennen over de stoornissen, die op vele plaatsen bij de proviandeering en het trans port ondervonden v/erden. Maar de regee ring zou maatregelen nemen, om de zaken in het land goed te doen loopen. Zij erkent, dat het noodzakelijk is, den aanleg van spoorwegen te verhaasten, de metaalpro ductie te vermeerderen, munitiefabrieken op te richten en het technisch onderwijs te be vorderen. Bovendien zal er een ontwerp van een leerplichtwet ingediend worden. Maar het is thans, daar men geenszins vermoeden kan, hoe de toestand na den oorlog zal zijn, onmogelijk een veel omvattend regeerings- program op te stellen. Het onmididellijke program van de re geering is het koste wat het kost, de over winning te behalen, de volledige, beslissen de overwinning." Wij moeten niet alleen het door den vijand bezette gebied heroveren, maar hem alle oorspronkelijke Poolsche landen ontruk ken, ten einde een nieuw Polen op te rich ten, dat, binnen zijn ethnographische gren zen vrij, met Rusland onafscheidelijk ver bonden zal zijn. Trepow sprak vervolgens over het begin van den oorlogRusland, Frankrijk en En geland hadden toen alles gedaan om Turkije tot handhaving zijner neutraliteit te bewe gen; zij hadden het waarborgen voor de in tegriteit van zijn gebied en onafhankelijk heid en zekere voorrechten toegezegd, maar door Duitschland's valsche beloften ver blind, viel Turkije ons ten slotte toch verra derlijk aan en bezegelde daardoor zijn eigen lot. Engeland, Frankrijk en Rusland hebben in 1915 een verdrag gesloten, dat ook door Italië onderteekend werd. Dit verdrag stelt het recht van Rusland op de Daidanellen en Konstantinopel voor goed vast. De eeuwenoude Russische idealen kun nen dus thans werkelijkheid worden. En op dat het Russische volk wete, waarvoor het evenals de bondgenooten zijn bloed stort, heb ik deze verklaring van deze tribune af, afgelegd. (Luid applaus). De Rijksraad heeft eveneens zijne zittin gen hervat en de verklaring, die Trepow reeds in de Doema had voorgelezen, aange- hoorn. De debatten over deze verklaring werden tot 5 December uitgesteld. Verspreide Berichten. Reuters Agentschap is voor 550,000 pd. verkocht aan Mark Napier, Lord Glenconnor, Lord Peel en Sir Stare Jameson. Williams,een der directeuren der maatschappij, die als voorzitter optrad in de vergadering van aandeelhouders waar tot den verkoop besloten is, wees er nadrukke lijk op, dat de namen der koopers alles wat er eervol en oprecht is tn de Engelsche tra dities symboliseeren. Hun voornaamste doel is, te zorgen dat Reuters Agency imperial, onafhanakelijk en onpartijdig zal blijven en geen relaties met financieele ondernemin gen zal hebben. Londen, 2 Dec. (R.) De regeering heeft het verlangen van de mijnwerkers in Wales om hun loon met 15 pet. te ver- hoogen, ingewilligd. Budapest, 1 Dec. (W. B.) Het getal der bij de spoorwegramp van gisteren ver ongelukte personen bedraagt 66 dooden, meerendeels soldaten, en 150 gewonden, van wie 60 zwaar zijn gewond. De burger lijke gouverneur van Servië Ludwig Thal- loczy, die reisde in een salonrijtuig, is ge dood; zijn secretaris, eene met hem verwan te dame en een le luitenant, die ook in het salonrijtuig waren, bleven ongedeerd. De meeste gewonden zijn in een hospitaaltrein naar Budapest gebracht. De oorzaak van het ongeluk is, dat door het te laat geven van het sein om te stop pen de sneltrein uit Weenen reed in den personentrein uit Graz, waardoor verschei dene rijtuigen vernield werden. Oost-lndlë Het ongeluk op de Lynx. