BINNENLAND.' KOLONIËN. verliezen zonder eenig resultaat te bereiken. Ten zuidoosten van Corbeny, ten zuiden van Courcy en in het Bois des Chevaliers, trachtten Duitsche afdeelingen de Fransche liniën te naderen. Zij werden met gemak af geslagen. De Franschen maakten hierbij ge vangenen, waaronder één officier. Avondcommuniqué. Er was een levendig artillerieduel ten zuidoosten van Saint-Quentin en ten noord westen van Braye en Laonnais, waar een raid met gemak teruggeslagen werd. Londen, 9 Juni. (R.) Bericht van maarschalk Haig. Gisteravond deed de vijand, na hevige artillerie-voorbereiding, een krachtigen te genaanval tegen bijna het geheele nieuwe front ten zuiden van Yperen, van Styves tot ten noorden van het yperenComineska- naal, over een afstand van ongeveer zes mij len. De aanval werd uitgevoerd met groote strijdkrachten, samengesteld uit versche di- visiën, die aan de vijandelijke reserves ont leend waren. De vijand rukte voort met groote vastberadenheid onder het vernieti gende vuur van onze artillerie en machine geweren. Hij werd op alle punten volkomen teruggeslagen. Het gevecht was bijzonder hevig ten oosten van Messines en ook in de nabijheid van Klein Zillebeke, ten noorden van het kanaal. Tegen middernacht waren alle vijande lijke aanvallen over de geheele linie met groote verliezen afgeslagen. Onze troepen blijven al het gebied, door hen veroverd sinds het begin van den slag, bezet hou den. In den afgeloopen nacht hebben wij met volledig succes geopereerd meer zuidwaarts over een breed front, zuidelijk van Lens tot La Bassée. Ten zuiden van de Souchez-rivier drongen onze troepen in de Duitsche stellingen door over een front van meer dan twee mijlen en tot een diepte van meer dan een halven mijl. Zware verliezen werden den vijand toege bracht. Meer dan 70 gevangenen en een aantal machinegeweren Vielen in onze han den. Onze eigen verliezen zijn gering. Qok ten noorden van de Souchezbeek ten Z.-O. van Loos en ten Z.-W. van La Bassée drongen wij in de vijandelijke loopgraven; vele Duitschers werden gedood. Aanzienlijke 6chade werd aangericht aan hunne verdedi gingswerken. Buitendien vielen 44 gevange nen, waaronder 3 officieren, In onze handen en werden verscheidene machinegeweren buitgemaakt. De sector van de Hindenburglinie, welke nog in 'svijands handen is ten westen van Bulleéourt, werd in den afgeloopen nacht door onze troepen aangevallen. Van de be zetting werden velen gedood of krijgsgevan gen gemaakt. Avondbericht. De dag was rustig ten zuiden van Yperen. Wij brachten op den rechtervleugel onze nieuwe stellingen een weinig vooruit. Het totaal der gevangenen sedert 7 Juni is meer dan 7000. Onze stellingen zijn verbeterd in de buurt van den Groenlandheuvel. B e r 1 ij n, 9 Juni. (W. B.) De voor 8 Juni verwachte voortzetting van het Engel- sche offensief in den sector van Wytschaete is uitgebleven. De Engelschen moesten hunne uitgeputte en gedecimeerde tien di- visiën, welke zij in den sector van Wytt- schaete in het vuur gebracht hadden, rust gunnen. Slechts twee Australische com pagnieën werden ten oosten van Meesen vooruit gestuurd. Onder het goed-gerichte efweer-vuur der Duitschers mislukte de aan val. Over het open, van dekking verstoken terrein moesten de stormcolonnes onder zware verliezen terugtrekken. Overigens ontbrandden eerst tegen negen uur des avonds de in het legerbericht ge melde, voor den vijand zonder resultaat ge bleven gevechten aan het Yser-kanaal en in het Douve-dal. Wederom namen.de Duit sche batterijen bij Rijssel met flankvuur aan den strijd deel. De door vliegers geobser veerde infanterie-concentraties