^^^ïTMrde Koningin-Moeder bracht he- ,2en in den namiddag een bezoek aan de 'stichting Oranje Nassau's Oord. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens a.s. Vrijdag 6 dezer voor eenigen tijd Haar Paleis te Soestdijk te betrekken. De Koningin-Moeder zal des ochtends ©.36 per Staatsspoor vertrekken. De Prins op Urk. Wij vernemen, 'dat Z. K. H. de Prins, op zijn tocht met het padvindersschip de Lichtstraal op de Zuider zee, een bezoek heeft gebracht aan Urk en daar aan een negental Urkenaars, die, toen in den afgeloopen winter de postboot „Ai ling van Geusou" zoo geruimen tijd in het ijs beklemd heeft gezeten, reddingsdiensten en andere hulp hebben verleend aan be manning en passagiers dier posiboot, me dailles heeft uitgereikt van de Noord- en Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van drenkelingen. Op den terugtocht heeft de Prins Volendam bezocht. De Prins naar Zwitserland. Pér Staatsspoor van 9.36 heeft gisteroch tend Z. K. H. de Prins de Residentie voor eenigen tijd verlaten, ten einde bergtochten in Zwitserland te gaan maken. De Prins werd vergezeld door den be kenden alpinist jhr. A. W. G. van Riemsdijk, hoofdredacteur van de Oprechte Haarlem- sche Courant. Den Prins werd uitgeleide gedaan door rijn adjudant, kapitein-luitenant ter zee jhr. von Mühler en generaal-majoor Koolemans Beynen, lid van het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis. De Minister van Oorlog, jhr. mr. de 'Jonge, ontving gisterochtend aan zijn De partement den militairen attaché van de Duitsche Legatie, luitenant-kolonel Renner. De Duitschegezant bij ons Hof, Dr. Rosen, is Zondag met een kort verlof naar Berlijn vertrokken. Tot voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuw geopende zittingstijdperk is mr. D. Fock door de Koningin benoemd. Kamer-vacature Oosterhout Tengevolge van het aannemen door den heer mr. dr. A. B.«G. M. van Rijckevorsel van zijn benoeming tot voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te 's-Hertogenbosch moet in het kiesdis trict Oosterhout een verkiezing plaats heb ben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Maandag 9 Juli e.k., de stem ming, zoo noodig, op Dinsdag 17 Juli d. a. v., de herstemming zoo noodig, op Dinsdag 24 Juli d. a. v. -K amerverkiezing Veendam. De minister van Staat, minister van Binnen landsche Zaken, overwegende, dat, ten ge volge van he* <3ot\ heer mr. o. tr-. oanes, van zijn benoeming tot grif fier van den raad van beroep (ongevallen verzekering) te Rotterdam, in het kiesdis trict Veendam een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bepaald, dat die verkiezing zal j5laats hebben op Maandag 9 Juli, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Juli, de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Juli. Officiersjubileum. Onder vele blijken van hartelijke belangstelling - waar bij H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins voorgingen herdacht de gepens. luitenant- generaal E. J. van Bel Zondag den dag waarop hij vóór 75 jaren werd benoemd tot officier-generaal. Van Bel mocht dit zeld zame jubileum, dat voor zoover bekend tot dusver eenig In de geschiedenis van ons officierskorps is in goede gezondheid vieren. Aan sympathiebewijzen in zijn herdenkings dag heeft het hem niet ontbroken. H. M. de Koningin deed Haren oudsten adjudant i. b. d. want deze eerepost be kleedt de generaal reeds sedert 1878 aan het Hof schriftelijk gelukwenschen, ter wijl Z. K. H. de Prins van zijne belangstel ling deed blijken door het zenden van een persoonlijk telegram. Ook de minister van Oorlog, mr. B. C. Jonge, zond een schrijven van gelukwen schen. En niettegenstaande er reeds meer dan dertig jaren verstreken zijn sedert het tijd stip dat generaal Van Bel de gelederen ver* liet, heeft de dag van gisteren bewezen dat bij geen vergeten persoonlijkheid is gewor den bij het leger en vooral-niet bij de gre nadiers en jagers, zijn vroeger regiment, waarvan hij als kolonel aan het hoofd stond na er in onderscheidene officiersrangen bij te hebben gediend. 