toewijding. „DE EEMLANDER". Dinsdag 24 Juli 1917. BUITENLAND. N° 20. 16" Jaargang. De Handelsavondschool. FEUILLETON. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MARIE VAN VERSENDAAL. rioofdredactle: Mr D j VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFF 8» Co, abonnementsprijs Per 8 maanden vooi Ameretoortf Idem franco per post Per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) - 14. Afzonderllike nummers. TYekeliiksoh biiroegsel „D« BóUandtéhf Huijtvrottw (onder redactie van Thérè». Hoven) per 8 mnd. «O cta. ■W.kelijtfflsh byvoegs.1 WtrMrecut" per 8 mnd. 58 ets. Bureau: UTRECHTSCHESTRAAT 46. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1—5 regelsf 0.80* Elke regel oieorM a «0.15, Dienstaanbiedingen 1—5 regels.. M M 0.30< Grooie letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeolige bepahugoo tot het herhaald adverteoreu in dit Blad, bij abonnement» Eone oirculairo, bevattonde de voorwaarden, wordt op aanvraag toogerondou. De enkele genoodigden, die Zaterdag 14 September 1012 in het voormalige effecten kantoor der firma Lamaison en Bouwer ge tuige waren van de opening der Middelbare Handelsdagschool zullen ongetwijfeld niet yermoed hebben, dat deze inrichting zich aóó sterk zou uitbreiden, als thans het geval is. In 1912 begonnen met 35 leerlingen, was dit aantal op 1 September 1916 gestegen tot 150, terwijl voor den cursus 1917/18 niet minder dan 100 meisjes en jongens werden ingeschreven, waarvan er slechts 70 konden geplaatst worden. Gedurende de 5 jaren van haar bestaan heeft de Han delsdagschool reeds 54 leerlingen aan de gemeenschap afgeleverd, waarvan niet wei nigen zich een goede positie in de maat schappij hebben verworven. Het Bestuur der Vereeniging „Handels school voor Amersfoort en Omstreken" kan dan ook met groote voldoening op zijn werk peerzien. Doch het Bestuur heeft met de exploitatie eener Handelsdagschool zijn taak niet als geëindigd beschouwd. Het heeft de noodza kelijkheid ingezien, om een inrichting in het leven te roepen voor die breede schare van materieel minder bevoorrechten, die over dag werken moeien op kantoor, in magazijn of bedrijf, omdat hun ouders de middelen missen, om hen dagonderwijs te doen genie ten. Juist die weinig bevoorrechten moeten gebracht worden in de allerbeste conditie. Wat onder hen leeft aan liefde tot studie, aan geestkracht om zich op te werken, aan belangstelling voor de vragen van den dag op handelsgebied, moet worden beschermd, verzorgd en opgekweekt. Aan die allen, welke voelen, dat ze boekhouden en rekenen moeten kennen, hun moedertaal zuiver moe ten kunnen schrijven en de beginselen van een of meer der moderne talen moeten machtig zijn om een betere positie te krij gen, om hun werk beter te begrijpen, om moeilijker opdrachten te leeren volbrengen voor hun dagelijksohen arbeid, reikt het Be stuur thans de hand. Ook in Amersfoort zijn nog zooveel jon gelui, die" hun avonduren op de straat door brengen; thans wordt een gelegenheid ge opend, die de verveling- bestrijdt, slechte eigenschappen en gewoonten doodt en van hen kan maken andere menschen, met nieu we "idealen. Voor di* jongens en meisjes is de Handelsavondschool met 3-jarigen cur sus, welke met steun van Rijk, Provincie en Gemeente op 15 September zal geopend worden. Daarom is deze school ook van zoo groot sociaal belang. Aan de Handelsavondschool zal onderwijs worden gegeven in: a. Nederlandsche taal en corresponden tie, b. Boekhouden (enkel en dubbel), c. Handelsrekenen, d. Algemeene handelskennis