"binnenland." KOLONIËN. allieerden tijdperken van inspanning en be proeving voorkomen. Maar het eenige ant woord op de vredesvoorstellen ven den vij and, wanneer zij komen, ka/* toch slechts ,jijn een hernieuwde verklaring, dat de oor log, voor zoover de geallieerden betreft, al leen moet en zal eindigen, wanneer de doel einden, waarvoor zij ten strijde zijn getrok ken, bereikt zijn. Een ander antwoord is niet mogelijk. Washington, 13 Dec. (R.). Men be- ri dat president Wilson met veel belang stelling keniis heeft genomen van de Duit- sche vredesvoorstellen, maar dat hij geene verklaring zal afleggen voordat hij heeft ver nomen welke ontvangst zij hebben gevonden bil de Entente mogendheden. N e w-Y o r k, 1 3 N o v. (R.) De Assldated Press bericht uit Washington, dat, naar ge meld wordt, Duitschland voorstelt de .volle dige teruggave van de bezette stellingen in België en Frankruil in ruil voor Duitschlands veroverde koloniën, en regeling van den toestand in den Balkan op eene vredescon ferentie wegens den buitengewoon ingewik- kelden aard van dien toestand. Tweede telegram. De avondbladen bevatten telegrammen uit Washington, in houdende wat zij meenen te zijn Duitsch lands vredesvoorstellen. Die telegiommen »jn echter nogal tegenstrijdig en zijn niet uit officieele bron afkomstig. P a r ij s, 13 Dec. (Havas). De Nordd. Allg. Ztg. schrijft, dat het vredesaanbod op het oogenblik waarop Engeland en Rusland nieuwe regeeringen samenstellen, die aan sturen op de vernietiging van Duitschland, ■wel zou kunnen worden uitgelegd als een teeken van zwakte. Dat zijn zeer juiste woor den, waarmee de beschouwingen van de Fransche pers geheel overeenkomen. Inder daad zijn deze van meening, dat Duitschland een einde aan de zaak wil maken, omdat het zich niet in staat acht te overwinnen. Zij wijzen de diplomatieke daad van Duitschland af, verricht na 28 oorlogsmaan den, en beschouwen haar als een valstrik, «trekkende om over den vrede te spreken «onder duidelijke voorwaarden te formulee- fen, een manoeuvre, die bestemd is nieuwe offers en nieuw lijden door de bevolking te doen aanvaarden, welke reeds zoo smarte lijke beproevingen ondergaat, en verdeeld heid te zaaien in het blok der geallieerden, door de verantwoordelijkheid op den vijand te werpen. De dagbladen zijn overtuigd, dat deze Duitsche poging de diepe en werkdadige eendracht zal versterken van alle natiën, die «ich hebben vereenigd om Europa en de wereld te bevrijden van de Germaansche tirannie, en die slechts in een vTede zullen toestemmen, welke het beleedJgde recht her steld en de onafhankelijkheid van alle Tanden voor de toekomst onwrikbaar waarborgt. Het Is noodig, dat de geallieerden, op wier on verzettelijk front het Duitsche plan zal mis lukken, eene slotinspanning voorbereiden, die krachtiger dan ooit zal zifn. Londen, 13 Dec. (R.) De Morning Post beschrijft het Duitsche vredesvoorstel als een kennelijke wanhoopspoging om de Schande van een militaire mislukking te voorkomen en zegt: „Dit zijn geen voorstel len tot vrede, maar tot wapenstilstand, om dat Duitschland er niet in is geslaagd, leger en vloot der geallieerden te vernielen. Het blad schrijft dat Duitschland een wapenstil stand vroeg in September j.l., na zijn tegen slag aan de Somme en bij Verdun en dat dit verzoek toen geweigerd werd, omdat $en wapenstilstand, die inderdaad slechts aan de blijvende beëindiging der vijandelijkheden zou kunnen voorafgaan, de geallieerden te zeer onder invloed van Duitschland gesteld zoude hebben. Nu in een wapenstilstand te bewilligen, zou beteekenen, voor altijd de hoop laten voren om ooit Duitschland tot de onderwerping te dwingen en daarme ver raad te plegen aan den opstand van de be schaving tegen den