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: Het vierde slachtoffer van het ongeluk op de Lynx is overleden. Audiënties. De ministers van Oorlog, Financiën en Buitenlandsche Za ken geven deze week geen gewone audiën tie. Lijkdienst Keizer Frans Jo zef. In de kerk van den H. Jacobus in de Parkstr. te Den Haag werd Zaterdagochtend ten half elf uur, enkele dagen na de bijzet ting in Oostenrijk van het stoffelijk over schot van Keizer Frans Jozef, een zeer plechtige dienst gehouden voor de zielerust van den ontslapen Monarch. De Requiem-Mis werd voor deze gelegen heid in persoon gecelebreerd door Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. Calker, bisschop van Haarlem, die daarin werd bij gestaan als Presbyter Assistent door den Deken P. C. Wytenburgh. Als koordiakens fungeerden de hoofdaalmoezeniers F. J. H. Evers en rector Hogeraats, als diaken en subdiaken de pastoors Vermeulen en v. d. Berg. Het priesterkoor van het kerkgebouw was geheel in rouwbekleeding gehuld en straal de in het licht van ontelbare kaarsen en ontstoken electrische kronen. Daar ter plaatse stond een katafalk, te midden van bloemen, omgeven door hooge luchter» mei brandende kaarsen en gedekt door een groote kroon, geheel uit witte bloemen sa mengesteld. Reeds lang voor het begin van den dienst begon een groote schare het kerkgebouw, waarin een aantal der voorste rijen zitplaat sen voor autoriteiten vrijgehouden waren, te vullen. Tegen 10 ure kwamen laatstbedoelden in talrijken getale, allen gekleed in ambtsge waad of uniform. In de eerste plaats de gezant van Oosten- rijk-Hongarije te 's Gravenhage baron von Giskra, met zijne echtgenoote. De gezant, die vergezeld was van alle leden van het Oostenrijksch-Hongaarsche gezantschap en alle consulaire vertegenwoordigers van de monarchie te 's Gravenhage of elders, droeg een geheel zwarte Hongaarsche galaklee- ding. Verder was aanwezig de zaakgelastig de van den Pauselyken Stoel mgr. Vallega. Met hem ontvangen al deze heeren op plechtstatige wijze de vertegenwoordigers door H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins ter bijwoning van den dienst aangewezen zijnde, In ge noemde volgorde, de luitenant-generaal graaf Dumonceau, adjudant-generaal en chef van het Militaire Huis der Koningin; jhr. mr. R. E. W. van Weede, hofmaarschalk van de Koningin-Moeder en le luitenant jhr. Bao ker, adjudant van den Prins. De gezant geleidde deze waardigheidsbe kleders naar de voor hen bestemde zetels in het Priesterkoor, waar ook de gezant met zijn familie en de leden zijner legatie plaats namen.z De overige autoriteiten werden naar hunne plaatsen geleid door ambtenaren van het departement van Buitenlandsche aken, die zich bereid hadden verklaard den gezant bij te staan. Tot de autoriteiten behoorden: de tijde lijke voorzitter van den ministerraad, minis ter van staat mr. Cort van der Linden; de minister van buitenlandsche zaken jhr. dr. Loudon, van marine, kapitein ter zee Ram- bonnet, van justitie mr. Ort, van waterstaat dr. Lely en van koloniën mr. Pleyte; de grootofficieren van het huis der Koningin: baron Sirtema van Grovestins, grootmees ter; H. W. J. E. baron Taets van Ameron- gen, opper-kamerheer; baron Bentinck, op perstalmeester en jhr. van de Poll, opper schenker; de opperbevelhebber van land- en en zeemacht generaal Snijders; de gouver neur der residentie generaal-majoor Kern- per, de vice-president van den Raad van State mr. Van Leeuwen, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh, de burgemeester van 's Gravenhage jhr. mr. dr. van Karnebeek; de gezant van het Duitsche keizerrijk, dr. Rosen met de leden zijner legatie; de gezant van Turkije, Nousret Sadoullah Bey, de ge zant van Bulgarije Hadji Mitscheff, allen eveneens vergezeld van de heeren hunner gezantschappen; de gezanten of zaakgelas tigden van Noord-Amerika, Spanje, Zwe den, Argentinië, China, Perzië, Cuba en Brazilië; de juist afgetreden plaatsvervan gende Turksche gezant Moukthar Bey; de chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken mr. Doude van Troost wijk, de secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage baron Michiels van Verduynen. Verder merkte men onder de menigte die het kerkgebouw vulde verschillende dame9 en heeren uit de hoogere kringen der resi dentie op. Toen alle officleele personen onder de tonen van plechtig orgelspel, hunne plaat sen hadden ingenomen, werd met groote plechtigheid de Bisschop Mgr. Callier door de voltallige dienstdoende geestelijkheid aan den ingang van het gebouw ontvangen en langs het middenpad, aan beide zijden waarvan de kerkgangers eerbiedig knielden of groetten, naar het prieterkoor beleid, waarna de dient een aanvang nam. Gezongen werd door het kerkkoor, de vierstemmige Requiem-Mis (opus 16) van J. Schweitzer en het „Dies Irae" van Perosi. Nadat de dienst ten 11% geëindigd was deed baron Von Giskra den vertegenwoor diger der Koninklijke Familie uitgeleide en verzocht hen zijn diepgevoelden dank aan Hare Majesteiten en Z. K. H. den Prins te willen overbrengen voor de deelneming ook heden weder betoond ter gelegenheid van <len dood van zijn Souverein. Even te voren had het orgel het Oosten- rijksche volkslied ingezet en onder de tonen van deze hymne verlieten ook de overige koninklijke personen het kerkgebouw, na bij den ingang tot de kerk door gezant Von Giskra ieder afzonderlijk te zijn dank ge zegd voor de betoonde belangstelling. Voorschotten voor woning bouw. De rPgee.ring heeft, naar Het Volk verneemt, bes'oten, dat de rente van voor schotten voor woningbouw in den vervolge niet meer zal worden berekend op een voet van 4yj pet., maar van 4 Y* pet. Deze verlaging van den rentevoet is ge schied, om het bouwen van arbeiderswonin gen te bevorderen. Kamerverkiezing In 1917. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging te Bever wijk heeft in een druk bezochte vergadering met algemecne stemmen voor 1917 candidaat gesteld mr. L. N. Boodenburg. aftredend lid. Hr. Ms. „Holland" heeft Zaterdag Nieuwediep verlaten ter aanvaarding van de reis naar "West-Indië. Teraardebestelling V1 c e- Admiraal Ellis. Onder buitengewoon groote belangstelling is Zaterdag middag op de Algemeen© Begraafplaats te Den Haag begraven het stoffelijk overschot van den gep. vice-admiraal Ellis, adjudant in buiten gewone dienst van K M. de Koningin en oud-minister van Marine. De Koningin werd vertegenwoordigd door J den vice-admiraal jhr. Röell, die In een galfta koets in den stoet volgde. Op de begraafplaats was Prins Hendrt| aanwezig. Als vertegenwoordiger van de Koningfrw Moeder wast egenwoordig de kamerheer Ihrj mr. Schimmelpenninek. Voorts de minister van Marine en tal van hoofdambtenaren van het Departement, waaronder de secre taris-generaal en deputaties o.a. van de ver* eeniging „Onze Vloot", van het Krijgskim- dig Archief en van de Koninklijke Marine Jachtclub. Ten slotte tal van gepenslonneer- de en actief dienende vlag-, opper-, hoofdh en andere officieren van zee- en landmacht Er waren veel bloemen. Aan het graf werd niet gesproken. Nederland en de oorlog. flppeis. De Minister van Landbouw heelt bepaald dat met wijziging van vroegere beschikkingen met ingang van 3 December geen consented tot uitvoer van appelen van welke soort ook* meer worden uitgereikt. Uitvoer van eenden. De Minister van Landbouw maakt bekend dat van 3 December af ingetrokken wordt zijij beschikking dat door de Rijkscommissie van Toezicht voor de eiervereeniging consented voor uitvoer van levende en geslachte eenden zullen worden uitgereikt en dat de reeds uit* gereikte en nog niet gebezigde consenten gelf dig zijn tot 9 December. Het kolengebrek. Ingaande heden 4 dezer zullen dage lijks extra treinen loopen van