"binnenland." tveeggebrachte beperking van het Engelsche Eeeverkeer, zouden de verwachtingen van de r marine reeds vervuld geweest zijn, wanneer f 625,000 ton scheepsruimte tot zinken was feehracht. In plaats daarvan bedraagt het getal 781,000. Een meer van 256,000 •beteekent dus, dat de verwachtingen met nagenoeg 50 pet. overtroffen zijn. Wanneer men tegenover dit getal van 781,000 ton stelt het Engelsche zeeverkeer, dat in Januari 1917 rond 3,300,000 in •binnenvaren en 3,700,000 in uitvaren be droeg, dan ziet men terstond hoe onzinnig de door de Engelsche admiraliteit wekelijks bei:end gemaakte cijfers zijn, die het Engel sche havenverkeer met de in den grond ge boorde schepen moeten vergelijken en-, den schijn moeten verwekken alsof slechts één percent van het Engelsche verkeer getroffen werd. "Men kan berekenen, dat in 't geheel «ene vraohtruimte van 9S millioen noodig is geweest om het zeeverkeer van de En gelsche havens in Januari 1917 te bestrij den. Daarvan waren krap 2V: millioen neu trale scheepsruimte. Wanneer men rekent, dat daarvan 20 pet., d.i. 2 millioen, thuis ge bleven zijn en daarbij telt de in den grond geboorde scheepsruimte van 780,000 ton, dan blijkt, dat Engelands varende vracht- ruimte in Februari eene vermindering van omstreeks 30 pet. heeft ondergaan. Onder deze omstandigheden wordt het bericht begrijpelijk, dat den 8en Maart door de Engelsche bladen werd gebracht. Steeds werden den 7en van iedere maand de getal len van de Engelsche uitvoerhandelsstatis tiek met die van het zeeverkeer bekend ge maakt en verschenen den volgenden dag, in de dagbladen van den 8en, bij wijze van uit treksel. Thans werd gezegd, dat omdat het personeel overkropt was met werk en het drukken moeielijkheden ondervond, de be kendmaking der cijfers van den buitenland- schen handel en van het zeeverkeer van Februari slechts met eenige dagen vertra ging kan geschieden. Februari, de eerste maand van den onbepefkten duikbootoorlog, is ook de eerste maand waarin dat geschiedt. Dit verwekte haast den schijn alsof men niet 'bijtijds tot een besluit heeft kunnen komen boe men het beeld van de cijfers der in den grond geboorde schepen onder het publiek zou brengen. Dat cijfer is belangrijk hooger dan dat van den nieuwen aanbouw van schepen in het geheele jaar 1916, dat om streeks 580,000 bedraagt. B e r 1 ij n7 1 8 M a a r t. (W. B.) Uit Chris tian ia wordt bericht, dat het stoomschip Sto- faus van 3047 ton Woensdag voor den Noorweegschen kust in dein grond geboord is. Een boot met 13 man wordt vermist. Londen, 18 Maart (R.) Het Ameri- kaansche stoomschip Vagelancia is zonder waarschuwing getorpedeerd. Tweede telegram. Het Ameriloaan- eohe stoomschip Elinois, met ballast op weg van Londen -naar Port-Arthur, is tot zinken gebracht. De bemanning is geland. Het Ameirikaansche stoomschip City of Memphis is door kanonvuur tot zinken ge bracht. De tweede officier en vijftien leden der bemanning zijn aan land gebracht. Een patroiriUe-vaartin.g is op zoek naar de rest •der bemanning. Het stoomschip was met bal last op weg van Cardiff naar New-York. Washington, 18 Maart. (R.) Men bericht, dat 700 Duitsche matrozen, die ge-- antemeerd waren in het arsenaal te Phila delphia, zullen worden overgebracht naar Georgia, waar zij door troepen van de Ver- «enigde Staten bewaakt zullen worden. Londen. 