^BINNENLANDS maakt in Rumenië ter inspectie van het Öoor de centrale troepen bezette gebied. De deelnemers aan de plaatselijke opneming kwamen te Bukarest bijeen en hebben over eenstemmend verklaard, dat de oogst in Ru- menië buitengewoon groot is en hunne ver wachtingen overtroffen heeft. Zij wenschen ■lechts dat wagens en paarden beschikbaar worden gesteld voor het vervoer van den oogst naar de sleepbooten in den Do- rau. Petersburg, 2 Juli. (R.). De troepen liebben alle anarchisten, die de villa van generaal Doernowo bezet hielden, omsingeld en gevangen genomen. New-York, 2Juli. (R.). In Saint-Louis (Illinois) zijn onlusten ontstaan, doordat negen werklieden uit de zuidelijke staten waren ontboden ter vervanging van stakende blanke werklieden. De gouverneur moest «uilitietroepen ontbieden. Een politieagent werd gedood door de negers, van wie twee neergeveld werden door de menigte, die trachtte aan de militie wapenen te ontnemen om de negers te kunnen aanvallen. Londen, 3 Juli. (R.) Een pak diaman ten, dat geadresseerd was aan een bank in bet Eastend van Londen, is heden ten be hoeve van de Kroon, voor den rechter op geëisoht. Een Hollandsche Rus, Schamis ge naamd, heeft uit Scheveningen diamanten gezonden Ier waarde van 033 aan een zekeren Weinbaum. Het pak werd geopend dn het bureau van den censor; het bleek ■diamanten uit Duitsch ZW.-Afrika te bevat ten, die afkomstig waren uit Antwerpen, dat ■door de Duitschers bezet is. De jury deed uitspraak ten gunste van de Kroon en beval, dat de steenen moesten worden verbeurd verklaard Londen, 3 Juli. (fc). De arrestatie wordt bericht van Alfred Hagn, een in Lon den wonende Noorweger, die beschuldigd wordt van spionage ten behoeve van Duitschland. De zaak wordt beschouwd als van ernstigen aardzij zal behandeld wor den voor een krijgsraad. P e k i n g, 3 J u I i. (R.) De toestand is rus tig, ofschoon een deel van de bevolking in geprikkelde stemming verkeert. De vlaggen met de draken wapperen door de geheele stad, overeenkomstig een order der politie. Tweede telegram. Generaal Chen- gahrun is benoemd tot onderkoning van Dhihli en keizerlijk commissaris, vice-presi dent Tzergkuodhend is benoemd tot onder koning van Kbengen en Zbangsi en keizer lijk commissaris van Zuid-China. Alle oude officieele titels en namen in de regeerings- departemer.ten zijn hersteld. Verspreide Bcrlohtew. B e r 1 ij n3 Juli. (W.-B.). Professor dr. Albert EulenbuTg, „geheime Medizinalrat", een beroemde zenuwarts, is heden middag hiern a langdurig en zwaar lijden gestorven. Een typisch staaltje van censuur. De Daily News vermeldt een typisch staaltje van censuur. Een der voornaamste Parijsche bladen van recenten datum bevat ee nartikeltje, beginnende: „Wij hebben van den prefect van politie sooeven het volgende ontvangen met het Yerzoek, het te publiceerenDe rest is wit: de prefect is klaarblijkelijk gecensu reerd! De uitgever schreef er laconiek bo ven: „Een nieuwigheid". (Nouveauté). Madame Steinheil her trouwd. De bekende ford Abinger, En- gelsch marine-officier en een geziene figuur in de rechtswereld, is, naar de Times mede deelt, in het huwelijk getreden met Madame Steinheil, die zooals men zich herinneren zal, de vertrouwelinge van den president der Fransche Republiek Felix Faure was en ver dacht werd van moord op haar moeder en op haar echtgenoot, den bekenden schilder Steinheil. De Times brengt in herinnering, dat de verdedigers destijds hebben getracht de on schuld hunner cliënte aan te toonen door de bewering, dat de werkelijke moordenaars eenige geheime staatsstukken zochten, wel ke de president der Republiek aan hare be waring had toevertrouwd. Madame Stein heil is ten slotte vrijgesproken, doch gaf er de voorkeur aan Parijs te verlaten, en nam haar intrek in Londen, waar zij onder den aangenomen naam van Madame de Se- rignac leefde. Onder dezen naam is zij thans Ooi: opnieuw in het huwelitlc getreden. De Staatscourant van 3 Juli bevat o.a. de volgende Kon. "besluiten: .