„DE EEMLANDER". Donderdag 28 December 1916. BUITENLAND. BINNENLAND ZONNEWEELD2 N* 152. 15de Jaargang. Bureaat UTRECHTSCHESTRAAT 46. r - a Laagkaarsige KOLONIËN. By.zonder mooi wil l. KJein model y FEUILLETON. Hoofdredactie! MARIE VAN VBRSENDAAL Mr. O. VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFP Co. ABONN EM ENTSPBUa •«r 8 nuodu rooi f J J»«n'»k»riiiK tig.n ongelukken)» A/tender)Ijk* nummer»«•"3' W»k«ltikMb btjToegMl ,Dt BManiidu BuUfnm* (ond.r redsoti. TOS Tbérè» Horen) per a mud. 56 cl». Wekeliik&eh bijroeireel ,Pai m* mtf per 8 mud. 5» c<*. fatercomm. Telefoonnummer 60. PRIJS DER 4.D VERTENÏIEN Van 1-5 recel»f «.S«. Elke regel moer L>ion9taanbiodingen 1regelt o. 50. Qroote lottere naar plaatsruimte» Voor handol en bodrijl bestaan zeer voordeeligo bepalingen tot hot herhaald advorteoron in dit Blad, 'oy abonnemont Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Hat antwoord op do vradcanota'a. Londen, 2 7 Dee. (R.) Wij vernemen, riet er overleggingen gaande rijn tusschen de hoofdsteden van de geallieerden betref- lende het antwoord op het Duitsche vredes voorstel. Er is een ontwerp-antwoord opge- «teld in Parijs en dat is nu een onderwerp van besprekingen tusschen de verschillen de ministeriën. Er is nog niets beslist betreffende een antwoord op de Amerikaansche nota; maar het is r'"4 waarschijnlijk dat een officieele •tap zn! jrden gedaan betreffende deze of de Zwitsersche nota, voordat de geallieer den een besluit hebben genomen over het Duitsche voorstel. Wij vernemen, dat de Britsche regeering geene nota van Zweden betreffende den vrede heeft ontvangen, zooals is gemeld. De berichten uit Zweden geven echter aanlei ding om te gelooven, dat zulk een nota spoedig is te verwachten. Berlijn, 27 Dec. (W. B.) De staats secretaris voor Buitenlandsche zaken heeft heden aan den Zwitserschen gezant, in ant woord op het schrijven van 22 dezer, de vol gende nota overhandigd: De keizerlijke regeering heeft er kennis van genomen, dat de Zwitsersche regeering, in aansluiting op een reeds geruimen tijd gaande zijnde gedachtenwisseling met den heer president van de Vereenigde Staten van Amerika, bereid is ook harerzijds voor toenadering tusschen de strijdende volkeren en tot-stand-koming van een duurzamen vrede werkzaam te zijn. De geest van ware menschelijkheid, waar door de stap van den Zwitserschen Bonds raad gedragen is, wordt door de keizerlijke regeering op zijne volle waarde geschat. De keizerlijke regeering heeft er den heer president van de Vereenigde Staten van In kennis gesteld, dat rechtstreeksche gedach tenwisseling haar het meest geschikte mid del toeschijnt om tot het gewenschte resul taat te komen. G^?id door de overwegingen, op grond waarvan Duitschland den 12en December de hand tot vredesonderhandelingen bood, liet de keizerlijke regeering eene spoedige bij eenkomst van gedelegeerden van alle oor. logvoerende staten op een neutrale plaats voorstellen. In overeenstemming met den heer presi dent van de Vereenigde Staten van Ameri ka is de keizerlijke regeering van meening, dat het groote werk der voorkoming van toe komstige oorlogen eerst na beëindiging van den huidigen volkerenstrijd ter hand kan worden genomen. Zij zal, zoodra dit tijdstip gekomen is, met vreugde bereid zijn aan deze verheven taak mede te werken. Wanneer Zwitserland, dat zich, trouw aan de edele overleveringen van het land, bij het verzachten van het lijden in den huidigen oorlog onsterfelijke verdiensten heeft ver worven, ook zijnerzijds bij wil dragen tot waarborg van den wereldvrede, zal dit het Duitsche volk en de Duitsche regeering hoogst welkom rijn. Weenen, 27 Dec. (Corr.