17 Maart. (R.). Bericht van maarschalk Haig. Na een hardnekkig gevecht met de Duit sche achterhoede hebben wij Bapaume ver overd. Ten zuiden van de rivier de Somme dron gen wij in de stellingen van den vijand op een front van ongeveer 16 miilen. Wii be zetten de dorpenFresnes, Horgnyvillers, Carbonnel, Barleux, Etterpigny en La Maso- nette. Ten noorden van de rivier veroverden wij Le Transloy, Biefvillers, Achiet-le-Petit, Ablainzeville, Bucquoy en Essart. Bapaume is stelselmatig geplunderd door den vijand. Alle openbare gebouwen en particuliere huizen zijn verwoestalle din gen van waarde werden weggevoerd of ver brand. Onze opmarsch ging gedurende den dag snel vooruit aan beide oevers van de Som- Tne. Wij bezetten de hoeve Quesnoy 1500 yards ten noordoosten van Essart, en ver overden de versterkingen ten westen en noordwesten van Mouchy-au-bois. Wij voerden heden morgen geslaagde raids uit ten oosten en nordoosten van Atrecht. De vijandelijke steunlinie werd be reikt. Twee machinegeweren en een aantal gevangenen werden buitgemaakt. Een vijandelijken invalstroep werd gedu rende den nacht verdreven ten noordoosten V8n Vermeil es. Berlijn, 18 Maart. (W. B.) Voormid dag-bericht uit het agroote hoofdkwartier. Tusschen het Labassée-kanaal en Scarpe was de gevechtsactie levendig. Bij Loos baalden onze aanvalsfroepen 18 gevange nen uit de Engelsche liniën. Aan beide zij den van Ahecht rukten vijandelijke verken- Jiingsafdeelingen van balaillonssterkte tegen onze stellingen op. Meeslal werden zij door ons vuur afgewezen. Bij Roelincourt en Tillay werd de binnengedrongen vijand in een handgemeen teruggeworpen; hij liet een aantal gevangenen in onze handen. Tusschen Atrecht en de Oise hebben de Engelschen en Franschen in de door ons planmatig prijsgegeven terreinstrook onze vroegere stellingen en verscheidene plaat sen, daaronder Bapaume, Péronne, Roye en Nvon, bezet. Onze dekkingstroepen brach ten den vijand belangrijke verliezen toe en gingen daarna terug, zooals hun bevolen was. Op den rechter Maasoever vielen in de morgenschemering ftvee Fransche com pagnieën het door ons den 16en Maart ge wonnen loopgraagstuk ten noorden van Chambrettes aan. De aanval mislukte. Aan de Combres-hoogten en bij Mayzey, ten noorden van Saint-Mihiel, braken onze stormtroepen in de Fransche stelling en keerden ieder met 20 gevangenen terug. Avond-bericht. In de door ons vrijwillig ontruimde terreinstreek tusschen Atrecht en de, Aisne bestaat slechts op eenige plaatsen gevechtsvoeling van onze dekkingstroepen met de vijandelijke cavallerie en infanterie. Aan beide zijden van de Maas tijdelijk levendige gevechtsactie. Par ij s18 Maart. (Havas). Namid dag-communiqué. Tusschen de Ancre en de Oise hebben de Fransche troepen in den afgeloopen nacht belangrijke vorderingen gemaakt. Het geheele veroverde terrein tusschen de oude Fransche linies en den weg Roye- Noyon vanaf Damery tot de hoogte Ragny en Lagny is in handen der Pranschen. Eenige tamelijk levendige gevechten met afdeelingen van de Duitsche achterhoede, die in het voordeel der Franschen eindig den, hebben de vervolging, die zich tot de streek ten noorden van den weg van Noyon uitstrekt, geenszins belemmerd. In de streek van Reims en ten noorden van Seicheprey (Ooise) hebben gevechten tusschen patrouilles plaats gehad. Bij herhaalde aanvallen op de Tranchée de Colonne leden de Duitschers slechts ver liezen; de Franschen maakten gevangenen. Overal elders is de nacht kalm verlpopen. Londen, 18 Maart, 's avonds. Be richt van maarschalk Haig. Bij het terugdringen van de vijandelijke achterhoede kwamen onze troepen in de af geloopen 24 uur verscheidene- mijlen, op sommige plaatsen zefls 10 miilen vporuit over een front van ten zuiden van Chaulnes tol in de nabijheid van Atrecht. Behalve Nesle, Chaulaes en Peronne be zetten wij meer dan 60 dorpen. In luchtgevechten werden 7 Duitsche vliegtuigen vernield en 9 beschadigd8 van de onze worden vermist. Londen, 18 Maart. (R.) Onze spe ciale correspondent bij het Britsch-Fransche