en Recht, e. Fransche taal en correspondentie, f. Duitsche tr 1 en correspondentie, g. Engelsche taal en correspondentie, h. Stenografie, i. Machineschrijven, gedurende vier avonden per week in het ge bouw der Handelsdagschool, Koestraat, ver moedelijk van 79.30. De leerlingen zijn in elke klasse verplicht het onderwijs in alle daar onderwezen vak ken te volgen met uitzondering vpn die on der e, f en g. Zij mogen met goedvinden van den directeur bovendien naar keuze de lessen volgen in hoogstens twee der mo derne talen. Het schoolgeld wordt berekend naar draagkracht, terwijl kinderen van onvermo- genden kosteloos geplaatst kunnen worden. Tot de eerste klasse worden slechts zij toegelaten, die een bewijs kunnen overleg gen van het hoofd hunner school, dat zij het lager onderwijs met vrucht hebben gevolgd, den leeftijd van dertien jaar hebben bereikt en een eenvoudig examen met gunstig ge volg hebben afgelegd. Ten slotte nog een dringend verzoek aan onze Amersfoortsche werkgevers: geeft Uw bedienden gelegenheid deze lessen te vol- genf Geen Rijksverslag over het Handels onderwijs verschijnt, of er wordt de klacht in geuit, dat de resultaten van het avond- handelsonderwijs zooveel beter zouden zijn, indien de leerlingen door een gunstiger re geling van den werktijd op kantoren, bureaux, enz. over meer vrijen tijd konden beschikken. In verband hiermede is dan ook van ver schillende zijden de wenschelijkheid uitge sproken, om in het „Wetsontwerp tot rege ling van het Vakonderwijs" thans bij de Tweede Kamer aanhangig waaronder ook het Handelsonderwijs is gerangschikt, voor schriften op te némen, volgens welke ieder, die cursussen wil bijwonen, minstens 2 -uur vóór den aanvang daarvan vrij heeft, en de patroons verplicht worden het bezoek van deze cursusssen zooveel mogelijk te bevor deren. Vooral bij onze Oostelijke buren is het handelsonderwijs op deze wijze geregeld; daar wordt reeds aan de werkgevers de ver plichting opgelegd hun bedienden in staat te stellen, met verkorting van den arbeids dag op het kantoor, de lessen bij te wonen, in verschillende landen is van regeerings- wege het bezoek tot het 18e jaar zelfs ver plichtend gesteld. Bij ons bestaat, helaas!, deze „leerplicht" nog niet. Wanneer echter ouders, werkgevers en school samenwerken, dan' kan het niet an ders of Amersfoort krijgt met 15 September een school, welke rijke vruchten zal afwer pen voor het jonge geslacht, in het bijzon der voor hen, die reeds in een administra tieve betrekking werkzaam, tot heden een onderwijsinrichting misten, welke hen kan voorlichten en steunen in hun bestaans- strijd. J. PEPER, Directeur 3-j. Handelsavondschool. De oorlog, In Oost-Galicië is Tarnopol aan de Sereth bezet door de Duitsch-Oostenrijke troepen, die daarmee gekomen zijn tot 20 K.M. van de Russische grens. Bij den terugtocht van de Russen in 1915 was Tarnopol in Russi sche handen gebleven, die zich sints dien daar steeds hadden gehandhaafd. De voor- voorwaartsche beweging van de strijdmacht der centralen houdt aan en plant zich ook over naar het gebied ten zuiden van de Dnjestr tot aan de Karpathen toe, waar de Russen overal hunne stellingen ontruimen. De vooruitgang van de centralen is minder te wijten aan hun eigen werk dan aan de steeds meer onder de Russische troepen veld winnende bandeloosheid; in het eigen bericht van den Russischen generalen staf wordt er over geklaagd, dat de troepen elke gehoorzaamheid aan de bevelen van hunne chefs weigeren. In het westen had de strijd het gewone