r gezonden, geantwoord met een dépêche ein digende met de woorden: In volledige over eenstemming met het land en de regeering, !s het leger vast besloten den strijd te voe ren tot aan de volledige bevrijding van het gebied. Het Engelsche lagerhuis heeft zijne goed keuring verlëend aan eene nieuwe oorlogs- crediet van 650 millioen, dat door de regeering was aangevraagd. Dit crediet is weer 150 millioen grooter dan het vorige. De stijging der dagelijksche oorlogsuitga ven blijft aanhouden. Bij de vorige crediet- aanvTage was de raming 5.511.000 per dag; voor de 112 dagen, die van het dienst jaar 1917/18 zijn verloopen, bedraagt de uit gave 6.795.000 per dag en als men de in terest van de nationale schuld meetelt, dan is vóór het einde van het dienstjaar eene uitgave van 8 millioen per dag te verwach ten. Als gevolg van de verhoogde oorlogsuit gaven zal de rijksinlcomstenbelasting met 3 shilling en 4 pence per verhoogd moeten worden, waardoor zij zal stijgen tot 8 shil ling per De regeering te Washington vraagt het congres machtiging tot het doen van ver dere uitgaven voor leger en vloot tot een bedrag van 5000 millioep dollars. Morgen komt het vredesbesluit van den Duitschen rijksdag ter sprake in het Engel sche lagerhuis. De bekende pacifisten Ramsay Macdonald en Trevelyan willen bij een amendement, dat zij hebben voorgesteld op het schuld amortisatie- ontwerp, het lagerhuis doen uitspre ken, dat dit besluit beginselen uitdrukt waar voor Engeland steeds heeft gestreden, en eerr beroep doen op de regeering om in vereeniging met hare bondgenooten hare vredesvoorwaarden opnieuw te doen ken nen. In Frankrijk heeft de Senaat een besluit genomen, dat vertrouwen uitdrukt in de re geering en. haar opdraagt alle'maatregelen te nemen, die de overwinning van de vrije natiën op de centrale mogendheden zullen verhaasten. Londen, 24 Juli. (R.) Gemachtigden van den Russische arbeiders- en soldaten- raad zijn hier aangekomen als gasten van de Labour Party. Over eenige dagen zullen zij zich naar Parijs begeven. B e r 1 ij n, 2 4 Juli. (W. B.) Het comité van het geslagen Russische leger heeft een draadloos telegram naar Petersburg gezon den van dezen inhoud: Het Duitsche offen sief, dat den 19en Juli voor het front van het elfde leger begon, ontwikkelt zich tot eene verschrikkelijke ramp, die onder om standigheden den ondergang van het revo lutionaire Rusland ten gevolge kan hebben. In de stemming van de troepen is eene scherpe, met gevaar dreigende omkeering gekomen. De aanvalslust is snel gedaald. De meeste troependeelen bevinden zich in eene toenemende ontbinding. Van erkenning der meerderen en subordinatie Is geen sprake meer. Vermaningen en toespraken zijn ge heel zonder uitwerking; zij worden met be dreigingen, soms zelfs met doodschieten van de vermaners beantwoord. Vele formatiën verlaten de loopgraven zonder de komst van den vijand af te wachten. In sommige ge vallen werd het bevel om vooruit te rukken tot ondersteuning van de strijdenden gedu rende eenige uren in vergaderingen bespro ken; het gevolg was, dat de ondersteuning 24 uren werd vertraagd. Bij herhaling verlie ten de troepen bij het eerste schot hunne stelling. Achter het front trekken zich troe- .pen vluchtelingen Kilometers ver terug met en zonder geweer, gezond en frisch, vrij van elke schaamte, in het gevoel van volle vei ligheid voor straf. Soms verwijderden zich geheele troepenafdeelingen. De leden van het leger- en frontcomité erkennen, dat de toestand de uiterste midde len en maatregelen eischt en dat men voor •mets mag terugdeinzen om de revolutie voor den pndergang te behoeden. Heden hebben de opperbevelhebber van het zuidwestelijke front en de bevelhebber van het elfde leger et bevel uitgevaardigd, in overeenstemming