"BINNENLAND."" gen, welken vorm deze ook aannemen, Rusland heeft eeene veroveringsplannen en Is besloten zien "tegen al dergelijke neigin gen te verzetten. Van dezen bewindsman zijn ook de hier volgende woorden, die hij gesproken heeft hij zijne begroeting van het bijzondere ge zantschap, dat uit Amerika is overgekomen, met den senator Root aan het hoofd: „Het volk wil het militarisme ten val brengen. Het streeft naar een duurzamen vrede zon der geweld en zonder imperialistische strek king! Het Russische volk denkt niet aan een oppergezag en zal zich verzetten tegen zulke plannen bij andere volken. Vooral zal het niet toelaten, dat de imperialistische wen schen van den vijand in politiek, financieel of economisch opzicht verwezenlijkt wor den." De oorlog, Berlijn, 2 3 Juni. (W. B.) Officieel bericht. Onze U-booten hebben in den Atlanti- tchen oceaan weer 2800 tonnen vracht- ruimte in den grond geboord. Van de verschillende oorlogstooneelen is wederom niets bijzonders bericht. P a r ij s, 2 3 Juni. (Havas). Uit Rio de Janeiro wordt bericht, dat de commissiën van den Senaat voor financiën, marine en oorlog beraadslagen over de voor de lands verdediging te nemen maatregelen en te vo te er en credieten. De regeeringskrisis in Oostenrijk is voor- loopig tot oplossing gebracht door de be noeming van een ambtenaarsministerie. De leden van dit kabinet hebben, behalve de minister-president, de minister van binnen- ia ndsche zaken en de uit het vorige kabinet overgenomen minister voor de volksvoeding, niet den ministertitek zij zijn slechts be stuurders van de ministerieele departemen ten. De taak van dit kabinet is zeer beperkt; het zal slechts enkele zaken, die geen uitstel kunnen lijden en men noemt ze in Oos tenrijk „Staatsnotwendigkeiteji" tot af doening brengen. Daarna zal het plaats ma ken voor een definitief ministerie. Ween en, 2 3 Juni. (Corr.-bur.) In eene conferentie van de voorzitters van de partijgroepen van het huis van afgevaardig den is besloten, dat in de zitting van Dins dag de behandeling van de voorloopige be grooting aan de orde zal worden gesteld. De stemming zal plaats hebben om vijf uur In den namiddag van dien dag. Tweede telegram. De conferentie van de voorzitters der partijgroepen werd bijgewoond door den tot minister-president benoemden bestuurder van het departement van landbouw von Seidler. De voorzitter van het huis van afgevaardigden Gross stelde den nieuwen minister-president voor. Deze hield daarop eene korte toespraak, waarin hij er nadruk op legde, dat de nieuwe re geering slechts een voorloopig karakter droeg en later door een definitief ministe rie zou worden afgelost. Hare taak zou zijn de voorloopige begroeting tot afdoening te brengen, de goedkeuring te verkrijgen tot verlenging van het mandaat van het zittende huis van afgevaardigden en de verkiezing van de delegatiën te doen plaats hebben. Hij verzocht, dat de* partijen hem in dezen ar beid steun zouden verleenen. De conferentie nam met instemming van deze verklaringen kennis en besloot daar op dat Dinsdag de tweede en de derde le zing van de voorloopige begrooting zal ge schieden. Woensdag zal de voordracht over de mandaatsverlengïng afgedaan worden. Het ligt niet in de bedoeling de verdaging van het huis langer te doen duren dan de zomermaanden. Gedurende de pauze, die zal intreden, zullen de commissiën blijven doorwerken. De voorloopige opbrengst van de zesde Oostenrijksche oorlogsleening is 4.408.892.000 kronen. Het totaal van de inschrijvingen op de Amerikaansche oorlogsleening, die den mooien naam vrijheidsoorlog draagt, is 30.035.226 850 dollars. N e w-Y ork. 22 Juni. (R.) Marconi heeft