ST. EMILION STADSNIEUWS. PER ANKER.f34.00 PERFLESCH. f 0.85 handel I. A. Schoterman Zoon Utrechtschestraat 34, Telefoon 145 UIT DEN OMTREK. .iwerpeiijke in belangrijkheid stellig nie on derdoet verzocht wordt, het daarheen te leiden, dat het in het leven te roepen centrale orgaan geen andere heffingen doet dan bij wijze *van equivalent voor te verleenen diensten en 'dat met een commissie van hoogstaande j «aakkundigen overleg zal worden gepleegd omtrent de werkwijze van bedoeld orgaan en de regelen, waaraan het onderworpen zal zijn. Mgr. Van de Wetering en Volksopbeuring. Belgische bladen hier te lande vernemen, dat mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, ontslag heeft genomen als eerevoorzitter van Volksopbeuring. De heer Vliegen in Frankrijk: „Het Volk" deelt een door den heer Vliegen opgemaakt verslag mede van zijn verklaringen tegenover de „Commission administratieve van de-Fransche socialistische partij, bij de be sprekingen van 15 Mei 1.1. De oeev Vliegen zeide o.m. Werpt men een blik op de algemeene situatie, dun zou men zeggen dat de oor log nog zeer lang kan duren. Er zijn zwak ke en sterke punten uon beide kanten. Te genover den nood in Duttschland, staat de duikbootaktie die Engeland met hetzelfde bedreigt. Tegenover de toetreding van Ame- rike staat de militaire verlamming van Rus land. Ook als men, als ik, meent dat. op den duur de gcallie^rderf economisch en militair de sterkstenl zullen zijn, moef men zicht toch de vraag voorleggen of het niet reeds thans mogelijk is een vrede te ver krijgen die meer lijkt op den vrede die de Internationale wenscht dan die welke door «en overwinnaar aan een overwonnene zal worden opgelegd. Is het socialistisch ge1 dacht een vrede te zoeken, gegrond op de oorlogskaart9 Zou het niet een onvergan kelijke eer zijn voor het internationale so cialisme als een basis kon vinden voor een op het recht gegronden en daardoor duur- zomen vrede en tegelijkertijd den oorlog belangrijk verkortte? Moeten wij achter de diplomaten der regceringen aanloopen, of moeten wij er voorgaan? Gij, die u aan sloot bij de bemiddelingspoging van Wil son, moet die vragen op de juiste manier weten te beantwoorden. De heer Vliegen bezwoer zijn hoorders, naar Stockholm te komen en de internationale be trekkingen te hervatten. Vele leden der vergadering namen deel aan de discussie, die een heelen tijd een discussie was tuschen de in de „Commission" bestaande meerderheid en minderheid. Er bestaan tus- schen deze meerderheid en minderheid voor een deel dezelfde verschillen als in andere lan den tusschen radicale en minder radicale rich tingen in de partij, en ook over tal van die punten liep'het debet. De minderheid wil naar Stockholm, de meerderheid niet. Onder de min derheid is een enkele die meer voelt voor aan sluiting bij de Kienthaler richting. Bij het einde der vergadering leek het beter geen stemming te houden. De meerderheid gaf blijk zich vóór de vergadering van den Conseil National van 27 Mei nog eens te willen bera den. Op yerzoek van de vergadering zei VI. toe dit overzicht te maken, dat aan de federa ties der partii czl worden toegezonden. Levensbehoeften voor Neder landers in België. De Koninklijke Nederlandsche Commissie tot regeling van de voorziening van nood zakelijke levensbehoeften in Belgische Ge meenten, meldt het volgende Tegemoetkomende aan de dringende aan vragen van Nederlanders, woonachtig in België, om periodiek pakketten met levens middelen uit Nederland te mogen ontvan gen, heeft de Regeering eene Tegeling voor deze aangelegenheid ontworpen en daarvan de uitvoering opgedragen aan de commissie voor regeling der voorziening van noodza kelijke levensmiddelen in Belgische gemeen ten. Zij heeft daartoe aan deze commissie de