7 0e verjaardag J. T. Creme r. Öok H. M. de Koningin heeft den heer Cre- tner een telegram van gdukwensch gezon den. De heer Cremer schonk 1000 aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Sant poort. De directeur-generaal van den Land bouw maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli 1917 als voorzitter van het college van directeuren der Rijks Landbouwproefstations Cs opgetreden de heer dr. D. Knuttel, te ^Maastricht; als secretaris blijft optreden de beer dr. D. R. de Bruijn te Wageningen. Dr. Kuyper. Dr. Kuyper is naar He Standaard meldt, wederom naar Lah- fnan s Sanatorium vertrokken. De gevolgen yan de gevaarlijke ziekte die hem in den aanvang van het jaar overviel, bleven nog Dp zoo bedenkelijke wijze nawerken, dat zijn artsen hem een volstrekte rust van enkele maanden en vxx>rtzetting van de medische behandeling voorschreven. Van correspon dentie zal hij zich dn deze maanden geheel moeten onthouden» J. J. de Jon gh. i Op bijna 71- jarigen leeftijd is te 'sGravenhage overle den de heer J. J de Jongh, referendaris van het kroondomein. Nederland en de oorlog. De scheepvaart oj.> «Sc Jioordzee» Men meldt ons uit Den Haag: Het is ons gebleken na het officieel bekend worden van de nieuwe afsluiting door Engeland van de Noordzee, dat dit be richt een ontstellenden indruk heeft teweeg gebracht in de kringen der scheepvaart. Immers door dezen nieuwen geheel on- verwachten maatregel van Engeland is niet meer of minder dan de geheele veilige vaart over zee naar het buitenland afgesloten. Tengevolge van de jongste Engelsche maatregelen toch in verband met de vroe ger reeds door Engeland en Duitschland ge nomen besluiten is van het geheele zuide lijke deel der Noordzee slechts veilig te be varen een smalle strook langs de Neder- landsche kust van Zeeuwsch Vlaanderen af tot de Zuidkust van het eiland Texel; uit den aard der zaak zijn de Nederlondsche terri toriale wateren ook benoorden dat eiland vrijgelaten, doch de banken steken daar zóó ver uit, dat voor zeeschepen en doortocht niet mogelijk is. Men hoopt vurig dat onze Regeering, die blijkens het officieele communiqué Enge land op het hoogst bedenkelijke van den maatregel gewezen heeft, moge gelukken door krachtigen aandrang op de Britsche regeering wijziging van den maatregel te verkrijgen. Naar aanleiding van de wijziging van de gevaarlijke zóne door de Britsche regeering, tengevolge waarvan de veilige vaargeul in de Noordzee binnen het gevaariijke zeege bied valt en dus alle scheepvaart om de noordkust van Engeland van en naar Ne derland onmogelijk zou worden na 4 Juli, heeft het N. v. d. D. aan eenige groote ree- derijen gevraagd, welke houding ten oprichte van dezen maatregel aangenomen wordt. De stoomvaart-maatschappij „Nederland" deelde mede, dat nog juist vóór dien datum twee booten van Amsterdam vertrekken om graan te halen. Voorloopig zal, zoo er geen verandering in den toestandl komt, geen boot vertrekken. Er zijn thans geen schepen op de thuisreis, die weldra deze geul zullen naderen. De meeste schepen bevinden zich bij de Amerikaansche wateren. De maat schappij wacht- voorloopig af tot welke re sultaten de Nederlandsche regeering bij haar onderhandelingen met Engeland zal komen. Ook de directie der Kon. Ned. Stoomboot- Mpij. deelde mede, dat zij een afwachtende