Jbinnen landT KOLONIËN. »che karakter komt, moeten wij niet alleen alles doen wat noodig Is, om van de dwa lingen van onze vroegere politiek ons be- ,wust te worden, maar wij moeten ook waar- jborgen scheppen, dat dit ophoudt voor de toekomst gevaarlijk voor ons te zijn. Stel, dat er vrede gesloten werd op den grond slag van den status quo ante bellum. Dan heeft Dultschland, al Is het er niet in ge slaagd is zijne vijanden te overwinnen, toch tiine bondgenooten overwonnen. Duitsch land heeft Oostenrijk, Turkije en Bul- jgarije geheel aan zijn wil ondergeschikt ge- jnaakt. Midden-Europa is een politieke wer kelijkheid geworden. Het is daarom onmo gelijk terug te keeren tot den toestand, zooals jdie vroeger tusschen Duitschland en zijne hondgenooten is geweest. Dit alleen reeds »ou het onmogelijk maken den status quo ante bellum tusschen Duitschland en zijne 'vijanden te aanvaarden. Wij kunnen niet toe laten, dat een zoo krachtige militaire macht in 't leven wordt geroepen als Dultschland, Oostenrijk, Turkije en Bulgarije, effectief vereenigd onder Duitsche leiding, zouden «rltmaken. T'arschau, 7 Jan. (W. B.) De War- ■chauer Zeitung bericht, dat met zekerheid kan worden medegedeeld, dat de voorloo- pige staatsraad van het koninkrijk Polen eerstdaags zal bijeenkomen. Parijs, 6 Jan. (Havas). Uit Piraeus Wordt vernomen, dat de gezant der Ver- eenigde Staten den 24en December eene nota aan de Grieksche regeering heeft doen toekomen tegen de arrestatie door Griek- sche soldaten van een vreedzamen Ame- fikaanschen burger, die op het punt stond doodgeschoten te worden, toen ontdekt werd, dat hij Amerikaan was. Londen, 6 Jan. (R.) De Invoeren in 1916 hebben bedragen 949.152.679, zijn de eene vermeerdering van 97.259.329, He uitvoeren 506.546.221, dit is 121.677.764 meer. De invoeren In Dec. waren 75.406.306 5.079.391 meer), de uitvoeren 39.928.460 (vermeerdering 5.980.941). Kopenhagen, 7 Jan. (W. B.) Het char teren van Deensche schepen op tijd aan vreemde regeeringen, burgers en firma's tg bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken afhankelijk gemaakt van een voor alle geval te verleenen vergunning Tan het ministerie van handel. Verspreide Berichten. Generaal Wielemans. i De correspondent van de N. R. Ct. te Le HSvre ■eint aan zijn blad: Luitenant-generaal Wielemans, opperbe- ve!hebber van het Belgische leger, is Za terdag ochtend in een dorp aan het front gestorven, tengevolge van een longontste king, die hij enkele dagen geleden ln de loopgraven had opgeloopen. Wielemans was 10 Januari 1863 geboren, lot luitenant-generaal is Wielemans tijdens Hen oorlog bevorderd. Hij was een schitte rend soldaat, die algemeen bemind was. Blectrlsch verlichte dienders. De taak, ln het duistere Londen het ven- keer te regelen, is er niet gemakkelijker op geworden voor de politie. Opdat met dat el het publiek den orde-bewaarder niet uit t oog zal verliezen, is de politie-helm bo venop van een klein gloeilampje voorzien, Hat door een batterijtje, dat aan den koppel gedragen wordt, zijn stroom ontvangt. Men •tuurt op die gloeilampjes aan, als op kust lichten. Oost-lndlê Indië weerbaar. Nader wordt omtrent het vertrek der deputatie van „Indië Weerbaar", uit Indië geseind, dai kapitein Rhemrev, vóór zijn ver trek, op het Waterlooplein te Batavia een bloemkrans legde voor het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen, als grondvester van bet Nederlandsch gezag in Indië. ün uete-3 n Tapanoeli. (Officieel.) De onlusten in Tapenoell brei den zich uit over Siboeloean in het grens district van de Bovenlanden. Vijf opstande lingen zijn gedood. Nog 40 militairen zijn er Tan Padang heengezonden. De opstand