met de commissarissen en comité's, 'dat op de vluchtenden moet worden geschoten. Het geheele land moet de volle waarheid over de gebeurtenissen, die plaats hebben, ver nemen; het zal er van rillen en in zich zelf de vastberadenheid vinden om zich te stor- fen op hen, die de vruchten van de revolutie vernietigen. Petersburg, 24 Juli. (Havas). Het onderzoek tegen Lenin en zijne volgelingen vordt met strengheid gevoerd. Er zullen geene uitzonderingen gemaakt worden. Alle troepen m Petersburg zijn zonder voorbe houd gehoorzaam aan de regeering. Kozak ken bewaken de stad en houden zonder moeite orde. De regimenten in actieven H'enst, die ,n Petersburg blijven aankomen, worden steeds met geestdrift door de be- Volking begroet. Chrittiania, 24 Juli. (Noorsch tel eur.) Het departement van buitenlandsche ïaken deelt mede, dat de onderhandelingen ,'n Sf, r<*e?™>8 over het vrijlaten I f schip Harald Haarfager nu geëindigd kijn. De Duitsche regeering is bereid het «chip onder de volgende voorwaarden rij »e laten: Een gedeelte van tie stui<go»d- «ooing van het schip, dat onder verdenking n contrabande staat, komt voor het p.iis" gerecht Levensmiddelen of andere goede- fen, welker uitlevering verlangd wordt, zul len naar de gebruikelijke door Duitsche «n iNoorweegsche commissarissen vastge stelde prijzen, verstrekt worden. De Noor- »eeg»<*e regeering zal er voor zorgen, dat ""«Praken tot tchadevergoeding toor het opbrengen van het schip niet zul- worden te beide gebracht. Nadat da Wanghebenden zich bereid had- Jen verklaard tot het aannemen van deze voorwaarden, liet de Noorweegsche regee ring door haren gezant te Berlijn aan de Duitsche regeering mededeelen, dat r i be reid was op de voorgestelde voorwaarden in te gaan. Daarop deelde de gezant per tele graaf mede, dot het schip reeds vrij gelaten was en over eenige dagen zou vertrekken. Mannheim, 24 Juli. (W. B.) Ernst Bnssermann, lid van den rijksdag waar hij een leider van de nationaal-liberalen was, is op 62-jarigen leeftijd na eene langdurige ziekte gestorven. "binnenland/" Kameroverzicht. Tweede Kamer De vergadering van Dinsdag werd te on geveer 12 uur geopend nadat ze eerst ge schorst geweest was wegens het niet aanwe zig zijn van het vereischte getal leden. De V o o r z i 11 e r kondigt aan, dat heden avond zal moeten worden vergaderd als het ontwerp-Landbouw-Exportcentrale dan. niet is afgedaan. 'Interpellatie Schaper. Aan de orde was de interpellatie van den heer Schaper over de door de Regeering aan te nemen houding naar aanleiding van het votum op 17 Juli j.I. door de Eerste Ka mer uitgebracht ten aanzien van de wets ontwerpen, die dqpr haar in behandeling zijn genomen. De heer Schaper zal niet treden in de vraag of de Eerste Kamer goed heeft ge daan met haar votum» V/ij hebben er ons bii neder te leggen, maar spr. vraagt zich af of de Eerste Kamer nu ook zal weigeren het ontwerp-Ouderdomswet te behandelen. Voor de hand ligt dat de Regeering de ver schillende wets-ontwerpen opnieuw zal in dienen. Er is echter nog een andere weg, dat de Tweede Kamer de Eerste terugzen ding vraagt van de wets-ontwerpen, dat zij ze dan even opnieuw behandelt en ze dan weder doorzendt naar de Eerste Kamer. Maar de eenvoudigste weg is, dat de Re geering de wets-ontwerpen opnieuw indient. Spreker vraagt: wat zijn de plannen der Re geering met deze wetsontwerpen De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, deelde mede een brief ontvangen te hebben van den Voorzitter der Eerste Kamer, waarin staat, dat de wetsontwerpen door de ontbin ding van rechtswege zijn vervallen. De Re geering kan nu alleen aam de« Koningin vra gen ze in te trekken en ze opnieuw indienen. Alleen bestaat twijfel omtrent de Ouder domswet, het Aanpassingswetje en de