leger seint d.d. heden, dat de terugtocht der Duitschers den geheelen nacht voortduurde en een wijden omvang aannam. Onze troe pen rukken thans Péronne, dat een puin hoop is, binnen. Berlijn, 17 Maart. (WI B.) Officieel bericht. In den voormiddag van den 16en werden de stationsgiebouwen en loodsen te Margate door een van onze nvarinevlie^tuigein met succes met bommen beworpen. Twee groote branden werden" door het vliegtuig vastge steld. Par ij s17 Maart. (W. B.) Namiddag communiqué. Heden morgen om half zes is de Zeppelin L 39, die over de omstreken van Parijs vloog, op 3500 Meters hoogte getroffen boven Compiègne door het vuur van onze afweerkanonnen. Het luchtschip kwam bran dend neer in een tuin in de stad; de geheele bemanning is omgekomen. Zoo min de val van het toestel als de ontploffing van de neergeworpen bommen vëroorzaakten scha de. Gister over dag waren de Fransche jacht vliegtuigen bijzonder werkzaam. Er werden tabijke gevechten geleverd, in den loop waarvan acht Duitsche vliegtuigen werden neergeveld. Avond-communiqué. Onze luchteskaders wierpen bommen neer op de vijandelijke werken te Arnaville, en op de hoogovens en fabrieken te Wohlin- gen, -waar een groote brand werd waarge nomen, en ook op de stations en de wegen in de streek van Saint-Quentin. Onze vlieg tuigen keerden behouden terug. Als maatregel van vergelding voor het verbranden van Bapaume wierp een Fransch vliegtuig "heden bommen neer op Frankfort a/M. Den 17en Maart heeft luitenant Guyne- mer zijn 35e Duitsche vliegtuig en kapitein Doumer zijn 6e neergeschoten; twee andere Duitsche toestellen, die door Fransche vlie gers werden aangevallen, zijn neergestort en verpletterd; het eene ten noorden van Cerny en Laonnais en hèt andere ten oosten van Roye. Volgens nadere berieden moet bij de ne gen Duitsche vliegmachines, die den 16en Maart door de Franschen neergeschoten werden, een tiende worden gevoegd, dat bij Chavonne neerstortte. Londen, 17 Maart. (R.) Bericht van maarschalk Haig. Gister heeft een gevecht plaats gehad tus- scnen eene patrouille van acht vliegtuigen en 16 vijandelijke machines. Na een strijd V8n 20 minuten werd de vijandelijke forma tie verbroken. Twee Duitsche vliegtuigen werden vernield, twee anderen moesten be schadigd neerkomen. Al onze machines keerden terug. B e r 1 ij n, 18 Maart (W. B.) Officieel bericht. In den nacht op 17 Maart heeft een es kader onzer marine-luchtsChepen in weer wil van den krachtigen tegenstand van de vijandelijke vliegers en het afweergeschut, Londen in een aanval, die een half uur duurde, en de Zuid-Oostelijke graafschap pen van Engeland, met succes gebombar deerd. De luchtschepen zijn ongedeerd te ruggekeerd. De L 39 is, volgens een Fransch bericht, bij Compiègne, ten Noord-Oosten van Pa rijs van een hóópte van 3500 meter door het vuur van het Fransche afweergeschut naar beneden gehaald. B e r 1 ij n, 18 Maart (W. B.) Offici eel bericht). Een van onze marine-vliegtuigen wierp den 17en Maart des namiddags bommen op de gasfabriek te Dover. In den nacht van 17 op 18 Maart drongen deelen van onze strijdmacht ter zee op nieuw door in het Nauw van Calais en de Theemsmonding. Door de zuidelijke aanvalsgroep werd een vijandelijke torpedojager van de Kanaal- wacht in een gevecht op korten^ afstand tót zinken gebracht. Een tweede torpedojager werd zwaar beschadigd. De Noordelijke groep vernielde bij North foreland een handelsvaartuig van ongeveer 1500 ton door een torpedoschot en twee voorpostschepen door artillerievuur. Hierop beschoot zij de versterkte haven van Mar gate van korten afstand met goede uitwer king. De vijandelijke landbatterijen ant woordden zonder resultaat. Onze zeestrijd macht is voltallig, zonder averij en zonder verliezen aan mens chenl evens terugge keerd. Londen, 18 Maart. (R.) Bericht van het persbureau. Vijandelijke torpedojagers naderden he denmorgen om kwam voor één de kust van Kent. Zij vuurden granaten op een kuststad af. Er zijn geene slachtoffers. Aan drie hui zen is lichte schade toegebracht. Weenen, 17 Maart. (Corr.