op de Aroe-eilanden. Uit Weltevreden wordt aan de Tel ge- •eind: De resident van Amboina seint: Na de in neming van de versterkte kampong Wailai, Is de opstand op de Aroe-eilanden beteu geld. De hoofdleiders zijn op twee na ge vangen genomen. De bevolking is naar de kampongs teruggekeerd en heeft 60 gewe ren ingeleverd. Bij de inneming van Wailai hadden wij geen verliezen. De bevolking ver loor aan dooden, gewonden en gevangenen 32 personen, o.w. 14 vrouwen en 6 kinde ren, die in huizen vertoefden, waaruit ge schoten werd. De Staatscourant van Zaterdag 6 Janu ari bevat o.a. de navolgende Besluiten op verzoek eervol ontheven van detachee ring bij het leger hier te lande de le luite nant der infanterie bij het Indische leger, C. J. la Rivière; benoemd en aangesteld bij het Indische leger tot officier van gezondheid 2e klasse de arts G. Korthof; gedetacheerd voor 3 jaar bij het leger tiier te lande de le luitenant der infanterie fc' t Indische leger, A. A. D. Bouwhof; ocmd tot adspirant-vice-consul de can 't! on Jen consulairen dienst mr. H. G van n, benoemd tot tijdelijk adjunct-accountant der directe belastingen te Rotterdam, P. W. Morren, leeraar Middelbaar Boekhouden te Den Haag; benoemd tot inwonend vroedvrouw bij de Riiks-Kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, mej. J. M. Verbruggen, te den Haag; aan den reserve-eerste luitenant J. E. C. Lourysen, van het 41ste bataljon landweer- infanterie, ter zake van ongeschiktheid om in den verkregen rang in eenige betrekking bij het reserve-personeel der landmacht te dienen, sis zoodanig een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Per gewonen trein, waarin een ko ninklijk salonrijtuig was gehaakt, keerden H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. Prinses Juliana Zaterdagvond te 5 uur 40 van het Loo in de Residentie terug. Het koninklijk gezin, dat aan het vorste lijk paviljoen van het Hollandsche Spoor station afstapte, begaf zich per auto naar het paleis aan het Noordeinde. De minister van koloniën, mr. Pleyte, is uit Zwitserland teruggekeerd en heeft Zaterdag zijn ambtsbezigheden weder hervat. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal op Donderdag 11 Jan. 1917 niet plaats hebben. Vrij-liberale Kamerclub. Het Vrij-Liberaal Weekblad „De Fakkel" meldt: De Vrij-liberale Kamerclub vergaderde j.l. Woensdag een groot deel van den dag ter bespreking o. a. van het wetsontwerp tegen huuropdrijving, de schepenvorderingswet en de levensmiddelenpolitiek der regeering. De beraadslagingen zullen in eene a. s. Dinsdag te houden vergadering worden voortgezet. De Nederlondsche regee ring s f i 1 m. Men schrijft ons uit Den Haag: Vrijdagmiddag heeft voor eene commissie uit leger en vloot, beslaande uit den reserve luitenant-kolonel Merens van den genera- len staf, adjudant van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, den majoor Furstner van het wapen der artill. en luitenant ter zee le kl. Wijmans, de gereed gekomen 3000 M. lange „Nederlandsche Regeeringsfilm Leger en Vloot" in het gebouw van de Resi dentie-bioscoop „proef geloopen" en is zij definitief goedgekeurd. Voor de eerste verlooning op a s. Dins dagavond in tegenwoordigheid van Ko ningin en Prins (niet de Koningin-Moeder) en de ministers en autoriteiten van Leger en vloot. De keuring geschiede onder voorlichting van den kapitein bij hef Algemeen hoofd kwartier van den Akker, den officier op wien naar ons gebleken Is de belangrijke en om vangrijke voorbereidingsarbeid gerust heeft en die aangaf wat in beeld moest worden gebracht, waarna het niet minder moeite volle en Inspannende technische werk be gon, verricht onder soms zeer ongunstige