de meening uitgesproken, dat aan het einde van dit jaar de Vereenigde Staten voor l' - mrllioen ton nieuwe schepen gebouwd kunnen hebben, en voor minstens het dub bele ciifer in het volgende jaar. P a r ij 9, 2 4 Juni. (Havas). Minister Al bert Thomas verklaarde uit Rusland terug te keeren^ met gevoelens van optimisme, maar niet met een voorgewend, onberede neerd optimisme. De regeering wint steeds aan gezag, dank zij de aanwezigheid in het kabinet van vele jonge, zeer werkzame man nen. Het gezag doet zich vooral gelden wat de organisatie van het leger betreft. De toe stand was een oogenblik kritiek; maar nu be grijpt de massa de noodzakelijkheid van een aan tucht onderworpen en georganiseerd le ger. AI is er nog geen directe propaganda voor het offensief, toch verspreidt zich meer en meer de gedachte, dat het werk der mi litaire verdediging slechts afdoende kan zijn door het offensief. Ik heb materieel en mo reel vastgesteld, dat het offensief mogelijk is. Ik zal den datum niet aangeven; maar dat de algemeene toestand in Rusland ver betert, schijnt mij onbetwistbaar. Daarom beschouw ik den toestand met vertrouwen. V erder werd nog met nadruk verzekerd, dat de gedachte van een afzonderlijken vre de geheel ter zijde kan worden gesteld. Parijs, 2 3 Juni. (Havas). In het con gres van arbeiders- en soldaten van geheel Rusland verklaarde minister TseretelH, dat Iedere gedane stap, die niet volledig in over eenstemming is met de geallieerden, de on dergang van de Russische revolutie zou kun- nen veroorzaken» EHce gedachte van een af zonderlijken vrede zou de Russische revo-i hitie tot een nieuwen oorlog leiden. Rusland zal alles moeten in 't werk stellen, opdat iets dergelijks niet zal kunnen gebeuren. Minister Kerenski toont het gevaar aan van de invasie, die Rusland bedreigt. De vij and zal, wanneer hij tot het inzicht komt, dat hij de geallieerden op het westelijke front niet kan verslaan, al zijne krachten werpen tegen het Russische front. Het is de taak van dit congres eene uitspraak te doen van de openbare meening over de dringende nood zakelijkheid om het leger volledig in staat te maken voor het offensiefs Petersburg, 23 Juni. (Tel.-ag.) Als uitslag van de verkiezingen voor de gemeen tebesturen in de verschillende arrondisse menten te Petersburg, hebben de uiterste elementen slechts de overwinning behaald in het arrondissement* Wiborg. Overal el ders is de meerderheid verkregen door het gematigd socialistische blok'tegen de kadet- ten en de uiterste elementen. Rome, 2 4 Juni. (Stefani.) De dagbla den berichten, dat president Wilson be noemd is tot doctor honoris causa van de universiteit te Bologna. R e r I ij n2 3 Juni. (W.-B Krachtens een besluit van den Bondsraad zullen van den aanstaanden oogst niet alleen het brood koren, maar ook gerst, haver, peulvruchten, boekwêit en gierst volledig in beslag geno men worden, om uit ééne hand, namelijk door het Rijksgraanbureau, te worden be heerd. Rome, 23 Juni. (R.). Vandaag is een groot verraadsproces geëindigd. Twee be schuldigden zijn tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, vier andere tot lichtere straff en. Mgr. von Gerlach (een Duitsche prelaat, die vroeger in het Vaticaan werkzaam is ge weest) is tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Pomarici tot den kogel. Beiden zijn voortvluchtig. Verspreide Berichten. N e w-Y ork, 24 Juni. (R.) Een tele gram uit Havana bericht, dat' eene ontplof fing, die in den afgeloopen nacht plaats heeft gehad in het fort Cubana, een schok heeft teweeggebracht in de geheele stad. Een persoon werd gedood, velen werden ge wond. Men gelooft, dat een dicht bij het magazijn