^noemd tot notaris te Elburg mr. G. A. Hoefkarner, candidaat-notaris aldaar; tot lid van het Hof van Justitie in Suri name nu. L. J. Rietberg, gouvernements secretaris in genoemd gewest; op verzoek eervol ontslagen dr. G. van Hasselt, leeraar aan de R. H. B. S. te Middel burg; benoemd tot burgemeester van St. Geer- truid E. J. H. Wolfs, secretaris; van Spaarn- dam J. A. Bakhuizen; van Zuid-Scharwoude fhr. A. L. van Spengler; van Ruurlo A. E. v. Arkel, met eervol ontslag als burgemees ter van Hoevelaken; van Voerendaal J. H. Dautzenberg, secretaris; van Alen, Maren en Kessel N. F. Pompen, secretaris; op verzoek eervol ontslagen R. ten Raa, «ls schoolopziener in het arrondissement Leiden; benoemd als zoodanig J. Baak, te Leiden, met eervol ontslag als schoolopzie ner in het arrondissement Hillegersberg; benoemd tot hoogleeraar in de afdeeling weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het onderwijs in «le brugbouw en de leer der belangrijkste ijzerconstructies N. C. Kist, civiel-ingenieur, Inspecteur van het ijkwezen te Den Haag; op verwek eervol ontslagen W. W. Kno»h, directeur van het telegraafkantoor te s Her togenbosch. Koninklijk bez _<^e kop Oran je N a s s a u's Oord. H. M. de Koningin Moeder bezocht Dinsdagmiddag het Sanato rium Oranje Nassau's Oord- Het gevolg van H. M. bestond uit freule Van Ittersum, hof dame, graaf van Limburg Styrum, kamer heer en jhr. mr. dr. W. Röell, kamerheer en tevens secretaris van den Raad van Com missarissen van Oranje Nassau's Oord. Te drie uur kwam H. M. aan het sanatoriiim aan, waar zij werd ontvangen d%er den ge neesheer-directeur, den heer dr. A. Schuld en den rentmeester, den heer J. Hüpscher. In de stichting ging alles zijn gewonen gang. H. M. doorwandelde het geheele sanato rium, terwijl zij aan alle patiënten chocolade uitreikte en aan de bedpatiënten bovendien nog bloemen. Na de rondwandeling rustte H. M. eenigen tijd uit in de kamer van de adjunct-directrice mej._ Tjassens, waar ook mevr. Schuld aanwezig was en werden eeni- ge ververschingen aangeboden. Te ruim 5 uur vertrok H. M. per auto naar Arnhem. Prins Hendrik. Blijkens te Den Haag ontvangen bericht is Z. K. H. de Prins in goeden welstand te Zurich aangekomen. Leserliorvormiiicr lit Nedcrlandscb- Iudië. Bij Koninklijk besluit van 3 Juli 1917, no. 27, is den gepensionneerden luitenant-ge- neraal-titulair van het Nederlandsch-Indi- sche leger C. H. van Rietschoten, opgedra gen zich op een nader door den minister van Koloniën vast te stellen datum naar Nederlandsch-Indië te begeven, ten einde den gouverneur-generaal persoonlijk voor te lichten aangaande de bedoelingen der Re geering met betrekking tot de hervorming van het leger in Nederlandsch-Indië, inzon derheid nopens de invoering van den ver plichten krijgsdienst, èn zich verder ter be schikking te stellen van den Landvoogd, die gemachtigd wordt hem onder toekenning van den titel van regeeringscommissaris, onder zijne rechtstreeksche bevelen, des geraden, opdrachten te verstrekken in ver band met de voorbereiding van die hervor ming. De Duitsche gedelegeerden van de thans gesloten Duitsch-Engelsche conferen tie nopens krijgsgevangenen zaken hebben Maandagmiddag hun opwachting gemaakt bij Minister Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den ministerraad. Gisterochtend zijn de Duitsche gedele geerden naar hun land teruggekeerd. Naar wij vernemen, blijft