BINNENLAND. „De juiste oplossing van het Poolsche /vraagstuk werd ingewikkeld gemaakt door de Lage en ontwijkende beloften van de vroe gere regeering, de debatten in de geheime Kommissiën, de uiteenloopende plannen, de Weifelingen en aarzelingen, waarvan de pïjand partij tiok in de door hem aangeno men rol van den „bevrijder van Polen. De Polen konden niet weigeren hun voor deel te doen met de nieuwe mogendheden, $\un hierdoor geboden, en die door Rusland jst"QS geweigerd waren. Maar thans brengt de Russische revolutie ^onverwacht en op volmaakte wijze de zaak fin het juiste spoor. Het bevrijde volk kan faan het broedervolk de erkenning niet wei- igeren van het recht, zelf zijne politieke orga nisatie vast te stellen. Aldus worden de «poolsche wenschen en verlangens naar po litieke en nationale onafhankelijkheid ver- (vuld. De proclamatie der regeering werd uitge vaardigde besprekingen gedurende verschei dene dagen te houden met Poolsche krin gen, en in volmaakte overeenstemmking met de Doema-commissie en het Comité van Ar beidersafgevaardigden. Voor altijd bevrijd, roept Rusland Polen in de gelederen der strijders voor de vrij heid van het Slavisme tegen het depotisme yan den erfvijand. De Polen worden uitgenoodigd hun al oude en roemrijke overleveringen in eere te herstellen. Het Poolsche volk zal ieder woord van den oproep onderschrijven." Petersburg, 31 Maart. (Tel.-ag.) De voorloopige regeerinp heeft besloten tot af schaffing van de doodstraf. In de gevallen, waarin het militaire strafwetboek de dood straf eischt, zal zij worden vervangen door Ujdelijken of levenslangen dwangarbeid. Petersburg, 31 Maart. (Tel.-ag.). De Russische socialistische bladen gaan voort zich uit te spreken ten gunste van de voortzetting van den oorlog lot verzekering van de verkregen politieke vrijheid. De Ra- botsjaie Gazeta schrijftWij vragen den vrede aan niemand. Integendeel verklaren ■wij, dat niemand zich moet verbeelden, dat wij, na het juk van de Romanows te heb ben afgeschud, het juk van de Hohenzollerns sullen bevestigen. De revolutie zal bereid sijn met de wapenen de verkregen vrijheid te verdedigen. Budapest, 31 Maart. (W. B.) Na mens de oppositie in het huis van afgevaar digden werd door graaf Apponyi, Aladar Zichy, Michael Karoly, Vaszonyi, Julius Justh, Stefen Rakovsky en een aantal ande ren het volgende voorstel ingediend: „De Kamer legge de verklaring af, dat ons land en onze monarchie niet aan het Russi sche volk maar aan het Russische absolutis me den oorlog hebben verklaard. Al staat ook thans het Russische leger als vijand te genover ons, zoo is het toch onze eerlijke wensch, dat het Russische volk onder alle omstandigheden in het genot van de thans bevochten constitutioneele vrijheden blijve. Als constitutioneele vertegenwoordigers der Hongaarsche natie komen wij op tegen de in het buitenland verspreide tendentieuse beweringen, alsof de wapens van het voor ziine constitutioneele wijheden strijdende Hongaarsche volk ooit gebruikt zouden kun nen worden, om in Rusland de heerschappij der willekeur opnieuw te helpen vestigen." Op voorstel van den voorzitter heeft het buis besloten, dit voorstel-op de agenda te plaatsen. De minister van financiën Te- teszky verklaarde, dat de regeering met de in het voorstel uitgedrukte opvatting geheel in stemt. Geen. mensch in de monarchie zou zich willen mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Rusland. Wij wen schen in de eerste plaats te staan tegen over eene het vertrouwen van het geheele Russische volk bezittende regeering, waar mee wij een eerlijke wede kunnen sluiten. iWij wenschen, dat de Russische natie duur zaam de zegeningen van eene weedzame