weersgesteldheden, door den heer Willv Mullens, van de firma Alberts Frères, die, gelijk bekend, de opdracht tot het vervaardi gen der film kreeg en daarvoor het uitslui tende exploitatie-recht ontving. Deze film voldoet volkomen aan de be doeling die, gelijk ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, bij de vervaardiging heeft voorgezeten, n.l. bij het eigen volk de belangstelling in onze weermacht te ver- grooten en zoowel in Nederland en zijne koloniën als in den vreemde (want ook voor vertooning in het buitenland is deze regee ringsfilm bestemd en van buiten onze gren zen zijn reeds verscheidene aanwagen ont vangen) te doen zien, dat leger en vloot zich ernstig hebben voorbereid en gereed zijn voor de taak die op hen rust in verband met de handhaving van onze neutraliteit. Koningin en Prins hebben door tegen woordig te zijn bij verschillende oefeningen, die voor de regeeringsfilm werden opgeno men en hunne machtiging om hunne perso nen bij die opnamen te betrekken, een bl'jk van groote belangstelling gegeven in boven omschreven doel. H r. M s. Holland. Bij het Departe ment van Marine is bericht ontvangen dat Hr. Ms. Holland in den namiddag van 5 de zer het St. Luccakanaal is gepasseerd. Jh r. J. W. v a n N i s p e n. Tijdens het verrichten van arbeid ten zijnen huize is het Tweede Kamerlid voor Rheden, jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, hoofdredac teur van „De Residentiebode", Vrijdag door een ongesteldheid getroffen, welke zich binnen korten tijd hoogst ernstig liet aanzien, zoodat zijn toestand bedenkelijk is. Mr. H. P. G. Ouack. Een bekend figuur bekend In binnen- en buitenland is aan Nederland ontval len: Mr. H. P. G. Quack is op 82-jirigen leeftijd te Amsterdam overleden. Hij «ss een veelzijdig begaafd man: een wetenschappe lijk hoogstaand mensch met een open oog voor de werkelijkheid en een groote ge negenheid voor het practische leven. Met Quack sterft een stuk Nederlandsche ge schiedenis af; zijn „Herinneringen" zijn een beeld van Nederland in de laatste driekwart eeuw. Mr. Quack werd 2 Juli '34 op Steenbeek bij Zetten geboren. Zijn vader was een slecht economisch financier, zoodat diens familie hem aanried Steenbeek te verkoo- pen, waarna de familie in 1839 zich te Baarn vestigde. De jonge Quack ontving daar on derwijs op de kostschool van den heer Van Dapperen, leerde daar wat talen, wat letter kunde, wat geschiedenis, alles zooals hij in zijn ^Herinneringen" vertelt min of meer oppervlakkig. De Parijsche revolutie in 1848 maakt* op de verbeelding der toen malige Jongelui grooten indruk en op Qusck had zij de uitwerking, dat hij zijn vader vroeg om te mogen gaan studeeren. De toestemming werd verkregen en na een nlet- aangename gymnasium-tijd, onderging hij in zijn studenten-periode den invloed van den jongen Martinus des Amorie van der Hoeven en jhr. De Bosch Kemper. Als stu dent maakte hij deel uit van de redactie van den studenten-almanak, was bestuurder der sociëteit, rector toen het Atheneum Plustre zijn 225-jarig feest vierde. Van dien tijd af dateert ook rijn vriendschap met den 12 jaar ouderen Jozef Israels. Na de universi teit verlaten te hebben werkte mr. Quack ongeveer zes maanden als journalist te Am sterdam en werd in het voorjaar van 1860 benoemd tot adjunct-commies ter prov. griffie van Noord-Holland en tegelijkertijd tot hoofdredacteur van een weekblad, waar- In hij over buitenlandsche politiek schreef. Aan zijn journalistiek werk dankte hij de kennismaking met Buys en Busken Huet. In 1861 verhulst hij naar Amsterdam als secre taris van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, destijds onder presidium van den heer Van Heukelom. In