BINNENLAND. KOLONIËN. «en socialisten uit de landen der geallieer den zal worden gehouden. Petersburg, 2 5 Juli. (Havas). De dagbladen bevatten een besluit, dat geno men is in eene private vergadering van leden 'der rijlcsdoema onder leiding van Rodzianko. Het besluit drukt hun vasten wil uit de voor- Joopige regeering te steunen tegen de ver wekkers van onlusten, agenten van het bui tenland. Berlijn, 25 Juli. (W.-B.). Door de Duitsohe regeering zal worden onderzocht, of het ln de Entente-pers gepubliceerde be richt, dat de Siameesche regeering Duitsch- land den oorlog heeft verklaard en Duitsche •ehepen in beslag beeft genomen, op waar heid berust. In geval het bericht juist blijkt, zullen de roodige stappen gedaan worden, om de Duitsche belangen tegen met het volken- xecht strijdige benadeeling te beschermen en overeenkomstige voldoening en schade loosstelling te eischen. Ottawa, 25 Juli. (R.) Het lagerhuis heeft het wetsontwerp tot invoering van de conscriptie bij eindstemming met 102 tegen 44 stemmen aangenomen. Washington, 2 4 Juli. (R.). Op grond van de behoeften voor leger en vloot heeft de regeering machtiging gevraagd rvoor het uitgeven van opnieuw 5000 mil- Üoen dollar. Mc. Adoo, secretaris van de schatkist, heeft heden aan den senaat en de finan- cieele commissie medegedeeld, dat 2000 millioen dollar waarschijnlijk zullen worden gebezigd voor eene leening aan de gealli eerden en dat dit vermoedelijk'voor een deel oorzaak is dat een zoo groot bedrag van (>000 millioen wordt gevraagd.' De vorige cijfers waren gebaseerd op een leger van een half millioen, gedurende acht maanden. Het nu voorgestelde cijfer voorziet in de be hoeften van het leger gedurende een jaar en in het uitzenden van een tweede leger van een half millioen manschappen, ook voor dotzelfde tijdvak. Dit Amerikaansche leger van een millioen, inplaats van een half mil lioen, wordt beschouwd als een eerste uit- ■ending. Londen, 25 Juli. (R.). Het prijsge- /echtshof heeft heden uitspraak gedaan in «en eisch namens de Kroon tot verkoop en vasthouding van de opbrengst van een groote hoeveelheid goederen, uit Duitsch- land en Oostenrijk per pakketpost naar 'Amerika gezonden. De eisch was gesteld op grond van het .feit, dat de goederen van vijandelijke herkomst en eigendom van den vijand waren. Onder de goederen bevonden «ich alarmklokken, kunstbloemen, hand schoenen, machinedeelen, boeken, enz. De president gelastte verkoop van de goe deren en vasthouding van de opbrengst tot na den oorlog. Londen, 25 Juli. (R.) De admiraliteit bericht, dat ln de laatste week in de Engei- •che havens zijn aangekomen 2791 en 2991 «chepen er uit vertrokken zijn. 21 schepen boven en 3 beneden 1600 ton zijn in den ffrond geboord; 15 zonder succes aangeval len. Londen, 25 Juli. (R.) De admiraliteit deelt mede, dat de gewapende hulpkruiser Otway den 22en Juli in de Noordelijke wa teren getorpedeerd en gezonken is. Er wer den tien man gedood; de overigen zijn ge red. Een Berlijnsch officieel bericht van den 22en bericht,, dat de Engelsche duikboot C 34 door een vijandelijke U-boot in den grond is geboord. Een stoker werd gered en krijgsgevangen gemaakt. Londen, 25 Juli. (R.). Het ministerie voor de voedselvoorziening maakt het vol gende bekendDe mededeeling in zekere bladen, dal er binnenkort een rantsoenee ring voor brood en suiker ingevoerd zal wor- iden, is onjuist. Men is geenszins voorne mens tot een gedwongen rantsoeneering voor brood over te gaan. Wat suiker betreft, stelt men zich voor, een beter distributie systeem in te voeren, gegrond op inschrij ving van de verbruikers en een nauwkeurige contróle door de plaatselijke autoriteiten. Dit plan kan natuurlijk eerst over eenigen tijd werkelijkheid worden. Londen, 