ontwikkeling moge genieten. De woordvoerders van alle partijen deden hierna met voldoening de eenstemmigheid van het geheele huis in deze kwestie uitko men en legden er nadruk op, dat men dezen opgedrongen oorlog verder wil voeren tot dat een eerlijke wede is bevochten, maar aan wedestafel zal verschijnen, wanneer de tegenstanders hunne veroveringslusten prijs geven. Sofia, 1 April. (Buig. ag.). In de So- branje bracht minister-president Radoslawow hulde aan de vaderlandsliefde van de doemar die Rusland heeft weten te begiftigen met de constitutioneele vrijheden, waarop sedert iang is aangedrongen. Hij drukte de hoop uit, dat d° nieuwe toestand in Rusland zich zal bevestigen en een tijdperk van goede ver standhouding en wiendschap met het van de tirönnie van het czarisme bevrijde Russische volk zal openen. Bulgarije is den oorlog be gonnen tegen het absolutistische Rusland, dat het altijd heeft onderscheiden van de Russische natie, die nu zegeviert in hare neigingen naar de vrijheid en nsar de demo cratie. De minister-president verklaarde zich ver der namens de Bulgaarsohe regeering soli dair met de door den rijkskanselier en door graaf Czernin betreffende Rusland afgelegde verklaringen. Deze verklaring werd met algemeene in stemming begroet. De oorlog. Weenen, 31 Maart. (Corn-bureau). De Neue Freie Presse bericht: De Ameri- Icaansche gezant Penfield zal met zijne echt- genoote en een deel van zijn personeel bin- [nen eenige dagen uit Weenen voor een kort bezoek naar Washington reizen. De gezant «al zich over Zwitseriand en Frankrijk naar W ashmgton begeven-, om gevolg te geven aan een oproep van den staatssecretaris Lan sing, die dringend prijs stelt op ziine aanwe zigheid in de hoofdstad der Unie om zijn advies in zaken, die in verband staan met den oorlog, te kunnen inwinnen. Tijdens de afwezigheid van Penfield- zal de legatie-secretaris Grew de leiding van de zaken op zich nemen. 1 April. De Wiener Allg. Zeitung schrijfOm alle verkeerde opvattingen te voorkomen, leggen wij er nadruk op, dat de reis van den in Weenen geaccrediteerden Amerikaansche gezant naar Washington geene verandering beteek^nt in de betrek kingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en de Vereenigde Staten. Het diplomatieke ver keer blijft in stand en wordt door onzen zaakgelastigde in Washington en hier door den Amerikaanschen zaakgelastigde ver richt. Gezant Penfield zal over drie maanden naar Weenen terugkeeren. B e r 1 ij n, 1 April. (W. B.) Voormiddag- bericht uit het groote hoofdkwartier. Tusschen Lens en Atrecht zijn over een breed front ondernomen aanvallen der En- gelschen mislukt. Aanvallen van verschei dene bataljons op het door ons bezette dorp Hénin-sur-Cojul, ten zuidoosten van Atrecht, werden afgeslagen. Tusschen den straatweg van Péronne naar Goureaucourt (9 K.M. ten Z.W.Z. van Ka merrijk) en het dal van de Omignon (tus schen Péronne en St^-Quentin) hebben de Engelschen in gevechten, waarin zij gevoe lige verliezen leden, hunne linie twee tot drié kilometer vooruitgebracht. Langs den van Soissons naar het N.-O. loopenden weg hebben onze batterijen en machinegeweren de Franschen bij hun op- marsch en teruggaan geducht bestookt De Franschen behaalden geen voordeel. Aanvallen van onze verkenfiers ten noor den van Reims hebben ons, zonder dat wij verliezen leden, een aantal gevangenen ge leverd. Des nachts trachtten vijandelijke af- deelingen ten zuidwesten van Combles, ten oosten van St.