ibinnenland/7 KOLONIËN. Duitsche medeplichtigen en een i ge Noor- wegers zijn gearresteerd. De Storting heeft zich met deze Duitsche samenzwering in geheime Atting bezig ge houden. Budapest, 25 Juni. (W. B.) De mi nister van financiën heeft in het huis van afgevaardigden gezegd, dat de inschrijvings termijn eerst heden afloopt, maar dat uit de bekende uitkomsten nu reeds blijkt, dat het Bucces dat van de vijfde oorlogsleening eenigszins te boven gaat. Dit is een bewijs, Üat het volk den ernst van den tijd verstaat en met rotsvast vertrouwen de toekomst te- gemoet ziet. P a i ii s, 2 5 Juni (Havas.) Op het ko- «akkencongres verklaarden gedelegeerden van het Amoer-district, dat zes milloen broe ders bereid zijn de zaak van de revolutie te verdedigen. De gedelegeerden van het Koe- ban-district betuigden daarmee hunne in stemming en voegdèn hieraan toe, dat zij zoo noodig met de wapens de voorloopige regeering zullen stetmën. Petersburg, 25 Juni. (Tel.-ag.) Het aantal naar hun korps terugkeerende deser teurs neemt dagelijks toe. Alleen via-Minsk passeerden sints den 28en meer dan 500 manschappen, waaronder talrijke militairen, die, bijjje mobilisatiein 19^4, zijn gedeser teerd. De gevallen, waarin de landbouwver- eenigingen de deserteurs uitleveren, worden steeds veelvuldiger. Stockholm, 24 Juni. (W. B.) Afton- bladet verneemt via Haparanda, dat de toe stand in de Ukraine steeds ernstiger wordt. Volgens de Russkoje Wolja hadden op den als openingsdag van het verboden Ukraini- sche militairen-congres bestemden dag ver scheidene vergaderingen en betoogingen plaats, w araan telkens werd deelgenomen door een Ukrainisch regiment. Er werden redevoeringen gehouden, die tot thema had-» den den strijd tegen de Moskowieten en de zelfstandigheid van de Ukraine. De Ukrai- nische troepen werden aangespoord zich niet naar het front te begeven, voordat de kwestie van de autonomie eene bevredigen de oplossing zou hebben gekregen. Uit Uman wordt geseind, dat daar een Ukrainisch kozakkenregiment is opgericht, hetgeen door een plechtige godsdienstoefe ning is gevierd. Washington, 24 Juni. (R.) Het Huis van Afgevaardigden heeft met 365 te gen 5 stemmen een wetsontwerp aangeno men, waarbij president Wilson gemachtigd wordt, controle uit te oefenen op de distri butie van levensmiddelen en brandstoffen en voor de inrichting van die contröle wordt 152.500.000 dollers toegestaan. Verder is een amendement aangenomen, dat het ge bruik van voedingsmiddelen voor de berei ding van sterke dranken verbiedt. Washington, 25 Juni. (R.) De Roo- de Kruis-campagne, die verleden week is ge voerd tot inzameling van TOO millioen dol lars, maakt goede vorderingen. In zes dagen zijn bijdragen ontvangen tot een gezamen lijk bedrag van 80 millioen. N e w-Y ork, 25 Juni. (Havas). De WaH Street, een orgaan van de Amerikaansche finencieele kringen, deelt mede, dat op de tweede Lyonsche jaarmarkt, die kort gele den gesloten is, Amerikaansche huizen voor 42 millioen dollars bestellingen hebben ge kregen. De koopers waren Franschen, Span jaarden. Nederlanders, Portugeezen en Skandinaviërs. Er werden voornamelijk za ken gedaan in machinerieën, plaatijzer voor machinerieën en voedingsmiddelen. 