werden on der hevig vuur genomen en onder bloedige verliezen uiteengedreven. Ook ten zuiden van Rijssel nam de strijd- actie toe. Van La Bassée tot Mericourt be proefden de Engelschen herhaalde aanval len. Ten Noord-oosten van Vermelles, ten Zuid-oosten van Loos en tegen den sector van Lens deden de Engelschen een hevl- gen aanval. Vooral bij Lens waren de ge vechten buitengewoon hardnekkig en bloe dig. De boog van Lens met zijne flankee- rende batterijen, die den Engelschen bij hunne aanvallen tegen de linie Fresnoy— Roeux zeer dwars zaten, moest tot .eiken prijs worden ingedrukt. De van 9 uur 's avonds af herhaaldelijk met sterke krach ten ondernomen aanvallen mislukten echter grootendeels door ons geconcentreerd vuur. Waar de Engelschen op enkele plaatsen de voorste loopgraven der Duitschers bin- nendrognen, werden zij in een gevecht van man tegen man of door een tegenaanval weder teruggeworpen. De op 9 Juni om twee uur 's morgens on- de .nomen aanvallen tusschen de Souchez- rivier en Mericourt waren niet gelukkiger. Alleen de verliezen der Engelschen werden gTooter. Waar de vijand in handgemeen te ruggeslagen werd, bleven gevangenen in Dnze handen. Ook ten oosten van Croisil- ïes mislukte een nachtelijke aanval der En gelschen. Ondanks het ondoorzichtige weer ver sterkten de Franschen hun artillerie-vuur den 8en Juni aan het Aisne-front. Tn de avond-uren bereikte het langs den geheelen Chemin des Dames groote hevigheid. Her haaldelijk werden Fransche patrouilles te- niggeslagen. Een Duitsche verkenningsaf- neeling was geruimen tijd in een deel van een Fransche loopgraaf ten oosten van Cerny genesteld. Berlijn, 10 Juni. (W.-B.). Voormid- dagbericht uit het groote hoofdkwartier. In den sector tusschen /peren en het bosch van Ploegsteert werd de artilleriestriid na een rustigen voormiddag eerst tegen den avond, voornamelijk op de vleugels, leven diger. Des nachts deden Engelsche compag- niën herhaaldelijk aanvallen op onze liniën, doch werden overal afgeslagen. Aan het overige front bleef de gevechtsactie tenge volge van het weinig heldere weer bijna overalg ering. Bij Ablaincourt, aan dé Oise, ten zuiden van Beine in Westelijk Champagne, aan het Noordostelijk front van Verdun en in het bosch van Apremont drongen onze troepen in de Fransche loopgraven en keerden met een aanzienlijk aantal gevangenen terug. Bij het afslaan van een aanval van vijandelijke verkenners bij Flirey bleven verscheidene Franschen in onze handen. In Vlaanderen verloor de vijand eergiste ren tien en gisteren zes vliegtuigen in lucht-, gevechten en door afweervuur. Avondbericht. Aan alle fronten, ook in den Wytschaete- boog, ging de dag over het'algemeen rustig voorbij. P a r ij s, 10 Juni. (Havas). Namiddag communiqué. Op verschillende punten van het front, vooral in de streek CraonneChevreux, levendige artillerie-actie Vijandelijke ver kenners trachtten onze linies te naderen bij Hurtebise, op beide oevers van de Maas, bij den Mort Homme en in het bosch van Cau- rières. Geen van deze pogingen leverde re sultaat op. Hunnerzijds ondernamen de Franschen een overval aan den linker Moe zel-oever bij den spoorweg naar Thiaucourt. Zij drongen op verscheidene punten in dé vijandelijke loopgraven brachten den Duit schers ernstige verliezen toe, vernielden zijn schuilplaatsen en brachten een twintigtal ge vangenen terug. Londen, 10 Juni. (R.). Bericht van maarschalk Haig. Wij wonnen nog terrein op een aantal punten vein ons slagfront ten zuiden van Yperen. Ten zuidoosten van Epehy, ten zui den van Armentières en ten noordoosten van Yperen hebben wij hedennacht met suc ces raids ondernomen en 17 gevangenen meegebracht. Vijandelijke afdeelingen wer den ten oosten van Levergnier en ten zuid westen van La Bassée teruggeslagen. Madrid, 10 Juni. (R.) De Engelsche admiraliteit bericht, dat marinevliegtuigen met succes een bomraid hebben uitgevoerd op het aerodroom te St.