Dec. '62 trad mr. Quack toe tot de redactie van De Gids, was spoedig lid der schoolcommissie, lid van het Leesmuseum-bestuur, en trad als Ijverig spreker op in de Vrijdagsche debatingclub. Na rijn ontslag ln '63 als seceta-is van de Kamer van Koophandel vestigde hij zich te 'sGravenhage en werd daar lid van het bestuur der Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen. In '65 treedt hij >'n het huwelijk met mejuffrouw C. Th. van Heuke lom en wordt enkele jaren later, op aanbe veling van jhr. De Bosch Kemper, hooc- leeraar te Utrecht, welk ambt hij in Oct. 68 met een rede over „Staat en Maatschappq" aanvaardde. In staathuishoudkundig opzicht belijdde hij zich tot de democratie. Ook els hoogleeraar bleef hij de journalistiek trouw en schreef hij geregeld in de N. Rott. Ct., in '70 en '71 bijna alle Zondagen een politiek hoofdartikel. Tot 1877 vervulde hij te Utrecht het hoogleeraarsambt om dit In dat jaar te venvisselen met het secretariaat der directie van de Nederlandsche Bank, waar van hij in 1885 directeur werd. Tevens ward hij in dat jaar buitengewoon hoogleeraar in de sociale wetenschappen te Amsterdam, welk ambt hij aanvaardde met een rede „Sociale politiek". In later jaren was de heer Quack voorzitter van den Raad van Commissarissen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. In 1914 legde hij verschillende zijner functies neer. Zijn hoofdwerk is het zesdeelig werk „De Socialisten", naar aanleiding waarvan prof. mr. B. H. Pekelharing getuigd heeft: „Hij is de eerste Nederlandsche hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit, die de democrati sche richting insloeg; een idealistisch demo craat met neiging tot mysticisme en geloo- vende In Christus; het standpunt van den klassenstrijd is door hem nooit ingenomen". In October 1913 verschenen zijn „Herinne ringen". Den heer Quack waren verschillende hooge onderscheidingen toegekend: hij was commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw en die van Oranje-Nassau, ridder in de orde van de Eikenkroon, com mandeur in de Leopolds-orde in België. Op zijn 80en verjaardag benoemde H. M. d® Koningin hem tot groot-officier in de Huis orde van Oranje. In 1857 twee jaar vóór zijn promotie op een dissertatie over het staatswezen in de 14e eeuw ontving de heer Quack de gouden medaille van de Gronlngsche Universiteit voor de beant woording van een openbare prijsvraag: De Germanen vóór de volksverhuizing Een groot man is in prol. Quack heenge gaan; een man met groote verdiensten voor Nederland, wiens naam nog vele geslachten zal worden genoemd met eerbied en bewon dering en wiens standaardwerk voor velen een grondslag van studie zal blijven vormen. M r. H. P. G. Q u a c k. t Mr. Quack is volgens het N. v. d. D., slechts zeer kort ongesteld geweest. Even na Nieuwjaar werd hij door een longontsteking aangetast, welke hem ten grave sleepte. Zaterdagoch tend om 5 uur overleed hij in zijn woning te Amsterdam. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene zal aan het graf van prof. Quack niet gesproken worden. Dr. J. H. Simon Thomas, i Te Leiden is op 62-jarigen leeftijd overleden, dr. J. H. Simon Thomas, die jaren lang aan het krankzinnigen gesticht te Buitenzorg was verbonden. A. van R o s 6 e m. t In het diacones- senhuis te Haarlem is op 61-jarigen leeftijd overleden de heer A. van Rossem, lid van den gemeenteraad van Haarlem en directeur van de suikerfabriek „Holland" te Halfweg. De heer Van Rossem heeft meermalen de Nederlandsche regeering vertegenwoordigd op de snlkerconferentie ln het buitenland en werd in verband hiermede benoem 1 tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De overledene heeft