bevoegdheid verleend, maandelijks een hoe veelheid van 4000 pakketten van 2Ys K.G. voor bovengenoemd doel naai België uit te voeren. Bepaald is, dat ieder in België woon achtig Nederlander hoogstens éénmaal per maand een dergelijk pakket mag ontvangen. Met het oog op het beperkte aantal zal er mede rekening worden gehouden, dat uit hetzelfde gezin slechts één persoon voor deze maandelijksche zendingen in aanmer king kan komen. De aanvrage moet door een in Nederland woonachtig Nederlandsch familielid van den betreffende worden gericht aan het bureau Uitvoer van bet departement van Financiën, Amaliastraat 2, te 's-Gravenhage, hetwelk, na onderzoek der aénvrege, de vergunning tot uitvoer aan de bovenvermelde oommis sie toezendt. Deze commissie is belast met de samen stelling en verzending van een uniform pak ket. De pakketten zullen voorloopig inhou den I pond boter, I pond kaas, I pond vet, 1 pond spek en I bus gecondenseerde melk. De prijs dezer pakketten wordt nader vast gesteld en gepubliceerd. Ook zal dan tevens worden bekendgemaakt, welke bijzondere formaliteiten nog vervuld moeten worden. Over de grens gekomen. Te Maastricht zijn 1 ontvluchte Rus, bur gergevangene, aangekomen, en 1 Duitsche deserteur. Te Coevorden zijn over de grens geko men vier uit Duitschland ontvluchte Russen, (nadat ze 17 dagen hadden gezworven om ons land te bereiken. Te Swalmen zijn twee uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchtte Russen over de grens gekomen. Bij Oldenzaal zijn twee Fransche officie- ;irenr ontvlucht uit een gevangenkamp te Os- iiïabrück, drie Russen, ontvlucht uit het kamp Jte Munster, en een Rus, ontvlucht uit Burg- fcteinfurt, over de grens gekomen. Bij Enschede zijn 2 Fransche aspirant- ©fficier-vHegers, ontvlucht uit Dülmen, over tie grens gekomen Tusschen Ootmarsum en Denekamp zijn 6 Serven over de grens gekomen. Smokkelaar doodgeschoten. Te Well werd de smokkelaar K. A., terwijl hij trachtte te ontvluchten, doodgeschoten. Hij laat èen vrouw met een kind achter. Maatschappij der Ned. Letter kunde. Woensdag 13 Juni o.s. zal in het Nuts- gebouw te Leiden dc jaarhjksche verg^Bering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde plaats hebben onder voorzitterschap van prof. dr. L. Knappert. In deze bijeenkomst zal dr. J. L. Walch een voordracht houden over„Een nationaal too- neel"- Verder zullen, behalve dé^'gewone huishoude lijke werkzaamheden en het mededeelen van den uitslag der stemming over de te benoemen gewone en buitenlandsche leden twee voorstel len in behandeling komen van de maandelijksche vergadering, n.l. om uit de beschikbare renten van het fonds te verleenen n. f 100 aan de vereen. Het Nederlondsch- Historisch Archief, gevestigd te '^jravenhage b. f 75 aan het fonds bijeengebracht ter ge legenheid van het 25-jarig jubileum van den heer J. F. M. Sterck, als schoolopziener, ten einde hem in do gelegenheid te stellen zijn uit gaaf der werken van J. A. Alberdink Thïjm voort te. zetten cn te voltooien. Voor de ver kiezing van twee bestuursleden in de plaats van mr. J. H. Abendanon, die aan de beurt van aftreden is en van wijlc-n- prof. Ch. A. van Ophuysen worden de volgende dubbeltallen voorgedragen 1. Dr. J. W. Mullen en dr. Al. Beets. 