-Mihiel en in .het bosch van Parroy in onze loopgraven te dringen; zij werden overal terstond verdreven. P a r ij s, 1 April. (Havas). Namiddag communiqué. Tn dè streek van de Somme en d-e Oise was de artilleriestrijd in de streek van Roupy en aan het front Essigny-Benay tamelijk levendig. In den sector Folum'brayCoucy- le-Chateau patrouille-schermutselingen. Ten Noorden en Zuiden van de Ailette hebben wij in den loop van den nacht aan merkelijke vorderingen gemaakt, met name ten Noordoosten van Margival. Aanvallen der Duitschers op kleine Fran- sche posten ten Zuidoosten v8n Craonne, bij Vauyeus en in de streek ten Westen van den Mort-Homme leden volkomen schip breuk. Wij maakten gevangen. Overal elders is de nacht kalm verloopen. Ondanks het voortdurend ongunstige weer hebben de Fransche vliegers in den loop van de vorige week tal van gevechten geleverd en 7 Duitsche machines vernield. Avondcommuniqué. Aan Somme en Oise werd met tusschen- poozen artillerie- en geweervuur gewisseld. Ten Zuiden van de Ailette veroverden wij verscheidene reeksen loopgraven en ver sterkte punten tusschen de Ailete en den weg van Laon. De vijand, die krachtig tegen stand bood ten Oosten van Neuville en Mar gival, werd onder zware verliezen terugge slagen tot aan de buitenwijken van Vauxail- lon en Laffaux. Wij maakten 108 gevange nen en veroverden vier machinegeweren. Langs het geheele Belgische front artil- leriegevechten. Londen, I April. (R.). Bericht van maarschalk Haig. Na hevigen strijd hebben wij het dorp Savy, vier mijlen van St.-Quentin, veroverd. Wij maakten 61 gevangenen en veroverden 4 machinegeweren. De vijand leed zware verliezenvoor het front van een enkel ba taljon telden wij de lijken van 70 Duitschers. Ook het bosch van Savy, een mijl ten noordoosten van het dorp, alsmede de dor pen Vendelles, Epéhy en Peizière, vielen ons In handen. Ten noordwesten^ van Croisilles hebben wij opnieuw vorderingen gemaakt. Avondbericht. Behalve gevechten, bij Savy (ten noor den van de Somme) en ten zuidoosten van Coucy-le-Chateau, is er niets te melden. P a r ij s 1 April. (Havas). In den Senaat diende de oud-minister Chéron met eenige anderen een ontwerp-besluit in, dat voor de beschaafde wereld de misdadige handelingen aan de kaak stelt, die door de Duitschers zijn gepléegd in de bezette stre ken van Frankrijk, zonder dat dit door eenige militaire noodzakelijkheid wordt ver ontschuldigd, en met stelselmatige minach ting van de door Duitschland bekrachtigde internationale overeenkomsten. Over de be drijvers van deze misdaden wordt eene al gemeene vervloeking ingeroepen. Een eer biedige groet wordt gebracht aan de slacht offers, aan wie plechtig beloofd wordt, dat zij volledig herstel van den vijand zullen ontvangen, en er wordt verzekerd, dat meer dan ooit de wil bij Frankrijk en zijne bond- genooten bestaat om den opgedrongen strijd voort te zetten, totdat het Duitsche imperia lisme en militarisme, die aansprakelijk zijn voor al de ellende, rouw en onheil, over de wereld gebracht, voor goed zullen zijn ver pletterd. De eerste onderteekenaar van het voor stel, die namens de commissie voor de oor logsschadevergoedingen de door de Fran sche en Engelsche troepen heroverde stre ken heeft bezocht, schetste een hartroerend tafereel van de door de Franschen vóór de ontruiming gepleegde gewelddaden, brand stichtingen en plunderingen. De minister Viviani sloot zich hierbij aan, namens de regeering. Hij verklaarde, dat de Duitsche misdaden niet alleen een aanslag zijn op de. internationale eer, maar ook misdrijven te gen het gemeene recht; hij eindigde met te 'zeggen: „Wanneer onze gewetens geschokt zijn, onze zielen zijn onwrikbaar. Wij zullen tot het einde gaan. Daartoe moeten wij over winnen. Door de militaire kracht van Frank rijk en zijne bondgenooten zullen vrij herstel van recht krijgen. De Senaat nam eenstemmig het ontwerp besluit aan en bepaalde, dat dit besluit met de redevoeringen van Chéron en Viviani zal worden aangeplakt. Berlijn, 31 Maart. (W. B.) Avond- bericht uit het groote hoofdkwartier. In het oosten bij dooi weer niets van be lang. Weenen, 31 Maart. (Corr.