mr. F. R. J. Du bois benoemd tot Referendaris bij het De partement van Landbouw enz. als 1ste secre taris toegevoegd aan de commissie van Bij stand in zake de uitvoering van de Distribu- tiewet 1916. De Burgemeester van Me- d a n. D. baron Mackay, oud-burgemeester ven Voorburg, heeft de uitnoodiging van den Minister van Koloniën om burgemees ter van Medan te worden, aangenomen. De heer Mackay zal de eerste burgemees ter in Oost-Indië buiten Java worden. (N. R. Ct.) Nederland en de oorlog. De uitbreiding Tandde gevaarlijke zone. Officieel. Ten vervolge op de be kendmaking van 30 Juni 1.1. betreffende de uitbreiding van de door de Britsche regee ring gevaarlijk verklaarde zóne in de Noord zee, deelt het Ministerie van Buitenlandsche Zaken mede dat de Britsche Staatssecreta ris voor buitenlandsche zaken aan Hr. Ms. gezant te Londen heeft toegezegd zich on middellijk met de admiraliteit in verbinding te zullen stellen naar aanleiding van de door de Nederlandsche regeering gemaakte opmerkingen. Gistermiddag ten 3 ure heeft 'n bui tengewone Ministerraad plaats gehad, waar in, naar wij meenen te weten, onder meer de uitbreiding van de gevaarlijke zóne in de Noordzee, een onderwerp van behande ling uitmaakte. Onze Scheepvaart. Met een volle lading mais keerde het stoomschip „Drechterland" van den Kon. Holl. Lloyd van Buenos-Ayres, waarheen het 20 December van het vorige jaar van Am sterdam vertrok, gisteren te Umuiden terug. Naar Java staken dien dag de vrachtboo ten „Sumatra" en „Lombok"' van de Mij. Nederland van IJmuiden in zee. De Amstelland. Van den gezagvoerder van-het s.s. „Am stelland" van den Kon. Holl. Lloyd is be richt ontvangen, dat hij, nadat zijn schip was getorpedeerd, m^t de geheele bemanning veilig in Engeland is aangekomen. Interview met lord Derby. Gedurende de laatste weken zijn er in de Duitsche pers herhaaldelijik verklaringen voorgekomen, dat die Duitsdhe flank in Vlaanderen bedreigd wordt door de Engel-" schen en dat Engeland een marine-aanval op de Belgische kust beoogt en trachten zal Duitschland door Nederland heen een slag toe te brengen. Naar aanleiding hiervan heeft de Londen- sohe berichtgever van het Hbld. den En- gelschen minister van oorlog Lord Derby mogen interviewen, die hem met de grootste hartelijkheid ontving. Lord Derby logen strafte de bovenbedoelde geruchten met na druk, verklaarde dat er geen verandering, van welken aard ook, gekomen was in de vriendschappelijke betrekkingen met Neder land en dat er geen sprake van was dat En geland zal trachten over Nederland Duitsch land te bereiken. Zoolang Nederland onzij dig is, zal Engeland zijn neutraliteit eerbie digen. Engeland denkt er niet aan de Schel de op te varen. Engeland eerbiedigt Nederland juist o m- d a t het zijn neutraliteit handhaaft. Ik kan u stellig verzekeren zeide lord Derby dat wij niets zullen doen om Ne derland te bewegen zijn onzijdigheid op te geven. Laat uw lancLgoed uitzien, wi e dit zou trachten. Er dreigt Nederland geen ge vaar aan de zee-zijde, maar wel aan de land zijde. Geloof mij, er bestaat in de politieke kringen in Engeland en zeker niet in mi litaire kringen niet het minste g-evoel van onwelwillendheid jegens uw land. Wij won- sohen niets anders dan met Nederland op zoo vriendschappelijk mogelijken voet te blijven; wij hopen zelfs dat onze vriend^ schappelijke betrekkingen na den oorlog nog krachtiger zullen worden dan zij reeds zijn. Als er ooit in Nederland eenige ongerust heid heeft bestaan naar aanleiding der Duit sche pers, dan kam ik uw kndgenooten ven- zekeren, dat deze ongerustheid overbodig is." Varkensvleesch. Omtrent een onderhoud dat de presidente der Véreeniging van Huisvrouwen