neergelegde bom de oorzaak was van de ontploffing. De Staatscourant van 23 juni bevat o.a. de volgende Kon. Besluiten benoemd tot administratief ambtenaar bij de arbeids-inspectie 3e klasse W. Hirizinga te Haarlem. De Prins heeft het beschermheerschap aanvaard van den Nederlandschen Oudheid kundigen Bond. De minister van Oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, bracht Zaterdag, vergezeld van de hoofden van de afdeelingen generalen staf en genie van het departement, de majoors Insïnger en Bueno de Mesqurita; door 's mi nisters adjudant, den kapitein van den ge neralen staf jhr. Röell en door den hygiënist van het leger, den officier van gezondheid Ie kL dr. Bijl, een bezoek aan Amsterdam en Alkmaar, ten einde legeringstoestanden aldaar in oogenschouw te nemen. De Minister van Oorlog heeft Zaterdag bij zijn bezoek aan Amsterdam o.a. ook in oogenschouw genomen den nieuwene aan bouw ter uitbreiding van het militair hospi taal aldaar. De minister van Oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, zal gedurende een tweetal weken groepsgewijze de onder zijn departement ressorteerende opperoffieieren en in zelf standige functiën geplaatste hoofdofficieren in gehoor ontvangen. Tweede Kamer. De Tweede Ka mer der Stafen-Generaal zal op Donderdag 28 dezer na de opening der buitengewone zitting een openbare vergadering houden des namiddags te 3 uren. De kapitein-ter zee H. W. G. van Bleijs- wijk Rie. die tot eskader-commandant in Nederlandsch-Indië is benoemd, heeft ^aterdag ochtend 8 50 de residentie veriaten om met de Ophir naar Nedcrlandsch-Indië te vertrekken. Aan het Hoflandsche Spoor-station werd hij uitgeleide gedaan door den Minister van Marine, de chefs der afdeeling personeel en van den marinestaf en verschillende andere hoofdambtenaren van het Departement van Marine als mede talrijke andere vrienden en kennissen. Vijf en twintig jarig artsju bileum. De heer dr. A. Schuld, genees- heeF-directeur van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord vierde den 23en Juni zijn vijf-en-twintig-jarig artsjubileum. Gedurende 15 jaren was hij gevestigd te Rotterdam, j waarvan de laatste jaren als geneesheer-di recteur van het Sophia Kinderziekenhuis. Tien jaar geleden werd hij in zijn tegen woordige functie benoemd. Hoewel het feit door den jubilaris zooveel mogelijk geheim gehouden was, mocht hij van vele zijden blij ken van belangstelling ontvangen. Namens H. M. de Koningin Moeder ontving hij een I zeer waardeerend schrijven en gelukwensch; ook de Raad van Commissarissen gaf op ge lijke wijze van zijn belangstelling blijk. De patiënten van het Sanatorium, evenals het personeel boden bloemstukken aan, terwijl ook van het Bestuur van het Sophia Kinder ziekenhuis te Rotterdam een fraai bloem- j stuk ontvangen werd. Felicitaties van vele oud-patiënten ontbraken evenmin. Groot was het aantal van hen, die den jubilaris persoonlijk kwamen gelukwensch en, onder wie het bestuur van den kring Wageningen van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst.. Namens het kringbestuur werd het woord gevoerd door dr. Jacobse Boude- wijnse, geneesheer te Bennekom, waarbij deze o.a. wees op het vele, dat de jubilaris in eijn^ vorige functies te Rotterdam als lid der Gezondheidscommissie in het belang der volsgezonaheid heeft verricht, in 't bizonder tijdens de typhus-epidemie. Nederland en de oorlog. NederlandNcli schip getorpedeerd. Zondagavond zijn te Scheveningen aange bracht tien schipbreukelingen van het stoomschip „Telegraaf 18", welke door de „Scheveningen No. 60" 10 mijlen uit de kust waren opgepikt. Het schip is Zondag morgen 4 uur door een Duitsche duikboot in