-bur.) Offi cieel bericht van heden middag. In de zuidelijke Boekowina haalden onze invalstroepen met grondige verwoesting van de vijandelijke verdedigingswerken 2 offi cieren, 200 man en een machinegeweer uit de Russische loopgraven. In Oost-Galicie en in Wolhynië voorveld- gevechten en eene zeer levendige en ge slaagde actie van onze vliegers. Petersburg, 31 Maart. (Tel.-ag.) Communiqué van den grooten generalen staf. Wij sloegen zwakke Duitsche aanvallen af ten noorden van Illoekst en in de streek van Postavy. Op de rest van het front ge weervuur en verkenningerf. Op het Rumeensche front wederzijdsch vuur tusschen verkenners. Onze artillerie bombardeerde met succes Duitsche moni tors, die trachtten Galatz te naderen. Berlijn, 31 Maart. (W. B.) In de uit Engelsche bron afkomstige geruchten over een Duitsch offensief, in voorbereiding zijn de tegen Petersburg of Bessarabië, komt het streven tot uitdrukking, de oorlogsstemming in Rusland te versterken door te dreigen met een Duitsch offensief in het oosten. Daartegenover wordt nogmaals uitdrukkelijk gewezen op de woorden van den rijkskan selier in zijne rede over den militairen toe stand: „Aan ons oostelijke front is thans van grootere operatiën geen sprake. Reeds het jaargetijde en de grondelooze wegen zou den een grooter offensief verhinderen." Weenen, 31 Maart. (Corr.-bur.). Of ficieel bericht van heden middag. Ten gevolge van geslaagde ondernemin gen van onze stormpatrouilles en verken- ningsafdeelingen heerschte in de beide laat ste nachten op eenige afdeelingen van het kustlandsche front eene levendiger geveohts- actie. Onze troepen leverden 25 gevange nen en één machinegeweer in. Aanvalspogingen van de Italianen ten westen van Januano en ten zuiden van Bi- glia mislukten in ons vuur. Arco werd weder om beschoten, waarbij de protestantsche keik zwaar beschadigd werd. Rome, 1 April. (Stefani). Officieel com muniqué. De artillerieactie in het berggebied was door sneeuwval en stormweer belemmerd; ten Oosten van Görz en op den Karst was zij zeer levendig. Kleine, voor ons voordee- lige gevechten worden gemeld uit de streek van Tonale (Camenica-dal) en van de Noor delijke hellingen van de Meline (Giudicaria- dal). In de streek van Görz heeft de vijand m den nacht op 31 Maart na de gewone artil lerievoorbereiding een aanval gedaan op het centrum van onze linie ten Noorden van Santa Caterina, die onmiddellijk werd terug geworpen. In denzelfden na'cht viel hetzelfde lot aan een vijandelijken aanval ten Oosten van de beneden-Vyrtoiba ten deel. Konstantinopel, 1 April. (Milli). Bericht van het hoofdkwartier van 31 Maart. Aan het Tigris-front werd een Engelsche aanval met voor hen groote verliezen tegen gehouden. Aan het Sinai-front is de toestand onveranderd. Aan het Kaukazische front is niets meldenswaardigs gebeurd. Londen, 31 Maart (R.) Officieel be richt. In Mesopotamië dringen onze troepen, die sedert den 19en Maart ten noordoosten en ten noorden van Bagdad opereren, den vijand voortdurend terug. Onze troepen en ook de op Khanikin aanrukkende Russen hadden met groote moeilijkheden te kam pen. Wij moesten een groot aantal kanalen en rivieren overtrekken en de Russen ruk ten op door de sneeuw en in een dpuf de Turken verwoeste stryeek. Onze troepen stuitten in de richting van den Kailakpas op hevigen tegenstand, maar brachten den vijand gevoelige verliezen toe; zij maakten krijgsgevangenen en veroverden een groote hoeveelheid