-bureau). Op de nota, welke den 23en Dec. door den Zwitserschen gezant te Weenen aan den mi nister van Buitenlandsche zaken overhan digd is, heeft de minister van Buitenland sche zaken den 27en Dec. het volgende ant woord aan den Zwitserschen gezant over handigd: De edelmoedige opwelling van president Wilson vond bij de Oostenrijk-Hongaarsche regeering een zeer sympathieke ontvangst, d-'c ook in het gisteren aan den Amerikm- schen gezant overhandigde en den Zwitser, scnen gezant in afschrift toekomende ant woord tot uitdrukking is gekomen. Terwijl de minister van buitenlandsche zaken de eer heeft, den Zwitserschen gezant te verzoeken dit afschrift ter kennis van den Bondsraad te brengen, voegt zij erbij, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering in den steun van de vredespogingen van Wil- son, door de regeering van het Eedgenoot schap, een uitvloeisel van die edele en menschlievende gezindheid ziet, welke Zwit serland zich sedert het begin van den oor log beijverd heeft tegenover aile oorlogvoe rende mogendheden aan den dag te leggen en op zoo hoogst doeltreffende wijze in da den om te zetten. Sofia, 27 Dec. (Buig. agentschap). Radew, de Bulgaarsche gezant te Bern, heeft heden opdracht gekregen den Zwitserschen bondsraad het antwoord der Bulgaarsche regeering op zijn nota betreffende den vre de te overhandigen. Dit antwoord is gelijk luidend aan dat van de andere mogendhe den van den Vierbond. Het antwoord van Bulgarije aan de Ver eenigde Staten is vertraagd, omdat de Ame rikaansche gezant te Sofia Wilson's nota om redenen van technischen aard, nog niet heeft kunnen overhandigen aan de Bulgaar sche regeering. Frankforta M., 2 7 D e c. (W. B.) Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Zurich bericht, dat de Vereenigde Staten Brazilië hebben uitge- noodigd aan de actie ten gunste van den vrede deel te nemen. Washington, 27 Dec. (R.) Br is be richt ontvangen, dat Zweden eene nota aan <W oorlogvoerenden, heeft gezonden, om te vragen, dat vredesvoorwaarden in overwe ging tullen worden genomen. Afschriften rijn gezonden aan de onzijdige staten. De oorlog. De Jongste strijd In Groot-Walachije is weer In het nadeel van de Russo-Rumenen uitgeloopen. In een rijfdaagsche worsteling rijn hunne liniën doorgebroken; ten zuidwes ten van Rimnicul-Sarat zijn zij geheel geno men over eene breedte van 17 K.M. Rim nicul-Sarat is door de troepen van den vier bond bezet. Ook de tegenover het Donau- leger staande Russo-Rumenen zijn terug moeten gaan. Van de overige oorlogstooneelen geen nieuws. Londen, 27 Dec. (R.) Bericht van Lloyds. De Deensche bark Johan is in den grond geboord. Londen, 27 Dec. (R.) Volgens een Lloyds bericht, zijn gisteren de Belgische stoomtrawler Neptune en de Engelsche schoener Agnes tot zinken gebracht. De op varenden zijn aan land gezet. Van een Deensche bark, die in den gTond werd ge boord, is de bemanning door het Nederland- sche stoomschip Noordwijk gered. Bern, 27 Dec. (W. B.) Het Italiaansche stoomschip Angelo Parodi, van 3825 bruto registerton, is door een duikboot tot zinken gebracht. P a r ij s, 2 7 Dec. (Havas). L'Information meent te weten, dat het bericht, dat de Duit sche duikboot U 46 in de Fransche wateren tot zinken is gebracht, juist is. Madrid, 27 Dec. (Havas). De toestand van de handelsmarine is buitengewoon ern stig geworden door het optreden der Duit sche uuikbooten. Dé bladen publiceeren don ook een oproep aan de regeering, om de noodige maatregelen te treffen, dat de vlag geëerbiedigd wordt Weenen, 27 Dec. (Corr.-bureau). Het keizerpaar is heden morgen met een groot gevolg voor de kroningsplechtigheden naar Budapest vertrokken. Schwerin,27Dec. (W.