2. Ch. R. Bakhuyzen van den Brink en F. A. Leefrinck. Den avond te voren zal de commissie voor Geschied- en Oudheidkunde .een voor alle le den toegankelijke bijeenkomst houden, waar als sprekers zullen optreden de heeren G. J. W. Koolemans Beynen over „De Gebroeders Rou- get (de Lisle) m^e in hunne betrekking tot ons land" en prof. dr. P. J. Blok over „Leid- sche Revolutiejaren 1795—1798." Reclame. plas 11.50 per anker accijns Terecnlglng: van Nederl. gemeenten Onder leiding van den h,eer Van Rand wij ck hield Woensdagmiddag de Vereeniging van Ne- derl. Gemeenten in hotel „De Witte Brug" te Den Haag haar algemeene vergadering. De periodiek aan de beurt van aitreding zijn de bestuursleden, de heeren li A. Aalls, mr. P. Drooglecver Fortuyn, A. H. Gijzeis en mr. dr. L A. van Royen, werden herkozen. In de vacature, ontstaan door (Het bedanken als bestuurslid door dc heeren jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en W. Bos, de eerste wegens drukke werkzaamheden» de tweede wegeps zijn aftreden als wethouder en raadslid van Gro ningen in September a.s., werd voorzien door de benoeming van de heeren De Vries, wethou der van Amsterdam cn H. J. Sissingh, wethou der van Groningen. Het bestuur had in de eerste vacature gaarne den heer Tellegen benoemd gezien, doch daar de burgemeester van Amsterdam met werk over stroomd is, kon deze geen candidaten aan vaarden. De voorzitter wijdde woorden van waardee- riivg aan de afgetreden bestuursleden. Na afdoening van eenige punten van huishou- delijken aard, was het woord aan den heer J. Simons, diiecteur van dc Gemeentelijke Cre- dielbank, tot het houden eener inleiding over den werkkrjng dier Bank. Alvorens deze zijn rede aanving, wees de heer Picart, van WonseradeeL op de mogelijkheid van het stichten van provinciale aldeelingen. Hij dient een voorstel in om het volgend jaar de statuten in dien geest te herzien, waarbij dan aan de prov. afdeelingen het recht van afvaar diging en recht van afvaardiging en beraadsla ging ter algemeene vergadering worde gege-1 ven. De Voorzitter zegde praeadvies over dit punt cp de volgende algemeen» vergadering toe. De heer Simons, daarop het woord verkrij gende, deelde mede, dat bij de Gredietbank slechts 37 gemeenten aangesloten zijn. Zij is een kind der Vereeniging van NederL Gemeenten. De Bank Begon met een kapitaal van f 450.000, waarvan f 45.000 gestort. Zij heeft daarmede toch nog vrij groote zaken gedaan. Dat kon, omdat de aandeelhouders uitsluitend gemeen tebesturen zijn. Doordatde geldmarkt toen hoog was, moest een leening tegen 5 wor den geplaatst. Het.was moeilijk het geld tegen die hooge rente bij de gemeenten te ploutsen- Later kwam er ruimte aan geldmiddelen, zoo- dat de Bank in sommige gevallen met de rente lf lager kon gaan den het disconto van do Nederl. Bank. Tot nu toe plaatste de Bank in totaal ruim f 19 millioen. Dank zij de relatie met de Rotterdrimsche Bonkvereeniging gaat het verleenen van credieten tegen lage rente zeer gemakkelijk. De Bank belast zich ook met de 5 leeningen, door het Rijk aan de ge meenten verstrekt, af te lossen, soms tégen 3£ De Rijkspostspaarbank stelde de Bank in do gelegenheid, gemeenten gelegenheid te geven tot het sluiten van crisis-leeningen a 41 en pari af te lossen in drie jaren. Ook is er gelegenheid om met de Bank in rekening-courant te treden, waardoor rente verlies van stilliggende gelden wordt voorko men. De Bank zou ook kunnen optreden als centraal lichaam bij het gemeente-giro. De resultaten der Bank stemmen tot tevre denheid. Het -gedeelte van het disagio van de eerste leening, dat in 32 jaren kon worden af gelost, is in één jaar afgelost geworden. Dat bewijst dat het staven is gericht op soliditeit De heer I reub heeft destijds in een vergade ring gezegd, dat hij gaarne deze Bank zou steu nen. Als die -gelegenheid zich daartoe aanbiedt zou men, nu de^heer Treub weer minister van Financiën is, hierop nog eens kunnen terugko men. In België heeft de regeering aan een derge lijke Bank van den beginne af haar steun ver leend. Spr. geeft eenige bijzonderheden omtrent de wijze van samenwerking tusschen het Rijk en de Belgische Bank. De heer Ver Loren van Themaat, bur gemeester van Velsen, wees nog op het feit dat 'wissels in tijden van groote beroering een