-Denis Westram. Allen zijn behouden teruggekeerd. Weenen, 9 Juni. (Corr.-bur.). Offi cieel bericht van heden middag. In de Woud-Karpathen en in Oost-Gali- cië hier en daar levendige schermutselin gen. Overigens artillerievuur. Weenen, 10 Juni. (Corr.-bur.) Offi cieel bericht van heden middag. In Oost-Galidë op verschillende plaatsen verhoogde Russische gevechtsactie. Rome,9 Juni. (Stefani). Officieel com muniqué. In de streek van Görz beproefde de vijand in den nacht van 7 op 8 Juni een aanval op onze stellingen bij Vodice en tusschen Sober en Vertoiba, ten zuiden van den Mon te San Marco, na ze hevig gebombardeerd te hebben. Hij werd onmiddellijk onder ver liezen teruggeslagen en liet eenige gevange nen In onze handen achter. De hevige actie duurde gisternamiddag voort tegen onze stellingen tusschen Sal- eono en de hoogten, van Tivoli. Zij werd door onze artillerie gestuit. Ook op 'het Karst-plateau waren levendige artillerie-gevechten. Overigens was aan het front de actie normaal. Den 8en Juni des namiddags werd een vijandelijk vliegtuig, dat verkenningen deed tegen onze stellingen in het Furva- en Tel- lina-dal, door ons vuur neergeschoten. Weenen, lOJuni. (Corr.-bureau). Of ficieel bericht van heden middag. Bij het Isonzo-leger viel niets bijzonders voor. In het Sugana-dal en op het plateau du Sette Communi ontwikkelde zich gister- namiddag een hevige artilleriestrijd, die se dert hedenmorgen met nog grooter kracht wordt voortgezet. Bij den vijand is veel be weging. Rome, 10 Juni. (Stefani). Officieel communiqué. Langs het geheele front aan weerszijden van de Sugana was de artillerie gisteren werkzaam. Onze artillerie verstrooide met goedge mikte schoten vijandelijke convooien in het Adige- en het Terragonle-dal en op de we gen van Santa Lucia en van Tolmino naar Chia Povano. Op den Karst maakten onze verkennings patrouilles 10 gevangenen. P e t e r s b u r g, p Juni. (Tel.-ng.) Com muniqué van den grooten generalen staf. In de Karpathen, ten noordwesten van Rafalowka, vielen twee van onze veiken- ningspatrouilles, na de draadversperringen te hebben geforceerd, de Oostenrijkers aan en verdreven hen uit hunne loopgraven. Op de Rumeensche en Kaukazische fron ten geene^yerandering. Sofia, 9 Juni. (Buig. ag.) Bericht van het hoofgdkwartier. De strijdactie was zeer zwak op het ge heele front; alleen in den Tsemaboog en aan de Dobro Polje was het vuur levendiger aan de zijde van den vijand. De stad Kawalla en omgeving en de kust van Charichaba werden gedurende den nacht door verscheidene vijandelijke sche pen gebombardeerd. Athen,10Juni. (R.) De Italianen heb ben Janina bezet. Griekenland is van plan te pi otesteeren. Konstantinopel, 9 Juni. (Milli). Bericht van het hoofdkwartier. Op het Kaukazische front was eene le vendige werkzaamheid van verkenningspa trouilles en vliegtuigen. Er nie^s belangrijks gebeurd. Rome, 9 Juni. (Stefani). Officieel wordt uit Weenen bericht, dat in den nacht van den 4en Juni een Oostenrijksche tor pedoboot in de noordelijke Adria getorpo- deerd werd door een Itaïiaansche duikboot. De torpedoboot zonk, maar de bemanning werd voor het grootste gedeelte gered. Londen, 9 Juni. (R.). De minister van buitenlandsche zaken Balfour, het hoofd van de buitengewone missie naar Amerika, is in Londen teruggekeerd. Lo nden, 10 Juni. (R.) Heden