-B.). De groot hertogin van Mecklenburg-Schwerin is heden nacht voorspoedig van eene prinses beval len. Luxemburg, 27 Dec. (W. B.) Het Luxemburgsche ministerie heeft ontslag ge nomen. Men verwacht, dat een nieuw kabi net zal wordan gevormd met uitschakeling van den minister van landbouw. Weiter. N e w-Y o r k, 2 7 Dec. (R.) De Federal Reserve Bank Is gemachtigd de Bank of England te benoemen tot haar correspon dent onder de Amerikaansche bankwetten. Deze radicale afwerking vn de bestaande politiek brengt praktisch de Amerikaansche en Britsche regeeringen in rechtstreeksche betrekking met elkaar. De eerste uitwerking, die daarvan wordt verwacht, zal rijn eene merkbare vermindering in het gebruiken van god bij de regeling van de internationale balansen. Een gelijke gedragslijn zal waar schijnlijk worden aangenomen met andere landen, speciaal met Frankrijk. Oost-lndlë Hooggerechtshof In Wed -Indië. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge seind: Naar ik verneem, heeft de heer Uhlenbeck verzocht zijn benoeming tot president van het Hooggerechtshof in Ned.-Indië in te trekken. De vice-president, de heer Kruse- man# heeft ontslag gevraagd. Muitende mnrine-matrczen. Men seint nader uit Batavia Van 70 marine-matrozen, uit Nederland per stoomschip Ternate naar Ned.-Indië ge zonden, werd één, na het vertrek uit Sabang, wegens wangedrag opgesloten, maar door de overigen weer vrij gelaten. De Ternate was genoodzaakt naar Sabang terug te kee- ren, waar 15 marine-matrozen achter slot en grendel werden gesteld en te Padang nog weer 4. De Ternate heeft daarop de reis naar Ba tavia voortgezet. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag 27 December, geopend te 2.15. Voorzitter Baron van Voorst tot Voorst. De Voorzitter doet mededeellng van een ingekomen schrijven van den voorzitter eno nder-voorzitter, resp. van Belgische Ka mer en Senaat, ter geleide van een gedrukte bijlageappel des ouvriers Beiges ouvriers au monde civilisé en een motie van den universeelen liefdebond te Batavia. De Voor. zitter stelt voor die ter griffie te deponeeren ter inzage voor de leden. Conform besloten. Vervolgens wordt overgegaan tot het trek ken der afdeelingen. De leden begeven zich naar de afdeelin gen tot het kiezen van voorzitter en onder voorzitter. Regeling von werkzaamheden. No eene korte pauze wordt de verga: ,inj» heropend. De Voorzitter deelt mede, dat tot voorzit- ters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Van Nierop, Verheijen, Drucker en Kraus en tol onder-voorzitters de heeren Van den Berg van der Feltz, De Vos van Steenwijk, Tjarda van Starkenburgh en Beckers. Voorla dat de centrale sectie besloten heeft een aental wetsontwerpen in de afdeeliiv en ta doen onderzoeken, waaronder de verhooging van Hoofdstuk 8 der Begrooting 1916 (bui- tengewoon crcdiet). In de afdeelingen zal worden ondc.zochl de successiewet. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dagmorgen II uur. Berichten, De Staatscourant van 27 December be» vat o.a. de volgende Kon. Besluiten van 1 Januari 1917, aan den reserve eer» ste-luitenant J. Bossers van het 41ste batal jon landweer-infanterie ter zake van onge. schikfheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst tengevolge \an H» chaamsgebreken, eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend; met toekenning van pensioen; benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der land. weer, tot reserve-kapitein, de tijdelijk tot re serve-kapitein bij het wapen der Infanterie benoemde, eervol ontslagen eerste-luitenanl van gemeld wapen E. N. L. Ouadekker; Is