teruggang tot verwilde ring. Wij aanvaarden tot het uiterste de verant woordelijkheid om de komende geslachten te redden van een nog pijnlijker herhaling, waarop Duitschland met godlasterlijke taal Op de leugenachtige lippen in het geheim den blik gericht houdt. Londen, 13 Dec. (R.) De liberale Daily Chronic lc zegt: „Wij voelen allen het afschu welijke voor de menschheid van den oorlog, dien Duitschland thans voert, en met duidelij ker ernst dan dat land hebben wij er sedert jianr gestreefd, dien te vermijden, waar ï>i' Isehland hem lichtvaardig ontketende. Duitschland kan eiken dag vrede krijgen, op onze voorwaarden, en wanneer het er in het onzekere over verkeert, welke die voorwaar den zijn, kan het ten allen tijde die van ons Vernemen. V t ons betreft hebben wij steeds geëischt, zooals wij dat nog doen, de ontwapening der Pruisische militaire machine, de overgave of vernieling van zijn vloot en eveneens die van Zi: i geheele artillerie en wij twijfelen, in hoe verre de achtmerrie van eenigen verderen .wedloop in bewapening, die aanleiding zou Worden lot volgende oorlogen, zou kunnen Worden vermeden op eenigerlei minder 'drastische voorwaarden/' De Times schrijft: Duitschland's voorstellen h den geenerlei verband met het doel waar voor wij strijden De Geallieerden zijn volko men onbewogen door al dit vertoon van kracht en verdachte eerlijkheid en zoo zal het Baar ons voorkomt zijn met alle neutralen, die «en studie hebben gemaakt van de motieven «n handelingen van Duitschland gedurende tien loop van den oorlog. Duitschland heelt er ■aar gestreefd invloed te oefenen op de Ver- «enigde Staten, om die een pogint' tot bemid deling in te blazen. Zijne poging, die beklagenswaardig verdacht Was, mislukte en daar Duitschland; thans in tic overtuiging verkeert, dat geen der nnderfe Bculrolcn met meer kans :op succes een poging tot bemiddeling zou kunnen doen, is het overgegaan lot het indirect voorstel aan dc oorlogvoerenden als een pis aller. Boven alles is het een verschijnsel van Duitschland's zwakke verstandelijke vermo gens. De Geallieerden moeten absoluut elke idee van interventie, onder welken vorm ook en van welken kant ook, verwerpen, zoolang de voorgestelde grondslag is: de zegepraal van de macht en niet die van het recht. Zij moeten met dezelfde overtuiging even eens weigeren zelfs te spreken over een wapenstilstand, voor en aleer de landen, die de vijand onder de voet liep, hersteld en schadeloos gesteld zijn. De Daily Telegraph bespreekt Bethmann's aanmatigende bewering, dat Duitschland over winnend zou zijn en zegt: Het moet erkend worden dal Duitschland het hoogtepunt van zijn macht bereikt heeft. De logische gevolg trekking daaruit ls, dat een onvermijdelijke daling moet volgen. Het blad voegt daaraan toe: „Daar de vijand zijn krachten tot het uiterste heeft ingespannen, zal hij slechts wei nig kunnen doen om den geleidelijken onder gang van zijn land tegen te gaan. Het zijn niet de zegevierende overwinnaars, die er in alle menschelijke worstelingen angstvallig op uit zijn om te roepen: "Wij staan gelijk, laten wij vriendschap sluiten 1 Het blad legt er den nadruk op, dat niet Engeland alleen, maar de geallieerden te zamén op het beroep dat de vijand doet, ant woord moeten geven, en spreekt oprecht de meening uit, dat het feitelijke doel van het aanbod van den kanselier niet zoozeer is, dc Entente-mogcndhedcn te overtuigen, dan wel indruk te maken op de neutralen. De Daily News schrijft: De geallieerden kunnen geen vredesonderhandelingen openen op de basis die door Bethmann-Hollweg aan geboden wordt, maar zij moeten hun zaak voor den vijand en dc wereld brengen en aan Duitschland dc verantwoordelijkheid opleg gen voor het aanvaarden of