karakter, zonder een van de partijen voor deel te brengen. B e r 1 ij n, 2 3 Juli. (K. N.) De Lokalan- zeiger verneemt, dat Helfferich als staats secretaris van binnenlandsche zaken waar schijnlijk zal aftreden en mogelijk als vice- kanselier zonder portefeuille den rijkskan selier ter zijde zal staan. De splitsing van het ministerie van binnenlandsche zaken in een departement van arbeid en een depar tement van handel is, blijkens informatiën van de Korr. Norden, een beklonken zaak. Minstens één der nieuwe departementen zal als staatssecretaris een leidend persoon uit het parlement als hoofd krijgen. Staats secretaris Zimmermann zal geen diplomatie ke betrekking meer-.»anvaarden, doch ter wille van zijn gezondheid rust houden. Als zijn opvolger worden voor en na genoemd dr. Von Kuehlmann en graat Rantzau. In de Degnsche hoofdstad wordt graaf Bern- storff genoemd. Graaf Roedem zal, naar verluidt, aanblijven. B e r 1 ij n, 23 Juli. (W. B.) Naar ver schillende bladen melden, heeft de algemee ne districtsvergadering van de sociaal-de mocratische kiesvereenigingen uit het Groot-Berlijner kiesdistrict, Teltow, Biskow, Storkow en Charlottenburg zich gisteren be zig gehouden met de quaestie van het „hof- bezoek" en de intrede van sociaal-democra ten in de regeering. Niettegenstaande van één kant aangedrongen werd op het schen ken van aandacht aan de onafhankelijke so cialisten, deed een ander spreker uitkomen, dat, indien de sociaal-democraten gevolg gaven aan de uitnoodiging van het rijksde partement van binnenlandsche zaken en de Keizer aan deze besprekingen zou deel nemen, dit nog geen schending der soci aal-democratische grondbeginselen betee- kende. Zoo had ook de partijgenoot dr. David zeer correct gehandeld, toen hij* aan de uitnoodiging van den kroonprins gehoor had verleend. De sociaal-democratie is een revolutionnaire partij. Zij behoort derhalve ook, wanneer daartoe veranderde omstandig heden dringen, in haren eigen kring revolu- tionnair te werk te gaan en met oude tradi ties te breken. Dit zal echter ook noodzake lijk worden wanneer sociaal-democraten tot de regeering zullen worden uitgenoodigd, om daarin als staatssecretaris of minister zit ting te nemen en zij die ambten zullen aan vaarden. Berlijn,- 2 3 Juli. (K. N.) De Korr. Norden verneemt in welingelichte parlemen taire kringen, dat als resultaat der debatten in den rijksdag, zoomede der besprekingen in de laatste dagen tusschen de partijen on derling vaststaat, dat alle partijen, uitge zonderd de in alle dingen een afwijzende houding aannemende onafhankelijke sociaal democraten, op het standpunt staan om den onbeperkten duikbootoorlog met alle kracht voort te zetten, aangezien de successen alle verwachtingen overtreffen en dit middel heeft bewezen het vruchtdragendst te zijn, om de oorlogvoering van den tegenstander gevoelig te verlammen. Washington, 24 April. (R.) Over de regeling van de scheepsvrachten tusschen de Vereenigde Staten en de geallieerde landen is in beginsel overeenstemming ver kregen tusschen Groot-Brittannië, Italië, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Er wordt nu onderhandeld tusschen de betrok ken autoriteiten om deze regeling in prak tijk te brengen, zoodat de tegenwoordige de scheepvaart werende vrachtprijzen kunnen worden verminderd. De regeling zal waar schijnlijk door Japan gesteund worden. Washington, 2 4 Juli. (RDoor nieuwe leeningen van 75 millioen dollars aan Rusland en en 60 millioen aan Frank rijk is het totaal van de voorschotten aan de