geniimen tijd deel uit gemaakt van ht hoofdbestuur van de Maat schappij van Nijverhid. Hij was voorzitter van dn raad van beheer der Electrische Spoorwg maatschappij. Nederland en de oorlog. Hsiieriand en de vredec&zmoeitngen De (Weensche) Neue Freie Presse schrijft: „De Nederlandsche regeering heeft geen aanleiding gevonden om aan het verzoek van president Wilson gevolg te geven en de vredesbeweging te ondersteunen. Derhalve i9 vast te stellen, dat ln dit buitengewoon belangrijke vraagstuk, niet alleen van poli tiek, doch ook van menschelijkheid en van het gevoel van Europa's samenhoorigheid, de Europeesche neutralen een verschillende houding aannemen. Zweden, Denemarken, Noorwegen en Zwitserland hebben hun in stemming betuigd met het initiatief van pre sident Wilson, terwijl Spanje en Nederland zich onthouden. Spanje heeft getracht rijn rregalleve houding in een tot de mogendhe den gerichte nota toe te lichten. Een Neder landsche nota van gelijken aard Is voor zoo ver ons bekend, niet verzonden, doch de Ne derlandsche regeering heeft wellicht een an deren vorm gevonden om haar standpunt uit een te zetten. De Nederlandsche staatslieden hechten er waarde aan te verklaren dat, ook al kunnen rij zich niet bij de actie van pre sident Wilson aansluiten, zij toch de groot ste sympathie koesteren voor den stap der centrale mogendheden. Noor meer. Men Is in Nederland overtuigd dat het door de cen trale mogendheden uitgestrooide zaad vroeg of laat tot een vrucht moet gedijen en dat men voor de beslissing wordt gesteld of men zich bij president Wilson zal aansluiten of niet. Hebben de Nederlndsche staatslieden zich laten overreden door den indruk dat de bereidwilligheid, om in vredesonderhande lingen te treden, of zelfs slechts aan de tot bezinning manende stem van den vriend ge hoor te schenken, bij den mogendheden der Entente nog niet dien graad heeft bereikt, dat interventie of initiatief van neutralen ook slechts gedeeltelijk uitzicht op succes heeft, dan kunnen rij daarbij nauwelijks op de alg. instemming rekenen, zooals reeds blijkt uit de instemming welke de stap van president Wilson ook ln Nederland heeft gevonden. Niet de centrale mogend heden, doch veeleer de neutralen zullen het vermoedelijk eens betreuren, dat het groote historische moment, dat tot een gemeen schappelijk optreden van de Europeesche neutralen had kunnen voeren, verruimd Is". Het Kamerlid de heer Van Best, heelt d.d. 27 December j.l. de volgende schrifte lijke vragen ingezonden: „Is het den minister bekend dat door den president der Vereenigde Staten van Noord- Amerika een nota ter bevordering van den vrede aan de oorlogvoerende staten is over handigd? Is het den minister bekend, dat van het verzenden dier nota aan den Zwitserschen Bondsraad is kennis gegeven? Is het den minister bekend, dat de Bonds raad een nota van sympathiebetuigingen heeft verzonden aan de oorlogvoerende staten? Kan de minister mededeelen, of ook de Nederlandsche regeering naar aanleiding van de voorgenoemde gebeurtenissen stap pen ter bevordering van den vrede heeft gedaan, en indien zulks niet geschiedde kan de minister mededeelen, waarom die niet werden gedaan?" De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Loudon, heeft daarop d.d. 5 Janu ari het volgende antwoord Ingezonden: „Ten antwoord op de vier gestelde vragen diene: 1. Op de eerste vraag: ja. 2. Op de tweede vraag: neen. 3. Op de derde vraag: ja. 4. Op de vierde vraag: de Nederlandsche regeering heeft geen stappen ter bevorde ring van den wede gedaan naar aanleiding van de in de wagen 1 tot 3 genoemde ge- beurtenissen; zij deed zulks niet, omdat rij overtuigd was, dat zoodanige stappen