5 Het gëheele bedrag der gedurende de ker mis gesloten transactiën wordt op omstreeks 60 millioen dollars geraamd. P a r ij s, 2 5 Juni. (Havas). Er zijn confe- rentiën gaande tusschen de regeeringen van de geallieerden en de Vereenigde Staten, die waarschijnlijk zullen leiden tot eene vermin dering van de Transatlantische vrachttarie ven. Er bestaat mogelijkheid, dat door eene internationale overeenkomst de vrachtprij zen tot een normaal cijfer worden terugge bracht. Londen, 25 Juni. (R.) In het Lager huis vroeg Lynch of het Reuteragentschap op eenigerlei wijze door de regeering ge subsidieerd of geholpen wordt; of zijne be richten aan regeërings-contróle onderwor pen zijn, en of de censuur op zoodanige wijze wordt toegepast op de berichten van Reuter, dat zij er een partijdig karakter door kriigen. Bonar Law antwoordde, dat het Reuter- ege.uschap geen subsidie van de regeering ontvangt en dat de regeering in geen enkel opzicht zich bemoeit met de onafhankelijk heid van dezen dienst. Evenmin wordt er over zijne telegrammen eenige censuur uit geoefend, welke niet wordt toegepast op an dere nieuwsagentschappen en de bladen. Cork, -25 Juni. (R.) Een troep Sinn- Feiners, opgezweept door familieleden van Ban het front dienende manschappen, viel gisteravond het werfbureau aan. Er ontstond een ernstig oproer. De politie deed herhaal de charges en er werden troepen met ma chinegeweren opgeroepen. Tegen de met steenen werpende menigte nam de politie krasse maatregelen. Er werd gevuurd; een man werd gedood en een dozijn werden ge wond met de bajonet. Het oproer was te i middernacht gedempt. Warschau, 22 Jun. (W. B.) Sedert Benige weken is onder de studenten van de hoogescholen te Warschau verzet ontstaan legen de bepalingen van het uni versite its be- Btuir, dat hierin tot uiting komt, dat het betalen van collegegelden sedert het begin fran h«t semesier geweigerd wordt. De gouverneur-generaal von Beseier heeft Öerhafve gelast, dat de colleges op beide hoogescholen tot nadere order gestaakt moe ien worden- 1 De gezamenlijke gezanten van de Entente- j mogendheden hebben zich tot de Neder- landsche regeering gewend met het verzoek, dat aan den Nederlandschen gezant te Kon- stantinopel zal worden opgedragen bij Tur kije er op aan te dringen, dat een einde zal worden gemaakt aan de Jodenvervolgingen in Palestina ten gevolge van den oorlog. Oost-lndlê Indisch nieuws. De correspondent te Soerabaja van de N. R. Ct. seint Uit Koeta Radja wordt gemeld, dat een Atjeher den stationschef en twee assisten ten te Lho' Seumawé heeft verwond. De aanvaller werd met drie revolverschoten ge dood. Het Atjehsche volk gelooft, dat een Mo hammedaan, die op een dag der vasten (poeasa) een blanke doodt, in den hemel zal komen. Men seint aan hetzelfde blad uit Batavia: Naar aanleiding van zijn artikelen over de Russische revolutie in het Vrije Woord, waarin haat tegen de regeering opgewekt en revolutie gepredikt wordt, is tegen Snee vliet op grond van artikel 49 van het Wet boek van Strafrecht een vervolging wegens persdpbV' Dc* Staatscourant van 25 Juni bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot - directeur van en leeraar aan de R. II. B. S. te Amersfoort dr. G. van Rij, thans leeraar aan een Gemeentelijke H. B. S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam; tot leeraar aan de R. H. B. S. Ie Alkmaar A. Jonk, thans tijdelijk; od verzoek eervol ontslagen als burge meester van Vlieland J. Molenaar; van Beek en Donk C. Verhaak: van Ruurlo E. C. Schol ten: als gewoon hoogleeraar bij de Rijks Uni versiteit te Groningen dr. J. \V. Moll en be noemd als zoodanig in de faculteit der wis- en natuurkunde voor het onderwijs in de botanie dr. J. C. Schoute, te Bussum; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Heerenveen J. M. Houwen, thans te Drachten: tot leeraar aan de R. H. B. S. te Vecndam H. Roos Jr., thans tijdelijk; idem te Middelburg J. A. K. van Hasselt, met eer vol ontslag als leeraar aan de R. H. B. S. te Roermond, en A. F. L. Troll, thans tijdelijk