Ra den wet. De Regeering is nu weliswaar niet voornemens, blijkens de troonrede, in deze periode politieke wetsontwerpen in te die nen, maar daarbij heeft zij alleen gedacht aan nieuwe wetsontwerpen, niet aan reeds aanhangige. De Eerste Kamer heeft de quaestie ook al dus behandeld, uit staatsrechtelijk oogpunt, los van politieke gevolgen. De Regeering moet zich de gedragslijn voorbehouden die zij ten aanzien van deze ontwerpen zal vol gen. Van een intrekking zonder gelijktijdige indiening van dit ontwerpen kan echter geen sprake zijn. De Regeering kan echter ook de verantwoordelijkheid voor de niet-behan- deling aan de Eerste Kamer laten. Haar ge dragslijn staat nog niet vast. Terugvragen van de wetsontwerpen der Tweede Kamer is staatsrechtelijk niet toelaatbaar en zou ook niet tot het doel leiden. De heer Schaper, repliceerende, zeide, dat de Regeering blijk geeft van een gezon de^ opvatting. Alleen stelt het spreker teleur, dat zij zich haar handelingen nog voorbe houdt ten opzichte van enkele ontwerpen. Export-Centrale. De heer Engels bepleitte de samen smelting .van de N. O. T. met de Export- Centrale, welke z. i. geen naamlooze ven nootschap moet zijn en waarin ook vertegen woordigers der arbeidersorganisaties mede zeggenschap dienen te hebben. De heer Teenstra bestreed het ont werp als een der grootste prullen, welke de laatste jaren zijn ingediend. De naamlooze vennootschap is de meest geperfectioneer de afschuiving van eigen verantwoordelijk heid, die de groote exporteurs zal doen re- geeren, de kleine zal dooddrukken en den Minister slechts in schijn iets zal te zeggen geven. Spreker is niet overtuigd van de solidi teit omtrent de exportbank door het betoog van min. Treub. De heer Sannes bestrijdt de opvatting dat de instelling van een export-centrale strijdig zou zijn met de Grondwet. Spr. acht de vaststelling van een vast percentage voor het aandeel aan de schatkist in de winst op den export ongewenscht en hij bepleit de wenschelijkheid van opneming der Indische productie in de werking van de export-cen trale. Spr. kan zich vereenigen met den vorm eener naamlooze vennootschap. De heer Snoeck Henkemans ver dedigt de voorstellen der Regeering, ook wat betreft den vorm van een naamlooze vennootschap en de soliditeit van de obli gaties der op te richten exportbank. Niette min zou spr. de exportbank liever niet zien als zij niet strikt noodzakelijk was. Ten 4 uur 45 werden de beraadslagingen verdaagd tot heden half twaalf. De Staatscourant van 25 Juli bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: opnieuw benoemd tot directeur der Neder- landsch-Indische Bestuursacademie de ge pensioneerde Indische hoofdambtenaar mr. G. J. A. van Berckel, laatstelijk president von den Read van Justitie te Batavia. de duur der detach eer in^ bij het leger in Nederlandsch-Indië vnn den eerste-luilcnant der cavalerie IC. G W. baron van Wassenaar met twee jaren en zes maanden verlengd en alzoo nader bepaald op zeven jaren en zes maanden; benoemd, met ingang van 24 Juli 1917, -bij bet wapen der genie, tot kapitein, de eerste- luitenants II. C B. Berkhout, jhr. II. J. I. de Jonge van Ellemect, A. Eckhoff en J. A. Kuy- laars, de drie in dc eerste plaats genoemden van den staf van hel wapen; laatstgenoemde adjudant bij het regiment genietroepen; tot ccrste-luilenant de tweede-luitenants, J. J. van Os, J. F. Bischoff, J. ICok, E. E. W. A. Geuze en II. O: Scbuhmachrr, allen van hel regi ment genietroepen; bij den staf van het wapen, tol kapitein, de eersle-luitenant J. F. A. Elich van dien staf. werkzaam bij dc Koninklijke Militaire Academie; is le. benoemd, bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot majoor, de kapitein C. P. van Ginkel, van dien staf, werkzaam bij het