houding aanneemt. Van deze maatschappij bevinden zich tegen 4 Juli, voor zoover na te gaan is, ook geen schepen in de nabij heid van de vaargeul. Uit IJmuiden wordt gemeld: De uitbreiding van de crpvnA^üV® «Ano ue ïNoorazee brengt niet alleen directe stagnatie in het uitvaren der stoomtreilers, doch bedreigt met groot gevaar de 80 tirei- lers, die verleden week zijn uitgevaren en niet vóór 4 Juli binnen kunnen zijn. Over deze belangrijke aangelegenheid zal dé reedersvereeniging heden een spoedver gadering houden. Ook de directies der Kon. Ned. Stoom- boot-Mpij. en van den Kon. Holl. Lloyd dee- len mede, dat zij een afwachtende houding aannemen. Van deze maatschappijen be vinden zich tegen 4 Juli, voor zoover na te gaan is, ook geen schepen in de nabijheid van de vaargeul. Bij de directie der scheepvaartmaatschap pijen heeft men de overtuiging dat de Brit sche autoriteiten niet bedoelen en nooit heb ben bedoeld onze overzeesche verbindingen af te snijden. Gisteren vertrokken nog van de Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" de vracht booten „Lombok" en „SumatTa". In een gistermorgen te IJmuiden gehou den bestuursvergadering der Onderlinge Oorlogsrisico-Maatsohappij is, in verband met de verklaring van de Engelsche Admi raliteit, besloten de verzekering der sche pen, die bij deze verzekeringmaatschappij zijn aangesloten, niet te doen ophouden. Het wordt aan de reederijen overgelaten, of ze de schepen zullen laten uitvaren of niet. De Nederlandsche regeering heeft tegen het uitvaren der visschersvaartuigen ook geen bezwaar gemaakt. TH» bommen op Zierikzee. (Officiéél). Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat de Britsche Regeering zich bereid verklaard heeft een nieuw onderzoek in te stellen naar de vraag of de op Zierikzee gevallen bommen door een Britsch vliegtuig geworpen konden zijn. De Nederlandsche Regeering heeft aan de Britsche aangeboden om haar de te Zie rikzee gevonden bomscherven te doen voor leggen en haar tevens verzocht aan een Ne'derlaridschen deskundige toe te staan bij het onderzoek van die scherven tegenwoor dig te zijn. De Britsche Regeering heeft ge antwoord, dat zij daartegen geen bezwaar hadderhalve zal de Luitenant-kolonel van den Generalen Staf C. van Tuinen zich voor het bedoeld onderzoek naar Engeland be geven. De Belgische en de Fransche Regeerin gen hebben in antwoord op de vraag der Nederlandsche Regeering of het mogelijk was dat het voorval te Zierikzee aan een Belgisch ef een Fransch vliegtuig te wijten is geweest, medegedeeld, dat blijkens ern stig ondeizoek die mogelijkheid was uitge sloten. De reis via Siberië. Te Den Haag Is een telegram ontvangen van dr. Widerhold nit Peking, die de reis naar Indië over Siberië beeft willen doen, luidendeafraden reis over Siberië zeer gevaarlijk. Dr. Widerhold maakte eertijds deel uil van de ambulance naar Rusland en maakte de reis naar Peking als koerier van bet Nederland sche gezantschap. Het telegram had 15 dagen noodig om zijn bestemming te bereiken. De Koningin der Nederlanden. Volgens een te Amsterdam ontvangen parti culier telegram, is bet stoomschip Koningin der Nederlanden, dat 6 Juni van Amsterdam naar Java vertrok, behouden te Colon, Pana ma-kanaal, aangekomen. (Tel.). Aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en handel heeft het volgend schrijven gezonden aan den burgemeester van Amsterdam in zake de rantsoeneering van aardappelen, in antwoord op een desbetreffend telegram van genoemden burgemeester, verzonden 28 Juni: In antwoord op uw telegram heb ik de eer u mede te deelen, dat de vraag of tot rantsoe neering van nieuwe aardappelen moet wor den overgegaan, noemaals ernstig