minder solied onderpand zijn. -De heer Simons antwoordde, dat omstan digheden als van Augustus 1914 zeer abnormaal zijn. Maar er zijn dan ook geen obligaties te plaatsen. Er is dan doodeenvoudig geen markt oor. Verdere opmerkingen beantwoordende, klaarde de heer Simons, dat lalle gemeenten, ook de kleinste tot toetreding zullen worden uitgenoodigd. Ook het sluiten van vaste lee ningen ligt in de bedoeling. Thans is er een teveel aan geld en goud in ons land. Heeft een kleine gemeente pen bedrag noodig, dan zegt de een of andere O. W.'er in die gemeen te Ik geef je het geld goedkooper dan dc Ge meentelijke Credietbank. (Gelach). Daarom kon de Bank thans geen groote leeningen aangaan, om die in kleinere bedragen aan de gemeenten uit te geven. Maar er zal in den tegenwoordi- gen toestand wel verandering komen. De Voorzitter wekte, na bet uitspreken van woorden van groote waardeering tot den heer Simons, de gemeenten op tot toetreding. De Vereeniging is meermalen geraadpleegd door 's lands regeering, ook op het gebied der distributie. Dat is voor haar van groote betee- kenis. De vergadering werd daarop tot den volgen den ochtend verdaagd. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten zal aan de commissie, die rapport uit bracht omtrent dc finanrieele verhouding tus schen Rijk en gemeente eh omtrent verruiming van he^, belastinggebied, heden in hotel „de Witte Brug een noenmaal aanbieden, waaraan ook zullen aanzitten als vertegenwoordigers van den minister van Financiën de heeren mr. L. J. A. Trip, thesaurier-generaal aan het de partement en mr. J. P. A. Laman de Vries, hoold-dirccteur der directe Ijelastingen en ols vertegenwoordiger van den minister van Bin- nenlandsche Zaken de heer W. Gröenewegen, referendaris, terwijl mede zal aanzitten de eere voorzitter der Vereeniging de burgemeester van 's Gravenhage, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nëbeek. (Corrbur.). - Een familiefeest. In de jongste raadszitting van Schoorl herinnerde de voor zitter, de heer A. J. Peeck, aan het feit, dat gedurende ongeveer 100 jaar leden zijner familie aan het hoofd der gemeente stonden. In 1817 werd zijn grootvader benoemd. In 1900 trad spreker op. De raadsleden schonken, ook naar aan leiding van diens 25-jarig huwelijk, den burgemeester een aandenken; wederkeerig bood de- voorzitter een hamer aan, gemaakt van het hout van een iepenboom, door zijn grootvader geplant VLIEGSPORT. Kraulge loeren van luitenant van lleyst. Men meldt ons dal luitenant Van Heijst gisteravond eenige malen de „looping the loop" heeft uitgevoerd, hetgeen de eerste maal is dat een Nederlandsch vlieger dit doet. Luitenant Van Heijst verrichtte deze kranige toeren op een Spijker-machine, alzoo een Hol- landsch fabrikaat. Beursvacantiedagen in Juui. Een voorstel om de Zaterdagen in de maand Juni als beursvacantiedagen te beschouwen is door de leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel met groote meerderheid aan genomen. Darwin Tulpen. Onze tuinbouw kundige medewerker schrijft ons; De heer G. F. Hemerik, bloemist te Lei den, maakt ojn. een specialiteit van de cul tuur der prachtige Darwin-Tulpen en heden morgen zond hij ons als een vriendelijken groet uit de Sleutelstad een tiental verschei denheden ter kennismaking. De schitterend gekleurde bloemen staan op krachtige stee- len van ongeveer een halve meter hoog. Er zijn er bij met gloeiend roode kleuren en van deze hebben de bloembladeren een blauwe ylek, licht uitloopend, die te za- men een cirkel vormen, die soms weer van een witte rand voorzien ^ijn. „Theresê Schwarz" is kanariegeel en herinnert wat vorm betreft aan een antiek bekertje. De merkwaardigste is zonder twijfel „Tul- pine Noir", de zwarte Tulp, die echter zeer donker violet