tijdelijk benoemd bij het reserve-perso neel der iandmacht bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-of ficier van gezondheid der 2de klasse, da landstormplichtige W. J. Wemmerslager van Sparwoude; eervol ontslagen als controleur van hel biritengewoon zegel te Rotterdam, G. Es- meijer; op verzoek eervol ontslagen als lid en voorzitter der Commissie inzake de salaris- regeling van het bedienend personeel aan d« Rijksuniversiteiten en de Technische Hoo gesohool, G. J. van Swaag, lid der Eersta Kamer te Delft: benoemd tot voorzitter hal lid dier commissie dr. J. van Leeuwen, lid der Tweede Kamer te Utrecht; bevorderd tot ingenieur van den Rijkswa terstaat eerste klasse, jhr. C. E. W. van Pan» huijs, thans id. tweede klasse; tot idem tweede klasse J. A. Ringers (met verlof) X Lely, J. L. Inckel (met verlof) G. H. P. Metz en J. P. de Ruiter, allen thans derde klasse, tot idem derde klasse J. J. Klaver steijn thans vierde klasse. Alle dingen, die men anderen toont, krij gen weer iets nieuws voor ons zelf. ROMAN VAN OLGA WOHLBRÜCK met autorisatie vertaald door Mevr. I. P. WESSELINK—VAN ROSS'JM. De man behandelde de dwerg, alsof rij een hertogin was en zei bij het afsoheid nemen ,Jk hoop mevrouw, dat de dag zal komen, waarop ik revanche kan nemen voor uw be koorlijken inval." In haar vrouwelijke ijdelheid had rij ge meend, dat de revanche was, dat hij riöh nauwelijks vier weken later verloofde met een der mooiste, zij het ook een der armste meisjes van den Faubourg St. Germain. Zij vermoedde ndet, dot dit slechts het voorsp was en de wraak na achttien jaren zou lao- jnen, toen hij met een verwijzing naar het bewogen verleden der moeder aan haar loon Anxlré zijn dochter weigerde. Zij er- nwedde niet, dat haar toon eenj zijn leven op het spel zou zetten om voor de wereld haar eer te redden, waaraan hij zelf niet meer kon gelooven. Dagelijks schreef zij aan André. Zijn zwij gen was onbarmhartiger dan de hardste woorden geweest zouden zijn. Korte tele grammen stelden haar op de hoogte van zijn toenemende beterschap. Toen hielden ook die op. Langs omwegen hoorde zijn moeder, dat hij tot herstel zijner gezondheid naar het Zuiden was gegaan. Pas na maanden van angstig wachten kreeg zij de eerste stellige berichten. Zonder met een woord een toespeling te maken op het verleden deelde hij haar in korte woorden zijn huwelijk mede met een jong meisje uit de Provence, de dochter van een groot wijnbouwer, bij wien hij als her stellende was uitgenoodigd. Zij wilde meer weten van de vrouw van haar zoon en vond woorden, die hem in het eerste geluk van zijn wittebroodsweken ontroerden. Zoo schreef hij haar den eersten lang eren brief. „Susanne is mooi, jong en eenvoudig", luid de het daarin. „Alles aan haar is goedheid, en zelfs schijnt mij als voortgekomen uit den kostelijken vollen bodem van haar geboorte land. Zij weet niets van het gehuichel en ven de verdorvenheid der wereld. Het bloed roomt in reinen, gezonden stroom door - aderen". nge, maar tamelijk regelmatige tir> st-i.enpoozen kwamen de berichten uit Frankrijk. Zoo vernam de gravin dat André dong naar een plaats als attaché het ge zantschap te Londen. Zij vernam, dat Su sanne verlegen wss In gezelschap, het liefst met de wijnboeren in de bergen werkte of in bloemen bezaaide diepe dalen omgeven door katten en honden in het hooi lag. Het kind, waar zoo naar werd verlangd, was door Su- sanne's onvoorzichtigheid bijna midden op de weide ter wereld gekomen. Later heette het, dat Susanne een zenuwaanval had ge had omdat hij van haar gevergd had een Engelsche nurse of althans een Fransche bonne te nemen. Want al wist zij