verwerpen van hunne voorwaarden als basis voor onderhan delingen. De Daily Mail schrijft: Bethmann heeft even min recht op het verkrijgen van een antwoord als een gewapende inbreker in een particu lier huis. De geallieerden weten, dat geen vrede met een natie van tijgers, moordenaars en staatslieden die alle verdragen als „vodjes papier" beschouwen, papier en Inkt waard zouden zijn. Londen, 13 Dec. (R.) De Daily Tele graph heeft uit onverdachte bron vernomen, dat de Centrale mogendheden onlangs den vrede aan België hebben aangeboden op de volgende voorwaarden: De Blgen worden uitgenoodigd aan te dringen op een onmid dellijke vrede. Doen zij dit, dan zal hun land aan hen teruggegeven worden, zijne onaf hankelijkheid zal worden gewaarborgd en financieele steun zal worden gegeven voor zijn economisch herstel. Voor het geval dat deze voorwaarden van de hand gewezen mochten worden, is aan België ten duide lijkste medegedeeld, dat dan het bestaan van zijne monumenten, openbare gebouwen, ja zelfs van zijne steden, in gevaar komt. Bern, 13 Dec. (W. B.) Het Berner In- teliigenzblatt merkt over het vredesaanbod van de centrale mogendheden op: Op het oogenblik, waarop Duitschlands volk zich mobiliseert en zich aangordt eene militaire kracht, diet niet werd vermoed, te ont plooien, reikt het verzoenlijk de hand tot den vrede. Zal die nogmaals door de Enten te afgewezen worden? Dat is de groote vraag, die de milKoenen naar vrede verlan gende menschen beweegt, zeker ook in de staten van de Entente. Met een vredesaan bod in dit uur bewijzen echter de centrale mogendheden ondubbelzinnig, dat het hen slechts te doen is om beveiliging van hun staatsbestaan en het verkrijgen van waar borgen. Het kan dus niet militaire zwakheid zijn, die de Duitsche regeering tot .den vre de bereid maakt. Wij onzijdigen hebben het grootste be lang bij het spoedig sluiten van den vrede. Wij kunnen slechts wenschen, dat ons de boodschap van het sluiten van den wapen stilstand op de Kersttafel wordt gelegd. Nog eenmaal zijn door de centrale mogendhe den verwachtingen opgewekt. Ditmaal zou de teleurstelling des te smartelijker moeten zijn, omdat met stelligheid kan worden aan genomen, dat de oorlog dan zou worden voortgezet met eene meedogenloosheid, waaronder vooral ook wij neutralen zouden moeten lijden. Christiania, 13 D.ec. (W. B.) Alle bladen doen de beteekenis van den Duit- schen stap uitkomen. De Duitsche nota vindt een goede pers, ook bij andere Enten te-gezinde bladen. Londen, 13 Dec. (R.) De New-York- sche bladen bespreken het Duitsche vredes voorstel en zijn het er over eens, dat de tijd voor de geallieerden nog niet is aangebro ken, om op een dergelijk voorstel in te gaan. De bladen van alle richtingen noemen 't aan bod van von Bethmann Hollweg een poli- tieken zet, om de Duitschers wat op te beu ren. De New-York Herald zegt, dat de omstan digheden, waaronder het aanbod gedaan werd, er op wijzen, dat men het in Duitsch land steeds krachtiger wordende protest te gen de voortzetting van den oorlog op deze wijze wil smoren. De World schrijft, dat Duitschland, hoe wel het België, Noord-Frankrijk, Polen, Ser vië en een deel van Rumenië bezet, officieel heeft erkend, dat de oorlog een mislukking is, dat Duitschland niet bij machte is. Euro pa te overheerschen, dat de vrede niet met wapengeweld opgelegd kan worden, zoodat men zijn toevlucht bij de diplomatie moet zoeken, die in Juli 1914 minachtend op zijde werd gezet. Met het oog op de groote of fers, door de geallieerden gebracht, mag worden aangenomen, dat zij het aanbod niet aanvaarden. En wanneer Duitschland wer kelijk aan het winnen was, zou het ook zulk een voorstel niet behoeven te doen. De New-York Times merkt op, dat dc ver