is. Darwin-Tulpen komen later in bloei dan de gewone tulpen en kunnen, goed aange plant, een mooi contrast vormen met het jonge teedere groen der omgeving. De moord te Geldrop. Het ge rechtshof te Den Bosch deed uitspraak in de zaak tegen J. J. V., oud 55 jaren, koopman te Woensel; H. de VI., oud 29 jaar, huzaar te Breda; J. M. L. G, oud 50 jaar, sigarenma ker te Eersel; Th. van L., oud 50 jaar, stei germaker te Eindhoven, en J. S., oud 51 jaar, grondwerker te Stratum, ter zake van geweldpleging en mishandeling, gepleegd tegen een ambtenaar en mishandeling te gen een ambtenaar den dood tengevolge hebbende, en het opzettelijk deelnemen aan een aanval, waarin onderscheiden personen zijn gewikkeld, iemands dood tengevolge 'hebbende. Het Hof vernietigde het vonnis der recht bank te Den Bosch in deze zaak gewezen en opnieuw rechtdoende veroordeelde het de 4 eerste beklaagden tot eene gevangenis straf van 5 jaar en den laatsten beklaagde tot eene straf van één jaar en 6 maanden. Het drama op den Amstel. De teraardebestelling van de "lijken van de zoo noodlottig om het leven gekomen veld wachters te Ouderkerk zal Zaterdagmiddag op de algemeene begraaplaats plaats heb ben. Er worden giften verzameld om op het gTaf een gedenkteeken op te richten. Bij de begrafenis zal de politiehond ver tegenwoordigd zijn, alsmede een 100-tal zangers en het muziekkorps van den Poli tiebond, benevens een groot aantal politie agenten uit Amsterdam. De veenbrand in Drente. Gistermorgen waren te Nieuw-Wcerdin- gen enkele onweersbuien, doch alleen in het voorste gedeelte dezer gemeente. Op het ter rein van den brand heeft het 7.00 goéd als niet geregend, zoodat het vuur hier nog woedt. De wind is echter vrij gunstig, zoodat een oogenblikkclijke uitbreiding van den brand niet te vreezen is. De Koningin en de Prins zijn "Woensdag avond te 10 u. 13 min. met den gewonen snel trein, waaraan de hofrijtuigen waren vastge haakt, le Mcppel aangekomen, waar de hof- rijtuigen op dood spoor werden gebracht. H. M. bleef in Haar rijtuig. Dc Prins en eenige heeren van het gevolg werden op het perron begroet door den waarnemenden burge meester, wethouder Schuurman. Het Koninklijk echtpaar bracht den nacht in het hofrijtuig door; enkele heeren van het gevolg overnachten in een hotel. Gistermorgen halfzeven werden dc hof- rijtuigen aangehaakt aan een gewonen perso nentrein naar Assen. Van daar gingen de Koningin en de Prins de vcenstrcek bezoe ken. H. M. en Z. EL H. kwamen te halfnegen per auto te Yalthermond aan. Tegen negen uur kwamen, de Koningin en de Prins in Valthermond aan. waar de burge meester van Exloo Odoorn, de hear dc Vriend en enkele autoriteiten, 0. w. baron van der Feltz, lid van de Eerste Kamer, mr. van Haersma Buma, kantonrechlcr te Emmen en ds. Tonsbeek uit Roswinkel hen ontvingen. Ook dc commissaris in Drente, de heer Lind- horsl Homan, vergezelde H. M Van Vnlthcr- mond ging het naar Weerdingermond en Emmcrcompascum. Het bezoek aan Valthermond duurde maar kort, bij bet koffiehuis van Sehuringa stapten de Koningin cn de Prins met hun gevolg uit. en wandelde door naar de plaats van het onheil. De burgemeester van Exloo Odoorn, de heer A. Vriend, ~gclcidde de Koningin rond; de Prins deed zich vergezellen van den hevelvoerenden kapitein der marechaussee uit Assen. In enkele, niet te ver in het veen gelegen bouwvallen namen de bezoekers een kijkje. Ook bezocht de Koningin een door den braüid geteisterd schip. En op den terugweg bezich tigden de Koningin en de Prins belden de als tijdelijk verblijf voor de dakloozen Ingerichte openbare school en lieten enkele der gewon den bij zich komen. Na in de auto zelf het noenmaal te hebben gebruikt, reden zij daar op weg van Valthermond. Nadat H. M. een kleine lunch had gébruikt