Departement van Oorlog; 2e. den Majoor van Ginkel voornoemd op zijn verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; He. dc heer C. P. van Ginkel voornoemd, benoemd tot referendaris bij het Departement van Oorlog. bevorderd, met ingang van 16 Aug. 1917, tot eiectro-technisch ambtenaar der telegrafie Tste klasse, J. Raskcr, C. P. M. van Dongen, B. Ra ven, G. de Noo, J. E. de Vries, allen thans eiec tro-technisch ambtenaar dor telegrafie 2de klas se, en, met ingang van 16 Sept. 1917, lot com mies der posterijen en telegrafie 3de klasse B. Nathan, thans commies der posterijen en tele grafie 4de klasse met ingang van 23 Juli 1917 is ingesteld een raad van toezicht en bijstand voor het Konink lijk Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek, en zijn benoemd tot lid en voorzitter van ge noemden raad jhr. J. D. Six, Staatsraad in bui tengewonen dienst te 's-Gravenhage, en tot le den mr. C. J. baron van Tuyll van Seroosker- ken, te Arnhem, en dr. C. Winkler, voorzitter van den geneeskundigen raad van het Departe ment van Koloniëi^te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin stelt zich voor met H. K. H. Prinses Juliana 1 Augustus a.s. voor eenige dagen naar Soestdijk te gaan ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Het Kamerlid Albarda kan wegens uit- stedigheid do vergaderingen der Tweede Kamer niet' bijwonen. Naar wij echter ver nemen is de heer Albarda nog niet naar Stockholm teruggekeerd, maar is hij voor nemens in de le helft van Augustus daar heen te vertrekken. Kamerverkiezing Zutptaen. Gister is voor het district Zutphen bij enkele candidaatstelling als lid van de Tweede Kamer, vacature-Lieftinck gekozen de heer mr. J. v. Gilse (Unie-Liberaal), kan tonrechter te Steenwijk. Nederland en de oorlog. Maximum prijzen vroege aardappelen. De Minister van Landbouw heeft, on der verwijzing van zijne beschikkingen van 4, 5 en 7 Juli 1917, met ingang van 24 Juli 1917, den maximum-prijs voor vroege aard appelen (groote) bepaald op 9 cent per K.G. dien voor aardappelen, poters of drielingen op 6 cent per K.G. Dc brandstollen rantsoeneering. Van bevoegde zijde wordt ons gemeld: In sommige kringen schijnt dc opvatting post te vatten en in de pers (met name in Het Volk van 17 Juli j.I.) tot uiting te komen, dat in de ontworpen rantsoeneering van brand stoffen zou zijn gelegen een bevoordeeling van de meer vermogenden ten koste van de arbei dersklasse en van de kleine burgerij. Deze opvatting is even onbillijk als onjuist. Niet alleen is er geen sprake van bcvoor- dccling der meer vermogenden, doch men zou zelfs kunnen zeggen, dat bij bet treffen der brandstoffenvoorziening aan de meer vermo- genden eerst in de allerlaatste plaats is ge dacht. Immers de geheclc regeling is uitgegaan van den grondslag der hoeveelheden die noodig zijn voor klasse I (de woningen met één haardstede) gedurende het stookseizoen (1 October—1 April) bij een normalen winter en bij een tot het uiterste doorgevoerde zui nigheid. Die hoeveelheid is bepaald op 10 H L steen kool en deze bepaling is niet geschied dan na een nauwkeurig en uitgebreid onderzoek. Bij de geheele regeling heeft de voorziening in de behoeften der min-gegoeden op den voorgrond gestaan. Zoo is bepaald, dat aan de klassen Hl en hooger vóór October alleen d&n een deel van hel rantsoen zal worden ver strekt, indien voor dc klassen I (Ia) en II (Ila) een evenredig deel van de winterbehoefle is gereserveerd, terwijl bovendien voor de klas sen Ia en na hel koken op gas niet in minde ring van het rantsoen wordt gebracht, wat met de hoogere klassen wél het geval is. Zoo zullen gezinshoofden van de klasse III (woningen met drie haardsteden), in wier woning op gas gekookt wordt, niet 22, maar slechts 17 H.L. ontvangen. En