klaring van von Bethmann Hollweg en de nota beide geen bepaalde voorstellen bevat ten. Wanneer de geallieerden nu weigeren onderhandelingen aan te knoopen, ver wacht Duitschland, dat de geheele wereld de Entente alleen zal aansprakelijk stellen voor het voortduren van den oorlog. Het blad verzoekt zijne lezers ziah goed in te denken in den toestand om ziah eene meening te vormen over de waarschijnlijke ontvangst van deze vredesvoorstellen. Over al gordt men zich aan tot nieuwe grootere inspanning. Engeland, Frankrijk en Rus land zijn allen gelijkelijk besloten, dat de oorlog moet eindigen op eene wijze, die hen tegen nieuwe oorlogen zekerheid verschaft. Wanneer de vrede komt, don moet hij eene duurzame bescherming zijn tegen latere ge varen. De onmisbare grondslag voor en de waarborg van een duurzamen vrede moet, zoo is door Asquith, Briand en Trepow ver klaard, de vernietiging zijn van het Pruisi sche militarisme. De nota van den Duitschen rijkskanselier zegt daarover niets. Ziin zwij gen daarover is veelbeteekenend; maar het kan ook zijn, dat dit fataal is voor zijne po ging- Londen, 13 Dec. (R.) De algemeene koers van de hoofdbladen in Canada gaat in de richting, dat de Duitsche voorstellen om in vredesonderhandelingen te treden, niet aannemelijk zijn. De oorlog. Van de oorlogstooneelen wederom niets bijzonders. Washington, 13 Dec. (R.) Het staatsdepartement heeft het antwoord van Duitschland ontvangen op het verzoek van de Amerikaansche regeering naar het in den grond boren van het stoomschip Lanco op 28 October. Het antwoord betoogt, dat het in den grond boren gerechtvaardigd was omdat het schip contrabande vervoerde. Het schip was Noorweegsch eigendom. Berlijn, 13 Dec. (W.-B.). Uit Weenen wordt bericht, dat keizer Karei het door de Oostenrijksche regeering gezamenlijk aan geboden ontslag heeft aangenomen en den geheimen raad Alexander von Spitzmiiller belast heeft met de samenstelling van ?en nieuw kabinet. P a r ij s, 13 Dec. (Havas). Ten vervolge van de reeds gedane mededeelingen over de nieuwe Fransche regeering wordt bericht, dat alsnog zijn benoemd: minister van ver voer en burgerlijke en militaire levensmidde lenverzorging Herriot, koloniën Doumergue, bewapening en oorlogsfabricatiën Albert Thomas, onderstaatssecretaris van vervoer Claveille, oorlogsfabricatie Loucheur. Er zijn technische directiën ingesteld voor mijnen en handelsmarine. Er is een oorlogscomité ingesteld, be staande uit minister-president Briand en de ministers van financiën, oorlog, marine en bewapening. Generaal Joffre zal de zittingen van dit comité kunnen bijwonen als tech nisch raadsman. De nieuwe regeering zal zich Donderdag aan de Kamer voorstellen. Londen, 13 Dec. (R.) Officieel be richt. Lloyd George heeft heden morgen eene vergadering van het oorlogskabinet gepre- sidieerd. Maar de kouvatting is nog niet ge weken. Hij is zeer heesch en de dokter heeft hem nog een paar dagen volstrekte rust voorgeschreven. B e r 1 ij n, 13 Dec. (W. B.) Het congres der Duitsche vakvereenigingen en vereeni- gingen van loontrekkenden van allerlei richting, heeft na langdurige besprekingen op 12 dezer met algemeene stemmen beslo ten: De in de Germania-zalen vergaderde vertegenwoordigers van rond vier millioen georganiseerde werknemers, verklaren aan de voortzetting van den oorlog en aan den vaderlandschen hulpdienst naar vermogen mede te willen werken. De volkslagen, ver tegenwoordigd door de organisaties van ar beiders en andere werknemers, zijn bereid om eensgezind en vastbesloten alle krachten in te spannen in den dienst van ons land, opdat de vernietigingsplannen des Yijands verijdeld zullen worden. Oost-lndfë lïuepstroomino op Java (Officieel). Van de Indische regeering is telegrafisch