in het hotel Smit aan den Valthermond, werd doorgereden naar Emmercompascus en Em- mer-Erfscheiderveen. Nadat zij zich een over zicht van den toestand daar had verschaft, ging de tocht door over Eromen naar Weer- dingerveen. Het leek H. M. gewenscht, een onderhoud te hebben met den burgemeester van Emmen, dc zeer uitgebreide gemeente, waaronder vele van de door den brand ge- teislerde streken liggen, waarom zij naar de woning van den burgemeester van Emmen tcruggin. Nadat zij den burgemeester had ge sproken, reed zij weer naar Exloo om met den burgemeester van Odoorn, waartoe ook Exloo behoort, een toch tc maken in bet nog vrij ernstig brandende Exloocrveen. Eerst laat in den namiddag keerde het ge zelschap naar Assen terug, waar de trein ge reed stond, waarmede H. M. en Z. IC. II. van morgen aldaar aangekomen waren. De groote belangstelling van de Koningin cn Prins Hendrik welke laatste zich vooral bezig hield met het inwinnen van inlichtingen omtrent hel werk, dat bet Roode Kruis zou kunnen doen heeft allerwegen grooten in druk gemaakt. "Woensdagavond zat nog veel vuur in Exlooerveen. Het vuur werd gisternacht door geweldige buien gedoofd. Tot heden zijn er 17 dooden. De zwaarge wonde vrouw van Van der Lei is redelijk goed Officieel is vastgesteld, dat bij den veen brand 109 woningen vernield zijn. De lijken van Jan Herder, Pieter en Harmina van der Lei, vrouw van de Heide, Albert Opsterloo en vrouw Blok zijn gevonden. Op verzoek vpn den Minister van Binnen- landsehc Zaken zijn heden een motorspuit en een stoomspuit van de Haagsche brandweer dcrwaarls vertrokken in verband met den .grooten veenbrand in Drenthe. Dé motorspuil reed op eigen kracht van den Haag Daar Emmen, terwijl de stoomspuit per trein waarheen werd vervoerd. Beide spuiten zijn met extra versterkt be dienend personeel bemand, naar Emmen ver trokken. De eerste brandmeester, de heer Spoelstra lxeeft de leiding. Gisternacht om 1 uur is een stoomspuit uit Assen naar de Veenen vertrokken. School- en Kerknieuw». Technische Hoogeschoo-1 in Indië. Naar het Vad. van betrouw bare zijde verneemt, bedraagt de gift voor de Technische Hoogeschool, in Indië te stichten, een som van drie millioen gulden. D r. K. F. S p a r n a a ij. De heer dr. K. F. Spornaaij, predikant bij de Remonstrantsch- Gereformeerde Gemeente te Den Haag. heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Arn- ehm bedankt. Kunst en Wetenschap. Mevr. Holtr-o pV an Gelder. Mevr. Betty HoltropVan Gelder is, naar de Tel. meldt, voornemens haar ontslag te ne men -als leerares aan de Tooneelschool, welke functie zij gedurende 28 iaar waar nam» De Gemeenteraad van Utrecht kwam gisteren bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. J. P. Fockema Aiw drete. De Raad besloot in beginsel tot den bouw eener openbare lagere school 5e soort in het noordelijk deel der gemeente. Een kre» diet van 15.000 werd verleend om in de buurt van het Koekoeksplein een hulpschool gebouw voor kleine kinderschool te doen bouwen en een van 18.000 om een hulp schoolgebouw van 4 klassen te doen plaat sen aan de Croeselaan. De geheele verdere vergadering was ge wijd aan besprekingen van de voordracht van B. en W., om over te gaan tot den bouw vai^,295 arbeiderswoningen (aanvankelijk in kosten geraamd op 852,000, bij nieuwe kostenraming begroot op 1.051.819). De woningnood dwingt toch tot den bouw te doen overgaan. Zij stellen voor die te doen plaats hebben in eigen beheer. Teg'en dit eigen beheer rees van- vele zij den verzet. Alleen de heeren Werker en Van Leeuwen waren er voor, terwijl een zestal raadsleden een voorstel indiende om over te gaan tot openbare aanbesteding, in 5 perceelen gesplitst. De wethouder Van de Kasteele verdedigde de voordracht, terwijl wethouder