dezer da» gen met den directeur van de Vleeschver- eeniging had, betreffende de distributie van gezouten varkensvleesch, wordt gemeld, dat bleek dat de te distribueeren hoeveelheid ruimschoots voldoende is om in de bestaan de behoefte te voorzien en dat hetvleesch op dezelfde wijze wordt uitgesneden, waar op het gewoonlijk in ongezouten toestand In den handel wordt gebracht. Tevens werd haar op ha«rr verzoek naar inlichting nog medegedeeld, dat in den eersten tijd het varkensvleesch niet anders dan in gezouten toestand verkrijgbaar zal zijn. Gebakken visch. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld een maximumprijs voor Regeerings-visch in gebakken toestand van 80 ets. per K.G. Ruwe tabak. Bij Kon. Besluit van 3 Juli is Ret verbod van uitvoer van ruwe tabak, uitgevaardigd bij K. B. van 20 April 1917, tijdelijk opge heven. Verbouw van koolrapen en knollen. Met het oog op de zeer ongunstige voor uitzichten van veevoedervoorziening in den aanstaanden winter heeft de minister van L., N. en H. Bepaald, dat de beperkendë voorschriften in zake den verbouw van som mige grove tuinbouwgewassen, vastgesteld ingevolge art. 7 der Distributiewet 1916, niet van toepassing zullen zijn op den ver bouw van koolrapen en knollen, geteeld als nagewas na karwijzaad, koolzaad of vlas. De verbouw van koolrapen en knollen na ge noemde gewassen ls derhalve geheel vrij, evenals zulks ten aanzien van d'en verbouw na grenen, bloembollen en vroege aardap pelen reeds bepaald was. Intusschen zij opgemerkt, dat de verbou wers van koolrapen en knollen en evenzeer diie van pa arde peen, voederbieten en der gelijke er niet op zullen kunnen rekenen deze producter ~eheel of gedeeltelijk te kun nen uitvoeren. Daar in den afgeloopen win ter de hierbedoelde voederartikelen door verbouwers en handelaars zijn vastgehou den, in de hoop vergunning te zullen be komen, zijn zeer groot e parti jen daarvan tot bederf overgegaan. Maatregelen zullen wor den genomen om te voorkomen, dat dit zich in den a.s. winter zal herhalen. Vermoedelijk zullen alle voorraden, die niet voor eigen vee benoodigd zijn, in be slag worden genomen en voor veevoeder ge distribueerd worden. Met deze distributie zal dan reeds in den aanvang van den.win ter een begin worden gemaakt. (Stot.) Steenkolen voor de 1 a n d b o u w. De Groninger Maatschappij van Landbouw ontving van het Rijkskojendistributiebureau bericht, dat begin Juli door bemiddeling van de Brandstoffencommissies steenkolen ter beschikking zullen worden gesteld van de stoomdorschmachlnevereenigingen. Kaarsen en Schemerlichten. .De Toewijzingscommissie voor kaarsen, schemerlichten en dergelijke. Parkstraat 109 's-Gravenhage, vestigt er de aandacht op, dat zij ,die kaarsen óf schemerlichten be hoeven, him aanvragen daartoe moeten rich ten tot den burgemeester hunner woon plaats. Alleen industrieelen en eigenaars van bedrijven, -die de grondstoffen, paraffine en stearine voor hun bedrijf noodig hebben, kunnen van de Toewijzingscommissie een aanvraagformulier voor die artikelen ont vangen,'hetgeen ook reeds door middel van advertenties in de bladen werd bekendge maakt. Verscheping van sterke dranken naar Nederland. De N. O. T. verkeert weder in de moge lijkheid consenten te verleenen voor den aanvoer van whisky, rum, cognac en Fran- schen brandewijn. Consenten voor deze artikelen gedateerd tusschen 2 September 1916 en 2 Juli 1917 zijn vervallen. Maatschappij ran Nijverheid. In de Zaterdagmorgen voortgezette vergade ring werden tot leden van het hoofdbestuur ge kozen de heeren H. Heldring, Amsterdam, J. F. C. Bunge, lid van de directie der Staatsmijnen in Limburg, en mr. J. C. L. Vlaanderen te Heem stede, welke laatste