Rotterdam, Amsterdam en Zwolle naar Nuth, Heerlert en Simpelveld om zooveel mogelijk ledige kolenwagens naar de mijnen te brengen cfl ze zoo spoedig mogelijk vol weder naar ver schillende plaatsen van Nederland terug te> voeren Gebrek aan spoorwagens. De directie van de mijn Oranje-Nat* sau meldt aan de ,N. R. Ct., dat zij, door niet voldoende verstrekking van ledig maf»* rieel door de spoorwegen, indien de toe* stand niet verandert, de volgende week ge* noodzaakt zal zijn, haar brikettenfabrieken buiten werking te stellen, en dat dit betne* kent een vermindering van ten minste dui zend ton brandstof per dag of het gevolg kan hebben, dat zij de werklieden één of twee dagen niet kan laten werken, hetgeen een productievermindering van 2000 èf 4000 ton zou geven. Door langdurig wagen gebrek en daaruit voortvloeiende zeer be* perkte verzending zijn haar voorraden nlel bruikbare industrie- en huisbrandkolen (fijn* kolen niet medegerekend) gedurende de maand November met 7000 ton vermeer derd, terwijl de productie 4000 ton onder de doorsnee-productie bleef. Scheepsruimte. In aansluiting op het bericht betreffen* de de door de maatschappij „Nederland" eni den Rotterdamschen Lloyd beschikbaar ge stelde scheepsruimte voor den aanvoer vait voedingsmiddelen voor mensch en diei^, deelt de N. R. Ct. mede, dat de Holland—* Amerika-Iijn uitsluitend regeeringsgraan, ro* geeringsgoederen en goederen door de nij verheidscommissie aangewezen, naar onl land verscheept. De Koningin Regentes. De directie der Maatschappij Zeeland heeft nog geen bericht over de vrijlating vaiï de Koningin Regentes ontvangen. Stoomtreilers opgebracht. De LJmuider stoomtreilers Oceaan IV IJ. M. 202 en Anna Josina IJ. M. 169 zijrt volgens telegrammen naar Cuxhaven opge bracht. Er worden nog andere ireilers ge noemd, doch over deze is nog geen officieel bericht van opbrengen ontvangen. Volgens nader te Umuiden ingekomen bericht zijn ook naar Cuxhaven opgebrachl de Umuider stoomtreilers, Gerbrig, Zaan< stroom IV, Nelly Geziena en Nicolaas. Urgentieraden. Men meldt ons: Ingevolge de inschrijvingen bij de Urgen tieraden werden ruim 475 aspirant-helpster» aan den verplegingsdienst toegevoegd, waarvan velen nu midden in haar opleiding zijn. In eenige groote sleden, o.a. Rottrdany, zijn de inschrijvingen pas begonnen. In zestien steden werken de vrouwen als vo lontair aan de posterijen en telegrafie me de. Daar alleen zij, die zich verbinden de ingenomen plaatsen bij terugkeer der genio biliseerden weer te verlaten, door de Un« gentieraden worden ingeschreven, is Lier door wel een rem ontstaan op den toeloop van niet-belangeloozen. In deze rubriek worden aanmeldingen nog steeds aangeno men. In allerlei groepen zijn de vrouwen be zig zich voor het een of ander werk, want gebrek aan hulp is, te bekwamen. De Urgentie-raden tellen nu 32 middel punten. Over de 2000 vrouwen traden toe. Dit aantal is steeds toenemende. Er hebbcni zich reeds 127 plaatselijke vereenigingert bij de Raden aangesloten. Sedert de laatste opgave (25 steden en 2 dorpen) zijn er een vijftal Urgentieraden. Een 250-tal vrouwen! van allerlei beroepen hebben verklaard ut geval van nood tegen een overplaatsing geen bezwaar te hebben. Over de grens gekomen. Te Maastricht zijn 7 ontvlucht?. Rus sen aangekomen, die allen in de buurt van Kerkrede over de grens gekomen waren. Te Doetinchem zijn Vrijdag 12 Russed aagekomtn. Nabij Thorn (Limb.) zijn Vrijdag vier Bel gen met behulp van planken over den lec* trischen draad gekomen. Drie jongeling cd uit Maeseyck zwommen bij Roosteren over de Maas. Te Stramproy kwam een 17-jarivt Belg over de grens. De Duitsche grensbewaking is thans weel ster, xerscherpt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2