den grond geschoten, 26 mijlen ten westen van Hoek van Holland. De tien aangebrachte schipbreukelingen vormden de geheele bemanning van het tot zinken gebrachte schip. Er waren geen ge wonden. De aangebrachte bemanning had een paar uren in een sloep op zee rondgedreven, al vorens ze door de „Scheveningen" was op gepikt. Gisterenavond laat zijn de schipbreuke lingen nog van Scheveningen naar Rotter dam vertrokken. NIeuwo aardappelen. Uit vakkringen meldt men ons Het verlangen naar nieuwe aardappelen is zeer begrijpelijk, daar de oude op zijn, doch men moet nret verlangen waar niet is. De werkelijke toestand is de volgende Terwijl verleden jaar in dezen tijd dage lijks één millioen K.G. op de veilingen en de markten ten verkoop werd aangeboden, zijn de oogsten op het oogenblik tusschen 50,000 en T00,000 K.G. per dag, dus bui tengewoon klein. De oorzaken hiervan zijn: lo. het koude voorjaar, waardoor de aard appelen, die het vroegst verden gepoot en waarvan dus de eerste oogst kon worden verwacht, niet veel beter soms nog min der staan dan die welke later werden ge poot 2o. de periode van droogte, welke achter ons ligt en die haar invloed vooral heeft doen gelden in de speciale aardappel streken langs de zeekust, waar eerst enkele dagen geleden regen gevallen is. De inko mende berichten geven echter de hoop, dat tegen -het einde van deze week de toe stand vrij normaal zal zijn. Varkensvleesch. Men meldt ons: Deze week wordt tot nadere aankondiging de distributie van varkensvleesch stopgezet, ook het gezouten vleesch is er deze week niet; wel de volgende week. De stopzetting der distributie houdt verband met het feit, dat de prijzen der varkens iedere week hoo- ger worden en de toeslag, die de Regeering bijpast, natuurlijk evenredig stijgt. Deze toeslag is 50 ct. per kilo slnchtgewicht. Nu kunnen de slagers alleen blifvén verkoo- pen tegen den maximumprijs. Waar nu ech ter de inkoopprijs 50 cent per kilo hooger wordt, is het onmogelijk voor denzelfden prijs te verkoopen; daarom zal er de eerste weken vermoedelijk nergens een stukje goed versch varkensvleesch te krijgen zijn. Petroleum. De Minister van Landbouw heeft vast gesteld vanaf 2 Juli den maximumprijs van petroleum voor huishoudelijk gebruik m den kleinhandel op 25 cent per Liter. De Toewijzingscommissie voor Petro leum deelt mede, dat ingevolge beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vanaf 2 Juli tot nadere beschik king, uitsluitend voor zuiver huishoudelijke licht- en kookdoeleinden petroleum beschik baar zal worden gesteld door tusschenkomst van wederverkoopers. In totaal zal beschikbaar kunnen worden gesteld een hoeveelheid, ongeveer gelijk staande met 50 pet. van die, welke het vo rige jaar, in denzelfden tijd voor dezelfde doeleinden werd afgeleverd. Wederverkoopers mogen in verband hier mede aan hunne klanten, die zij ook reeds het vorige jaar bedienden, niet meer ver- koopen dan 50 pet. van hetgeen in de over eenkomstige kalendermaand van het vorige jaar werd verkocht. Verkoopers zoowel als koopers, die zich aan overtreding schuldig maken stellen zich bloot aan de strenge straffen, welke de Dis- tributiewet 1916 daartegen bedreigt. Petroleum, benoodigd voor alle andere dan huishoudelijke doeleinden, moet, evenals thans, schriftelijk bij de Toewijzingscommis- sie worden aangevraagd. Benzine. Van zeer betrouwbare zijde meldt men aan de N. R. Ct. uit Den Haag, dat er ver moedelijk in begin Juli een belangrijke dis tributie van benzine zal plaats hebben, waar bij aan handelaren ongeveer een gelijke hoeveelheid zal worden toegewezen als het vorige jaar. Het is dus te verwachten, dat ook particu lieren dezen