-bur.) Of ficieel bericht van heden middag. Op de Costabella heroverden onze troe pen de op 4 Maart verloren stelling. Wij na men 3 officieren en 34 Alpenjagers gevan gen en maakten twee machinegeweren buit. Rome, 17 Maart. (Stefani). Officieel communiqué. In het Adige-dal was de artillerie gisteren meer werkzaam. Ons geschut schoot op het het station Galliano en op vijandelijke kam pen bij 't Lacarina-dal. In kleine gevechten bij Serra-Volle (Lagarina-dal), op de hellin gen van den Sief (Boven-Cordevole), in den omtrek van Studena-Bassa (Pontebbana Fella) en op hoogte 126 (op den noordelij ken rand van het Karst-plateau) sloegen wij kleine vijandelijke detachementen terug en maakten eenige gevangenen. B e r 1 ij n, 17 Maart. (W. B.) Avondbe- richt uit het groote 'hoofdkwartier. Fransche aanvallen tusschen de Ochrida- en Prepa-meren en ten noordwesten van Monastir werden afgewezen. Ten noorden van d'e stad werd des avonds nog gestreden. Sofia, 17 Maart. (Buig. ag.) Bericht van het hoofdkwartier. Op den westelijken oever van het Prespa- meer was den geheelen dag hevig artillerie vuur. De Franschen vielen onze stellingen ten noorden van Monastir aan. Zij werden bloedig teruggeslagen; alleen slaagden zij er in, in een van onze voorste loopgraven ten zuiden van het dorp Snegovo te dringen. In de vlakte van Serres avanceerden En gelsche patrouilles; zij werden door het vuur van onze voorste posten verjaagd. Petersburg, 18 Jan. Communiqué van den girooten generalen staf. Aan het Kaukasische front, 15 werst ten westen van Ognot, wierpen onze verken- mingsafdeelingen de Turken uit een stelling. Zij bezetten het dorp Varabi en veroverden een bergplaats van patronen en handgrana ten. In de richting van Sakkiiz wierpen onze troepen, die door de hooge sneeuw opruk ten, die Turken bij Soeran terug en bezetten dit punt. Bij vervolging van de terugtrekkende Turken drongen onze voorposten Wan bin nen. Onze troepen opereeren onder uiterst ,moeiüjke omstandigheden. De wegen, die in de sneeuw zijn uitgegraven, zijn zoo diep, dat een ruiter er' niet boven uitsteekt; zij worden bovendien door den heerschenden sneeuwstorm telkens weer dichtgewaaid. Wegens het gemis van bewoonde plaatsen slapen de troepen in holen in de sneeuw. Londen, 18 Maart. (R.). Officieel bericht. In een gevecht op den rechteroever van den Tigris hebben wij Woensdag de Titrk- sch#* achterhoede van de heuvels verdreven naar de sterke stelling, die het sooorwegsta- tion van Moeshaidi beheersoht. Deze stelling veroverden wij Donderdagmorgen vroeg. Des namiddags vluchtte de geheele vijande lijke strijdmacht, die uit het overschot van drle^ divisiën bestond, in de richting van Samarra. Par ij s, 18 Maart. (Havas). De minis terraad is gisteravond vergaderd geweest. Minister-president Briand deed daarin ver slag van de overleggingen, die hij had ge pleegd over de voorwaarden, waaronder het kabinet zou kunnen worden aangevuld. De ministerraad was van oordeel, dat de om standigheden noopten tot het besluit om aan president Poincaré volle vrijheid te laten in zijn oordeel over den toestand in het meeste belang van de nationale verdediging. Dien tengevolge diende Briand bij president Poin caré het verzoek om ontslag van het kabi net in. De Matin schrijftBriand laat Frankrijk achter niet alleen in een