leeraar bij de school te Middelburg; benoemd tot districts-opziener der lands- gebouwen P. L. Wijndels de Jongh te Amster dam. thans opziener le klasse; benoemd tot rechter in de rechtbank te Rot terdam rar. dr. A. J. Warren, hoofdambte naar ter gemeente-secretarie te Rotterdam; benoemd tot rijkslandbouwleeraar de tijde lijke adspirant-idem J. H. F. Deckers te Breda, K. B. Kluwing te Wageningen, en M. de Lange te Zutfen; tot rijles fuinbouwlceranr de tijdelijk adspirant idem H. Gerritsen te Maastricht; tijdelijk belast met de betrekking van referendaris aan het Departement van Kolo niën te Indische verlofsambtenaar W. C. van der Meulen. laatstelijk referendaris aan het binnenlandsch bestuur te Batavia. benoemd tot kantonrechter-pleatsvervanger in het kanton Wageningen met ingang van 25 Juni 1917, mr. dr. H W. C Bordewfjk, leeraar aan de Rijks- hoogere landbouwschool te Wageningen met ingang van I Augustus 1917, jhr. mr. O. J. Quintus, wonende te Oosterbeek, gemeente Renkura herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger: in het kanton Goor. W. Verwey Me jan !n het kanton 's-Hertogenbosch, mr. G M. van Leeuwen en mr. G. B. J. M. van Zmnicq Berg- mann in het kanton Terneuzen, J. Huizinga in het kanton Nijmegen, mr. W. A. van Bijlert; in het kanton Eindhoven, jhr. mr. Th. G. M. Smits van Oïjen in het kanton Hilversum, mr. H. F. H. Wil brink Hoitsema in best kanton Tiel, mr. E. J. J. van Lidth de Jeude in het kanton Haarlem, mr. A. H. J. Merens; in het kanton Appingedam, O. J. Hooft van Iddekinge in het kanton Zaandam, mr. J. F. E. Boele benoemd tot kantonrechter-pleatsvervanger in het kanton Terneuzen, mot ingang van T Juli 1917, L. Th. van Hasselt, betaalmeester te Ter neuzen toestemming verleend om tot 1 Mei I9T8 te Amersfoort te blijven wonen aan J. M. J. Bor- gerhoff Mulder, ontvanger der gemeente Hoeve laken Heden zal Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan Enschedé brengen in verband met de onlangs aldaar opgerichte padvin- dersvereenigng. In het Volkspark zal Z. K. H. een lunch worden aangeboden. Minister Cort van der Lin den. De ongesteldheid van Minister Cort van der Linden is zoo goed als geweken, zoodat verwacht mag worden, dat hij over enkele dagen zijn ambtsbezigheden weer zal kunnen hervatten. Audiënties. De gewone audiën ties van de Ministers van Oorlog en van Marine zullen deze week niet plaats heb ben. Consulaire dienst. De waar nemende consul der Nederlanden te Che- foo, dr. C. L. Ph. Lenz, is tijdelijk van zijn post afwezig. De waarneming van het con sulaat is opgedragen aan den heer B. van Exter, aan wien in de Nederlandsche taal geschreven kan worden. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de heer H. van Oordt van Lauwenrecht, benoemd consul-generaal met den rang van buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Santiago, voor belanghebbenden op Chi li zal te spreken zijn in een localiteit van het ministerie van Buitenlaadsche Zaken op Donderdag 28 Juni e.k., des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags yan 2 tot 4 uur. Staatscommissie voor de ontwikke ling voor fengdige personen. Bij kon. besluit is ingesteld een Staats commissie, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen omtrent hetgeen hier te lande reeds geschiedt in het belang van de ontwikkeling der jeugdige personen, daaronder te ver staan de jongens en meisjes van dertien tot achttien jaar, en zoo daartoe aanleiding blijkt te bestaan, hieraan voorstellen toe te voegen. Tot leden dezer Staatscommissie zijn be noemd: mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Arnhem, tevens voorzitter; A. H. Gerhard, Kd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Laren (N.