25 Juli. (R.) Er is een nieuw besluit uitgevaardigd tot beperking van het papiergebruïk. De verkoop van ingevoerde strookarton tot een prijs, hooger dan die van ander strookarton van gelijke kwaliteit, is verboden. Londen, 25Juli. (R.) De Iersche con ventie is heden in Dublin bijeengekomen en heeft als voorzitter benoemd Sir Horace Plunkett, een bekend buiten de partijen staand man, die gedurende langen tijd een tot matiging aansporenden .invloed op de Iersche zaken heeft uitgeoefend en met veel succes werkzaam is geweest tot bevordering van den landbouw. Hij is goed aangeschre ven bij alle afdeelingen van de Iersche poli tieke maatschappij. Kort geleden heeft hij de overtuiging uitgedrukt, dat de conventie het Iersche vraagstuk zou oplossen. Weenen, 25JuIi. (Corr.-bur.) De kei zer heeft aan 41 veroordeelden, aan wie op-, Bchorting van straf was toegestaan om indi- vidueele of maatschappelijke redenen, de rest van de straf kwijtgescholden. Verder is aan T441 veroordeelden de geheele straf kwijtgescholden voor zoqver zij niet door de preventieve hechtenis is ondergaan, of de naast de vrijheidsstraf opgelegde boete niet is betaald. Aan III veroordeelden is ver zachting van straf toegestaan. Panama, 25 Juli, via New-York. (R.) Telegrammen uit Manabi (Ecuador) melden, dat daar eene revolutie is uitgebroken te gen Morano, den president van Ecuador. De aanhangers van de revolutie beweren£ dat zij te wijten is aan eene pro-Duitsche politiek van tirannie. New-York, 25 Juli. (R.) 15000 werk lieden van de petToleumvelden van Tampico hebben het werk gestaakt. Oost-lndtë. Cliineesclie paarden voor het leger Uit Batavia wordt aan de Tel. gemeld: Een militaire commissie zal binnen een paar dagen nüar China vertrekken om 400 paarden ten behoeve van het leger aan te koopen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Nadat ln de zitting van Woensdag o. m. het untwei p-Limburg betreffende de toela ting tot de Universiteiten en het ontwerp* Marchont tot verhooging der onderwijzers- salarissen aan de agenda waren toegevopgd, en de Voorzitter in antwoord op een vraag van den heer Schaper verklaard had, voor de behandeling der Grondwetsherziening te denken aan den tijd na de opening der Sta- ten-Generaal in September, kreeg Minister Posthuma het woord over de Export-Centrale. De Minister betoogde dat de landbouw niet in slechter conditie zou komen. Wan neer de verantwoordelijkheid der regeering door de export-centrale in het gedrang zou komen, zal eene andere regeling worden ge troffen. Eerst als de belangen der consu menten voldoende zijn verzorgd, treedt de export-centrale op. Overwogen wordt de in stelling van eene commissie van advies, met vertegenwoordiging van. belanghebbenden. De opneming der N. O. T. in de Export- Centrale achtte spr. niet gewenscht. Voor de Export-Centrale zal het verlee- nen van consenten regel en het zelf-handel- drijven uitzondering zijn. De Regeering is bereid desnoods een anderen vorm dan de naamlooze vennootschap te aanvaarden, echter in géén geval dien van een regee- rings-bureau. De schuldbrieven der export-centrale zul len beleenbaar zijn tegen 7 pet. en onge veer 8 percent geven. Bij verwerpen van het ontwerp zal toch moeten gebeuren wat wordt voorgesteld, zij het dan zonder den vorm van een naaml. vennootschap. Minister Treub ontkende, dat de heffing vergoeding voor consenten belasting-heffing zou zijn, betoogde dat het stellen van vaste regelen voor die heffing onmogelijk is en bestreed ten slotte de financieele en juridi sche bezwaren tegen de naamlooze vennoot schap .en exportbank. De bank is zóó noodzakelijk, zeide spr., dat zonder haar de zaak onmogelijk is te re* gelen. Te 4 u. 15 werd de vergadering geschorst tot gisteravond 8 