namid dag is in Trafalgar Square eene betooging gehouden om te protesteeren tegen de reis van Ramsay Macdonald naar Petersburg. Onder groote geestdrift werd een telegram voorgelezen van de matrozen- en stokers- unie, mededeelende, dat zij Macdonald en Jewett heeft aangehouden en dat de be manning van het stoomschip weigert met hen in zee te gaan. Tweede telegram. Onder de passa giers, die ten gevolge de weigering der zee lieden om Macdonald en Jewett te vervoe ren, zijn vastgehouden, bevinden zich ook het parlementslid George'Roberts, Carter, Robinson, de gedelegeerden van de Labour Party, alsmede de suffragetes Pankhurst en Kenney. Petersburg, 9 Juni. (R.) De raad van arbeiders- en soldatenafgevaardigden heeft heden den volgenden oproep tot het Russische leger gericht: „De bevelhebber van de Duitsche legers aan net Oostelijke front heeft aan onze troe pen een uitdagend radio-telegram gezonden, dat hun een weg wil wijzen naar een eerlij ken vrede en een geschikt oogenblik om den oorlog te doen ophouden zonder met de bordgenooten te breken. De Duitsche gene raal spreekt aldus, omdat hij weet, dat de troepen van het revolutionnaire Rusland met verontwaardiging elk openlijk voorstel tot een afzonderlijken vrede van de hand wij zen. Daarom noodigt de vijandelijke opper bevelhebber onze legers tot een afzonderlij ken wapenstilstand uit en stelt geheime be sprekingen voor met de Duitsche militaire chefs aan het Oostelijke front. In zijn draadloos telegram verklaart de Duitsche generaal, dat een afzonderlijke wa penstilstand Duitschland geen enkel voor deel biedt. Maar dit is onjuist, want als de Duitsche generaal over de werkeloosheid van het Duitsche leger aan het Russische front schrijft, vergeet hij wat Rusland niet kan. vergeten, inzonderheid het échec der Russen aan de Stochod. De Duitsche gene raal vergat, dat de Russische troepen weten waarheen de divisiën en zware batterijen der Duitschers aan ons front rijn overge bracht. De generaal vergat, dat men in Rus land het geluid hoort van bloedige gevech ten, die zich aan het Engelsch-Fransche front afspelen. De Duitsche generaal vergat, dat Rusland weet, dat een nederlaag van zijn bondgenooten ook die van Rusland zou zijn en het einde zijner politieke vrijheid zou beteekenen. Weenen, 9 Juni. (Corr.-bur.). Het Heerenhuis heeft het besluit van het Huis van Afgevaardigden betreffende de herzie ning van het reglement van orde naar eene bijzondere commissie verwezen, met op dracht hierover in de volgende zitting rap port uit te brengen. Het Heerenhuis koos verder een bijzon dere commissie om voorstellen te doen no pens de beantwoording van de troonrede. De volgende zitting van het Heerenhuis zal den 11 en Juni plaats hebben. Weenen, 10 Juni. (Corr.-bur.) De commmissie ad hoc van het heerenhuis heeft gisternamiddag beraadslaagd over het be sluit van het huis van afgevaardigden be- i treffende de hérziening van het reglement van orde. Naar verluidt, werd het besluit van het huis van afgevaardigden ongewijzigd aangenomen en- werd tegelijk een besluit genomen, dat de regeering uitnoodigt de taal, waarin de beraadslagingen in het parle ment worden gevoerd, wettelijk te regelen. Weenen, 9 Juni. (Corr.