harer zijds onder de omstandigheden van het oogenblik het beoogde doel niet zouden die nen. In verband met het antwoord, door den minister van Buitenlandsche zaken gegeven op de wagen van het Kamerlid van Best, hebben wij bij navrage aan het departement van Buitenlandsche Zaken vernomen, dat de tekst der vredesnota van president Wilson aan de oorlogvoerenden niet, gelijk te Ma drid schijnt te zijn geschied, schriftelijk en met verzoek om ondersteuning aan onzen minister van Buitenlandsche Zaken is mede gedeeld, doch eenvoudig door dr. Van Dyke aan den heer Loudon is overhandigd zonder eenigerlei verzoek om ondersleuning. Vlaanderen en de Vrede. Het Groot-Nederlandsch Persbureau meldt: Het volgend telegram werd aan president Wilson gezonden: Het Nationaal Vlaamsch Komiteit tot ver dediging van de Vlaamsche zaak fn België, tijdelijk in Holland gevestigd, wenscht uit drukking te geven aan zijn warme sympa thie en bewondering voor de poging van Uwe Excellentie tot bevordering van een duurzamen wede op grondslag van bescher ming der rechten en vrijheden der kleine staten en zwakke volkeren, gepaard met we- derzijdsche internationale welwillendheid en waardeering. En vertrouwend, dat het streven van Uwe Excellentie in de richting van zulken wede, leiden zal tot herstel van ons neutraal Ko ninkrijk België, drukt het Nat. Vlaamsch Co- miteit sprekend voor meer dan vier millioen van de Belgische bevolking, tevens de vu rigste hoop uit, dat dit herstel van de Bel gische onafhankelijkheid ook aan het ver ongelijkte Vlaamsche Volk autonomie ver zekeren zal en wije ontwikkeling in rijn oude moedertaal. Dr. RENÊ DE CLERCQ. LEO MEERT. De nieuwe etaataleenlng. (Officieel). Op de nieuwe Staatsleening groot 125,000,000 is in totaal ingeschre ven voor ƒ143,019,500. Preferentie is ge waagd voor 22,889,400, blijft, over niet preferent ƒ120,130,000. Daarvan wordt 85 toegewezen met afronding nsar boven voor elke toewijzing tot het naaste veelvoud van 100. Aardappelen. Naar het Hbld. verneemt, Is de inven tarisatie, die de Regeering heeft doen hou den omirent den in het land aanwezigen voorraad aardappelen, eJgeloopaa. Da uit komst waaromtrent waarschijnlijk binnen» kort een officieel communiqué zal ziin tal verwachten, is zoodanig, dat de verwachting mag worden gekoesterd, dat men niet vooi een tekort zal komen te staan. Intusscheri zullen daartoe alle soorten, ook die welka hier te lande gewoonlijk niet als consrmpj] He-aardappelen worden gebruikt, moeteit worden gegeten. Binnenkort zal worden be gonnen inet de witvelezige soorten. Ernstige tegenslag is ook nog mogelijX door het buitengewoon natte weder van da laatste weken, waardoor vooral de veenko loniale en zandaardappelen spoediger be derven dan anders het geval zou zijn. De kleiaardappelen die tot het laatst vafl het seizoen bewaard moeten worden, zljrt echter van buitengewoon goede kwaliteit. Schaarsoht* aan ge. eesmiddelen. Aan den Minister van Binnenlandscha Zaken is een adres verzonden, waarvan da hoofdinhoud ongeveer is Het hoofdbestuur der Nederlandsche Mij. ter bevordering der Pharmacie heeft de eet onder de aandacht van Uwe Excellentie ta brengen, dat het in de laatste maanden weet herhaaldelijk klachten vernam over onvol doende voorziening van geneesmiddelen, als gevolg van den gebrekkigen ot gestaakien aanvoer van grondstoffen en geneesmidde len uit Duitschland of van overzee. Van enkele geneesmiddelen is de voor raad hier te lande geheel geruimd, van an dere is de voorraad zoo gering, dat deze dik wijls tegen den 10- tot 50-voudigen pnjs worden verhandeld. Volgens schrijven varl de N. O. T. aan een der eerste importeurs van levertraan, bestaat er