bericht ontvangen dat de Toentang rivier in de residentie Semarang tengevolge van buitengewoon hoogen water stand (hooger dan sinds 1895 is voorgeko men) buiten haar oevers is getreden en de dijken heeft overstroomd, waardoor verschil lende plaatsen in het district Singenkidoel der afdeeling Demak gedeeltelijk onder water zijn gezet. Aan dit bericht zij de mededeeling vast geknoopt dat reeds is besloten om de par ticuliere landen Gemoelak en Torbaja, die aan een afdoende verbetering van den wa ter aan- en afvoer in de afdeeling Demak in den weg staan, tot het landsdomein terug te brengen. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Het nieuwbenoemde lid voor Groningen, de beer Westerdijk, heeft Woensdag zitting genomen. Bij behandeling van het wetsontwerp tot heffing van statistiekrecht, dat z. h. s. werd aangenomen, spraken de hh. V a n N i e r o p (U. L.) en C o 1 ij n (A.-R.) hunne voldoe ning uit over de oplossing van de minister- crisis. Daarna volgde de behandeling van de sup. pletoire binnenlandsche sakenbegrooling voor 1915 en 1916. De heer Van Kol (S.-D.) critiseerde het feit, dat na 2 jaren nog geen eenheid in de organisatie van de Belgische vluchtelingen is te bespeuren. Spr. roemde den toestand te Ede en de voortreffelijke leiding van ko lonel Mingels daar ter plaatse. Diens ontslag uit schrielheid keurde spr. ten sterkste af. Spr. noemde het ambachtsonderwijs in de kampen over het algemeen treurig en gaf eenige wenken ter verbetering en adviseerde oa. tot werkverschaffen door heide-ontgin- ning. De Minister van Binnenland sche Zaken wilde niet ontkennen dat in het begin te Nunspeet fouten rijn be gaan. 's Heeren van Kols wenken in zake vakonderwijs ral de min. ter harte nemen. Getracht ral worden het moeilijke vraagstuk der werkverschaffing op te lossen. Het wetsontwerp is daarna aangenomen. Na de paure werd behandeld het ontwerp betreffende de instelling van een volksraad in Ned.-lndië. De heer C o 1 ij n oordeelde, dat, alvorens men met dit wetsontwerp was gekomen, men bij de inlandsche bevolking politieke zelf standigheid had moeten aankweeken. Thans vreest spr. te rien geboren worden een poli tiek mandarijnendom. De heer Van Kol ziet in het ontwerp een vertegenwordiging der inlandsohe bevol king, op zijn smalst. Spr. was 't eens met den heer Colijn, dat het wetsontwerp het eind had moeten rijn van ontwikkeling tot politieke zelfstandigheid. Spr. wenscht ge waarborgd te rien, dat de inlanders zich rul len kunnen uiten. De heer Van den Berg (A.-R.) moti veert zijn stem voor het ontwerp. Hij waar schuwt echter tegen overdreven verwach tingen. De heer Cremer (U. L.) juicht het ont werp toe. Vrijdagochtend komt de minister van ko loniën aan het woord. Morgen afdeelings- onderzoek. Tweede Kamer. Na beëediging van mr. Bomans, het nieu we lid voor Haarlemmermeer, werd Woens dag voortgegaan met de behandeling van het wetsontwerp tot verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar Zee. De heer Spiekman maakt zijne instem ming met het ontwerp los van de militaire werken aan Hoek-van-Holland, welke ter toelichting daaraan erbonden zijn en die op 5li millioen worden geschat. Minister Lely betoogt, dat de voor gestelde werken voor den handel van Rot terdam van groot belang zijn. Hij hoopte dat de Kamer niet zal meegaan met het denk beeld het werk uit te stellenook uitstel van de doorgraving van de oostpunt van Rozen burg acht hij gewenscht. De doorgraving van Rozenburg's oostpunt zal evenwel niet vóór T920 kunnen worden begonnen, en inmiddels zal het rapport van de desbetreffende staatscommissie wel ver schenen zijn. Nadat Minister Bosboom heeft ver klaard dat door aanneming van het ontwerp in beginsel wordt beslist over de