-bur.) De ge heele pers doet uitkomen, dat de krisis in Hongarije een verrassenden keer genomen heeft door de benoeming van een lid der constitutioneele partij, graaf Moritz Ester- hazy, tot samensteller van het kabinet. Zij herinnert er aan, dat Tisza hem vóór zijn ontslag een portefeuille aanbood, en ook dat Esterhazy in* den partijstrijd in het Hongaar- sche huis van afgevaardigden steeds eene gematigde houding in acht heeft genomen. Dit geeft aanleiding tot de verwachting, dat hij bij alle partijen tegemoetkoming zal vin den in zijne buitengewoon moeilijke taak. Het Fremdenblatt schrijft: Het gansche verleden van Esterhazy waarborgt, dat hij het denkbeeld van democratiseering van Hongarije ernstig opvat en vast besloten is het ten uitvoer te brengen. Wij in Oosten rijk hopen, dat het den jeugdigen staatsman zal gelukken, met het beproefde oude be houd, het noodzakelijke nieuwe in 't leven te roepen. Budapest, 10 Juni. (W. B.) Volgens de berichten in de dagbladen heeft de nieu we miqister-presideni verklaard, dat hij als, lid van de oppositie eene verzachting van de oorlogscensuur der dagbladen in politiek opzicht heeft geëischt. Hij stelde in uitzicht, dat de censuur, wat de beoordeeling van politieke mededeelingen betreft, gewijzigd en verzacht zal worden. Warschau, 9 Juni. (W. B.) Gisteren hebben in een zitting van den voorloopigen staatsraad van Polen de regeeiingscommis- sarissen van Duitschland en Oostenrijk- Hongarije in antwoord op eene den ïen Mei door den staatsraad ingediende memo rie eene verklaring afgelegd, die aldus luidt: 1. De wensch naar aanstelling van een regent voor Polen beantwoordt volkomen aan de voornemens van de centrale mo gendheden en zal vervuld worden zoodra de voorwaarden zijn verkregen voor eene vruchtbare werkzaamheid van den regent 2. De centrale mogendheden verwachten, dat de staatsraad in den kortst mogelijken tijd zijne voorbereidende werkzaamheden voor een constitutioneele en bestuurs-orga- nisatie van het koninkrijk Polen ten einde zal brengen. 3. De centrale mogendheden noödigen den staatsraad uit voorstellen te doen op welke wijze, zonder te kort te doen aan de positie, die aan de bezettingsstaten naar het volkenrecht toekomt, de overgave van de verschillende bestuurstakken aan de Pool- sche centrale bestuursorganen zal kunnen geschieden en hoe de kosten daarvan ge dekt kunnen worden. Verder verwachtende centrale mogendheden, dat de staatsraad een persoon zal voorstellen, aan wien de op perste leiding van de aan het Poolsche staatsbestuur overgedragen bestuursfunc- tiën kan worden toevertrouwd. Peters burg, 9 Juni. (Tel.-ag.). De minister van Justitie heeft op het Congres van officieren een groote rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat eenheid onmoge lijk is, als iedere klasse slechts haar bijzon dere eischen wil verwezenlijken. De voor- loopige regeering had haar meening over den oorlog duidelijk omschreven, maar ont ving geen antwoord. De vijand blijft" de vrij heid bedreigen. Om de vrijheid te verdedi gen, is solidariteit van allen noodzakelijk. De voorloopige regeering beschouwt thans als haar voornaamste doel de versterking van het gezag. De gebeurtenissen te Kroonstad, vervolg de spreker, worden daardoor verklaard, dat Kroonstad onder het oude régime*in een reusachtige gevangenis was herschapen, het geen een buitengewonen haat tegen alle vertegenwoordigers van het gezag had op gewekt. Wij wilden de officieren, die te Kroonstad gevangen zijn gezet, in kleine troepjes wegvoeren, maar besloten af te zien van dwangmaatregelen, die tot daden van geweld tegen de officieren zouden kunnen leiden. De opneming van socialistische ministers in de voorloopige regeering, biedt de moge lijkheid aan Kroonstad een ultimatum te stellen. Uit de besprekingen is gebleken, dat Kroonstad, zonder zich vair de voorloo pige regeering te willen afscheiden, gemeen telijke autonomie verlangt, met vrijheid een regeerings-commissaris te kiezen, die tegen over de bevolking van Kroonstad verant woordelijk is. Morgen