door mij is overwogen. Ik blijf van meening, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord, en wel op grond van de volgende overwe gingen: Vroege aardappelen zijn zeer spoedig aan bederf onderhevig, zoodat zij zich voor dis tributie van overheidswege slecht leenen. Tot zoodanige distributie zou niet dan bij' hooge noodzakelijkheid kunnen worden over gegaan. Deze noodzakelijkheid zou dan al leen bestaan, indien de oogstverwachtingen ook maar eenigszins reden tot ongerustheid gaven. Dit is'echter niet het geval en er be hoeft niet aan getwijfeld te worden of de aanvoeren van vroege 'aardappelen zullen binnen enkele dagen meer dan voldoende de voorziening voor.het binnenland mogelijk maken. De moeilijkheden, welke zich tot nu toe voordeden, houden verband met de nood zakelijkheid om met het oog op de kolen- voorziening reeds op een veel vroeger tijd stip den uitvoer van vroege aardappelen toe te staan, dan in het vorig jaar. Dientenge volge meent 't groote publiek, dat in voor gaande jaren de aanvoeren op de markt be langrijk grooter waren dan thans, doch dit is geenszins het geval. Het vorig jaar waren de oude aardappelen omstreeks dezen tijd ook reeds verbruikt, terwijl eerst op 29 Juni de uitvoer van het vroege product werd toegestaan. De langdurige strenge koude van dezen winter en de lange regenlooze periode, die daarop volgde, waren oorzaak dat het gewas aanvankelijk enkele weken bij het vorig jaar ten achter was. Niettemin zijn sedert 27 Juni de totale aanvoeren op de veilingen reeds hooger dan die van 't afgeloopen jaar, hetgeen wel in verband staat met het feit, dat er meer land met vroege aardappelen werd bezet. De hoe veelheden, dóe op 27 Juni voor 't binnenland werden geveild, overtroffen zelfs die, welke op denzelfden datum van .het vorige jaar in totaal waren aangevoerd, wel was het bin- nenlandsch totaal op 28 .Juni lager dan op den 27sten, maar dit is een ge\k>lg van de omstandigheid, dat van dien dag af èn naar Engeland èn naar Duitschland moest wor den uitgevoerd. Waar de aanvoeren echter blijven stijgen, zal ook, niettegenstaande dien meerderen uitvoer, ongetwijfeld binnen enkele dagen de aardappelenvoorziening niet de minste reden tot klagen meer geven, vooral waar ook Friesland thans aan de markt komt. Tabak. Naar men uit Amsterdam meldt, is bin nen enkele dagen, als gevolg van de onder handelingen van minister Posthuma met be langhebbenden. de opheffing te verwachten van het verbod van uitvoer van ruwe tabak. Het uit de groote fabriekanten, mekelaars en groothandelaren gevormde comité heeft een na verschillende conferenties Vastgesteld schema ontworpen, waardoor voldoende ta bak voor de Nederlandsche nijverheid en tegen voor den „middenfabrikant" niet te hooge prijzen in het land zal blijven. De minister kan zich met de olgemeene strek king van het schema vereenigen, en ook de werkliedenorganisaties moeten er niet on gunstig tegènover staan. Ernstige ongeregelrtlieden te Amsterdam. Gistermiddag trok te Amsterdam een troep mannen en vrouwen langs de straten naar het Stadhuis om te spreken met den burgemeester. Toen de stoet terugkeerde, werden de deelnemers door eenige vrou wen, die stonden op het balcon van perceel 435, uitgelachen. De betoogers ontstaken hierover zoo in woede, dat ze een groote ruit van de zilversmidswinkel van Hoeken en Zonen, die in het benedenhuis is gevestigd, stuk sloegen en onmiddellijk de voorwerpen begonnen te stelen die in de uitstalkast lagen. Door het krachtig optreden van de firmanten bleven deze voor verderen dief stallen gespaard. Het is met bekend hoeveel er gestolen is. De politie was niet bij machte het volk te keeren. De stoet ging