militaire werken, doch dat bij de behandeling van de aanvrage van gelden daarvoor over den aard der werken zal kunnen worden gesproken, wordt het ontwerp zonder stemming aange nomen. Bij de behandeling van het ontwerp tot langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie, verklaart de heer Troelstra dat de S. D. A. P. zich niet tegen het ont werp zal verzetten in het vertrouwen dat de regeering steeds ernstig overweegt of ver mindering van den mobilisatiedienst moge lijk wordt gemaakt door de politieke omstan digheden, waartoe een nieuw perspectief is geopend door het aanbod van de Centralen Spr. vertrouwt dat alle partijen op de regee ringen invloed zullen oefenen om het aan bod tot onderhandeling te aanvaarden. De heer Duymaer van Twist dringt aan op spoed met het met verlof zenden van de bereden korpsen en de pantserfortartillc- rie en op ruime verloven voor studeerenden en ambtenaren bij publieke diensten. De heer TerLaan dringt eveneens aan op ruime verloven. Minister Bosboom verklaart, dat de regeering met belangstelling de gebeur tenissen volgt en blijft overwegen of vermin dering der mobilisatie mogelijk is. Het ontwerp wordt zonder stemming aan genomen, evenals dat tot langer in dienst houden van de dienstplichtigen bij de land weer. Bij het ontwerp tot verlenging van den duur voor den dienstplicht van den land storm, dringt de heer Merchant aan op het in dienst stellen van de oudere dienst plichtigen didit bij hun woonplaats. Bij de suppletoire Landsdrukkerijbegroo- ting dient de heer Van Doorn een motie in, met het verzoek, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van bezuini ging op het papierverbruik. Daarop kwam aan de orde het ontwerp tot tijdelijke afwijking van de Kieswet. De heer Van Sasse van y s s e 11 verdedigde een amendement, om voor te schrijven dat bij het maken van afschriften van de aangevulde kiezerslijst 1914, namen der kiezers alphabetisc'n en lexegographisch worden gerangschikt, als gold het de vast stelling van een enkele nieuwe kiezerslijst. De heer Van Beresteijn doet enkele practische voorschriften aan de hand om verwarring te voorkomen, evenals de heer F 1 e s k e n Minister Cort van der Linden wil aan de bezwaren tegemoet komen en neemt het amendement over. Het'bRïiiëbp wordt zonder stemming aangenonvèhj Jèvefr-' als da drietal conclusie* op adressen, twee kleine ontwerpen en 22 naturalisatie-onfc werpen. Te 5 uur worden de beraadslagingen veai daagd tot heden half 2. Berichten. De Staatscourant van 13 Dec. bevat o de volgende Kon. besluiten benoemd, bij het reserve-personeel He| landmacht, tot reserve-tweede-luitenant: a bij het wapen der infanterie, bij het löda regiment, de milicien-sergeant J. A. Dong el. mans, van het regiment jagers; bij hun te genwoordig korps de milicien-sergeanten P. J. F. van Lier, van het 6de regiment, M. H, A. L. Schroeder, van het 13de regiment; B, J. van Velthuysen, van het 3e reg., J. C, Broekhuysen, van het 13de reg.; M. Cohen, van het 7de reg., H. M. Mutsaerts, van het 6de reg.; C. G. F. Stenger, van het 3de regiment; A. C. Egberink en D. H. Kohlwey, beiden van het 7de reg.; F. B. D. van da Ven, van het 13de reg.; 3 bij de infanterie der landweer, bij hel 15de bat. de Iandwverplicht:ge sergeant W, Landstra, van het bataljon; bij het 25e bat, de landweerplichtige sergeant H. F. Puyker, van het bataljon; en zijn tijdelijk benoemd bij het reser-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot resei ve-tweede-lul» tenant bij hun tegenwoordig korps, de mili cien-sergeanten C. H. Roelisema, van het 12de reg.; J. F. A. M. Frencken en N. P. H. Kersten, beiden van het 6de reg.; C. W. da Vries, van het 12de regiment. op verzoek wegens lichamelijke onge, schiktheid eervel gepensionneerd de Indb sche ambtenaar met verlof B. de Groot, laat« stelijk commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst In Ned.