ook nog steeds geer gelegenheid, dat dit lichaam haar be middeling kan verleenen voor den invoet van dit geneesmiddel. Het hoofdbestuur veroorlooft zich daarom de hulp van Uwe Excellentie in te roepen om in dezen noodtoestand zooveel mogelijk verbetering ,e brcagen. Te meer doet het dit, omdat het goede gronden heeft aan ta nemen, dat de toevoer van uit het buitenland betrokken geneesmiddelen nog meer zal worden bemoeilijkt dan reeds het geval is. Het wijst er op, dat in verband met Neder- land's afhankelijkheid van de buitenlandsche chemische industrie de apotheker door der gelijke bemoeilijking ernstig zo'ikunnen wor den belemmerd in de uitoefen^^ van zijn beroep. Dat zou kunnen verhinderd worden 1 Door de bereiding van geneesmiddelen en grondstoffen daarvoor hier te lande zoo krachtig mogelijk te bevorderen 2. door maatregelen te nemen, waardoor de voornoemde artikelen, voor zooverre de Nederlandsche nijverheid daarin nog niet kan voorzien, in het belang der volksgezond heid aan de Nederlandsche apothekers ln voldoende mate kan worden verstrekt. Dan volgt een lijst van geneesmiddelen, die in de laatste maanden niet of schaars verknjgbaar rijn. Paarden. Van bevoegde rijde wordt ons medege deeld, dat in deze week de Paardenvereeni- ging paarden zal overnemen, eiken dag on geveer 400; te Utrecht 8 Jan. aan de veestallen; te Oldenzaal 9 Jan. aan het station; te Leeuwarden 10 Jan. aan de Veemarkt; te Groningen 11 Jan. aan café Wichors; te Amsterdam 12 Jan. aan de Veemarkt. De fokkers zijn hierbij in de gelegenheid zich te overtuigen, op welke wijze de over neming geschiedt en welke prijzen de han delaars ontvangen. De termijn van overneming loopt tot half Februari, daarna is het niet meer mogelijk paarden te leveren. De mailboot „Prins Hendri k." De mailboot „Prins Hendrik" kwam Zater dagavond om 5 uur te Vlissingen binnen met 65 passagiers, onder wie 40 geïnter neerde Duitsche burgers. De Engelsche zwarte lijst. Reuter seint ons uit Londen: De Gazette bevat een lijst van 27 Holland sche en 17 Nederlandsch-Oost-Indische fir ma's, welke zijn toegevoegd aan de zwarts lijst; twee Hollandsche firma's zijn ar van verwijderd. De vischvoorziening van Nederland. Vrijdagmorgen was ta Llmuiden in het geheel geen aanvoer van visch. De kustvisschers, welke door het stil liggen der trawlvloot groote kans zouden hebben op goede besommingen, waren door het slechte weer der laatste dagen genood zaakt ln de haven te blijven. Engeland en onze haring vis s c h e r ij. Men schrijft aan het Hbld.: In Amerikaansdie visscherijkringen meent men, dat het door de Nederlandsche haring- reederijen met de Britsche regeering afge sloten contract omtrent den verkoop der door de Nederlandsche schepen gevangen! haring zeer vreemde gevolgen kon hebben voor de visschers in Amerika. Zooals bekend heeft Nederland, dat vroe ger zijn grootste afzetgebied van haring in Duitschland vond, zich thans verbonden nog slechts 20 pCt. der vangst naar Duitsch land te verkoopen, terwijl voor eigen ge- bruik een gelijk percentage ter beschikking komt. Voor de overige 60 pCt. betaalt de Britsche regeering een premie van 30 shil ling per vat, wanneer deze vaten naar hel neutrale buitenland gaan. De „Pacific Fisherman" behandelt deze quaestie in een harer laatste nummers en zegt dat, practisch genomen, de Vereenig de Staten thans de eenige neutrale markt van beteekenis voor de Nederlandsche ha ring Is en er vanzelf een ernstige concur rentie tusschen de Nederlandsche en Ame- rikaansche haring zal komen. Wijl de boveiv genoemde 50 shilling ongeveer de helft van den prijs_dei Amerikaansch* haring be-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2