uur. In de avondvergadering werd de behan deling export-centrale voortgezet. De heer De Wljkerslooth replicee- rend, verklaarde na de redevoering des mi nisters, dat de exportbank voor hem ten eenenmale onaannemelijk is geworden. De heer De Beresteyn repliceerende wilde, hoewel hij de voorkeur gaf aan een Rijksbureau boven een naamlooze vennoot schap, evenwel met de regeering tot over eenstemming komen omtrent den vorm eener vereeniging. De heer Patijn repliceert eveneens. Hij heeft in eersten termijn in zoo krassen voim gesproken om de volle aandacht op de zaak te vestigen. Nu -dat doel is bereikt is hij verder bereid de zaak kalm en zakelijk te bespreken. Het betoog van minister Treub ging voor negen tienden langs sprekers rede heen. Spr. blijft volhouden dat aan kleine en middelgroote exporteurs het han delen onmogelijk zal worden gemaakt. Ook blijft het voor Spr. een grief, dat de Regeering zal medwerken tot de uitgifte van een cpeculatief fonds, dat er beter uitziet dan het is. De heer De Jong, repliceerende, ver klaart nog niet overtuigd te zijn van de wen- schelijkheid der Exportbank. Hij blijft daar van groote bezwaren vreezen voor land- en tuinbouw. De heer Schaper betoogt de wensche- lijkheid eener naamlooze vennootschap bo ven een Rijksbureau als vorm voor de Ex port-Centrale. Evenwel wenscht hij, naar aanleiding eener opmerking van den heer Patijn, te weten of inderdaad de naamlooze vennootschap het moeilijker zal maken de vergoeding voor consenten ten goede te doen komen aan de distributie. De heer Van Vuuren repliceert. Hij is iets milder gestemd ten aanzien der Exportbank, doch is nog evenzeer als in eer sten termijn tegen de Exportcentrale, die bevoegdheden krijgen zal, welke alleen aan de Overheid toekomen. De heer Dresselhuijs repliceert op zijn beurt. Hij komt op tegen de bestrijding van zijn eerste rede door den heer Teenstra. Nog wordt gerepliceerd door den heer T eenstra, die blijft volhouden, dat door de Export-Centrale de verantwoordelijkheid des Ministers alleen in theorie zal blijven bestaan; door den heer Rutgers, die nog eenige vragen stelt, evenals de heer San- nes. Te half een wordt de vergadering ge sloten. Wetsontwerp tegen de ontbosschlng Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is een wetsontwerp ingediend, hou dende bepalingen betreffende het behoud en do onteigening van bosschen en andere houtop- stonden. In de Mem. v. ToeL wijst de Minister er op, dat onder de buitengewone omstandigheden, waarin wij verkeeren en mede ten gevolge van den efgeloopen strengen winter, inzonderheid in de lüütste maanden een groote vraag is ont staan naar hout voor allerlei doeleinden. Hoe wel bij den beperkten invoer van kolen en hout de omstandigheid, dat dit laatste hier te lande in vele streken wordt gevonden, gunstig mag wor den, genoemd, zoo staat daar tegenover, zegt de Minister, dat door te veel te vellen de aanwezige houtvoorraad te sterk wordt aangesproken, dat het natuurschoon in vele gevallen wordt be nadeeld, alsmede dat bosschen worden geveld, welke daarvoor nog niet rijp zijn. De Minister acht het mitsdien raadzaam, dat de mogelijkheid worde geopend, om misbruiken te dezen te keer te gaan en tevens er voor te zorgen, dat, wan neer irx het algemeen btelang het van Rijkswege onteigenen van hout om te worden geveld noo- dig is, daarop de bevoegdheid worde gegeven. Het onderhavige wetsontwerp bevat mitsdien in hoofdzaak twee bepalingen, namelijk die van ar tikel 1, houdende toekenning van de bevoegd heid om het vellen van bosschen en andere lioutopstanden al of niet voorwaardelijk te ver bieden, en die van art. 2, strekkende om zoo danige objecten te kunnen onteigenen om te worden geveld. De bepaling van artikel 1 zegt de