men kan toch kwalijk beweren, dat dit de woningen betreft van „meer vermogen- den"; hoogstens geldt het hier middenstan ders en nog niet eens van de bovenste laag. Doch hoe staat het met de meer-gegocden? In de eerste plaats moet worden opgemerkt, dat voor woningen met drie en meer haard steden, wél rantsoenen zijn ontworpen, doch dat die alleen vaststaan wat het minimum van 12 ILL. betreft en dat er eerst sprake zal zijn van het meerdere, nadat voor de openbare gebouwen, ziekenhuizen, gestichten, scholen, enz. is gezorgd. Doch ook uit de cijfers kan voldoende blij ken, dal van bevoordeoling der meergegoeden geen sprake is. Iemand met 1 haardstede krijgt ongeveer, wat hij, zeer zuinig stokend, in een normalen winter verbruikte, maar de menschen met 5, 6, 7 en méér haardsteden krijgen minder dan de helft van hun normaal gebruik, in vele ge vallen niet meer dan een vierde daarvan. Dat iemand met 7 en méér haardsteden, die in versweg <fc meeste gevallen op. ga§ kan koken, 13 HL krijgt legen dc 12 H.L. van iemand met 2 haardsteden, is dus slechts een zeer schijnbare bevoordeeling. Inderdaad is dc bevoordeeling eerder bij den minder ge goede. De meer gegoede zal verplicht zijn het stoken van een aantal zijner haardsteden achterwege tc laten, wil hij ook maar bij be nadering met zijn rantsoen uitkomen. De hem opgelegde ontbering is veel groo ter dan de zuinigheid, waartoe de gebruiker van een of twee stookplaatsen noodwendig wordt verplicht. Is er dus sprake van een benadeeling van de arbeiders klasse en van de kleine burgerij? De cijfers mogen dit uitwijzen. In de klassen I (Ia) cn H (Tla) vallen 1.215 000 gezinshoofden met een gezamenlijk rantsoen van rond 13.350.000 H.L. In de klassen III lot en met VII 253.800 ge zinshoofden met een gezamenlijk rantsoen van rond 6.825.000 ILL. Men mag veilig aannemen, dat 200.000 van hen gelegenheid hebben om op gas te koken, wat het gezamenlijke rant soen met 1 millioen ILL. vermindert en op 5.825.000 H.L. brengt. Per haardstede gerekend krijgen de meer gegoeden dus aanzienlijk minder dan de ge bruikers van een enkele of twee haardsteden. De opmerking is voorts gemaakt dat de door het Rijkskolcnbureau voor de gasleve ring in Juli getroffen maatregel niet door den beugel kan. De hoeveelheid van 32 M1. per afnemer is inderdaad niet groot, maar door de omstandigheden gebiedend noodza kelijk. Erkend kan worden dat, gis men 30 M*. noodig acht voor koken en er dus voor licht slechts 2 MJ. overblijft, dit tot de uiterste zui nigheid verplicht. Zeventien brandnren voor één gloeibrander het is niet veel!. Maar men vergete niet, dal in Juli de duisternis niet vóór half tien invalt en dat in de arbeiders gezinnen, waarin het „vroeg dag" is, men zich gemeenlijk ook tijdig ter ruste begeeft. Met dat al treft deze regeling niet slechts den arbeider of kleinen burger, maar iedereen. En in dezen tijd moeten wij ons allen gelijke lijk ontbering getroosten. Naar de Std. verneemt, heeft het lid der Tweede Kamer, dr. E. J. Beumer, verleden week de volgende vragen aan den minister van Landbouw ingezonden: Volgens een bericht in de bladen is een regeling door de Rijkskolen-distributie ont worpen, waarbij het wïnterrantsoen voor groep A, klasse II en Ha (woningen onder scheidenlijk met 2 haardsteden en 2 haard steden mét kookgas), uitgaande van het feit, dat klasse II en Ila als regel niet meer dan één kachel zullen stoken is bepaald op 12 H.L. - Is de Minister bereid mede te deelen: lo. of dit bericht juist is, 2o. zoo ja, a. door wie en op welke wijze het vermelde feit ontdekt is, b. of Zijne Excellentie alsnog de vaststel ling eener distributieregeling wil bevorde ren, waarbij in mindere mate de belangen van hen, die 2 haardsteden gebruiken, wor den opgeofferd