verder naar de Groenten- markt Hier tdrongen de vrouwen een pak huis binnen en nam al de aanwezige krop sla mede. De politie kreeg het per slot van rekening zoo met de betoogers te kwaad, dat ze met revolvers in de lucht moest schie ten. Gisteravond hadden in Amsterdam op de Gröentenmarkt ernstige onlusten plaats. Bereden pölitie moest herhaaldelijk chargee ren en met los kruit schieten. Om 12 uur arriveerden militairen, waarna de rust weder keerde. Erger was het op Kattenburg en Witten- burg. Militairen schoten met scherp, waar door vele- personen lichtgewond en een doode en vier zwaargewonden naar het Gasthuis gebracht werden. Hedennacht zijn 2000 militairen uit Haarlem aangekomen om de Gröentenmarkt af te zetten. Hedenmorgen 5 uur was alles rustig. Over het uitbreken van het oproer lezen wij het volgende in het Hbld: Omstreeks half zeven was men bezig voor loods AA op de GrQentenmarkt een schuit met aardappelen te lossen, die bestemd wa ren voor Engeland. Alle export-aardappelen trouwens die voor export bestemd zijn en in Amsterdam of Rotterdam gelost worden, zijn voor Engeland, omdat het Duitsche ge deelte rechtstreeks van de veilingplaatsen verzonden wordt. Het lossingswerk was den geheelen middag kalm in zijn werk gegaan totdat tegen het genoemde tijdstip plotse ling een drom vrouwen verscheen. Hoe? Vanwaar? Dat weet niemand, want de be- toogende vrouwen van den Dam konden om zoo te zeggen nog niet van de Groentemarkt terug zijn. De vrouwen hadden gemakkelijk spel, want er was daar ter plaatse op dat oogen- blik slechts een politie-agent, die, op lijfs behoud bedacht, hals over kop de vlucht moest nemen. De man ging assistentie ha len aan het posthuis aan de Ertskade en kwam met vier collega's terugmet geen ander resultaat dan dat ze nu, om een vol slagen steeniging te ontkomen, met z'n vij- fen de vlucht moesten nemen. Gedurende dien tijd was het vrouwvolk geheel de baas. Bij honderden tegelijk kwa men ze de eilanden afloopen uit de Groote en Kleine Kattenburgerstraat en ook van af het andere gedeelte uit de'Czaar Peterstraat en zijstraten. De zwaar beladen schuit was binnen een half uur tijd geheel leeggeplun derd. Juist zou men aan een tweede schuit beginnen toen het bootje van de Havenpo- lite verscheen en die tweede schuit wel ke voorzichtigheidshalve nog da£r de agen ten losgemaakt was en midden in de gracht dreef wist weg te sleepen. De menigte voelde zich echter de baas. Nu werden de verschillende loodsen be stormd. Sommige waren hermetisch geslo ten en ondanks al het rameien bleven de deuren gesloten. Maar op andere plaatsen ging het gemakkelijker en daar trachtte men nog weg te halen wat binnen het bereik viel.... Totdat verdere politieversterking en ook militaire hulp kwam opdagen. Toen waren de kaden spoedig schoongeveegd. Maar verder dan de kaden kwam de gewapende macht voorloopig niet. Op Kattenburg. In de Groote en Kleine Kattenburger straat was na 10 uur de bevolking der stra ten geheel de baas. Tot dat tijdstip reed de tram nog, maar daarna hield dat op. De brug over de Schippersgracht werd trouwens opgehaald. In de straten zelf werd niemand toegelaten die er niet thuis be hoorde. Mannen met hoeden op werden on middellijk als „verdacht volk" beschouwd en moesten op order van de nauwelijks gevorm de Kottcnburgerwacht rechtsomkeert maken. Van het Mariniersplein zelf was, zoo rap porteerde een lantaarnopsteker, wien door beide „partijen" doorgang werd verleend, de bestrating geheel opgebroken. En alles stond met steenen klaar, hing uit ramen en uit vensters. En wanneer de militairen weder een salvo deden hooren, pufte zoo waat ook van de andere zijde ter beantwoording van het vuur