geallieerden in drie maanden gebracht op 1523 millioen. In eene vereenigde zitting van den sol daten- en arbeidersraad en den boerenroad te Petersburg is een besluit genomen, dat het land en de revolutie in gevaar verklaart, de voorloopige regeering uitToept tot regee ring voor de veiligheid van de revolutie en haar onbeperkte volmacht verleent voor den strijd tot het uiterste tegen de contra-revolu tie en de anarchie. Warschau, 2 3 Juli. (W. B.) De voorloopige staatsraad van het koninkrijk Polen heeft zich in zake de organisatie van het Poolsche leger tot de Poolsche bevol king gewend. De staatsraad wijst er in de eerste plaats op, dat van het begin af als leidend begin sel is aangenomen, dat de opbouw von Po len op den grondslag van een nationaal le ger moet berusten en de Poolsche legioe nen het kader van dat leger moeten vor men. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het leger-vraag- stuk. De legioenen zijn onder commando van generaal Beseier gesteld. Het eedsfor mulier is definitief door den staatsraad vast gesteld; de centrale mogendheden hebben zich er mee vereenigd. In politiek opzicht is de staatsraad dö hoogste nationale instantie, die thans het eenige erkende vertegenwoordigende li chaam van den Poolschen staat uitmaakt. Voorts wijst de staatsraad er op, dat hij, om de vorming van het toekomstige Pool sche leger niet in gevaar te brengen, on der de huidige omstandigheden de eerste kiem voor het eigen leger niet in den maal stroom van den strijd zal werpen; hij ver klaart echter uitdrukkelijk zijn arbeid tot vorming van een nationaal leger en een na tionale regeering tezullen voortzetten. Ten slotte verklaart de staatsraad, dat het Poolsche volk een vredelievende factor v.il zijn, welks arbeid op de beëindiging van den oorlog gericht is. N e w-Y o r k, 2 3 J u 1 i. (Huvas). De secre taris van Oorlog heeft de regeling goedge keurd, waarbij hel leger der Vereenigde Staten wordt ingedeeld in geregelde troe pen, landweer en landstorm. De regimenten der geregelde troepen worden genummerd van 1 tot 100, die van de nationale garde van 101 tot 300, die van het nationale leger 301 enz. Washington, 2 3 Juli. (Havas.) De Senaat heeft het wetsontwerp, dat 640 mil lioen dollar vc den vliegdienst beschik baar stelt, goedgekeurd. Het ontwerp is thans aan het oordeel van den president onderworpen. Verder heeft de Senaat inet 81 tegen 6 stemmen het wetsontwerp op de contróle der levensmiddelen aangenomen; de tekst verschilt van het regeeringsontwerp, dat de Kamer een ma^nd geleden aannam, maar geeft president Wilson uitgebreide volmach ten om de levensmiddelen, het veevoeder en de brandstoffen te regelen. Londen, 23 Juli. (R.) In het Lager huis fs bij de behandeling van een wetsont werp op de korenproductie, een voorstel om het minimum-loon der landarbeiders van 25 shillings per week, zooals in het wetsont werp was voorgesteld, tot 30 shillings te verhoogen, met 301 tegen 162 stemmen verworpen. De regeering had de kwestie van vertrou wen gesteld. L o n d e n, 2 2 J u 1 i. (R.) Kennedy Jones, de afgetreden controleur voor voedingsaon- gelegenheden, die zulke uitstekende econo mische maatregelen genomen heeft, ver klaarde in een interview aan een medewer ker van de Observer het volgende: Het is thans zeker, dat wij in staat zullen zijn het nieuwe oogstjaar in midden-September in te treden met een korenvoorraad, voldoende voor 6 7 maanden. Dit, samen met de groote aardappelenvoorraden, die reeds aan de markt komen, maakt voor ons de voe