zomer nog van hun auto's zul len kunnen profiteeren. Stockholm en de N e d e r 1 a nd sche pacifisten. Het dagblad de^,Telegraaf" bevatte dezer dagen een berichte dat ook door andere Nederlandsche bladen is overgenomen, vol gens hetwelk „aan een aantal Nederlanders, onder wie bekende personen uit de pacifis tische beweging, die zich dóór Duitschland naar de Scandinavische rijken hadden wil len begeven, door de Duitsche autoriteiten de noodige passen zijn geweigerd." Naar aanleiding van dit bericht wordt van bevoegde Duitsche zijde medegedeeld, dat in ambtelijke Duitsche kringen hier te lande niets bekend is van eene weigering van pas sen aan bekende Nederlandsche pacifisten. (De Toekomst). O-ostenrijksche kinderen in Nederland. Het Korr. Bureau semt ons uit Weenen De onder presidium van dr. Hochsinger en baronesse von Eiselsberg gevoerde actie, welke Oostenrijksche kinderen naar Holland uitzendt, heeft een derde groep van 300 kinderen gereed, welke op 12 Juli met een specialen trein naar Nederland vertrekken. Uberale Unie. Zaterdag werd in „Parkzicht" te Amsterdam onder voorzitterschap van mr. P. Rink de algemeene vergadering gehouden van de Liberale Unie. Met het oog op de overladen agenda opende de voorzitter slechts met een kort openingswoord. In de eerste plaats was aan de orde de'ver kiezing voor een lid van het hoofdbestuur, vacature-mr. D. Fock. Candidaten waren prof. mr. J. E. Heeres en mr. M. M. Schim van der Loeff. De heer mr. Th. de Meester had bericht, met'het oog op zijn nieuwen werkkring, niet In aanmerking te willen komen. Daarna bracht de secretaris het jaarverslag uit. In het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Roodhuyzen, werd medegedeeld, dat de commissie, benoemd tot herziening der koloniale paragraaf met haar arbeid ge reed kwam. Haar ontwerp is toegezonden en zal aan de vergadering voorgelegd worden, tegelijk met een ontwerp van een. herzien hervormïngsprogram, tot welks samenstel ling het hoofdbestuur uit zijn midden be noemde de heeren Van Gilse, Heeres en Smeenge. Herinnerd werd aan de vorming eener commissie, bestaande uit de heeren Kops, Roodhuyzen en Smeenge, ter voorbereiding van een blijvende hulde aan den te vroeg overledene mr. H. Goeman Borgesius voor alles wat hij voor de liberale zaak heeft ge daan. De hoop, dat de commissie voor het pro- pagandafo'nds naar wensch in haar arbeid zal slagen, is tot leedwezen van het hoofdbe stuur niet verwezenlijkt. Zij droeg toen haar taak over aan* het hoofdbestuur, dat deze zeer krachtig ter hand zal nemen, zoodra de nieuwe organisatie ral zijn tot stand geko men. Voorts werd herinnerd aan de besliste weigering der vrijz.-democraten om de con centratie in 1918 te continueeren. Vanaf dat oogenblik was er geen reden meer met an dere partijen in overleg te treden over de propaganda en is deze zoo krachtig moge lijk ter hand genomen. Reeds 31 ki esvereenigingen sloten zich aan met 1571 leden, andere overwegen aan sluiting, terwijl in alle kieskringen verbinding gezocht en verkregen is met partijgenooten om, zoodra de organisatie tot stand zal ge komen zijn, die over het gansche land te laten doorwerken. Ben woord van hulde wordt gebracht aan de mannen, die het hoofdbestuur in de pro paganda bijstonden, de heeren Eerdmans, Heerps, De Jong, Siebmga Mulder, De Mu- rant, Smeenge, Steggerda en Ament. De L. U. telt op het oogenblik 163 aangeslo ten vereenigingen met 16471 leden. De kiesvereeniging Odoom in Drente, zeer on langs tot de L. IL toegetreden, werd kort daarop door de vrijz.