Minister staat, voor zoover zij betreft de voorziening in de behoefte aan brandstoffen, mijnhout, hei palen en werkhout, mede in verband n«et die van artikel 2 en kan te dien aanzien preventief wer ken om te verhinderen, dat hout op stam kan worden geveld, tot wier onmiddellijke onteige ning nog niet kan worden overgegaan, doch waarvoor de mogelijkheid bestaat, dat zoodanige handeling later zal plaats moeten hehben. Het ligt niet in de bedoeling, in de wet meer bevoegdheden te geven dan in het algemeen be lang strikt noodzakelijk is. Vandaar, dat de ge vallen, ten aanzien waarvan het kapverbod en do onteigening' zullen gelden, in de wet uitdruk kelijk zijn opgesomd. Verder is er door ver schillende bepalingen voor gewaakt, dat de rechten van den eigenaar zóóveel worden ge waarborgd als met het beoogde doel is over een te brengen. Het ligt in de bedoeling van den Minister voor de uitvoering dezer wet de krachtige hulp van de gemeentebesturen in te roepen. De Minister is voornemens, inzonderheid wat betreft het uitvaardigen van een kapverbod in het algemeen, rekening te houden met de ge wone boschexploitatie en met de vraag, in hoe ver zoodanig verbod practisch uitvoerbaar is. In de artikelen is, zoowel wat betreft de ont eigening als de vaststelling van de schadeloos stelling, ruimte gelaten voor het aangaan van eene minnelijke overeenkomst. ■•riekten. De Staatscourant van 25 Juli bevat 0. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot reserve-ofiicier van gezondheid 2e klasse de artsen J. H. J. Hartog, LI. "W. Bre mer, C. Hoeijenbos en S. Barents; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te 's Hertogenbosch A. J. A. Busquet, thans idem te Bergen op Zoom, met eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; op verzoek eervol ontslagen J. van Iiinte als leeraar aan de R. H. B. S. te den Helder; benoemd tot burgemeester van "Wissekerke, M. J. Verhorst, en tol burgemeester van Hooge en Lage Mierde J. Goulsmits; benoemd tot surnumerair der directe-be- lastingcn, invoerrechten en accijnsen J. R. Kuiper, J. D. Pit en J. Schellinger; benoemd tot officier van gezondheid levens apotheker in het Invalidenhuis Bronheek, de gepensionnëerdc officier van gezondheid le klasse van het Indische leger dr. G. van Dorssen. Het Kamerlid mr. J. v. Gilse. Mr. Jan v. Gilse, het nieuwgekozen Tweede Kamer lid voor Zutphen, is de zoon van wijlen den Doopsgezinden predikant Jacob v. Gilse, te Groningen. Hij werd den 20en Dec. 1861 te Zaandam geboren, studeerde, na het gymnasium to Groningen te hebben doorloopen, eerst in de taal- en letterkunde van dén Indischcn Ar chipel te Leiden en later in de rechten te Gro ningen. Daarop vestigde hij zich als advocaat eh procureur te Groningen, werd 1 Sept. 1899 griffier van het kantongerecht te Emmen en 1 Jan. 1901 schoolopziener in het arrondissement Emmen, 15 Juli 1904 kantonrechter te Steenwijk en 1 Febr. 1908 schoolopziener in het arrondis sement Steenwijk. Mr. J. v. Giise is lid van de Prov. Staten van Overijsel en lid van den Raad der gemeente Steenwijk, hoofdbestuurder van de Liberale Unie en van do Ver. Volksonderwijs, bestuurder van de Algemeene Doopsgezinde So ciëteit. De heer v. Gilse was in 1909 candidaai van do Tweede Kamer voor de vrijzinnigen in het district Steenwijk. Rechterlijke organisatie in N e d er l.-I n di Bij Kon. besluit van 13 Juli j.l. is het reglement op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie in Ne- derl.