bij acclamatie tot voorzitter werd herkozen. Vervolgens kwam aan de orde het volgende voorstel van den donateur mr. J. M. Steffelaar te 's-Gravenhag® luidendede 140ste iaarliik- sche algemeene vergadering noodigt het hoofd bestuur uit er bij de regeering op aan te drin gen dat inzake de electriciteitsvoorziening van ons land een plan worde ontworpen, waarin wordt vastgesteld in hoeverre door den staat zal worden deelgenomen aan de productie en de distributie van electriciteit, teneinde deze zoo goedkoop mogelijk voort te brengen en te le veren en dat wettelijke maatregelen worden ge troffen om tot uitvoering van dat plan te ko men. Aon het debat werd deelgenomen door de heeren Lulofs, Amsterdam; Hofstede Crul, Hengelo; Smit Kleine, Arnhem; Bellaar Spruyt, Amsterdam en Van Groningen, Deventer. Ten slotte werd een motie van het departe ment Den Haag (waarmede oolfe de heer Steffe laar zich vereenigde) aangenomen, luidende De algemeene vergadering, gehoord de discus sie, overwegende, dat voor een economische voorziening van electriciteit voor ons geheele land volgens een vast plan zal moeten gewerkt, spreekt de wenschelijkheid uit, dat een electri- citeitsraad door de regeering wordt in het leven geroepen tot het vaststellen van plannen en het leiding geven aan de ontwikkeling der electri- citeitsbedrifven. Ten slotte werd Enschedé aangewezen als plaats voor de volgende vergadering. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Veiligheidsmuseum. In het af geloopen kwartaal werd deze permanent^ tentoonstelling, ter voorkoming van ongeval len en ziekten bij den arbeid en van de hygiëne van het arbeidersgezin aan de Hobbemastraat 22, te Amsterdam, bezocht door 2011 mannelijke en 501 vrouwelijke personen. 16 maal werden groepen perso nen, die gezamenlijk het museum bezochten, rondgeleid. Het museum is geopend op werkdagen, behalve Woensdag, van 104 uur, Woens dagavond van 79 uur en den len en 3en Zondag van elke maand van I4 uur. Toegang en inlichtingen kosteloos. De ongereseldlieden te Amsterdam Door den burgemeester is bepaald, dat voorloopig, in verband met den toestand, be toogingen van welken aard ook in het open baar niet kunnen wofden toegelaten. De politie heeft dan ook strenge orders ontvan gen betoogingen niet toe te laten en bij blijkbaren onwil met kracht op te treden. Naar gemeld wordt ligt tengevolge van proteststakingen het geheele havenbedrijf stil. De arbeiders, behoorende tot de haven- reserve, hebben geweigerd hun boekje te laten afstempelen. Bij de Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappij hebben ongeveer 1000 man het werk neergelegd. De groentenmarkt was gisteren zwaar be zet door soldaten en politie. De toegangen tot de markt waren door posten afgesloten. Elke post bestaat uit twee soldaten en een politie-agent Wie niet beslist op de markt moest zijn, werd niet toegelaten. Een deel der kade, waaraan eenige gesloten schuiten gemeerd lagen, was geheel" afgezet. De spoonvegovergangen naar de Rietlan den aan het eind der Czaar Peterstraat wor den door soldaten en politie bewaakt. Ook de luchtbruggen zijn voor het gewone ver keer gesloten. Wie er dringend door moet, moet eerst op het politie-bureau op de Oos tenburgergracht een pas halen. Een lange rij van gegadigden wachtte voor het bureau op de beurt om zoo'n papiertje te veroveren. Gistermorgen had een deputatie, bestaan de uit de heeren de Mirenda van d?n Amsterd. Bestuurdersbond, Joosten van de Amsterdamsche Federatie der S. D. A. P., en Content van de Arbeiders-cooperatie „De Dageraad", een onderhoud met de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, Nijverheid en Handel, in verband met de aardappel-crisis te