Kettlitz verklaarde de minderheid te vormen in het college van B. en W., die tegen de vootn. dracht was, o.a. in verband met de te ver wachten moeilijkheden ter zake het Werk- Hedenreglement. In de avondzittirig werd het voorstel-Von Dijk om den gemeentelijken woningbouw aan bet Ondiep te doen geschieden bij openbare aanbesteding' aöngenomen, waar door het voorstel van B. en W. om de wer ken te doen uitvoeren in eigen beheer, ver viel.. Nederl. BiiartHpoorwee-Jfij. De gistermiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Ned. Buurtspoorweg-mij. heeft de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend over 1916 vastgesteld op 4 waarvan in December 1.1. reeds 2 werd uitgekeerd. De heer mr. A. J. Labouchere werd nis Md van den Raad van Toezicht herkozen. Oogter Stoomt ra 111-ftI na (schappij, llit het financieel verslag' van bovengenoem de maatschappij blijkt, dat do ontvangsten van hot reizieersvervocr over 1916 bedroegen f 301.527.77 tegen f 277.209.69vj over 1915. De opbrengst van het goederenvervoer be droeg over 1916 f 75.915.874 tegen 68.584.64* over 1915. De bedlrijfsuitgaven bedroegen f 355.660.83 over 1916 tegen f 237.167.68a over 19^5. Wegens de ongunstige vooruitzichten voor het bedrijfsjaar 1917 weTd het saldo van de winst- en verliesrekening geheel bestemd voor afschrijvingen en bijdragen aan de verschillen de fondsen. De afschrijvingen zijn dientenge volge ruimer dan het vorige jaar, terwijl aan het schadefonds een hoogere bijdrage kon wor den toegewezen dan gebruikelijk. Voor rekè- niifg van de Nederlandsche Buurtspoorweg Mij. kan op dé aandeelen genummerd 1 tot en met 600 een dividend van f 55 en op de oprichters- bewijzen een dividend van f 11.25 worden uit betaald. In de gisteren gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders werd hel finnntieel verslag goedgekeurd en het dividend nis boven vastgesteld'. Driebergen, 24 Mei. De-gemeente raad heeft besloten het z.g. Burgemeesters bosch, ter grootte van 5 H.A., aan te koo- pen voor 250D0 Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend, dat in de week van 28 Mei 1917 tot en met 3 Juni 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld op bons No. 18. rijst (ook op bon groene erwten), bak- en braadvet, pórt, zeep, aarduppelen voor zoover voorradig, regeeringsvorkensvleesch. Zonder bon versche Zuiderzeehuring' h 2 cent per stuk, gedroogde h 2% cent per stuk. Zonder bon gezouten kluiven aan den Keu ringsdienst Appelmarkt voor 22 cent per K.G, Zonder bon kalfsvleesch voor zoover voorra dig aan den Keuringsdienst Appelmarkt voor 25 cent per pond. Amersfoort, 25 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris De Burgemeester A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. Schoolarts. De voorgestelde verordening, waarvan wij gisteren het begeleidend schrijven van B. en W. aan den Raad opnamen, komt in het kort hierop i\eer. Van gemeentewege wordt een hygiënisch en medisch toezicht gehouden op de open bare lagere soholen en die bijzondere scho len, welker bestuur daarom verzocht. De schoolartsen mogen geen andere ^an consultatieve praktijk uitoefenen en zonder toestemming van B. en W. geen bijhetrek» kingen waarnemen. Zij onderzoeken alle leerlingen zoo spoe dig mogelijk na hun toelating, tenzij ouderfl of verplegers daartegen bezwaar hebben, 'Het onderzoek wordt herhaald zoo vaak het den schoolarts wenschelijk lijkt of het hoofa der school er om verzoekt. De ouders won» den uitgenoodigd bij het onderzoek tegen woordig te zijn. Behalve voor eerste hulp nemen d«f schoolartsen de kinderen niet in behande* ling, maar, zoo deze noodig is, verwittigen zij daarvan ouders of verzorgers. Beh&We voor het onderzoek bezoekt dn

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3