een revolver in de lucht. Aan de Ertskade. Aan de Ertskade, achter in de Czaar Pe terstraat en den tusschen gelegen verbin dingsweg ging het geruimen tijd heet toe. Ook hier week het opgewonden straatpu bliek maar ternauwernood voor de militai ren en de politie-agenten. Steeds weder drong de op relletjes beluste menigte naar voren. Maar weldra volgde hier van de zijde der handhavers van recht en wet een krachtig optreden. Toen men bemerkte dat men zich aan de losse salvo's niet stoorde, werd wer kelijk omlaag gericht. Het gevolg was dat een viertal jeugdige personen licht gewond werden. Juist kwamen we de Czaar Peter straat in toen een jongetje werd weggedra gen, bloedend aan alle kanten. Een paar^ andere gewonden werden in een café ge dragen op den hoek van de Blankenstraat. En even te voren was de le luitenant De Mol het slachtoffer van zijn plicht geworden. Omstreeks negen uur, toen het in de Czaar4 Peterstraat en vooral langs het einde van lijn 13 tusschen de luchtbrug en de straat zeer druk was een groot gedeelte van de schare, die op roof was uit geweest, was langs dien weg verwijderd, maakte het op dringen van het publiek het daar^noodza- kelijk om te schieten. De straat lag daar bezaaid met steenen, en een groot aantal opgeschoten jongens wierp uit de verte met steenen naar de militairen. Elke aankomen de tramwagen boette er eenige ruiten bij in. De genoemde luitenant van de infante rie, die zich bij zijn tToep moest voegen in de Rietlanden, werd, toen hij de tram ver liet, door het gepeupel gegrepen en op den grond geworpen. Zoo onverhoedsch was de aanval, dat den officier voor hij het wist, zijn sabel ontroofd. Hij had een ïeelij- ke hoofdwonde opgeloopen, toen hij door politie ontzet werd. In het gebouw van de Havenreserve werd de officier verbonden. Een uur later liepen we in de Czaar Pe terstraat. Het tramverkeer had opgehouden, de wagenbestuurders en conducteurs wei- eerden verder te rijden. En een agent voor het posthuis bij het begin van de Czaar Pe terstraat waarschuwde ons „Gaat u niet verderf" Maar we waagden het er op. Overal ston den de mannen en vrouwen aan de deur het voorgevallene te besprekn. Maar strijdlust was er op dat oogenblik niet. Totdat op een gegeven oogenblik de krijgstrompetten van een aanrukkende compagnie soldaten weerschalde. De soldaten teruggedrongen. Dienstweigering. Toen de troep de Czaar Peterstraat doon» marcheerde gebeurde er aanvankelijk niets. Maar hoe verder de soldaten kwamen, hoe rumoeriger bet werd. Links en rechts werd uit de ramen gegild „moordenaars, gooi jé geweren neerf" Nu en dan vloog een steen! tuschen den troep in. Dat was echter van slechts weinig beteekenis. De situatie kreeg echter een gansch ander aanzien toen voor den overv.eg van het spoor halt moest wor- den gehouden. Nu drong het publiek van alie kanten op, den troep in en omringde vooral de officie ren. De soldaten, onder wie klaarblijkelijk vele bekenden van de Czaar Peterstraat en Blankenstraatbewoners werden mori voor man bewerkt. Een oogenblik klonk het commando „legt aanf" Een gedeelte van de menigte stoof uiteen, vluchtte in winkels en in trapporta len. Maar een ander gedeelte bleef staan en de gevluchten kwamen nu ook terug. Daar stapt een soldaat uit het gelid en zegt: „ik verd... hetf" Daverend klinkt het gejuich. En voortdurend worden de anderen be werkt dat voorbeeld te volgen. Een meid hangt aan den arm van een soldaat. „Hein, dat doe je me toch niet aan!" En links en rechts klinkt het „Piet, Jan, denk er om, niet schieten op je kameraden hoor." Weer voegen zich een paar mannen bij cl© menigte en weer klinkt het gejuich. Waren de officieren niet zeker van de anderen? We