levensmiddelen. Den 23sten Maart bezetten wij Shahrobin na een hevig gevecht en teisterden den vijand zwaar bij de Diala-rivier. In de streek van Jebelhamrin en Kizil- robat bezetten wij den 25en Maart Beltawah, Syndijak en de zeer vruchtbare streken 35 mijl enten noorden van Bagdad, alsmede Fallijah, 36 mijlen ten westen van Bagdad. De terugtrekkende Turken boden slechts ge ringen tegenstand. Berlijn, 31 Maart. (W. B.) De keizer heeft den rijkskanselier het volgende tele gram gezonden: „Waarde Bethmannl Ik dank u voor de mededeeling, dat de nieuwe belastingen door den Rijksdag zijn goedgekeurd, die daardoor in overeenstem ming met de regeering der bondsstaten op nieuw het beginsel heeft bekrachtigd, dat voor de blijvende uitgaven inkomsten moe ten verkregen worden. Op deze wijze blijft de solide basis van onze financiën ook ge durende den oorlog gehandhaafd. In het bij zonder zullen de hoogere uitgaven voor de aflossing der oorlogsleening door nieuwe bronnen varvinkomsten gewaarborgd moeten worden Door het aannemen der nieuwe be lastingwetten, heeft de Rijksdag weder tegen over de gansche wereld getoond, dat het Duitsche volk alle lasten gewillig op zich neemt, die noodig zijn, om den strijd om ons bestaan tot aan de overwinning voort te zet ten. Een gelukkige en beveiligde toekomst van ons geliefd vaderland zal het loon van al deze offers zijn. Dit is mijn onwrikbaar vertrouwen. God zij met onsï WILHELM, I. R Tegelijkertijd heeft de keizer den minister van financiën, graaf Roedern, zijn hartelij- ken dank betuigd en hem geluk gewenscht met het behaalde succes. Londen, 1 April. (R.) De ontvangsten van de schatkist in het op 31 Maart geëin digd dienstjaar zijn 573.427.582 (zijnde 236.660.758 meer dan het vorige jaar), de uitgaven 2.198.112.710 (1.559.158.377 meer). Berlijn, 31 Maart. (W. B.) Officieel bericht. De aanvoer van levensmiddelen voor het Belgische steuncomité te Rotterdam staat sedert half Februari 1917 stil. In de Engel sche havens liggen 15 voor het comité be stemde schepen met 70,000 tot 80,000 ton levensmiddelen. De Engelsche regeering heeft door 8e be middeling van het neutrale buitenland de Duitsche regeering doen weten, dat deze schepen gelost zouden worden, wanneer niet vóór 2 Maart 1917 een veilige overvaart naar Rotterdam door de Duitsche regeering ge waarborgd was. Duitschland willigde dezen eisch in, op voorwaarde, dat te voren een nauwkeurige opgave van het aantal schepen, hunne namen, de lading, de havens waar zij liggen, verstrekt zou worden, een wensch, die niet alleen op de methode van oorlog voering ter zee, maar ook op het feit ge grond is, dat men alleen voor een veilige oven-aart kan instaan, wanneer de Duitsche strijdkrachten ter zee bovengenoemde opga ven bijtijds te weten komen. Aan dezen wensch werd tot nu toe slechts voor vier schepen voldaan. Ten opzichte van deze schepen is dan ook aan het comité on middellijk medegedeeld, wanneer eivTangs welken weg zij veilig naar Nederland kunnen varen. De Engelsche regeering weigerde verdere inlichtingen te verstrekken. De Duitsche regeering is dus niet in staat, om de ge- wenschte veiligheid te waarborgen, en wijst de verantwoordelijkheid van de hand voor het lot van deze schepen, hunne lading en andere gevolgen, tenzij nieuwe onderhande lingen tot een bevredigend resultaat moch ten leiden. N e w-Y ork, 31 Maart. (R.) Een tele gram uit Rio de Janeiro bericht, dat de Fran sche bark Cambronne daar is aangekomen met 200 Engelsche, Fransche en Italiaan- sche matrozen, behoorende tot schepen, die door een Durtschen kaper ter hoogte van Trinidad in den grond geboord zijn. De ka per wordt beschreven als een zeilschip met eene gazoline-machine. Petersburg, 31 Maart. (Tel.