hoege naamd niets van kinderverzorging, zij gaf in haar naijverige liefde het kind niet uit de armen, en kwakzalverde zij, als het ziek was, liever met oude ganzenhoedsters eni herders uit de Camargue dan een dokter te laten komen. „Misschien zal van het koele Engeland een gunstige Invloed op Susanne uitgaan" heette het in een brief. Uit Engeland liet graaf Oberwall zoo goed als niets van zich hooren en moest zijn moe der zich tevreden stellen met berichten, die 'zij door kennissen kreeg. Op zekeren dag vernam zij bij geruchte, dat de jonge gravin Oberwall met haar kind naar haar geboorte land was teruggekeerd. Bijna gelijktijdig deelde graaf Oberwall zijn moeder mede, dat hij om ontslag uit zijn betrekking bij het ge zantschap had verzocht en op het punt stond een reis te ondernemen, die jaren zou duren. Zij ontving de korte brieven uit Egypte, Japan, China en Indië met het gelaten glim lachje van hen, die afstand gedjan hebben van het recht eischen te stellen. Intusschen trokken de aanzienlijke Berlijners nog als vroeger naar den met rood brocaat overtrok ken leunstoel. Evenals vroeger ontmoetten in de groote vestibule van het huis aan de Kupfergraben hooge ambtenaren bij het mi nisterie, oudere officieren en aristocraten elkaar, en stelden moeders haar dochters voor. En er werd gezegd, dat deze voorstel lingen met heviger hartkloppingen gepaard gingen dan die bij den opperhofceremonie- meester der^keizerin, ja bij het hof zelf. Veel draden, geheimen en intriges der zeventiger en tachtiger jaren liepen samen in de handen van gravin Marie Antoinette Oberwall. Zij, de Pruisenhaatster, was een deel van Berlijn geworden. Tientallen van jaren omringde men haar leunstoel, merkte het ternauwernood op, dat de zware gordijnen elk jaar dichter werden gesloten, totdat eindelijk het daglicht voor altijd uit het solun werd verbannen. Zelfs bij stralenden zonneschijn brandde de kroon, waarvan de witte ballons in rose schermen waren gehuld. De gravin vreesde het licht sedert de groote, geslepen spiegel haar voor den eersten keer de diepe groeven op haar hoog voorhoofd had getoond die door geen cosmetiek meer waren te verbergen. Meer om zich zelf dan voor anderen zag zij niet graag die teekenen van den ouderdom. Elke rimpel, elk grijs haar was voor haar een voorbode van de ontbinding, van den dood, die zijn werk begon, van het vergaan. De roodzijden lampekappen moesten haar tot het laatste een. schijn van uiterlijke jeugd verleenen. De tot in kleinigheden geregelde enscèneering van naïef zelfbedrog scheen haar voldoende om da vernietigende macht der jaren bijna op te heffen. Daar, op een middag, gedurende een re ceptie, naderde de hofmeester met haastige schreden geheimzinnig haar stoel. Heel dicht bracht hij de dunne lippen tusschen zijn twee witte bakkebaarden aan haar oor. Zijn mededeeling deed haar hart stilstaan. Zoon en kleinzoon waren zooeven aangeko men, en wachtten totdat de gasten vertrolo» ken zouden zijn. De gewone vormen veroiv achtzamend, zooais zij steeds had gedaai^ wat men trouwens als natuurlijk uitvloei sel van haar originaliteit aanvaardde, hiel zij de hand op en riep met haar diep orgaan in het stemmenrumoer de woorden „Dames en heeren, ik mag u niet langer ophouden. Een plotseling bericht Haar stem brak af, maer haar donkerg oogen waren zoo onafgebroken op de deui gericht, waardoor haar gasten verdwijnen moesten, dat niemand het waagde een vraag te doen. Zwijgend, verlegen en verschrik^ bijna op de teenen gaand alsof er een dood*, in huis was, verlieten allen het salon. (Wordt vervolgdj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1916 | | pagina 1