Amsterdam. De minister van landbouw deed, volgens mededeelingen van de deputatie, de toezeg ging, dat er heden en volgende dagen een 15 20 waggons aardappelen naar Amster dam gezonden worden. Voor deze week wordt de prijs verlaagd tot 11 ct. per K.G. De volgende week zou door ruimere aan voeren de prijs vanzelf dalen. De onlusten in Amsterdam zijn gister avond sterk toegenomen. Op Kattenburg zijn magazijnen geplunderd, terwijl vanuit de huizen werd geschoten. Militairen en politie hebben verscheidene salvo's gelost. Vier personen werden gewónd, van wie een ern stig. Een eskadron huzaren is gearriveerd. De toestand blijft steeds ernstig. Op de Elandsgracht bij de groentenmarkt zijn een sigarenwinkel en een zilversmids winkeltje geplunderd. Politie en militairen werden met klinkers geworpen, waarop sal vo's werden gelost. Drie personen werden gedood en acht gewond, van wie een zeer ernstig. Op andere plaatsen in de hoofdstad wer den winkels geplunderd. De militairen zijn daar den toestand meester. Omtrent de plunderingen van pakhuizen en winkels die gisteren hebben plaats gehad lezen wij het volgende in het Hbld.: Den geheelen middag was het op de eilan den Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg vrij rustig geweest* Wel dromden de vrou wen hier en daar samen, maar er gebeurde niets. En op verschillende plaatsen bleven de vrouwen geduldig wachten voor de aard- appeWinkels totdat de winkelier van de Doklaan terug kwam. Voor zoover wij kon den nagaan had de verkoop overal zonder stoornis plaats. In den namiddag alleen drong plotseling een aantal vrouwen een slagerswinkel in. de Kleine Wittenbirrger- straat binnen en roofde daar wat te róoven viel. Bij het verschijnen van de politie was het gepeupel spoedig verdwenen. Een mili taire patrouille werd nu voor de deur ge plaatst. Voorloopig bleef het weder kalm. Tegen half negen begonnen echter «en troepje op geschoten jongens, kinderen haast nog, t« morrelen aan het slot van het pakhuis van koloniale waren van den heer Strüven aan de Kattenburgerkade. 't Ging eerst niet vlug genoeg en nu kwam er hulp van ouderen. Plotseling vloog de deur open en als razen- den stormde het gepeupel naar binnen. Al- lees wat daar binnen was als kistjes met vij gen, chocolade-tabletten, suiker, stijfsel, al les wat men grijpen en vangen kon werd medegenomen. En veel wat weggegaai werd viel nog op de stTaat, die wit zag van de ge- 1 broken kisten stijfsel. Hetzelfde tooneel speelde zich later op den avond af in de Kleine Wittenburger- straat. Op no. 35 is een kruidenierswinkel, genaamd „de Amsterdammer". De ruiten werden eenvoudig ingeslagen en een bende- Opgeschoten jongens stormde naar binnen om alles leeg te plunderen. De koffie, de sui ker, tot zelfs de flessohen sla-olie wierpen zij de vrouwen toe die buiten de deur alles opvingen en in triomf met haar boezelagrs vol heen gingen. Zóó brutaal ging het tuig te werk, dat zelfs het licht er bij werd aangestoken. Langer dan een half uur bleef men zoo ongestoord aan dep gang. Maar men bepaalde zich niel tot den winkel. Ook het achtergelegen ma gazijn in de Groote Wittenburgerstraat werd totaal leeggeplunderd. Daarop begaf de me nigte zich naar het magazijn van de firma De Gruyter in dezelfde straat. Maar dezfl had de voorzorg genomen zoo weinig moge lijk voorraad daar te laten; Er viel om zoo to zeggen niets te halen. Zooals gezegd duurde de plundering een half uur ongestoord voort. Daarop versoheen de politie, die er nu met de blanke sabel op los trok Er vielen hee^.wat harde klappen, ook op de hoofden van hen die met de dief stal niets te maken hadden gehad. Was de straat hier schoon, dan drong het volk ginds weder op en werd