-Indië in dien zin gewijzigd,dat het ver- eischte van Nederlanderschap, hetwelk in dat reglement voor de benoembaarheid tot rechterlijke betrekkingen bij de Raden van Justitie op Java en het Hooggerechtshof ge steld wordt," is komen te vervallen, zoodat voortaan ook inlanders en andere Neder- landsche onderdanen, die doctoren in de rechtswetenschap zijn, tot de bedoelde rechterlijke betrekkingen kunnen worden benoemd. Naar wij vernemen zal de kolonel jhr. E W. von "Wrangel auf Lindenberg, plaatselijk commandant te Amsterdam, eerstdaags, in verband met zijn gezondheidstoestand, het leger met pensioen verlaten. Een nieuw soort stalen helm. Bij het leger is een nieuw model stalen helm in proef gegeven, welke voor zien is van ventilatie-openingen en een bin nenwerk met kussentjes. Het geldt hier naar de N. R. Ct. meldt een proef met de vroeger in gebruik gegeven helmen, waarbij in het bijzonder moet worden nage gaan of de ventilatie-openingen een gunsti ge werking uitoefenen, zoomede of het nieu we binnenwerk het patsend maken van den helm bevordert k Gerienkteeken voor M. T. Steyn. Ten einde te doen verrijzen een gedenk- teeken voor M. T. Steyn, den laatsten pre sident van den Oranje-Vrijstaat, heeft zich het volgde uitvoerend comité gevormddr. Hendrik P. N. Muller, voorzitter, 's-Graven- hage; F. M. Nnobel, onder-voorzitter, oud consul-generaal der Nederlanden voor Zuid- Afrika, 's-Gravenhage; mr. J. C. Kakebeeke, secretaris, oud-advocaat te Pretoria, Deven ter; N. Immink, penningmeester, notaris. De venter; jhr. mr. C. Beelaerts van Blokland, Zeist; mr. dr. A. van Gijn, oud-minister van Financiën, 's-Gravenhage; jhr. mr. J. A. de Jonge, voorzitter van het Herman Coster- fonds, 's-Gravenhage; dr. H". J. Kiewiet de Jonge, voorz. van het Algem. Nederl. Ver bond, Dordrecht; O. Kamerlingh Onnes, Amsterdam; prof. dr. G. A. F. Molengraaff, oud-staatsgeoloog der Zuid-Afrikaansche re publiek, Delft; prof. dr. J. W. Pont, voorzit ter van de Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging, Bussum; mr. H. Ver Loren van Themaat, Velsen; D. E. Wentink, oud-staats-secreta- ris v. d. Oranje Vrijstaat, Utrecht. In het eere-comité hebben o.a. zitting de heeren Kretschmar van Veen en Winkler uit Utrecht, en prof. deT-outeT. Door het uitvoerend com^é zal een cir culaire in Nederland worden verspreid, waarin gezegd wordt: De vorm waarin het denkbeeld, om een gedenkteeken voor president Steyn op te richten, zal worden verwezenlijkt, zal vooral afhangen van den omvang, waarin ons steun zal geworden, terwij! als plaats om meer dan één reden de voorkeur is gegeven aan de stad, waar hij een belangrijk deel zijner op leiding zocht en vond, het bij hem ln liefde volle herinnering gebleven Deventer, dat dadelijk en met graagte krachtige medewer king aanbood en een oord van bedevaart belooft te worden voor de hierheen komen de kinderen van Zuid-Afrika. Nederland en de oorlog. De Nederlandsche Invoer in Engeland. In het Lagerhuis vestigde kolonel Burn de aandacht op eene mededeeling, dat Neder land in 1916 naar Brittannië slechts 22,932 ton voedingsmiddelen zond. Lord Robert Cecil antwoordde. Burn zeer verplicht te zijn, dat hij zijn aandacht op die cijfers had ge vestigd. De volgende cijfers zijn ontleend aan offi- cieele Nederlandsche statistieken, behalve die voor gezouten spek en gecondenseerde melk, die in de totalen zijn begrepen en die zijn ontleend aan „de Britsche douane-ver- slagen. Daar de levensmiddelen niet afzonderlijk in de Nederlandsche statistieken vermeld staan, zijn groenten, behalve aardappelen, daaronder niet begrepen"van Januari tot Juni 1916 99,722 ton, van Juli tot Decem ber 1916 120,280 ton of een totaal van 220,102 ton. Dit is ongeveer tienmaal het door Burn genoemde cijfer. Van dit totaal beduiden 130,115 ton den invoer van Neder landsche margarine. Onze Scheepvaart. De correspondent te Rotterdam van het Alg. Hbld. schrijft het volgende: Een maand geleden is een bericht van onzen gezant te Londen gekomen over de uitbreiding van de