militairen toestand, die toelaat de schoonste verwachtingen te koesteren, maar verschafte het ook door zijne zeldzame diplomatieke kwaliteit een hoogstaanden rang in de wereld. Rome, 17 Maart. (Stefani). Aan het efrvde van het debat over de economische kwestiën verklaarde Boselli, dat de regee ring eene motie aannam, voorgesteld door Bacceili, Alfredo, Dazi en Nala, inhouden de dat de Kamer vertrouwen stelt iin den arbeid van de regeering en r» ^e krachten van de natie. Hij stelde daarbij de kwestie van vertrouwen. Deze motie werd aangenomen bij hoofde lijke stemming met 369 tegi a 43 stemmen. In eene rede vóór deze stemming zeide minister-president Eoselli, het debat over de economische kwestiën resumeerende, dat hij zich verheugde de gedachte van vele spre kers zich gewend heeft tot onze bondgenoo- <ten en tot het vertrouwen i.n -de weerstands kracht, waarvan otis volk het bewijs levert. Voor de bijzondere kwestiën zich aanslui tend bij zijne ambtgenooten, verzekert hij dat binnen de grenzen, gebiedend voorgeschre ven door de eisohen van den oorlog en het ehjddoel der overwinning, het ministerie de concessiën zal handhaven, cföe gedaan zijn ten behoeve der eischen van de arbeids krachten voor den landbouw, en zal zorgen d'at die praktisch worden toegepast. De verschillende moiiën nagaande, erkent de minister-president, dat het plicht i^3ian een ieder schuldige personen te bestrijden en ook de onheilsprofeten, die beoogen de gemoederen van de strijdenden en hunne gezinnen ter neer te slaan om voorbarige vredesverwachtingen op te wekken, want de vrede kan slechts verkregen worden door d>e overwinning en na de overwinning. Daarom moet men de wapenen scherpen en die verleiders krachtig bestrijden, die niet minder te vreezen «zijn dan spionnen en samenzweerders. Men moet het volksgevoel hoog houden en alle krachten van het volk concentre eren. De minister-president geeft zijn onwrik baar vertrouwen te kennen in het lot van het vaderland, dat niet eene abstractie maar eene levende werkelijkheid is, dat het hart van onze vaderen deed trillen en het hart van ons volk doet kloppen, het vaderland, dat de gedachten der Italiaansohe moeders vervult en hen doet uitroepen: Leve-' Italië! terwijl zij hunne als helden gevallen zonen 'beweenen. De Kamer zal met geestdrift de motiën aannemen, dfie edele vaderlands lievende gevoelens uitdrukken, en dat zal eene nieuwe plechtige manifestatie zijn, die aan onze strijders verkondigt, dat het hart van het volk met hen is, en aan onze bond- genooten, dat Italië met hen is, maar voor en overwinning en ook voor .de bescha ming en voor d'en burgerlijken vooruitgang. Maar op dit oogenblik, waarop de ernstigste gebeurtenissen rijp worden, verzekert het nationale mmisl-erte, deit alle krachten in spande om aan d'en oorlog d»e hoogste kracht te verschaffen en de voor dit doel nooddige mannen en wapenen te verkrijgen, aan het land, dat het een -vast vertrouwen 'heeft in de overwinning. Wanneer het kabinet het vertrouwen van dre Kanver niet heeft, zullen eenige ministers •naar de loopgraven terugkeeTen en zullen de anderen de propaganda voortzetten voor den zegevierenden oorlog. Wanneer daarentegen de KameT haar vertrouwen In het ministerie bevestigt, <zal -dit voortgaan de materieele en moreele middelen voor de overwinning gereed te maken en zal het, hoewel ge trouw aan de vrijheid, onbuigzaam zijn tegen den vadermoord onder welken vorm deze zich ook verschuilt. Eendracht voor de over winning, d'at was en dsat zal het programma van het ministerie zijn. Ik verzoek cfe Kamer de motie van vertrouwen van Baccelli c.s. aan te nemen. Frankfort a/M., 17 Maart. (W. B.) Een particulier telegram van de Frankf. Ztg. uit New-York van den 15en houdt in, dat de uitvoer uit -de Vereenigde Staten in Februari met 30 pet. is achteruitgegaan. ^Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft Vrijdagavond ontvangen de afgetreden gou verneur van Suriname baron Van Asbeck. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 22 Maart 1917 niet plaats hebben. De vacature-Van Hamel. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen, zijn bij hel bestuur van de Vrijzinnige Kicsvereeniging „Vooruitgang" door de leden reeds als voorloopige candida- ten voor de Tweede Kamer der Stalen Gene raal opgegeven de heeren: mr. B. E. Asscher, H P. J. Bloemers, mr. dr. A. van Gvn, prof. mr. J. A. van Hamel, mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, prof. mr. D. Simons en mr. dr. H. J. C. van Tienen. Voor de vacature in de Provinciale Staten zijn opgegeven de heeren A. Asscher, Ed. Ger- zon, prof. mr. J. A. van Hamel, A. Heldring, F. W. Ludwig. A. de Pauw, mr. H. Sraeenge en mr. Jules N. de Vries. Bij Koninklijk besluit is tijdelijk be noemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den genees kundigen dienst, tot reserve-paardenarts der 2de klasse, de landstormplichtige C. Burger. Bij Koninklijk besluit is aan F. Stuart, op zijn verzoek, met ingang van 20 Maart 19T7, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee, onder dankbteui- ging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan P. Koopman, concierge bij de Topographische Inrichting, op het daartoe door hem gedaan verzoek, op grond van ge vorderden leeftijd, met ingang van 1 Mei 1917 een eervol ontslag uit zijne betrekkingen ver leend. Nederland en de oorlog. Ouze Scheepvaart. Van Rotterdam zijn reeds 11 schepen ver trokken, n.l. „Th/uban", „De Alioth", „De Yildum", „De Wieringen", „De Turbinia", „Arondo", „De Misa", „De IJzeldijk" en „De Scfhiedijk", met bestemming voor New- York, „De Dubhe", naar Sandyhook, en ,,Drf Barkhaven" naar Noord-Amerika. Men meldt ons uit Maassluis: De Zater dagmorgen naar Amerika vertrokken Nedei*, landsche stoomschepen rijn buiten den wa*1 terweg 'door een Duitschen onderzeeër aan*' gehouden. Na inzage der papieren kondeif zij hun reis voortzetten. Zaterdagmorgen zijn van Amsterdam naaf Noord-Amrika vertrokken het s.s. „Butjan'V van de Stoomv.-Maafsch. Nederland, hel s.s. „Jan van Nassau", van den Kon. West-^ Ind. Maildienst, het s.s. „Gooiland", van deni Kon. Holl. Lloyd, en de s.s. „Jason" ert „Mercurius". van de Non. Ned. Stoomb.- Maatschappij. Broodgraan en broodrantsoen. Men schrijft ons: Zeker zal door velen in den lande met ge*} noegen vernomen zijn. dal heden van Roller*) dam en Amslerdam uit, schepen zijn gaart varen, om het voor ons land benoodigdó broodgraan uit Amerika tc halen en hel i< ongetwijfeld een klein lichtstraaltje in deze donkere dagen, maar veel meer dan een klein] lichtstraaltje is het ook niet. De uitgevaren' schepen moeten namelijk gaan naar de havem Halifax en ofschoon zij niets in hebben i 't zijn schepen in hallast moeten zij daan door Engelsche ambtenaren worden onder* zocht en kunnen eerst daarna doorvaren nnafl de haven waar zij graan moeten laden. TIef)-: ben zij dan tarwe, zoo brood noodig voor de voeding voor het Nedcrlandsche volk ingeno men, dan moeten ze weer naar Halifax terug varen, om opnieuw te worden onderzocht ert krijgen dan misschien toestemming om naai* Nederland door te varen. De groote vragen zijn nu: Hoe lang zulleni de onderzoekingen te Halifax duren en zal Engeland toestemming geven aan de meb graan geladen schepen om naar Nederland! door te varen? Deze laatste vraag klemt te meer omdat op het oogenblik reeds eenige weken een. G-tal booten