-ag.) De aartsbisschop van Lemberg graaf Szep- ticki, metropoliet van de geünieerde kerk in Galicie. is hier aangekomen. De voorloopige regeering heeft hem toegestaan naar Galicie terug te keeren. De Retsch merkt hierbij op, dat deze daad van de nieuwe regeering goedkeuring ver dient, want zij haast zich hiermede eene ongerechtigheid te herstellen, die gepleegd is jegens het hoofd van de geünieerde kerk. B e r 1 ij n, 31 Maart. W. B.) In tegen stelling tot de in de vijandelijke pers opko mende berichten over inhechtenisneming van de in Duitschland verblijf houdende Chineezen, vernemen wij van bevoegde zijde, dat dezen zich vrij en onbelemmerd kunnen bewegen en hunne zaken kunnen bphartigen. Weenen, 1 April. (W.-B.). Het Reichsgesetzblatt bevat eene keizerlijke ver ordening tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van de bijdrage voor levens onderhoud. Daardoor wordt voldaan aan den wensch der bevolking tot betere verzorging van de betrekkingen der in het veld staande dienstplichtigen, wier vrouwen eene verhoo ging ontvangen van 10 tot 25 pet. Dit legt op den staat een zwaarderen last van 400 millioen kronen. Bern, 31 Maart. (W. B.) In antVoord op een interpellatie der sociaal-democraten betreffende de Ievensn&ddelenvoorziening in Zwitserland zette de Bondspresident Schul- thess den toestand uiteen, waaruit blijkt, dat de moeilijkheden steeds toenemen, zoodat het Zwitsersche volk met nog ingrijpender maatregelen zal moeten rekening houden. De Bondspresident deed ten slotte een be roep op het doorzicht en de medewerking van het Volk en de autoriteiten, opdat Zwit serland den nog moeilijker tijd, dde zonder twijfel is te verwachten, zal kunnen door staan. Stockholm, 30 Maart. (Zweedsch tel -bur.) Het nieuwe ministerie is als volgt samengesteld: President Swartz; buitenlandsche zaken admiraal Lindmas; justitie Stenberg, minis ter zonder portefeuille in het ministerie- Hammarskjöld; oorlog kolonel Akerman, lid van dè Tweede Kamer; marine kapitein ter zee Hans Ericsen, lid van de Eerste Kamer; binnenlandsche zaken von Sydow, die de zelfde portefeuille heeft gehad in het lca- binet-Hammarskjöldfinanciën Carlesen, oud-lid van de rekenkamer; onderwijs gou verneur Hammerströrn; landbouw Dehlberg, ondervoorzitter van de commissie voor de volksvoeding; ministers zonder portefeuille expeditiechef Ericsson en regeeringsraad Falk De ministers !e~den heden avond om T uur den eed af in handen van den koning. Stockholm, I April. (W.-B.). Het nieuwe ministerie-Swartz wordt door da Zweedsche pers over 't geheel vrij gunstig* beoordeeld. Vooral de liberale bladen too-' nen zich betrekkelijk voldaan. Dagens Ny- heter zegt, dat de nieuwe mannen aanspraak hebben op „fair play" en kunnen verlan gen, dat zij naar hunne daden beoordeeld worden. Stockholms Tidningen is over het programma van het ministerie tevreden en zegt: De nieuwe regeering wil eene onwrik- are onzijdigheidspolitiek voeren en tegelijk e zelfstandigheid van het land in acht nemen. Serajewo, 1 ApriL (Corr.-bureau). De keizer heeft aan alle 16 personen, die in het hoogverraadproces van Banjaluka ter dood veroordeeld zijn, gratie verleend van de doodstraf, die veranderd werd voor twee in levenslange en voor de anderen In 20-, 16- en 15-jarige zware kerkerstraf. Galveston (T exas), 30Maart. (R.) Passagiers uit Mexico berichten, dat een schrikbewind 'heerscht in de streek van de olievelden bij Mindella in de staat Vezacruz, waar het werk stilstaat sedert 9 Maart. Op dfen dag zijn verscheidene mannen gedood door de revolutionairen, waaronder een Engelsche directeur en zijn kassier. De Staatscourant van 31 Maart bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot lid van de Raad van State mi\ Th. H. de Meester; tot districts-schoolopziener te Rotterdam C. L. Tondu, tc Rotterdam; bevorderd bij het departement van land bouw tot redacteur met'den referendarisrong L. Bïickmann, thans redacteur met den hoofd commies rang; tot commies J. J. Hotz, thans adjunct-commies; tot adjunct-commies P. G, "Wolf cn C. G. F. Mondt, beiden thans klerk; benoemd tot referendaris bij de cóntrolö op het rekenpliehtig beheer bij de Rijks* verzekeringsbank C. W. Eisma, thans hoofd commies; weder in actieven dienst geplaatst bij den generalen staf A. Copes van Hasselt, luitonant- kolonel op non-activiteit bij» dien staf; ontslagen C. J. Bakker te Ulvenhout, bosch wachter bij het Staatsboschbcheer; benoemd tot adjunct-inspecteur bij het Staatsboschbehcer J. H. Jager Gerlings, tb ar. houtvester; bevorderd bij de directie van den landbouw tot hoofdcommies A. Kou-dijs. thans commies, tot adjunct-commies mej. M. Pb. van den Enden, thans klerk; op verzoek eervol ontslagen de commies der politie te Sneek L. K. H. Teunissen; bevorderd bij het departement van buiten landsche zaken tot administrateur mr. D. baron van Heeckeren. thans referendaris; tot hoofdcommies J. F. Boer, thans commies met den persoonlijken titel van hoofdcommies; tot commies jhr. mr. M. van Asch van "Wijde, thans adjunct-commies met den persoonlijken titel van commies; tot adjunct-commies met den persoonlijken titel van commie* bij dat departement mr. J. P. A. Francois, tijdelijk adjunct-commies in hunnen rang overgeplaatst bij het Leger Tn Nederlandsch-Indië. de tweede-luitenants V. Kuypers en C. H. Varkevisser, beiden van het 4de regiment vesting-artillerie, en zijn de tweede-luitenants Kuypers en Varkevisser, beiden voornoemd, gedurende den tijd, dat het leger gemobiliseerd is, gedetacheerd bij het wapen der artillerie van het leger hier te lande. De consul-generaal van Turkije te Am sterdam Hamiel Bey is overgeplaatst naar Genève, waarheen hij heden van 's Graven- hage is vertrokken. Bij beschikking van d*n Minister van Marine zijn de volgende plaatsingen ge last: officier van gezondheid 1ste klasse dr. H. F. Minkema met 1 Mei a.s. aan boord Hr. Ms. Zeeland; officieren-machinist 3de klasse G. J. H. Verbeek en L. G. R. van Schie respectie velijk aan boord Hr. Ms. Koningin Emma en Heemskerck. Kolonel L. J. H. Habbema, comman dant der brigade grenadiers en jagers, zal tegen 1 Mei a.s. den dienst met pensioen verlaten. (N. R.Ct.) Inl ving militielichting 1917. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de militielïchting 1917 worden ingelijfd: 1. in het tijdvak van 15 Juni 1917: de dienstplichtigen, nader toegewezen aan da compagnieën wielrijders, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militie wet bedoelde bewijs van voon» geoefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. 2. in het tijdvak van 2—5 Juli 1917: de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pontonniers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte. Voor den verderen duur van de tegen woordige tijdsomstandigheden zal uitstel ol verlenging van uitstel van eerste oefening slechts in zeer beperkte mate worden ven» leend en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Om studieredenen kon wel uitstel of ven», lenging van uitstel van eerste oefening won, den verleend aan dienstplichtigen die bijv.J lo. eind-examen hoogere burgerschool ol gymnasium moeten afleggen; 2o. examen moeten afleggen voor onder wijzer; 3o. leerlingen zijn van de hoogste klass# eener middelbare technische school ol soortgelijke inrichting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2