een nieuwe charge uitge- yoerd. In het geheel werden ongeveer 15 personen aan het zittinglokaal van den ge« neeskundigen dienst verbonden. De mees ten hadden arm- en beenfracturen, veroor zaakt door sabelhouwen en vallen. En vele van die verwonden 't was een gemeente geneesheer die het ons mededeelde ver keerden, de een meer, de ander minder, on der den fnvloed van sterken drank. Wel niet op een der Eilanden, maar toch •in de onmiddellijke nabijheid, n.l. op Rapen burg, deed het gepeupel, een bende aan-' komende misdadigers, aangevoerd door eenige beroeps dito, tegen 11 uur een aanval op den bekenden winkel van „Dicks schoe nen". De geheele zaak wérd leeggeplunderd. En ook Kier verwijderden vele mannen en vrouwen zioh met de schoenen die zij, foef neen, zelf niet hadden gestolen, maar die hun „eerlijk" waren toegeworpen. De totale plundering van dezen winkel kon de politie niet meer beletten. Het eenigf wat zij kon doen was den voortgang van hel misdadige bedrijf in die buurt te stuiten en ook hier bij het afzetten van de straat hard* klappen uit te deelen. Over het „schoonvegen van de Eilanden" meldt een verslaggever van hetzelfde blad: Wel is de politie van het eene uiterste in het andere vervallen. Dagen lang heef! zij zich bijna alles moeten laten welgeval len, lange rapporten moeten schrijven wan neer zij het noodig oordeelde als middel van verweer eenn enkelen klap uit te dee- len. Dat was gisteravond uit, finaal uit. Tegen half elf, toen gedeelten van de grachten reeds waren afgezet maar het op andere ge deelten nog krioelde van de menschen, werd een detachement politie-agenten ge vormd, allen gewapend met een revolver. Dit detachement trok de straat op, gevolgd door een afdeeling infanterie. „Toen dit detachement zijn arbeid begon aldus de verslaggever „bevond ik mi) juist in het begin, van de Czaar Peterstraat. Het was daar volmaakt rustig. Plotseling klinken er revolverschoten en komt het pu bliek overhaast vluchtend. De politie er ach ter, al maar schietend. Als razenden vlo gen de menschen tegen de deuren op, de trapportalen in. Op den hoek van de straat wordt nog een salvo gegeven. Met een tien tal anderen werd ik opgeperst in een trap portaal. Dan houdt het schieten op. Ik wacht nog enkele oogenblikken en ga dan naar buiten. Er was zoo goed als niemand meer in de straat. Op den hoek van de Oosten burgergracht komt een agent, rood als eeni stier op mij af, en schreeuwt, „weg, wegl" Ik zwaai met mijn persbewijs, roep: „ver slaggever", maar dat kon hem niet schelen" en met de hand aan zijn revolver bleef del man Keesch gillen: „weg, weg". Toen was ik zoo verstandig de looppas aan te nemen, met het angstige gevoel ieder oogenblik een aandenken mede te krijgen. Een collega was gevlucht in een café. Die drong het de tachement overal binnen en dwong de aan wezigen met opgeheven revolvers onmid dellijk weg te gaan." Zóó werden alle grachten en zijstraten van de Eilanden „schoongemaakt". Laat ont erkennen, dat we de meeste agenten in ds lucht zagen schieten. Maar een enkele was er die maar steeds recht voor zich uit bleef vuren. In de Oostenburger Achterstraat werft dan ook een ongeveer 40-jarig« vrouw, mej. Bakker, moeder van vier kind*<, ren, juist toen zij haar woning wilde biiv nenvluchten, door een kogel geraakt. Zwaar gewond m het onderlijf stortte de vrouw neer. Per auto-brancard werd zij naar het gasthuis vervoerd. Ook een 19-jarige jon gen, W. C. Bode genaamd, werd daarheen' gedacht. Hij was bij dezelfde gelegenheid zóó met een sabel bewerkt dat hij bewuste* loos neerviel en in een café werd binnen gedragen. Zooals gezegd moesten deze alle onmld'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2