met tarwe voor Nederland be stemd te Halifax worden vastgehouden cit lot nu "toe nog absoluut onbekend is. wanneer, deze mogen doorvaren. Natuurlijk blijft dan nog het gevaar op zee bestaan en ook hier mede moet de Nedcrlandsche Regcerïng voortdurend rekening houden Het is dan ook niet aan twijfel onderhevig of er wordt ernstig overwogen om het broodrantsoen te' verminderen. Zijn wii echter wél ingelicht dan zal dit op deze wijze geschieden, da* die deelen der bevolking, die de minste draag* kracht hebben, zooveel mogelijk hun rantsoen! brood zullen behouden. Veevoeder en kunstmest. Men schrijft ons: De bladen konden deze week melden, dat door Engeland toestemming was gegeven aantde daar tot nu toe vastgehouden sche pen met kunstmest en veevoeder om te ver trekken. Men make zich van dit, op zich zelf vreugdevolle feit, geen illusie, althans een niet te groote illusie. Nu de toestem ming is verkregen om uit Engeland te ver trekken, moet nog weder met Duitschland) worden overlegd, hoe de veilige doorvaart van Engeland naar Nederland kan plaats hebben en daarvoor is noodig dat alle hierbij in aanmerking komende duikbooten worden gewaarschuwd Om een absolute veiligheid te krijgen is ongeveer 6 weken^noodig en het vrijlaten van de schepen in Engeland krijgt dus eerst beteekenis over ongeveer 6 weken, d. w. z. als een deel van het vee voeder niet meer noodig is, omdat de koeien de weide ingaan. In hoeverre de aan te voeren meststoffen dan nog van beteekenis kunnen zijn, is niet gemakkelijk aan te ge ven. Een van de beperkende bepalingen is n.l. deze, dat de Chilisalpeter niet gebruikt mag worden voor de bemesting van suiker bieten, zoolang, niet vaststaat, welk deel van de uit die bieten te maken sinker naar En geland zal worden uitgevoerd, en dus staat ook niet vast of die meststoffen zullen kun nen dienen om de hoeveelheid in Nederland te produceeren suiker zoo groot mogelijk te maken. Het vasthouden van deze schepen, die in Engeland kwamen om hunne papieren te toonen en die mochten aannemen, dat ze daarna weder konden vertrekken, zal onge twijfeld zijn invloed op den komenden oogst uitoefenen. Daltschland Engeland. Men schrijft ons: Het is voor een gewoon burger bijna niet te begrijpen, maar Duitschland is op het oogenblik bezig Engeland aan voedingsmid delen te helpen en misschien niet als weder dienst bedoeld, maar evengoed blijft het eert feit, Engeland helpt den weg openen om Duitschland van voedsel te voorzien. Df Duitsche hulp bestaat hierin, dat de schepen met voeder voor mensch en dier, die op het oogenblik in Engeland liggen, groot gevaar loopen hun lading dusdanig te zien veranderen, dat dezen om verdere schade te voorkomc moet worden gelost. Een der schenen met maïs was warm gewor den en de Minister van Landbouw, Nijveiv heid en Handel, heeft order moeten geven! om de lading te lossen en te verkoopen. Hoe langer het nu duurt eer dat voor de in En»; geland liggende schepen absoluut vrijtf vaart wordt verzekerd, des te grooter wordfr de kans, dat Duitschland Engeland aan voe dingsmiddelen helpt. Omgekeerd zal Enge land zoo spoedig mogelijk den aanvoer van uit Amerika via Halifax naar Nederland mo gelijk-moeten maken, zal de Minister van Landbouw niet genoodzaakt worden wegen* gebrek aan vee voeder een zeer groot aan tal dieren te moeten exporteeren of te moe», ten gebruiken als ruilmiddel voor broo<$»j graan. Dit aantal dieren men spreekt vart 20.000 stuks zal dan wel geen voordee^ opleveren voor vee-exporteurs, omdat d* heele ruil in handen van de regeering zo\É blijven, maar wat betreft den door Engel sche maatregelen veroorzaakten steun in d*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2