aan die van personen, welke meer haardsteden hebben? Ncderlandsch setalp getorpedeerd. Het motorscheepje „Nereus"' van de firma Jordens te Rotterdam, dat voor eenige fir ma's was gecharterd om koffie van Havre, naar Rotterdam over te brengen, is getorpe deerd. De bemanning is te Harwich. (H.bld.) Tot zinken gebraeht. De Vrede, een verbouwde stoomlogger en eigendom van de Stoomvaart-Mij. Vrede, directie Jonckheer te Vlaardingen, is op 15 mijlen ten zuiden van Noord-Hinder tot zin ken gebracht. Het schip was Zaterdagavond van Rotterdam naar Havre vertrokken. Om trent het lot der bemanning is niets bekend. De torpedeering van de „UTorderney". Van Duitsche zijde wordt medegedeeld: De gezagvoerder van het nabij Texel door een Engelsche duikboot getorpedeerde Duit sche stoomschip Nordemey, op weg van Rotterdam naar Stockholm,verklaart, dat zijn schip binnen de Nederlandsche ter ritoriale wateren getorpedeerd is. Onze scheepvaart. Het Hbl. verneemt, dat de Rotterdamsche Lloyd besloten heeft om zijn nieuwe groote stoomschip Patria, dat te Vlissingen werd gebouwd, onafgewerkt naar Rotterdam te doen sleepen. Het stoomschip werd reeds voor een paar jaar te water gelaten en zou van turbine-machines worden voorzien. In- tusschen is er geen sprake van, dat het bui tenland deze laatste levert, zoodat het stoom schip al dien tijd, zonder dat er iets aan werd gedaan, in zout water is blijven liggen. Om den daardoor ontstanen achteruitgang te stuiten, is de maatregel genomen om het schip naar Rotterdam te brengen en in het dok te laten opnemen. Stoomtr a w Ier vermist De stoomtrawler Dolfijn van de Scheeps- exploitatie-Maatschappij „Marezaten", te Umuiden, welke 9 dezer naar de visscherij vertrok en waarvan men tot heden niets meer hoorde, wordt als vermist beschouwd. De bemanning telde 11 koppen. Behalve schipper Goedendorp, woonde nog een op varende in Velseroord verder woonden er vier te Amsterdam, twee te Katwijk, één te Umuiden, één te Helder en één te Rot terdam. (H.bld.) De Magdalena Blumenthal in zee. Dinsdagmorgen is van Umuiden naar zee vertrokken'het aldaar na stranding binnen gebrachte Duitsche stoomschip Magdalena Blumenthal. Het stoomschip zette, nadat de lading in de ruimen zoodanig verwerkt was, dat het schip wederom gelijk lag, de afge broken reis naar Stockholm voort. Maximumprijzen oogst 1917. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld de volgende maxi mumprijzen voor producten van den oogst 1917: Tarwe (winter en zomer) f 18» Spelt f 16.50, Rogge (winter en zomer) f 18. Mintergerst en 4-rijige zomergerst f ir, -a Twecrijlge zomergerst (chevalier) f 1750 Haver f 16.50, Evene 15, Boekweit f 25, Veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, scha. P.en- en waalsche) f 21, we1)Tan" (alIc ,00r,cn gToene- gcle en S™* f 30°nen 'aUC S00rlen brnine. en wtlte| Kanariezaad f 28, Meiaardappelen (eonsumntieaardappele» bestemd voor levering in 't najaar) f 6. Zand- en veen-aardappelen (geen fabrlekn aardappelen, en eveneens bestemd voor leve* ring in bet naiaar f 5, alles per 100 K.G. De volgende bewaarloonen zullen aan land. bouwers worden uitgekeerd: voor granen, boekweit en kanariezaad f 0 05 per0?MPKG.!n,Cl"en '',lleS Per bij levering na 1 December 1917 tot nader vast te stellen datum, te berekenen van 1 December af, welk be- waarloon zal worden ingehouden, indien aan de lastgeving tot loverir.g binnen veertien dagen niet wordt voldaan: voor aardappelen voor het tijdvak: van 15 October 1917—1 Februari 1918 f 0 07 I van 1 Februari 1918-15 April 191S f 0 07'<! van 15 April 1918-15 Mei 1918 f 0.12Jj. na 15 Mei 1918 f 0.15, alles per 100 K.G. per week, velk bewaarloon zal worden ingehouden! voor de aardappelen, die vóór 15 October 1917 gevorderd en vóór 15 Nov. 