dingskwestie voor het volgende jaar tot een kwestie van weersgesteldheid. Wij zullen na tuurlijk in staat zijn om in den loop van 12 maanden voor 5 maanden levensmidde len in te voeren. Zelfs als het vernielen van De Lof komt als men geleerd heeft er g-een (vaarde meer aan te hechten. Roman van Ivaramali. •AVaarachlig, hoor. Hij heeft je herhaalde malen in mijn bijzijn een „capital fellow" ge noemd. en eens zelfs liet hij zich over je uit, dat; je een -„brilliant scholar" was." „Kom, werkelijk?" Willem lachte ongeloo- Ylg „Dp mijn woord. lit zou maar 's een kansie Vlagen. 1 •Nu, ik zai x zien. Ik zal morgen de' ouwe' heer eens polsen. Ik zal als ik hem werkelijk gunslig gezind vind, hem voorstellen op zijn thuisreis Leiden aan te doen, vanwege de merkwaardigheid natuurlijk. Daar zal ik dan hijsschien wel mijn slag kunnen slaan. 01 anders gebeurt dal later wel - als 't gebeurt. ben niet zoo heel gebakerd als jij, mijn .waarde." Zoo waren beide vrienden dien avond in een gelukkige stemming, de een in hel voor- iiitzmht van de goede daad, die hij zich ver beeldde geheel belangeloos te zullen vcrricli- en, de ander in de hoop op een huwelijk met een c cinnelijk, aanzienlijk en rijk meisje en volkomen bewust van al t egoïstische zijner bespiegelingen» Ze sgheidden, vrij laat in den nacht, met een krachtigen handdruk en elkaar welslagen wenschend, Theo in zulk een opgewonden geestestoestand, dat hij in de eerste paar uren niet kon slapen, Willem doodkalm zijn plannetjes overwegend, maar niet voornemens er een oogenblik van zijn slaap-quanlum aan op te offeren, wat hij dan ook niet deed. De waardige heer Funke keek den volgen den dag na 't ontbijt vreemd op, toen Theo hem met een heel ernstig gezicht kwam vra gen, of hij een oogenblik onder vier oogen met hem spreken mocht. Hij vreesde al, dat de jonge man hem had willen mededeelcn, dat hij zijn rekening niet kon betalen, toen zijn gezicht opklaard'e na diens eerste woor den: „Mijnheer Funke, ik wilde u spreken over een hoogst ernstige zaak, die mejuffrouw uw dochter aangaat." Een huwelijksaanzoek... niet kwaad, dacht vader Funke. „Mijn dochter?" vroeg hij heel onnoozel. „Ja, juffrouw Elsa. U weet, hoe- ze verzot is op lectuur en studie." „Ja, ja, dat weet ik: veel te veel... Waar moet dat heen? dacht Funke, wiens stemming minder rooskleurig werd. „Nu, die goede aanleg, moet ontwikkeld worden. Het zou hcusch jammer zijn, als dat niet gebeurde. Uw dochter moet op een goede school studeeren." „Wat zegt u?" De goede Funke begreep er niets meer van: Wat had die jonge snuiter daarmee te maken? „Wel, de juffrouw m-oet zien op een goede school le komen, zeg ik. U moet een dame van haar maken." „Maar... mag ik 's vragen, waarom u me dal alles zegt?1' Theo keek een weinig verbluft en kleurde, 't Duurde een poosje, voordat hij antwoordde: „Mijnheer Funke, u heeft gelijk. U heeft alle recht me van bemoeizucht* te beschuldigen, zoolang ik u niets verders omtrent de zaak zeg. Inderdaad voel ik veel belangstelling voor uw dochter..." „Zoo, mijnheer." „Ja, zelfs zooveel, dat ik me gaarne zou belasten met de voornaamste kosten van haar verdere opvoeding. Ik weet, dal u moeilijk daarin zou kunnen voorzien, al ben ik ook overtuigd, dat u veel voor uw dochter over heeft." N Funke antwoordde niet, maar was zeer nieuwsgierig. „Ziel u, ik geloof, dal juffrouw Elsa in een paar jaar een ontwikkelde jonge dame zal zijn, en dan'gemakkelijk een goede betrek king bij een nette familie zou kunnen krijgen. Of ze zou dan onderwijzeres kunnen