weten het niet. Alles gaat op zoo'n oogenblik zoo snel. Maar plotseling klinkt het bevel „rechtsomkeert" en onder donderend hoerageroep keeren de militairen terug. In gesloten gelederen van vier waren ze gekomen, met de krijgstrompet voorop. Ver spreid over de geheele Czaar Peterstraat aanvaardden ze den terugtocht. Over de gewonden van hedennacht meldt het Hbld. nog: Door de zorgen van den geneeskundigrt dienst zijn één man en drie jongens opge nomen in verschillende gasthuizen, één met een schot in het hoofd, een zeer ernstig met een schot" in den lever, een met één beenfractuur en één met een hersenschud ding. Twee lieden werden door de auto brancard aangebracht, die na verbonden te zijn naar hun huis gebracht werden. Voorts zijn in de verschillende afdee- lingsgebouwen van den geneeskundigen dienst nog heel wat lichte verwondingen be handeld. Twee politieagenten, ernstig door steenen getroffen, werden aan ede politiebureeux verbonden men dorst hen niet te ven« voeren uit vrees voor het gepeupel! De bootwerkers aan de Mij. Nederland ongeveer 200, bobben hedenmorgen het werk neergelegd, bij wijze van protest in zake de aardappelkwestie. Ze waren bezig met het lossen van. de Boeton en de Krak»- tau. Ook hebben hedenmorgen de bouwvak arbeiders, werkzaam aan bouwwerken in de Lairessestraat en in de Linaeusstraat het werk neergelegd. De opgeheven mijnwe^kersstakiiiiff Gistermorgen zijn alle arbeiders weer aan het werk gegaen, zoowel in de Staats- als in de particuliere mijnen. De meeste militairen en marechaussees vertrekken. De voorzitter van den Alg. Ned. Mijnwer- kersbond zal deze week naar Den Haag ver trekken, om met den minister van landbouw omtrent den verderen loop van "zaken over leg te plegen. Over het weder aan het werk' ■zetten van de Belgische geïnterneerden, die naaT de kampen zijn teruggevoerd, wordt overleg gepleegd. Van de zijde van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond worden pogingen in het werk gesteld om allen weer naar de mijnstreek te doen terugkèeren. Apothekersstaking. Met in gang van gistermiddag 2 uur hebben de „Amsterdamsche apothekers, leden van het Departement Amsterdam der Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, geweigerd recepten klaar te maken voor de leden van Ziekenfondsen, behalve A. Z. A. De oorzaak van deze staking is, dat de besturen van de ziekenfondsen niet willen toegeven aan de eischen van het Departement en dat zij zich bovendien contractueel hebben verbonden aan de apotheken, die door het Departe ment zijn uitgesloten. De staking omvat 43 apothekers, die te zamen 130 assistenten in hun dienst hebben. Zij maakten te zamen 8000 recepten klaar voor de leden van dé ziekenfondsen waarmede nu de strijd is uit gebroken. Die recepten zullen nu klaar ge maakt moeten worden door 7 apotheken mei de 20 assistenten. Aldus vertelde aan het Hbld. een der be». stuuisleden van het Departement. „Maar", vroeg een vertegenwoordiger van dit blad, „kunnen nu die Ziekenfond sen niet tegen gewone betaling de recepten klaar laten maken. „Neen, was het antwoord, „dat doen we niet!" „Dus laat u de menschen kalmpjef dood gaan?" „Alleen in dringende gevallen, voor* namelijk des nachts, zullen we helpen!" Groote brand te Aalsmeer. Gisteren kwart over drie brak door onbekende oorzaak te Aalsmeer brand uit in' het middengedeelte van den Uiterweg, waar. de kweekerij gevestigd is van de firma Ke&* sen. In korten tijd was het woonhuis tot den grond toe afgebrand; inmiddels waren dé vlammen overgeslagen naar de overzijde van den weg, waar de woning van den bloem- Jcweeker, den heer Maarssen» eveneens H

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2