Engelsche gevaarlijke zóne, waarop de minister van Landbouw dadelijk aan alle Nederlandsche schepen, die van de vrije vaargeul gebruik moeten maken, het uitvaren heeft verboden, met het gevolg dat in onze havens tal van schepen, gedeeltelijk beladen, sinds 4 Juli zijn blijven liggen. De consequentie van het bevel was ook, dat elk schip, dat binnenkwam, eveneens in onze havens werd opgeslotep. Nu zou dit begrepen kunnen worden als er inderdaad geen vrije vaargeul meer was. Men ziet in- tussehen de schepen van de Reliefcommis- sie binnenkomen en uitvaren, zonder dat er een vuiltje aan de lucht blijkt te zijn, zelfs nog meer. In de laatste dagen zijn énkele Nederland sche schepen van Zweden hier binnengeko men, die van de vaargeul gebruik hebben gemaakt en bij onze informatie is gebleken, dat de gezagvoerders niet het minste hebben kunnen ontdekken, waaruit zou blijken, dat de vrije vaargeul niet vrij meer is- Nu ligt het voor de hand, dat onze regeering over andere gegevens zou kunnen beschikken, die aan het „profanum vulgus" worden ont houden, maar kan daarvan op geenerlei wijze kennis worden gegeven? Zeker is, dat er op bureaux in Den Haag, die meer in het bij zonder bekend zijn met het uitvaren onzer schepen, de meest volstrekte onwetendheid heerscht omtrent de redenen, die nópen tot het handhaven van het verbod van uitvaart. De reeders weten evenmin iets. Al hun vragen om inlichtingen per brief of telegram blijven onbeantwoord, zoodat ook zij m het duister rondtasten omtrent de adviezen die zij aan hun afladers hebben te geven. En inmiddels ligt alles stil, terwijl beweging voor de voorziening onzer bevolking een eerste vereischte zou kunnen heeten. Even min wordt trouwens iets vernomen omtrent onze schepen, die reeds lang in Amerika zijn en waarvan met goedkeuring van de regeering er eenige aan de Relief verchar- terd zijn. Dit zou er op wijzen, dat de vroeger uitgezonden schepen niet alle in Amerika graan kunnen krijgen voor Nederland, hoe wel men had mogen verwachten, dat voor de uitgezonden schepen ook werkelijke ladin gen gereed lagen. Zou echter ook daarom trent het Nederlandsche volk niet eens na der ingelicht mogen, worden? De Tmart op Indtê. Het stoomschip „Krakatou" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland' heelt vergunning tot uitvaren verkregen en ver trekt hedenavond von IJmuiden naar Ned. in<Ü? Aangehouden en v r ij g e I a. ten. De sleepboot „Roozenburg", met een blazer op sleeptouw, waarin geladen goede* ren van het voor den Waterweg gezonken s.s. „Bestevaer", is voor den Waterweg aan gehouden door een Duitsch vliegtuig, doel na overleg weer vrijgelaten en den Water, weg binnengekomen. Tot zinkeu gebracht. Aan den Hoek van Holland is gister doo.t de sleepboot Rozenburg aangebracht de ba. manning van de sleepboot „Oostzee", die ill P de Noordzee door een duikboot tot zinken go brachi is. Alle opvarenden zijn gered, er-zijl geen gewonden. In dc N. R C. lezen wij nog dat de Oost. zee op weg was naar Londen met den bol Montevideo 488. Te 's Gravenhage is ambtelijk bericht ontvangen dat do bemanning van de motor schoener Sirrah" van de firma Soelermecr Fekkes en Co. te Rotterdam, welke dezer dagen door een Duitsche duikboot 'was getor pedeerd, geland is te Lerwick. De schoener „Janna" Dinsdagmorgen van Maassluis naar H^vre vertrokken is I: Woensdagmorgen door een Duitsche duik- |4 boot tot zinken gebracht. De bemanning is door de loodsboot te Hoek van Holland bin- Q nen gebracht. Van andere zijde meldt men ons dat het n zeilschip „Janna" op 39 mijlen ten N.W. van jj de gasboei tot zinken is gebracht. De équi- page bestond uit 5 man. Goed afgeloopen. De stoomtrei- ler Petrus Paulus, die onlangs getuige Is ge weest van het in de lucht