zal een bijzondere commissie vertrekken om de positie van alle gearresteerde officieren opnieuw te onder zoeken. De onschuldigen zullen onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. De overigen zul len naar Petersburg worden gebracht, om daar terecht te staan. Aan het garnizoen van Kroonstad is medegedeeld, dat de voorloopige regeering wenscht dat het huidige misverstand het laatste zal rijn. Anders #zullen de bewoners van Kroonstad als verraders van de Russi sche democratie worden beschouwd en zal de regeering afdoende maatregelen nemen. Wij zullen vergaan, besloot spreker, of wij zullen de overwinning behalen. Tweede telegram. De krisis wordt toegeschreven aan het verlangen van den infanterie-verdedigingsraad, dat rijn besluit zal worden goedgekeurd door de regeering zonder eenige wijziging. De regeering be schouwde dit als een onduldbare dwang, die door het leger werd uitgeoefend, en trad daarom af. Stockholm, 9 Juni. (W. B.) Op het groote congres tot behandeling van de le vensmiddelkwestie, dat verleden Zondag in Moskou gehouden werd, verklaarde de mi nister S&jngarew, volgens Stockholms Dag- bladet, aat de ernstige toestand van de le vensmiddelkwestie geene op zich zelf staand verschijnsel is. In een soortgelijken dreigen den toestand bevindt zich het geheele staatsleven in Rusland. Het land is als het ware de ontbinding nabij; op vele plaatsen is de anarchie reeds volkomen. De schatkist is leeg; de bevolking wil geene belastingen betalen, waarom overwogen wordt de beta lingen tijdelijk op te schorten. Er is niet al leen gemis aan levensmiddelen, maar ook aan grondstoffen. Stockholm, 9 Juni. (Tel.-bur.) Het in ternationale vakvereenigingencongres, waar op Nederland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland, Duitschland, Oostenrijk- Hongarije en Bulgarije vertegenwoordigd rijn, is heden geopend. Het noodigt de in vakvereenigingen georganiseerde arbeiders klasse van alle landen uit tot eene nieuwe confefrentie in Zwitserland in September 1917. Ieder land zal daarheen vertegenwoor digers zenden, tot tien toe. Het congies besloot aan den voorzitter van het algemeen bestuur der vakvereeni gingen van Frankrijk een telegram te zen den, waarin de in Leeds in Juli 1916 geno men besluiten worden begroet als een gun stig teeken van goeden wil om datgene uit oden weg te ruimen wat sints den oorlog de 'arbeiders scheidt. Het congres besloot, op voorstel van Le- gien, een der Duitsche vertegenwoordigers, <ien arbeiders- en soldatenraad te Petersburg per telegraaf den wensch uit te drukken, dat hij zich zal laten vertegenwoordigen op de bijeenkomst in Zwitserland. Londen,9 Juni. (R.) Uit Petersburg wordt bericht, dat vier regimenten van het zevende leger, die aan 't muiten waren ge slagen, ontbonden zijn. De belhamels zullen voor den krijgsraad terecht staan. Londen, 9 Juni. (R.). Majoor William Redmond, een broeder van den ïerschen lel« der John Redmond, is in den slag varf Meessen gedood. B e r 1 ij n 9 J u n i. (W.-B.). De keizerlijke regeering heeft door bemiddeling van den Nederlandschen gezant van Brazilië een pro test uitgebracht tegen de inbeslagneming van Duitsche schepen. Madrid, 10 Juni. (R.) Minister-presi dent Garcia Prietro heeft den koning het verzoek om ontslag van het kabinet aange boden. Verspreide Beriohten. Luitenant Schaelerf._ De Duitsche vliegerluitenant Schaefer, ridder der orde „Pour le Mérite" en van hef Uzeren Kruis eerste klasse, die meer don 30 tegenstanders neerschoot, is thans oolc gevallen. N e w-Y o r k, 9 Juni. (R.) Ofschoon de financieele agenten van San Salvador ver klaren een telegram uit