-dem. op de „Unie" „veroverd". Ten slotte wordt een woord gewijd aan Den Helder. Zoodra de vacature-de Meester ontstond, is op aandrang van de vertegenwoordigers der L. U. in het concentratie-comité een vergadering daarvan bijeengeroepen om met eenige heeren uit Den Helder, die advies over deze zaak wilden hebben, te conferee- ren. Het concentratie-comité was eenstem mig van oordeel, dat het district aan de L. U. behoorde te blijven en de Heldersche hee ren gingen daarmede accoord. Toch werd, tegen de verwachting in, een vrijz.-demo- craat in dat district candidaat gesteld. Met de beste wenschen voor de L. U. wordt dit jaarverslag gesloten, het laatste door den heer Roodhuyzen uitgebracht, die bij het hoofdbestuur zijn ontslag als secre taris heeft ingediend. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De vergadering ging daarna over in huis houdelijke zitting. Na afloop der huishoudelijke vergadering, die van half elf tot laat in den middag duur de, kwam bij de heropening der openbare zitting de volgende motie in behandeling „De algem. vergadering der L. U. enz., overwegende, dat de vrijzinnige beginse len den grondslag vormen van de drie be staande vrijzinnige partijen overwegende, dat samenwerking van alle vrijzinnigen in den lande op een vastomlijnd democratisch program in de toekomst moge lijk en noodig is overwegende, dat een afzonderlijke actie der drie vrijzinnige partijen in de toekomst tot schade van 's landsbelang en slechts na deel zou toebrengen aan de kracht waar mede het streven van de gemeenschappe lijke tegenstanders op politiek terrein moet weerstaan en bestreden worden, roept alle vrijzinnigen in en buiten de partijen op, hun -moreelen en waar mogelijk daadwerkelijken steun aan het tot stand brengen van de sa menwerking te verleenen besluit aan eene commissie op te dragen, in overleg te treden met de beide andere vrijzinnige partijen, ten einde, zoo mogelijk, tot de beoogde-samenwerking van alle vrij zinnigen in den lande te geraken." De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. - 9 De uitvoering van deze motie wordt opge dragen aan eene commissie van vijf perso nen door de vergadering werden aangewe zen de heeren Otto, Binnerts, Van Ketwich Verschuur en door het Hoofdbestuur daar aan toegevoegd de heeren Prof. Heeres en Mr. Rink. Bij de verkiezing van 2 leden van K«| hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren prof. mr. J. E. Heeres en mr. N. M. Schim van der Loeff werden de beida aftredenden herkozen. In de vacature mr. D- Fock is na herstemming gekozen prol. Eerdmans. Mr. E. J. van Raalte wenscht deze gele- genheid aan te grijpen den scheidenden secretaris, den heer A. Roodhuyzen, danK te brengen voor wat hii voor de Unie deed. De voorzitter van het hoofdbestuur "Sluit zich bij deze woorden aan. De voorzitter brengt nu deherziening der statuten en van het reglement aan de orde. Uit de vergadering werd het voorstel om alles wat op reorganisatie betrekking, heeft in een huishoudelijk^ zitting te behandelen en daarna in het openbaar tot de verkiezing van een voorzitter over te gaan. Aldus werd besloten, zoodat de vergade* ring nogmaals in comité generaal gaat. JfAAtsctiAppif tot ReTordering der Toonkunst. Onder voorzitterschap van den heer CK. E. H. Boissevain werd Zaterdag te Amster* dam de algemeene vergadering gehouden van de Mij. tot bevordering der Toonkunst. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den heer A D. Loman Jr., is het volgende ont leend Het aantal afdeelingen vermeerderde met één (Venlo) en bedraagt thans 33. Herin nerd wordt verder aan de instelling van een -qommissie, die tot taak lcreeg een onderzoek' m te stellen op het gebied van het muziek- auteursrecht. Het rapport van die commissie is inmiddels verschenen. Van de muziekbibliotheek hadden in het afgeloopen jaar 142 verzendingen plaats te gen 135 in 1915/16. Het aantal leerlingen op de muziekscho len bedroeg volgens de verslagen van de afdeelingen Alkmaar 62, Amersfoort 111, Amsterdam 529, Dordrecht 283, Goes 21, Haarlem 195, Den Helder 160, Rotterdam 611, Schiedam 28, Utrecht 334 en Venlo 86. Tot lid der bibliotheek-commissie werd gekozen in plaats van dr. Joh. Wagenaar, de heer Joh. Schoonderbeek uit Bussum. Tot hoofdbestuurder (voorzitter) ter ver vanging van den heer Cn. E. H. Boissevain, die niet hernoem-baar is, werd gekozen mr. D. Fock. Voor een keuze van secretaris, tot nu toe vervuld door den heer A. D. Leman Jr., wer den aanbevolen de heeren Loman en P. J. van Eek. De heer P. J. van Eek werd ge* kozen. Tot lid van het Kunstenaarsfonds werd gekozen de heer M. W. Petri. Hierna werd gepauzeerd. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat hij in de pauze met verschillende afge vaardigden heeft gesproken over den eenigs- zins verrassenden uitslag van de verkiezing van den secretaris. Het is hem daarbij ge bleken, dat men van oordeel was, dat de te genwoordige secretaris zijn plichten als zoo- danig goed vervuld heeft, maar dat men de betrekking van directeur van het Ned. Bu reau van Auteursrecht niet vereenigbaar acht met secretaris van deze vereeniging. De heer Van Eek heeft hans verklaard de benoeming niet aan te nemen. Het régie- ment zegt, dat nu een nieuwe stemming noo dig is over vier weken, waarvoor de candi- datij aan de afdeelingen zullen aangewezen, worden. De maatschappij is door deze verkiezing e ebt er in een impasse gekomen en het zal den nieuwen voorzitter brengen voor een moeilijke beslissing bij het aannemen van zijn benoeming. Het zou spreker aangenaam zijn thans reeds over te gaan tot een nieuwe verkie zing. De vergadering besloot echter de statuten te handhaven. Daarna was aan de orden het rapport der commissie inzake het onderzoek naar de bevoegdheid en de werkwijze van de in ons land gevestigde bureaux voor auteursrecht. Na hulde te hebben gebracht aan de sa menstellers van het rapport, in het bijzonder aan den secretaris, den heer S. Bottenheim, stelde de voorzitter voor het rapport thans niet te behandelen en het eerst in de afdee lingen te bespreken en in October daardoor een nieuwe vergadering uit te schrijven. Aldus werd besloten. Aan de orde kwamen vervolgens eenige voorstellen van financieelen aard. Een som van 900 uit de middelen van het Onder wijsfonds werd aan het hoofdbestuur toege staan, ten einde daaruit aan de afdeelingen, die het geven van' kosteloos zangonderwijs aan kinderen in haren kring wenschen te be vorderen, toelagen van 50 tot 100 te kunnen verzekeren. Verder werd 250 toegestaan uit de mid delen van het onderwijsfonds, teneinde uit die gelden het eventueel tekort der in den loop van het jaar te houden examens te kunnen dekken. Aangenomen werd een voorstel om 600 beschikbaar te stellen aan de afdeeling Am sterdam voor een violist tot voortzetting van zijn muziek-studiën aan het Amsterdamsch' Conservatorium. Ook werd aan de afdeeling Amsterdam een subsidie gegeven van 500 uit het af* dselingsfonds ten behoeve van de nieuw op te richten dramatische klasse aan het Con* servotorium onder leiding van den heer Jos» Tijssen. Hierbij werd de wenschelijkheid uit gesproken, dat zoo spoedig mogelijk wordl j overgegaan tot het instellen van cursussen^ j welke verbonden-zullen worden aan de irnK ziefcscholen tot opleiding van zangonderwijs zers op de lagere school- In de September-vergadering zal d-e-z# zaak verder ir> behandeling komen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2