vliegen van den I stoomtreiler Elizabeth, rapporteerde bij aan- 8 komst te IJmuiden het vischnet en de vischborden te hebben moeten kappen, we- L gens het visschen van een mijn. Nauwe- lijks had men het vischtuig gekapt of met j.:, geweldigen slag ontplofte de mijn achter het schip. Gelukkig bleven schip en beman ning ongedeerd en haastte men zich naar IJmuiden. Li chtschip Noord Hinder. Het lichtschip Noord Hinder moet eeni- ge herstelling ondergaan. De tijdelijke vervanging van dat licht schip zal bij gunstig weder pfaats hebben op 28 dezer of anders zoo spoedig mogelijk na dien datum. Het levensmiddelen-vraagstnk. Naar het Persbureau Vaz Dias meldt, zou H. M. _de Koningin het Tweede Kamerlid J. van den Tempel hebben uitgenoodigd tot I een onderhoud inzake de levensmidd' T^r>- I quaestie. De datum, waarop het onderhoud zal plaats hebben, zal nader worden vastgesteld. Distributie van randvleeseh. „De Veehandel", orgaan van den Ne derl. Bond van Veehandelaren schrijft: Wij zijn thans in staat de volgende offi- ;V cieele mededeeling te doen over de distri butie van rundvleesch: Vrijdag vergaderde de commissie van bij stand inzake de uitvoering van de distribu- tiewet 1916r met de dagelijksche besturen I van verschillende groote gemeenten in ons I land, en heeren directeuren van versoheide- I ne abattoirs, ter bespreking van de distribu tie van rundvleesch. In die vergadering werd medegedeeld, dat, waar om verschillende redenen inkrim- Ja ping van den veestapel noodzakelijk is. I regeering over zal ppn-n tof distributie vun fl rundvleesch. Voorloopig zal vee n 200 K.G. slacht- ij-f gewicht worden gedistribueerd. Het zal aan de slagers geleverd worden voor 0.90 per K.G., met een toeslag van 30 per 100 K.G. Het vleesch zal door de slagers moeten j| worden verkocht van 0.70 de K.G. af. Er 3 wordt géén onderscheid gemaakt, wat de kwaliteit betreft. Het vee wordt den slagers toegezonden en dat hebben ze tegen "boven- genoemden prijs te verkoopen. Door wie het vee zal worden aangekocht is nog niet bekend. Zooals men weet heeft - do Ned. Bond van Veehandelaren (Distri butie-Commissie) zich daarvoor beschikbaar gesteld. Het beste vee zal voorloopig niet voor de distributie geslacht worden. Het is zoo goed als zeker, dat de minister er zijn goedkeuring aan zal geven, en dan zal 8 dagen na pu blicatie in de „Staatscourant" de regeling in werking treden. Ten slotte zij nog medegedeeld, dar ook' vet vee gedistribueerd zal worden. Varkensfokkers- en -mesters. Een te Rotterdam gehouden vergade ring van de Vereeniging van varkensfokker3 fö en -mesters in Nederland heeft den minister van Landbouw in een telegram gewezen op den noodlottigen toestand, waarin dit bedrijf H verkeert. Het telegram vervolgt dan: Waar dit bedrijf schijnt te moeten ver- dwijnen door gebrek aan distributievoeder en door de reusachtige prijzen van zooge- naamd vrijvoeder, zoodat de productiekos- <1 ten van een kilo varkensvleesch ten minste op T.80 per kilo slachtgewicht komt en de. fl regeeringsprijs daarvan ten hoogste L23 bedraagt, moet de schade bij liquidatie f daardoor ontzettend groote afmetingen aan nemen, wat vooral voor landarbeiders en vóór allen, die aan Uwer Excellence's aan moediging van verleden jaar 29 September om toch door te blijven gaan met mesten gevolg hebben gegeven, een groote teleur- steling is en de goedwilligen hierdoor than! worden gedupeerd. Verzooht wordt den regeeringsprijs aan- merkelijk te verhoogen. Wat de zee oplevert. Verscha lende visschersvaartuigen hebben Woensdagmorgen te IJmuiden aangebrach 18 vaten cocosvet, 6 vaten wijn, 1 vat pa'^jj olie en 1 vat vernis. Dit alles werd in Noordzee bij de Haaksgronden opgevisc»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2