-H.), te vens secretaris; J. van der Molen Tzn., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; mr. H. W. Blaupot ten Cate, schoolopzie ner in het arrondissement Arnhem, te Arn hem; H. Th. Cox, te Amersfoort, directeur der Hollandsche Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam. Aan deze Staatscommissie is toegevoegd als adjunct-secretaris: mr. M. van der Feen, te 's Gravenhage. Deze Staatscommissie zal haar vergaderin gen houden ter plaatse door den voorzitter aan te wijzen. Staatscommissie roor spoorweg personeel. Door het neutraal Verbond van Spoor wegpersoneel was een dubbeltal voor één zetel in deze commissie aan den Minister van Waterstaat opgegeven. Dit dubbeltal bestond uit de heerenD. G. G. Marga- dant, ambtenaar bij de H. IJ. S. M. te Hil versum, en P. de Haan, ambtenaar S. S., te Utrecht. De Minister koos, als nummer één, uit dit dubbeltal den heer D. G. G. Marga- dant. Wegens eene benoeming tot bouw kundig ambtenaar bij de gemeente Leiden, gaat de heer Margadent 16 Juli a.s. den dienst der H. U. S. M. verlaten en houdt met dien datum van rechtswege op lid der Staatscommissie te zijn. Volgens usance zou nu de heer P. de Haan dus als nummer twee de plaats van den heer D. G. G. Mar- gadant moeten bezetten. In eene bestuurs vergadering van het Neutraal Verbond, die Zaterdagavond j.l. plaats vond, deelde de heer P. de Haan die evenals de heer Margadant van dat bestuur deel uitmaakt mede, dat hij zich als candidaat van de Staatscommissie terugtrekt, teneinde daar door te bevorderen, dat een van het H. IJ. S. M.-personeel daarin plaats zal kunnen nemen. Waar door geen enkele organisatie buiten het Neutraal Verbond een ernstige candidaat voor een van het H. U. S. M.-per soneel en nog geen enkele beambte als nummer één werd gesteld, meende de heer P. de Haan de gelegenheid te moeten schep pen, dat een beambte wordt gekozen, die dan als eenigste H. U. S. M. personeellid in de Staatscommissie zou kunnen plaats ne men. Alhoewel het bestuur van meening bleef, dat rechtens de opengevallen plaats den heer P. de Haan toekwam, wenschte het zijn besluit te eerbiedigen en besloot aan de op 1 Juli a.s. te houden afgevaardigden- vergadering als nieuw dubbeltal voor te stel len de heeren: B. Coster en S. Veger, be ambten (electricien resp. hoofdconducteurs) der H. IJ. S. M. De kapitein P. van Asselt van de ar- ti'lerie is, naar wij vernemen, bevorderd tot majoor. De hygiëne in het leger. Naar aanleiding van een verzoek van den minister van Oorlog, heeft de opperbevel hebber de divisie-commandanten uitgenoo- digd de aandocht hunner onderhebbende troepen-commandanten te vestigen op de noodzakelijkheid dat de compagnies-com mandanten zich persoonlijk op ongeregel de tijdstippen des nachts er van overtuigen dat de troep aan de gegeven bevelen tot openhouden der ramen in de slaapgelegen heden gevolg geeft en dat ter zake genomen maatregelen worden herzien indien mocht blijken dat de temperatuur en de luchtver- versching in die slaapgelegenheid te wen- schen laat. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Delft, C. J. de Lussanet de la Sablonière, in specteur der registratie en domeinen te Delft en is de adjunct-commies bij het De partement van Koloniën H. L. A. Huguenin, met ingang van T Juli 1917, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toekenning i van wachtgeld. Ou d-m inister Van der Kaay. Onder vele blijken van belangstelling heeft de oud-minister van justitie, mr. W-. van der Kaay, Zondag herdacht, dat hij vóór 60 jaren geleden promoveerde tot doctor in de rechten aan de universiteit te Leiden. Een groot aantal vrienden en eenige tijd- genooten, onder wie prof. Blok uit Leiden, de oud-minister Van der Sleijden, commis sarissen van de Vereeniging voor hypothe cair krediet, kwamen den heer Van der Kaay persoonlijk gelukwenschen. Onder de vele bloemstukken, die den grijzen jubilaris waren toegezonden, was er ook een van laatstge noemde vereeniging. Ook gaven velen «do:-r telegrafische ge lukwenschen van^hun belangstelling blijk, o.a. de faculteit der rechtsgeleerdheid van de universiteit te Leiden en het collegium van het Leidsche Studentencorps, de burgemees ter van Alkmaar (in welke gemeente de heer Van der Kaay geboren en later rechter was), de vereeniging „Alkmaar's Ontzet", waarvan hij oprichter was, de rederijkers kamer „Bilderdijk" te Alkmaar en van de Alkmaarsche Courant, tot wier medewerkers mr. v. d. Kaay vroeger behoorde. Onder de vele schriftelijke gelukwenschen, mr. v. d. Kaay Zondag op 'zijn feestdag geworden, was ook een felicitatiebrief van mr. S. van Houten, den chef van het kabinet, waarin hij als minister van justitie zitting had, waarbij tevens werd medegedeeld, dat uitstedigheid den schrijver verhinderde per soonlijk zijn gelukwenschen te komen aan bieden. Lord Reay. Men meldt aan het Hbld., dat de bekende Engelsche staatsman Lord Reay (baron D. Mackay van Ophemert) thans in zooverre van zijn ongeval been breuk) is hersteld, dat hij Londen heeft kun nen verlaten om den zomer in Devonshire door te brengen. Op zijn leeftijd (Lord Reay is 78 jaar) deed zich het ongeval in den beginne zeer ernstig aanzien, doch zijn sterk gestel heeft ten slotte ook over dit ongeval gezegevierd. Nederland en de oorlog. Dnitscli-Encelache eon teren tie voor krijgsgevangen-wezen. Te 's-Gravenhage zijn aangekomen drie Duitsche en drie Engelsche autoriteiten op het gebied van krijgsgevangenwezen, met het doel om door bespreking een aantal uaarop betrekking hebbende quaesties spoe diger tot een bevredigende oplossing te brengen. t De besprekingen zijn heden door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken ingeleid in eene samenkomst aan zijn Departement, die ook werd bijgewoond door jhr. v. Vre- denburch. buitengewoon gezant, laatstelijk werkzaam bij het Nederlandsche Gezant schap te Berlijn in verband met de bescher ming der Britsche belangen in Duitschland. De Duitsche vertegenwoordigers zijn generaal-majoor Friedrich, Departements directeur aan het Ministerie van Oorlog, dr. Eckardt, Geheim Legati^raad bij het Minis terie van Buitenlandsche Zaken en Paul Draudt, majoor geplaatst bij het Ministerie van Oorlog. De Engelsche vertegenoordlgers zijn Lord Newton, onder-staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken voor krijgsgevangen- zaken, Sir Henry Belfield, generaal-majoor en Sir Robert Younger, rechter in het Hoog gerechtshof. Onze viiuBCtierij. De reeders van visschersschepen te LJmuiden hebben thans besloten, dat door loting het uitvaren der stoomtrawlers zal worden geregeld. De eerste 20 schepen ver trekken Woensdag a.s.; Donderdag en Vrij dag eveneens een zelfde aantal, terwijl Za terdag 40 schepen ter vischvangst zullen uitvaren. Schepen, die uitvoeren tegen het besluit tot stillegging der vloot, zullen na iedere af- geloopen reis één beurt worden terugge steld, daar die vaartuigen de bunkerkolen reeds hebben verbruikt, welke eerst na 1 Juli voor het bedrijf moet worden aangewend. Deze maatregel loopt tot 24 Juli a^. Aardappelen. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Naar aanleiding van een telegram uit Lon den aan het Holl. Nieuwsbureau, waarin be weerd wordt dat Holland de voor Engeland bestemde aardappelen te Rotterdam zou heb ben in beslag genomen, kan met de meeste beslistheid worden verzekerd, dat van een inbeslagneming der voor Engeland bestem de aardappelen geen sprake is. De voor uitvoer naar Engeland bestemde aardappe len van den ouden oogst blijven voor dat land beschikbaar, terwijl van den nieuwen oogst 25 voor Engeland beschikbaar is. Maar gelijk reeds gemeld heeft Enge land tot dusver bezwaar gemaakt tegen het afnemen van de bedoelde aardappelen, zoo dat het niet aan Nederland e wijten is, wan neer Engeland die aardappelen nog niet ont vangen heeft. Reuter seint ons uit Londen In het Lagerhuis zeide Bridgeman, als ver tegenwoordiger van het ministerie van Levensmiddelen, dat schikkingen waren ge troffen met Nederland om voor Engeland een deel beschikbaar te stellen van den aardappeloogst, waarvan werd gehoopt, dat het vóór den Engelschen grooten oogst ter beschikking zou zijn. In overleg met de regeering heeft de Groenten-centrale besloten, zoolang Enge land („overzee") zijn percentage van vroege aardappelen niet afneemt en dus de prijzen dern aardappelen zóó zijn, dat de telers on mogelijk uit kunnen komen, voor de eerste 3 dagen'2 ct. per K.G. bij te passen. Dit kost de Groenten-centrale een aanmerkelijk bedrag, dat tienduizenden gulden zal beloo- pen. DocN het verlangen om den aardappelen oogst te bespoedigen gaf in dezen den door slag. Varkens. Ten einde te kunnen voorzien-in de bin- nenlandsche behoefte aan varkensvlesch is het noodzakelijk, dat in de maand Juli 1917 alle varkens met een slachtgewicht van 100 K.G. of meer, met uitzondering van de fok- dieren ter markt worden gebracht, terwijl het voor een regelmatig verloop van de distri butie van varkensvleesch noodig is, dat de Vleeschvereeniging te 's-Gravenhage het aantal varkens wete. dat ter markt zal wor den gebracht Door Kouders van varkens is derhalve aan de Vleeschvereeniging te 's-Gravenhage zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 1 Juli a.», opgave te doen van het aantal hunner var kens, met een sladhvgewicUt van 100 K.Q, of meer, daaronder echter niet begrepen de dieren, welke bestemd zijn voor de fokkerij. Aan hen, die zoodanige opgave inzenden, zal dpor de Vleechvereeniging de plaats worden aangewezen, waar de bedoelde var kens in de maand Juli 1917 zullen moeten worden afgeleverd tegen een prijs van 1.25 per K.G. slachtgewicht. Waar bovenbedoelde maatregel mede noodzakelijk is voor het meest voordeelig gebruik van het beschikbare krachtvoer, is de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voornemens hen, die nalaten opgave te doen of weigerachtig zijn de varkens tèn verkoop aan te bieden onder vorenstaande voorwaarden, uit te sluiten van verdere ver strekking van veevoeder. Broodkaarten. De directeur van het Centraal Brood- kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van de 18de week loopt van 22 tot en met 30 Juni. K ip e i e r e,n. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft sub lo. zijner beschikking van 23 Juni j.l. aldus gewijzigd dat voor iedere hoeveelheid van 100 volversche kipeieren, waarvoor consent tot uitvoer wordt afge geven, voor de dagen 24 tot en met 30 Juni 1917 eene hoeveelheid van 60 kipeieren beschikbaar moet worden gesteld. Uitvoer van Tabak. Uit wel ingelichte kringen uit de ta bakswereld wordt het persbureau Vaz Dias verzekerd dat door den Minister in uitzicht zou zijn gesteld, de spoedige en voorloopi ge buitenwerkingstelling van het verbod van uitvoer van tabak, in dier voege dat consen ten voor een groote hoeveelheid voor