-lndië; op verzoek eervol ontheven de belasting ontvanger mr. J. Kingma van het beheer van het ontvangerskantoor te Wommels en is hij werkzaam gesteld aan het departement van Financiën; benoemd tot lector in de letteren en wfle» begeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, voor het onderwijs in de Duitsche taal- en letterkunde J. PM. N. Kapteijn, leeraar aan het gymnasium te Leiden; op verzoek eervol ontslagen met dank jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman als lid-voor zitter van het college van curatoren der Rijks-Universiteit te Leiden; op verzoek eervol ontslagen S. Gockinga als burgemeester van Hoogkerk; idem met dank A. H. Hennus, burgemeester van Am- by en A. Eriks, als burgemeester van Pet ten; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zalt-Bommel J. H. v. d. Burg, voor dien leeraar aan de gemeente H. B. S. aldaar; benoemd In de provincie Utrecht tof hoogheemraad in het hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams en den Lls- seldam mr. B. J. L. baron de Geer van Jut- phaas te Utrecht. Werkzaamheden Tweede Kamer. Naai' wij vernemen moet het In de bedoeling liggen, in de Tweede Kamer, ne afdoening der verschillende aan de orde ge stelde wetsontwerpen (waaronder ook de nog in de atdeelingen te onderzoeken wijziging der Successiewet, die als spoed-ontwerp zal worden behandeld) zoo mogelijk nog vóór het Kerstreces de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting, waarover bet Rcgeerings- ontwerp intusschen nog fliet is ingekomen, te doen plaats hebben, en de hoofdstukken II, VIIA en de Middelenwet af te doen. De eigen lijke begrootingsarbeid wordt dan naar Januari verschoven Het voornemen moet zijn. Vrijdag 22 December op reces te gaan en Dinsdag 9 Januari weer in openbare zitting bijeen te komen. Waarnemend Secretari s-G e- neraal van Justitie. In verband met de benoeming tot lid van de Tweede Ka mer van mr. H. C. Dressethuys en diens dientengevolge tijdelijk buiten functie tre den als secretaris-generaal van het Departe ment van Justitie zal met de waarneming van laatstgenoemd ambt worden belast de administrateur bij dat Departement mr. J. Gelinde van Blom Het Kamerlid Kolkman. Het Kamerlid Mr. Kolkman is door ongesteldheid verhinderd de eerstvolgende vergaderingen der Tweede Kamer bij te wonen. Ook het Kamerlid Van Vuuren is onge steld. Conducteurs der artillerie. Naar wij vernemen heeft het Kamerlid, da heer Duys, in verband met het voornemen" dat bij den Minister van Oorlog moet be staan om een zeker aantal conducteurs bij de artillerie wegens het bereiken van den 60-j. leeftijd op pensioen te stellen, nog in dezen winter, eenige schriftelijke vragen tot den Minister gericht. J. S. J. Vriesendorp. Te Dor drecht is overleden de heer J. S. J. Vriesen dorp, agent der Nederlandsche Bank aldaar en bestuurslid van de Spaarbank, da Schouwburgvereeniging, de Rijnvaartcom missie, enz. Nederland en de oorlog. staat van beleg. Bepaald is dat met ingang van 16 De cember 1916 in staat van beleg zal worden verklaard: lo. hel territoriaal zeegebied zoo zoovee niet reeds in staat van beleg verklaard. 2o. Gelderland: Arnhem, voor zoover nog niet in staat van beleg verklaard, Gorssel, Rheden, Steenderen, Warnsveld, Zutphen. 3o. in OverijsselBathmen, Deven ter, Diepenveen, Hasselt, Helno, Holten, Nieuw-Leuven, Olst, Raalte, Staphorst, Wijhe, Zwolle en ZwollerkerspeL '(Officiëeljj ïn'Verbind met den maatregel, Gerva/lK'We XtW. Besluit van 13 Decern, bei 10I6.: nö. 4,bettettende «eo ultbiaA-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 2