worden. Ik. heb veel relaties in Holland, ook in de ondejc-wjjswcrcld, en zou zeker veel voor haar kunnen doen." „U zou liaar dus in Holland op school wil len laten leggen?" „Neen, mijn idee was in Luxemburg. Ik weet te Dreikirch «en uitstekende kostschool. Als ze daar behoorlijk afgestudeerd is, kan ze in Holland komen, waar ik haar om te begin nen bij mijn eigen familie zal inlroduceeren." „Veel eer, Ilerr Doktor. Maar..." Theo liet hem niet uitspreken. „Kom, mijnheer Funke, geen maar. U doet uw dochter een grooten dienst of. beter, u maakt haar gelukkig, dat weet ik zeker. Vraag u 't haar zelf eens, of 'l niet zoo is. Laat 't van haar afhangen .Zeg haar wat ik met u be sproken heb.'' „Ze weet er toch nog niets van?" vroeg Funke ongerust. „Niels. Ik heb cr geen wooj d over gerept. Belooft u me, haar de zaak bloot te léggen, en toe tc stemmen, als mijn voorstel haar aan staat? Als u toestemt, vertrek ik morgen of overmorgen met mijn vriend Berends naar Luxemburg, regel daar 'l een en ander, en zal u daar met uw dochter afwachten." „U heeft wel haast... Maar, wacht, ik zal mijn dochter maar dadelijk roepen. Ze is ach ter bij de duiven. Waarom zou ik cr langer mee wachten?" 'I Was den braven Funke in de gedachten gekomen, hoe de aanneming van 'l voorstel van den jongen Herr Doktor liem van veel zorg ontslaan zou. Die Elsa was zoo'n zon derling kindl Wat mocsl cr van haar terecht komen, als ze 1c Klausenhain ibleef? Geen Klauscnhainschc jonge man zou haar tot vrouw durven vragen Ze keken le veel légen haar op. En zoo was hij van veel getob af, en kon nog den schijn .aannemen van een vader, die geen opofferingen ontziel, om 't geluk van zijn kind te verzekeren. Bovendien deed hij den Ifcrr Doktor een genoegen wie weel hoe een stuivertje nog eens rollen kon en best mogelijk, dat ook Elsa ten hoogste voldaan zou zijn over zijn besluit. Vader Funke verwijderde zich dus uit de zijkamer, waarin hij zich met den jongen Holland-er bevond, cn kwam een oogenblik later met Elsa binnen. Deze had dadelijk be grepen, waarom zc geroepen was: wat kon haar vader met den knappen vreemdeling anders besproken hebben dan haar toekomst, nu zij bij hen ontboden werd? „Kom 's hier, mijn kind," begon de oude heer. „~dc Ilerr Doktor heeft me over je ge sproken... Ilïi stelt veel belang in je." Elsa slaat de oogen neer. Ze voelt zich zon derling te moede. Ze weet, dat het beslissende oogenblik voor haar gekomen is. „Jc moet dat op prijs stellen, kind, weet jc dat wel?" Elsa knikt: natuurlijk doet zc dat... Op prijs stellen! Zc stelt er haar gansche" geluk inl „Mijnheer Van Klarcnbeek is een invloed* rijk, aanzienlijk man, en een geleerd man. Hij stelt veel belang in je... Ja, ja," Funko knikt allerdeftigst en beweegt majcstalisch' zijn rechterhand, om de uitdrukking zijner woorden le versterken. „Veel belang, zeg ik je, zooveel, dat hij veel voor je doen wil." Vader Funke zwijgt even, cn ziet zijn doch* ter aan, als om de uitwerking zijner toespraak op haar gelaat na te gaan Elsa lK?anlwoordt zijn blik, thans volkomen kalm, cn zegt met een glans van rustig geluk in haar mooie oogen: „Ik zal 't met erkentelijkheid aannemen, vader." Funke kijkt verwonderd naar den jongen geleerde. Maar ook deze begrijpt niets van Elsa's grooie bereidwilligheid. „Je weet niet eens nog. wat ik eigenlijk be doel!" roept de hotelhouder, ccnigszini wantrouwend uil. Zou 't toch afgesproken werk zijn? denkt hij een oogenblik. (Wordt vervolgd.J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 1