den uitvoer bestemde tabak zou worden ver strekt. Het verwacht zelfs dat nog deze week een definitieve beslissing uit den Haag zal worden ontvangen. Voor elek 100 K.G. uit voer vrije tabak zal 6 per 100 K.G. wor den gereserveerd om de verliezen te dekken welke ontstaan door de beschikbaarstelling der benoodigde tabak voor de Binnenland- sche industrie. Een nieuwe maatregel. Tot voor korten tijd werden de uit de Scandinavische havens naar Nederland ko mende houtladingen gedekt door een door den ladingontvanger geteekend bewijs,, dat de lading uitsluitend voor gebruik in ons land gebezigd zou worden. Thans eischen de Duitschers ook een verklaring, dat het hout niet naar het Duitsche spergebied zal worden vervoerd. Misschien is het opbren gen naar Swinemunde van eenige houtboo ten niet vreemd aan het ontbreken van deze verklaring. Vliegen naar Stockholm. Het Volk meldt: Zondag is Vliegen als lid van het Internationaal Socialistisch Bureau voor eenigen tijd naar Stockholm vertrok ken ter aflossing van Troelstra en Albarda, die wegens de opening der nieuwe Kamer zitting tijdelijk terugkeeren. Over de grens gekomen. Te Oldenzaal is een Russische Feld- webel aangekomen, die uit een gevangen kamp in den Harz is ontvlucht en den tocht haar ons land in 31 dagen heeft gedaan. Twee andere Russische krijgsgevangenen, die met hem waren ontvlucht, werden in de nabijheid van de grens door Duitsche grens wachters gevat. Te Maastricht is èen uit Duitscheland ont vluchte Fransche krijgsgevangene aangeko men Verder kwamen er aan 2 Duitsche deserteurs en 1 Rus. Deze laatste had 2 K.M. gezwommen; hij is te Eysden door de grenswacht uit de Maas opgehaald. Te Nieuwe Schans zijn twee ontvluchte Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Te Broekheurne (gem. Lonneker) zijn twee Belgische onderofficieren en een Fran sche korporaal over de grens gekomen. Te Maastricht zijn nog 8 ontvluchte Rus sen aangekomen. Te Nieuwe Schans is een Duitsche sol daat over de grens gekomen. Smokkelaardoodgeschoten Te Ooy is in den acht van Zaterdag op Zondag de smokkelaar D. door een conv* mies doodgeschoten. Algemeene SFaatspartij. Naar wij vernemen bestaat het plan de naam dezer partij te veranderen in„Algemeene Bond van Onpartijdige Staatsburgers", waarop de Koninkl. goedkeuring is aange vraagd. De A. T. A. G. Men meldt ons uit Am sterdam Volgens eene mededeeling van het secretariaat van de „A- T. A. G" is in de ver gadering, Zaterdag 23 Juni in Parkzicht door de „A. T. A. G." gehouden, de vraag onder de oogen gezien of het wenschelijk zou zijn uit deze kortelings zoo spontaan opgekomen actie, die op een arbeidstijd van hoogstens 4 maan den kon terugzien, een blijvende organisatie te doen geboren worden. De algemeene opinie was, dat uit het op de oppositic-candidaten in 't al gemeen en op de A. T. A. G.-candidaten in 't bijzonder uitgebrachte aantal stemmen bij de onlangs gehouden verkiezingen, op te merken valt, dat inderdaad een sterk verzet in den lande aanwezig was en is tegen de wijze, waarop de grondwetsherziening tot stand werd gebracht in de eerste plaats en tegen het politiek gedoe, dat, naast het „loat-zitten-wat-zit-parool", bij de verkiezingen tot de afspraak leidde de zit tende candidaten door alle partij-gangers zoo veel mogelijk te doen steunen. Na een zeer le* - dige discussie, In welke richting deze nieuwe organisatie zich zou be wegen en welke hoofdlijnen ze daarbij te vol* gen had, werd besloten de daartoe te treffefl voorbereidende maatregelen en besprekingen op te drageu aan eene commissie, die onvem

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2