San Salvador te heb ben ontvangen, inhoudende: „Alles is wel", deelt de correspondent van de Associated Press te San Juan del Sur (Nicaragua) mede, dat de president van Nicaragua verklaard heeft, een telegram uit San Salvador ont vangen te hebben, volgens hetwelk San Sal vador, Santa Qara en nog andere steden en dorpen in de buurt door een aardbeving ver woest rijn. Het verlies aan menschenlevens zou zeer gering zijn. Oost-lndlë. -- Biionirs. Men se:. de N. R. Ct. uit Batavia: De heer B. Coops, thans assistent-resident en president van den gemeenteraad aldaar, is benoemd tot burgemeester vr-r> 'v udoeng. De Staatscourant van 9 Juni bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen J. Touw, boekhouder van de Indische weduwen- en weezenfondsen. benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse van het Indische leger de arts W. J. Eckhardt; benoemd tot substituut-officier van justi tie bij de rechtbank te Winschoten mr. J. C. J. W. Hermans, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arron- dissements Maastricht; op verzoek eervol ontslagen als notaris te Neede W. J. Verbeek; benoemd tot burgemeester van Oterléek' jhr. E. W. J. Beijer, met eervol ontslag alg burgemeester van Callantsoog; benoemd tot lid van den Raad van State jhr. mr. L. van Bronkhorst Sandberg. Verder vermeldt de Staatscourant de reeds medegedeelde samenstelling der com missie van onderzoek inzake het spoorweg ongeluk te Houten. I>e Hoiiingiii en het spoorweg ongeluk. H. M. de Koningin heeft, ten antwoord op een telegram van deelneming en geluk- wensching door den opperbevelhebber, ook' namens land- en zeemacht tot haar gericht, naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Schalkwijk, onder dankbetuiging voor die gelukwenschen doen mededeelen, dat H. M. getuige mocht zijn van het reddings werk waarbij medereizende militairen zich' onderscheidden door hulpvaardige plichts betrachting. Het Indische polytechni- c u m. Wij rijn gemachtigd mede te deelen dat het bericht dat H. M. de Koningin een bedrag van een half millioen gulden zou hebben toegezegd voor de oprichting van het Koninklijk Instituut voor Hooger Tech nisch Onderwijs in Nederlandsch-Indie nief juist is. Het raadhuis be Rotter dam. De Koningin-Moeder heeft als blijk' harer levendige belangstelling in den raad- huisbouw een beeltenis van Koning Willem m aangeboden. Hare Majesteit heeft zich vereenigd met het denkbeeld van den burgemeester en de architecten, om het schilderij te plaatsen' in de vergaderzaal van burgemeester en wethouders. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op' Vrijdag 15 Juni a.s. niet plaats hebben. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Juli 1917, voor den tijd van één jaar benoemd tot assistent bij het Rijksbureau tot Onderzoek van Handelswaren te Leiden, de heer F. L. Weiss, ^scheikundig ingenieur, thans hoofd-assistent aan het Rijksland bouwproefstation te Goes. Studiereis. Naar de-„Ingenieur*5 mededeelt heeft de minister van Koloniën den ir. A. Groothoff, te 's Gravenhage opge dragen zich in het buitenland op de hoogte te stellen van de nieuwste werkwijzen op waterkrachtgebied en daarvan een schrifte lijk verslag uit te brengen. Deze opdracht zal medio Juni 1917 aan vangen met een studiereis naar Zweden en' Noorwegen, voornamelijk ter bestudeering van de Staatsbgmoeiingen in zake ontgin ning ran waterkrachten (water wetgeving, staatsexploitatie, concessies), electrificatie van spoorwegen, electrochemische en metal lurgische industrieën in verband met hydro» electrische installaties.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2