1917 zijn afgeno- men en voor de aardappelen, die niet zijn "e.1 leverd binnen den bij de lastgeving tot leve-1 ring bepaalden termijn. Cement. De minister van landbouw enz. heeft den verkoop, de aflevering en het daarmede ver- band houdende vervoer van cement ver boden. Het verbod is niet van toepassing lo. voor zoover het vervoer plaats vindti in hoeveelheden geringer dan 500 K.G. 2o. indien het vervoer geschiedt in op dracht van autoriteiten behoorende tot het j Nederlandsche Leger of de Nederlandsche Marine 3o. indien het vervoer is gedekt door een in het buitenland afgegeven vrachtbrief of cognossement, gericht aan een door de R. C. D. erkenden importeur. Verdere uitzonderingen op het verbod worden m de Staatscourant No. 171 om schreven. Dreigende werkloosheid. In verband met de crisis, ontstaan door het gebrek aan plaatijzer, waardoor eenige duizenden werklieden aan de emailleerfa. brieken te Terborg (Geld.), werkloos worden, hebben eenige predikanten de tusschen- komst van den minister van landbouw, nij< verheid en hendel ingeroepen, om alsnog t* trachten den invoer van de noodige grond» stoffen mogelijk te maken, ten einde groote< re werkloosheid te voorkomen. Nederlandsche ambulance in F r a n k r ij k. De heer H. W. A. Deterding, te Londen, die reeds sinds Augustus van het vorig* je ar de onkosten voor de ambulance in den Pré Catelan voor zijn rekening genomen heef/ heeft, volgens de Tel., zich bereid klaard dit tot het einde van den oorlog te br»ven doen. De Joden en de vrede. Naar aanleiding van de congressen, o.a. in Amerika, Oostenrijk en Rusland te hou den, waar de Joden hun wenschen voor de vredesconferentie zullen kenbaar maken, heeft de commissie ad hoe uit de Neder landsche afdeeling der Alliance Israélite Universelle, den Nederlandschen Zionisten bond en de Nederlandsche Ito-federatie be sloten, in November of December te Am sterdam een groote nationale betooging te houden. Het programma zal nader worden bekend gemaakt. Van de grens. Eenige bewoners der Belgische gemeenten Assenede en Selzaete zijn weer naar Hol land uitgeweken. De omstandigheid, dat bij het rooien van boonven door Duitsche sol- daten in de nabijheid van Selzaete de elec- trische draad door een vallenden boom ver nield werd, maakte die vlucht mogelijk. Aan de Msb. wordt uit Kerkrade gemeld; Zondagavond is alhier een droevig onge luk gebeurd. Een achtenswaardig ingezetene van Bleijerheide, gem. Kerkrade, bakker W., is door een soldaat-commies doodgeschoten. De commies heeft wellicht in de meening verkeerd, dat W., die zijn weide nabij de grens heeft en een "paardje, dat daarin graasde, wilde opvangen, wilde smokkelen. Op W. werd geschoten met het bovenge noemd treurig gevolg. Twee kogels waren het slachtoffer in het lichaam gedrongen. W. was terstond dood. De ongelukkige laat een vrouw met twee kinderen achter, terwijl een blijde gebeurtenis te-wachten is. Over de grens gekomen Te Winterswijk zijn 3 Engelschen, 1 Rus en I Pool over de grens gekomen. Te Oldenzaal zijn over de grens gekomen 2 Duitsche deserteurs. Te Ierseke is een Oostenrijker aangeko men die opgaf uit het Duitsche leger in Bel gië gevlucht te zijn. Hij was bij een onweers bui over den draad gekomen. Hoewel nog maar 21 jaar oud had hij reeds 2 jaar In deft Balkan en een jaar aan den Yzer gevoch ten. Te Enschedé zijn drie ontvluchte Frarv sche krijgsgevangenen aangekomen. Te Maastricht is een ontvluchte Ru«, bui* gergevangene, aangekomen. Nabij Vlodrop zijn vier Duitsche deser teurs over de grens gekomen. Te Bacholtz (L.) zijn twee van het West front gedeserteerde Duitsche soldaten ta uniform over de gTens gekomen. Te Sellingerbeetse is een Rusels* krijgsgevangene aangekomen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2